*

Αποστολέας Θέμα: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...  (Αναγνώστηκε 16807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 13, 2010, 05:04:52 μμ »
Η aeee νομίζω πως εννοούσε πως επισήμανε το ταξίδι της ζωής και τι αλλαγές τολμάμε να κάνουμε και όχι τον διορισμό...

Κάτι προς τους 40+......ένας καλός φίλος μου είπε τις προάλλες κάτι πολύ καλό: Μέσα από κάθε ανατροπή και απογοήτευση βγαίνει κάτι καλό....είναι θέμα προσωπικής μας εστίασης στα πράγματα...σε τι θέλουμε να εστιάσουμε εμείς...στο πώς φερθήκαμε και πράξαμε εμείς ή στο πώς μας φέρθηκαν οι άλλοι...είτε είναι άντρες-γυναίκες που πέρασαν απ'τη ζωή μας,είτε φίλοι είτε ένα Υπουργείο και μια χώρα ολόκληρη που ξερνάει το καλό δυναμικό της και την νεολαία της...γιατί και οι 40+  ήταν κάποτε η νεολαία που αποκλείστηκε....
Από κει και πέρα....πιο πρακτικά δεν μπορώ να σας απαντήσω μια και είμαι σε άλλο σημείο ακόμη....!!
Ευχαριστώ και για όσα μου είπατε ;) ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:25 »

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 13, 2010, 05:12:33 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν: το 3 μπροστα στα χρόνια και το 2 στην προϋπηρεσία, εν ολίγοις σε αυτούς του ρημαδιασμένου 24μηνου που πήραν... τα 3!  >:(
Όταν ανακοινώθηκαν οι διορισμοί, ειλικρινά ένιωσα μια ανακούφιση, γιατί μπήκε επιτέλους και η ... ταφόπλακα για φέτος τουλάχιστον και ησύχασα. Αποφάσισα, λοιπόν, να ατενίσω με αισιοδοξία το μέλλον και να αντλήσω χαρά και δύναμη από τα αρκετά ωραία πράγματα που έχω στη ζωή μου.
Όμως...
Σήμερα, που πέρασε λίγο ο χρόνος και συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά τι έχει συμβεί, αισθάνομαι αυτόν τον κόμπο στο στομάχι, που προέρχεται από ένα συνονθύλευμα οργής, θλίψης, απογοήτευσης και διαόλων που έχω κατεβάσει από το πρωί. Έχω στολίσει την κυρία Διαμ και με τους 5 χαρακτηρισμούς σε... -λα που ξέρω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το χωνέψω. Όπως, επίσης, και το γεγονός ότι μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή, δεν εξαρτάται κάτι από μας και δεν μπορούμε να πάμε ούτε μπρος ούτε πίσω. Ειλικρινά, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, δε μου αρέσει και η... σόδα! ;)




Νιωθω ακριβως το ιδιο και ειμαι ακριβως το ιδιο!! και νιωθω σαν να νε εξαπατησαν..... γιατι αφησα την δουλεια μου  και κηνηθηκα βάση  νομου αναπληρωτρια και μετα απο βολτα  στην ελλαδα επιτελους  το πολυποθητο.... και τωρα  το κενο.....
οσο για την αξιοκρατια να μην το θιξω..... γεμισε η Β κοζανης καθηγητες... απο που ειναι η διαμαντω????

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 13, 2010, 05:16:50 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν: το 3 μπροστα στα χρόνια και το 2 στην προϋπηρεσία, εν ολίγοις σε αυτούς του ρημαδιασμένου 24μηνου που πήραν... τα 3!  >:(
Όταν ανακοινώθηκαν οι διορισμοί, ειλικρινά ένιωσα μια ανακούφιση, γιατί μπήκε επιτέλους και η ... ταφόπλακα για φέτος τουλάχιστον και ησύχασα. Αποφάσισα, λοιπόν, να ατενίσω με αισιοδοξία το μέλλον και να αντλήσω χαρά και δύναμη από τα αρκετά ωραία πράγματα που έχω στη ζωή μου.
Όμως...
Σήμερα, που πέρασε λίγο ο χρόνος και συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά τι έχει συμβεί, αισθάνομαι αυτόν τον κόμπο στο στομάχι, που προέρχεται από ένα συνονθύλευμα οργής, θλίψης, απογοήτευσης και διαόλων που έχω κατεβάσει από το πρωί. Έχω στολίσει την κυρία Διαμ και με τους 5 χαρακτηρισμούς σε... -λα που ξέρω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το χωνέψω. Όπως, επίσης, και το γεγονός ότι μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή, δεν εξαρτάται κάτι από μας και δεν μπορούμε να πάμε ούτε μπρος ούτε πίσω. Ειλικρινά, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, δε μου αρέσει και η... σόδα! ;)

Εντάξει. Αν εισαι ΠΕ02, ΠΕ03 ή ΠΕ04, διορίζεσαι του χρόνου στην Ιθάκη για τρία χρόνια... :)
Αν όχι,... ???

