*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 87946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:41:48 μμ »
Παιδιά, ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο αντίγραφο της αίτησης που μου έδωσαν στην Πρωτοβάθμια, στην πρώτη σελίδα έγραφε Σύνολο μορίων έως 30/6/2009: 0.0. Ενώ εγώ είχα επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 και είχα 21,63 μόρια. Μήπως εννούσε ότι αυτά τα μόρια δεν είχαν περαστεί στις 30/6/2009; Αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μου απαντήσει για να μην ξαναπηγαίνω ως την Πρωτοβάθμια ξανά. Ευχαριστώ!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:50:36 μμ »
και εγω το ρωτησα σημερα αυτο και μου ειπαν οτι παιρνιουνται αυτοματα στο συστημα οταν βγουν οι πινακες.τα μονα μορια που φαινονται στην αιτηση που εκανες σημερα ειναι μονο απο προυπηρεσια.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:58:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:22:25 μμ »
Έχουν αρχίσει και αντιλαμβάνονται κάποιοι την κοροϊδία των ΑΜΩ!!!!  ;D Ευτυχώς!!! Όσο πιο λίγοι το δηλώσουν , τόσο το καλύτερο για όλους μας και ιδιαίτερα για τον κλάδο μας, που με το ΑΜΩ υποβαθμίζεται κανονικά!!! Και να πω και κάτι : Οι καθηγητές στην β-θμια - και εκεί κακώς υπάρχει η ωρομισθία- μπορούν να κάνουν και κανένα ιδιαίτερο , και να δουλέψουν και σε κανένα φροντιστήριο για να συμπληρώσουν το εισόδημά τους! Οι νηπιαγωγοί δεν μπορούν ούτε ιδιαίτερα να κάνουν , ούτε να δουλέψουν σε φροντιστήριο, επομένως η ωρομισθία βάζει κυριολεκτικά ταφόπλακα στους νηπιαγωγούς! Είναι παγίδα για όλους μας! Το Σεπτέμβρη θα μάθουμε τελικά τι θα γίνει.... Μακάρι να γίνει το καλύτερο για όλους μας και για την εκπ/ση γενικότερα!!! Έχω τη συνείδησή μου πάντως καθαρή, γιατί δεν δήλωσα ΑΜΩ και ενημέρωσα και συναδέρφους μέσω του forum για τις αρνητικές συνέπειες των ΑΜΩ στον κλάδο μας, επομένως ο καθένας τώρα ας υποστεί τις συνέπειες των πράξεών του!!!! Το άσχημο είναι πως κάποιες φορές οι επιλογές μας (λ.χ. η δήλωση ΑΜΩ) επηρεάζει αρνητικά και τους άλλους!!!!!  :(  Θέλει σύνεση, λογική και συνείδηση! Καλό διορισμό σε όλους!!! (Αν δήλωσαν πολλοί συνάδερφοι ΑΜΩ , δυστυχώς ας μην περιμένουμε και πολλά πράγματα από διορισμούς!!!!  >:(  >:(  >:( )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:32:38 μμ »

