*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 392079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 08:54:54 μμ »
Ότι και να πει ο καθένας τώρα είναι απλά λόγια (είτε υπέρ είτε κατά).

Το συμπέρασμα θα βγει μόλις κατατεθεί η πρώτη αίτηση για αναγνώριση στο ΔΟΑΤΑΠ.... Τότε θα συνεδριάσει το ΔΟΑΤΑΠ και θα βγάλει ή όχι αναγνώριση (η οποία σημειωτέον δεν είναι για πάντα, αλλά μπορεί να ανακληθεί ανά πάσα στιγμή)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:21 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 12:43:18 μμ »
ο καθένας έχει την άποψη του. επειδη λοιπον το ζω ολο αυτο δεν προσπαθω να πεισω κανεναν με τα λεγομενα μου οποιος ενδιαφερεται μπορει να το παρακοπουθησει. το κατακρινουν ολοι διότι αφορα την ειδική αγωγη.  τι να κανουμε δεν ειχαμε περισσοτερα χρηματα να παρακολουθησουμε το ιδιο μεταπτυχιακο σε αλλη χωρα και στην ελλαδα μπαινουν πολυ λίγοι . παλι θα την κανουμε την προσπαθεια να μπουμε και ελληνικο πανεπιστημιο βεβαια, διότι ότι μαθαίνεις είναι για το καλό των παιδιών. εγω προς το παρον είμαι ευχαριστημενη. ολες οι απαραιτητες ωρες καλυπτονται και εχει αρκετη δουλιτσα.  σιγουρα υπαρχουν και τα λαμογια αλλα ας μην μας παιρνει ολους η μπαλα

Δε σας παίρνει η μπάλα. Ανταλλάσσουμε απλώς απόψεις για να έχουν όσοι ενδιαφέρονται μια εικόνα. Μιας και το ζεις, τελικά κάθε πότε έχει συνάντηση;

προς το παρον παρακολουθουμε καθε σ/κ. αν αλλαξει κατι θα σας ενημερώσω. μας είπαν απο εκει παντως πως δεν θα μπορεσουν να δικαιολογησουν παραπανω απουσιες απο αυτες που δικαιουμαστε και πως οποιαδηποτε τετοια κινηση μας καθιστα εκτος αναγνωρισης φυσικα. ενας που εκπροσωπει το πανεπιστημιο φανηκε πολυ ενοχλημενος με την καταγγελια γιατι θιχτηκεη αξιοπιστια του πανεπιστημιου. αρκετα παιδια παραπονεθηκαν που αυξηθηκαν τα μαθηματα απο ότι είχαμε ενημερωθει απο τα γραφεια αλλα καλως εγινε. τα προηγουμενα παιδια τελειωσαν το ιδιο μεταπτυχιακο αλλα βουλγαροφωνο. είναι η πρωτη φορα που λειτουργει αγγλοφωνο. τα αγγλικα τους ειναι καλα κατανοητα .

Τα μαθήματα πάντως δεν γίνονται κάθε Σ/Κ και καλό είναι να μην γίνεται παραπληροφόρηση. Γίνονται μια φορά το μήνα για ένα Σ/Κ. (Το αρχικό πρόγραμμα είχε πολύ λιγότερες συναντήσεις, αλλά προφανώς τροποποιήθηκε.)

Απ' όσο γνωρίζω το βουλγαρόφωνο μεταπτυχιακό ήταν πλήρους παρακολούθησης και όσοι το έκαναν δεν πηγαινοέρχονταν, αλλά ήταν μόνιμα στη Βουλγαρία για όσο καιρό διήρκεσε.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω σε ποια καταγγελία αναφέρεσαι. Έγινε επίσημη κίνηση και από ποιον; 

Αποσυνδεδεμένος alkaliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #310 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 03:49:29 μμ »
Συνάδερφοι, απατεώνες και λαμόγια υπάρχουν παντού και καραδοκούν να μας πουλήσουν την ελπίδα.. Είτε οι σπουδές ''πραγματοποιούνται'' στην Αγγλία, είτε στην Ιταλία, είτε στα κοντινά μας Βαλκάνια. Το θέμα είναι πώς θα διαχειριστούμε εμείς την όποια γνώση αποκτήσουμε για το καλό των μαθητών μας.

Αποσυνδεδεμένος M@ri@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #311 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 04:29:15 μμ »
Σε ποια καταγγελία αναφέρεστε?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:21 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 04:45:21 μμ »
Σε ποια καταγγελία αναφέρεστε?????
