*

Ψηφοφορία

Γιατί πιστεύετε ΚΥΡΙΩΣ οι μαθητές πάνε φροντιστήριο-ιδιαίτερο;

1. Φταίνε κυρίως οι καθηγητές στο δημόσιο. Αρκετοί δεν κάνουν καλό μάθημα. Αν ήταν όλοι ποιοτικοί, κανείς ή ελάχιστοι θα πήγαιναν φροντιστήριο
2. Φταίει κυρίως το σύστημα: πολυπληθή τμήματα, χάσιμο ωρών (εκδρομές, συνελεύσεις, εκδηλώσεις, καταλήψεις, απεργίες, ελλείψεις καθηγητών) αργεί έτσι να καλυφθεί σωστά και έγκαιρα η ύλη, όσο ποιοτικός και αν είναι ο καθηγητής

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 28186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:19:42 πμ »
τελειώνοντας το πανεπιστήμιο ή και πιο πριν οι περισσότεροι από εμάς είχαμε  αρχίσει τις προσπάθειες να βρούμε μια σταθερή...... δουλειά.....
πολλοί τρέχαμε από σπίτι σε σπίτι για ιδιαίτερα με εξεφτελιστικές τιμές για να αποκτήσουμε κύκλο.....
μετά αν βρίσκαμε δουλειά πηγαίναμε στα φροντιστήρια με τρεις κι εξήντα και κλαιγόμασταν που μας κλέβανε τα δώρα κ.λ.π.
αν πιάναμε δουλειά σε ιδιωτικό μιλάγαμε για τις εξουθενωτικές απαιτήσεις.......
στο δημόσιο αν και εφόσον μπούμε μιλάμε για τα πολλά σχολεία......

Κ.Ι. πάντα έχουμε παράπονα

αναμφίβολα τα εργασιακά μας δικαι'ωματα είναι καλύτερα στο δημόσιο
 στο δημόσιο όμως  έχεις περισσότερους μαθητές από όλα τα τζάκια.....ΔΕΝ προλαβαίνεις να κάνεις αυτά που θα έκανες σε ένα πιο ομοιογενές και ολιγομελές τμήμα (από κριτές είμαστε πλήρεις ΄για να έρθουν όμως να τα εφαρμόσουν στην πράξη.....)
γίνεσαι πιο πολύ ψυχολόγος παρά παροχος γνώσεων......
έχεις λιγότερες αντοχές ...και λόγω ηλικίας πια......
ΔΕΝ αισθάνεσαι ότι οι μαθητές σου λαμβάνουν τόσα πολλά από εσένα όσο πριν.......
ΔΕΝ έχεις τα μέσα να τους κεντρίσεις την προσοχή όσο στην θεωρία ισχυρίζονται........ (πόσοι χρησιμοποιούν διαδραστικούς;;;; ) γίνεται χαμός για ένα χημείο και για ένα projector......

Ξεχνάμε όμως το σημαντικότερο, πετύχαμε αυτό που κυνηγούσαμε μια ζωή τρέχοντας στις επαρχίες και στον ΑΣΕΠ....... άλλοι τώρα δεν έχουν δουλειά........ μήπως όμως επειδή έχουμε δουλειά δεν πρέπει και να διεκδικούμε;;; να προσπαθούμε για το καλύτερο;;;;;


Ναι υπάρχουν πολλοί λουφαδόροι..... λαμόγια που ψάχνουν ιδιαίτερα από τους μαθητές τους!!!!!! και άλλα ...άνθη....
αλλά υπάρχουν και άτομα που μετά από 20 ή 30 χρόνια ΔΕΝ αντέχουν, τα οποία βλέποντας ότι έχουν αυτή την εναλλακτική την εκμεταλλεύονται και πάνε σε γραφείο (κατά την γνώμη μου καλύτερα για τους μαθητές τους..........) 

τι να πεις για αυτούς που δεν πάνε καλά και παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να μπαίνουν σε τάξη;;;;; και όχι δεν είναι λίγοι κάθε σύλλογος έχει και μια περίπτωση....άλλοι και 2 και 3.....;;;;;; ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:30:22 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 03:17:43 μμ »
steven_seagal, συμφωνώ... ;)

 ;)

δυστυχως οταν μιλας για θεματα που εκθετουν τον κλαδο σε ολοκληρη την ελληνικη κοινωνια και μας εξευτελιζουν, οπως ιδιαιτεραδες , αποσπασεις κτλ εισπραττεις πολλα ''κοσμητικα'' επιθετα και εισαι persona non grata σε τετοια forum...να μιλαμε δηλαδη μονο για την ασχετη Διαμαντοπουλου , τον κακο φροντιστη , τα ανυπακουα παιδια που μας βασανιζουν και τα δικα μας να τα κρυβουμε κατα απο το χαλακι ''χαρακτηριζοντας τα ελαχιστες και ακραιες  περιπτωσεις'' ..λες και απευθυνονται σε δημοσιογραφους ασχετους με τα εκπαιδευτικα ζητηματα...

