*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?  (Αναγνώστηκε 35399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:56:39 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά... Πέρυσι πήραν συνολικά νομίζω γύρω στους 1950 ΠΕ19-20.. αν παρακολουθήσει κάποιος τους πίνακες κάποια νούμερα από τον πίνακα έχουν προσπεραστεί... Αυτοί δεν είχαν δηλώσει ΑΜΩ κ γιαυτό ή κάτι άλλο??? Πιστεύετε ότι φέτος θα πάρει άτομα με μηδενική προϋπηρεσία???(Ρωτάω για ένα φίλο μου...που πέρυσι ήταν σειρά πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας 253  ενώ φέτος 428...έχει ελπίδες?)

Πέρυσι είχε γίνει και ένα μπέρδεμα με πολλούς να μην δηλώνουν περιοχές της α/θμιας παρά μόνο της β/θμιας με αποτέλεσμα να μένουν στην απόξω γι' αυτό και φτάσανε να καλούν και από τον πίνακα της μηδενικής προϋπηρεσίας. Φέτος, και με το κλείσιμο εκατοντάδων ολοήμερων σχολείων, πιστεύω πως οι ΑΜΩ θα είναι μειωμένοι από 30% μέχρι 50%. Προσωπική εκτίμηση βέβαια ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:16 »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 02:19:37 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά... Πέρυσι πήραν συνολικά νομίζω γύρω στους 1950 ΠΕ19-20.. αν παρακολουθήσει κάποιος τους πίνακες κάποια νούμερα από τον πίνακα έχουν προσπεραστεί... Αυτοί δεν είχαν δηλώσει ΑΜΩ κ γιαυτό ή κάτι άλλο??? Πιστεύετε ότι φέτος θα πάρει άτομα με μηδενική προϋπηρεσία???(Ρωτάω για ένα φίλο μου...που πέρυσι ήταν σειρά πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας 253  ενώ φέτος 428...έχει ελπίδες?)

Πέρυσι είχε γίνει και ένα μπέρδεμα με πολλούς να μην δηλώνουν περιοχές της α/θμιας παρά μόνο της β/θμιας με αποτέλεσμα να μένουν στην απόξω γι' αυτό και φτάσανε να καλούν και από τον πίνακα της μηδενικής προϋπηρεσίας. Φέτος, και με το κλείσιμο εκατοντάδων ολοήμερων σχολείων, πιστεύω πως οι ΑΜΩ θα είναι μειωμένοι από 30% μέχρι 50%. Προσωπική εκτίμηση βέβαια ...

και οι ΑΚΩ το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 04:08:00 μμ »
Όποιος δηλώνει ΑΜΩ θα πρέπει να σκέφτεται λίγο και το ευρύτερο μέλλον.
Τι είναι οι ΑΜΩ; Ουσιαστικά Part Time εκπαιδευτικοί.
Μην φανείς, λοιπόν, παράξενο αν σε λίγα χρόνια υπάρχουν και Part Time μόνιμοι εκπαιδευτικοί, αφού είναι μια κατάσταση που τη δεχόμαστε και θέλουμε να υπάρχει (δηλώνουμε και πηγαίνουμε να δουλέψουμε, άρα την επικροτούμε).
Οι κινήσεις του υπουργείου είναι με σχεδιασμό για το μέλλον. Προσοχή μην γίνεται τα πιόνια του σε αυτό που θέλει να περάσει...
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις προσωπικές του επιλογές, αλλά μετά να μην διαμαρτύρεται.........