δεν υπαρχουν καταγγελιες δεν γινεται αυτο, η επιτροπη στο δοαταπ κρινει με βαση καποια στοιχεια που δινει το ιδιο πανεπιστημιο, κανεις δεν προκειται να κανει καμμια καταγγελια και στα ελληνικα μεταπτυχιακα ετσι γινεται.................δεν εχουμε αξιοπιστο κρατος και δεν ειμαστε αξιοπιστοι σαν λαος, ειμαστε χωρα της ανατολης και ετσι εχουμε μαθει απο την απελευθερωση της χωρας........το εθνικο μας χομπι ο φθονος, η ρουφιανια, η λαμογια και το δηθεν , ειμαστε ενας λαος χωρις εθνικη συνειδηση, ο καθενας για την παρτη του ...........................ετσι μαθαμε τοσα χρονια ετσι προχωραμε, εχει γινει χαμος με τα μεταπτυχιακα.......................ο καθενας εχει απο ενα και τα επομενα χρονια θα δουμε παραγωγη διδακτορικών...........η χωρα μας δεν παραγει τιποτα, ουτε ερευνα............μονο αερα :(οπως τρεχαμε πριν απο χρονια στα σεμιναρια των 400 ωρων με  τιμες απο 1000 εως και 2500 ευρω, ετσι τρεχουμε και για μεταπτυχιακα.................θα κλεισει και αυτο και θα μεινουμε με τα χαρτια στα χερια.....................σε μια χωρα που βουλιαζει, της οπιας το αυριο ειναι αβεβαιο και οι μισθοι θα ειναι βουλγαριας, εμεις ως πιο εξυπνοι επενδυουμε στα βαλκανικα και ευρωπαικα πανεπιστημια.....................ειναι τρελλα, η ανεργια αυξανεται και ο ελληνας σκεφτεται που και ποσα μεταπτυχιακα θα κανει ;) ;) ;)απλα επειδη ζησαμε μια δεκαετια με δανεικα και οι περισσοτεροι εχουν ενα κομποδεμα στην τραπεζα, ε, φροντιζουν να επενδυσουν αυτα τα τελευταια χρηματα................εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι απο τους βαλκανιους φιλους βουλγαρους και σερβους  αλλα και απο τους φιλους κουτοφραγκους:o :o :o :o ετσι μας εμαθαν, τα σχολεια μας, η κοινωνια , η εκκλησια , οι κυβερνησεις...............
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 04:54:42 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος M@ri@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:00:18 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:28:53 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!
οκ, τα δεδομενα λενε οτι θα γινουν λιγοτερες προσληψεις, αρκετοι μονιμοι εκμεταλλευομενοι τον νομο εχουν διοριστει με την βοηθεια των σεμιναριων ειδικης αγωγης και θα παρουν τις θεσεις την επομενη χρονια με αποσπασεις...................για ποιο λογο να κανει καποιος το μεταπτυχιακο της ειδικης αγωγης τωρα για να βρει θεση ως ακω η αμω στην ειδικη αγωγη την επομενη χρονια? και για να μην με παρεξηγησει κανεις και εγω ετσι σκεφτομουν και εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια στην διδακτικη και το δευτερο στο παιδαγωγικο της ροδου για να σιγουρεψω την παιδαγωγικη επαρκεια που ειχα ως αποφοιτος καθηγητικης σχολης και για να παρω τα μορια που εδινε το δευτερο μεταπτυχιακο πριν το καταργησει και αυτο η διαμαντοπουλου..............και πηγα φροντιστηριο γαι την δευτερη ξενη γλωσσα και πηρα τις 7 ενοτητες της acta για να ειμαι συγουρος οτι εαν ζητησει το ασεπ aceess και powerpoint να τα εχω και αυτα, και παρακολουθησα ολα τα 25 και το 100 στην εκπαιδευση ενηλικων στο ιδεκε και οτι σεμιναριο γινοταν στην περιοχη μου και δουλεψα σε πρωινο και ολοημερο στην πρωτοβαθμια και στα σχολεια δευτερης ευκαιριας και στα τει και στα δημοσια ΙΕΚ/ΟΑΕΕΔ κααι στα επας του Οαεδ και ειμαι 42 χρονων με υποχρεωσεις και κανω μονο τρεις ωρες την εβδομαδα στο ιεκ...........για πειτε μου τωρα τι να κανω , που να παω και τι προοοπτικες ανοιγονται μπροστα..........οποιος/α μου δωσει εστω και μια ρεαλιστικη λυση για να μην ειμαι μονο με τρεις ωρες την εβδομαδα θα του/της ημουν εγνωμων. Μηπως να κανω το μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και με παρουν μετα απο δυο χρονια(1 χρονο σπουδων και ενα εξαμηνο αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 05:37:29 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:04:08 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!
