*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 219224 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #938 στις: Ιούλιος 10, 2011, 06:45:15 μμ »
Συγνωμη , εδω ειναι το θεμα που γραφουμε ποσο καταπληκτικα ειναι τα γερμανικα και ποσο αχρηστα τα υπολοιπα??

Εχω τρελαθει, καταλαβαινω οτι λιγο η ζεστη , λιγο η θαλασσα ,λιγο το κρασι ,λιγο το αγορι μου,  φλυαρουμε εκτος θεματος,αλλα το θεμα ειναι οι αλλαγες στο Λυκειο -λεμε τωρα.
Και τελος, αν θελω να επιχειρηματολογησω κι εγω για τη χρησιμοτητα του ταδε η του δεινα μαθηματος, εχει να πει πολλα το στομα μου.....
Η ουσια ειναι οτι σε ενα φορουμ εκπαιδευτικων εγω το θεωρω ντροπη -ναι ντροπη- να λεγεται οτι η μια γλωσσα πρεπει να διδασκεται και η αλλη οχι, η οτι προκοψαμε εν ολιγοις με τη διδασκαλια και των αγγλικων ακομα.
Εγω δεν εμαθα χριστο απο κατι καραγκιοζηδες μαθηματικους που ειχα , δε θα υποστηριξω οτι δεν εχουν λογο υπαρξης στο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #939 στις: Ιούλιος 10, 2011, 08:14:23 μμ »
Παρακαλούμε να παραμείνετε εντός θέματος. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται.

Ευχαριστούμε πολύ

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 10, 2011, 11:50:55 μμ »
Ωραίο το λεκτικό ξύλο που πέφτει, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος ποια πιστεύει ότι θα είναι τα 4 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα από κάθε κατεύθυνση για να γελάσουμε

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #941 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:11:29 πμ »
Ωραίο το λεκτικό ξύλο που πέφτει, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος ποια πιστεύει ότι θα είναι τα 4 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα από κάθε κατεύθυνση για να γελάσουμε
Συμφωνα με εγγυροτατες  :Pπληροφοριες απο το στενο περιβαλλον της υπουργου μας τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα θα ειναι τα παρακατω:

στη θετικη θα ειναι: θρησκευτικα, αγγλικα, πληροφορικη και αρχες οικονομικης θεωριας

στη θεωρητικη θα ειναι: θρησκευτικα, αγγλικα, πληροφορικη και αρχες οικονομικης θεωριας

στην τεχνολογικη θα ειναι: θρησκευτικα, αγγλικα, πληροφορικη και αρχες οικονομικης θεωριας

μη γελατε τιποτε δεν ειναι τυχαιο
1.τα θρησκευτικα χρειαζονται παντου....αλλωστε η δυναμη της εκκλησιας ειναι γνωστη,οποτε με λιγη πιεση θα περασει
2. αυτο δεν το συζηταμε καν, θα μπουνε και στο προνηπιο υποχρεωτικα, αλλωστε η νυν υπουργος οταν ηταν στις βρυξελλες ηθελε να μπει η αγγλικη ως επισημη γλωσσα της ελλαδας, να αφησει τωρα τετοια ευκαιρια αδυνατον ;D
3. η πληροφορικη ειναι δεδομενη, ειναι επιλογη του πρωθυπουργου μας που ειναι ως γνωστον ακομα και στην παραλια με το laptop 8)
4. σε μια χωρα που οι προηγουμενοι οικονομολογοι απετυχαν παταγωδως ειναι επιτακτικη η αναγκη να βρουμε νεα μυαλα (μονο που δε θα υπαρχει οικονομια για να εφαρμοσουν τις ιδεες τους :))

αντε ολα τα μαθαινετε πρωτοι σε αποκλειστικοτητα εδω στο pde ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2011, 11:13:23 πμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #942 στις: Ιούλιος 11, 2011, 11:14:42 πμ »
Συγνωμη , εδω ειναι το θεμα που γραφουμε ποσο καταπληκτικα ειναι τα γερμανικα και ποσο αχρηστα τα υπολοιπα??

Εχω τρελαθει, καταλαβαινω οτι λιγο η ζεστη , λιγο η θαλασσα ,λιγο το κρασι ,λιγο το αγορι μου,  φλυαρουμε εκτος θεματος,αλλα το θεμα ειναι οι αλλαγες στο Λυκειο -λεμε τωρα.
Και τελος, αν θελω να επιχειρηματολογησω κι εγω για τη χρησιμοτητα του ταδε η του δεινα μαθηματος, εχει να πει πολλα το στομα μου.....
Η ουσια ειναι οτι σε ενα φορουμ εκπαιδευτικων εγω το θεωρω ντροπη -ναι ντροπη- να λεγεται οτι η μια γλωσσα πρεπει να διδασκεται και η αλλη οχι, η οτι προκοψαμε εν ολιγοις με τη διδασκαλια και των αγγλικων ακομα.
Εγω δεν εμαθα χριστο απο κατι καραγκιοζηδες μαθηματικους που ειχα , δε θα υποστηριξω οτι δεν εχουν λογο υπαρξης στο σχολειο.

