*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπ. υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ....κλπ  (Αναγνώστηκε 94811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Συνάδελφοι , που δουλεύετε στο πρόγραμμα παράλληλης στήριξης βγάλατε άκρη ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου?Αν κάποιος δεν συμπληρώνει ενδέχεται να δεχθεί μείωση μισθού?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Συνάδελφοι , που δουλεύετε στο πρόγραμμα παράλληλης στήριξης βγάλατε άκρη ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου?Αν κάποιος δεν συμπληρώνει ενδέχεται να δεχθεί μείωση μισθού?

δεν εργάζομαι με το πρόγραμμα.
γνωρίζω από τους συναδέλφους που είναι στο σχολείο που εργάζομαι ότι συμπληρώνουν ωράριο σε 1 ή και σε 2 ακόμη σχολεία!
είστε πλήρους ωραρίου!
δε νομίζω να τίθεται θέμα μείωσης μισθού,αλλά γιατί να μη συμπληρώνετε ωράριο;
και απ'ότι άκουσα πρέπει να δίδετε τις ώρες που κάνετε,τύπου παρουσιολόγιο!
επομένως,κοίτα μην έχεις κανένα πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Καταγγέλω την πρόθεση και την προφορική εντολή του προισταμένου ειδικής αγωγής του υπουργείου περί συμπλήρωσης ωραρίου των αναπληρωτών του προγράμματος με  μαθήματα πέραν αυτών του αντικειμένου τους και των μαθημάτων δεύτερης ανάθεσης. Στο δικό μου σχολείο μας δώσανε μέχρι και αγγλικά, γυμναστική, δίκαιο και ό,τι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε για να συμπληρώσουμε ωράριο.Επισήμως το υπουργείο δεν το έχει εγκρίνει, αλλά ο προιστάμενος έδωσε προφορική εντολή στις ΔΔΕ να συμπληρωθεί  όπως χρειαστεί το ωράριο μας. Ας μας την δώσει και γραπτώς την εντολή αυτή και θα γελάσει κάθε πικραμένος.
Συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων ξεσηκωθείτε. Καλύπτουν τα κενά σας άλλες ειδικότητες άτυπα και παράνομα. Έλεος πια. Ας βάλουμε ένα τέρμα στην βλακεία τους. Αν δεν είχαν ώρες ας μην μας καλούσαν. Εμείς ξεσπιτωθήκαμε και αφήσαμε πίσω μας παιδιά και οικογένεια για να κάνουμε την δουλειά μας και να διδάξουμε την επιστήμη μας και όχι για να κάνουμε babysitting  ή ό,τι άλλο τους λείπει. Σε λίγο για να συμπλήρώσουμε ωράριο θα μας στείλουν να καθαρίσουμε και τις τουαλέτες του σχολείου. Προσωπικά αν μάθαινα ότι μια άσχετη ειδικότητα διδάσκει το μάθημά μου θα γινόμουν έξαλλος. Κανένας συνάδελφος να μην δεχθεί συμπλήρωση ωραρίου με τέτοιον τρόπο. Δεν είναι δική μας ευθύνη το πως θα βρεθούν οι ώρες και για αυτό ας μην νιώθουμε ότι απειλούμαστε κιολας από πάνω αν δεν συμπληρώσουμε ωράριο. Είναι άκρως ανήθικο και αντιεπαγγελματικό, για να μην πω και αντισυναδελφικό να αναλαμβάνουμε μαθήματα εκτός αυτών που μας υποχρεώνει ο νόμος. Ας σοβαρευτούμε λοιπόν όλοι μας και ας μην ακολουθήσουμε την βλακεία των υπολοίπων.
