*

Αποστολέας Θέμα: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς  (Αναγνώστηκε 15395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 12:15:32 μμ »
Ορισμένοι εδώ μέσα (ναι someone, αναφέρομαι και σε εσένα) ας μην γίνονται "κουγι-ηδες" γιατί στο τέλος εκτίθονται.
Η παραβατικότητα (τι σου κάνει το διάβασμα ψυχοπαιδαγωγικών για ΑΣΕΠ :D) και το θράσσος ορισμένων μαθητών, και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία, δείχνει απλά το "επίπεδο" των γονιών τους και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν. Ορισμένοι γονείς είναι χειρότεροι και από τον πιο ψυχάκια εκπαιδευτικό που μπορεί να τύχει (και κακώς θα τύχει βέβαια, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα).
Δεν μιλησα για την οποια τεκμηριωμενη παραβατικοτητα και θρασος ορισμενων μαθητων, αλλα για άλλο πράγμα - για διαχειριση ενος συγκεκριμενου περιστατικου απο τους εμπλεκομενους εκπαιδευτικους.
Τωρα, την άποψη οτι "ορισμενοι γονεις ειναι χειροτεροι απο τον πιο ψυχακια εκπαιδευτικο" δεν ξερω σε τι τη στηριζετε, με ποια μεζουρα το μετρατε το "χειρότερο"? Στο κατω κατω ο γονιος ισως και να μπορουσε να εχει ελαφρυντικα λογω αγνοιας παιδαγωγικης/ψυχολογιας, ο εκπαιδευτικος ομως?
Οσο για τα Ψυχοπαιδαγωγικα, αρκει  να τα διαβασει κανεις για να περασει ΑΣΕΠ ή πρεπει να τα διδαχτει για να τα καταλαβει?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 12:23:28 μμ »
Ορισμένοι εδώ μέσα (ναι someone, αναφέρομαι και σε εσένα) ας μην γίνονται "κουγι-ηδες" γιατί στο τέλος εκτίθονται.
Η παραβατικότητα (τι σου κάνει το διάβασμα ψυχοπαιδαγωγικών για ΑΣΕΠ :D) και το θράσσος ορισμένων μαθητών, και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία, δείχνει απλά το "επίπεδο" των γονιών τους και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν. Ορισμένοι γονείς είναι χειρότεροι και από τον πιο ψυχάκια εκπαιδευτικό που μπορεί να τύχει (και κακώς θα τύχει βέβαια, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα).
Δεν μιλησα για την οποια τεκμηριωμενη παραβατικοτητα και θρασος ορισμενων μαθητων, αλλα για άλλο πράγμα - για διαχειριση ενος συγκεκριμενου περιστατικου απο τους εμπλεκομενους εκπαιδευτικους.
Τωρα, την άποψη οτι "ορισμενοι γονεις ειναι χειροτεροι απο τον πιο ψυχακια εκπαιδευτικο" δεν ξερω σε τι τη στηριζετε, με ποια μεζουρα το μετρατε το "χειρότερο"? Στο κατω κατω ο γονιος ισως και να μπορουσε να εχει ελαφρυντικα λογω αγνοιας παιδαγωγικης/ψυχολογιας, ο εκπαιδευτικος ομως?
Οσο για τα Ψυχοπαιδαγωγικα, αρκει  να τα διαβασει κανεις για να περασει ΑΣΕΠ ή πρεπει να τα διδαχτει για να τα καταλαβει?

Απλά αμφισβήτησες αυτόματα τον συνάδελφο και έμμεσα πήρες το μέρος του γονιού. Που το στήριξες όμως;
Με την όποια μεζούρα έχει ο καθένας στο μυαλό του, και έχει να κάνει με στοιχειώδη λογική και βιώματα, μετράμε το "καλύτερο" ή "χειρότερο".
Και δεν μίλησα για κανένα ελαφρυντικό σε όποιον "ψυχάκια" εκπαιδευτικό. Διάβασε ξανά προσεκτικά τι είχα γράψει, βιάζεσαι πολύ.
Το σχόλιό μου περί ψυχοπαιδαγωγικών είχε να κάνει με την ορολογία που χρησιμοποίησα, την οποία φυσικά και δεν χρησιμοποιούσα ποτέ, πριν τον ΑΣΕΠ. Και αυτό ήταν τόσο δύσκολο να αντιληφθείς, ή εγώ δεν ήμουν σαφής;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 01:07:24 μμ »
συμφωνω με τους συναδελφους. Να την απειλησεις με "μηνυση"και κάλεσε παιδια και "μητερα" να μιλησετε.

