*

Αποστολέας Θέμα: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?  (Αναγνώστηκε 29439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:58:49 μμ »
Μην το ψάχνετε... έχασα διορισμό το 2005 επειδή δεν είχα μόρια προϋπηρεσίας,αν και οι καθαροί βαθμοί μου ήταν μεγαλύτεροι των μισών διοριστέων.
Είμαι επιτυχούσα σε όλους, με καλούς βαθμούς, και με μεταπτυχιακό στη διδακτική μπορώ να πω ότι τουλάχιστον  στον κλάδο μου τα θέματα τις μισές φορές είναι λάθος διατυπωμένα και είναι στο χέρι τους να τα μαγειρέψουν έτσι ώστε να πετάξουν πολύ κόσμο κάτω από τη βάση. Πράγμα που φοβάμαι ότι θα κάνουν από εδώ και πέρα για να γλιτώσουν από διεκδικήσεις διορισμών κλπ
Για να μη μιλήσουμε για τις placebo προϋπηρεσίες και βαθμούς πτυχίων που λέγεται ότι παιρνούνται με το αζημίωτο στους πίνακες των επιτυχόντων, αλλά αυτό δε θέλω να φτάσω να το πιστέψω.
Ρωσική ρουλέτα, αλλά αναγκαίο κακό δυστυχώς για να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής και ουτοπία η διεκδίκηση της κατάργησής του.  

οι λίγες θέσεις διοριστέων. Τώρα που δεν θα δεσμεύονται ούτε γι αυτές, φαντάσου τι έχει να γίνει...

Έχω την εντύπωση ότι για να είσαι διοριστέος στον ΑΣΕΠ ή αλλιώς στον τελικό βαθμό δε μετράνε τα μόρια προϋπηρεσίας, μόνο βαθμός πτυχίου και μεταπτυχιακό. Τουλάχιστον στο δικό μου αυτά προσαυξήθηκαν. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. ΠΕ06 είναι η ειδικότητά μου.
για καθε 6 μηνες επαιρνες μισο μοριο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:03:47 μμ »
Εγω νομιζω πως ο,τι βαθμο και να χει καποιος ειναι ρισκο να μην ξαναδωσει στον ΑΣΕΠ του 12.Δεν εχουμε ιδεα για το πως θα ξαναμοιραστει η τραπουλα,το καλυτερο που εχουμε να κανουμε-εφοσον δεν διοριστουμε στη μεταβατικη,γιατι γινονται και θαυματα...-ειναι να ξαναδιαβασουμεκαι να γραψουμε οσο καλυτερα μπορουμε.
Εννοείται πως πρέπει να ξαναδώσει αλλά το θέμα είναι πως ό,τι έχει πετύχει σε προηγούμενο διαγωνισμό του είναι "άχρηστο αφού,ούτε καν δυο προστίθεται..Ενώ λοιπόν κάποιος ("καλή" ώρα) έχει γράψει ένα μόριο κάτω από τον τελευταίο διοριστέο το '09,δεν έχει πάει καν ωρομίσθιος και σε τελική ανάλυση "χάνει" όλα του τα μόρια,έστω κι αν γράψει μισό μόριο παραπάνω!(που πιθανότατα δε θα του φτάνει να διοριστεί!)Μηδέν από μηδέν,μηδέν!(Ασχετο,αλλά μήπως να κάνω το τρίτο;;; ;D)  

