*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 14, 2014, 09:37:57 μμ »
Παράθεση
Και εκτοξεύονται όλο και πιο συχνά απειλές... "Η διαθεσιμότητα σας χτυπάει την πόρτα, κύριε ...." , "Δεν σας χρειαζόμαστε κυρία... τόσοι άνεργοι είναι εκεί έξω."

Για να λέγονται τόσο άνετα αυτά, που κι εγώ τα ίδια πάνω κάτω έχω ακούσει, μήπως η εν λόγω διευθύντρια έχει μια σημαντική "κάλυψη" άνωθεν; Και γιατί κανένας άλλος καθηγητής δεν αντιδρά; Μήπως είναι παλιοί και συ νέος-νέα στο σχολείο; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 14, 2014, 10:06:56 μμ »
erietta    Δεν ξέρω αν έχει κάλυψη άνωθεν. Έτσι φαντάζομαι κι εγώ. Άλλωστε η ίδια δεν έχει ιδέα από νόμους κτλ, οπότε το να επιμένει τόσο σ' αυτήν την περίπτωση, μάλλον το κάνει επειδή έχει "πλάτες". Πάντως αντιδρούν ευτυχώς και άλλοι συνάδελφοι. Σχεδόν όλοι (πλην 2 ή 3). Παρόλα αυτά, είναι ανένδοτη. Δεν θέλει καν να αναφερθεί στο πρακτικό το θέμα. Πόσο μάλλον η πρόταση για ποινή.


Δεν είναι φοβερό να λέγονται τέτοια πράγματα, να γίνονται τέτοια πράγματα και να μην μπορείς να αντιδράσεις με κάποιο τρόπο; Νιώθεις να πνίγεσαι... να σε πνίγει το δίκιο σου.

Έχω κάθε καλή διάθεση να τα "βρούμε" όλοι με ειρηνικό τρόπο, να μην μπλεχτούμε με δικηγόρους, ΕΔΕ κτλ. Κι εγώ πιστεύω (όπως πολλοί από εσάς) ότι τα προβλήματα καλό είναι να λύνονται μέσα στο σύλλογο, με διάλογο και καλή διάθεση. Δεν είμαι εριστική, ούτε απόλυτη. Αλλά πραγματικά έχω φτάσει στα όριά μου. Μπορώ να αντέξω να δουλεύω πολλές ώρες με 700 ευρώ (κάθε μέρα σχολάω στις 3.00 ή και λίγο αργότερα, επειδή δουλεύω και σε μουσικό σχολείο, που έχουν 8η και 9η ώρα. Επίσης έχω αναλάβει και πρόγραμμα περιβαλλοντικής στο κυρίως σχολείο μου). Έχω 23 ώρες ωράριο, μου έχει ανατεθεί ο ΕΠΑΦΟΣ με τη βαθμολογία και το myschool, κάνω 4 εφημερίες την εβδομάδα και είμαι και υπεύθυνη τμήματος (ααα και έχω και κομμάτι της γραμματείας). Δεν προλαβαίνω να ανασάνω. Αλλά τέλος πάντως έτσι είναι η δουλειά μας. Όλοι πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε. Αλλά δεν ανέχομαι να με προσβάλλουν. δεν καταλαβαίνω γιατί στο όνομα μιας "ψευτο-ειρηνικής" διάθεσης ή μιας "ρίξε κι εσύ λίγο νερό στο κρασί σου"-νοοτροπίας, να πρέπει να ανέχομαι προσβολές. Άλλωστε έχω ήδη ρίξει πολύ νερό στο κρασί μου (όπως όλοι μας). Υπάρχουν θέματα αδιαπραγμάτευτα, όπως η αξιοπρέπεια ενός ανθρώπου. Σ' αυτό το σημείο, δε θα ρίξω καθόλου νερό στο κρασί μου. Και με βγάζει από τα ρούχα μου όταν αμυνόμενη κατηγορούμαι ως "αντιδραστική".
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:19:45 μμ »
Το θέμα με το πρακτικό ακόμα δεν έχει λήξει.... Αλλά μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Λοιπόν: Ο σύλλογος έφερε το θέμα της ποινής ενός μαθητή στην παιδαγωγική συνεδρίαση. Αλλά η διευθύντρια αρνήθηκε να το βάλει σε ψηφοφορία. Αρνήθηκε την ποινή του μαθητή και αρνήθηκε να γραφτεί καν το θέμα στο πρακτικό. Ο σύλλογος είπαμε ότι έπρεπε να γραφτεί στο πρακτικό, αλλά ακόμα και τώρα (ήδη μια εβδομάδα μετά) δεν έχουμε βγάλει άκρη. Το κλίμα όλο και χειροτερεύει. Και εκτοξεύονται όλο και πιο συχνά απειλές... "Η διαθεσιμότητα σας χτυπάει την πόρτα, κύριε ...." , "Δεν σας χρειαζόμαστε κυρία... τόσοι άνεργοι είναι εκεί έξω."

