*

Αποστολέας Θέμα: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...  (Αναγνώστηκε 16817 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:18:53 μμ »
Στα παιδιά τους δε θα έλεγα ποτέ τίποτα, δε φταίνε σε τίποτα. Σε γονείς που παραδέχονται επισήμως και εγγράφως ότι έκαναν λάθος που πίστεψαν την Πολιτεία και έκαναν 4ο παιδί, ναι...θα τους το έλεγα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:25:44 μμ »
Ντροπή τους!!! Μεγάλη ξεφτίλα...δεν έχω λόγια! Λυπάμαι τα παιδιά τους!

Έχετε το θάρρος να το πείτε και στους ίδιους όταν κάνετε μάθημα στα παιδιά τους;

...οι "σχεσεις" τους με τα υπολοιπα μελη των συλλογων στα σχολεια, ειναι δεικτης για την ...εκτιμηση που απολαμβανουν...

...απιστευτο !!!....4ο παιδι απο ΛΑΘΟΣ εκτιμηση...γραμματιο -πλεον - διαμαρτυρημενο... 

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:29:51 μμ »
Στα παιδιά τους δε θα έλεγα ποτέ τίποτα, δε φταίνε σε τίποτα. Σε γονείς που παραδέχονται επισήμως και εγγράφως ότι έκαναν λάθος που πίστεψαν την Πολιτεία και έκαναν 4ο παιδί, ναι...θα τους το έλεγα.

Αν ανοίξουμε αυτή την κουβέντα μέσα από το φόρουμ θα τσακωθούμε και συμπέρασμα δεν θα βγει.
Συναδέλφισσα, επειδή είμαι πολύτεκνος θα σας πω ότι αδικείτε τους πολύτεκνους αλλά και τους εαυτούς σας με τα σχόλια τα απαξιωτικά, τα ειρωνικά κλπ. Δεν φταίνε οι πολύτεκνοι για το δράμα που αντιμετωπίζουν με το διορισμό τους οι εκπαιδευτικοί σήμερα.
Λάθος στοχος...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:34:29 μμ »
Σέβομαι το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να κάνει όσα παιδιά θέλει ή να μην κάνει κανένα. Δε σέβομαι κανέναν που χρησιμοποίησε τα παιδιά του για να "τρουπώσει"στο δημόσιο. Δεν είναι όλοι έτσι, είμαι σίγουρη. Αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που του εκφράζει ή προσυπέγραψαν το εξής σημείο της επιστολής τους: 

Εξαπατήθηκαν 600 και πλέον νέες πολύτεκνες οικογένειες που κάνανε το λάθος να πιστέψουν στην συνέχεια και στην αξιοπιστία των νόμων της πολιτείας και αποφάσισαν παρά τις δύσκολες και αντίξοες οικονομικές συνθήκες να επιβαρύνουν τον οικογενειακό τους προϋπολογισμό και να αποκτήσουν το 4ο τους παιδί, αναμένοντας να τύχουν των όποιων ευεργετημάτων τους έδινε και τους προέτρεπε η ίδια η πολιτεία.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:12:00 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:37:30 μμ »
Στα παιδιά τους δε θα έλεγα ποτέ τίποτα, δε φταίνε σε τίποτα. Σε γονείς που παραδέχονται επισήμως και εγγράφως ότι έκαναν λάθος που πίστεψαν την Πολιτεία και έκαναν 4ο παιδί, ναι...θα τους το έλεγα.

Αν ανοίξουμε αυτή την κουβέντα μέσα από το φόρουμ θα τσακωθούμε και συμπέρασμα δεν θα βγει.
Συναδέλφισσα, επειδή είμαι πολύτεκνος θα σας πω ότι αδικείτε τους πολύτεκνους αλλά και τους εαυτούς σας με τα σχόλια τα απαξιωτικά, τα ειρωνικά κλπ. Δεν φταίνε οι πολύτεκνοι για το δράμα που αντιμετωπίζουν με το διορισμό τους οι εκπαιδευτικοί σήμερα.
Λάθος στοχος...