Κι εγω εχω την αισθηση οτι δεν θα δηλωσουν πολλες/οι αμω.
Ας κανουμε οτι μπορουμε να ενημερωσουμε οσο γινεται περισσοτερα ατομα!.
Τουλαχιστον με την ενημερωση εξασφαλιζουμε οτι δεν θα δηλωσουν απο αγνοια!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:52:06 μμ »
Ο θεσμός των ΑΜΩ οδηγεί με μεγάλη ακρίβεια στους εκπαιδευτικούς μερικής εργασίας!!!!
Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό!
Όλα τα άλλα για προϋπηρεσία και ανάγκη για 250 ευ΄ρω (όλοι την έχουμε αυτή την ανάγκη) είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
Και σας το λέω εγώ, που στην τελική δεν με καίει το όλο θέμα, μιας και είμαι διορισμένη και (με τα ισχύοντα) "δεν με κουνάει κανείς". Η ευθύνη είναι συλλογική και ο καθένας πρέπει να σκέφτεται το καλό του κλάδου του μελλοντικά και όχι το καλό του εαυτού του για τους επόμενους μήνες!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος katerina2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:57:04 μμ »
Έχουν αρχίσει και αντιλαμβάνονται κάποιοι την κοροϊδία των ΑΜΩ!!!!  ;D Ευτυχώς!!! Όσο πιο λίγοι το δηλώσουν , τόσο το καλύτερο για όλους μας και ιδιαίτερα για τον κλάδο μας, που με το ΑΜΩ υποβαθμίζεται κανονικά!!! Και να πω και κάτι : Οι καθηγητές στην β-θμια - και εκεί κακώς υπάρχει η ωρομισθία- μπορούν να κάνουν και κανένα ιδιαίτερο , και να δουλέψουν και σε κανένα φροντιστήριο για να συμπληρώσουν το εισόδημά τους! Οι νηπιαγωγοί δεν μπορούν ούτε ιδιαίτερα να κάνουν , ούτε να δουλέψουν σε φροντιστήριο, επομένως η ωρομισθία βάζει κυριολεκτικά ταφόπλακα στους νηπιαγωγούς! Είναι παγίδα για όλους μας! Το Σεπτέμβρη θα μάθουμε τελικά τι θα γίνει.... Μακάρι να γίνει το καλύτερο για όλους μας και για την εκπ/ση γενικότερα!!! Έχω τη συνείδησή μου πάντως καθαρή, γιατί δεν δήλωσα ΑΜΩ και ενημέρωσα και συναδέρφους μέσω του forum για τις αρνητικές συνέπειες των ΑΜΩ στον κλάδο μας, επομένως ο καθένας τώρα ας υποστεί τις συνέπειες των πράξεών του!!!! Το άσχημο είναι πως κάποιες φορές οι επιλογές μας (λ.χ. η δήλωση ΑΜΩ) επηρεάζει αρνητικά και τους άλλους!!!!!  :(  Θέλει σύνεση, λογική και συνείδηση! Καλό διορισμό σε όλους!!! (Αν δήλωσαν πολλοί συνάδερφοι ΑΜΩ , δυστυχώς ας μην περιμένουμε και πολλά πράγματα από διορισμούς!!!!  >:(  >:(  >:( )

Συμφωνώ maritinaki_zan!!! Και γω δεν δήλωσα ΑΜΩ, γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και τον χώρο της προσχολικής εκπ/σης! Είναι παγίδα και ύποπτο το όλο θέμα! Γιατί μπήκε πρώτη φορά φέτος στις αιτήσεις?  ???  Μήπως σχεδιάζουν με τους ΑΜΩ να μην πάρουν άτομα με πλήρες ωράριο? Θέλει προσοχή! Πρέπει να ενημερωθούν και όλοι οι συνάδερφο οι οποίοι δεν έκαναν ακόμα αίτηση , να μην βάλουν ΑΜΩ, γιατί έτσι δεν πρόκειται να διοριστούν ποτέ με πλήρες ωράριο ή μόνιμοι!  :(

Ο θεσμός των ΑΜΩ οδηγεί με μεγάλη ακρίβεια στους εκπαιδευτικούς μερικής εργασίας!!!!
Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό!
Όλα τα άλλα για προϋπηρεσία και ανάγκη για 250 ευ΄ρω (όλοι την έχουμε αυτή την ανάγκη) είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
Και σας το λέω εγώ, που στην τελική δεν με καίει το όλο θέμα, μιας και είμαι διορισμένη και (με τα ισχύοντα) "δεν με κουνάει κανείς". Η ευθύνη είναι συλλογική και ο καθένας πρέπει να σκέφτεται το καλό του κλάδου του μελλοντικά και όχι το καλό του εαυτού του για τους επόμενους μήνες!
Συνάδερφε το θέτεις σωστά το όλο θέμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:08:14 μμ »
Παιδιά προτείνω αύριο να πάρουμε όλοι τηλέφωνα όπου μπορούμε γραφεία, διευθύνσεις, υπουργείο και να πιέσουμε για μια ξεκάθαρη απάντηση. Με ποια λογική να δηλώνουν κάποιοι ΑΜΩ χωρίς να γνωρίζουν αν θα ισχύσει ή όχι; To υπουργείο θα πρέπει να βγάλει ανακοίνωση που να μας καλύπτει. Στα γραφεία σήμερα ο καθένας έλεγε ότι ήθελε!! Να θέσουμε θέμα μη ισότιμης μεταχείρισης και κακής ενημέρωσης των υποψηφίων που θα οδηγήσει σε ενστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:29:11 μμ »
Παιδιά, ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο αντίγραφο της αίτησης που μου έδωσαν στην Πρωτοβάθμια, στην πρώτη σελίδα έγραφε Σύνολο μορίων έως 30/6/2009: 0.0. Ενώ εγώ είχα επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 και είχα 21,63 μόρια. Μήπως εννούσε ότι αυτά τα μόρια δεν είχαν περαστεί στις 30/6/2009; Αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μου απαντήσει για να μην ξαναπηγαίνω ως την Πρωτοβάθμια ξανά. Ευχαριστώ!