ΜΑ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:45:45 μμ »
Το να δηλώσει ΑΜΩ κάποιος δίπλα στο σπίτι του το καταλαβαίνω. Μόνο στη διεύθυνση στην οποία κατοικεί....θεωρώ οτι υπάρχει λογική. Είναι πράγματι μια ημιαπασχόληση δίπλα απο το σπίτι σου, όπως ήταν η ωρομισθία. Δεν σου εξασφαλίζει τα προς το ζήν, αλλά αντί πχ να πας στην καφετέρια, γιατί να μην δουλεύεις σε σχολείο; Και που να βρεις και δουλειά στην καφετέρια τώρα;;;Και η λογική του αν δεν έβαζε κανείς θα παίρνανε μόνο ΑΚΩ είναι σωστή. Αλλά δεν γίνεται ποτέ! Όλο και κάποιοι θα δηλώσουν. Άρα το παιχνίδι είναι χαμένο απο αυτή την άποψη και είναι ουτοπικό να πιστεύουμε οτι μπορεί να γίνει. Αν γινόταν....θα το είχαμε κάνει σαν ωρομίσθιοι που ήταν πολύ πιο άθλιες οι συνθήκες. Μια ώρα να μην έκανες δεν την πληρωνόσουνα. Στην αρχή όταν απεργούσες έχανες τα μόρια κλπ κλπ....

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι να δηλώνουν ΑΜΩ σε περιοχές μακριά απο το σπίτι...πόσο μάλλον σε άλλο νομό. Είναι πραγματικά τελείως αψυχολόγητο με τα τωρινά δεδομένα. Και το αποτέλεσμα σε πολλούς που το κάνανε είναι να μην πηγαίνουν, να τρώνε την ποινή και να στερούν και απο τον ντόπιο την ευκαιρία να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:16 »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:56:54 πμ »
Το να δηλώσει ΑΜΩ κάποιος δίπλα στο σπίτι του το καταλαβαίνω. Μόνο στη διεύθυνση στην οποία κατοικεί....θεωρώ οτι υπάρχει λογική. Είναι πράγματι μια ημιαπασχόληση δίπλα απο το σπίτι σου, όπως ήταν η ωρομισθία. Δεν σου εξασφαλίζει τα προς το ζήν, αλλά αντί πχ να πας στην καφετέρια, γιατί να μην δουλεύεις σε σχολείο; Και που να βρεις και δουλειά στην καφετέρια τώρα;;;Και η λογική του αν δεν έβαζε κανείς θα παίρνανε μόνο ΑΚΩ είναι σωστή. Αλλά δεν γίνεται ποτέ! Όλο και κάποιοι θα δηλώσουν. Άρα το παιχνίδι είναι χαμένο απο αυτή την άποψη και είναι ουτοπικό να πιστεύουμε οτι μπορεί να γίνει. Αν γινόταν....θα το είχαμε κάνει σαν ωρομίσθιοι που ήταν πολύ πιο άθλιες οι συνθήκες. Μια ώρα να μην έκανες δεν την πληρωνόσουνα. Στην αρχή όταν απεργούσες έχανες τα μόρια κλπ κλπ....

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι να δηλώνουν ΑΜΩ σε περιοχές μακριά απο το σπίτι...πόσο μάλλον σε άλλο νομό. Είναι πραγματικά τελείως αψυχολόγητο με τα τωρινά δεδομένα. Και το αποτέλεσμα σε πολλούς που το κάνανε είναι να μην πηγαίνουν, να τρώνε την ποινή και να στερούν και απο τον ντόπιο την ευκαιρία να δουλέψει.

Το αν ειναι μακριά η κοντά στο σπίτι σου εξαρτάται και απο το μέγεθος γεωγραφικά του νομού που ανήκεις.
Επίσης όταν δηλώνεις Αθμια ΑΜΩ, δεν έχει περιοχές και διαλέγεις όλο τον νομό.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:28:24 μμ »
Με πήραν ΑΜΩ μακρυά από το νομό μου, αλλά δεν θα παρουσιαστώ.
Αν θεωρείς αψυχολόγητο το να κάνουμε την αίτηση τον Ιούνιο με άλλο
μισθολόγιο και τώρα να μας καλούν με διαφορετικές συνθήκες, τι να πω...
(έχουν διαφορά τα 780e από τα 500e)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:24:24 μμ »
Με πήραν ΑΜΩ μακρυά από το νομό μου, αλλά δεν θα παρουσιαστώ.
Αν θεωρείς αψυχολόγητο το να κάνουμε την αίτηση τον Ιούνιο με άλλο
μισθολόγιο και τώρα να μας καλούν με διαφορετικές συνθήκες, τι να πω...
(έχουν διαφορά τα 780e από τα 500e)

έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου  :-\ . Κουράγιο!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:34:32 μμ »
Με πήραν ΑΜΩ μακρυά από το νομό μου, αλλά δεν θα παρουσιαστώ.
Αν θεωρείς αψυχολόγητο το να κάνουμε την αίτηση τον Ιούνιο με άλλο
μισθολόγιο και τώρα να μας καλούν με διαφορετικές συνθήκες, τι να πω...
(έχουν διαφορά τα 780e από τα 500e)
Πολύ καλά θα κάνεις.Αν και κατά τη γνώμη μου,ούτε και με τα περυσινά μισθολογικά δεδομένα,άξιζε να πας σε διαφορετική περιοχή από τον τόπο κατοικιας σου,πόσο μάλλον σε διαφορετικό νομό.Δεν μπορείς να ξέρεις,τον αριθμό ωρών,για τον οποίο θα σε καλέσουν,άρα ούτε και το μισθό.Αν μας καλούσαν για π.χ. 8- 10ώρες(ακόμα και με τα περυσινά μισθολογικά δεδομένα),πόσο άξιζε να πάμε?
Τ/σπα,καθένας κάνει τις επιλογές του.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:43:36 μμ »
Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε... αλλά η δίχρονη διαγραφή από τους πίνακες είναι βαριά ποινή... ενώ παλιά με την ωρομισθία τουλάχιστον είχες δικαίωμα άρνησης χωρίς ποινή. Πράγματι όταν κάναμε τις αιτήσεις δε γνωρίζαμε τα νέα μισθολογικά δεδομένα και είναι άδικο να διαγράφονται τώρα για 2 χρόνια συνάδελφοι από τους πίνακες γιατί έπρεπε να γίνουν Τειρεσίες και Πυθίες το καλοκαίρι...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 06:30:08 μμ »
Με πήραν ΑΜΩ μακρυά από το νομό μου, αλλά δεν θα παρουσιαστώ.
Αν θεωρείς αψυχολόγητο το να κάνουμε την αίτηση τον Ιούνιο με άλλο
μισθολόγιο και τώρα να μας καλούν με διαφορετικές συνθήκες, τι να πω...
(έχουν διαφορά τα 780e από τα 500e)

Καταλαβαίνω οτι είσαι σε πολύ δύσκολη θέση αλλά πραγματικά το θεωρώ αψυχολόγητο. Επειδή ακριβώς όπως αναφέρει και κάποιος παραπάνω...ο ΑΜΩ δεν είναι σίγουρα για 14 ή 15 ώρες. Μπορεί να είναι απο 5-15. Και το μισθολόγιο να μην ήξερες (που δεν το ήξερε κανείς), πως ρίσκαρες να σε καλέσουν ΑΜΩ για λιγότερες απο 10 ωρες; Θα μου πεις δεν το φανταζόσουνα επειδή πέρυσι πήραν μόνο 14ωρους και 15 ωρους. Όμως όλα παίζουν πραγματικά.

Το αν ειναι μακριά η κοντά στο σπίτι σου εξαρτάται και απο το μέγεθος γεωγραφικά του νομού που ανήκεις.
Επίσης όταν δηλώνεις Αθμια ΑΜΩ, δεν έχει περιοχές και διαλέγεις όλο τον νομό.

Ναι αν είναι μεγάλη η διεύθυνση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Σε αυτό έχεις δίκιο.  Όμως εγώ έβαζα πάντα περιφέρεια Αττικής και μετά Α Αθήνας. Έτσι εξασφάλιζα να είμαι σχετικά κοντά στο σπίτι μου, αν και η Α έχει πολλές περιοχές που είναι φυσικά μακριά. Αυτό όμως το γνωρίζαμε εκ των προτέρων. Και επίσης γνωρίζαμε πως ο ωρομίσθιος δεν έχει ποινή αν αρνηθεί.