οκ, τα δεδομενα λενε οτι θα γινουν λιγοτερες προσληψεις, αρκετοι μονιμοι εκμεταλλευομενοι τον νομο εχουν διοριστει με την βοηθεια των σεμιναριων ειδικης αγωγης και θα παρουν τις θεσεις την επομενη χρονια με αποσπασεις...................για ποιο λογο να κανει καποιος το μεταπτυχιακο της ειδικης αγωγης τωρα για να βρει θεση ως ακω η αμω στην ειδικη αγωγη την επομενη χρονια? και για να μην με παρεξηγησει κανεις και εγω ετσι σκεφτομουν και εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια στην διδακτικη και το δευτερο στο παιδαγωγικο της ροδου για να σιγουρεψω την παιδαγωγικη επαρκεια που ειχα ως αποφοιτος καθηγητικης σχολης και για να παρω τα μορια που εδινε το δευτερο μεταπτυχιακο πριν το καταργησει και αυτο η διαμαντοπουλου..............και πηγα φροντιστηριο γαι την δευτερη ξενη γλωσσα και πηρα τις 7 ενοτητες της acta για να ειμαι συγουρος οτι εαν ζητησει το ασεπ aceess και powerpoint να τα εχω και αυτα, και παρακολουθησα ολα τα 25 και το 100 στην εκπαιδευση ενηλικων στο ιδεκε και οτι σεμιναριο γινοταν στην περιοχη μου και δουλεψα σε πρωινο και ολοημερο στην πρωτοβαθμια και στα σχολεια δευτερης ευκαιριας και στα τει και στα δημοσια ΙΕΚ/ΟΑΕΕΔ κααι στα επας του Οαεδ και ειμαι 42 χρονων με υποχρεωσεις και κανω μονο τρεις ωρες την εβδομαδα στο ιεκ...........για πειτε μου τωρα τι να κανω , που να παω και τι προοοπτικες ανοιγονται μπροστα..........οποιος/α μου δωσει εστω και μια ρεαλιστικη λυση για να μην ειμαι μονο με τρεις ωρες την εβδομαδα θα του/της ημουν εγνωμων. Μηπως να κανω το μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και με παρουν μετα απο δυο χρονια(1 χρονο σπουδων και ενα εξαμηνο αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν ξέρω τι να πω... υποκλείνομαι μπροστά σου εγω αν είχα όλα αυτά τα προσόντα (τα οποία εχεις χείσει αίμα και χρήματα να αποκτήσεις) και το μόνο που είχα ήταν 3 ώρες σε ιεκ και πίσω οικογενεια θα  την είχα κάψει την κ. υπουργό. αλλα τι να σου πω συναδελφε.... εμενα μου λένε όλοι πάρε το ένα πάρε το άλλο θα σου χρειαστούν ... ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω τη λογική του συστήματος στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 07:38:44 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!
οκ, τα δεδομενα λενε οτι θα γινουν λιγοτερες προσληψεις, αρκετοι μονιμοι εκμεταλλευομενοι τον νομο εχουν διοριστει με την βοηθεια των σεμιναριων ειδικης αγωγης και θα παρουν τις θεσεις την επομενη χρονια με αποσπασεις...................για ποιο λογο να κανει καποιος το μεταπτυχιακο της ειδικης αγωγης τωρα για να βρει θεση ως ακω η αμω στην ειδικη αγωγη την επομενη χρονια? και για να μην με παρεξηγησει κανεις και εγω ετσι σκεφτομουν και εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια στην διδακτικη και το δευτερο στο παιδαγωγικο της ροδου για να σιγουρεψω την παιδαγωγικη επαρκεια που ειχα ως αποφοιτος καθηγητικης σχολης και για να παρω τα μορια που εδινε το δευτερο μεταπτυχιακο πριν το καταργησει και αυτο η διαμαντοπουλου..............και πηγα φροντιστηριο γαι την δευτερη ξενη γλωσσα και πηρα τις 7 ενοτητες της acta για να ειμαι συγουρος οτι εαν ζητησει το ασεπ aceess και powerpoint να τα εχω και αυτα, και παρακολουθησα ολα τα 25 και το 100 στην εκπαιδευση ενηλικων στο ιδεκε και οτι σεμιναριο γινοταν στην περιοχη μου και δουλεψα σε πρωινο και ολοημερο στην πρωτοβαθμια και στα σχολεια δευτερης ευκαιριας και στα τει και στα δημοσια ΙΕΚ/ΟΑΕΕΔ κααι στα επας του Οαεδ και ειμαι 42 χρονων με υποχρεωσεις και κανω μονο τρεις ωρες την εβδομαδα στο ιεκ...........για πειτε μου τωρα τι να κανω , που να παω και τι προοοπτικες ανοιγονται μπροστα..........