Όταν μιλάμε όμως για τις δκές μας "βρομιές" οφείλουμε να τις εμφανίζουμε στην πραγματική τους διάσταση και να μην χρησιμοποιούμε τον γενικό και αφοριστικό λόγο  με τον ίδιο τρόπο, όπως και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου.
Συμφωνώ στο να  καταργηθούν οι βυσματικές αποσπάσεις, αλλά θέλω να έχει τη δυνατότητα και κάποιος εκπαιδευτικός που μετά από χ χρόνια προσπάθειας δεν μπορει να αντέξει άλλο, να "παροπλιστεί" στη διοίκηση.
Δεν γίνομαι χαιρέκακος ζητώντας την παραίτησή του... Είναι καλύτερα και γι' αυτόν και για τους μαθητές.

Είμαι κάθετα αντίθετος με το να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός ιδιαίτερα στους μαθητές του, αλλά θα δείξω και κατανόηση για κάποιον που συμπληρώνει λίγο το εισόδημά του, διατηρώντας την αξιοπρέπεια του...
Γνωρίζω πως δεν ζω στην ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα και δεν ζητώ σώνει και καλά οι εκπαιδευτικοί να πιουν το "κώνειο"

Ενοχλούμαι πολύ όταν διαβάζω γενικούς αφορισμούς από "συνάδελφο", που στο 50% (το λιγότερο!) επιχειρηματολογεί με εμπάθεια ( ;;; ) και ακραίο τρόπο κατά των εκπαιδευτικών και γίνομαι καχύποπτος όταν αναμένεται στο εγγύς μέλλον μεγάλη επίθεση κατά του κλάδου...

Και κάτι τελευταίο: Ούτε για αστείο δεν θα συσχέτιζα ποτέ την δουλειά μου με αυτή του "κτηνοτρόφου", όπως, αν θυμάμαι καλά, έκανες εσύ σε παλαιότερο μύνημά σου. Από τότε έγινα καχύποπτος... Μπορεί να κάνω λάθος και να είσαι πράγματι συνάδελφος...

ΥΓ. Λόγω αναπλήρωσης, από το τέλος του Ιούνη και μετά σίγουρα δεν θα είμαστε συνάδελφοι...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2011, 03:24:06 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 10:14:57 μμ »
Όταν μιλάμε όμως για τις δκές μας "βρομιές" οφείλουμε να τις εμφανίζουμε στην πραγματική τους διάσταση και να μην χρησιμοποιούμε τον γενικό και αφοριστικό λόγο  με τον ίδιο τρόπο, όπως και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου.
Συμφωνώ στο να  καταργηθούν οι βυσματικές αποσπάσεις, αλλά θέλω να έχει τη δυνατότητα και κάποιος εκπαιδευτικός που μετά από χ χρόνια προσπάθειας δεν μπορει να αντέξει άλλο, να "παροπλιστεί" στη διοίκηση.
Δεν γίνομαι χαιρέκακος ζητώντας την παραίτησή του... Είναι καλύτερα και γι' αυτόν και για τους μαθητές.

Είμαι κάθετα αντίθετος με το να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός ιδιαίτερα στους μαθητές του, αλλά θα δείξω και κατανόηση για κάποιον που συμπληρώνει λίγο το εισόδημά του, διατηρώντας την αξιοπρέπεια του...
Γνωρίζω πως δεν ζω στην ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα και δεν ζητώ σώνει και καλά οι εκπαιδευτικοί να πιουν το "κώνειο"

Ενοχλούμαι πολύ όταν διαβάζω γενικούς αφορισμούς από "συνάδελφο", που στο 50% (το λιγότερο!) επιχειρηματολογεί με εμπάθεια ( ;;; ) και ακραίο τρόπο κατά των εκπαιδευτικών και γίνομαι καχύποπτος όταν αναμένεται στο εγγύς μέλλον μεγάλη επίθεση κατά του κλάδου...

