*

Αποστολέας Θέμα: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς  (Αναγνώστηκε 15348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 07:50:34 μμ »
Ευτυχώς στο σχολείο μας όλοι (διευθυντής, δάσκαλοι, δάσκαλοι ολοήμερου, καθαρίστρια, όλοι!) είναι τυπικοί, σωστοί και πάνω από όλα λογικοί άνθρωποι. Δεν είμαι αναπληρώτρια, αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι πιστεύω. Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι στον άνθρωπο. Ένας σωστός συνάδελφος θα αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο όλους τους συναδέλφους του ανεξάρτητα από τη σχέση εργασίας τους με το Υπουργείο.

Έθεσα τους προβληματισμούς που μου γράψατε στον διευθυντή και από εκεί και πέρα το χειρίστηκε ο ίδιος με άψογο τρόπο. Αφού επιβεβαίωσε με τους υπόλοιπους ότι κάτι τέτοιο ουδέποτε συνέβη, τηλεφώνησε ο ίδιος στη μητέρα και της εκμαίευσε αυτά που μου είπε, χωρίς να της πει ότι του τα είπα εγώ. Θα έρθει αύριο από το σχολείο η μητέρα να τα πούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:41 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 07:53:59 μμ »
Ευτυχώς στο σχολείο μας όλοι (διευθυντής, δάσκαλοι, δάσκαλοι ολοήμερου, καθαρίστρια, όλοι!) είναι τυπικοί, σωστοί και πάνω από όλα λογικοί άνθρωποι. Δεν είμαι αναπληρώτρια, αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι πιστεύω. Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι στον άνθρωπο. Ένας σωστός συνάδελφος θα αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο όλους τους συναδέλφους του ανεξάρτητα από τη σχέση εργασίας τους με το Υπουργείο.