παιδια 7 & 9 ετων αντιστοιχα! ολα να τα περιμενει κανεις!

ρε σεις, εδω ενας φιλος μου τα ειχε με μια κοπελα  22 ετων(μορφωμενη παρακαλω!!)  και ενω πηγαιναν για σχεση, οταν κατι στραβωσε (και συμβαινουν αυτα στις σχεσεις)  εβαλε τη "μαμά" να του μιλησει....Η ανωρημοτητα σε ολο της το μεγαλειο.




ωχ ρε Μάρκο να σαι καλά !!!!!!!!!το χρειαζόμουνα το γελιο σήμερα!!!!!!!!!!! ;D ;D
αχ τι μου θυμησες αχ!!!!!!!!!!!!!  ξέρεις γίνεται κ απο άντρες αυτο..κι όχι 22 αλλά 32!!!! ;)



Ναι, 22 (κλεισμενα) και εβαλε τη μα-μα να τον παρει τηλεφωνο...!!!
Γλιτωσες ρε συ (του λεω),τυχερος ησουν...



χαχαχα, ομως,δεν ειναι για γελια αυτο. Δειχνει το βαθμο εξαρτησης των παιδιων απο τους γονεις. Τα παιδια στο τελος πληρωνουν τα λαθη των γονιων και ζουν δυστυχισμενα. Οταν "ξυπνησουν" ειναι αργα...
Και δεν ειναι μονο στο θεμα σχεση-γαμος, αλλα και επαγγελμα και πολλα αλλα.


και υστερα συζηταμε για πιτσιρικια. Δε φταινε αυτα, παρα το περιβαλλον τους.

Τί ακουω παλι?  αντρας 32 ετων και μιλησε η μαμα για λ/σμο του? !!! Δεν υπαρχει...!!!



υ.γ. ( αμαν!! _μολις μου το ανακοινωσαν- μου φερνουν μια αγγλιδουλα να την εκπαιδευσω στα λογιστικα....!! παει το pde..(με χανετε για λιγο τα πρωινα....) Το μονο καλο ειναι οτι ειναι κοντουλα,αδυνατουλα ...
 :P :P :P
-αντε να κανω και more practice in my English.... ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:40:53 μμ »
Μάρκο, κοίτα μόνο να μην παραπονεθεί στη μα-μά της και σε παίρνει η άλλη από το Γιου.Κέι. και άντε βγάλε άκρη μετά :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:15 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:53:21 μμ »
Μάρκο, κοίτα μόνο να μην παραπονεθεί στη μα-μά της και σε παίρνει η άλλη από το Γιου.Κέι. και άντε βγάλε άκρη μετά :P



η μανα αν θα με παρει, να εισαι σιγουρος πως θα με παρει για να μου εκφρασει το θαυμασμο της που καταφερνω να εχω διπλα μου 8 ωρες την κορη της!

Αλλα, και σε αντιθετη περιπτωση, απλα θα της πω...sorry, I don't speak English...mama  ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:56:45 μμ »
Τελικά η μητέρα δεν ήρθε σήμερα. Κι αυτό ακόμα κάτι δείχνει...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:05:58 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό η συγκεκριμένη μαμά να το διαδώσει, γιαυτό πρέπει να τη βάλεις στη θέση της, όσο είναι καιρός.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:10:05 μμ »
αξια της δινεις...Αν τα αγγελουδια της ειναι γνωστα στο σχολειο δεν νομιζω να την παρει κανεις στα σοβαρα... ηρεμησε λοιπον και πηγαινε παρακατω..