οποιος/α μου δωσει εστω και μια ρεαλιστικη λυση για να μην ειμαι μονο με τρεις ωρες την εβδομαδα θα του/της ημουν εγνωμων. Μηπως να κανω το μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και με παρουν μετα απο δυο χρονια(1 χρονο σπουδων και ενα εξαμηνο αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν ξέρω τι να πω... υποκλείνομαι μπροστά σου εγω αν είχα όλα αυτά τα προσόντα (τα οποία εχεις χείσει αίμα και χρήματα να αποκτήσεις) και το μόνο που είχα ήταν 3 ώρες σε ιεκ και πίσω οικογενεια θα  την είχα κάψει την κ. υπουργό. αλλα τι να σου πω συναδελφε.... εμενα μου λένε όλοι πάρε το ένα πάρε το άλλο θα σου χρειαστούν ... ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω τη λογική του συστήματος στην Ελλάδα
δεν ειναι τα χρηματα και ο κοπος που εχω ξοδεψει.................το μονο που με πειραζει ειναι η απογοητευση και τα χρονια που εχασα ενω θα μπορουσα να ειχα ασχοληθει με το ελευθερο επαγγελμα και να ημουν καλυτερα οπως αρκετοι συμφοιτητες μου οι οποιοι ειναι σε ενα ικανοποιητικο οικονομικο επιπεδο κανοντας ασχετα με το πτυχιο τους ,ενω εγω.......................οσο για το οτι σε παρακινουν οι αλλοι να παρεις περισσοτερα πτυχια δεν το βρισκω κακο , ετσι εκανα και εγω αλλα................υπαρχει ενα ΑΛΛΑ και εμενα οι γονεις μου και γενικα οι φιλοι μου με παρακινουσαν να κανω περισσότερα και δεν ξερω τι να σας συμβουλεψω τωρα..........νοιωθω οτι το κυνηγητο για πτυχιο, μεταπτυχιακα και γενικα για πραγματα που αξιοκρατικα θα μου εδιναν μια θεση για να ζω σαν οικογενεια της μεσαιας ταξης αποδειχθηκαν ματαια. Αν καποιος/α θεωρει υπερβολικα τα οσα εχω γραψει ευχαριστως να μου στειλει προσωπικο μυνημα και να του απαντησω με συννημενα ολα τα δικαιολογητικα για να δει και να πιστεψει. Με πειραζει παρα πολυ που εφυγαν τα χρονια και τωρα εχω υποχρεωσεις στα παιδια μου που δεν μπορω να καλυψω.  :-\ και να προσθεσω οτι υπαρχουν και αρκετοι συναδελφοι με διδακτορικο που δεν βρισκουν δουλεια ουτε στα τει ως ωρομισθιοι αφου οι μονιμοι χωρις προσοντα περα απο το πτυχιο τους προηγηθηκαν στις αποσπασεις για να καλυψουν ωρες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 07:46:07 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 07:49:30 μμ »
«Μόνιμοι κάτοικοι εσωτερικού τα αίτια της κρίσης»
«Οι βασικές αιτίες του προβλήματος είναι μόνιμοι κάτοικοι εσωτερικού και είναι αποτέλεσμα πολιτικών, πρακτικών και εδραιωμένων συμπεριφορών που κυριαρχούν επί σειρά ετών», επεσήμανε ο Λουκάς Παπαδήμος από το βήμα της Βουλής.


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:46:58 μμ »
Σε ποια καταγγελία αναφέρεστε?????
το εθνικο μας χομπι ο φθονος, η ρουφιανια, η λαμογια και το δηθεν , ειμαστε ενας λαος χωρις εθνικη συνειδηση, ο καθενας για την παρτη του ...........................ετσι μαθαμε τοσα χρονια ετσι προχωραμε, εχει γινει χαμος με τα μεταπτυχιακα.......................ο καθενας εχει απο ενα και τα επομενα χρονια θα δουμε παραγωγη διδακτορικών...........η χωρα μας δεν παραγει τιποτα, ουτε ερευνα............μονο αερα :(οπως τρεχαμε πριν απο χρονια στα σεμιναρια των 400 ωρων με  τιμες απο 1000 εως και 2500 ευρω, ετσι τρεχουμε και για μεταπτυχιακα.................θα κλεισει και αυτο και θα μεινουμε με τα χαρτια στα χερια.....................σε μια χωρα που βουλιαζει, της οπιας το αυριο ειναι αβεβαιο και οι μισθοι θα ειναι βουλγαριας, εμεις ως πιο εξυπνοι επενδυουμε στα βαλκανικα και ευρωπαικα πανεπιστημια.....................ειναι τρελλα, η ανεργια αυξανεται και ο ελληνας σκεφτεται που και ποσα μεταπτυχιακα θα κανει ;) ;) ;)απλα επειδη ζησαμε μια δεκαετια με δανεικα και οι περισσοτεροι εχουν ενα κομποδεμα στην τραπεζα, ε, φροντιζουν να επενδυσουν αυτα τα τελευταια χρηματα................εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι απο τους βαλκανιους φιλους βουλγαρους και σερβους  αλλα και απο τους φιλους κουτοφραγκους:o :o :o :o ετσι μας εμαθαν, τα σχολεια μας, η κοινωνια , η εκκλησια , οι κυβερνησεις...............