Έθεσα τους προβληματισμούς που μου γράψατε στον διευθυντή και από εκεί και πέρα το χειρίστηκε ο ίδιος με άψογο τρόπο. Αφού επιβεβαίωσε με τους υπόλοιπους ότι κάτι τέτοιο ουδέποτε συνέβη, τηλεφώνησε ο ίδιος στη μητέρα και της εκμαίευσε αυτά που μου είπε, χωρίς να της πει ότι του τα είπα εγώ. Θα έρθει αύριο από το σχολείο η μητέρα να τα πούμε.
Ωραία, πες μας νεότερα τότε. Να'σαι σταθερή και αποφασιστική.
Εάν αγαπά τα παιδιά της, πρέπει να συμφωνήσει και αυτή να τιμωρηθούν, διαφορετικά θα κάνετε μια τρύπα στο νερό...  ;)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 12:31:41 πμ »
Η κατάσταση με μερικούς γονείς έχει γίνει απαράδεκτη!! σήμερα έλαβε χώρα το έξης περιστατικό στο σχολείο μου: στο διαλλειμμα του ολοημέρου κατι 'καλόπαιδα' πρώτης κ τρίτης δημοτικού έβαλαν στο μάτι την καημένη την καθαρήστρια. άρχισαν να την κοροιδευουν κ να διασκεδάζουν γελώντας εις βάρος του ανθρώπου που καθημερινά φροντίζει το περιβάλλον που περνούν τις μισες ώρες τις μέρας. η γυναίκα έκανε υπομονή αλλα δεν άντεξε στο τέλος κ τα μάλωσε κ φυσικά ενημέρωσε κ τη διευθηντρια η οποία άμεσα τηλεφώνησε στους γονείς των υπευθηνων-ανευθηνων παιδιών, τους ενημέρωσε για το συμβάν κ τους είπε να έρθουν να τα 'μαζέψουν'. έρχεται λοιίπον ο πατέρας από ενα από τα παιδιά να ρωτήσει τι ακριβως είχε συμβεί κ μέτα από συζήτηση με τη διευθ. φεύγει υποσχόμενος οτι θα μιλήσει στο παιδί στο σπίτι κ οτι δε θα ξαναγίνει κατι ανάλογο. όλα καλά μεχρι εδώ....εν τω μεταξύ έχει χτυπήσει κουδουνι για μέσα κ έχω ανέβει για μάθημα....όταν τελείωσε η ώρα μου μαθαίνω προς μεγάλη μου έκπληξη ότι ο εν λόγω μπαμπάς έχει πάρει τηλ. κ έχει πει πως ο γυιος του του είπε οτι η καθαρ. τους τρομοκρατούσε κ αυτή έφταιγε για ό,τι είχε γίνει(!!!!!!!) κ ζητούσε τα ρέστα γιατί θίχτηκε το παιδί του (το οποίο είναι ένα κακομαθημένο απ'τα λίγα)......anyway, περιμένουμε τα περαιτέρω αυριο.
Το θέμα είναι οτι δεν πρέπει να το αφηνουμε να περναει έτσι γιατί τα παιδιά σχηματίζουν την εντύπωση οτι μπορουν να κάνουν οτιδηποτε κ να μείνουν ατιμωρητοι.......
orchid καλή δύναμη.
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:39:02 πμ »
Η κατάσταση με μερικούς γονείς έχει γίνει απαράδεκτη!! σήμερα έλαβε χώρα το έξης περιστατικό στο σχολείο μου: στο διαλλειμμα του ολοημέρου κατι 'καλόπαιδα' πρώτης κ τρίτης δημοτικού έβαλαν στο μάτι την καημένη την καθαρήστρια. άρχισαν να την κοροιδευουν κ να διασκεδάζουν γελώντας εις βάρος του ανθρώπου που καθημερινά φροντίζει το περιβάλλον που περνούν τις μισες ώρες τις μέρας. η γυναίκα έκανε υπομονή αλλα δεν άντεξε στο τέλος κ τα μάλωσε κ φυσικά ενημέρωσε κ τη διευθηντρια η οποία άμεσα τηλεφώνησε στους γονείς των υπευθηνων-ανευθηνων παιδιών, τους ενημέρωσε για το συμβάν κ τους είπε να έρθουν να τα 'μαζέψουν'. έρχεται λοιίπον ο πατέρας από ενα από τα παιδιά να ρωτήσει τι ακριβως είχε συμβεί κ μέτα από συζήτηση με τη διευθ. φεύγει υποσχόμενος οτι θα μιλήσει στο παιδί στο σπίτι κ οτι δε θα ξαναγίνει κατι ανάλογο. όλα καλά μεχρι εδώ....εν τω μεταξύ έχει χτυπήσει κουδουνι για μέσα κ έχω ανέβει για μάθημα....όταν τελείωσε η ώρα μου μαθαίνω προς μεγάλη μου έκπληξη ότι ο εν λόγω μπαμπάς έχει πάρει τηλ. κ έχει πει πως ο γυιος του του είπε οτι η καθαρ. τους τρομοκρατούσε κ αυτή έφταιγε για ό,τι είχε γίνει(!!!!!!!) κ ζητούσε τα ρέστα γιατί θίχτηκε το παιδί του (το οποίο είναι ένα κακομαθημένο απ'τα λίγα)......anyway, περιμένουμε τα περαιτέρω αυριο.
Το θέμα είναι οτι δεν πρέπει να το αφηνουμε να περναει έτσι γιατί τα παιδιά σχηματίζουν την εντύπωση οτι μπορουν να κάνουν οτιδηποτε κ να μείνουν ατιμωρητοι.......
orchid καλή δύναμη.
Μπορω να κανω 1-2 ερωτησεις για το διαδικαστικο κομμάτι?
Ας ξεκινησουμε απο το ότι τα παιδια πράγματι κορόιδευαν την καθαρίστρια και κακώς ο γονιός έκανε ο,τι έκανε.
1. Εσυ το ειδες? Ήσουν παρούσα? Αν ναι, τα μάλωσες?
2. Η διευθυντρια κάλεσε τους γονεις χωρις να καλεσει πρωτα τα παιδια και να τους κανει συστασεις/επιπληξη κλπ?
3. Η διευθυντρια κάλεσε τους γονεις να ερθουν να μαζεψουν τα παιδια πριν το κανονικο τους σχολασμα? Λιιγο παράλογο δεν ειναι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:41 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:46:23 πμ »
Μπορω να κανω 1-2 ερωτησεις για το διαδικαστικο κομμάτι?
Ας ξεκινησουμε απο το ότι τα παιδια πράγματι κορόιδευαν την καθαρίστρια και κακώς ο γονιός έκανε ο,τι έκανε.
1. Εσυ το ειδες? Ήσουν παρούσα? Αν ναι, τα μάλωσες?
2. Η διευθυντρια κάλεσε τους γονεις χωρις να καλεσει πρωτα τα παιδια και να τους κανει συστασεις/επιπληξη κλπ?
3. Η διευθυντρια κάλεσε τους γονεις να ερθουν να μαζεψουν τα παιδια πριν το κανονικο τους σχολασμα? Λιιγο παράλογο δεν ειναι αυτο?