και δεν καταλαβα υπαρχει καποιος νομος που να απαγορευει την προσληψη ομοφυλοφιλων στο δημοσιο;;
αντε απο κει με τον καθε κομπλεξικο που εχουμε μπλεξει..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος rpd2301

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είναι βολικό να ονομάζεις τη δειλία ωριμότητα.-
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:34:18 μμ »
συμφωνω με τους συναδελφους. Να την απειλησεις με "μηνυση"και κάλεσε παιδια και "μητερα" να μιλησετε.

παιδια 7 & 9 ετων αντιστοιχα! ολα να τα περιμενει κανεις!

ρε σεις, εδω ενας φιλος μου τα ειχε με μια κοπελα  22 ετων(μορφωμενη παρακαλω!!)  και ενω πηγαιναν για σχεση, οταν κατι στραβωσε (και συμβαινουν αυτα στις σχεσεις)  εβαλε τη "μαμά" να του μιλησει....Η ανωρημοτητα σε ολο της το μεγαλειο.


ωχ ρε Μάρκο να σαι καλά !!!!!!!!!το χρειαζόμουνα το γελιο σήμερα!!!!!!!!!!! ;D ;D
αχ τι μου θυμησες αχ!!!!!!!!!!!!!  ξέρεις γίνεται κ απο άντρες αυτο..κι όχι 22 αλλά 32!!!! ;)


και 45 ...

αξια της δινεις...Αν τα αγγελουδια της ειναι γνωστα στο σχολειο δεν νομιζω να την παρει κανεις στα σοβαρα... ηρεμησε λοιπον και πηγαινε παρακατω..

και δεν καταλαβα υπαρχει καποιος νομος που να απαγορευει την προσληψη ομοφυλοφιλων στο δημοσιο;;
αντε απο κει με τον καθε κομπλεξικο που εχουμε μπλεξει..

 με τους ομοφυλόφιλούς όχι .. αλλά με τους πούσ**δες (μην μας κόψει η λογοκρισία), νομίζω ότι κάθε ένας θα είχε πρόβλημα ..
δηλαδή, θέλω να πω,π.χ.  : αν γνωστός (στην κοινωνία που ζεις) έκφυλος ενώπιον σου πλησίαζε παιδάκια, δεν θα αντιδρούσες;;
η ανθρώπινη φύση μισεί κάθετι που υπερέχει

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:45:37 μμ »
ennoeitai,αλλα εδω δε νομιζω να εχουμε μια τετοια περιπτωση...εκτος αν εχασα επεισοδια ::)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 05:41:07 μμ »
1ον πως ορίζεται ο έκφυλος;
2ον πριν μιλούσαμε για εκπαιδευτικό σε σχολείο κλπ, όχι για κάποιον εξωσχολικό.. και πως θα μπαίνει άλλωστε αυτός ο "γνωστός έκφυλος" στο σχολείο;
3ον εκτός σχολείου είναι υπεύθυνοι οι γονείς των παιδιών για το ποιος θα τα πλησιάζει, για αυτό καλό είναι να τα προσέχουν έξω περισσότερο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 05:47:34 μμ »
@someone 1)δεν ειδα ολο το περιστατικο, δεν ειδα την αρχη του. ειδα παντως τα παιδια να κρυβονται πισω απο την πορτα της εισοδου του γραφειου κ να γελανε εκεινη τη στιγμη υπεθεσα οτι κρυβοντουσαν απο συμμαθητη τους. μετα ηρθε η γυναικα κ μας ειπε περι τινος επροκειτο. φυσικα κ τα μαλωσα κ εγω κ η δασκαλα του ολοημερου. 2)η διευθηντρια εννοειται πως ακουσε πρωτα τα παιδια (που αρχισαν να καρφωνουν το ενα το αλλο) κ εννοειται οτι ρωτησε κ αλλους που ειδαν ολο το περιστατικο πριν παρει τηλ. 3) με το ''μαζεψουν" οπως ευστοχα παρατηρησε κ καποιος συναδελφος εννοουσα να τα συνετησουν, συγγνωμη αν δεν εγινα κατανοητη. κ 4)φυσικα κ υπαρχει επιτηρηση, συνηθως ειμαστε 3 αλλα ετυχε εκεινη τη στιγμη εγω να ειμαι ακομα στη σιτηση κ η δασκαλα του ολοημ. φροντιζε ενα παιδακι που ειχε χτυπησει. κ για να τελειωνουμε δε θα κατηγορουσα ποτε ανθρωπο ειτε μαθητη ειτε συναδελφο ειτε γονιο ειτε τον Αβρααμ Παπα εαν δεν ημουν σιγουρη για την κατασταση.
τελωσπαντων στο γεγονος δε δοθηκε αλλη εκταση σημερα κ υστερα απο την προτροπη μας τα παιδια ζητησαν συγγνωμη απο την καθαριστρια κ εληξε το θεμα. αυτα κ ευχαριστω για την ψηφο εμπιστοσυνης.
 