θελω να πιστευω οτι δεν εισαι στις ..600 οικογενειες που "ωθηθηκαν" στην πολυτεκνια εν οψει ευεργετηματων....
κατι μου λεει οτι δεν εισαι.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 18, 2010, 06:05:15 μμ »
...τι ωραια ....  επιτελους το θεμα που ονειρευομουν ν ανοιξω αλλα δεν τολμουσα... μπρρρρρρρρρρ !!!!

αργα το πηρα ειδηση βεβαια!
...και τι ωραια που ειναι να σας αγναντευω απο τα 1220 μ. υψομετρο στον ολυμπο !!
παρακαλουνται θερμως, ψαρια και λοιπα ζωντανα , γεννημενα μετα την 1-1-1970 , να ΜΗΝ απασχολουν το χωρο περιφερομενα ασκοπως.....

 :P :P :P
καλημερα.

Στα 35 μου δεν έχω το δικαίωμα να μιλήσω ε? Να κάτσω στα ωά μου?  :P
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 18, 2010, 06:58:26 μμ »
Τα  παιδιά γεννιούνται  από  αγάπη  και  όχι  από  συμφέρον. Είναι  ντροπή  να  δημοσιοποιούνται  τέταια  έγγραφα  από  γονείς. Αν  μη  τι  άλλο  δε  τίμουν  τη  πολυτεκνική  τους  ιδιότητα. Προσωπικά  θεωρώ  ανέντιμο  να  υπάρχουν  παράθυρα, για  να  ενταχθεί  κάποιος  στην  εκπαίδευση είτε  αυτά  λέγονται  πολυτεκνία, τριτεκνία, Σιβιτανίδειο, ΠΔΣ  έχοντας  μπάρμα  διευθυντή  από τη  Κορώνη. Υπάρχουν  χιλιάδες  εκπαιδευτικοί  άξιοι  με  θέληση και  μεράκι  να  προσφέρουν   και  δυστυχώς  μένουν  εκτός, γιατί  τα  παραθυράκια  και  οι  ημέτεροι  ανοίγουν  τη  πόρτα  της  εκπαίδευσης  σε  κάποιους  άλλους. Θα  έβαζε  λοιπόν  κανείς  γιατρό  στο  νοσοκομείο  με  κοινωνικά  κριτήρια ; Δε  νομίζω. Γιατί  λοιπόν   βάζει  στο  σχολείο   εκπαιδευτικό  λόγω  πολυτεκνίας; Ακόμη  και  τα  άτομα με  αναπηρία  χρειάζονται + 12μήνες  προϋπηρεσίας, που δίνουν  και  ένα  μάθημα  ζωής  μέσα  στη  τάξη  με  τον  προσωπικό  τους  αγώνα, ενώ  ο  πολύτεκνος  ούτε  μία  ώρα  μάθημα. 12  χρόνια  μετά  τον  1ο  Ασεπ  εξακολουθούν  και  διορίζονται  στη  δημόσια  εκπαίδευση  άνθρωποι  που  δε  έχουν περάσει  ούτε  έναν  Ασεπ. Ελλάδα  το βασίλειο  της  αναξιοκρατίας !Ή  θα  δανειστώ  τον  τίτλο  από  ένα  βιβλίο  του  Καστοριαδή  η  άνοδος  της  ασημαντότητας . Δε  ήμουν  από  εκείνους  που  δέχτηκαν  τον  Ασεπ  αμαχητί . Ήμουν  φοιτήτρια  ακόμη  το '98. Όμως, εφόσον  πλέον  αυτός  αποτελεί  καθεστώς  και  είναι  ο  μοναδικός  νόμιμος  τρόπος  να  μπεις  με  αξιοπρέπεια  στην  δημόσια  εκπαίδευση είτε  ως  μόνιμος , είτε  ως  αναπληρωτής - ωρομίσθιος  θα  πρέπει όλοι  να  (δι-)αγωνίζονται  επί  ίσοις  όροις. Τι  προτιμά να  πει, λοιπόν,  ο  πολύτεκνος  εκπαιδευτικός  στο 4ο  παιδί  του  σε  έκανα, για  να  διοριστώ  πιο  εύκολα, χωρίς  κόπο  και  ταλαιπωρία, όπως  οι  υπόλοιποι  συνάδελφοί  μου  ή  γιατί  είσαι  για  μένα  όλη  η  ευτυχία  του  κόσμου  και  είμαι  ευλογημένος  που  έχω  τέσσερα  παιδιά  και  ας  καθαρίζω  και  σκάλες  που  λέει  ο  λόγος. Και  προς  αποφυγήν  παρεξηγήσεως  θεωρώ  πολύ  δύσκολο  να  μεγαλώσουν  σωστά  4  παιδιά  στην  εποχή  μας  και  μπράβο  σε  όσους  μπορούν  και  θέλουν  να  γίνουν  πολύτεκνοι  χωρίς  να  έχουν  ως  κίνητρο  διορισμό  στο  δημόσιο  σχολείο, γιατί  άλλο  πράγμα  πολυτεκνία , άλλο  εκπαιδευση .

