*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 04, 2014, 12:31:42 πμ »
killbill όσα δίκια έχεις τόσα άδικα έχεις

αν πρόσεξες σε αυτα που έγραψα ανέφερα δύο σημεία
1. τι προβλέπετε
2. τι μπορεί να γίνει για να ξεπεραστεί το θέμα (εθελοντικά)


όσα είπες είναι σωστά, τα χάλασες όλα στο τέλος όταν το προσωποποίησες, αλλά δεν πειράζει γιατί σε καταλαβαίνω, γιατί έχω ζήσει και εγώ την κακή εικόνα που περιγράφεις. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω συλλήβδην τους συναδέλφους μου. Αντιθέτως μπορώ να κατηγορήσω τον δ/ντη σου που δεν μπορεί να εξομαλύνει την κατάσταση που βιώνεις και σε έχει φέρει σε τέτοιο εκνευρισμό. Αυτός είναι που έχει την ευθύνη.

Από την στιγμή που έχετε έναν τέτοιο σύλλογο όπου ορισμένοι είναι τόσο παρτάκιδες που δεν βλέπουν ότι το καλό του σχολείο απαιτεί και μερικές θυσίες (λέμε τώρα) όπως το να κάτσουν λίγο παραπάνω, θα έπρεπε από την αρχή της χρονιάς να θέσει τους όρους του. Αλλά είπαμε θέλει να έχεις δ/ντη σοβαρό, με τρόπο και χωρίς δεσμεύσεις για να κερδίσει ή έστω να φέρει σε τέτοια θέση αυτούς τους συναδέλφους που δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Η άλλη λύση και στην έχω ξαναπεί είναι να φύγεις από αυτό το σχολείο, σε δηλητηριάζει.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:41:52 πμ »

Με τόσες γενικεύσεις δε νομίζω ότι φταίει το σχολείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:57:24 πμ »
@ killbill, έχεις δίκιο σε όλα και εγώ συμφωνώ.
Δυστυχώς έπεσες και σε κάποιες δύσκολες περιπτώσεις με 2 μέτρα και 2 σταθμά! Εύχομαι να μην σου ξανατύχουν τέτοιοι!
  

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 04, 2014, 02:01:06 πμ »
Εἰναι προφανές ότι δεν υπάρχει νόμος ή κανονισμός που να καλύπτει λεπτομερώς το πότε θα γίνεται η συνεδρίαση. Αφήνεται λοιπόν στην κρίση του διευθυντή.
Επίσης είναι ελάχιστα τα σχολεία (μην πω κανένα) στα οποία κάποιος καθηγητής έχει παρουσία 30 ώρες κάθε βδομάδα.
Εστιάζοντας λοιπόν στην ουσία του μηνύματος του killbill, πιστεύω ότι εφόσον ο διευθυντής δείχνει ελαστικότητα ως προς την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ παρουσία των εκπαιδευτικών, έτσι και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να δείχνουν ελαστικότητα ως προς την παρουσία τους σε συνεδριάσεις που γίνονται μια στο τόσο για λόγους συναδελφικότητας και καλής λειτουργίας του σχολείου. Κάθε άλλη συμπεριφορά όπως τα παραδείγματα που περιέγραψε ο killbill δείχνει μιζέρια και μικροψυχία που δυστυχώς έχω παρατηρήσει σε αρκετούς συναδέλφους μας.
Για αυτούς που θέλουν να είναι καλυμένοι με νόμο, να ξέρουν ότι αν αλλάξει ο νόμος προς το χειρότερο θα πάει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 04, 2014, 07:34:16 πμ »
Εἰναι προφανές ότι δεν υπάρχει νόμος ή κανονισμός που να καλύπτει λεπτομερώς το πότε θα γίνεται η συνεδρίαση. Αφήνεται λοιπόν στην κρίση του διευθυντή.
Επίσης είναι ελάχιστα τα σχολεία (μην πω κανένα) στα οποία κάποιος καθηγητής έχει παρουσία 30 ώρες κάθε βδομάδα.
Εστιάζοντας λοιπόν στην ουσία του μηνύματος του killbill, πιστεύω ότι εφόσον ο διευθυντής δείχνει ελαστικότητα ως προς την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ παρουσία των εκπαιδευτικών, έτσι και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να δείχνουν ελαστικότητα ως προς την παρουσία τους σε συνεδριάσεις που γίνονται μια στο τόσο για λόγους συναδελφικότητας και καλής λειτουργίας του σχολείου. Κάθε άλλη συμπεριφορά όπως τα παραδείγματα που περιέγραψε ο killbill δείχνει μιζέρια και μικροψυχία που δυστυχώς έχω παρατηρήσει σε αρκετούς συναδέλφους μας.
Για αυτούς που θέλουν να είναι καλυμένοι με νόμο, να ξέρουν ότι αν αλλάξει ο νόμος προς το χειρότερο θα πάει.

