*

Ψηφοφορία

Γιατί πιστεύετε ΚΥΡΙΩΣ οι μαθητές πάνε φροντιστήριο-ιδιαίτερο;

1. Φταίνε κυρίως οι καθηγητές στο δημόσιο. Αρκετοί δεν κάνουν καλό μάθημα. Αν ήταν όλοι ποιοτικοί, κανείς ή ελάχιστοι θα πήγαιναν φροντιστήριο
2. Φταίει κυρίως το σύστημα: πολυπληθή τμήματα, χάσιμο ωρών (εκδρομές, συνελεύσεις, εκδηλώσεις, καταλήψεις, απεργίες, ελλείψεις καθηγητών) αργεί έτσι να καλυφθεί σωστά και έγκαιρα η ύλη, όσο ποιοτικός και αν είναι ο καθηγητής

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 28569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:31:05 μμ »
Ναι Siobaras συμφωνώ, η ύλη πράγματι βγαίνει για ... το Γυμνάσιο! Για την Γ' Λυκείου όμως, και ειδικά για τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που τα τμήματα είναι μικτά με παιδιά που δίνουν το μάθημα και με παιδιά που δεν δίνουν το μάθημα η ποιότητα του μαθήματος είναι μάλλον χαμηλή... Και όντως βγαίνει η ύλη αλλά το θέμα είναι ότι βγαίνουν απλά τα "βασικά". Από πότε το υπουργείο όμως βάζει τα "βασικά" στις πανελλήνιες εξετάσεις; Όσο για το αν χάνονται ώρες ή όχι από το μάθημα, σκέψου μόνο ότι τη μία μέρα κάνουν πρόβα παρέλασης, την άλλη κάνουν αφιέρωμα στο Γιάννη Ρίτσο ή σε κάποιον άλλο, ποιητή ή όχι, την επόμενη κάνουν συνέλευση για την πενθήμερη εκδρομή... Δεν ξέρω αν στο σχολείο που διδάσκεις γίνονται όλα αυτά αλλά το μόνο που έχω να σου πω είναι οτι αν δεν έχεις ζήσει αυτή την πραγματικότητα μάλλον δε δίδαξες σε δημόσιο σχολείο... Αν το μάθημα που διδάσκεις δεν είναι μονόωρο ή δίωρο (όπως αυτά που διδάσκω εγώ) ο χρόνος που χάνεις με όλα τα παραπάνω είναι μηδαμινός... Για δοκίμασε να χάσεις 3 συνεχόμενες εβδομάδες μονόωρο μάθημα και τα λέμε αν τελικά βγαίνει η ύλη... Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι τα φροντιστήρια ξεκινούν μαθήματα καλοκαίρι... Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι στην Γ Λυκείου τα παιδιά φεύγουν από το σχολείο οριστικά, κάνοντας χρήση των απουσιών, από τις αρχές Απριλίου. Υπολόγισε και τις καθυστερήσεις στην έναρξη των μαθημάτων τις πρώτες εβδομάδες και βγάλε εσύ το συμπέρασμα. Δεν θέλω να υποστηρίξω τα φροντιστήρια... Κι εγώ είχα πολύ αξιόλογους καθηγητές στο δημόσιο σχολείο και στο φροντιστήριο και έτυχε να έχω και "σκάρτους" και στους δύο χώρους. Όμως να σκεφτούμε πραγματικά ότι οι καθηγητές των σχολείων δεν έχουν ίσες ευκαιρίες να αποδώσουν στη σχολική τάξη... Αν ένας απόλυτα καταρτισμένος καθηγητής με όρεξη για δουλειά βρεθεί στη σχολική τάξη νομίζεις ότι ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις τον καθηγητή του φροντιστηρίου; Αν ναι, τότε γιατί δεν σταματούν τα φροντιστήρια όσοι ξεκινούν μάθημα με έναν αξιόλογο καθηγητή στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:46 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:18:24 μμ »
Αν ένας απόλυτα καταρτισμένος καθηγητής με όρεξη για δουλειά βρεθεί στη σχολική τάξη νομίζεις ότι ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις τον καθηγητή του φροντιστηρίου; Αν ναι, τότε γιατί δεν σταματούν τα φροντιστήρια όσοι ξεκινούν μάθημα με έναν αξιόλογο καθηγητή στο σχολείο;

απο συζητησεις που έχω με  μαθητες κατα καιρους προτιμουν το φροντιστηριο για τους εξης λογους:

1) ολιγομελη τμηματα και κυριως με ΜΑΘΗΤΕΣ ΙΔΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
2) εγκαιρη ολοκληρωση της υλης
3) επαναληπτικα διαγωνισματα τις Κυριακες και τεστ καθημερινα
4)έκτακτα μαθήματα για την επίλυση αποριών
5)δεν χάνονται ώρες και αν χαθούν αναπληρώνονται...
6) Αν έχουν παράπονο απο εναν καθηγητή μπορούν να το εκφράσουν στην διεύθυνση του φροντιστηρίου ώστε να βρεθεί κάποια λύση σε αντίθεση φυσικά με το σχολείο που τα χέρια του διευθυντή είναι δεμένα
7) τα περισσότερα φροντιστήρια πια συνεργάζονται με ψυχολόγους κάτι που κάνει θετική εντύπωση
8) σημαντική βοήθεια στα μηχανογραφικά δελτία το καλοκαίρι την ώρα που οι κατεξοχήν υπεύθυνοι κάνουν τα μπάνια τους
και άλλοι ακόμα λόγοι λιγότερο σημαντικοί...


Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:26:27 μμ »
Αγαπητέ steven_seagal κι εγώ μαζί σου είμαι και όλα όσα γράφεις τα υποστηρίζω... Απλά υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι (δες πιο πάνω) που υπεραμύνονται της θέσης ότι όλα είναι θέμα καθηγητή...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:49:43 μμ »
Ναι βρε παιδιά αυτή ειναι η πραγματικότητα. Το λέει και το 90% της ψηφοφορίας αυτής, ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ευθύνεται ο καθηγητής που πάνε τα παιδιά φροντιστήριο όσο το χάσιμο των ωρών.

Θα σας συμβούλευα να κάνετε όλοι αυτό που κάνω εγώ κάθε χρόνο. Κρατάω μια κατάσταση όπου σημειώνω κάθε φορά που χάνεται μάθημα, την ημερομηνία, τον λόγο που χάθηκε το μάθημα, και από ποιά τμήματα χάθηκε το μάθημα. Θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα!

Έγραψα και παραπάνω ότι ο Siobaras είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ίσως είναι σε ιδιωτικό Λύκειο. Έχω κάνει σε 6 σχολεία μέχρι σήμερα, και σύμφωνα με τα στατιστικά μου, η κατάσταση είναι ίδια. Η κατάσταση είναι χειρότερη σε Γυμνάσιο λόγω των περισσότερων εκδηλώσεων που γίνονται εκεί (περιβαλλοντικές, εκθέσεις ζωγραφικής κλπ)

Θυμάστε όπου για την Γ Λυκείου στέλνουμε στο τέλος κάθε μήνα το που βρισκόμαστε στην ύλη; Ε, λοιπόν μια φορα μου την είπαν ότι είμαι πίσω στην ύλη Μαθηματικά Γ Λυκείου. Τότε τους έστειλα την παραπάνω κατάσταση και οι άνθρωποι έμειναν έκπληκτοι! Καταρχήν εκπλαγήκανε με το γεγονός ότι κάποιος καταγραφει με τόση λεπτομέρεια τις ώρες διδασκαλίας! Είχαν χαθεί 60 ώρες κατεύθυνσης!! Η λίστα ατέλειωτη: από καταλήψεις, συνελεύσεις μαθητών-καθηγητών μέχρι πρόβες, ομιλίες και κηδεία! (του Χριστόδουλου).  Α, και το κορυφαίο: Χάθηκαν 3 ώρες για να μας κάνει επίδειξη δύναμης ο ΤΡΟΜΑΡΑΣ!! Τρομάρα του!!. Η κατάσταση είναι κωμικοτραγική συνάδελφοι. Από τότε με μάθανε και δεν με ενοχλούν αν είμαι πίσω στην ύλη!
Έχω μια εμμονή με τους αριθμούς! έχω μαζέψει αυτές τις λίστες από τα τελευταία χρόνια, και πάνω κάτω το χάσιμο ωρών είναι το ίδιο. σκέφτομαι να τις ταχυδρομήσω στο υπουργείο. Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους! Η ψηφοφορία μίλησε!
Ως μαθηματικός, μιλάω πάντα με αποδείξεις και αριθμούς! τώρα ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι ευθύνεται ο καθηγητής. Άποψή του. Σεβαστή πάντα!