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:40:49 μμ »
Τα  παιδιά γεννιούνται  από  αγάπη  και  όχι  από  συμφέρον. Είναι  ντροπή  να  δημοσιοποιούνται  τέταια  έγγραφα  από  γονείς. Αν  μη  τι  άλλο  δε  τίμουν  τη  πολυτεκνική  τους  ιδιότητα. Προσωπικά  θεωρώ  ανέντιμο  να  υπάρχουν  παράθυρα, για  να  ενταχθεί  κάποιος  στην  εκπαίδευση είτε  αυτά  λέγονται  πολυτεκνία, τριτεκνία, Σιβιτανίδειο, ΠΔΣ  έχοντας  μπάρμα  διευθυντή  από τη  Κορώνη. Υπάρχουν  χιλιάδες  εκπαιδευτικοί  άξιοι  με  θέληση και  μεράκι  να  προσφέρουν   και  δυστυχώς  μένουν  εκτός, γιατί  τα  παραθυράκια  και  οι  ημέτεροι  ανοίγουν  τη  πόρτα  της  εκπαίδευσης  σε  κάποιους  άλλους. Θα  έβαζε  λοιπόν  κανείς  γιατρό  στο  νοσοκομείο  με  κοινωνικά  κριτήρια ; Δε  νομίζω. Γιατί  λοιπόν   βάζει  στο  σχολείο   εκπαιδευτικό  λόγω  πολυτεκνίας; Ακόμη  και  τα  άτομα με  αναπηρία  χρειάζονται + 12μήνες  προϋπηρεσίας, που δίνουν  και  ένα  μάθημα  ζωής  μέσα  στη  τάξη  με  τον  προσωπικό  τους  αγώνα, ενώ  ο  πολύτεκνος  ούτε  μία  ώρα  μάθημα. 12  χρόνια  μετά  τον  1ο  Ασεπ  εξακολουθούν  και  διορίζονται  στη  δημόσια  εκπαίδευση  άνθρωποι  που  δε  έχουν περάσει  ούτε  έναν  Ασεπ. Ελλάδα  το βασίλειο  της  αναξιοκρατίας !Ή  θα  δανειστώ  τον  τίτλο  από  ένα  βιβλίο  του  Καστοριαδή  η  άνοδος  της  ασημαντότητας . Δε  ήμουν  από  εκείνους  που  δέχτηκαν  τον  Ασεπ  αμαχητί . Ήμουν  φοιτήτρια  ακόμη  το '98. Όμως, εφόσον  πλέον  αυτός  αποτελεί  καθεστώς  και  είναι  ο  μοναδικός  νόμιμος  τρόπος  να  μπεις  με  αξιοπρέπεια  στην  δημόσια  εκπαίδευση είτε  ως  μόνιμος , είτε  ως  αναπληρωτής - ωρομίσθιος  θα  πρέπει όλοι  να  (δι-)αγωνίζονται  επί  ίσοις  όροις. Τι  προτιμά να  πει, λοιπόν,  ο  πολύτεκνος  εκπαιδευτικός  στο 4ο  παιδί  του  σε  έκανα, για  να  διοριστώ  πιο  εύκολα, χωρίς  κόπο  και  ταλαιπωρία, όπως  οι  υπόλοιποι  συνάδελφοί  μου  ή  γιατί  είσαι  για  μένα  όλη  η  ευτυχία  του  κόσμου  και  είμαι  ευλογημένος  που  έχω  τέσσερα  παιδιά  και  ας  καθαρίζω  και  σκάλες  που  λέει  ο  λόγος. Και  προς  αποφυγήν  παρεξηγήσεως  θεωρώ  πολύ  δύσκολο  να  μεγαλώσουν  σωστά  4  παιδιά  στην  εποχή  μας  και  μπράβο  σε  όσους  μπορούν  και  θέλουν  να  γίνουν  πολύτεκνοι  χωρίς  να  έχουν  ως  κίνητρο  διορισμό  στο  δημόσιο  σχολείο, γιατί  άλλο  πράγμα  πολυτεκνία , άλλο  εκπαιδευση .