@orchid φυσικα κ δεν ηρθε, με τι μουτρα?
 
υ.γ. σορι για τους τονους αλλα εγραφα βιαστηκα
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:32:10 μμ »
Πρόκειται για 2 κακομαθημένα παιδάκια κ μια κομπλεξικη μητέρα.
Εγω νομίζω δεν θα ασχολιόμουν καν. Απλά θα ενημέρωνα τον διευθυντή (εκτός αν είναι μ@@@ κ αυτός).

Εμένα μου έχει συμβεί να με συκοφαντεί ο δάσκαλος στον διευθυντή κ ο διευθυντής να τον πιστεύει.
Στον διευθυντή δεν έχω ξαναμιλήσει από τότε, κ τον δασκαλάκο (πρωτοδιόριστος τότε) έτυχε κ τον είδα φέτος κ είχε το θράσος να μου δώσει το χέρι να με χαιρετίσει.

Συμβουλή μου: Μην ασχολείσαι γιατί όλα αυτά σε φθείρουν.

(Ένας από τους σημαντικότερους λογους που δεν γουστάρω την Α/Βάθμια)


στη Ββάθμια δε συμβαίνουν ποτέ αυτά;ή έστω σε μικρότερο βαθμό;
δε νομίζω να είναι χαρακτηριστικό μόνο της αβάθμιας!
εξάλλου,αυτά τα δημιουργούν οι άνθρωποι!ούτε οι βαθμίδες,ούτε οι θέσεις! ;)
ουτε τα χαρτια, ουτε τα πτυχία, ουτε η ηλικία, ουτε το φύλο..... ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ τα δημιουργουν... :(
Φυσικά...
Αλλά αν βγάλω μια ψηφοφορία (κ απαντήσουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν δουλέψει κ στις 2 βαθμίδες) ποιο εργασιακό περιβάλλον προτιμάτε ...θα απαντήσουν όλοι Β/Βάθμια δαγκωτό!

Όπως προείπε κ συνάδελφος στην Α/Βάθμια επικρατεί μιζέρια κ θα προσθέσω κακομοιρία.

(Σημείωση: Έχω δουλέψει σε 10 διαφορετικά δημοτικά.Θα ξαναγύριζα μόνο στο 1. Τυχαίο? Δεν νομίζω)

Αλλά είμαστε εκτος θέματος παίδες :(

Μάρκος χάλαρωσ λίγο με τη someone , δεν νομίζω ότι στο 1ο μήνυμα της με τις ερωτήσεις πρόσβαλε την συνάδελφο. Διευκρινίσεις ζητούσε η γυναίκα δίοτι ως γνωστόν η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 12:53:49 μμ »
@kleotsi, δεν ειχα καμια πρόθεση να σε θιξω, απλά αυτα που διευκρινησες με το τελευταιο σου μήνυμα δυστυχως δεν "εννοειται" απ'ολους οτι γινονται πάντα...(Εχω προσφατο περιστατικο οπου χτυπησε παιδι στο σχολείο- εσπασε δοντια - , η διευθυντρια ενημερωθηκε απο τον δασκαλο αλλα δεν ασχοληθηκε περαιτερω και ο γονιος το ανακαλυψε όταν παρέλαβε το παιδι του το απόγευμα....)...

@anneta, πράγματι η λεπτομερεια κανει τη διαφορα - οπως . πχ. το να αποκαλεις καποιον "δασκαλακο" αντι "δασκαλο" ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.