Και κάτι τελευταίο: Ούτε για αστείο δεν θα συσχέτιζα ποτέ την δουλειά μου με αυτή του "κτηνοτρόφου", όπως, αν θυμάμαι καλά, έκανες εσύ σε παλαιότερο μύνημά σου. Από τότε έγινα καχύποπτος... Μπορεί να κάνω λάθος και να είσαι πράγματι συνάδελφος...

ΥΓ. Λόγω αναπλήρωσης, από το τέλος του Ιούνη και μετά σίγουρα δεν θα είμαστε συνάδελφοι...  :)

παρατηρηση 1 ...ελπιζα ολοι να καταλαβουν οτι το κτηνοτροφος λεχθηκε με χιουμοριστικη διαθεση και οχι κυριολεκτικη...θα σε καλουσα να κανεις το ιδιο

παρατηρηση 2 ....αυτο που εσυ λες εμπαθεια εγω το λεω σκληρη πραγματικοτητα που την ζω καθημερινα..δεν μου αρεσει να ωραιοποιω καταστασεις , ουτε να μιλω ''για ελαχιστες και ακραιες εξαιρεσεις'' επιορκων....υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος συναδελφων που με τις πραξεις τους εξευτελιζουν τον κλαδο..αυτους κατηγορω χωρις να μιλαω για ολους και απολυτα οπως (λανθασμενα) εχεις καταλαβει...

παρατηρηση 3 ... μιλας για μεγαλη επικειμενη επιθεση εναντιον του κλαδου...η ''αυτοεπιθεση '' που δεχεται τοσα χρονια δεν σε ενοχλει ; και που εξαιτιας της βρισκουν πατημα υπουργειο , δημοσιογραφοι και λοιποι για να κατηγορουν και τους υπολοιπους ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 10:49:22 μμ »

παρατηρηση 2 ....αυτο που εσυ λες εμπαθεια εγω το λεω σκληρη πραγματικοτητα που την ζω καθημερινα..δεν μου αρεσει να ωραιοποιω καταστασεις , ουτε να μιλω ''για ελαχιστες και ακραιες εξαιρεσεις'' επιορκων....υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος συναδελφων που με τις πραξεις τους εξευτελιζουν τον κλαδο..αυτους κατηγορω χωρις να μιλαω για ολους και απολυτα οπως (λανθασμενα) εχεις καταλαβει...

παρατηρηση 3 ... μιλας για μεγαλη επικειμενη επιθεση εναντιον του κλαδου...η ''αυτοεπιθεση '' που δεχεται τοσα χρονια δεν σε ενοχλει ; και που εξαιτιας της βρισκουν πατημα υπουργειο , δημοσιογραφοι και λοιποι για να κατηγορουν και τους υπολοιπους ;

να ξέρες πόσο συμφωνώ!!!

παρόλα αυτά οι αποσπάσεις στα γραφεία γίνονται για διάφορους λόγους ( οικογενειακούς, υγείας - βεβαιως και βολέματος δεν αντιλέγω....) Ωστόσο όπως δε θες να μιλάς για όλους και απόλυτα να τους κατηγορείς όπως λες, μην κάνεις το ίδιο και για όσους εκπ/κούς αποσπώνται στα γραφεία...θα έχουν τους λογους τους σίγουρα. Και να εισαι σίγουρος ότι δε βγάζουν μόνο φωτοτυπίες...Σου βγάζουν επίσης τα οικονομικά σου ώστε να πληρωθεις εγκαίρως, σου βγάζουν τα μόρια ώστε να πάρεις μετάθεση η οργανική, σου αναγνωρίζουν την προϋπηρεσια σου ώστε να μπορέσεις κάποτε να βγεις σε σύνταξη...Μην απαξιώνουμε το ρόλο των συναδέλφων στα γραφεία.... και μην αφορίζουμε όσους αποσπώνται εκεί. Δεν εχουν όλοι την πολυτέλεια να παραιτηθούν ή να μεταταχθούν - καλή ώρα- στη διοίκηση...Αυτό δε σημαινει ότι είναι άχρηστοι όμως!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:30:22 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:40:32 μμ »
Όταν μιλάμε όμως για τις δκές μας "βρομιές" οφείλουμε να τις εμφανίζουμε στην πραγματική τους διάσταση και να μην χρησιμοποιούμε τον γενικό και αφοριστικό λόγο  με τον ίδιο τρόπο, όπως και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου.
Συμφωνώ στο να  καταργηθούν οι βυσματικές αποσπάσεις, αλλά θέλω να έχει τη δυνατότητα και κάποιος εκπαιδευτικός που μετά από χ χρόνια προσπάθειας δεν μπορει να αντέξει άλλο, να "παροπλιστεί" στη διοίκηση.
Δεν γίνομαι χαιρέκακος ζητώντας την παραίτησή του... Είναι καλύτερα και γι' αυτόν και για τους μαθητές.