Αποσπερίτη, σε συγχαίρω για τις απόψεις σου.
Επιπλέον καιρός να σταματήσουν οι πολύτεκνοι για το δήθεν  δράμα που υφίστανται επειδή δήθεν εξαπατήθηκαν από την Πολιτεια που  δεν τους διόρισε όλους εν μία νυκτί!!
Οι συμπαθείς κατά τα άλλα πολύτεκνοι έγιναν από επιλογή τους πολύτεκνοι, επιλογή η οποία αντιβαίνει την ισότητα ως προς τις επιλογες του Πολίτη καθόσον και να το επιθυμεί καποιος δεν είναι βέβαιο ότι θα γίνει πολύτεκνος.
Αρα η ευνοημένη του Θεού συμπαθής ομάδα ας είναι λιγώτερο άπληστη με τον εαυτό της και αν θέλει να δει για τα πραγματικά δράματα ας κοιτάξει και λίγο στους ανάπηρους οι οποιοι όχι μόνο πολύτεκνοι αλλα ούτε και σύντροφο στη ζωη τους δεν βρίσκουν, παρολα αυτα δίνουν τον αγωνα τους.
και επίσης αν είναι τόσο πιο κοντα στο Θεό αναμεσα στις προσευχες τους να βάζουν και τους άλλους σαν ενδειξη αγαπης προς αλληλους και ευγνωμοσυνης σε οτι απλοχερα ευνοηθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:51:55 μμ »
Μήπως ονομάζουν τα παιδιά τους Ασεπάκη και Μοριούλα και τα τάζουν στο θεό του διορισμού κιόλας;

Είναι εξοργιστικό και καταστροφικό να ταυτίζεται ο διορισμός στο δημόσιο με τις κοινωνικές παροχές και να αντιμετωπίζεται ως επίδομα αναπηρίας ή πολυτεκνίας.
Σεβαστός ο Γολγοθάς του πολύτεκνουν, του ανάπηρου, της χήρας και του ορφανού αλλά εδώ μίλάμε για δουλειά και το μόνο κριτήριο θα έπρεπε να είναι η αξιοσύνη.
Αν ο πολύτεκνος, ο ανάπηρος, ο παλινοστούντας και ο κάθε κατατρεγμένος αποδειχθεί αξιοκρατικά άξιος να πάρει τη θέση αλλιώς να πάρει ένα επίδομα και να κάτσει σπίτι του.
Δηλαδή με τί όρεξη και με τί χρόνο μια γυναίκα που έχει 4 παιδιά θα προετοιμάσει μάθημα; Με πόση κούραση θα μπει στην τάξη όταν μεγαλώνει 4 παιδιά στο σπίτι; Πόσες απουσίες θα κάνει από την τάξη της όταν θα αρωσταίνουν τα 4 παιδιά της κάθε τρεις και λίγο;
Ας της δώσει το κράτος ένα επίδομα και να κάτσει σπιτάκι της να αφήσει τους διορισμούς για άλλους με περισσότερο χρόνο και ηρεμία. 
Οι πολύτεκνοι σαφώς να υποστηρίζονται οικονομικά από τους έχοντες κυρίως (για τους οποίους γεννάνε φτηνά εργατικά χέρια) αλλά όχι να διορίζονται και εις βάρος άλλων... Έλεος πια με αυτή τη νοοτροπία άσκησης κοινωνικής πολιτικής μέσω του διορισμού. Αν μη τι άλλο δείχνει ΄πόση αξία δίνουν στην εργασία τους οι αιτούντες ευνοϊκή μεταχείριση όταν την αντιμετωπίζουν σαν παροχή πρόνοιας.
Συμφωνώ ότι το ΑΣΕΠ θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για όλες τις κατηγορίες. Η πολυτεκνία δεν αποδεικνύει καμία επαγγελματική επάρκεια, παρά μόνο επάρκεια γεννετήσιας ορμής.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:35:08 μμ »
Μήπως ονομάζουν τα παιδιά τους Ασεπάκη και Μοριούλα και τα τάζουν στο θεό του διορισμού κιόλας;