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο...και σ'αυτά και τα υπόλοιπα που είπες...δυστυχώς έτσι είμαστε οι Έλληνες,παρτάκηδες και λαμόγια...και ζητάμε τα ρέστα τώρα απ'τους πολιτικούς...απ'το σώμα αυτού του λαού βγήκαν κι αυτοί οι πολιτικοι...και δεν εννοώ την ψήφο,εννοώ πως κομμάτι της νοοτροπίας μας είναι κι αυτοί...αφού την λαμογιά την έχουμς στο πετσί μας. Επίσης βλέπω κι εγώ κόσμο που ενόψει αυτής της κατάστασης που ήρθε και έρχεται συνεχίζει να πετάει στα σύννεφα,να λέει αφελέστατα πως "όλα θα πάνε καλά" και κυνηγάει προσόντα σαν το χάπατο χωρίς να λαμβάνει καν υπόψιν τα νούμερα που μιλάνε από μόνα τους!!
Εγώ στα 31 μου, σταματάω κάθε κυνήγι προσόντων, σταματάω να παίζω το παιχνίδι τους κι αν είναι να ζήσω με λίγα ας ζήσω τουλάχιστον με τους δικούς μου όρους κι όχι με τους δικούς τους όρους κυνηγώντας χίμαιρες! Θα συνεχίσω με την αυτοαπασχόληση και τα ιδιαίτερα (όσο τα έχουμε ακόμη) και δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι τους για να βρεθώ μια μέρα (όταν δεν θα τους βγαίνουν τα νούμερα) στον δρόμο εντελώς!! Και σε απάντηση της συναδέλφου M@ri@...τα νέα δεδομένα είναι πλαστά και είτε τα ακολουθήσει κάποιος είτε όχι πάλι εκτός θα μείνει οσονούπω...όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό (μπας και επενδύσουμε/βασιστούμε αλλού)....τόσο το καλύτερο!!
Από κεκτημένη ταχύτητα συνεχίζουμε να κάνουμε αυτά που κάναμε τόσα χρόνια...μόνο που τώρα το σύστημα του πλεονασμού που υπήρχε είτε με πλεονασμό στα δανεικά είτε στις προσλήψεις...ξερνάει αυτούς τους πλεονάζοντες και γενικά όλα τα πλεονάζοντα κι εμείς συνεχίζουμε από κεκτημένη ταχύτητα να βαυκαλιζόμαστε και να ξεγελιόμαστε με προσόντα και νέα δεδομένα.... ??? ???  :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 08:49:24 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:18:40 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!
οκ, τα δεδομενα λενε οτι θα γινουν λιγοτερες προσληψεις, αρκετοι μονιμοι εκμεταλλευομενοι τον νομο εχουν διοριστει με την βοηθεια των σεμιναριων ειδικης αγωγης και θα παρουν τις θεσεις την επομενη χρονια με αποσπασεις...................για ποιο λογο να κανει καποιος το μεταπτυχιακο της ειδικης αγωγης τωρα για να βρει θεση ως ακω η αμω στην ειδικη αγωγη την επομενη χρονια? και για να μην με παρεξηγησει κανεις και εγω ετσι σκεφτομουν και εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια στην διδακτικη και το δευτερο στο παιδαγωγικο της ροδου για να σιγουρεψω την παιδαγωγικη επαρκεια που ειχα ως αποφοιτος καθηγητικης σχολης και για να παρω τα μορια που εδινε το δευτερο μεταπτυχιακο πριν το καταργησει και αυτο η διαμαντοπουλου..............και πηγα φροντιστηριο γαι την δευτερη ξενη γλωσσα και πηρα τις 7 ενοτητες της acta για να ειμαι συγουρος οτι εαν ζητησει το ασεπ aceess και powerpoint να τα εχω και αυτα, και παρακολουθησα ολα τα 25 και το 100 στην εκπαιδευση ενηλικων στο ιδεκε και οτι σεμιναριο γινοταν στην περιοχη μου και δουλεψα σε πρωινο και ολοημερο στην πρωτοβαθμια και στα σχολεια δευτερης ευκαιριας και στα τει και στα δημοσια ΙΕΚ/ΟΑΕΕΔ κααι στα επας του Οαεδ και ειμαι 42 χρονων με υποχρεωσεις και κανω μονο τρεις ωρες την εβδομαδα στο ιεκ...........για πειτε μου τωρα τι να κανω , που να παω και τι προοοπτικες ανοιγονται μπροστα..........οποιος/α μου δωσει εστω και μια ρεαλιστικη λυση για να μην ειμαι μονο με τρεις ωρες την εβδομαδα θα του/της ημουν εγνωμων. Μηπως να κανω το μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και με παρουν μετα απο δυο χρονια(1 χρονο σπουδων και ενα εξαμηνο αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν ξέρω τι να πω... υποκλείνομαι μπροστά σου εγω αν είχα όλα αυτά τα προσόντα (τα οποία εχεις χείσει αίμα και χρήματα να αποκτήσεις) και το μόνο που είχα ήταν 3 ώρες σε ιεκ και πίσω οικογενεια θα  την είχα κάψει την κ. υπουργό. αλλα τι να σου πω συναδελφε.... εμενα μου λένε όλοι πάρε το ένα πάρε το άλλο θα σου χρειαστούν ... ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω τη λογική του συστήματος στην Ελλάδα
