*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 441807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2464 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:05:00 πμ »
Καλησπερα και καλη τοποθετηση σε ολουςοσους ειναι στην Α'φαση.Να ρωτησω:α) κανουμε δηλωση για την τοποθετηση μας σε σχολειο;παντα; β)η Α'χιου θεωρηται δυσπροσιτο ήπλεον αυτα δε μετρανε; γ)ποσα μορια ειναι με την εναρξη μεχρι το τελος της χρονιας; Eυχαριστω ολους οσους μπουν στον κοπο να απαντησουν .
Κανονικά, κάνεις δήλωση τοποθέτησης στη Δευτεροβάθμια.Υπάρχουν ελάχιστες φορές που στο ανακοινώνουν απευθείας.Μου συνέβη πέρσι.Περίπου 10 μόρια και κάτι μέρες ψιλά.Δεν είναι δυσπρόσιτο η Α΄Χίου.Φέτος, τα μόρια σε σχέση με το μελλοντικό διορισμό δεν τα μετρά η Άννα.Δε γνωρίζουμε ούτε πώς θα γίνει η πρόσληψη αναπληρωτών του χρόνου.Ελπίζω σε μια ρυθμιστική τροπολογία του στυλ "μια επιτυχία αναδρομικά σε ΑΣΕΠ και κάτι μήνες προϋπηρεσία.Μεταξύ μας, ελπίζω ότι θα υπάρξει Μεγαλύτερη Αλλαγή.....
Τα μόρια υπολογίζονται ως εξής: υπέγραψες την πρόσληψη π.χ. στις 10/9. Οι της Δευτεροβάθμιας έχουμε μέγιστη προϋπηρεσία 10 μήνες. Άρα έχουμε 9 γεμάτους μήνες. Τώρα ο Σεπτέμβριος: δεν έχουμε τις πρώτες 9 μέρες (αφού υπογράψαμε πρόσληψη στις 10/9) άρα τα μόρια του Σεπτεμβρίου είναι 21/30=0,7.
(το 21=30 (οι μέρες του μήνα) - 9)
Πεστο μου πιο απλα.Για ποσα μορια μιλαμε.
Συγνώμη ξέχασα να κάνω το άθροισμα :)
9,7 μόρια αν δεν είναι δυσπρόσιτο (π.χ. Α' Χίου) και τα διπλά (19,4) -  όπως έγραψε και συνάδελφος για όπου αλλού είναι δυσπρόσιτο

τοσα ειναι τα μορια με τον καινουριο νόμο;;
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2465 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:19:44 πμ »
συμφωνα με τον νεο νομο, η φετινη προυπηρεσια δε θα εμφανιστει του χρονου στους πινακες, πραγμα που σημαινει οτι στην αρχη της επομενης χρονιας θα εχουμε ολοι την ιδια σειρα που ειχαμε και φετος, αλλα θα βελτιωθει η σειρα μας επειδη  θα αφαιρεθουν  αυτοι που θα προσληφθουν του χρονου... ετσι δεν ειναι;
...και τα μορια της φετινης προυπηρεσιας (καθως και τα προηγουμενων ετων) θα μετρηθουν με τη νεα ποσοστωση εαν εχει υπαρξει επιτυχια σε ασεπ απο τη μεθεπομενη χρονια που θα διεξαχθει ο νεος...
so it is, isn't it;;;
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2466 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:37:36 πμ »
Ευχαριστω STELIO.Να ρωτησω και κατι αλλο.Ξερει κανεις απο εμπειρια οτιδηποτε που να αφορα στη Χιο ή στους Χιωτες ή γενικοτερα στη ζωη εκει.

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2467 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:40:47 πμ »
συμφωνα με τον νεο νομο, η φετινη προυπηρεσια δε θα εμφανιστει του χρονου στους πινακες, πραγμα που σημαινει οτι στην αρχη της επομενης χρονιας θα εχουμε ολοι την ιδια σειρα που ειχαμε και φετος, αλλα θα βελτιωθει η σειρα μας επειδη  θα αφαιρεθουν  αυτοι που θα προσληφθουν του χρονου... ετσι δεν ειναι;
...και τα μορια της φετινης προυπηρεσιας (καθως και τα προηγουμενων ετων) θα μετρηθουν με τη νεα ποσοστωση εαν εχει υπαρξει επιτυχια σε ασεπ απο τη μεθεπομενη χρονια που θα διεξαχθει ο νεος...
so it is, isn't it;;;
Επιτυχια στον τελευταιο ή στον τελευταιους 2 διαγωνισμους ή σε οποιον διαγωνισμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:37 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2468 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:57:09 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι marsak72 και momo.
Για αρχή: επιτυχία & βαθμολογία ΑΣΕΠ τι ισχύει από τον επόμενο ΑΣΕΠ και μετά:
"Υπολογίζεται η συνολική βαθμολογία που συγκέντρωσε ο υποψήφιος στο διαγωνισμό ή σε έναν από τους δύο
προηγούμενους διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π. Αν ο υποψήφιος συγκέντρωσε τη βαθμολογική βάση σε περισσό−
τερους διαγωνισμούς, λαμβάνεται υπόψη εκείνος στον οποίο συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία."


Για μόρια που προσαυξάνουν τον βαθμό ΑΣΕΠ - βάση προϋπηρεσίας:
"Πραγματική εκπαιδευτική προϋπηρεσία:
− Η προϋπηρεσία από 0 έως και 8 μήνες: 0,10 μονάδες για κάθε μήνα
− Η προϋπηρεσία από 8 έως και 16 μήνες: 0,15 μονάδες για κάθε μήνα
− Η προϋπηρεσία από 16 έως και 24 μήνες: 0,20 μονάδες για κάθε μήνα
− Η προϋπηρεσία από 24 έως και 32 μήνες: 0,30 μονάδες για κάθε μήνα
− Η προϋπηρεσία από 32 έως και 40 μήνες: 0,35 μονάδες για κάθε μήνα
− Η προϋπηρεσία από 40 έως και 60 μήνες: 0,40 μονάδες για κάθε μήνα
Το ανώτατο συνολικό όριο μονάδων από προϋπηρεσία
είναι 16,80 μονάδες."