Η ερώτησή μου είναι: Πως μπορούμε να πιέσουμε ώστε να γραφτούν οι παρατηρήσεις του συλλόγου στο πρακτικό; Αφού το έχει η διευθύντρια και δεν επιτρέπει να γράψουμε από κάτω τις παρατηρήσεις μας. Τι λέει ο νόμος; Επιτρέπεται να μην υπογράφουμε;

Η παιδαγωγική έχει συγκεκριμένο θέμα, δεν μπορείτε να θέσετε εσείς θέμα μέσα σε αυτή. Πρέπει να γίνει σε άλλο σύλλογο.

Ορθά δεν μπορείτε να γράψετε στο πρακτικό για θέμα που είναι δεν ήταν στην πρόσκληση που σας έγινε.
Ζητήστε να γίνει άλλος σύλλογο με αυτό το θέμα με γραπτή αίτηση προς της Διευθύντρια τουλάχιστον από το ένα τρίτο των μελών του συλλόγου, στην οποία αναγράφονται το θέμα ή τα θέματα και ο εισηγητής, έτσι λέει το καθηκοντολόγιο μας.
Οπότε έχει δίκιο η διευθύντρια σου.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:39:19 μμ »
kinegiros, μήπως εννοείς ότι το θέμα της ποινής πρέπει να γραφτεί σε άλλο πρακτικό; Γιατί, αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε έχω παραστεί σε πολλές "παράνομες" συνεδριάσεις, όπου συζητούνται χίλια μύρια θέματα, μέχρι και κουτσομπολιά. Δε σημαίνει ότι αυτά θα γραφτούν στα πρακτικά. Αν είναι έτσι, τότε να μην κάνουμε μάθημα και να συνεδριάζουμε μία ώρα για την ποινή, δύο ώρες για την παιδαγωγική συνεδρίαση. Πολύ απλά, γίνεται η συζήτηση και ετοιμάζονται δύο διαφορετικά πρακτικά, για την ποινή στο βιβλίο ποινών. Τι λάθος κάνω; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 15, 2014, 04:03:45 πμ »
kinegiros, μήπως εννοείς ότι το θέμα της ποινής πρέπει να γραφτεί σε άλλο πρακτικό; Γιατί, αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε έχω παραστεί σε πολλές "παράνομες" συνεδριάσεις, όπου συζητούνται χίλια μύρια θέματα, μέχρι και κουτσομπολιά. Δε σημαίνει ότι αυτά θα γραφτούν στα πρακτικά. Αν είναι έτσι, τότε να μην κάνουμε μάθημα και να συνεδριάζουμε μία ώρα για την ποινή, δύο ώρες για την παιδαγωγική συνεδρίαση. Πολύ απλά, γίνεται η συζήτηση και ετοιμάζονται δύο διαφορετικά πρακτικά, για την ποινή στο βιβλίο ποινών. Τι λάθος κάνω;

Φυσικά δεν μπορεί να γίνει πειθαρχικός έλεγχος μαθητή μέσα σε τακτικό σύλλογο. Ο τακτικός έχει συγκεκριμένο θέμα.
Φυσικά μπορεί να συζητηθούν ότι θέματα θες, γίνετε όπως λες, αλλά δεν γράφονται στο πρακτικό (γιατί άραγε?) όπως λες. Ο λόγος είναι ότι δεν μπορείς να τα γράψεις. Πρέπει να υπάρχει ως θέμα. Τα θέματα τα βάζει αυτός που συγκαλεί τον σύλλογο. Δηλαδή ο Δ/ντης.
Στην περίπτωση της failedbetter δεν μπορούν να γράψουν στο πρακτικό αυτά που είπαν και σωστά η δ/ντρια έπραξε.
Μόνο αν καλέσουν νέο σύλλογο με το θέμα αυτό μπορούν.