Είμαι κάθετα αντίθετος με το να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός ιδιαίτερα στους μαθητές του, αλλά θα δείξω και κατανόηση για κάποιον που συμπληρώνει λίγο το εισόδημά του, διατηρώντας την αξιοπρέπεια του...
Γνωρίζω πως δεν ζω στην ιδανική πολιτεία του Πλάτωνα και δεν ζητώ σώνει και καλά οι εκπαιδευτικοί να πιουν το "κώνειο"

Ενοχλούμαι πολύ όταν διαβάζω γενικούς αφορισμούς από "συνάδελφο", που στο 50% (το λιγότερο!) επιχειρηματολογεί με εμπάθεια ( ;;; ) και ακραίο τρόπο κατά των εκπαιδευτικών και γίνομαι καχύποπτος όταν αναμένεται στο εγγύς μέλλον μεγάλη επίθεση κατά του κλάδου...

Και κάτι τελευταίο: Ούτε για αστείο δεν θα συσχέτιζα ποτέ την δουλειά μου με αυτή του "κτηνοτρόφου", όπως, αν θυμάμαι καλά, έκανες εσύ σε παλαιότερο μύνημά σου. Από τότε έγινα καχύποπτος... Μπορεί να κάνω λάθος και να είσαι πράγματι συνάδελφος...

ΥΓ. Λόγω αναπλήρωσης, από το τέλος του Ιούνη και μετά σίγουρα δεν θα είμαστε συνάδελφοι...  :)

παρατηρηση 1 ...ελπιζα ολοι να καταλαβουν οτι το κτηνοτροφος λεχθηκε με χιουμοριστικη διαθεση και οχι κυριολεκτικη...θα σε καλουσα να κανεις το ιδιο

παρατηρηση 2 ....αυτο που εσυ λες εμπαθεια εγω το λεω σκληρη πραγματικοτητα που την ζω καθημερινα..δεν μου αρεσει να ωραιοποιω καταστασεις , ουτε να μιλω ''για ελαχιστες και ακραιες εξαιρεσεις'' επιορκων....υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος συναδελφων που με τις πραξεις τους εξευτελιζουν τον κλαδο..αυτους κατηγορω χωρις να μιλαω για ολους και απολυτα οπως (λανθασμενα) εχεις καταλαβει...

παρατηρηση 3 ... μιλας για μεγαλη επικειμενη επιθεση εναντιον του κλαδου...η ''αυτοεπιθεση '' που δεχεται τοσα χρονια δεν σε ενοχλει ; και που εξαιτιας της βρισκουν πατημα υπουργειο , δημοσιογραφοι και λοιποι για να κατηγορουν και τους υπολοιπους ;

Σε μια διαφορετική χρονική στιγμή του παρελθόντος, μπορεί και να συμφωνούσα σε αρκετά απ' αυτά που γράφεις, αλλά κάπου έχω κουραστεί να βλέπω αλληλοσπαραγμούς στον κλάδο μας. Οι δάσκαλοι απαξιώνουν τη δουλειά του νηπιαγωγού. Οι καθηγητές βλέπουν υποτιμητικά τους δασκάλους και τους φθονούν που διορίζονται εύκολα. Οι καθηγητές του Λυκείου μία από τα ίδια. Οι ειδικότητες που δεν μπορούν να κάνουν ιδιαίτερα κατηγορούν όλες τις άλλες ειδικότητες για παρανομία. Οι Φιλόλογοι τους γυμναστές, που "δεν κάνουν τίποτα" και οι περισσότεροι χωρίς κατανόηση για τον προσωπικό αγώνα που έκανε ο καθένας μας μέχρι τον διορισμό του, χαίρονται με τα αδιέξοδα που έχει κάποιος νεοδιόριστος στη τάξη με φθόνο για  τα νιάτα...
Σε ποιον άλλο κλάδο γίνεται αυτό;;