Σας έχω υπογραμμίσει το πραγματική. Πραγματική είναι αυτό που ανέλυσα με τους μήνες, αυτό που έμπαινε μέχρι τώρα στον εννιαίο πίνακα. Τα μόρια των δυσπρόσιτων ΔΕΝ θα διπλασιάζονται επί δυο για να προσμετρηθούν στον ΑΣΕΠ.
Θα είναι βέβαια διπλά μόρια προϋπηρεσίας όταν (επιτρέψτε μου να είμαι αισιόδοξος) διοριστείτε με το καλό.
 Νόμος 3848: http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item320

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2469 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:14:54 μμ »
Ευχαριστω STELIO.Να ρωτησω και κατι αλλο.Ξερει κανεις απο εμπειρια οτιδηποτε που να αφορα στη Χιο ή στους Χιωτες ή γενικοτερα στη ζωη εκει.

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2470 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:25:01 μμ »
Κι αλλη ερωτηση, αφου δεν απαντατε στην προηγουμενη.Οτν κανεις την πραξη αναληψης εκτος του οτι υπογραφεις σ'ενα μεγαλο χοντρο βιβλιο σου δινουν και χαρτι που το βεβαιωνει ;Γιατι εγω δεν πηρα τιποτε.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2471 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:31:45 μμ »
 :)Ναι θα σου το δώσουν λίγο αργότερα, πράξη πρόσληψης επίσημη.....Να μην ανησυχείς.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2472 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:38:05 μμ »
Πέρυσι η διευθύντρια του σχολείου στο οποίο ήμουν μου επισήμανε να παίρνω πάντα την πράξη ανάληψης σε επικυρωμένη φωτοτυπία (από το σχολείο), γιατί αυτό το χαρτί είναι ισχυρό αποδεικτικό για οτιδήποτε χρειαστεί. Για παράδειγμα συνάδερφος που ήθελε να βγει σε σύνταξη πέρυσι και δεν του είχε αναγνωριστεί προϋπηρεσία ως υποδιευθυντή ανέτρεχε στο βιβλίο πράξης ανάληψης πριν είκοσι χρόνια για να το αποδείξει.
Ελπίζω να σε βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2473 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:40:49 μμ »
Κι αλλη ερωτηση, αφου δεν απαντατε στην προηγουμενη.Οτν κανεις την πραξη αναληψης εκτος του οτι υπογραφεις σ'ενα μεγαλο χοντρο βιβλιο σου δινουν και χαρτι που το βεβαιωνει ;Γιατι εγω δεν πηρα τιποτε.

Σου δίνουν μια επικυρωμένη φωτοτυπία της Πράξης ανάληψης Υπηρεσίας, για να την υποβάλεις στον ΟΑΕΔ για τη διακοπή του επιδόματος. Αν δεν έπαιρνες επίδομα δεν το χρειάζεσαι άμεσα ατυτό το χαρτί. Θα ατο βάλουν αργότερα στο φάκελο σου.
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2474 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:44:14 μμ »
Marsak72, φωτοτύπησε την πράξη ανάληψης από το βιβλίο που υπέγραψες και ζητά από το διευθυντή να σου την επικυρώσει. Ίσως σου πει πως δεν χρειάζεται. Μπορεί πράγματι να μη χρειάζεται άμεσα, αλλά αν κάποτε χρειαστεί δεν θα είναι εύκολο να τρέχεις σε κάθε σχολείο που υπηρέτησες να την πάρεις. Είναι καλό να την έχεις στο αρχείο σου. Η επίσημη πράξη πρόσληψης από τη Δευτεροβάθμια που θα σου έρθει είναι άλλο πράγμα. Πάρε και την πράξη ανάληψης από το σχολείο!!!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2475 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:01:05 μμ »
Κι αλλη ερωτηση, αφου δεν απαντατε στην προηγουμενη.Οτν κανεις την πραξη αναληψης εκτος του οτι υπογραφεις σ'ενα μεγαλο χοντρο βιβλιο σου δινουν και χαρτι που το βεβαιωνει ;Γιατι εγω δεν πηρα τιποτε.

Σου δίνουν μια επικυρωμένη φωτοτυπία της Πράξης ανάληψης Υπηρεσίας, για να την υποβάλεις στον ΟΑΕΔ για τη διακοπή του επιδόματος. Αν δεν έπαιρνες επίδομα δεν το χρειάζεσαι άμεσα ατυτό το χαρτί. Θα ατο βάλουν αργότερα στο φάκελο σου.

Επειδη φετος πρωτη φορα αξιωθηκα κ πηρα επιδομα ανεργιας ποιο χαρτι καταθετουμε; Της δευτεροβαθμιας ή του σχολειου;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2476 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:24:25 μμ »
Επειδη φετος πρωτη φορα αξιωθηκα κ πηρα επιδομα ανεργιας ποιο χαρτι καταθετουμε; Της δευτεροβαθμιας ή του σχολειου;
Της Δευτεροβάθμιας

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #2477 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:34:51 μμ »
Επειδη φετος πρωτη φορα αξιωθηκα κ πηρα επιδομα ανεργιας ποιο χαρτι καταθετουμε; Της δευτεροβαθμιας ή του σχολειου;
Της Δευτεροβάθμιας

Thanx!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.