Ακριβώς!!! Το πιο σωστό πράγμα που έχω ακούσει σε αυτό το forum. Αυτή η σκέψη τα λέει όλα! Συμφωνώ 1000%.
Αυτό ακριβώς ήθελα να εκφράσω και εγώ με το προηγούμενο μήνυμά μου, όπου ουσιαστικά έδειχνα την πραγματικότητα στα σχολεία, όπου κάνουμε την πάπια όταν το 95% των ημερών που πάμε σχολείο ΔΕΝ κάνουμε 6ωρο, αλλά όταν πρόκειται για σύλλογο που γίνεται μία στο τόσο επαναστατούμε αν καθίσουμε 1 ώρα παραπάνω. Το δημόσιο δεν θα φτιάξει ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 04, 2014, 02:26:45 μμ »
killbill εσύ στο μήνυμά σου προσπάθησες να ερμηνεύσεις τον νόμο με βάση τις προσωπικές σου πεποιθήσεις και να τον φέρεις στα μέτρα σου. Εγώ στο δικό μου σου υπέδειξα απλά το λάθος σου, χωρίς να εκφράσω προσωπική άποψη επί του θέματος (την οποία κρατάω για τον εαυτό μου). Το θέμα της συζήτησης, με βάση την ερώτηση του θεματοθέτη είναι τι προβλέπει ο νόμος, και όχι τι πιστεύει ο καθένας από εμάς. Απλά κάποιοι προσφερθήκαμε να προτείνουμε κάποιες λύσεις, χωρίς να κρίνουμε τα σχολεία και τους συναδέλφους που επιλέγουν να μην τις εφαρμόσουν.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 04, 2014, 05:32:18 μμ »
killbill εσύ στο μήνυμά σου προσπάθησες να ερμηνεύσεις τον νόμο με βάση τις προσωπικές σου πεποιθήσεις και να τον φέρεις στα μέτρα σου. ....