Φυσικά και μπορούν να ετοιμάσουν 2 διαφορετικά πρακτικά όπως λες, αυτό κάνουμε και εμείς. Αλλά προϋποθέτει να υπάρχει εισήγηση από τον Δ/ντη. Στην περίπτωση της failedbetter η Δ/ντρια δεν εισηγήθηκε τέτοιο θέμα, αλλά ο σύλλογος θέλησε να το βάλει από μόνος του εν ώρα άλλου συλλόγου. Αν είναι τόσο χαϊβάνια οι συνάδελφοι να μην ξέρουν το καθηκοντολόγιο και πως θα μπορούσαν να βάλουν εκείνοι θέμα προς συζήτηση τότε τα θέλουν και τα παθαίνουν. Η Δ/ντρια τους είναι καλυμμένη.

είπα "Ζητήστε να γίνει άλλος σύλλογο με αυτό το θέμα με γραπτή αίτηση προς της Διευθύντρια τουλάχιστον από το ένα τρίτο των μελών του συλλόγου, στην οποία αναγράφονται το θέμα ή τα θέματα και ο εισηγητής, έτσι λέει το καθηκοντολόγιο μας."

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 15, 2014, 10:14:49 πμ »
Στην παιδαγωγική συζητούνται θέματα συμπεριφοράς και επιδόσεις μαθητών, σωστά; Μα γι αυτό ακριβώς επρόκειτο. Επίσης ήταν ένα έκτακτο και επείγον θέμα. Τέθηκε από ολόκληρο το σύλλογο. Επόμενη συνεδρίαση δεν υπήρξε, και δεν βλέπω να υπάρχει. Ο λόγος είναι ότι η διευθύντρια δεν θέλει να τιμωρηθεί ο συγκεκριμένος μαθητής.

Δεν βρίσκω σωστό, να αποκαλούνται χαϊβάνια άνθρωποι που ρωτάνε μια συμβουλή. Ψάχνω, ρωτάω, μαθαίνω...από όπου μπορώ. Ευχαριστώ όλους όσοι καλοπροαίρετα με βοήθησαν. Αυτούς που δεν είναι χαϊβάνια και τα ξέρουν όλα, τους σέβομαι και μαθαίνω από αυτούς. Σ' ευχαριστώ πολύ kinegiros!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 15, 2014, 11:04:41 πμ »
Διάβασα: "Πριν από την έναρξη της συζήτησης στις τακτικές συνεδριάσεις, μπορεί να γραφτεί στην ημερήσια διάταξη νέο θέμα από το Διευθυντή, το οποίο πρέπει να αιτιολογηθεί πλήρως ως επείγον. Μπορεί επίσης να εισαχθεί νέο θέμα ως επείγον ύστερα από απόφαση της πλειοψηφίας του Συλλόγου."  Παρατήρηση: Δεν είχε ορισθεί ημερήσια διάταξη από τη διευθύντρια.
Παρατήρηση: Σύσσωμος ο σύλλογος εισήγαγε νέο θέμα ως επείγον.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:30:21 μμ »
Διάβασα: "Πριν από την έναρξη της συζήτησης στις τακτικές συνεδριάσεις, μπορεί να γραφτεί στην ημερήσια διάταξη νέο θέμα από το Διευθυντή, το οποίο πρέπει να αιτιολογηθεί πλήρως ως επείγον. Μπορεί επίσης να εισαχθεί νέο θέμα ως επείγον ύστερα από απόφαση της πλειοψηφίας του Συλλόγου."  Παρατήρηση: Δεν είχε ορισθεί ημερήσια διάταξη από τη διευθύντρια.
Παρατήρηση: Σύσσωμος ο σύλλογος εισήγαγε νέο θέμα ως επείγον.

Ο τακτικό σύλλογος για το τρίμηνου έχει συγκεκριμένο θέμα κατά βάση δικαιολόγηση απουσιών.
Σωστό το άλλο που λες, αλλά το κάνατε με επίκληση του άρθρου? το τεκμηριώσατε δηλαδή ενώπιον όλων. Αν ναι, τότε είστε οκ.
Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που δεν έχει κλείσει το πρακτικό αφού δεν υπογράψατε το πρακτικό, τότε δεν έχετε δικαιολογήσει απουσίες τριμήνου, σωστά ?
Το όλο θέμα, δηλαδή αν έγινε σύλλογος τακτικός, αν εισηγηθήκατε επείγον θέμα με πλειοψηφία με βάση το άρθρο 37 και η δ/ντρια το αρνήθηκε, και επιπλέον μάζεψε το πρακτικό και δεν το έχετε υπογράψει, δηλαδή δεν δικαιολογήσατε απουσίες, σηκώνει ΑΝΑΦΟΡΑ στην Δ/νση. Κάντε το και μην φοβάστε τίποτα.
Ελπίζω να μην έχετε υπογράψει μόνο το πρακτικό. Αν το υπογράψατε τότε δεν έχετε ελπίδα.
Επίσης αν η δ/ντρια έχει τιμωρήσει τον μαθητή από μόνη της δεν μπορεί να ξανατιμωριθεί για το ίδιο παράπτωμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2014, 12:33:14 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 15, 2014, 01:02:55 μμ »