Έχω την αίσθηση ότι, έτσι όπως έχουν έρθει πια τα πράγματα, δε σε σώζει ούτε το 3ο. Καρφί για 4ο λοιπόν! ;)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:34:36 μμ »
Το ότι τα δυο δικά μου "κάνουν" για τέσσερα,δε μετράει;;; ;D ;Πλάκα-πλάκα πρώτον τα 5 μόρια του τρίτου "παίζεται" αν φτάνουν αλλά κι επειδή πρέπει να περάσουμε ψυχίατρο,αν διοριστούμε,προτιμώ να κρατήσω και λίγη ψυχική υγεία και για όσα παιδιά θα έχουν την τύχη να με εμπιστευτούνε!Αντε και καλό μας διάβασμα!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:43:07 μμ »
Πράγματι,με 16+μόρια από το διαγωνισμό  του 2009 ούτε ωρομίσθια(αττική) δεν κλήθηκα!Ωστόσο,ας πούμε πως το προσπέρασα αυτό...Το '12 τι ελπίδες έχει με ένα τέτοιο βαθμό και τις όποιες προσαυξήσεις (πτυχίο,γλώσσα,ecdl) δηλαδή γύρω στο75 να διοριστεί κάποιος;Μηδαμινές προφανώς!!! Τώρα αυτό που συζητάτε σχετικά με ποιοι οι είναι ευνοημένοι ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς,δεν μπορώ ακριβώς να το αντιληφθώ...Εκφράστε πιο συγκεκριμένα τις εκτιμήσεις σας,αν θέλετε...Τουλάχιστον,μ'αυτό το βαθμό-μπαλαντέρ θα μπορέσει κάποιος να πάει αναπληρωτής;Να μου πείτε ποιος ζει,ποιος πεθαίνει ως τότε...Αλλά έτσι για να μοιραζόμαστε το καημό μας...Μπορεί κανείς να λέει ότι θα προσπαθήσει να γράψει -σχεδόν- άριστα προκειμένου να διοριστεί αλλά στην ουσία μόνο αλαζονικό κατά τη γνώμη μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο στον κλάδο μας! Γενικά,πόσο αισιόδοξα ή μη, αντιλαμβάνεστε την πραγματικότητα του '12 με τον ενιαίο πίνακα σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα;Oi πιο έμπειροι θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους σε όποιους αδημονούν για μια στοιχειώδη δικαίωση,έστω και μετά από δυο χρόνια...Ευχαριστώ :)

Άκαιρο, αυθαίρετο και αδύνατο να στηριχτεί με νέα στοιχεία - αφού δεν έχει παραγματοποιηθεί ο προσεχής διαγωνισμός - συμπέρασμα. Τα 75 μόρια δηλ. δε θα είναι διόλου απίθανο να εξασφαλίζουν το διορισμό τη 2ετία μετά το νέο ΑΣΕΠ, αν το πλήθος των διοριστέων είναι στοιχειωδώς λογικό και ανάλογο με τις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες, βέβαια ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 12:14:38 πμ »
ή  αν τα θεματα είναι τοσο δύσκολα που δε γραψει κανεις καλά

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 08:27:02 πμ »
να σας ρωτησω κατι;
δηλαδη στον επομενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ δε θα προσμετρουνται τα μορια μας απο τους δυο προηγουμενους διαγωνισμους  η εστω τον ενα;

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:55:49 πμ »
Πράγματι,με 16+μόρια από το διαγωνισμό  του 2009 ούτε ωρομίσθια(αττική) δεν κλήθηκα!Ωστόσο,ας πούμε πως το προσπέρασα αυτό...Το '12 τι ελπίδες έχει με ένα τέτοιο βαθμό και τις όποιες προσαυξήσεις (πτυχίο,γλώσσα,ecdl) δηλαδή γύρω στο75 να διοριστεί κάποιος;Μηδαμινές προφανώς!!! Τώρα αυτό που συζητάτε σχετικά με ποιοι οι είναι ευνοημένοι ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς,δεν μπορώ ακριβώς να το αντιληφθώ...Εκφράστε πιο συγκεκριμένα τις εκτιμήσεις σας,αν θέλετε...Τουλάχιστον,μ'αυτό το βαθμό-μπαλαντέρ θα μπορέσει κάποιος να πάει αναπληρωτής;Να μου πείτε ποιος ζει,ποιος πεθαίνει ως τότε...Αλλά έτσι για να μοιραζόμαστε το καημό μας...Μπορεί κανείς να λέει ότι θα προσπαθήσει να γράψει -σχεδόν- άριστα προκειμένου να διοριστεί αλλά στην ουσία μόνο αλαζονικό κατά τη γνώμη μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο στον κλάδο μας! Γενικά,πόσο αισιόδοξα ή μη, αντιλαμβάνεστε την πραγματικότητα του '12 με τον ενιαίο πίνακα σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα;Oi πιο έμπειροι θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους σε όποιους αδημονούν για μια στοιχειώδη δικαίωση,έστω και μετά από δυο χρόνια...Ευχαριστώ :)

