*

Αποστολέας Θέμα: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 107348 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:56:28 πμ »
Το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης είναι το "Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011"
Παρακαλούμε να παραμείνετε σε αυτό.

Ευχαριστούμε
ΟΚ απλώς τα θέματα των Φιλολόγων αποτελούν "στέκια" προβληματισμού λόγω της αυξημένης "κίνησης" συναδέλφων ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:20 »

void

  • Επισκέπτης
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:59:37 πμ »
 και θελω να πω και κατι για τους τριτεκνους.
  παιδια ειναι μεγαλη αδικια αυτο που γινεται !! ειναι στην κυριολεξια αυτο που εχω ξαναπει.αλλος γαμ...αλλος την πληρωνει ! ειλικρινα δεν το καταλαβαινω και αν θελει καποιος ασ μου το εξηγησει.
  δηλαδη επειδη καποια την εχει δει κουνελλα πρεπει εγω και ο καθενας μας να την πληρωνουμε και να μας παιρνει την θεση????????
  με ποιο δικαιωμα?? και γιατι 20%??
  ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ! δηλαδη μπαινουν που μπαινουν χωρις ασεπ-ουσιαστικα- εμ θελουν και το 20%?
   αλλα βεβαια αν διαβαζαν για το ασεπ, δεν θα ειχαν χρονο για αλλα πραγματα!!
    ειναι και αυτο μια στασις---κυριολεκτικα και μεταφορικα--- , νιωθεται.
    οπως γραφει και ο καβαφης.
    ειλικρινα αν καποιος μπορει να μου δωσει να καταλαβω με ποια λογικη εφαρμοζεται αυτος ο ρατσισμος, ας με βοηθησει !!
Από τι στιγμή που μιλάς για αδικίες και άλλα φούμαρα να μην χρησιμοποιείς εκφράσεις του στυλ "αλλος γαμ...αλλος την πληρωνει !"
Δεν χρειάζεται να καταλάβεις κάτι: το λένε οι νόμοι του κράτους. Όλα τα προηγούμενα χρόνια το 20% στους αναπληρωτές το "είχαν" οι πολύτεκνοι. Όταν αποφασίστηκε οι πολύτεκνοι να διορίζονται κατευθείαν το 20% πήγε στους τρίτεκνους εκπαιδευτικούς.
Ποιός σου είπε ότι μπαίνουν χωρίς ΑΣΕΠ; Που μπαίνουν; Ουσιαστικά; ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ;
Εντάξει δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει αλλά μη λέμε και ψέματα.
Ρατσισμός;;;; Βαριές κουβέντες για νόμους του κράτους. Γιατί δεν πάς να κάνεις αίτηση ακύρωσης στον Άρειο Πάγο ή στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια;
Ρατσισμός; ΠΟΛΛΟΙ τρίτεκνοι είναι άνδρες....
Υπομονή θα γίνει ο ΑΣΕΠ με τον νέο νόμο και όλα αυτά θα καταργηθούν...
Eνα παιδί (και κυρίως ένα επιπλέον παιδί-απόκτημα πολύτιμο-)είναι απόφαση ζωής!Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που κάνουν ένα τρίτο παιδί μόνο και μόνο για να διοριστούν...Κάνω τρίτο παιδί σημαίνει ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ από κάθε άποψη να κάνω και να στηρίξω αυτό το παιδί...Αν ήταν έτσιι απλά τα παιδιά (από τη γέννηση ως το μεγάλωμά τους)όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί (όσοι έχουν μάλιστα δύο)θα ήταν τρίτεκνοι.Εννοείται πως συμφωνώ με πέρασμα από ασεπ αλλά δε νομίζω οτι πολλοί για 5 μόρια πια θα αποκτήσουν εύκολα τρίτο...Αποτελεί ένα κάποιο κίνητρο,για δημογραφικούς λόγους και πιστέψτε με είναι πολύ άδικο για όσους έχουν 2 αφού εξομοιώνει τις ανάγκες και τις δυσκολίες στο διάβασμα μ΄αυτούς που δεν έχουν κανένα...
τα παιδια ειναι αποκτημα ζωης και δωρο Θεου αλλά δεν ερχονται μονα τους,τα φερνουμε εμεις στον κοσμο.Το οποιο σημαινει τα εξης:
1.υπαρχουν 400 χιλιαδες ακληρα ζευγαρια.Μηπως το κρατος λειτουργει τιμωρητικα προς αυτους;
2.υπαρχουν μονογονεικες οικογενειες λογω τραγικων συνθηκων που καθολου δεν ηταν αποτελεσμα σχεδιασμου,δε θα επρεπε  το κρατος να συνδραμει επισης;
3.ειναι τυχαιο οτι αυξηθηκε για πρωτη φορα μετα απο δεκαετιες ο δεικτης γονιμοτητας στην Ελλαδα λογω της χαριστικης διαταξης των τελευταιων ετων;
4.ας μη συζητησουμε για το απο ποσους εχω ακουσει οτι εκαναν ή σχεδιαζουν να κανουν τριτο παιδι για να διοριστουν.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:27:33 μμ »
 και θελω να πω και κατι για τους τριτεκνους.
  παιδια ειναι μεγαλη αδικια αυτο που γινεται !! ειναι στην κυριολεξια αυτο που εχω ξαναπει.αλλος γαμ...αλλος την πληρωνει ! ειλικρινα δεν το καταλαβαινω και αν θελει καποιος ασ μου το εξηγησει.
  δηλαδη επειδη καποια την εχει δει κουνελλα πρεπει εγω και ο καθενας μας να την πληρωνουμε και να μας παιρνει την θεση????????
  με ποιο δικαιωμα?? και γιατι 20%??
  ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ! δηλαδη μπαινουν που μπαινουν χωρις ασεπ-ουσιαστικα- εμ θελουν και το 20%?
   αλλα βεβαια αν διαβαζαν για το ασεπ, δεν θα ειχαν χρονο για αλλα πραγματα!!
    ειναι και αυτο μια στασις---κυριολεκτικα και μεταφορικα--- , νιωθεται.
    οπως γραφει και ο καβαφης.
    ειλικρινα αν καποιος μπορει να μου δωσει να καταλαβω με ποια λογικη εφαρμοζεται αυτος ο ρατσισμος, ας με βοηθησει !!
Από τι στιγμή που μιλάς για αδικίες και άλλα φούμαρα να μην χρησιμοποιείς εκφράσεις του στυλ "αλλος γαμ...αλλος την πληρωνει !"
Δεν χρειάζεται να καταλάβεις κάτι: το λένε οι νόμοι του κράτους. Όλα τα προηγούμενα χρόνια το 20% στους αναπληρωτές το "είχαν" οι πολύτεκνοι. Όταν αποφασίστηκε οι πολύτεκνοι να διορίζονται κατευθείαν το 20% πήγε στους τρίτεκνους εκπαιδευτικούς.
Ποιός σου είπε ότι μπαίνουν χωρίς ΑΣΕΠ; Που μπαίνουν; Ουσιαστικά; ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ;
Εντάξει δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει αλλά μη λέμε και ψέματα.
Ρατσισμός;;;; Βαριές κουβέντες για νόμους του κράτους. Γιατί δεν πάς να κάνεις αίτηση ακύρωσης στον Άρειο Πάγο ή στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια;
Ρατσισμός; ΠΟΛΛΟΙ τρίτεκνοι είναι άνδρες....
Υπομονή θα γίνει ο ΑΣΕΠ με τον νέο νόμο και όλα αυτά θα καταργηθούν...