Επίσης αν η δ/ντρια έχει τιμωρήσει τον μαθητή από μόνη της δεν μπορεί να ξανατιμωριθεί για το ίδιο παράπτωμα

ΦΥΣΙΚΑ και μπορει,αν ας πουμε για καποιο σοβαρο αδικημα ο διευθυντης αποφασισει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, να δωσει μια ποινη χάδι, ο εκπαιδευτικος μπορει να ζητησει τη συγκλιση του συλλογου για το ιδιο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 15, 2014, 01:38:05 μμ »

Ελπίζω να μην έχετε υπογράψει μόνο το πρακτικό. Αν το υπογράψατε τότε δεν έχετε ελπίδα.
Επίσης αν η δ/ντρια έχει τιμωρήσει τον μαθητή από μόνη της δεν μπορεί να ξανατιμωριθεί για το ίδιο παράπτωμα

Δεν έχουμε υπογράψει κανένας το πρακτικό. Αλλά αν π.χ. υπογράψει ένας μόνο, τι γίνεται;
Η διευθύντρια "τιμώρησε" τον μαθητή με το να πάρει τηλέφωνο τη μητέρα του και να την ενημερώσει για το θέμα. Τίποτα άλλο (ποινολόγιο, αποβολή κτλ) δεν έκανε σε επίπεδο ποινής.

Ο Διευθυντής δευτεροβάθμιας έχει ενημερωθεί ανεπίσημα. Ακούστηκε ότι θα μας επισκεφτεί προκειμένου να λήξουμε το θέμα. Οι πιέσεις όμως (συναισθηματικές κυρίως) είναι να το ξεχάσουμε και να περάσει έτσι.... Αυτό όμως δεν ανοίγει το δρόμο για μελλοντικές παρόμοιες συμπεριφορές; Δεν δημιουργεί κακό προηγούμενο; Δεν αφήνει ανενόχλητους τους διευθυντές να υποβαθμίζουν το σύλλογο διδασκόντων και να φέρονται βασιλικότερα του βασιλέως με μια λογική "αποφασίζω και διατάζω"; Αν εγώ (ο τελευταίος τροχός της αμάξης, παρεμπιπτόντως) είχα κάνει κάτι παράτυπο ή αν είχα φερθεί με έλλειψη σεβασμού/ προσβλητικά/ ή τέλος πάντως αν είχα κάνει το οτιδήποτε, δε θα είχα υποστεί τις συνέπειες; Γιατί η συγκεκριμένη κυρία να μην υποστεί τις συνέπειες;

Και δύο τελευταίες ερωτήσεις: 1) Μπορεί ένας εκπαιδευτικός να απευθυνθεί άμεσα στο σχολικό σύμβουλο (παιδαγωγικών θεμάτων) ή παραβιάζει την ιεραρχία; Πρέπει πρώτα να απευθυνθεί στον διευθυντή και μετά στο σύμβουλο; Και 2) Ποιος είναι ιεραρχικά πάνω από τον σχολικό σύμβουλο; Ο διευθυντής δευτεροβάθμιας; Ο διευθυντής των σχολικών συμβούλων; Πως πάει εδώ η ιεραρχία;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 15, 2014, 06:24:22 μμ »
ΦΥΣΙΚΑ και μπορει,αν ας πουμε για καποιο σοβαρο αδικημα ο διευθυντης αποφασισει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, να δωσει μια ποινη χάδι, ο εκπαιδευτικος μπορει να ζητησει τη συγκλιση του συλλογου για το ιδιο θεμα.