Εσύ αυτό κατάλαβες?  :D Προφανώς δεν κατάλαβες ότι όλοι εδώ δουλεύουμε για εσάς, τους Ξενόγλωσσους που διδάσκουν δεύτερη ξένη γλώσσα στα σχολεία (Γερμανικά, Γαλλικά, Ιταλικά).

Όλοι προσπαθούμε να πείσουμε τον Landau που θέλει να παρακάμψουμε όλες τις άλλες γλώσσες και να διαβάζουμε τις μεταφράσεις των κειμένων που έχουν γραφτεί σε αυτές μόνο στα Αγγλικά.  :D

Με άλλα λόγια διά της πλαγίας οδού θέλει να σας εξοβελίσει από το εκπαιδευτικό σύστημα  :D Να υπάρχουν μόνο τα Αγγλικά. Είναι και αυτό μια άποψη. Ζούμε στο παγκοσμιοποιημένο χωριό  :D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #943 στις: Ιούλιος 11, 2011, 06:12:34 μμ »
Συγνωμη , εδω ειναι το θεμα που γραφουμε ποσο καταπληκτικα ειναι τα γερμανικα και ποσο αχρηστα τα υπολοιπα??

Εχω τρελαθει, καταλαβαινω οτι λιγο η ζεστη , λιγο η θαλασσα ,λιγο το κρασι ,λιγο το αγορι μου,  φλυαρουμε εκτος θεματος,αλλα το θεμα ειναι οι αλλαγες στο Λυκειο -λεμε τωρα.
Και τελος, αν θελω να επιχειρηματολογησω κι εγω για τη χρησιμοτητα του ταδε η του δεινα μαθηματος, εχει να πει πολλα το στομα μου.....
Η ουσια ειναι οτι σε ενα φορουμ εκπαιδευτικων εγω το θεωρω ντροπη -ναι ντροπη- να λεγεται οτι η μια γλωσσα πρεπει να διδασκεται και η αλλη οχι, η οτι προκοψαμε εν ολιγοις με τη διδασκαλια και των αγγλικων ακομα.
Εγω δεν εμαθα χριστο απο κατι καραγκιοζηδες μαθηματικους που ειχα , δε θα υποστηριξω οτι δεν εχουν λογο υπαρξης στο σχολειο.

Εσύ αυτό κατάλαβες?  :D Προφανώς δεν κατάλαβες ότι όλοι εδώ δουλεύουμε για εσάς, τους Ξενόγλωσσους που διδάσκουν δεύτερη ξένη γλώσσα στα σχολεία (Γερμανικά, Γαλλικά, Ιταλικά).

Όλοι προσπαθούμε να πείσουμε τον Landau που θέλει να παρακάμψουμε όλες τις άλλες γλώσσες και να διαβάζουμε τις μεταφράσεις των κειμένων που έχουν γραφτεί σε αυτές μόνο στα Αγγλικά.  :D

Με άλλα λόγια διά της πλαγίας οδού θέλει να σας εξοβελίσει από το εκπαιδευτικό σύστημα  :D Να υπάρχουν μόνο τα Αγγλικά. Είναι και αυτό μια άποψη. Ζούμε στο παγκοσμιοποιημένο χωριό  :D

Εχμ...
Παραποιείς τα λεγόμενά μου. Όταν έλεγα για τα αγγλικά, ήταν απάντηση ως προς τη βιβλιογραφία στη φυσική.
Κατά τα άλλα, σαν γλώσσες, προτιμώ (εκτός από τα αγγλικά, που είναι απλά και χρήσιμα γενικά) τα γερμανικά και τα ισπανικά για παράδειγμα. Αλλά δεν έχει σημασία, αφού ο καθένας θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να μαθαίνει αυτό που πραγματικά του αρέσει, και όχι αυτό που του επιβάλλουν (γονείς ή υπουργείο)  ;)

off-topic mode on:
Επίσης, dessi χαλάρωσε λίγο.. κάνεις αναίτια επίθεση σε ξενόγλωσσους, ενώ θα έπρεπε να σου φταίνε μόνο οι αστείοι τύπο των υπουργείων. Ο καθένας μας, αν του έδιναν β,γ,δ ανάθεση μάθημα που δεν θα ήθελε να κάνει, θα το έκανε γιατί δεν γίνεται αλλιώς προς το παρόν. Οπότε, καλό είναι κατευθύνεις την οργή σου εκεί που πρέπει και όχι στα θύματα της υπόθεσης.
off-topic mode off.