@ steven_segal: με λίγα λόγια, ότι δεν γίνεται στο δημόσιο σχολείο!
@Vasv0805: με καλύπτεις πλήρως. Διάβαζα τα λεγόμενά σου και νόμιζα ότι διάβαζα δικό μου post. Σαν να έγραφα εγώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:55:52 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:46 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 03:32:50 μμ »
Θα σας συμβούλευα να κάνετε όλοι αυτό που κάνω εγώ κάθε χρόνο. Κρατάω μια κατάσταση όπου σημειώνω κάθε φορά που χάνεται μάθημα, την ημερομηνία, τον λόγο που χάθηκε το μάθημα, και από ποιά τμήματα χάθηκε το μάθημα. Θα εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα!


δεν χρειαζεται ..υπαρχει ετοιμο αρχειο στο ΒΗΜΑ μετα απο καταγγελια μητερας..βεβαια ολοι οσοι ζουμε στο σχολειο δεν περιμεναμε την μητερα για να τα μαθουμε....

''Μολονότι είναι κουραστική η ανάγνωση αυτού του πρωτόγονου ημερολογίου της εκπαιδευτικής αναρχίας που επικρατεί στα σχολεία μας, το παραθέτω ως έχει, αφού είναι αψευδής μάρτυρας μιας τραγικής πραγματικότητας, για την οποία όλοι εθελοτυφλούμε και εξαιτίας της οποίας η δωρεάν δημόσια παιδεία τροφοδοτεί πανάκριβα φροντιστήρια της παραπαιδείας:

«Νοέμβριος: 25 Τετάρτη (απεργία καθηγητών) έγινε μάθημα 2 ώρες, χάθηκαν 4 ώρες. 26 Πέμπτη, κανονικά. 27 Παρασκευή, κανονικά. 28 Σάββατο, 29 Κυριακή, αργίες. 30 Δευτέρα, κανονικά.

Δεκέμβριος: 1 Τρίτη, δεν έγινε καθόλου μάθημα (εκλογές συλλόγου καθηγητών). 2 Τετάρτη, 3 Πέμπτη, 4 Παρασκευή, κανονικά, 5 Σάββατο, 6 Κυριακή, αργίες. 7 Δευτέρα κανονικά, 8 Τρίτη δεν έγινε μάθημα μία ώρα λόγω συνέλευσης 5μελούς, 9 Τετάρτη δεν έγινε μία ώρα λόγω απεργίας καθηγητών, 20 Πέμπτη δεν έγινε μάθημα 2 ώρες λόγω απεργίας καθηγητών, 11 Παρασκευή δεν έγινε μάθημα λόγω παραδόσεως των ελέγχων στους γονείς. 12 Σάββατο, 13 Κυριακή, αργίες. 14 Δευτέρα, καθυστέρησε η έναρξη του μαθήματος μισή και πλέον ώρα λόγω σύσκεψης καθηγητών, 15 Τρίτη, δεν έγινε μάθημα 5 ώρες (έγινε 1 ώρα θρησκευτικά) λόγω απεργίας καθηγητών. 16 Τετάρτη, δεν έγινε μάθημα 2 ώρες λόγω απεργίας καθηγητών. 17 Πέμπτη, δεν έγινε μάθημα 2 ώρες. 18 Παρασκευή, δεν σημείωσα, 19 Σάββατο, 20 Κυριακή, αργίες. 21-31 κλειστά λόγω διακοπών Χριστουγέννων.