ΠΕ02 είμαι, και ίσως γι αυτό δεν έχω πάθει ακόμη εγκεφαλικό.  ::)
Απλώς, μέχρι τώρα ήξερες ότι ο διορισμός περνάει από το χέρι σου, αν δηλαδή ΕΣΥ θα δώσεις ΑΣΕΠ, αν ΕΣΥ θα πας στου βοδιού το κέρατο με δικά σου έξοδα, για να μαζέψεις προϋπηρεσία και όλα τα συναφή που έχει κάνει η πλειοψηφία ημών.  Αφού, λοιπόν,  ΕΣΥ θα είχες περάσει του λιναριού τα πάθη, ήξερες ότι το υπουργείο θα σε διορίσει. Τώρα, όμως, σου λέει, θα περάσεις πάλι ΕΣΥ όλα τα παραπάνω, αλλά ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν θα σε διορίσω και πότε. Και λες, τι να κάνω παραπάνω; Και σου λέει, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Ε, αυτό ακριβώς το τίποτα είναι που με τρελαίνει! >:(

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:21:30 μμ »
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με το θέμα μας.

Το θέμα δεν το άνοιξα για να σχηματιστεί ακόμα μια ειδική κατηγορία αδιόριστων, που θα επιδιώξει διορισμό από το παράθυρο. Άλλοι το μπορουν καλύτερα... :P
Το θέμα το άνοιξα, για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και απόψεις και να δούμε, πως μπορούμε να απεγκλωβιστούμε από ομηρίες.

Ένα παράδειγμα: Στον διαγωνισμό του 2006 δεν είχα συνειδητοποιήσει, πως είχα ήδη πρεσβυωπία.
Μετά από 2  ώρες δεν έβλεπα τίποτα! Και ενώ τα θέματα ήταν εύκολα (δεν δίναμε στη βιολογία και γεωλογία) δεν μπορούσα να αποδώσω τα δέοντα. Παρ' όλο που πέρασα στον διαγωνισμό, έχασα μάλλον σίγουρο διορισμό, αφού τότε οι θέσεις ήταν αρκετές.
Εμπειρικό συμπέρασμα προς τους νεότερους:
Αν είστε 40+, πριν από τον διαγωνισμό, κάντε μια οφθαμολογική εξέταση! :o  ;D ;D ;D ;D

Άλλο παράδειγμα:
Είναι φοβερά αποκαρδιωτικό για εμάς να βλέπουμε νεότερους "συναδέλφους" να μας προσπερνούν χρησιμοποιόντας πλάγιες όδους. Θυμώνουμε και η πίεση ανεβαίνει!
Εμπειρικό συμπέρασμα:
Όσοι θυμώνουν εύκολα, καλό είναι, να έχουν και ένα υπογλώσσιο μαζί τους! ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:25 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:55:20 μμ »
panos2,  εισαι ψυχάρα τελικα !!!! (ελπιζω και παναθηναικος) ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:27:00 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν: το 3 μπροστα στα χρόνια και το 2 στην προϋπηρεσία, εν ολίγοις σε αυτούς του ρημαδιασμένου 24μηνου που πήραν... τα 3!  >:(
Όταν ανακοινώθηκαν οι διορισμοί, ειλικρινά ένιωσα μια ανακούφιση, γιατί μπήκε επιτέλους και η ... ταφόπλακα για φέτος τουλάχιστον και ησύχασα. Αποφάσισα, λοιπόν, να ατενίσω με αισιοδοξία το μέλλον και να αντλήσω χαρά και δύναμη από τα αρκετά ωραία πράγματα που έχω στη ζωή μου.
Όμως...
Σήμερα, που πέρασε λίγο ο χρόνος και συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά τι έχει συμβεί, αισθάνομαι αυτόν τον κόμπο στο στομάχι, που προέρχεται από ένα συνονθύλευμα οργής, θλίψης, απογοήτευσης και διαόλων που έχω κατεβάσει από το πρωί. Έχω στολίσει την κυρία Διαμ και με τους 5 χαρακτηρισμούς σε... -λα που ξέρω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το χωνέψω. Όπως, επίσης, και το γεγονός ότι μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή, δεν εξαρτάται κάτι από μας και δεν μπορούμε να πάμε ούτε μπρος ούτε πίσω. Ειλικρινά, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, δε μου αρέσει και η... σόδα! ;)
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:28:23 μμ »
Το θέμα το άνοιξα για να βρούμε λύσεις εμείς οι μεγαλύτεροι
και όχι να βρούμε λύσεις για τους νέους!
  ??? :)

Υπάρχουν κάποιες σκέψεις ή προτάσεις απεγκλωβισμού;

ΥΓ. Τι με νοιάζει εμένα; Εγώ τον διορισμό τον έχω στο τσεπάκι. Στα 50μου...
Πάλι ...αισιόδοξο σε βρίσκω!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:33:18 πμ »
50 λοιπόν. Και 35 για σύνταξη φτάνουμε στα 85! Αν, δε, συνδυαστεί και με ΕΠΑΛ... εκπληκτική προοπτική! ::) Όπως οι ηθοποιοί φεύγουν στο σανίδι, έτσι και εμείς... θα φύγουμε στην τάξη.Μπρρρρ...