Ξαναλέω: συνάλφοι των ειδικοτήτων που δεν σας συμπεριέλαβε το πρόγραμμα της ειδικής αγωγής έχετε τα μάτια σας ανοιχτά και ξεσηκωθείτε.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Πράγματι απαράδεκτο! Είναι αντισυνεδελφικό και παράλληλα (και πιο σημαντικό για μένα) ανατρέεπι το ρόλο της παράλληλης στήριξης, που δεν είναι απλά να κάθεσαι δίπλα στο παιδί, αλλά να του προσφέρεις την κατάλληλη βοήθεια ώστε να ανταποκριθεί στο μάθημα της γενικής τάξης και να μένει και κάποιες ώρες μόνο του ώστε να κοινωνικοποιηθεί και να ενταχτεί στο περιβάλλον του σχολείου.
Εγώ, θα ζητούσα (εγγράφως) να μου δοθεί έγγραφη εντολή για να κάνω όλα τα μαθήματα. Αν έδιναν την εντολή, αφ' ενός θα υπάκουα αλλά ταυτόχρονα θα την κινοποιούσα σε συνδικαλιστικά όργανα και σε συλλόγους γονέων ΑΜΕΑ. Ειδικά οι γονείς έχουν τεράστια δύναμη και τους ενδιαφέρει να γίνεται σωστή δουλειά με τα παιδιά τους και όχι απλά να δίνεται ΠΣ για να λέμε ότι κάτι κάναμε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και εγώ συνάδελφοι που ειμαι στο προγραμμα αντιμετωπιζω τα ιδια προβληματα και πολύ πιο σημαντικά τα οποία ΦΟΒΑΜΑΙ να δημοσιοποιησω εδω...
αλλά με το ωράριο μου έχω και εγώ προβλημα και αυτό γιατι το ενα από τα δύο σχολεια που με τοποθετησαν δεν δεχεται να κάνει καποιες μικροαλλαγες στο προγραμμα και μενω εγω εκτεθειμενη και μαλιστα με <<απειλουν>> ότι αυτό που γίνεται να το κατοχυρωσω γραπτως γιατι θα βρεθω εγω εκτεθειμενη...και γραπτως δεν δεινει κανενας τιποτα..οπου και αν απευθυνθηκα...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Αν ζητήσεις κάτι εγγράφως είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν ΕΓΓΡΑΦΩΣ σε διάστηαμ 3 εβδομάδων (νομίζω).
Τι θα πει κανένας δεν δίνει κάτι εγγράφως; Είναι υποχρεωμένοι από τη στιγμή που κάνεις αίτηση να σου απαντήσουν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
διευθυντής σχολείου καθυστερεί, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, την μισθοδοσία συναδέλφου μέχρι να δει πως θα συμπληρώνεται το ωράριό της σύμφωνα με το πρόγραμμα...σε μας το τελευταία 3 χρόνια η φιλόλογος έκανε στο παιδί όλα τα μαθήματα με τις ευλογίες όλων με αποτέλεσμα τώρα να μην ξέρει (α λυκείου) ούτε πολλαπλασιασμό....για να μην τρέχει να συμπληρώνει ωράριο η φιλόλογος αλλού ισχυριζόταν οτι το καλυπτει σε όλα...που κενό θετικής ειδικότητας....τώρα η φυσικός τραβάει τα μαλλιά της...το τι γίνεται στο χώρο δεν λέγεται....εχω φρίξει!!!!!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
προς διόρθωση του παραπάνω μηνύματος στη φιλόλογο ανατέθηκε να είναι όλες τις ώρες στο συγκεκριμένο παιδί, για όλα τα μαθήματα...δεν ήταν θέμα προσωπικής επιλογής ή μεθόδευσης αλλά ανάθεσης από τους ανωτέρους...ίσως τελικά συγχέεται η βθμια με την αβθμια, στο μυαλό των υπευθύνων, όπου στην α θμια ο ειδικός παιδαγωγός καλύπτει το παιδί αποκλειστικά και σε όλα τα μαθήματα... 