Πάρα πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου και κυρίως η πρώτη  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 10:15:04 πμ »
Αν ηταν παρουσα/παρων θα το ελεγε. Απλα το περιστατικο μας αφηγειται ο/η συναδελφος.
Επισης, αν ηταν μπροστα θα ελεγε (μια και το ρωτατε,δικηγοροι υπερασπισης) ποια ηταν η σταση της.

Οταν λεει "να μαζεψουν" τα παιδια, υποθετω εννοει να τα βαλουν στη θεση τους για την απρεπη συμπεριφορα και οχι να τα παρουν απ το σχολειο !!!

Εγω δεν εχω καμια ερωτηση κυριε μαρτυς kleotsi ! ειμαι καλυμμενος! ;D


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2010, 10:19:42 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 10:39:49 πμ »
Οκ.... αντιπαρερχομαι τις ειρωνιες.....
αλλά για να κανω λιγο και το συνηγορο του διαβολου/γονιου, τελικα λοιπον η συνάδελφος  ακουσε το περιστατικο οπως το αφηγηθηκε η καθαριστρια (γιατι,  προφανως, αν ηταν παρουσα και απλα παρακολουθουσε χωρις να υπερασπιστει την γυναικα και να βαλει η ιδια τα παιδια "στη θεση τους" , εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης), και επειδη τα παιδια  ειναι "κακομαθημενα" αυτοματως αποφασισε οτι προφανως φταινε εκεινα για ό,τι εγινε...
Και τελικα  γονιος δεν δικαιουται να πιστεψει το παιδι του, η δασκαλα δικαιουται να πιστεψει την καθαριστρια...
Πολυ αντικειμενικο μου φαινεται αυτο :-)

Αλλα ακομα και αν εγιναν ολα ακριβως οπως τα ειπε η καθαριστρια, αναρωτιεμαι,  στο διάλειμμα του Ολοημερου, τα πιτσιρικια δεν τα επιτηρει κανεις?
Μπορουν δηλαδη να βριζουν κοσμο, να πλακωνονται στο ξυλο, να πεσουν και να χτυπησουν, κλπ χωρις να τα παρει κανεις ειδηση?



Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 10:56:18 πμ »
Γεια Χαρά :)