Ακριβώς!!! Το πιο σωστό πράγμα που έχω ακούσει σε αυτό το forum. Αυτή η σκέψη τα λέει όλα! Συμφωνώ 1000%.
Αυτό ακριβώς ήθελα να εκφράσω και εγώ με το προηγούμενο μήνυμά μου, όπου ουσιαστικά έδειχνα την πραγματικότητα στα σχολεία, όπου κάνουμε την πάπια όταν το 95% των ημερών που πάμε σχολείο ΔΕΝ κάνουμε 6ωρο, αλλά όταν πρόκειται για σύλλογο που γίνεται μία στο τόσο επαναστατούμε αν καθίσουμε 1 ώρα παραπάνω. Το δημόσιο δεν θα φτιάξει ποτέ!
Αν νομίζεις ότι το παραπάνω που γράφω είναι μια καθαρά προσωπική εμπειρία και όχι η πραγματικότητα στο σύνολο των σχολείων της Ελληνικής επικράτειας, τότε είμαι όντως η εξαίρεση.
Αν στο σχολείο σου είστε όλοι κάθε μέρα 8-2 και συμπληρώνετε κάθε μέρα το 6ωρο (δηλ το 30ωρο εβδομαδιαίως) τότε πολύ καλά κάνετε και δεν κάθεστε ούτε δευτερόλεπτο πέρα από τις 2 όταν έχετε σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:29:58 μμ »
Αγαπητοί μου, ο νόμος  (ΠΔ 1566/85 Κεφ Δ΄άρθρο 11) είναι σαφής: Οι συνεδριάσεις γίνονται μέσα στο ωράριο εργασίας και σε καμία περίπτωση σε ώρες διδασκαλάις των μαθημάτων. (σελ. 44). Ο νόμος είναι ανώτερος από τα ΠΔ ή τις ΥΑ. Κύριε Διευθυντή, καλείς σε συνεδρία το Σύλλογο μετά τις 14:00 παραβαίνεις το νόμο και ό,τι  αποφάσεις παρθούν ακυρώνονται στο δικαστήριο ως ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ. Οι κουβέντες λοιπόν είναι περιττές. Αν θέλουν, ας αλλάξουν το νόμο. Είναι τυχαίο που κανένας Διευθυντής Εκπ/σης δε δίνει εγγράφως άδεια για συνεδρίση του Συλλόγου μετά τις 14:00;
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:40:46 μμ »
killbill εγώ που κάθομαι 31 ώρες/βδομάδα με βάση το ωρολόγιο, μπορώ να μην πάω στο σύλλογό μας που έχει οριστεί για μετά τις 14:10;
Δηλαδή, αυτό που περιγράφεις δεν μπορεί να αποτελεί αξίωμα. Γιατί ακόμα και να είναι ελαστικός ο διευθυντής δε σημαίνει πως δε θα υπάρχουν κάποιοι στο σύλλογο που είναι συνεπείς στο ωράριο ή ότι δεν έχουν 23 ώρες διδακτικό + διοικητικά (δηλαδή σίγουρα 30ωρο).
Κοινώς, το θέμα δεν πάει τι νομίζει ο καθένας ή πώς θα βρεθεί μια φόρμουλα η οποία να ικανοποιεί αυτούς που δεν κάθονται 30 ώρες αλλά και το διευθυντή που δε θέλει να χαθεί διδακτικός χρόνος αλλά το θέμα είναι τι λέει ο νόμος.
Επί της ουσίας: ας βάλουν χέρι σε αυτούς που κάνουν 3ωρακι συνεχόμενο και μετά την κοπανάνε λαική και ας γίνονται οι σύλλογοι μέρες εκδρομών (5 τουλάχιστον), γιορτών (4 τουλάχιστον) κλπ. Εγώ που σκίζομαι και θέλω να είμαι στις 3 σπίτι μου γιατί κάθε μέρα φεύγω στις 14:10, δεν έχω όρεξη να κάτσω μέχρι τις 16:00 επειδή ο διευθυντής (ούτε για τον εαυτό του) δεν κάθεται σχολείο όσο θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 04, 2014, 07:49:36 μμ »
Δεν αντέχεται τόση πίεση από παντού! Είμαι σε δύο σχολεία ( ρετάλια 12 + 12 ώρες) δηλ κάθε μέρα αρχίζω 1η ώρα και τελειώνω 7η . Παίρνω τα παιδιά μου 14.15 κάθε μέρα που είναι κομμάτια. Είμαι μόνη μου φέτος  :( Μετά τα υπόλοιπα που γίνονται στο σπίτι: test , διορθώσεις , προετοιμασία, φύλλα εργασίας ...
 Πρέπει να μείνω μέχρι τις 16.00 μμ για τις ομάδες εργασίας και την αυτοαξιολόγηση ; Why ?    >:(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 04, 2014, 09:32:25 μμ »
Αγαπητοί μου, ο νόμος  (ΠΔ 1566/85 Κεφ Δ΄άρθρο 11) είναι σαφής: Οι συνεδριάσεις γίνονται μέσα στο ωράριο εργασίας και σε καμία περίπτωση σε ώρες διδασκαλάις των μαθημάτων. (σελ. 44). Ο νόμος είναι ανώτερος από τα ΠΔ ή τις ΥΑ. Κύριε Διευθυντή, καλείς σε συνεδρία το Σύλλογο μετά τις 14:00 παραβαίνεις το νόμο και ό,τι  αποφάσεις παρθούν ακυρώνονται στο δικαστήριο ως ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ. Οι κουβέντες λοιπόν είναι περιττές. Αν θέλουν, ας αλλάξουν το νόμο. Είναι τυχαίο που κανένας Διευθυντής Εκπ/σης δε δίνει εγγράφως άδεια για συνεδρίση του Συλλόγου μετά τις 14:00;

Αφού είναι σαφής, πες μου τότε πότε θα κάνουμε σύλλογο όταν η 7η ώρα τελειώνει 13:45; Πως θα γίνει σύλλογος ώστε να είναι μέσα στο ωράριο εργασίας (όχι μετά τις 2 επομένως) και σε καμία περίπτωση εις βάρος ωρών διδασκαλίας;

Απότι είχε ειπωθεί αρκετές σελίδες πισω σε αυτό το θέμα, ο νόμος είναι πολύ παλιός και γράφτηκε σε εποχή που υπήρχαν πολλά 5ωρα και δεν έχει αναθεωρηθεί. Μέχρι πέρυσι η Β Λυκείου είχε κάθε μέρα 7ωρο. Από φέτος έχει και η Α Λυκείου κάθε μέρα 7ωρο.
Πότε θα γίνει ο σύλλογος επομένως χωρίς να είναι εις βάρος διδακτικών ωρών και να είναι και μέσα στο ωράριο εργασίας;
Είναι σαν να θέλεις να έχεις και την πίτα αφάγωτη και το σκυλί χορτάτο.
Γιατί για μένα δεν είναι καθόλου σαφής ο νόμος... Δεν βλέπω πως μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη.