δεν ειναι τα χρηματα και ο κοπος που εχω ξοδεψει.................το μονο που με πειραζει ειναι η απογοητευση και τα χρονια που εχασα ενω θα μπορουσα να ειχα ασχοληθει με το ελευθερο επαγγελμα και να ημουν καλυτερα οπως αρκετοι συμφοιτητες μου οι οποιοι ειναι σε ενα ικανοποιητικο οικονομικο επιπεδο κανοντας ασχετα με το πτυχιο τους ,ενω εγω.......................οσο για το οτι σε παρακινουν οι αλλοι να παρεις περισσοτερα πτυχια δεν το βρισκω κακο , ετσι εκανα και εγω αλλα................υπαρχει ενα ΑΛΛΑ και εμενα οι γονεις μου και γενικα οι φιλοι μου με παρακινουσαν να κανω περισσότερα και δεν ξερω τι να σας συμβουλεψω τωρα..........νοιωθω οτι το κυνηγητο για πτυχιο, μεταπτυχιακα και γενικα για πραγματα που αξιοκρατικα θα μου εδιναν μια θεση για να ζω σαν οικογενεια της μεσαιας ταξης αποδειχθηκαν ματαια. Αν καποιος/α θεωρει υπερβολικα τα οσα εχω γραψει ευχαριστως να μου στειλει προσωπικο μυνημα και να του απαντησω με συννημενα ολα τα δικαιολογητικα για να δει και να πιστεψει. Με πειραζει παρα πολυ που εφυγαν τα χρονια και τωρα εχω υποχρεωσεις στα παιδια μου που δεν μπορω να καλυψω.  :-\ και να προσθεσω οτι υπαρχουν και αρκετοι συναδελφοι με διδακτορικο που δεν βρισκουν δουλεια ουτε στα τει ως ωρομισθιοι αφου οι μονιμοι χωρις προσοντα περα απο το πτυχιο τους προηγηθηκαν στις αποσπασεις για να καλυψουν ωρες


Το σημείο όπου θα διαφωνήσω μαζί σου είναι ότι τα "χαρτιά" δεν τα μαζεύεις μόνο για να διοριστείς.... Μαζεύεις ΚΑΙ για να διοριστείς, αλλά από εκεί και πέρα είναι και η ικανοποίηση που σου δίνει το κάθε σου επίτευγμα...
Τουλάχιστον με μένα αυτό συμβαίνει....
Αν και έχω διοριστεί εδώ και χρόνια, δεν έχω σταματήσει να σπουδάζω και να παίρνω "χαρτιά"...Δεύτερο μεταπτυχιακό, διδακτορικό, 3η και 4η γλώσσα....και τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω αφού τελειώσω με το διδακτορικό...

Ίσως είμαι εγώ περίεργη.......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #320 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:23:13 μμ »
Σε ποια καταγγελία αναφέρεστε?????
το εθνικο μας χομπι ο φθονος, η ρουφιανια, η λαμογια και το δηθεν , ειμαστε ενας λαος χωρις εθνικη συνειδηση, ο καθενας για την παρτη του ...........................ετσι μαθαμε τοσα χρονια ετσι προχωραμε, εχει γινει χαμος με τα μεταπτυχιακα.......................ο καθενας εχει απο ενα και τα επομενα χρονια θα δουμε παραγωγη διδακτορικών...........η χωρα μας δεν παραγει τιποτα, ουτε ερευνα............μονο αερα :(οπως τρεχαμε πριν απο χρονια στα σεμιναρια των 400 ωρων με  τιμες απο 1000 εως και 2500 ευρω, ετσι τρεχουμε και για μεταπτυχιακα.................θα κλεισει και αυτο και θα μεινουμε με τα χαρτια στα χερια.....................σε μια χωρα που βουλιαζει, της οπιας το αυριο ειναι αβεβαιο και οι μισθοι θα ειναι βουλγαριας, εμεις ως πιο εξυπνοι επενδυουμε στα βαλκανικα και ευρωπαικα πανεπιστημια.....................ειναι τρελλα, η ανεργια αυξανεται και ο ελληνας σκεφτεται που και ποσα μεταπτυχιακα θα κανει ;) ;) ;)απλα επειδη ζησαμε μια δεκαετια με δανεικα και οι περισσοτεροι εχουν ενα κομποδεμα στην τραπεζα, ε, φροντιζουν να επενδυσουν αυτα τα τελευταια χρηματα................εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι απο τους βαλκανιους φιλους βουλγαρους και σερβους  αλλα και απο τους φιλους κουτοφραγκους:o :o :o :o ετσι μας εμαθαν, τα σχολεια μας, η κοινωνια , η εκκλησια , οι κυβερνησεις...............

