*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 441884 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1176 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:43:29 μμ »
συμφωνώ ότι και πολλοί από εμάς μπορεί να είναι ακατάλληλοι για το συγκεκριμένο μάθημα, αλλά αν είναι δύσκολο για εμάς φαντάζομαι ότι για τους ξενόγλωσσους θα είναι ακόμη δυσκολότερο. απλά έχει επικρατήσει η άποψη ότι η ιστορία είναι ένα μάθημα που μπαίνεις λες το βιβλίο και το μάθημα έχει γίνει. δυστυχώς. καποια στιγμή σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα πέρισυ για τη διδασκαλία της ο ομιλητής πολύ χαρακτηριστικά είχε πει ότι προτιμά να βγει από το ωρολόγιο πρόγραμμα από το να ανατίθεται σε ανθρώπους που δεν κατάχουν το αντικείμενο.

πολύ σωστά σας είπε!
ενδεχομένως,με τα παλιά βιβλία να ήσουν σε θέση να διαβάζεις το μάθημα,να το λες και τέλος
με τα νέα βιβλία, όμως,αλλάζουν τα πράγματα καθώς τα γεγονότα αναπτύσσονται τόσο επιγραμματικά στα κεφάλαια που ούτε εμείς οι ίδιοι δεν καταλαβαίνουμε τι λένε!!! και πως συνδέουν τα γεγονότα!!
χρειάζεσαι 2 και 3 πολλές φορές βιβλία για να διδάξεις
αναφέρομαι κυρίως στα βιβλία του γυμνασίου,τα οποία και άλλαξαν
αλλά και στο Λύκειο ισχύει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:30 »

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1177 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:46:11 μμ »
ναι έτσι είναι. χρόνια δίδασκα το παλιό βιβλίο του κορμού και όταν ήρθε η στιγμή να διδάξω το καινούριο βιβλίο γενικής παιδείας της γ λυκείου αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω άλλο ένα βιβλίο στον πίνακα για να συνδέσω τα γεγονότα και να κατανοήσουν τη σειρά τους τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1178 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:50:45 μμ »
στο σχολειο που ημουν περυσι και που δεν συμπληρωνα 11 ωρο ως ωρομισθια ,ειχαν δωσει την ιστορια της β΄γυμνασιου σε ωρομισθια θεολογο...το ωραιο ειναι οτι β΄αναθεση οι ωρομισθιοι ΔΕΝ παιρνουν...δηλ η θεολογος εξαργυρωσε ωρες (που ηταν και διπλες καθοτι ημασταν σε δισπροσιτο) απο τις ωρες των φιλολογων ...στον πινακα αναπληρωτων των...θεολογων...οταν ενημερωσα το υπουργειο,πηραν στα καπακια τηλ τον διευθυντη της ΔΔΕ ...και μου ειπαν να κινησω διαδικασια  για να μπλοκαρουν τις ωρες ,να μην περασει ουτε μιση απο τον κλαδο μας...γιατι ηταν σε βαρος συναδερφων της θεολογων...δεν κινησα διαδικασια ,γιατι υπηρχε τετοιο κλιμα τρομοκρατιας στο σχολειο απο τν διευθ.του σχολειου ,που θα πρεπε να φυγω νυχτα...οσο και αν με διαβεβαιωναν στον υπουργειο οτι κατι τετοιιο δε θα εῖτρεψουν να γινει...αλλα τον πολεμο τοσο μακρυα απο το σπιτι μου ,δεν ημουν σε φαση να τον σηκωσω...

Αποσυνδεδεμένος NENH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1179 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:51:20 μμ »
Ε μην τρελαθούμε κιόλας τώρα!!! Επειδή βρέθηκε μία χαζή που της αρέσει να διδάσκει ιστορία και το θεωρεί και εύκολο μην γενικεύετε το θέμα. Υπάρχουν και πειραγμένοι..... Το μεγαλύτερο αγκάθι στην κατανομή των διδακτικών ωρών για τους ξενόγλωσσους είναι η ανάθεση φιλολογικών ωρών, ιστορίας δηλαδή.

Ανήκω στον κλάδο της αγγλικής κι όταν πέρυσι είπα στους υπεύθυνους της διεύθυνσης ότι με κανέναν τρόπο δεν θέλω να δεχτώ τις 4 ώρες ιστορίας που θέλαν να μου αναθέσουν για να συμπληρώσω ωράριο μόνο αναφορά δεν μου κάναν. Μου είπαν ότι δεν μπορώ εγώ να επιλέγω τι θα κάνω και τι όχι κι αφού υπάρχει ανάγκη θα το κάνω, θα πω κι ένα τραγούδι. Σαν αποτέλεσμα, όλη την χρονιά έβριζα και σε όσους συναδέλφους του κλάδου μου έλεγα ότι κάνω 4 ώρες ιστορία με ρωτούσαν πως τα καταφέρνω και πόσο δε θα θελαν να είναι στην θέση μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:30 »

