*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:51:51 μμ »
Καλημέρα σας!

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.Πληρώ τις προυποθέσεις για να πάρω το τριμηνιαίο βοήθημα του ΟΑΕΔ(3 μηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων του), απλά δεν κατέθεσα αίτηση για αυτό τον Μάιο που έκανα την εγγραφή μου και αγχώνομαι αν μου επιτρέψουν να το πάρω.Στον ΟΑΕΔ δεν με ενημέρωσε κανένας.Διάβασα το αρχείο που υπάρχει στον ΟΑΕΔ για το βοήθημα αυτό ,αλλά δεν γράφει πότε θα πρέπει να γίνει  η αίτηση όπως αναγράφεται στο επίδομα ανεργίας.

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #225 στις: Αύγουστος 24, 2011, 02:36:27 μμ »
Καλημέρα σας!

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.Πληρώ τις προυποθέσεις για να πάρω το τριμηνιαίο βοήθημα του ΟΑΕΔ(3 μηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων του), απλά δεν κατέθεσα αίτηση για αυτό τον Μάιο που έκανα την εγγραφή μου και αγχώνομαι αν μου επιτρέψουν να το πάρω.Στον ΟΑΕΔ δεν με ενημέρωσε κανένας.Διάβασα το αρχείο που υπάρχει στον ΟΑΕΔ για το βοήθημα αυτό ,αλλά δεν γράφει πότε θα πρέπει να γίνει  η αίτηση όπως αναγράφεται στο επίδομα ανεργίας.

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!!!!!!!!!
Μπορεί να δικαιούσαι ακόμα το επίδομα. Κάνε την αίτηση δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Το ζήτημα είναι ότι τώρα θα προλάβεις να πάρεις μόνο μια φορά. Ενώ αν έκανες νωρίτερα θα πρόλαβες σίγουρα και δύο φορές.
(Μπορείς να το πάρεις 3 φορές μέσα στο ημερολογιακό έτος, δηλαδή μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους απόλυσης).