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο...και σ'αυτά και τα υπόλοιπα που είπες...δυστυχώς έτσι είμαστε οι Έλληνες,παρτάκηδες και λαμόγια...και ζητάμε τα ρέστα τώρα απ'τους πολιτικούς...απ'το σώμα αυτού του λαού βγήκαν κι αυτοί οι πολιτικοι...και δεν εννοώ την ψήφο,εννοώ πως κομμάτι της νοοτροπίας μας είναι κι αυτοί...αφού την λαμογιά την έχουμς στο πετσί μας. Επίσης βλέπω κι εγώ κόσμο που ενόψει αυτής της κατάστασης που ήρθε και έρχεται συνεχίζει να πετάει στα σύννεφα,να λέει αφελέστατα πως "όλα θα πάνε καλά" και κυνηγάει προσόντα σαν το χάπατο χωρίς να λαμβάνει καν υπόψιν τα νούμερα που μιλάνε από μόνα τους!!
Εγώ στα 31 μου, σταματάω κάθε κυνήγι προσόντων, σταματάω να παίζω το παιχνίδι τους κι αν είναι να ζήσω με λίγα ας ζήσω τουλάχιστον με τους δικούς μου όρους κι όχι με τους δικούς τους όρους κυνηγώντας χίμαιρες! Θα συνεχίσω με την αυτοαπασχόληση και τα ιδιαίτερα (όσο τα έχουμε ακόμη) και δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι τους για να βρεθώ μια μέρα (όταν δεν θα τους βγαίνουν τα νούμερα) στον δρόμο εντελώς!! Και σε απάντηση της συναδέλφου M@ri@...τα νέα δεδομένα είναι πλαστά και είτε τα ακολουθήσει κάποιος είτε όχι πάλι εκτός θα μείνει οσονούπω...όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό (μπας και επενδύσουμε/βασιστούμε αλλού)....τόσο το καλύτερο!!
Από κεκτημένη ταχύτητα συνεχίζουμε να κάνουμε αυτά που κάναμε τόσα χρόνια...μόνο που τώρα το σύστημα του πλεονασμού που υπήρχε είτε με πλεονασμό στα δανεικά είτε στις προσλήψεις...ξερνάει αυτούς τους πλεονάζοντες και γενικά όλα τα πλεονάζοντα κι εμείς συνεχίζουμε από κεκτημένη ταχύτητα να βαυκαλιζόμαστε και να ξεγελιόμαστε με προσόντα και νέα δεδομένα.... ??? ???  :-\ :-\
με ικανοποιεί το γεγονός ότι υπάρχουν συνάδελφοι που δεν αρμενίζουν σε ροζ συννεφάκια και παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω παίρνω ηθικό κουράγιο από παρεμβασεις όπως η δική σου, αφού έχω πραγματικά φτάσει σε ένα επίπεδο σκέψης που δημιουργεί μόνιμα αδιέξοδα και αμφισβητώ πολλές φορές και την λογική που με οδήγησε σε τόσες πολλές λανθασμένες επιλογές που δυστυχώς δεν επηρεάζουν μόνο εμένα αλλά και τις υποχρεώσεις μου στα παιδιά μου. Πολλές φορές αναρωτήθηκα μήπως το φταίξιμο ήταν στην επιμονή των γονιών μου για σπουδές...........μήπως δεν μεγάλωσα με αυτόνομη σκέψη και έκανα οτι έκαναν και όλοι οι άλλοι, δηλαδή προσπαθούσα να σπουδάσω...............είναι πάντως μεγάλη η απογοήτευση  :-\ :-\ :-\ :-\που νοιώθω αλλά και ο θυμός .......... >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #321 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:24:39 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου...αλλά καλώς ή κακώς όποιος δεν ακολουθεί τα νέα δεδομένα που κάθε τόσο  προκύπτουν, το αποτέλεσμα είναι να μένει εκτός... Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε τη λαμογιά που χαρακτηρίζει το κράτος μας!