Δεν έχω πάρει μια απάντηση σε αυτό, πέρα από το να κόψουμε τη διάρκεια των διδακτικών ωρών αυτήν την μέρα ώστε να εξοικονομηθεί ένα μισαωράκι. Μα πάλι κάνεις κάτι εις βάρος των διδακτικών ωρών. Κάτω τα χέρια από τις διδακτικές ώρες!!! Κάτω τα χέρια από το ωράριο εργασίας μας! Βρείτε μου λοιπόν πότε θα γίνει ο σύλλογος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 09:35:08 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:07:25 μμ »
Αφού είναι σαφής, πες μου τότε πότε θα κάνουμε σύλλογο όταν η 7η ώρα τελειώνει 13:45; Πως θα γίνει σύλλογος ώστε να είναι μέσα στο ωράριο εργασίας (όχι μετά τις 2 επομένως) και σε καμία περίπτωση εις βάρος ωρών διδασκαλίας;

Απότι είχε ειπωθεί αρκετές σελίδες πισω σε αυτό το θέμα, ο νόμος είναι πολύ παλιός και γράφτηκε σε εποχή που υπήρχαν πολλά 5ωρα και δεν έχει αναθεωρηθεί. Μέχρι πέρυσι η Β Λυκείου είχε κάθε μέρα 7ωρο. Από φέτος έχει και η Α Λυκείου κάθε μέρα 7ωρο.
Πότε θα γίνει ο σύλλογος επομένως χωρίς να είναι εις βάρος διδακτικών ωρών και να είναι και μέσα στο ωράριο εργασίας;
Είναι σαν να θέλεις να έχεις και την πίτα αφάγωτη και το σκυλί χορτάτο.
Γιατί για μένα δεν είναι καθόλου σαφής ο νόμος... Δεν βλέπω πως μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη.

Δεν έχω πάρει μια απάντηση σε αυτό, πέρα από το να κόψουμε τη διάρκεια των διδακτικών ωρών αυτήν την μέρα ώστε να εξοικονομηθεί ένα μισαωράκι. Μα πάλι κάνεις κάτι εις βάρος των διδακτικών ωρών. Κάτω τα χέρια από τις διδακτικές ώρες!!! Κάτω τα χέρια από το ωράριο εργασίας μας! Βρείτε μου λοιπόν πότε θα γίνει ο σύλλογος!

Αυτό είναι και η δική μου απορία. Κι εμείς καταργούμε την τελευταία ώρα για να κάνουμε σύλλογο και προσωπικά χάνω μόνιμα τις τελευταίες ώρες.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:11:33 μμ »
Σε μας το 7ωρο τελειώνει στις 14.15 !

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:20:18 μμ »
Ακριβώς!!! Το πιο σωστό πράγμα που έχω ακούσει σε αυτό το forum. Αυτή η σκέψη τα λέει όλα! Συμφωνώ 1000%.
Αυτό ακριβώς ήθελα να εκφράσω και εγώ με το προηγούμενο μήνυμά μου, όπου ουσιαστικά έδειχνα την πραγματικότητα στα σχολεία, όπου κάνουμε την πάπια όταν το 95% των ημερών που πάμε σχολείο ΔΕΝ κάνουμε 6ωρο, αλλά όταν πρόκειται για σύλλογο που γίνεται μία στο τόσο επαναστατούμε αν καθίσουμε 1 ώρα παραπάνω. Το δημόσιο δεν θα φτιάξει ποτέ!
Αν νομίζεις ότι το παραπάνω που γράφω είναι μια καθαρά προσωπική εμπειρία και όχι η πραγματικότητα στο σύνολο των σχολείων της Ελληνικής επικράτειας, τότε είμαι όντως η εξαίρεση.
Αν στο σχολείο σου είστε όλοι κάθε μέρα 8-2 και συμπληρώνετε κάθε μέρα το 6ωρο (δηλ το 30ωρο εβδομαδιαίως) τότε πολύ καλά κάνετε και δεν κάθεστε ούτε δευτερόλεπτο πέρα από τις 2 όταν έχετε σύλλογο.

Φυσικά και είναι καθαρά προσωπική σου εμπειρία. Δε μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει βεβαίως σε κάθε σχολείο της Ελλάδας και ασφαλώς δεν είσαι ο μόνος που δεν επαναστατείς σε τέτοιες περιπτώσεις. Απλά είναι ένας τρόπος σκέψης και έκφρασης, χρόνια τώρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.