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
και εγώ συνάδελφοι που ειμαι στο προγραμμα αντιμετωπιζω τα ιδια προβληματα και πολύ πιο σημαντικά τα οποία ΦΟΒΑΜΑΙ να δημοσιοποιησω εδω...
αλλά με το ωράριο μου έχω και εγώ προβλημα και αυτό γιατι το ενα από τα δύο σχολεια που με τοποθετησαν δεν δεχεται να κάνει καποιες μικροαλλαγες στο προγραμμα και μενω εγω εκτεθειμενη και μαλιστα με <<απειλουν>> ότι αυτό που γίνεται να το κατοχυρωσω γραπτως γιατι θα βρεθω εγω εκτεθειμενη...και γραπτως δεν δεινει κανενας τιποτα..οπου και αν απευθυνθηκα...
θα με ενδιέφερε,μέσω π.μ. αν μπορείς φυσικά,να με ενημερώσεις για το τι ακριβώς συμβαίνει!

γενικώς πάντως υπάρχει μια χαώδης κατάσταση!!!
λυπάμαι πολύ γιατί στο άκουσμα του προγράμματος αυτού όλοι χαρήκαμε!
και για να δουλέψουν περισσότεροι αλλά και για να εξυπηρετηθούν περισσότερα παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
και από το δικό μας μέτωπο θολά και περίεργα τα πράγματα...οι υπεύθυνοι του προγράμματος στο υπουργείο μιλούν για αυστηρή τήρηση των αναθέσεων και μη αποδοχή των ωρών αν ανατεθούν τα αγγλικά ή τα θρησκευτικά στον φιλόγογο π.χ...είπαν οτι το ψάχνουν και θα βγάλουν επίσημη ανακοίνωση....τι να πω....το μπέρδεμα... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος baba ganouz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και από το δικό μας μέτωπο θολά και περίεργα τα πράγματα...οι υπεύθυνοι του προγράμματος στο υπουργείο μιλούν για αυστηρή τήρηση των αναθέσεων και μη αποδοχή των ωρών αν ανατεθούν τα αγγλικά ή τα θρησκευτικά στον φιλόγογο π.χ...είπαν οτι το ψάχνουν και θα βγάλουν επίσημη ανακοίνωση....τι να πω....το μπέρδεμα... :-\ :-\

δε λεγεται μπερδεμα, ελλειψη οργανωσης λεγεται, κανενας προγραμματισμος και ατελειωτη ελληνικοτατη προχειροτητα λεγεται.
οι υπευθυνοι του προγραμματος στο υπουργειο δεν ειναι υπευθυνοι. ειναι εντελως ανευθυνοι. γελοιοι. ξεκινησαν το προγραμμα χωρις τον παραμικρο σχεδιασμο.
περα απο το γεγονος οτι η επιμορφωση θα πραγματοποιηθει 1,5 μηνα μετα τις προσληψεις και την εναρξη του προγραμματος (!) ειδικα για τη δευτεροβαθμια οι ομαδοποιησεις των παιδιων και των σχολειων εγιναν με τετοια προχειροτητα ωστε προσεληφθησαν εκπαιδευτικοι χωρις να συμπληρωνουν πληρες ωραριο. ετσι αναγκαζονται να αναλαμβανουν ασχετα με την ειδικοτητα τους αντικειμενα. και η παρανοια σε ορισμενες περιπτωσεις επεκτεινεται στους διευθυντες των σχολειων, οι οποιοι δε δεχονται αλλαγες στο προγραμμα τους προκειμενου να εξυπηρετηθουν τα παιδια και οι εκπαιδευτικοι της παραλληλης στηριξης που δουλευουν σε δυο σχολεια με αποτελεσμα ενω υπαρχουν ωρες για την ειδικοτητα τους να τους ανατιθενται μαθηματα αλλων ωστε να συμπληρωνονται οι 21 ωρες!
εμενα παντως με φοβιζει πολυ η μετεπειτα "επισημη ανακοινωση"...δλδ αν δεν επιτρεπεται η αναθεση αλλων περαν της ειδικοτητας μαθηματων τι θα κανουν οσοι δε συμπληρωνουν;; το ο,τι ειμαστε πληρους ωραριου το διασφαλιζει κατι;;;
εχει υπογραψει κανεις τη συμβαση για το προγραμμα; στη δικη μου δευτεροβαθμια ως την παρασκευη δεν ειχε σταλει. λογικα ουτε και σε αλλες