οκ, τα δεδομενα λενε οτι θα γινουν λιγοτερες προσληψεις, αρκετοι μονιμοι εκμεταλλευομενοι τον νομο εχουν διοριστει με την βοηθεια των σεμιναριων ειδικης αγωγης και θα παρουν τις θεσεις την επομενη χρονια με αποσπασεις...................για ποιο λογο να κανει καποιος το μεταπτυχιακο της ειδικης αγωγης τωρα για να βρει θεση ως ακω η αμω στην ειδικη αγωγη την επομενη χρονια? και για να μην με παρεξηγησει κανεις και εγω ετσι σκεφτομουν και εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια στην διδακτικη και το δευτερο στο παιδαγωγικο της ροδου για να σιγουρεψω την παιδαγωγικη επαρκεια που ειχα ως αποφοιτος καθηγητικης σχολης και για να παρω τα μορια που εδινε το δευτερο μεταπτυχιακο πριν το καταργησει και αυτο η διαμαντοπουλου..............και πηγα φροντιστηριο γαι την δευτερη ξενη γλωσσα και πηρα τις 7 ενοτητες της acta για να ειμαι συγουρος οτι εαν ζητησει το ασεπ aceess και powerpoint να τα εχω και αυτα, και παρακολουθησα ολα τα 25 και το 100 στην εκπαιδευση ενηλικων στο ιδεκε και οτι σεμιναριο γινοταν στην περιοχη μου και δουλεψα σε πρωινο και ολοημερο στην πρωτοβαθμια και στα σχολεια δευτερης ευκαιριας και στα τει και στα δημοσια ΙΕΚ/ΟΑΕΕΔ κααι στα επας του Οαεδ και ειμαι 42 χρονων με υποχρεωσεις και κανω μονο τρεις ωρες την εβδομαδα στο ιεκ...........για πειτε μου τωρα τι να κανω , που να παω και τι προοοπτικες ανοιγονται μπροστα..........οποιος/α μου δωσει εστω και μια ρεαλιστικη λυση για να μην ειμαι μονο με τρεις ωρες την εβδομαδα θα του/της ημουν εγνωμων. Μηπως να κανω το μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και με παρουν μετα απο δυο χρονια(1 χρονο σπουδων και ενα εξαμηνο αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δεν ξέρω τι να πω... υποκλείνομαι μπροστά σου εγω αν είχα όλα αυτά τα προσόντα (τα οποία εχεις χείσει αίμα και χρήματα να αποκτήσεις) και το μόνο που είχα ήταν 3 ώρες σε ιεκ και πίσω οικογενεια θα  την είχα κάψει την κ. υπουργό. αλλα τι να σου πω συναδελφε.... εμενα μου λένε όλοι πάρε το ένα πάρε το άλλο θα σου χρειαστούν ... ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω τη λογική του συστήματος στην Ελλάδα
δεν ειναι τα χρηματα και ο κοπος που εχω ξοδεψει.................το μονο που με πειραζει ειναι η απογοητευση και τα χρονια που εχασα ενω θα μπορουσα να ειχα ασχοληθει με το ελευθερο επαγγελμα και να ημουν καλυτερα οπως αρκετοι συμφοιτητες μου οι οποιοι ειναι σε ενα ικανοποιητικο οικονομικο επιπεδο κανοντας ασχετα με το πτυχιο τους ,ενω εγω.......................οσο για το οτι σε παρακινουν οι αλλοι να παρεις περισσοτερα πτυχια δεν το βρισκω κακο , ετσι εκανα και εγω αλλα................υπαρχει ενα ΑΛΛΑ και εμενα οι γονεις μου και γενικα οι φιλοι μου με παρακινουσαν να κανω περισσότερα και δεν ξερω τι να σας συμβουλεψω τωρα..........νοιωθω οτι το κυνηγητο για πτυχιο, μεταπτυχιακα και γενικα για πραγματα που αξιοκρατικα θα μου εδιναν μια θεση για να ζω σαν οικογενεια της μεσαιας ταξης αποδειχθηκαν ματαια. Αν καποιος/α θεωρει υπερβολικα τα οσα εχω γραψει ευχαριστως να μου στειλει προσωπικο μυνημα και να του απαντησω με συννημενα ολα τα δικαιολογητικα για να δει και να πιστεψει. Με πειραζει παρα πολυ που εφυγαν τα χρονια και τωρα εχω υποχρεωσεις στα παιδια μου που δεν μπορω να καλυψω.  :-\ και να προσθεσω οτι υπαρχουν και αρκετοι συναδελφοι με διδακτορικο που δεν βρισκουν δουλεια ουτε στα τει ως ωρομισθιοι αφου οι μονιμοι χωρις προσοντα περα απο το πτυχιο τους προηγηθηκαν στις αποσπασεις για να καλυψουν ωρες


Το σημείο όπου θα διαφωνήσω μαζί σου είναι ότι τα "χαρτιά" δεν τα μαζεύεις μόνο για να διοριστείς.... Μαζεύεις ΚΑΙ για να διοριστείς, αλλά από εκεί και πέρα είναι και η ικανοποίηση που σου δίνει το κάθε σου επίτευγμα...
Τουλάχιστον με μένα αυτό συμβαίνει....
Αν και έχω διοριστεί εδώ και χρόνια, δεν έχω σταματήσει να σπουδάζω και να παίρνω "χαρτιά"...Δεύτερο μεταπτυχιακό, διδακτορικό, 3η και 4η γλώσσα....και τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω αφού τελειώσω με το διδακτορικό...

Ίσως είμαι εγώ περίεργη.......
μπράβο που τα καταφέρνεις και με τις οικονομικές υποχρεώσεις σου στην οικογένεια σου, εγω με δυο παιδιά και αδιόριστος δυσκολεύομαι!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.