Είναι εξοργιστικό και καταστροφικό να ταυτίζεται ο διορισμός στο δημόσιο με τις κοινωνικές παροχές και να αντιμετωπίζεται ως επίδομα αναπηρίας ή πολυτεκνίας.
Σεβαστός ο Γολγοθάς του πολύτεκνουν, του ανάπηρου, της χήρας και του ορφανού αλλά εδώ μίλάμε για δουλειά και το μόνο κριτήριο θα έπρεπε να είναι η αξιοσύνη.
Αν ο πολύτεκνος, ο ανάπηρος, ο παλινοστούντας και ο κάθε κατατρεγμένος αποδειχθεί αξιοκρατικά άξιος να πάρει τη θέση αλλιώς να πάρει ένα επίδομα και να κάτσει σπίτι του.
Δηλαδή με τί όρεξη και με τί χρόνο μια γυναίκα που έχει 4 παιδιά θα προετοιμάσει μάθημα; Με πόση κούραση θα μπει στην τάξη όταν μεγαλώνει 4 παιδιά στο σπίτι; Πόσες απουσίες θα κάνει από την τάξη της όταν θα αρωσταίνουν τα 4 παιδιά της κάθε τρεις και λίγο;
Ας της δώσει το κράτος ένα επίδομα και να κάτσει σπιτάκι της να αφήσει τους διορισμούς για άλλους με περισσότερο χρόνο και ηρεμία. 
Οι πολύτεκνοι σαφώς να υποστηρίζονται οικονομικά από τους έχοντες κυρίως (για τους οποίους γεννάνε φτηνά εργατικά χέρια) αλλά όχι να διορίζονται και εις βάρος άλλων... Έλεος πια με αυτή τη νοοτροπία άσκησης κοινωνικής πολιτικής μέσω του διορισμού. Αν μη τι άλλο δείχνει ΄πόση αξία δίνουν στην εργασία τους οι αιτούντες ευνοϊκή μεταχείριση όταν την αντιμετωπίζουν σαν παροχή πρόνοιας.
Συμφωνώ ότι το ΑΣΕΠ θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για όλες τις κατηγορίες. Η πολυτεκνία δεν αποδεικνύει καμία επαγγελματική επάρκεια, παρά μόνο επάρκεια γεννετήσιας ορμής.

Συμφωνώ Spasiklaki,  σχεδόν σε όλα. Έχω, όμως, μερικές ενστάσεις...