Παρατηρώ και εγώ ότι η κατάσταση στα δημοτικά είναι αρκετά ζόρικη.  Για τις ειδικότητες τα πράγματα είναι αρκετά πιο δύσκολα, αφού πραγματικά δεν υπάρχει η στοιχειώδης υποδομή για να γίνουνε τα μαθήματα: το σχολείο στο οποίο δουλεύω δεν διαθέτει κενή αίθουσα για να γίνει το μάθημα της θεατρικής αγωγής ,δεν υπάρχει καν αίθουσα εκδηλώσεων και το εξαιρετικά μικρό προαύλιο χρησιμοποιείται από τους γυμναστές, οι οποίοι με δυσκολία και αυτοί καταφέρνουνε να κάνουνε το μάθημά τους. Στο  συγκεκριμένο σχολείο φοιτούνε 400 μαθητές και το προαύλιο είναι τόσο μικρό που στα διαλείμματα τα παιδιά πέφτουνε κυριολεκτικά το ένα πάνω στο άλλο. Το μάθημα της πληροφορικής δεν μπορεί και αυτό να γίνει καθώς δεν υπάρχουνε προς το παρόν υπολογιστές και εννοείται ούτε λόγος να γίνεται για αίθουσα υπολογιστών αν καταφθάσουνε ποτέ οι περίφημοι 20 φορητοί υπολογιστές.
Σε ό,τι αφορά τη συμπεριφορά των παιδιών, ένας ολόκληρος σύλλογος έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά (από τώρα) με τα τμήματα της Α' δημοτικού στα οποία η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη! Δύο- τρία παιδια σε κάθε τμήμα καταφέρνουνε να αποσυντονίζουνε συστηματικά συμμαθητές και εκπαιδευτικούς, επιδεικνύοντας απίστευτο θράσος που σε κάνει να απορείς πραγματικά για το τι είδους κοινωνία είναι αυτή που καταδικάζει ανθρώπους από τόσο μικρές ηλικίες.
Για να επανέλθω στο θέμα του topic, αυτό που έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής σχετικά με τον ρόλο των γονιών είναι ότι ασχολούνται με όλα τα άσχετα περιφερειακά ζητήματα εκτός από τα ουσιαστικά προβλήματα του σχολείου όπως όλα τα παραπάνω. Δυστυχώς, όμως αυτό γίνεται και με τη στήριξη δασκάλων και διεύθυνσης στους οποίους έχει καλλιεργηθεί μια νοοτροπία κουκουλώματος των προβλημάτων και ένας φόβος μην τυχόν έχουνε προβλήματα με γονείς, σαν να είναι η δουλειά τους να τα έχουνε καλά με την τοπική κοινωνία.
Διστάζουνε να μιλήσουνε στους γονείς για τα παιδιά και τα προβλήματά τους και απλά αναμασάμε στο γραφείο καθημερινά τα ίδια και τα ίδια χωρίς να φαίνεται κανείς διατεθειμένος να κάνει κάτι, προκειμένου να αποφύγει τη σύγκρουση με τους γονείς. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν αυτή είναι η ενδεδειγμένη παιδαγωγική στάση.Το να ασχοληθείς δηλαδή με ένα παιδί και να ζητήσεις και τη βοήθεια των γονιών ως προς αυτό σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα συγκρουστείς μαζί τους? Εγώ πάντως έχω μιλήσει με κάποιους γονείς σε περιπτώσεις που πραγματικά είναι απαραίτητο και νομίζω ότι το έχουνε εκτιμήσει ασχέτως αν οι ίδιοι δεν μπορούνε ή δεν είναι δαιτεθειμένοι να αλλάξουνε πολλά πράγματα στο σπίτι.
Πάντως η υποχωρητικότητα απέναντι σε τέτοιες ηλίθιες παρεμβάσεις γονιών, σαν αυτή που αναφέρεις, orchid, θίγει όχι μόνο τους εκπαιδευτικούς αλλά και τα ίδια τα παιδιά αφού τα εθίζει σε μια νοοτροπία ελέγχου και αστυνόμευσης που απέχει πολύ από οποιαδήποτε έννοια αξιολόγησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2010, 10:59:54 πμ από millhaven »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:01:01 πμ »
συναδελφε someone, ΔΕΝ ηταν ειρωνιες, αλλά αφου το θελεις  ηταν οσο και τα δικα σας σχολια....

και να η αποδειξη: (γιατι ΤΙΠΟΤΑ δεν συνηθιζω να λεω στη τυχη)


Και τελικα  γονιος δεν δικαιουται να πιστεψει το παιδι του, η δασκαλα δικαιουται να πιστεψει την καθαριστρια...
Πολυ αντικειμενικο μου φαινεται αυτο :-)


Ομως,ας επανελθουμε στο θεμα.....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:04:56 πμ »
Πρόκειται για 2 κακομαθημένα παιδάκια κ μια κομπλεξικη μητέρα.
Εγω νομίζω δεν θα ασχολιόμουν καν. Απλά θα ενημέρωνα τον διευθυντή (εκτός αν είναι μ@@@ κ αυτός).

Εμένα μου έχει συμβεί να με συκοφαντεί ο δάσκαλος στον διευθυντή κ ο διευθυντής να τον πιστεύει.
Στον διευθυντή δεν έχω ξαναμιλήσει από τότε, κ τον δασκαλάκο (πρωτοδιόριστος τότε) έτυχε κ τον είδα φέτος κ είχε το θράσος να μου δώσει το χέρι να με χαιρετίσει.

Συμβουλή μου: Μην ασχολείσαι γιατί όλα αυτά σε φθείρουν.