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
και από το δικό μας μέτωπο θολά και περίεργα τα πράγματα...οι υπεύθυνοι του προγράμματος στο υπουργείο μιλούν για αυστηρή τήρηση των αναθέσεων και μη αποδοχή των ωρών αν ανατεθούν τα αγγλικά ή τα θρησκευτικά στον φιλόγογο π.χ...είπαν οτι το ψάχνουν και θα βγάλουν επίσημη ανακοίνωση....τι να πω....το μπέρδεμα... :-\ :-\

δε λεγεται μπερδεμα, ελλειψη οργανωσης λεγεται, κανενας προγραμματισμος και ατελειωτη ελληνικοτατη προχειροτητα λεγεται.
οι υπευθυνοι του προγραμματος στο υπουργειο δεν ειναι υπευθυνοι. ειναι εντελως ανευθυνοι. γελοιοι. ξεκινησαν το προγραμμα χωρις τον παραμικρο σχεδιασμο.
περα απο το γεγονος οτι η επιμορφωση θα πραγματοποιηθει 1,5 μηνα μετα τις προσληψεις και την εναρξη του προγραμματος (!) ειδικα για τη δευτεροβαθμια οι ομαδοποιησεις των παιδιων και των σχολειων εγιναν με τετοια προχειροτητα ωστε προσεληφθησαν εκπαιδευτικοι χωρις να συμπληρωνουν πληρες ωραριο. ετσι αναγκαζονται να αναλαμβανουν ασχετα με την ειδικοτητα τους αντικειμενα. και η παρανοια σε ορισμενες περιπτωσεις επεκτεινεται στους διευθυντες των σχολειων, οι οποιοι δε δεχονται αλλαγες στο προγραμμα τους προκειμενου να εξυπηρετηθουν τα παιδια και οι εκπαιδευτικοι της παραλληλης στηριξης που δουλευουν σε δυο σχολεια με αποτελεσμα ενω υπαρχουν ωρες για την ειδικοτητα τους να τους ανατιθενται μαθηματα αλλων ωστε να συμπληρωνονται οι 21 ωρες!
εμενα παντως με φοβιζει πολυ η μετεπειτα "επισημη ανακοινωση"...δλδ αν δεν επιτρεπεται η αναθεση αλλων περαν της ειδικοτητας μαθηματων τι θα κανουν οσοι δε συμπληρωνουν;; το ο,τι ειμαστε πληρους ωραριου το διασφαλιζει κατι;;;
εχει υπογραψει κανεις τη συμβαση για το προγραμμα; στη δικη μου δευτεροβαθμια ως την παρασκευη δεν ειχε σταλει. λογικα ουτε και σε αλλες

συμφωνώ για την προχειρότητα...

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
η ΟΛΜΕ  υπάρχει πουθένα????
κάνει ότι δεν ακούει ή ότι δεν καταλαβαίνει???
Οι υπόλοιποι σύλλογοι??
Τί να πω........

Αποσυνδεδεμένος eleni_as

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΜΠΕ 03!
    • Προφίλ
Μιλησα με κάποια κυρία στο υπ. Παιδείας κ μου είπε ότι θα πληρωθούμε κανονικά άσχετα αν δε συμπληρώνουμε 21 ώρες αρκεί να έχουμε 16 κ πάνω αλλά δεν έχουν ακόμα τα χρήματα. Με προβλημάτισε το γεγονός που είπε ότι όταν βγει η εγκυκλίος θα δούμε. Παρτε κι εσείς ένα τηλ να δείτε αν βγάζετε άκρη από τα λεγόμενα... 2103442138
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2010, 06:35:34 μμ από eleni_as »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.