[hr
τα μορια του ασεπ δεν παιρνιούνται στην αιτηση παιρνιούνται μονα τα μόρια προυπηρεσιας
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:10:08 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Σχετικά με τα μόρια προϋπηρεσίας...Σήμερα στην αίτηση έγραφε και πάλι 0.0. Όμως έχω κάποια μόρια γιατί δούλεψα αναπληρώτρια 8 μήνες. Θα περαστεί ..αργότερα? Και πώς μπορώ να το ελέγξω?

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 01, 2010, 09:30:53 πμ »
Καλημέρα παιδιά! Σχετικά με τα μόρια προϋπηρεσίας...Σήμερα στην αίτηση έγραφε και πάλι 0.0. Όμως έχω κάποια μόρια γιατί δούλεψα αναπληρώτρια 8 μήνες. Θα περαστεί ..αργότερα? Και πώς μπορώ να το ελέγξω?

Καλημέρα!!
Οι πρωτοβάθμιες έχουν διορία μέχρι 30/6/2010 να περάσουν την προϋπηρεσία στο σύστημα, γι' αυτό και δεν αναγράφεται ακόμα στην αίτηση. Την προϋπηρεσία σου θα την ελέγξεις στους πίνακες αναπληρωτών όταν βγουν. Αν εκεί δεν υπάχουν πάλι τα μόρια σου (που δε νομίζω) θα κάνεις ένσταση.
Μην ανησυχείς πάντως, σε κανέναν δεν έχουν περαστεί τα φετινά μόρια στην αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:04:15 πμ »
Σ`ευχαριστώ πολύ πολύ που με καθησύχασες!
Να είσαι καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:10:04 μμ »
Συνάδερφοι ελπίζω να έχετε ενημερωθεί αρκετά για την κοροϊδία και παγίδα των ΑΜΩ !!! Όσοι δηλώσατε ΑΜΩ , έχετε την ευκαιρία μέχρι αύριο που λήγει η προθεσμία να αλλάξετε την αίτησή σας !!! Όσο λιγότεροι το δηλώσουν , τόσο το καλύτερο για όλους μας και για τον κλάδο μας!!! Όλοι μαζί ενωμένοι, με αλληλεγγύη, σεβασμό για το επάγγελμά μας και τους μαθητές μας και σαφώς ενημερωμένοι, μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα! Η προσχολική εκπ/ση χρειάζεται σεβασμό, αναβάθμιση, ποιότητα, και ευσυνείδητους εκπ/κούς! Δεν πρέπει να υποτιμάμε μόνοι μας τους εαυτούς μας! Δεν πρέπει να δεχόμαστε την κάθε απαξίωση από τον καθένα! Έχουμε ευθύνη όλοι για τις πράξεις μας και τις επιλογές μας!!! Ο καθένας βέβαια θα υποστεί τις συνέπειες των επιλογών του. Αλλά να μην βάζουμε ταφόπλακα στον κλάδο μας και το μέλλον μας για λίγους μήνες δουλειά (με ψίχουλα μισθό και μόρια και όχι πλήρη εργασιακή δικαιώματα)!  Μπορεί κάποιος να πάει ΑΜΩ για λίγους μήνες και να πάρει κάτι ψίχουλα, αλλά αυτό υποσκάπτει το μελλοντικό διορισμό του!!!  :(    Καλή επιτυχία σε όλους και καλό διορισμό! Και πάνω από όλα να έχουμε  ανοικτό μυαλό, λογική και συνείδηση!!!

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:52:41 μμ »
Μακάρι να μην δηλώσουν αρκετές συνάδελφοι αμω, αλλά δυστυχώς αν σκεφτούμε τις μακριές λίστες μας κοντά στα 8000 άτομα, τα ποσοστά είναι σαφώς κατά μας...
Στην συζήτηση εδώ έχει αναφερθεί αρκετές φορές για τη μη ύπαρξη θεσμοθετημένου ωραρίου...
Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι γι΄αυτό?
Κάτι τέτοιες στιγμές θυμάμαι και τι πράξαμε όταν πριν 9μήνες περιμέναμε τις αναπληρώσεις...
Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι ότι οι υπόλοιποι κλάδοι και δε οι δάσκαλοι (ως πρωτοβάθμια), έχουν θεσμοθετημένο ωράριο, παρ΄ολα αυτά έχουν και αυτοί αμω ή ωρομίσθιους (το ίδιο είναι)...
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.