Τέλος πάντων συνάδερφοι, πραγματικά λυπάμαι γι αυτό που πάθατε και για το οτι θα αναγκαστείτε να υποστείτε κάποιοι την ποινή της 2ετίας. Είναι πράγματι κρίμα. Ο μόνος λόγος που μιλάω είναι επειδή έχουμε και το λέμε απο πέρυσι αυτό, και επειδή την είχε πατήσει και συνεχίζει και την πατάει πολύς κόσμος. Και είναι πράγματι κρίμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 06:31:44 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 08:26:39 μμ »
Για μένα δεν αξίζει να φας την ποινή της διετίας, ότι έγινε έγινε, εξάλλου η μισή χρονιά έχει περάσει, θα υπάρχουν και 2 μήνες με Χριστούγεννα, Πάσχα, και κυρίως θα έχεις τα ένσημα σου για το καλοκαίρι μάλλον.
Έξαλλου κ στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει πρόβλημα ώστε να βρεις κάτι τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 08:29:29 μμ από darknemus01 »

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 08:56:54 μμ »
Για να σε παρηγορήσω λίγο θα σου πω το εξής. Έστω ότι δεν υπήρχε ποινή. τι κερδίζεις? Να σε καλούν κάθε χρόνο ΑΜΩ μακρυά από την περιοχή σου και να μη πηγαίνεις.
Λέτε του χρόνου να γίνει κάποια σημαντική αλλαγή και όποιον κάλεσαν ΑΜΩ μακρυα φέτος, του χρόνου να τον καλέσουν ΑΜΩ στο σπίτι του?
Με τα σημερινά δεδομένα σου εύχομαι να μη σου βγει σε κακό τελικά.
Αλλά δεν εύχομαι αυτή η κατάσταση στον κλάδο μας να συνεχιστεί, παρόλο που τελειώνει το ΕΣΠΑ και η κατάσταση ίσως και να χειροτερέψει. Μη στεναχωριέσαι πάντως, υπάρχει πιθανότητα να μην έχασες τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:19:53 μμ »
Για να σε παρηγορήσω λίγο θα σου πω το εξής. Έστω ότι δεν υπήρχε ποινή. τι κερδίζεις? Να σε καλούν κάθε χρόνο ΑΜΩ μακρυά από την περιοχή σου και να μη πηγαίνεις.
Λέτε του χρόνου να γίνει κάποια σημαντική αλλαγή και όποιον κάλεσαν ΑΜΩ μακρυα φέτος, του χρόνου να τον καλέσουν ΑΜΩ στο σπίτι του?
Με τα σημερινά δεδομένα σου εύχομαι να μη σου βγει σε κακό τελικά.
Αλλά δεν εύχομαι αυτή η κατάσταση στον κλάδο μας να συνεχιστεί, παρόλο που τελειώνει το ΕΣΠΑ και η κατάσταση ίσως και να χειροτερέψει. Μη στεναχωριέσαι πάντως, υπάρχει πιθανότητα να μην έχασες τίποτα.

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος konstk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 04:43:29 μμ »
Πέρσυ ΑΜΩ μου έδωσε το γραφείο 15 ώρες ΠΕ19.

Φέτος ΑΜΩ θέλανε να δεχτώ να πάρω όλο κι όλο 10 ώρες ολοημέρου στην Γ' Θεσσαλονίκης, ενώ διαμένω στη Β' Θεσσαλονίκης 25κμ μακρυά! Μου κακοφάνηκε, δυσαρεστήθηκα και απελπίστηκα σε τέτοιο βαθμό που το κατάλαβανε στη διεύθυνση, το παλέψαμε και κουτσά-στραβά γίναν οι δέκα 15.

Επειδή και εγώ δεν θεωρούσα κάτι τέτοιο πιθανό μέχρι που παρολίγον να μου συμβεί, ΣΥΜΦΩΝΩ 100% να αποφεύγει κανείς τη δήλωση ΑΜΩ σε περιοχή διαφορετική από τον τόπο κατοικίας.

Είναι μεγάλη βλακεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.