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:07:19 πμ »





Νιωθω ακριβως το ιδιο και ειμαι ακριβως το ιδιο!! και νιωθω σαν να νε εξαπατησαν..... γιατι αφησα την δουλεια μου  και κηνηθηκα βάση  νομου αναπληρωτρια και μετα απο βολτα  στην ελλαδα επιτελους  το πολυποθητο.... και τωρα  το κενο.....
οσο για την αξιοκρατια να μην το θιξω..... γεμισε η Β κοζανης καθηγητες... απο που ειναι η διαμαντω????
[/quote]
Aπό  τη  Γ΄ Κοζάνης (Σέρβια νομίζω)!Β΄ Κοζάνης είναι ο  Δήμος Πτολεμαϊδας!
Γιατί  το  λες  αυτό; Μόνο  5 (!) βιολόγους  πήραν  στη  Β΄ Κοζάνης. Πολλοί  είναι; ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 10:12:38 πμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:45:21 πμ »
50 λοιπόν. Και 35 για σύνταξη φτάνουμε στα 85! Αν, δε, συνδυαστεί και με ΕΠΑΛ... εκπληκτική προοπτική! ::) Όπως οι ηθοποιοί φεύγουν στο σανίδι, έτσι και εμείς... θα φύγουμε στην τάξη.Μπρρρρ...

Σα ΕΠΑΛ μόνο, αν διαγνωστεί ανίατη ασθένεια... Για ευθανασία... :)
Υπάρχουν λύσεις! :)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:05:10 πμ »
50 λοιπόν. Και 35 για σύνταξη φτάνουμε στα 85! Αν, δε, συνδυαστεί και με ΕΠΑΛ... εκπληκτική προοπτική! ::) Όπως οι ηθοποιοί φεύγουν στο σανίδι, έτσι και εμείς... θα φύγουμε στην τάξη.Μπρρρρ...

Σα ΕΠΑΛ μόνο, αν διαγνωστεί ανίατη ασθένεια... Για ευθανασία... :)
Υπάρχουν λύσεις! :)

Δεν σηκώνονται και εκείνα τα κ@@όπαιδα, να καθήσουμε και εμείς λίγο στις θέσεις του λεωφορείου!
(μεταφορικά βέβαια...) ;D ;D ;D ;D
Εμείς σηκωνόμασταν...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:34:08 πμ »
...τι ωραια ....  επιτελους το θεμα που ονειρευομουν ν ανοιξω αλλα δεν τολμουσα... μπρρρρρρρρρρ !!!!

αργα το πηρα ειδηση βεβαια!
...και τι ωραια που ειναι να σας αγναντευω απο τα 1220 μ. υψομετρο στον ολυμπο !!
παρακαλουνται θερμως, ψαρια και λοιπα ζωντανα , γεννημενα μετα την 1-1-1970 , να ΜΗΝ απασχολουν το χωρο περιφερομενα ασκοπως.....

 :P :P :P
καλημερα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:58:10 πμ »
Γιατί καλέ;
και εμεις οι γεννημένοι μετα 1.1.1970 εποχή ΔΕΝ έχουμε ψυχή;  ;D ;D ;D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 17, 2010, 05:38:21 μμ »
...τι ωραια ....  επιτελους το θεμα που ονειρευομουν ν ανοιξω αλλα δεν τολμουσα... μπρρρρρρρρρρ !!!!

αργα το πηρα ειδηση βεβαια!
...και τι ωραια που ειναι να σας αγναντευω απο τα 1220 μ. υψομετρο στον ολυμπο !!
παρακαλουνται θερμως, ψαρια και λοιπα ζωντανα , γεννημενα μετα την 1-1-1970 , να ΜΗΝ απασχολουν το χωρο περιφερομενα ασκοπως.....

 :P :P :P
καλημερα.

 ;D ;D ;D ;D
Βρε κακέ αγροπορημένε γεροξεκούτη  :-* :-*, όποιος δεν έχει το 2 μπροστά στην ηλικία δικαιούται να γκρινιάζει. Και μην κολλάς στους τύπους, εγγύς γάρ το... 4. Ταχιά τον κλαίνε, που λένε και στα μέρη μου! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 680
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.