Ιανουάριος: 1-7 Διακοπές Χριστουγέννων. 8 Παρασκευή κανονικά, 9 Σάββατο, 10 Κυριακή αργίες. 11-15 κανονικά. 16 Σάββατο, 17 Κυριακή αργίες. 18 Δευτέρα, εκδρομή όλες τις ώρες. 19 έως 22, μαθήματα κανονικά 23 Σάββατο - 24 Κυριακή αργίες, 25 και 26 κανονικά. 27 Τετάρτη (συνέλευση, έχασαν 3 ώρες μάθημα). 28 Πέμπτη κανονικά, 29 Παρασκευή εκκλησία 1 ώρα και άλλες 2 ώρες ελεύθερες, 30 Σάββατο, 31 Κυριακή αργίες. Φεβρουάριος: 1 Δευτέρα, 2 Τρίτη κανονικά, 3 Τετάρτη εκδρομή όλες τις ώρες, 4 Πέμπτη και 5 Παρασκευή κανονικά. 6 Σάββατο, 7 Κυριακή αργίες. 8 Δευτέρα έγινε ένα πολύ μεγάλο διάλειμμα λόγω συνελεύσεως καθηγητών, 9 Τρίτη δεν έγινε μία ώρα Αριθμητική, απουσίαζε η καθηγήτρια, 10 Τετάρτη δεν έγινε μάθημα Νέων Ελληνικών ­ Απεργία, και δεν έγινε μάθημα Αριθμητικής ­ άρρωστη η καθηγήτρια. 11 Πέμπτη, δεν έγινε μάθημα Αρχαίων ­ Απεργία και δεν έγινε μάθημα Αριθμητικής ­ άρρωστη η καθηγήτρια. Από τις 12 έως 29 του μηνός (κενά στο ημερολόγιο). Μάρτιος: 14 (Δεν έγινε μάθημα την τελευταία ώρα γιατί παραδόθηκαν οι έλεγχοι). 15 (α. Δεν έγινε η πρώτη ώρα, γιατί δεν έμπαιναν τα παιδιά μέσα. Ζητούσαν εκδρομή. β Δεν έγινε το μάθημα της Αριθμητικής γιατί είχαν συνέλευση οι καθηγητές). 16 (Χάθηκαν 4 ώρες λόγω απεργίας καθηγητών ήτοι: Νέα, Μαθηματικά, Ιστορία, Αγγλικά). 17 (Χάθηκαν 6 ώρες λόγω απεργίας των καθηγητών ήτοι: Μαθηματικά, Αγγλικά, Χημεία, Αρχαία, Γυμναστική, Βιολογία). 18 (Δεν έγινε καθόλου μάθημα λόγω απεργίας καθηγητών). 19 Σάββατο, 20 Κυριακή αργίες. 28 (Δεν έγινε 1 ώρα. Συνέλευση 5μελούς). 29 (Δεν έγινε μισή ώρα άνευ λόγου). 31 Παρασκευή (όλες οι ώρες περικόπηκαν άνευ λόγου)».


Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:42:29 μμ »
Παράθεση
Αν το παιδί δουλεύει και κάνει αυτά που πρέπει, περισσεύουνε και ώρες.
Εσύ πώς δεν προλαβαίνεις δεν μπορώ να καταλάβω.
Ίσως στο σχολείο σου κάνετε σύλλογο κάθε τρεις και λίγο, ή αφήνετε τα παιδιά να κάνουν κατάληψη για 1 μήνα.

Όταν λέω ότι από μένα θα έχει ότι χρειάζεται, εννοώ (φανερά) ότι δεν θα χρειαστεί βοήθεια από αλλού.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Την απάντηση σου την έδωσε αντί για μένα άλλος συνάδελφος!!!!!
Μάλλον έχεις την ψευδαίσθηση ότι σε όλα τα σχολεία, όλα πάνε ρολόι!!!!! steven_seagal Σε ευχαριστώ από καρδιάς που με επιβεβαιώνεις... Siobaras τι έχεις να πείς για όλα αυτά; Μήπως το σχολείο που εργάζεσαι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:38:36 μμ »
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα.
Την εμπειρία μου καταθέτω και τις σκέψεις μου.
Ο καθένας λειτουργεί όπως θεωρεί σωστά και έχει τα δικά του πιστεύω.

Έχω περάσει από 3 σχολεία: 1 Γυμνάσιο με Λ.Τ., 1 ΕΠΑΛ και 1 ΓΕΛ.
Δεν μπορώ να πω ότι δεν βρήκα διαφορές στη λειτουργία του κάθε σχολείου, αλλά πάντα μπορούσα να βρω τρόπους να κάνω αυτό που θεωρούσα ότι χρειάζεται.

Αυτό, για το ΕΠΑΛ, σήμαινε ότι από τη μέρα που έκλεισε το σχολείο μέχρι τη μέρα που δώσανε εξετάσεις (είχαν περίπου 20 μέρες διαφορά, μιας και πρώτα δίνουν τα ΓΕΛ και μετά τα ΕΠΑΛ), έκανα σε 7-8 παιδιά από την Γ (τόσοι μόνο θα έδιναν σοβαρά εξετάσεις) μίνιμουμ 2 ώρες κάθε μέρα μάθημα (χωρίς αμοιβή, φυσικά).

Εξτρίμ παράδειγμα, ασφαλώς, αλλά αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι καμιά φορά απαιτεί και θυσίες από τον προσωπικό μας χρόνο για να πετύχουμε τους στόχους μας.
Ε, πώς θα γίνει ρε παιδιά; Στο φροντιστήριο που δούλευα παλιότερα, πήγαινα τις Κυριακές για επιτήρηση χωρίς αμοιβή.
Στο ρημάδι το σχολείο γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο;

killbill κουράστηκα... κάνε ότι νομίζεις καλύτερο και ότι σε κάνει πιο χαρούμενο.
Η συμβουλή μου παραμένει. Αν η λειτουργία του σχολείου σου σε κάνει να νιώθεις ανεπαρκής, άλλαξε σχολείο/τάξη.