κοίτα στους δημόσιου υπαλλήλους αλλά και σε οποιοδήποτε ποινικό αδίκημα ισχύει αυτό που λέω, κατ επέκταση θεωρώ ότι πρέπει να ισχύει και στο σχολείο, αλλά δεν σημαίνει ότι ισχύει. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να ισχύσουν και οι 2 ποινές, ή μπορούν ? αυτό το λέει πουθενά ? γιατί αν ο δ/ντης δώσει 1 μέρα και ο σύλλογος δώσει την επόμενη 3, τότε ποιανού ισχύει ή ισχύουν και οι 2 ? και τι γίνετε στο ανάποδο ο δ/ντης δίνει 3 και ο σύλλογος 1, τότε ?
Γιαυτό λέω ότι δεν μπορούν να μπει τιμωρία για κάτι που έχει τιμωρηθεί.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 15, 2014, 06:28:45 μμ »
Δεν έχουμε υπογράψει κανένας το πρακτικό. Αλλά αν π.χ. υπογράψει ένας μόνο, τι γίνεται;
Η διευθύντρια "τιμώρησε" τον μαθητή με το να πάρει τηλέφωνο τη μητέρα του και να την ενημερώσει για το θέμα. Τίποτα άλλο (ποινολόγιο, αποβολή κτλ) δεν έκανε σε επίπεδο ποινής.

Ο Διευθυντής δευτεροβάθμιας έχει ενημερωθεί ανεπίσημα. Ακούστηκε ότι θα μας επισκεφτεί προκειμένου να λήξουμε το θέμα. Οι πιέσεις όμως (συναισθηματικές κυρίως) είναι να το ξεχάσουμε και να περάσει έτσι.... Αυτό όμως δεν ανοίγει το δρόμο για μελλοντικές παρόμοιες συμπεριφορές; Δεν δημιουργεί κακό προηγούμενο; Δεν αφήνει ανενόχλητους τους διευθυντές να υποβαθμίζουν το σύλλογο διδασκόντων και να φέρονται βασιλικότερα του βασιλέως με μια λογική "αποφασίζω και διατάζω"; Αν εγώ (ο τελευταίος τροχός της αμάξης, παρεμπιπτόντως) είχα κάνει κάτι παράτυπο ή αν είχα φερθεί με έλλειψη σεβασμού/ προσβλητικά/ ή τέλος πάντως αν είχα κάνει το οτιδήποτε, δε θα είχα υποστεί τις συνέπειες; Γιατί η συγκεκριμένη κυρία να μην υποστεί τις συνέπειες;

Και δύο τελευταίες ερωτήσεις: 1) Μπορεί ένας εκπαιδευτικός να απευθυνθεί άμεσα στο σχολικό σύμβουλο (παιδαγωγικών θεμάτων) ή παραβιάζει την ιεραρχία; Πρέπει πρώτα να απευθυνθεί στον διευθυντή και μετά στο σύμβουλο; Και 2) Ποιος είναι ιεραρχικά πάνω από τον σχολικό σύμβουλο; Ο διευθυντής δευτεροβάθμιας; Ο διευθυντής των σχολικών συμβούλων; Πως πάει εδώ η ιεραρχία;

αν ένας πάει και το υπογράψει τότε είναι έκθετος απέναντι σας και απέναντι στον νόμο.
Αναφορούλα κάνουμε, το πρακτικό είναι ιερό, αν κάνατε τα δέοντα και κατά πλειοψηφία θέσατε θέμα για συζήτηση και αυτή δεν το έβαλε τότε μιλάμε για παράβαση καθήκοντος.
Αν δεν αναιρέσει, τότε αναφορά. Άσε τα ανεπίσημα, ετοιμάστε γραπτώς την αναφορά και κρατώντας την  ανα χείρας κάντε παιχνίδι. Έχετε ήδη αργήσει, αναφορά στο δ/ντη της ΔΔΕ και άστους να κουρεύονται και να τρέχουν πίσω από εσάς.

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 15, 2014, 07:55:10 μμ »
Ευχαριστώ πολύ kinegiros και όλους σας  :D
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 20, 2014, 01:25:54 μμ »
Για να λέγονται τόσο άνετα αυτά, που κι εγώ τα ίδια πάνω κάτω έχω ακούσει, μήπως η εν λόγω διευθύντρια έχει μια σημαντική "κάλυψη" άνωθεν; Και γιατί κανένας άλλος καθηγητής δεν αντιδρά; Μήπως είναι παλιοί και συ νέος-νέα στο σχολείο;

Σημαντική κάλυψη άνωθεν ή εκτελεί άνωθεν εντολές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.