Επειδή δεν παρακολούθησα τις τελευταίες εξελίξεις.. πάνε πάλι για 4 μαθήματα στις πανελλήνιες;
Να προτείνω την 4άδα μου τότε (σύμφωνα με μη αποκλειστικές και μη έγκυρες πληροφορίες  :D):
1.Έκθεση, 2. Φυσική, 3. Μαθηματικά, 4. (ανάλογα την κατεύθυνση)
Problem solved  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #944 στις: Ιούλιος 26, 2011, 11:09:20 πμ »
η έκθεση να φύγει από εκεί που δεν χρειάζεται.
Μαθητής θετικής κατεύθυνσης τα έγραψε όλα 20 στις πανελλήνιες και πήρε έκθεση 13. Δεν είναι άξιος να γίνει γιατρός δηλαδή;
Άλλος έγραψε μαθηματικά 3 και έκθεση 19 και μπαίνει Μαθηματικός!

Πείτε μου είναι δικαιο αυτό;

Αυτά πρέπει να τελειώσουν και να διακρίνεται ο πραγματικά άξιος για μια σχολή.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #945 στις: Ιούλιος 26, 2011, 11:41:45 πμ »
ενταξει να γινει γιατρος αλλα να μην επικοινωνει με νοηματα κιολας
ασε τα γραμματα τους ;D ;D ;D ;D
πρεπει οι φαρμακοποιοι να παιρνουν ειδικο μαθημα: αναγνωση συνταγων :P, δεν εξηγειται αλλιως πως το διαβαζουν
εκτος αν μας τα δινουν στην τυχη ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #946 στις: Ιούλιος 26, 2011, 12:20:02 μμ »
η έκθεση να φύγει από εκεί που δεν χρειάζεται.
Μαθητής θετικής κατεύθυνσης τα έγραψε όλα 20 στις πανελλήνιες και πήρε έκθεση 13. Δεν είναι άξιος να γίνει γιατρός δηλαδή;
Άλλος έγραψε μαθηματικά 3 και έκθεση 19 και μπαίνει Μαθηματικός!

Πείτε μου είναι δικαιο αυτό;

Αυτά πρέπει να τελειώσουν και να διακρίνεται ο πραγματικά άξιος για μια σχολή.

Η έκθεση (όπως έχω προτείνει και σε άλλο θέμα) πρέπει να είναι υποχρεωτική για όλους (φυσικά μιλάμε για πραγματική έκθεση ιδεών, και όχι όπως γίνεται τώρα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα).
Και όσον αφορά το παράδειγμά σου με αυτόν που μπαίνει μαθηματικό γράφοντας 3 στα μαθηματικά.. τέτοιες στρεβλώσεις λύνονται πολύ εύκολα με τον εξής απλό τρόπο:
βάση 10 σε όλα τα μαθήματα, και στο μάθημα βαρύτητας ελάχιστος βαθμός (π.χ. 15 και άνω)  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #947 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:23:35 μμ »
η έκθεση να φύγει από εκεί που δεν χρειάζεται.
Μαθητής θετικής κατεύθυνσης τα έγραψε όλα 20 στις πανελλήνιες και πήρε έκθεση 13. Δεν είναι άξιος να γίνει γιατρός δηλαδή;
Άλλος έγραψε μαθηματικά 3 και έκθεση 19 και μπαίνει Μαθηματικός!

Πείτε μου είναι δικαιο αυτό;

Αυτά πρέπει να τελειώσουν και να διακρίνεται ο πραγματικά άξιος για μια σχολή.

Η έκθεση (όπως έχω προτείνει και σε άλλο θέμα) πρέπει να είναι υποχρεωτική για όλους (φυσικά μιλάμε για πραγματική έκθεση ιδεών, και όχι όπως γίνεται τώρα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα).
Και όσον αφορά το παράδειγμά σου με αυτόν που μπαίνει μαθηματικό γράφοντας 3 στα μαθηματικά.. τέτοιες στρεβλώσεις λύνονται πολύ εύκολα με τον εξής απλό τρόπο:
βάση 10 σε όλα τα μαθήματα, και στο μάθημα βαρύτητας ελάχιστος βαθμός (π.χ. 15 και άνω)  ;)