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1180 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:53:01 μμ »
όχι μόνο δεν αρνούνται αλλά όταν είπα σε κάποια συνάδελφο πέρισυ της γερμανικής ότι καταλαβαίνω πόσο δύσκολο θα είναι να αναλαμβάνεις ένα αντικείμενο που δεν είναι της ειδικότητας σου μου επιτέθηκε λέγοντας ότι είναι και αυτοί ικανοί να διδάξουν ένα μάθημα όπως η ιστορία, γιατί κατά τη γνώμη της είναι μάθημα χωρίς απαιτήσεις. και μόνο από αυτό καταλαβαινει κανείς ότι μάλλον δεν μπορούμε να τους έχουμε συμπαραστάτες και να περιμένουμε να αρνηθούν.
Η βλακεία είναι ακατανίκητη... Και το λέω έχοντας τελειώσει το ιστορικό της Αθήνας και λατρεύοντας κυριολεκτικά αυτό το... χωρίς απαιτήσεις, να δεις πώς το λένε...., Α. ναι, την ιστορία.
Προφανώς συναδελφοι, ο ανιστόρητος είναι πολύ πιο εύκολα χειραγωγήσιμος...
Ξέρω πάντως και πολλούς ξενόγλωσσους που αρνούνται να διδάξουν ιστορία έχοντας επίγνωση του αντικειμένου.

Αποσυνδεδεμένος everef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1181 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:54:46 μμ »
Οτι ανέβηκε ο αριθμός των αναπληρωτών το είδατε?

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1182 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:00:47 μμ »
O αριθμός 600 για α φάση δεν είναι μικρός και...απογοητευτικός?...120 τρίτεκνοι...τελευταίος μη τρίτεκνος 480.... :'(

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1183 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:05:13 μμ »
O αριθμός 600 για α φάση δεν είναι μικρός και...απογοητευτικός?...120 τρίτεκνοι...τελευταίος μη τρίτεκνος 480.... :'(

στον αριθμο 480 οι πρωτοι ειναι των ειδικών καατηγοριών,
 ετσι δεν ειναι; ; ; ;
 αυτοι δεν έχουν διορισθει με ειδικες διατάξεις; ;
 πόσους δηλαδη θα πρέπει να αφαιρέσουμε;

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1184 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:06:24 μμ »
O αριθμός 600 για α φάση δεν είναι μικρός και...απογοητευτικός?...120 τρίτεκνοι...τελευταίος μη τρίτεκνος 480.... :'(
Γιατί 600; Το ξέρουμε από κάπου με βεβαιότητα;

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1185 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:09:39 μμ »
Τίποτε δεν ξέρουμε με βεβαιότητα.Απλώς διαβάζοντας τις προβλέψεις των συναδέλφων βλέπω ότι αυτός ο αριθμός παίζει συχνά και με θλίβει πολύ.....Αλήθεια, εάν όντως ένα τέτοιο σενάριο έβγαινε αληθινό (προσωπικά ελπίζω σε μεγαλύτερο αριθμό), ποιό το νούμερο του τελευταίου μη τρίτεκνου???

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1186 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:12:13 μμ »
Τίποτε δεν ξέρουμε με βεβαιότητα.Απλώς διαβάζοντας τις προβλέψεις των συναδέλφων βλέπω ότι αυτός ο αριθμός παίζει συχνά και με θλίβει πολύ.....Αλήθεια, εάν όντως ένα τέτοιο σενάριο έβγαινε αληθινό (προσωπικά ελπίζω σε μεγαλύτερο αριθμό), ποιό το νούμερο του τελευταίου μη τρίτεκνου???
Μπορούμε να το δούμε και αλλιώς όμως! Δηλαδή, από τους 7000 κάπου 3000 για τη δευτεροβάθμια, εκ των οποίω καμιά 1000άρα φιλόλογοι. Ίσως είμαι υπέρμετρα αισιόδοξη, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το συνηθίζω....

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1187 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:21:21 μμ »
αν οι 4000 αθμια και βθμια έγιναν 7500....


τότε με βάση τους αριθμούς και αν ισχύουν τα όσα λέει το esos....:

4000 μας είχαν πει 3000 αθμια και 1000 βθμια

τότε στους 7000 1750 θα είναι βθμια....

αν είναι 7500η βθμια είναι το 25% σημαίνει βθμια 1800..........οι φιλόλοιγοι είναι περίπου το 60%....οπότε 1000- 1100 φιλόλογοι

Αποσυνδεδεμένος flora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1188 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:21:48 μμ »
Ελπίζω να σας καλέσουν σύντομα γιατί στο σχολείο μου είμαι η μοναδική φιλόλογος και οι των άλλων ειδικοτήτων καλοβλέπουν τις ιστορίες.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1189 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 04:28:14 μμ »
Τίποτε δεν ξέρουμε με βεβαιότητα.Απλώς διαβάζοντας τις προβλέψεις των συναδέλφων βλέπω ότι αυτός ο αριθμός παίζει συχνά και με θλίβει πολύ.....Αλήθεια, εάν όντως ένα τέτοιο σενάριο έβγαινε αληθινό (προσωπικά ελπίζω σε μεγαλύτερο αριθμό), ποιό το νούμερο του τελευταίου μη τρίτεκνου???

   520 ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159927
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.