1. Κανένας πολύτεκνος εκπαιδευτικός δεν θα ονόμαζε το παιδάκι του "Ασεπάκι" ???
2. Οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε με ιδιαίτερη ευαισθησία, περιπτώσεις αδιόριστων εκπαιδευτικών, που έχουν
    ορισμένα προβλήματα υγείας. ( Δεν θέλω να πω την λέξη "αναπηρία" ). Άυτοί οι εκπαιδευτικοί είναι από
    μόνοι τους ένα μάθημα ζωής. Εγώ θα τους ήθελα μέσα στα σχολεία μας.  :)
3. Βλέποντας τον τελευταίο καιρό το ζόρι που τραβά η γυναίκα μου, ούσα έγκυος στο δεύτερο παιδί μας,
    θα έλεγα και σ' αυτή τη περίπτωση, πως για μια πολύτεκνη μητέρα το κράτος θα έπρεπε να δείξει τέτοια
    μέριμνα, έτσι ώστε να μπορεί να κάνει ότι θέλει!  Να έχει το δικαίωμα της ισόβιας σύνταξης, αλλά και το
    δικαίωμα να δουλέψει στον κλάδο της, πέρα από πίνακες, όποτε και όπου θέλει... Για τον πολύτεκνο
    πατέρα δεν θα έλεγα το ίδιο...

Αυτά... :)


Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:47:58 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει καμία μέριμνα για την οικογένεια και τους εργαζόμενους γονείς και ότι το κράτος θα έπρεπε να εξασφαλίζει ευκολίες και παροχές, αλλά όχι παροχές σε διορισμό.
Ως προς τον άνθρωπο με προβλήματα υγείας, σαφώς και να τον υποστηρίξουμε να εργαστεί, αλλά εφόσον είναι επαρκής στο έργο του και υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες να το ασκήσει σωστά. Να πάρει μόρια μετάθεσης, ευνοϊκή τοποθέτηση, εξτρά χρήματα κλπ, αλλά όχι να θεωρούμε το πρόβλημα υγείας προϋπόθεση διορισμού.
Έχω άτομο στην οικογένειά μου με σκλήρυνση και ξέρω ότι πρακτικά είναι δύσκολο να είναι εντάξει στα καθήκοντά του και να μη λείπει διαρκώς από τή δουλειά του ένας άνθρωπος με τέτοιο πρόβλημα. Αυτός πρέπει να υποστηριχτεί με άλλους τρόπους, όχι με διορισμό, είναι τραγικό που αντί για χρήματα και κοινωνικές παροχές μοιράζουν διορισμούς.

Στους διαγωνισμούς πρόσληψης υπαλλήλων της ΕΕ δεν υπάρχουν τέτοια κριτήρια, αλλά όσοι περάσουν απολαμβάνουν παροχές ανάλογα με την περίπτωσή τους (γονικές άδειες, 400ευρώ επίδομα για κάθε παιδί, παιδικούς σταθμούς κλπ) αυτό ναι, είναι πολιτική στήριξης της οικογένειας και όχι καταστρατήγηση της αξιοκρατίας.

Πάντως μακάρι να ήταν μόνο οι πολύτεκνοι και οι έχοντες προβλήματα υγείας το πρόβλημά μας καλά θα ήταν, ας γίνοντας περισσότεροι διορισμοί μονίμων και ας έπαιρναν και από δαύτους...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 10:03:18 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 19, 2010, 07:25:13 πμ »

Στους διαγωνισμούς πρόσληψης υπαλλήλων της ΕΕ δεν υπάρχουν τέτοια κριτήρια, αλλά όσοι περάσουν απολαμβάνουν παροχές ανάλογα με την περίπτωσή τους (γονικές άδειες, 400ευρώ επίδομα για κάθε παιδί, παιδικούς σταθμούς κλπ) αυτό ναι, είναι πολιτική στήριξης της οικογένειας και όχι καταστρατήγηση της αξιοκρατίας.

Πάντως μακάρι να ήταν μόνο οι πολύτεκνοι και οι έχοντες προβλήματα υγείας το πρόβλημά μας καλά θα ήταν, ας γίνοντας περισσότεροι διορισμοί μονίμων και ας έπαιρναν και από δαύτους...