(Ένας από τους σημαντικότερους λογους που δεν γουστάρω την Α/Βάθμια)


στη Ββάθμια δε συμβαίνουν ποτέ αυτά;ή έστω σε μικρότερο βαθμό;
δε νομίζω να είναι χαρακτηριστικό μόνο της αβάθμιας!
εξάλλου,αυτά τα δημιουργούν οι άνθρωποι!ούτε οι βαθμίδες,ούτε οι θέσεις! ;)
ουτε τα χαρτια, ουτε τα πτυχία, ουτε η ηλικία, ουτε το φύλο..... ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ τα δημιουργουν... :(

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:09:10 πμ »
συμφωνω με τους συναδελφους. Να την απειλησεις με "μηνυση"και κάλεσε παιδια και "μητερα" να μιλησετε.

παιδια 7 & 9 ετων αντιστοιχα! ολα να τα περιμενει κανεις!

ρε σεις, εδω ενας φιλος μου τα ειχε με μια κοπελα  22 ετων(μορφωμενη παρακαλω!!)  και ενω πηγαιναν για σχεση, οταν κατι στραβωσε (και συμβαινουν αυτα στις σχεσεις)  εβαλε τη "μαμά" να του μιλησει....Η ανωρημοτητα σε ολο της το μεγαλειο.


ωχ ρε Μάρκο να σαι καλά !!!!!!!!!το χρειαζόμουνα το γελιο σήμερα!!!!!!!!!!! ;D ;D
αχ τι μου θυμησες αχ!!!!!!!!!!!!!  ξέρεις γίνεται κ απο άντρες αυτο..κι όχι 22 αλλά 32!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:13:01 πμ »
Δυστυχώς ανάλογες συμπεριφορές σημερινών γονιων πληθαίνουν, πολλαπλασιάζονται :-\ :-\ :-\
Οι γονεις ευθύνονται για τα ΄΄καμαρια΄΄ που βγάζουν και επιπλέον μας έχουν απαξιώσει και δε διστάζουν να μας εξευτελίζουν μπροστά στα παιδια τους
Τι άλλο θα δούμε ??? ??? ???
Το μόνο που μας σώζει είναι να έχουμε δίπλα μας Δ/ντες που να μας υποστηρίζουν και να μη μας ΄΄κρεμάνε΄΄ μπροστά σε τέτοιους αξιοθρήνητους γονείς...

Ας μην ξεχνάμε ότι αξιολόγηση θα έχουμε και από τους γονείς.
χα! χα! εκει θα ρθει η ωρα να μαθουμε επιτέλους ποίος εστι ομοφυλόφιλος κ ποίος φυσιολογικός!!!!!!!!! >:(
( ειρωνεύομαι φυσικά...)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:16:49 πμ »
Μπορεί να μην είναι ακριβώς νοοτροπία ελέγχου και αστυνόμευσης ,αλλά ένα φυσικό ...πονήρεμα της ηλικίας και οπωσδήποτε τάση στη μυθοπλασία που είναι και χειρότερο. Κάθε γονιός  πρέπει να ψάχνει καλά και το παιδί του το ίδιο, πριν προβεί σε κινήσεις ,όπως τηλέφωνο στο σχολείο. Και για κάτι τέτοιο παίρνεις τηλέφωνο; Δεν πας ο ίδιος στο σχολείο;

Να δείτε που τελικά θα βγει ότι δεν την είδαν τη συνάδελφο τα ίδια,αλλά τους το είπε κάποιος άλλος που ο αδερφός του πάει στο γυμνάσιο και ένα βράδυ είδε τη δασκάλα με ένα φίλο της  στο δρόμο ...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:54:14 πμ »
Ορισμένοι εδώ μέσα (ναι someone, αναφέρομαι και σε εσένα) ας μην γίνονται "κουγι-ηδες" γιατί στο τέλος εκτίθονται.
Η παραβατικότητα (τι σου κάνει το διάβασμα ψυχοπαιδαγωγικών για ΑΣΕΠ :D) και το θράσσος ορισμένων μαθητών, και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία, δείχνει απλά το "επίπεδο" των γονιών τους και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν. Ορισμένοι γονείς είναι χειρότεροι και από τον πιο ψυχάκια εκπαιδευτικό που μπορεί να τύχει (και κακώς θα τύχει βέβαια, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161855
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.