Αποσυνδεδεμένος orestakos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #226 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:01:27 μμ »
Γεια σας και από εμένα. Φέτος δεν είχα αρκετά ένσημα για ταμείο ανεργίας αλλά πήρα τους μήνες που είχαν απομείνει από την περσινή περίοδο. Το ταμείο μου έληξε στις 9/9. Μου είπαν ότι αν παραμείνω ένα μήνα ακόμα άνεργος δικαιούμαι ένα επίδομα. Πόσα λεφτά είναι αυτό το επίδομα; Θα το πάρω σίγουρα την ημέρα που θα πάω να θεωρήσω την κάρτα μου (μου είπαν μπορώ να πάω και 5 μέρες νωρίτερα). Σας ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν με συμφέρει να καθυστερήσω για μια βδομάδα την πρόσληψη για να πάρω το επίδομα ή όχι. Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #227 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 09:21:09 μμ »
Γεια σας και από εμένα. Φέτος δεν είχα αρκετά ένσημα για ταμείο ανεργίας αλλά πήρα τους μήνες που είχαν απομείνει από την περσινή περίοδο. Το ταμείο μου έληξε στις 9/9. Μου είπαν ότι αν παραμείνω ένα μήνα ακόμα άνεργος δικαιούμαι ένα επίδομα. Πόσα λεφτά είναι αυτό το επίδομα; Θα το πάρω σίγουρα την ημέρα που θα πάω να θεωρήσω την κάρτα μου (μου είπαν μπορώ να πάω και 5 μέρες νωρίτερα). Σας ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν με συμφέρει να καθυστερήσω για μια βδομάδα την πρόσληψη για να πάρω το επίδομα ή όχι. Ευχαριστώ
Αυτό το επίδομα είναι 13 ημερομίσθια. Συνήθως είναι 13 x 18,46 = 239,98 €. Καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.
Αν έχεις παιδιά ή άλλα προστατευόμενα μέλη, λογικά το ποσό θα είναι προσαυξημένο κατά 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος. Μπορείς να πας νωρίτερα για την ανανέωση της κάρτας ανεργίας, αλλά δεν ξέρω αν σου δώσουν το επίδομα εκείνη τη μέρα ή θα πρέπει να ξαναπάς σε 5 μέρες να κάνεις αίτηση για το επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 10:22:25 μμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση; Με έχουν μπερδέψει στον ΟΑΕΔ...
Πέρισυ ήμουν πρώτη φορά αναπληρώτρια και φέτος ακόμη περιμένω...
Όταν μετά την απόλυση πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δικαιούμαι τρίμηνο βοήθημα και για να το πάρω έπρεπε να κάνω ανανέωση μετά από 3 μήνες...
Πήγα και ανανέωσα την κάρτα μου κανονικά, πήρα το τρίμηνο βοήθημα αλλά μου είπαν να ανανεώσω την κάρτα μου σε ένα μήνα(δηλαδή τώρα)...Δεν έχω καταλάβει όμως, τι γίνεται; Αφού είναι τρίμηνο βοήθημα γιατί μηνιαία ανανέωση; Θα το παίρνω πλέον κάθε μήνα(δύσκολο)...Βοήθεια από όποιον ξέρει...Ευχαριστώωωω!!!
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 10:53:58 μμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση; Με έχουν μπερδέψει στον ΟΑΕΔ...
Πέρισυ ήμουν πρώτη φορά αναπληρώτρια και φέτος ακόμη περιμένω...
Όταν μετά την απόλυση πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δικαιούμαι τρίμηνο βοήθημα και για να το πάρω έπρεπε να κάνω ανανέωση μετά από 3 μήνες...
Πήγα και ανανέωσα την κάρτα μου κανονικά, πήρα το τρίμηνο βοήθημα αλλά μου είπαν να ανανεώσω την κάρτα μου σε ένα μήνα(δηλαδή τώρα)...Δεν έχω καταλάβει όμως, τι γίνεται; Αφού είναι τρίμηνο βοήθημα γιατί μηνιαία ανανέωση; Θα το παίρνω πλέον κάθε μήνα(δύσκολο)...Βοήθεια από όποιον ξέρει...Ευχαριστώωωω!!!
Γεια σου Lenaki88. Μπορείς να πάρεις εδώ την απάντησή σου: http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg

Νομίζω ότι η απάντηση κρύβεται στο τέλος που αναφέρει τα δικαιολογητικά. Το Νο3 λέει:
"Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής."
Προφανώς για αυτό πριν την καταβολή δε απαιτούνταν κάθε μήνα ανανέωση, ενώ από την πρώτη καταβολή και μετά απαιτείται για να συνεχίζεις να έχεις δικαίωμα να λάβεις το τρίμηνο επίδομα και άλλη φορά. Το ζήτημα είναι ότι για να προλάβει κάποιος να το λάβει και δεύτερη και τρίτη φορά πρέπει η καταβολή του να γίνεται μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. (Άκουσα να το λέει υπάλληλος σε μια κοπέλα που ήταν μπροστά από μένα στον ΟΑΕΔ)
Σαφώς σε καμιά περίπτωση δε θα παίρνεις το επίδομα κάθε μήνα. Μακάρι να προλάβεις να το πάρεις και δεύτερη φορά πριν φτάσουμε στην Πρωτοχρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:35:46 πμ »
Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση; Με έχουν μπερδέψει στον ΟΑΕΔ...
Πέρισυ ήμουν πρώτη φορά αναπληρώτρια και φέτος ακόμη περιμένω...
Όταν μετά την απόλυση πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δικαιούμαι τρίμηνο βοήθημα και για να το πάρω έπρεπε να κάνω ανανέωση μετά από 3 μήνες...
Πήγα και ανανέωσα την κάρτα μου κανονικά, πήρα το τρίμηνο βοήθημα αλλά μου είπαν να ανανεώσω την κάρτα μου σε ένα μήνα(δηλαδή τώρα)...Δεν έχω καταλάβει όμως, τι γίνεται; Αφού είναι τρίμηνο βοήθημα γιατί μηνιαία ανανέωση; Θα το παίρνω πλέον κάθε μήνα(δύσκολο)...Βοήθεια από όποιον ξέρει...Ευχαριστώωωω!!!
Γεια σου Lenaki88. Μπορείς να πάρεις εδώ την απάντησή σου: http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg

Νομίζω ότι η απάντηση κρύβεται στο τέλος που αναφέρει τα δικαιολογητικά. Το Νο3 λέει:
"Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα καταβολής."
Προφανώς για αυτό πριν την καταβολή δε απαιτούνταν κάθε μήνα ανανέωση, ενώ από την πρώτη καταβολή και μετά απαιτείται για να συνεχίζεις να έχεις δικαίωμα να λάβεις το τρίμηνο επίδομα και άλλη φορά. Το ζήτημα είναι ότι για να προλάβει κάποιος να το λάβει και δεύτερη και τρίτη φορά πρέπει η καταβολή του να γίνεται μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. (Άκουσα να το λέει υπάλληλος σε μια κοπέλα που ήταν μπροστά από μένα στον ΟΑΕΔ)
Σαφώς σε καμιά περίπτωση δε θα παίρνεις το επίδομα κάθε μήνα. Μακάρι να προλάβεις να το πάρεις και δεύτερη φορά πριν φτάσουμε στην Πρωτοχρονιά.

Lasid σ' ευχαριστώ πολύ! Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ που μου βρήκες θέλει μηνιαία ανανέωση...Θα πάω αύριο να την κάνω...Ελπίζω όμως να μην προλάβω να το πάρω, γιατί θα με έχουν προσλάβει(Μακάριιιι!!!!)...Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 23, 2012, 03:33:26 μμ »
Φέτος δεν δικαιούμαι επίδομα αλλά έχω ένα μήνα από το περσινό ταμείο που περιμένω να πάρω. Μετά από αυτό, τι? θυμάμαι ένα τρίμηνο επίδομα. Πότε κάνω αίτηση? αφού θα έχω πάρει την συνέχεια του περσινού, το δικαιούμαι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 23, 2012, 03:37:51 μμ »
Ναι. Αφού πληρωθείς το περσινό, όταν θα πας για να ανανεώσεις την κάρτα ανεργίας σου ένα μήνα μετά τη λήψη των τελευταίων χρημάτων, θα κάνεις αίτηση για να πάρεις το βοήθημα επειδή θα έχεις μείνει ένα μήνα άνεργη μετά το τέλος της επιδότησής σου. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.oaed.gr/Pages/SN_1082.pg

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 23, 2012, 03:54:50 μμ »
οκ, ευχαριστώ Lasid.

και μια ακόμα ερώτηση: αυτό  http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg αφορά αυτούς που δεν έχουν συνέχεια περσινού κ ούτε δικαιούνται φέτος νέο επίδομα. σωστά? φίλη είναι σε αυτή την κατηγορία, Αύγουστο βγαίνει η απόφαση αν θα πάρει ή όχι (αλλά ξέρει ήδη οτι δεν δικαιούται) κ Σεπτέμβρη έχουν ορίσει να θεωρήσει την κάρτα της (3 μήνες μετά την αίτηση). λογικά όταν θα πάει να θωρήσει την κάρτα θα κάνει κ την αίτηση για αυτό το επίδομα? 

πόσες απορίες προκύπτουν από ένα πρωινό καφέ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 23, 2012, 04:22:42 μμ »
Ακριβώς. Αρκεί να έχει η φίλη σου και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις. Χαμηλό οικογενειακό εισόδημα κλπ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 23, 2012, 04:25:19 μμ »
Ε,  ναι!  Ευχαριστώ κ πάλι!  :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 23, 2012, 04:26:09 μμ »
Παρακαλώ evi06

Αποσυνδεδεμένος teacher24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 03:20:57 μμ »
Μια ερώτηση: Εγώ έβγαλα κάρτα ανέργιας στις 22 απριλίου και μου είπανε ότι όταν ολοκληρωθεί ένας χρόνος τότε θα πληρωθείς. Έτσι είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2012, 06:16:23 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.