Το 20% τριτέκνων σε κάθε φάση είναι αδικία. Όπως και τόσες άλλες που συμβαίνουν στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:34:11 μμ »
Και όντως αποτελεί τρελή αδικία και ρατσιστική κίνηση απέναντι σε όλους τους άλλους. Άτεκνους, ανύπαντρους, με ένα ή δυο παιδιά, ανύπαντρες μητέρες κτλ. Ουκ ολίγοι έκαναν τρίτο παιδί μόνο για να χωθούν στους πίνακες. Οι ίδιοι οι τρίτεκνοι το παραδέχονται. Γνώρισα αρκετές τέτοιες περιπτώσεις συναδέλφων. Το πως βλέπει ο καθείς το παιδί του πρόβλημά του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:36:03 μμ »
Υπενθυμίζω αυτό που είπα και σε παραπάνω μηνύμα, το οποίο και αγνοήσατε:
Το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης είναι το "Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011"
Παρακαλούμε να παραμείνετε σε αυτό.

Ευχαριστούμε

Παρακαλούμε να παραμείνετε στο θέμα και να περιοριστείτε σε αυτό.
Το να γενικεύουμε κάποιο θέμα και να συζητάμε μέσα σε αυτό διάφορα άλλα, δεν είναι σίγουρα ότι πιο καλό για την εξέλιξη μιας συζήτησης.