Θα ήθελα να προσθέσω σ' αυτό το σημείο για προβληματισμό πως η αρνητική εικόνα των εκπαιδευτικών του δημοσίου στη κοινωνία έχει βαθύτερες ρίζες. Μοιάζει λίγο με την εικόνα του "μπάτσου".  Και οι δύο κατηγορίες έχουν ασκήσει  βία σε παιδιά.
Προσωπικά εγώ θυμάμαι να έχω φάει πολύ  ξύλο από δάσκαλο και όχι ακόμη από αστυνομικό.
Φυσικά και δεν έχω δεχτεί βία από φροντιστή...
Η δικιά μου γενιά έχει μια διφορούμενη σχέση με τον εκπαιδευτικό, αν και  τώρα   η βία που ασκείται σε μαθητές στη τάξη έχει διαφορετικές μορφές...

Υπάρχει πολύ "αρνητίλα" στη κοινωνία για εμας, ας μην το χειροτερεύουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ με  αφορισμούς...

Καλό είναι να καταγγέλονται, χωρίς φόβο, οι λάθος συμπεριφορές εκπαιδευτικών εκεί που γίνονται. Στα γραφεία των εκπαιδευτικών, στις συνελεύσεις  και  στην μικροκοινωνία με όνομα και επώνυμο... Χωρίς γενικεύσεις...





Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 11:55:03 μμ »

Καλό είναι να καταγγέλονται, χωρίς φόβο, οι λάθος συμπεριφορές εκπαιδευτικών εκεί που γίνονται. Στα γραφεία των εκπαιδευτικών, στις συνελεύσεις  και  στην μικροκοινωνία με όνομα και επώνυμο... Χωρίς γενικεύσεις...

βεβαίως και να καταγγέλονται - παντού όμως...γιατί όχι ΚΑΙ εδώ; δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να διακατεχόμαστε από εσωστρέφεια και μια ιδιότυπη ομερτά για τα κακά του κλάδου....αν πράγματι θέλουμε να πάμε παρακάτω θα πρέπει να αρχίσουμε το ξεσκαρτάρισμα εκ των έσω...αν ας πούμε κάποιος πει " ξέρω την τάδε περιπτωση" μη γυρνάμε αμέσως να πούμε " αυτό είναι μεμονωμένο περιστατικό" ή "είσαι φασίστας που τα λες αυτά" ...δεν είναι έτσι........γιατί τελικά αυτά τα "μεμονωμένα" περιστατικά έχουν απομονώσει όλους τους υπόλοιπους που ίσως και να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Έχουμε φτάσει να ζητάμε το αυτονόητο και να μας αποκαλούν γραφικούς και...φασίστες!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 26, 2011, 06:20:39 πμ »
Γίνεται τόσος πολύς θόρυβος για τα φροντιστήρια τα ιδιαίτερα που αναγκάζονται να πηγαίνουν τα παιδιά, για τις ώρες που χάνονται στα σχολεία οπότε δεν γίνεται σωστή προετοιμασία, και τώρα ξεπήδησε και το τηλεφροντιστήριο!

Εγώ ένα πράγμα θα πω: τίποτα από τα παραπάνω δεν θα ήταν αναγκαίο, αν οι μαθητές ήξεραν να διαβάζουν και να οργανώνουν το διάβασμά τους. Δηλαδή στο πανεπιστήμιο πως κάναμε βρε παιδιά που ήταν και πολύ πιο δύσκολα, και είμασταν 150+ άτομα στο αμφιθέατρο; πηγαίναμε φροντιστήρια? ή μήπως μας ερχόταν η φώτιση από τη στιγμή που γινόμασταν φοιτητές και τα καταλαβαίναμε όλα? τότε (τουλάχιστον) δεν υπήρχαν πανεπιστημιακά φροντιστήρια οπότε αναγκαζόσουν να κολυμπησεις στα βαθια, και να στρωθείς να διαβάσεις μόνος σου.

Απλά οι μαθητές σήμερα δεν ξέρουν, γιατί κανείς δεν τους έμαθε, να οργανώνουν το διάβασμά τους, να παλεύουν μόνοι τους, να ψάχνουν μόνοι τους. Θέλουν το φροντιστήριο που θα τους δώσει έτοιμες σημειώσεις, που θα τους πει ποιές ασκήσεις να λύσουν, ποιές σελίδες να διαβάσουν. Αν δεν πάνε φροντιστήριο δεν πρόκειται από μονοι τους να λύσουν καμία άσκηση. Αν το φροντιστήριο δεν τους πει ότι ξέρεις πρέπει να διαβάσεις αυτές τις σελίδες γιατί θα γράψεις διαγώνισμα το Σάββατο, δεν πρόκειται να διαβάσουν.
Σου έβαλε το φροντιστήριο 3 ασκήσεις για την επόμενη φορά; τότε θα τις κάνει ο μαθητής. Δεν τους έβαλε καμία? τότε θα πει "α ωραία δεν μας έβαλε τίποτα"! Με λίγα λόγια οι μαθητές έχουν μάθει να τους παίρνουν από το χεράκι!