Συμφωνώ  Landau.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #948 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:38:52 μμ »
Πάντως σε κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ καταργήθηκε η διδασκαλία της γραφής και διδάσκεται μόνο πληκτρολόγηση. Αυτό θα λύσει το θέμα του (γραφικού) παλιοχαρακτήρα των γιατρών εκτός και αν ενσωματωθεί ειδική ακαταλαβίστικη γραμματοσειρά για γιατρούς στο πρόγραμμα συνταγογράφησης.
Η έκθεση χρειάζεται διότι ο λόγος είναι η βάση κάθε επιστήμης. Άνθρωπος που δε μπορεί να διατυπώσει μια ολοκληρωμένη σκέψη και μια σωστή παράγραφο δεν έχει κανένα μέλλον σε κανένα επάγγελμα στην εποχή της επικοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλες εταιρείες πληρώνουν για να εκπαιδευτούν τα στελέχη τους στη δημιουργική γραφή, τη ρητορική και τη συγγραφή. Μπορεί ο τρόπος που διδάσκεται και εξετάζεται η έκθεση να είναι απαράδεκτος αλλά ως μάθημα παραμένει το πιο χρήσιμο κατά τη γνώμη μου.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #949 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:47:10 μμ »
Η έκθεση (όπως έχω προτείνει και σε άλλο θέμα) πρέπει να είναι υποχρεωτική για όλους (φυσικά μιλάμε για πραγματική έκθεση ιδεών, και όχι όπως γίνεται τώρα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα).
Και όσον αφορά το παράδειγμά σου με αυτόν που μπαίνει μαθηματικό γράφοντας 3 στα μαθηματικά.. τέτοιες στρεβλώσεις λύνονται πολύ εύκολα με τον εξής απλό τρόπο:
βάση 10 σε όλα τα μαθήματα, και στο μάθημα βαρύτητας ελάχιστος βαθμός (π.χ. 15 και άνω)  ;)

Δεν θα συμφωνησω, ως προς το τελευταιο, γιατι πολυ απλα δεν θα πρεπει να εξαντλουμε την αυστηροτητα μας στα παιδια. Θεωρω πως η βαση του 10 στο μαθημα βαρυτητας ειναι αρκετη.
 
Για τα της θεωρητικης (που ξερω καπως) θα ηθελα στα Αρχαια να υπαρχει μονο το αγνωστο κειμενο με 5 παρατηρησεις (2γραμματικης, 2 συντακτικου και 1 γραμματολογιας,  και στα Λατινικα ενα αγνωστο κειμενο αρκετα βατο.Αυτα για να τελειωνει πλεον το θεμα της παπαγαλιας. Στα γνωστα να εξεταζονται στις ενδοσχολικες εξετασεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #950 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:47:45 μμ »
Η έκθεση (όπως έχω προτείνει και σε άλλο θέμα) πρέπει να είναι υποχρεωτική για όλους (φυσικά μιλάμε για πραγματική έκθεση ιδεών, και όχι όπως γίνεται τώρα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα).

Μπορεί ο τρόπος που διδάσκεται και εξετάζεται η έκθεση να είναι απαράδεκτος αλλά ως μάθημα παραμένει το πιο χρήσιμο κατά τη γνώμη μου.

γιατί;; τι έχει ο τρόπος διδασκαλίας;

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #951 στις: Ιούλιος 26, 2011, 10:09:54 μμ »
Είναι γνωστό ότι οι μαθητές του Λυκείου παπαγαλίζουν παραγράφους από "εκθεσάρια" και "σκελετούς" για να τα γράψουν στις εξετάσεις ενώ το ιδιαίτερο στυλ γραφής και η ευρυματικότητα στην έκφραση συχνά τιμωρούνται με χαμηλή βαθμολογία. Η ανάπτυξη θέματος αντιμετωπίζεται μάλλον μηχανιστικά και ανέμπνευστα από όλους και αποσυνδέεται από το διάβασμα του τύπου και άλλων ειδών κειμένων που εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο και τη σκέψη.
Μακάρι να κάνω λάθος, δεν είμαι φιλόλογος, αλλά αυτά μου μεταφέρουν οι μαθητές μου σε γενικές γραμμές και φυσικά θεωρούν το μάθημα της έκθεσης αγγαρεία και ότι "δεν μαθαίνεται" και άχρηστο.  Κανείς δεν τους έχει πει ότι όταν όλη μέρα βλέπουν ριάλιτυ και παίζουν στον υπολογιστή αποκλείεται να αναπτύξουν λόγο και να μάθουν να εκφράζονται σωστά. Καμία τάξη δεν κατάφερε να καλύψει αυτό το κενό και να κάνει το μαθητή να αγαπήσει το διάβασμα και την έκφραση. Άρα κάτι λάθος πρέπει να υπάρχει στον τρόπο διδασκαλίας, δεν εξηγείται ένα τόσο δημιουργικό μάθημα να προδιαθέτει τόσο αρνητικά τους μαθητές στην πλειοψηφία τους.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 766
Σύνολο: 777

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.