Γι' αυτό θα παρακαλούσαμε, να μη συνεχιστει σε αυτό το θέμα η ανάπτυξη των απόψεων σχετικά με θέμα της τριτεκνίας.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:43:49 μμ »
 Συνάδελφοι ας μην είμαστε τόσο κοντόφθαλμοι με τους τρίτεκνους-εγώ ΔΕΝ εανήκω σε αυτή την κατηγορία- καθώς αυτοί, αν μου επιτρέπεται ο όρος,  φροντίζουν για την "πελατεία" μας τα επόμενα χρόνια..ας μην ξεχνάμε ότι η υπογεννητικότητα έχει υπάρξει καθοριστικός παράγοντας για συμπτύξεις τμημάτων και συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων για να μιλήσω πιο εμπεριστατωμένα..Τεσπά, εμένα η απορεία μου είναι η εξής: Με πόση καθυστέρηση θα γίνουν οι διορισμοί των πάλαι ποτέ ωρομισθίων-βλέπε ΑΜΩ- αφού από την ευθύνη της Περιφέρειας και της Διεύθυνσης περάσαμε πλέον στην αρμοδιότητα του υπουργείου αν έχω καταλάβει καλά...

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:04:08 μμ »
εχω ακουσει οτι το υπουργειο θα προσλαβει ωρομισθιους μονο σαν εσχατη λυση.θα προσπαθησει δηλαδη να τους αποφυγει.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:05:10 μμ »
εχω ακουσει οτι το υπουργειο θα προσλαβει ωρομισθιους μονο σαν εσχατη λυση.θα προσπαθησει δηλαδη να τους αποφυγει.

Εννοείς τους ΑΜΩ ή τους ωρομισθίους των 4 ωρών;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:05:49 μμ »
οταν λεω ωρομισθιους εννοω οσους θα καλυψουν 1-4 ωρες.Για τους ΑΜΩ για τελος Οκτωβρη το νωριτερο λενε

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:15:16 μμ »
Στο μεταξύ ετοιμάζονται και για άλλες αποσπάσεις μέχρι τέλος του μηνός .

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:17:40 μμ »
οταν λεω ωρομισθιους εννοω οσους θα καλυψουν 1-4 ωρες.Για τους ΑΜΩ για τελος Οκτωβρη το νωριτερο λενε

Δηλ. έχεις ενημέρωση zulte ότι η γ' φάση δε θα περιλαμβάνει εξολοκλήρου ΑΚΩ;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ZoeG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:25:17 μμ »
Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι!!!
Μέχρι τώρα τα κενά καλύπτονταν άμεσα με ωρομισθίους από τις δευτεροβάθμιες. Τη μία μέρα δημιουργούνταν κενό, την άλλη σε καλούσαν! Τώρα θα περιμένουμε να καλέσει το υπουργείο, ακόμη και για κενό 10 ωρών???

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:03:58 μμ »
 εχω την εντυπωση πως θα αποφυγουν να προσλαβουν ΑΜΩ... αυτη η αισθηση μου δημιουργειται απο το γεγονος οτι υπαρχουν κενα και ασαφειες στο θεσμο των ΑΜΩ που δημιουργησαν και προβληματα  (παραιτησεις) οταν εφαρμοστηκε ο θεσμος στους ξενογλωσσους... απο τη στιγμη που εχει αναλαβει το υπουργειο τις προσληψεις ολων και καλει πανελλαδικα, ειναι επομενο να υπαρχουν μεγαλυτερες καθυστερησεις στις κλησεις... φανταστειτε να μην καλυπτονται τα κενα και μετα τις κλησεις λογω παραιτησεων... πολλοι μαθητες και γονεις αντιδρουν (και πολυ καλα κανουν) πιεζουν τους διευθυντες και γενικα δημιουργειται συγχιση... ολα αυτα ισως τους αποθαρρυνουν να καλεσουν ΑΜΩ, στις περιπτωσεις που μπορουν να καλεσουν ΑΚΩ που θα μπορει να καλυπτει πανω απο ενα σχολεια...
παντως εως τωρα φαινεται πως δεν κατεφυγαν στην πρακτικη του να σπασουν ενα κενο 18 πχ σε 15 (αμω) και 3 (ωρομισθιο)....
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:05:51 μμ »
ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥΣ ΠΗΡΕ ΑΜΩ?????????????


ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ....

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.