Ειδικά σήμερα (που υπάρχει και το ιντερνετ, τα φορουμς κλπ όπου μπορεί ένας μαθητής να ψάξει και να βρει ότι θέλει πάνω σε ένα μάθημα), ένας μαθητής που ξέρει να διαβάζει, αντε και να αγοράσει και ένα βοήθημα και το κάνει φύλλο και φτερό, δεν έχει ανάγκη τίποτα ούτε και αν χάνονται ώρες στα σχολεία! αλλά πρέπει να ξέρει να διαβάζει καταρχήν...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 26, 2011, 10:29:28 πμ »
Γίνεται τόσος πολύς θόρυβος για τα φροντιστήρια τα ιδιαίτερα που αναγκάζονται να πηγαίνουν τα παιδιά, για τις ώρες που χάνονται στα σχολεία οπότε δεν γίνεται σωστή προετοιμασία, και τώρα ξεπήδησε και το τηλεφροντιστήριο!

Εγώ ένα πράγμα θα πω: τίποτα από τα παραπάνω δεν θα ήταν αναγκαίο, αν οι μαθητές ήξεραν να διαβάζουν και να οργανώνουν το διάβασμά τους. Δηλαδή στο πανεπιστήμιο πως κάναμε βρε παιδιά που ήταν και πολύ πιο δύσκολα, και είμασταν 150+ άτομα στο αμφιθέατρο; πηγαίναμε φροντιστήρια? ή μήπως μας ερχόταν η φώτιση από τη στιγμή που γινόμασταν φοιτητές και τα καταλαβαίναμε όλα? τότε (τουλάχιστον) δεν υπήρχαν πανεπιστημιακά φροντιστήρια οπότε αναγκαζόσουν να κολυμπησεις στα βαθια, και να στρωθείς να διαβάσεις μόνος σου.

Απλά οι μαθητές σήμερα δεν ξέρουν, γιατί κανείς δεν τους έμαθε, να οργανώνουν το διάβασμά τους, να παλεύουν μόνοι τους, να ψάχνουν μόνοι τους. Θέλουν το φροντιστήριο που θα τους δώσει έτοιμες σημειώσεις, που θα τους πει ποιές ασκήσεις να λύσουν, ποιές σελίδες να διαβάσουν. Αν δεν πάνε φροντιστήριο δεν πρόκειται από μονοι τους να λύσουν καμία άσκηση. Αν το φροντιστήριο δεν τους πει ότι ξέρεις πρέπει να διαβάσεις αυτές τις σελίδες γιατί θα γράψεις διαγώνισμα το Σάββατο, δεν πρόκειται να διαβάσουν.
Σου έβαλε το φροντιστήριο 3 ασκήσεις για την επόμενη φορά; τότε θα τις κάνει ο μαθητής. Δεν τους έβαλε καμία? τότε θα πει "α ωραία δεν μας έβαλε τίποτα"! Με λίγα λόγια οι μαθητές έχουν μάθει να τους παίρνουν από το χεράκι!

Ειδικά σήμερα (που υπάρχει και το ιντερνετ, τα φορουμς κλπ όπου μπορεί ένας μαθητής να ψάξει και να βρει ότι θέλει πάνω σε ένα μάθημα), ένας μαθητής που ξέρει να διαβάζει, αντε και να αγοράσει και ένα βοήθημα και το κάνει φύλλο και φτερό, δεν έχει ανάγκη τίποτα ούτε και αν χάνονται ώρες στα σχολεία! αλλά πρέπει να ξέρει να διαβάζει καταρχήν...