Σπασίκλα:
1.Προτού πεις κάτι βεβαιώσου πρώτα αν ισχύει και μη βλέπεις απλά τους υπαλλήλους της ΕΕ αλλα και τα ισχύοντα στα  υπόλοιπα  κράτη μελη της ΕΕ.
2. Οι πολύτεκνοι και οι διάφοροι με ασθένειες δεν ειναι οι .."δαύτοι". Διαφωνώ με τον τρόπο που διορίζονται οι πολύτεκνοι αλλά δεν τους απαξιώνω και δεν τους θεωρώ "..δαύτους" όπως εσύ.
Τα κινητρά σου είναι  καθαρά ιδιοτελή και συμφεροντολογικά, τα οποία άλλωστε φαίνονται και από τις απόψεις σου για ιδιαίτερα, ότι δεν ξεπουλάς τις γνώσεις σου κλπ.
Από τη μία δήθεν ενδιαφέρεσαι για την Παιδεία αλλά δυστυχώς είσαι η κλασσική περίπτωση ασυνείδητου παρταόλα .Από όλα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα δεν έχω δει πουθενά να σε διακρίνει στοιχειώδης κοινωνική ευαισθησία και ανθρωπιά, στοιχεία απαραίτητα σε ένα σύνολο , σε μια ομάδα ανθρώπων,  αλλά πολύ περισσότερο σε έναν δάσκαλο -καθηγητή ο οποίος ξέρεις δεν μεταδίδει μόνο στείρα γνώση..
Αν πράγματι αυτό που κάνεις το αγαπάς σπασίκλα , μάλλον πρέπει να αλλάξεις άποψη.
Αν ο σκοπός σου είναι να βγαζεις χρήματα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι  ξέρεις αντί να βιάζεις την Παιδεία..
Το άσχημο είναι  μάλιστα ότι θα νομίζεις ότι προσφέρεις κιόλας σε αυτή!!..

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 19, 2010, 08:24:11 πμ »
Σέβομαι το δικαίωμα κάθε ανθρώπου να κάνει όσα παιδιά θέλει ή να μην κάνει κανένα. Δε σέβομαι κανέναν που χρησιμοποίησε τα παιδιά του για να "τρουπώσει"στο δημόσιο. Δεν είναι όλοι έτσι, είμαι σίγουρη. Αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που του εκφράζει ή προσυπέγραψαν το εξής σημείο της επιστολής τους:  

Εξαπατήθηκαν 600 και πλέον νέες πολύτεκνες οικογένειες που κάνανε το λάθος να πιστέψουν στην συνέχεια και στην αξιοπιστία των νόμων της πολιτείας και αποφάσισαν παρά τις δύσκολες και αντίξοες οικονομικές συνθήκες να επιβαρύνουν τον οικογενειακό τους προϋπολογισμό και να αποκτήσουν το 4ο τους παιδί, αναμένοντας να τύχουν των όποιων ευεργετημάτων τους έδινε και τους προέτρεπε η ίδια η πολιτεία.

... ένα παιδί  - είτε 1ο, είτε 4ο, είτε 15ο - θα έπρεπε να  "βαρύνει", αποκλειστικά,  το "συναισθηματικό προϋπολογισμό" και, μάλιστα, αστείρευτα ...



Κατά τ' άλλα, άλλο είναι η διαπίστωση της ανισοβαρούς - για χρόνια - μεταχείρισης των πολυτέκνων σε σχέση με κάθε άλλον, που επιθυμούσε κι επιθυμεί να διδάξει στην εκπαίδευση, και άλλο η απαξίωση μιας κοινωνικής ομάδας - όπως οι πολύτεκνοι, που και μοχθούν και προσφέρουν -, ειδικά σε χώρα υπογεννητικότητας, με χαρακτηρισμούς και αφορισμούς ...

Υπάρχουν, δυστυχώς, πολλοί σε αυτό το φόρουμ που δεν προσέχουν ούτε τα γραφόμενά τους, ούτε τα γραφόμενα των άλλων ...
Οι πολύτεκνοι και οι έχοντες πρόβλημα υγείας όποιας μορφής ... δαύτοι ...!!!  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 08:36:13 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Nikakki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 19, 2010, 10:42:41 πμ »
Nα κατοχυρώνουμε δικαίωμα σύνταξης (αναπηρίας) στις 10 επιτυχίες ΑΣΕΠ οι έχοντες ανήλικο τέκνο και στις 15 οι μη έχοντες ανήλικο τέκνο. Με συμφέρει γιατί έχω ήδη 5 επιτυχίες...
Αστειεύομαι!