Από συζητήσεις σε άλλα θέματα φαίνεται ότι προσπαθείς. Βρες το ακροατήριο που να έχει νόημα η προσπάθειά σου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:26:30 μμ »
Νομίζω ότι , σε γενικές γραμμές, ο συνάδελφος Siobaras με έχει καλύψει. Επειδή όμως έχω χάσει αρκετές σελίδες από το θέμα-συγγνώμη αλλά κουράστηκα κάποια στιγμή να το παρακολουθώ- θέλω να κλείσω κάπως ''κωμικά'', προτείνοντας σε όσους συναδέλφους θεωρούν τόσο ιδανικές και αξιοζήλευτες τις συνθήκες εργασίας σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης-επιτρέψτε μου να έχω άλλη άποψη- να μου παραχωρήσουν τη θέση τους στο δημόσιο σχολείο και εγώ με την σειρά μου να τους δώσω τις ώρες του φροντιστηρίου, αν θεωρούν ότι εκεί δύνανται να είναι περισσότερο παραγωγικοί και αποδοτικοί   ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:51:09 πμ »
Νομίζω ό,τι ο καθένας εδώ μέσα (ας το παραδεχθούμε επιτέλους) έχει σαν κύριο στόχο την είσοδό του στο δημόσιο για την ασφαλιστική κάλυψη και μόνο και βαζει σε δεύτερη μοίρα την διδακτική και παιδαγωγική προσφορά! Ας μην λέμε και ψέματα μεταξύ μας... Οι συνθήκες διδασκαλίας είναι καλύτερες στα φροντιστήρια οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες στα σχολεία... Αν μπορούσαμε να συνδυάσουμε και τα δύο το αποτέλεσμα θα ήταν ιδανικό...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:19:12 πμ »
εγώ πάντως αν κοπεί με το ενιαίο μισθολόγιο (όπως φημολογείται )το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης και πέσει ο μισθός στα 1000 ευρώ την άλλη μέρα έχω υπογράψει παραίτηση..μπορεί να με πείτε γραφικό αλλά θα το κάνω...χίλιες φορές καλύτερα να κάνω ένα οικοδιδασκαλείο να βρώ και την ησυχία μου....

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:45:11 μμ »
Νομίζω ό,τι ο καθένας εδώ μέσα (ας το παραδεχθούμε επιτέλους) έχει σαν κύριο στόχο την είσοδό του στο δημόσιο για την ασφαλιστική κάλυψη και μόνο και βαζει σε δεύτερη μοίρα την διδακτική και παιδαγωγική προσφορά!

Το μόνο σωστό στην παραπάνω πρόταση είναι το "Νομίζω".

Πραγματικά με κουράζει αυτή η συζήτηση.
Το φόρουμ έχει πάρα πολλούς διορισμένους καθηγητές, ας σχολιάσει και κανένας άλλος την παραπάνω άποψη.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 01:13:13 μμ »
Αν εννοείς ότι ανήκεις σε αυτούς που είναι στη δημόσια εκπαίδευση για τη διδακτική και την παιδαγωγική προσφορά πρωτίστως θα πρέπει να σου κάνουν άγαλμα... Προφανώς θα είσαι ο μόνος που σε περίπτωση περικοπών στο ενιαίο μισθολόγιο θα το δεχθείς αδιαμαρτύρητα!!!! Μπράβο σου!!!!! Είσαι ο ιδανικός καθηγητής!!!!