Άκαιρο, αυθαίρετο και αδύνατο να στηριχτεί με νέα στοιχεία - αφού δεν έχει παραγματοποιηθεί ο προσεχής διαγωνισμός - συμπέρασμα. Τα 75 μόρια δηλ. δε θα είναι διόλου απίθανο να εξασφαλίζουν το διορισμό τη 2ετία μετά το νέο ΑΣΕΠ, αν το πλήθος των διοριστέων είναι στοιχειωδώς λογικό και ανάλογο με τις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες, βέβαια ...
Σ'ευχαριστώ aristos2 για την τοποθέτηση σου.Το γνωρίζω πως πρόκειται για άκαιρο προβληματισμό αλλά προσπαθώ να σχηματίσω μια εικόνα για το τι θα βρεθούμε να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον (εσύ ελπίζω πως,δικαιωματικά,θα βρίσκεσαι στην τάξη σου ;)  Αυτό που με προβληματίζει είναι τι με  βαθμό θα μπουν συνάδελφοι από τρεις διαγωνισμούς και με τι προσόντα,γεγονός που σε συνδυασμό με το μικρότερο βαθμό διοριστέων εξαιτίας και του ότι το κύμα συνταξιοδοτήσεων θα κοπάσει,δημιουργεί μια ομιχλώδη και μάλλον ζοφερή εικόνα...
να σας ρωτησω κατι;
δηλαδη στον επομενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ δε θα προσμετρουνται τα μορια μας απο τους δυο προηγουμενους διαγωνισμους  η εστω τον ενα;
Θα μπαίνουμε στο νέο πίνακα με τον καλύτερο- ολόκληρο- βαθμό μας από τους τρεις διαγωνισμούς.('07,'09,'12).Αλλά στο βαθμό μας όποιος κι αν είναι αυτός δε θα προστίθενται μόρια πέρα από αυτά που προβλέπει το νέο νομοσχέδιο,ενώ στους προηγούμενους διαγωνισμούς έπαιρνες και τα μισά μόρια από την προηγούμενη επιτυχία σου.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:09:45 μμ »
ευχαριστω τυχερουλα για την απαντηση.

Πιστευετε αξιζει να δωσει κανεις στον επομενο ΑΣΕΠ εαν δεν εχει προυπηρεσια;;;;; Θα εχει καμια ελπιδα διορισμου;;;;
Οπως φαινεται στα μορια της προυπηρεσιας καποιου θα προστιθεται ο βαθμος του ΑΣΕΠ και οχι το αντιστροφο, δηλ στο βαθμο του ΑΣΕΠ η προυπηρεσια. Θα εχει δηλαδη ο ΑΣΕΠ  το ρολο που εχει το τεστ δεξιοτητων στους διαγωνισμους δημοσιου.
Να ξεκινησω διαβασμα η να τα παρατησω ;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:27:57 μμ »
ευχαριστω τυχερουλα για την απαντηση.

Πιστευετε αξιζει να δωσει κανεις στον επομενο ΑΣΕΠ εαν δεν εχει προυπηρεσια;;;;; Θα εχει καμια ελπιδα διορισμου;;;;
Οπως φαινεται στα μορια της προυπηρεσιας καποιου θα προστιθεται ο βαθμος του ΑΣΕΠ και οχι το αντιστροφο, δηλ στο βαθμο του ΑΣΕΠ η προυπηρεσια. Θα εχει δηλαδη ο ΑΣΕΠ  το ρολο που εχει το τεστ δεξιοτητων στους διαγωνισμους δημοσιου.
Να ξεκινησω διαβασμα η να τα παρατησω ;

Το τι θα κάνεις είναι προσωπική απόφαση και επιλογή.
Αυτό που με ξαφνιασε είναι η τοποθέτηση σου .Η δική μου εντύπωση είναι πως με το νεο συστημα αυτό που προηγείται όλων είναι ο βαθμός ΑΣΕΠ με προσαυξήσεις απο τα υπόλοιπα "προσόντα".
Ο ΑΣΕΠ δεν υποβαθμίζεται όπως αναφέρεις.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:31:31 μμ »
Πράγματι,με 16+μόρια από το διαγωνισμό  του 2009 ούτε ωρομίσθια(αττική) δεν κλήθηκα!Ωστόσο,ας πούμε πως το προσπέρασα αυτό...Το '12 τι ελπίδες έχει με ένα τέτοιο βαθμό και τις όποιες προσαυξήσεις (πτυχίο,γλώσσα,ecdl) δηλαδή γύρω στο75 να διοριστεί κάποιος;Μηδαμινές προφανώς!!! Τώρα αυτό που συζητάτε σχετικά με ποιοι οι είναι ευνοημένοι ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς,δεν μπορώ ακριβώς να το αντιληφθώ...Εκφράστε πιο συγκεκριμένα τις εκτιμήσεις σας,αν θέλετε...Τουλάχιστον,μ'αυτό το βαθμό-μπαλαντέρ θα μπορέσει κάποιος να πάει αναπληρωτής;Να μου πείτε ποιος ζει,ποιος πεθαίνει ως τότε...Αλλά έτσι για να μοιραζόμαστε το καημό μας...Μπορεί κανείς να λέει ότι θα προσπαθήσει να γράψει -σχεδόν- άριστα προκειμένου να διοριστεί αλλά στην ουσία μόνο αλαζονικό κατά τη γνώμη μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο στον κλάδο μας! Γενικά,πόσο αισιόδοξα ή μη, αντιλαμβάνεστε την πραγματικότητα του '12 με τον ενιαίο πίνακα σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα;Oi πιο έμπειροι θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους σε όποιους αδημονούν για μια στοιχειώδη δικαίωση,έστω και μετά από δυο χρόνια...Ευχαριστώ :)