+++

Αποκλείεται να φταίνε οι εποχές που ζούμε; Κάποτε, όταν ήμασταν εμείς παιδιά δεν υπήρχαν υπολογιστές, η μόνη ψυχαγωγία μας ήταν το παιχνίδι στο δρόμο. Πολύ σημαντικό νομίζω, γιατί ακονίζει το μυαλό του παιδιού, αντίθετα σήμερα με τους υπολογιστές, τα τάλεντ σόου κι όλη αυτή την αμερικανιά μάλλον χαζεύει το μυαλό του ανθρώπου. Αυτά σε συνδυασμό γενικώς με την έκπτωση των πτυχίων οδηγούν σε αυτά τα αποτελέσματα. Ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και τα παιδιά δυσκολεύονται... και δε βλέπουμε ότι τα παιδιά μας χάσαν την δυναμικότητά τους. Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι πλέον, ούτε το σχολείο, ούτε τα φροντιστήρια μπορούν να σώσουν την κατάσταση. Μάλλον τα παιδιά έγιναν πιο γλυκύβραστα.

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 26, 2011, 12:39:15 μμ »
Επιτέλους τη βρήκαμε τη λύση.
Για την κατάντια της εκπαίδευσης σήμερα δε φταίει ούτε το υπουργείο, ούτε οι αδιάφοροι διορισμένοι καθηγητές, ούτε οι έμποροι της εκπαίδευσης, οι φροντιστηριάρχες.
Φταίνε τα παιδιά που αντί να διαβάζουν τα μαθήματα τους και να παίζουν στις αλάνες όπως κάναμε εμείς τα παλιά, καλά χρόνια, ασχολούνται με αυτό το κατασκεύασμα του διαβόλου, το ίντερνετ.

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα?


Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 26, 2011, 12:46:27 μμ »
Επιτέλους τη βρήκαμε τη λύση.
Για την κατάντια της εκπαίδευσης σήμερα δε φταίει ούτε το υπουργείο, ούτε οι αδιάφοροι διορισμένοι καθηγητές, ούτε οι έμποροι της εκπαίδευσης, οι φροντιστηριάρχες.
Φταίνε τα παιδιά που αντί να διαβάζουν τα μαθήματα τους και να παίζουν στις αλάνες όπως κάναμε εμείς τα παλιά, καλά χρόνια, ασχολούνται με αυτό το κατασκεύασμα του διαβόλου, το ίντερνετ.

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα?

Ρε φίλε μην τα παίρνεις, δεν κατηγόρησα ούτε τα παιδιά, ούτε το ίντερνετ.  :) Είπα απλώς ότι αλλάξανε οι εποχές κι ότι πλέον αυτό το σύστημα δεν καλύπτει. Προσπαθούμε να δούμε τι φταίει. Χαλαρά...δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζουμε τους τόνους. Λέμε ο καθένας τη σκέψη του. Άδικο έχω; Δεν αλλάξανε οι εποχές; Μέσα σε μια 20ετία όλα είναι εντελώς διαφορετικά. Το μόνο που υποστήριξα είναι ότι τα παιδιά έχασαν την δυναμικότητά τους, για το οποίο ευθύνεται νομίζω το γενικότερο κλίμα της εποχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2011, 12:48:12 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 26, 2011, 02:36:43 μμ »


Απλά οι μαθητές σήμερα δεν ξέρουν, γιατί κανείς δεν τους έμαθε, να οργανώνουν το διάβασμά τους, να παλεύουν μόνοι τους, να ψάχνουν μόνοι τους.

ολα ειναι θεμα οικογενειας...μερικοι κανουν παιδια χωρις να ξερουν τι συνεπαγεται κατι τετοιο...αρχες και αξιες μηδεν...βουτηρομπεμπεδες που εχουν την βρισια ετοιμη στα χειλη μολις τους κανεις την παρατηρηση.απειλες και χειροδοκιες εναντιον εκπαιδευτικων στις ταξεις..κοριτσια με τα στηθη και τα οπισθια φορα παρτιδα που θεωρουν ντροπη να μην εχουν ξεκινησει προγαμιαιες σχεσεις μετα τα 15....τα 50ευρα τους περιμενουν για καθε  σαββατιατικη εξοδο χωρις να εχουν μαθει πως αποκτιεται αυτο το χαρτονομισμα...κινητα , υπολογιστες και ξημεροβραδιασμα στο facebook χωρις κανεναν ελεγχο και περιορισμο...απο αυτη τη νεολαια περιμενεις να οργανωθει στον διαβασμα ; σαν ανεκδοτο μου ακουγεται..
βεβαια ευτυχως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...παιδια που χαιρεσαι να συζητας μαζι τους που ζητουν επιπλεον δουλεια για το σπιτι που σεβονται τον ιδρωτα των γονιων τους...ποσα ειναι ομως αυτα σε σχεση με τη μαζα;

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 26, 2011, 02:39:56 μμ »


Απλά οι μαθητές σήμερα δεν ξέρουν, γιατί κανείς δεν τους έμαθε, να οργανώνουν το διάβασμά τους, να παλεύουν μόνοι τους, να ψάχνουν μόνοι τους.