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:13:58 μμ »
Νόμιζα ότι το 90% της ψηφοφορίας πιστεύει ότι δεν φταίει ΚΥΡΙΩΣ το σύστημα, το οποίο δεν επικεντρώνεται αποκλειστικά και μόνο στο χάσιμο των ωρών...
Συνάδελφε Siobaras, ειλικρινά το σχολείο σου και οι συνάδελφοι που καταβάλλουν την ίδια προσπάθεια με σένα είστε το πρότυπο όλων μας... Αποτελείτε το φαεινό παράδειγμα που δηλώνει ότι οι δυσκολίες που αδιαμφισβήτητα υπάρχουν ωχριούν μπροστά στο μεράκι και τη θέληση που σας διακατέχουν... Μήπως θα θέλατε να κάνετε φροντιστηριακό μάθημα για τον τρόπο που η ποιοτική δουλειά μπορεί να τελεσφορήσει, ακόμα και όταν οι αντιξοότητες μοιάζουν βουνό; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον κι ίσως να βάζατε ένα λιθαράκι, ώστε το φροντιστήριο να αποτελέσει ανάμνηση του μακρινού παρελθόντος για τα παιδιά... Και μπράβο σου λοιπόν, γιατί γι' αυτόν το λόγο, είσαι ο ιδανικός καθηγητής...
Η δική μου εμπειρία απαριθμεί 4 χρόνια φροντιστήριο, 6 χρόνια δημόσιο σε 3 διαφορετικά σχολεία σε 3 διαφορετικές περιοχές (τα τρία πρώτα χρόνια ήταν πραγματικά υπέροχα, τα τρία τελευταία έγινε της κολάσεως), 3 χρόνια ξανά φροντιστήριο (έχοντας υποβάλει παραίτηση από το δημόσιο) και πέρισυ γεύτηκα την εμπειρία του ιδιωτικού (μακράν η χειρότερη!)... Η επιστροφή μου στον ιδιωτικό τομέα υπήρξε συνέπεια νοοτροπίας συναδέλφων και σε καμία περίπτωση παιδιών... Κι αυτός είναι ο λόγος που υπεραμύνομαι της θέσης μου... Η φαιά ουσία που αναλώνει ο καθηγητής πρέπει να έχει αποδέκτη το μαθητή και όχι την κλάψα...
Έχω καταθέσει την απορία μου τόσες μέρες τώρα και περιέργως δεν έχει δοθεί μία απάντηση... Όσοι διοριστήκατε και παραμένετε στο δημόσιο σχολείο παραπονούμενοι για τις δυσκολίες που δυσχεραίνουν ποκιλοτρόπως το μάθημά σας δεν τα ξέρατε, πριν διεκδικήσατε το διορισμό σας; Γυρεύοντας πηγαίνατε;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:15:44 μμ από Angel1ca »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:31:58 πμ »
Πες τα ρε συ Angel1ca...
Όχι για τα κομπλιμέντα που μου κάνεις (που είναι υπερβολικά), αλλά γιατί βρέθηκε και κάποιος άλλος να γράψει το προφανές.
Συγχαρητήρια που δεν συμβιβάστηκες σε αυτό που δεν σε γέμιζε και έψαξες το κάτι άλλο.
Δεν έχουν πολλοί το θάρρος αυτό.

Για μένα οι αντιξοότητες δεν είναι ποτέ βουνό, αλλά ακόμα κι αν κάποιος τις βλέπει έτσι, ποιό το νόημα να το γυρνάμε στην γκρίνια και τη μιζέρια;
Ή κάνουμε ότι μπορούμε να το αλλάξουμε ή να ελιχθούμε ανάμεσα στις δυσκολίες, ή, αν αυτό μας φαίνεται μάταιο ή/και κουραστικό, αλλάζουμε πόστο (είτε εντός δημόσιας εκπαίδευσης, είτε εκτός).

Vasw0805 έχω συζητήσει με πολλούς ανθρώπους με τους οποίους διαφωνώ, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι το ειρωνικό σου ύφος απέναντί μου.
Από πού συμπεραίνεις ότι δεν με ενδιαφέρει να πληρώνομαι; Σε πληροφορώ ότι ξοδεύω πάνω από 250 ευρώ/μήνα σε βενζίνη και, ως εκ τούτου δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ άνετα από οικονομικής απόψεως ώστε να χαίρομαι όταν μου μειώνουν το μισθό.

Αλλά αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο υψηλότερος μισθός και η καλή διδασκαλία είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες επιθυμίες ή στόχοι ενός καθηγητή...
Ασφαλώς θέλω να παίρνω καλά λεφτά ΚΑΙ ασφαλώς θέλω να βγαίνω ικανοποιημένος από το μάθημά μου.
Και τα δύο αφορούν τον εγωισμό μου και καλύπτουν πρωτίστως ΔΙΚΕΣ μου ανάγκες.
Όταν φτάσω στα 70 και θέλω ακόμη 10 χρόνια για να φτάσω στη σύνταξη των 300 ευρώ, τότε μπορεί οι ανάγκες μου να έχουν αλλάξει και να βλέπω τα πράγματα διαφορετικά.
Αν συνεχίσεις με παρόμοιο ύφος δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί σου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.