Άκαιρο, αυθαίρετο και αδύνατο να στηριχτεί με νέα στοιχεία - αφού δεν έχει παραγματοποιηθεί ο προσεχής διαγωνισμός - συμπέρασμα. Τα 75 μόρια δηλ. δε θα είναι διόλου απίθανο να εξασφαλίζουν το διορισμό τη 2ετία μετά το νέο ΑΣΕΠ, αν το πλήθος των διοριστέων είναι στοιχειωδώς λογικό και ανάλογο με τις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες, βέβαια ...
Σ'ευχαριστώ aristos2 για την τοποθέτηση σου.Το γνωρίζω πως πρόκειται για άκαιρο προβληματισμό αλλά προσπαθώ να σχηματίσω μια εικόνα για το τι θα βρεθούμε να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον (εσύ ελπίζω πως,δικαιωματικά,θα βρίσκεσαι στην τάξη σου ;)  Αυτό που με προβληματίζει είναι τι με  βαθμό θα μπουν συνάδελφοι από τρεις διαγωνισμούς και με τι προσόντα,γεγονός που σε συνδυασμό με το μικρότερο βαθμό διοριστέων εξαιτίας και του ότι το κύμα συνταξιοδοτήσεων θα κοπάσει,δημιουργεί μια ομιχλώδη και μάλλον ζοφερή εικόνα...
να σας ρωτησω κατι;
δηλαδη στον επομενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ δε θα προσμετρουνται τα μορια μας απο τους δυο προηγουμενους διαγωνισμους  η εστω τον ενα;
Θα μπαίνουμε στο νέο πίνακα με τον καλύτερο- ολόκληρο- βαθμό μας από τους τρεις διαγωνισμούς.('07,'09,'12).Αλλά στο βαθμό μας όποιος κι αν είναι αυτός δε θα προστίθενται μόρια πέρα από αυτά που προβλέπει το νέο νομοσχέδιο,ενώ στους προηγούμενους διαγωνισμούς έπαιρνες και τα μισά μόρια από την προηγούμενη επιτυχία σου.

Το κύμα συνταξιοδοτήσεων θα κοπάσει μετά το 2014 οπότε και ισχύει το νέο ασφαλιστικό ...

Μετά τη 2ετία 2010-2011 με περιορισμένο αριθμό διορισμών, η επόμενη 2ετία - κατ' εμέ- θα έχει τουλάχιστον λογικό αριθμό διορισμών, ιδιαίτερα σ' εμάς, τους ΠΕ02, και όλους από το νέο πίνακα ..., πράγμα σημαντικό, μιας και η μεγάλη επιτυχία σ' έναν απ' τους 3 ΑΣΕΠ, έτσι, δικαιώνεται κάπως ...ή πλήρως ...

Οι δικές μου έρευνες, με τα στοιχέια που για την ώρα διαθέτουμε, λένε πως μεγάλος ΑΣΕΠ (πάνω από 70) και προϋπηρεσία σε βάζουν στους διορισμούς της 2ετίας ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:36:11 μμ »
Μακαρι παιδια.
Γιατι ειχα απελπιστει τελειως.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:40:28 μμ »
Μακαρι παιδια.
Γιατι ειχα απελπιστει τελειως.