Είμαι ΠΕ05, με 5 επιτυχίες ΑΣΕΠ (δηλαδή σχεδόν σε όλους τους ΑΣΕΠ που έχουν γίνει εκτός του πρώτου που δεν έδωσα γιατί ήμουν εκτός Ελλάδος) και 4 χρόνια ωρομισθία χάρη στην καλή μου βαθμολογία στο ΑΣΕΠ (που να μην έσωνα, θα είχα βρει αλλού δουλειά και τώρα δε θα έγραφα εδώ...)
Πιστεύω ότι ένας τρόπος να αποδοθεί δικαιοσύνη σε όσους στήριξαν την αξιοκρατία εξαρχής είναι να αθροίζονται όλοι οι βαθμοί που έχει πάρει κάποιος σε όλα τα ΑΣΕΠ που έχει δώσει και σε αυτό το άθροισμα να μπαίνουν οι υπόλοιπες προσαυξήσεις από προϋπηρεσίες. Έτσι οι μεγαλύτεροι ευνοούνται γιατί έχουν περισσότερα ΑΣΕΠ στο ενεργητικό τους και δε χάνουν τη θέση επειδή στο τελευταίο ΑΣΕΠ κάποιος νεοσσός έγραψε λίγο καλύτερα από τον βετεράνο που λόγω πρεσβυωπίας πια έχασε μια ερώτηση. Ανταμοίβονται όσοι έδιναν σταθερά και συμμετείχαν σταθερά στους διαγωνισμούς και πετύχαιναν καλή βαθμολογία χωρίς να είναι στους διοριστέους. Μετριάζεται ο παράγων τύχη διότι δεν κρίνεται η σειρά σου μόνο από μια μέρα που ακυρώνει προηγούμενες επιτυχίες. Όσοι απέκτησαν την προϋπηρεσία από τα παράθυρα χωρίς ΑΣΕΠ βρίσκοντια πιο πίσω από τους άλλους που έδιναν και ΑΣΕΠ παράλληλα.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένας πίνακας διορισμών ανά διετία στον οποίο να αθροίζονται: Όλοι οι ΑΣΕΠ (ακόμη και οι κάτω από τη βάση) + μόρια προϋπηρεσίας+κοινωνικά κριτήρια+ λοιπά προσόντα*.
Μόνο έτσι πετιούνται απ'έξω οι αλεξιπτωτιστές.

* Αν και κατέχω μεταπτυχιακό[/u] και αυτό που λέω δε με συμφέρει έχω κάποιες αμφιβολίες κατά πόσο είναι δίκαιο να πριμοδοτείται με τόσες μονάδες το μεταπτυχιακό τη στιγμή που μιλάμε για γραπτό διαγωνισμό και όποιος έχει παραπάνω σπουδές λογικά ούτως ή άλλως θα γράψει καλύτερα. Αν δε γράψει κάτι πάει στραβά με τον ίδιο και το μεταπτυχιακό του ή με τα θέματα (πολύ σύνηθες!) Δεν έχει όλος ο κόσμος την οικονομική άνεση να τον στείλει ο μπαμπάς ένα χρόνο έξω για μάστερ και να γυρίσει με 3 μοριάκια στις αποσκευές του...






Καλημερα σ' ολους!!

Βρισκω πολυ καλη αυτη την προταση!!
Ειμαι και γω μια απο τα ιδια περιπου {4 φορες επιτυχουσα ασεπ, μερικα χρονια ωρομισθια και "λιγο" πανω απο 45+} και πραγματικα συμμεριζομαι τους ενδοιασμους ολων σας... Ωστοσο το χιουμορ καποιων ειναι αγχολυτικο!!!! να ειστε καλα!!!
Ν. ΠΕ03

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.