ολα ειναι θεμα οικογενειας...μερικοι κανουν παιδια χωρις να ξερουν τι συνεπαγεται κατι τετοιο...αρχες και αξιες μηδεν...βουτηρομπεμπεδες που εχουν την βρισια ετοιμη στα χειλη μολις τους κανεις την παρατηρηση.απειλες και χειροδοκιες εναντιον εκπαιδευτικων στις ταξεις..κοριτσια με τα στηθη και τα οπισθια φορα παρτιδα που θεωρουν ντροπη να μην εχουν ξεκινησει προγαμιαιες σχεσεις μετα τα 15....τα 50ευρα τους περιμενουν για καθε  σαββατιατικη εξοδο χωρις να εχουν μαθει πως αποκτιεται αυτο το χαρτονομισμα...κινητα , υπολογιστες και ξημεροβραδιασμα στο facebook χωρις κανεναν ελεγχο και περιορισμο...απο αυτη τη νεολαια περιμενεις να οργανωθει στον διαβασμα ; σαν ανεκδοτο μου ακουγεται..
βεβαια ευτυχως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...παιδια που χαιρεσαι να συζητας μαζι τους που ζητουν επιπλεον δουλεια για το σπιτι που σεβονται τον ιδρωτα των γονιων τους...ποσα ειναι ομως αυτα σε σχεση με τη μαζα;

+++++++++++++ Εκατό +

Πρόσεχε μόνο μην ξεσηκώσεις αντιδράσεις!  Γιατί όπως θα διαβάσεις παραπάνω για όλα φταίνε αποκλειστικά και μόνο οι καθηγητές, το υπουργείο και οι φροντιστηριάρχες (ωχ ωχ το βλέπω να 'ρχεται το τσουνάμι συνάδελφε) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2011, 02:42:38 μμ από Lucinda »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 26, 2011, 04:28:32 μμ »
Επιτέλους τη βρήκαμε τη λύση.
Για την κατάντια της εκπαίδευσης σήμερα δε φταίει ούτε το υπουργείο, ούτε οι αδιάφοροι διορισμένοι καθηγητές, ούτε οι έμποροι της εκπαίδευσης, οι φροντιστηριάρχες.
Φταίνε τα παιδιά που αντί να διαβάζουν τα μαθήματα τους και να παίζουν στις αλάνες όπως κάναμε εμείς τα παλιά, καλά χρόνια, ασχολούνται με αυτό το κατασκεύασμα του διαβόλου, το ίντερνετ.

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα?

Ρε φίλε μην τα παίρνεις, δεν κατηγόρησα ούτε τα παιδιά, ούτε το ίντερνετ.  :) Είπα απλώς ότι αλλάξανε οι εποχές κι ότι πλέον αυτό το σύστημα δεν καλύπτει. Προσπαθούμε να δούμε τι φταίει. Χαλαρά...δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζουμε τους τόνους. Λέμε ο καθένας τη σκέψη του. Άδικο έχω; Δεν αλλάξανε οι εποχές; Μέσα σε μια 20ετία όλα είναι εντελώς διαφορετικά. Το μόνο που υποστήριξα είναι ότι τα παιδιά έχασαν την δυναμικότητά τους, για το οποίο ευθύνεται νομίζω το γενικότερο κλίμα της εποχής.
Δηλαδή αγαπητή/έ  η απάντηση είναι ότι κανένας δεν φταίει παρά μόνο το γενικότερο κλίμα της εποχής!!!!
Δηλαδή σε κάθε περίπτωση κάποιος άλλος πάντα θα φταίει, το σύστημα, ο Αλάχ, οι Αμερικάνοι, οι Ρώσοι,  το τσίρκο, πάντως όχι εμείς ναι?
Λέτε το ίδιο να φταίει το "γενικότερο κλίμα της εποχής" και για τ αγερμανάκια , τα σουηδάκια ή τα φιλανδάκια?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 26, 2011, 05:33:08 μμ »
ηθελα να ψηφισω και τα δυο αλλα τελικα εβαλα το 2ο (αυτο που ειναι δυο γραμμες). Αλλα φταιει και ο καθηγητης πολλες φορες (μη μου πειτε οχι, γιατι το εχουμε δει και το εχουμε ζησει).
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.