Αυτό απαγορεύεται ,άλλωστε δεν "συνάδει" με το όνομα σου  :D .
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:44:59 μμ »
ελα ντε... χα χα...
μηπως μας εχουν αφησει και να ελπιζουμε; μεχρι και την ελπιδα μας απαγορευσαν ετσι οπως εκαναν...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 07:01:42 μμ »
Πράγματι,με 16+μόρια από το διαγωνισμό  του 2009 ούτε ωρομίσθια(αττική) δεν κλήθηκα!Ωστόσο,ας πούμε πως το προσπέρασα αυτό...Το '12 τι ελπίδες έχει με ένα τέτοιο βαθμό και τις όποιες προσαυξήσεις (πτυχίο,γλώσσα,ecdl) δηλαδή γύρω στο75 να διοριστεί κάποιος;Μηδαμινές προφανώς!!! Τώρα αυτό που συζητάτε σχετικά με ποιοι οι είναι ευνοημένοι ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς,δεν μπορώ ακριβώς να το αντιληφθώ...Εκφράστε πιο συγκεκριμένα τις εκτιμήσεις σας,αν θέλετε...Τουλάχιστον,μ'αυτό το βαθμό-μπαλαντέρ θα μπορέσει κάποιος να πάει αναπληρωτής;Να μου πείτε ποιος ζει,ποιος πεθαίνει ως τότε...Αλλά έτσι για να μοιραζόμαστε το καημό μας...Μπορεί κανείς να λέει ότι θα προσπαθήσει να γράψει -σχεδόν- άριστα προκειμένου να διοριστεί αλλά στην ουσία μόνο αλαζονικό κατά τη γνώμη μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο στον κλάδο μας! Γενικά,πόσο αισιόδοξα ή μη, αντιλαμβάνεστε την πραγματικότητα του '12 με τον ενιαίο πίνακα σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα;Oi πιο έμπειροι θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους σε όποιους αδημονούν για μια στοιχειώδη δικαίωση,έστω και μετά από δυο χρόνια...Ευχαριστώ :)

Άκαιρο, αυθαίρετο και αδύνατο να στηριχτεί με νέα στοιχεία - αφού δεν έχει παραγματοποιηθεί ο προσεχής διαγωνισμός - συμπέρασμα. Τα 75 μόρια δηλ. δε θα είναι διόλου απίθανο να εξασφαλίζουν το διορισμό τη 2ετία μετά το νέο ΑΣΕΠ, αν το πλήθος των διοριστέων είναι στοιχειωδώς λογικό και ανάλογο με τις διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες, βέβαια ...
Σ'ευχαριστώ aristos2 για την τοποθέτηση σου.Το γνωρίζω πως πρόκειται για άκαιρο προβληματισμό αλλά προσπαθώ να σχηματίσω μια εικόνα για το τι θα βρεθούμε να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον (εσύ ελπίζω πως,δικαιωματικά,θα βρίσκεσαι στην τάξη σου ;)  Αυτό που με προβληματίζει είναι τι με  βαθμό θα μπουν συνάδελφοι από τρεις διαγωνισμούς και με τι προσόντα,γεγονός που σε συνδυασμό με το μικρότερο βαθμό διοριστέων εξαιτίας και του ότι το κύμα συνταξιοδοτήσεων θα κοπάσει,δημιουργεί μια ομιχλώδη και μάλλον ζοφερή εικόνα...
να σας ρωτησω κατι;
δηλαδη στον επομενο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ δε θα προσμετρουνται τα μορια μας απο τους δυο προηγουμενους διαγωνισμους  η εστω τον ενα;
Θα μπαίνουμε στο νέο πίνακα με τον καλύτερο- ολόκληρο- βαθμό μας από τους τρεις διαγωνισμούς.('07,'09,'12).Αλλά στο βαθμό μας όποιος κι αν είναι αυτός δε θα προστίθενται μόρια πέρα από αυτά που προβλέπει το νέο νομοσχέδιο,ενώ στους προηγούμενους διαγωνισμούς έπαιρνες και τα μισά μόρια από την προηγούμενη επιτυχία σου.

Το κύμα συνταξιοδοτήσεων θα κοπάσει μετά το 2014 οπότε και ισχύει το νέο ασφαλιστικό ...

Μετά τη 2ετία 2010-2011 με περιορισμένο αριθμό διορισμών, η επόμενη 2ετία - κατ' εμέ- θα έχει τουλάχιστον λογικό αριθμό διορισμών, ιδιαίτερα σ' εμάς, τους ΠΕ02, και όλους από το νέο πίνακα ..., πράγμα σημαντικό, μιας και η μεγάλη επιτυχία σ' έναν απ' τους 3 ΑΣΕΠ, έτσι, δικαιώνεται κάπως ...ή πλήρως ...

Οι δικές μου έρευνες, με τα στοιχέια που για την ώρα διαθέτουμε, λένε πως μεγάλος ΑΣΕΠ (πάνω από 70) και προϋπηρεσία σε βάζουν στους διορισμούς της 2ετίας ...
Το "μεγάλο" ασεπ τον έχουμε,από προυπηρεσία πάσχουμε...Θυμήθηκα βλέπεις αργά να  "κυνηγήσω" το δημόσιο!Πάντως ευχαριστώ για την ελπιδοφόρα άποψη :)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.