*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395137 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:24:47 μμ »
Και τι τηλέφωνα να δώσουν οι άνθρωποι, που το παρακολουθούν, ώστε να είναι όλα πιο ''καθαρά'', όπως λες..Μπες στις ηλεκτρονικές σελίδες των γραφείων, που ανεβάζουν στη Σόφια τους φοιτητές και πάρε όποια πληροφορία θέλεις. Δεν κρύβουν κάτι. Όλα φανερά τα έχουν! Αυτά και μάλλον ο ντόρος γίνεται κυρίως από όσους ήθελαν να γραφτούν στο μεταπτυχιακό και δεν πρόλαβαν ή για κάποιο λόγο δεν τους δέχτηκαν. Πάντως, πρέπει ακόμη κι σ' αυτή την περίπτωση, να χαίρεστε όσοι έχετε χρήματα ακόμη και ελπίζετε στην εξαγορά μιας τελευταίας ελπίδας. Γιατί υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν ούτε στην τόσο περιφρονημένη Βουλγαρία να πάνε, για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον μοριάκι στον ΑΣΕΠ του 2020..Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη, για να μιλάω για ΑΣΕΠ μέσα στα επόμενα 10 χρόνια  :-[ :-[
εαν ειναι ολα καθαρα στη βουλγαρια και δεν πληρωνονται μεσαζοντες με γνωριμιες σε καθηγητες, δωστε τα τηλεφωνα στον κοσμο να ενημερωθει απο το ιδιο το πανεπιστημιο και πειτε με πιοον τροπο και τι χαρτια χρειαζονται για να κανει καποιος την εγγραφη του.....................εκκληση για απαντηση απο ολους οσους το κανουν στη βουλγαρια, μην το κανουμε κρατικο μυστικό οπως τα 400 σεμιναρια πληροφορικης/ειδικης αγωγης/διαπολιτμικης αγωγης, υπαρχουν παιδια που τους ενδιαφερει το σχετικα φτηνο μεταπτυχιακο χωρις βεβαια μεσαζοντες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:38:59 μμ »
Δεν νομίζω Μάρκο ότι η Ελλάδα έχει λίγα μεταπτυχιακά, ούτε λίγους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Για την ακρίβεια στην Ελλάδα έχει πια κάνει και η κουτσή Μαρία μεταπτυχιακό. Ουσιαστικά έχει εκμηδενιστεί η αξία τους ως προσόν. Πλειάδα μεταπτυχιακών χωρίς σαφές επιστημονικό αντικείμενο και χωρίς κανένα αντίκρισμα στην αγορά εργασίας, που οι περισσότεροι τα έκαναν μόνο και μόνο  για να τους παρέχουν επιπλέον μόρια για το δημόσιο.

Όταν έβγαιναν σωρηδόν τα 400ωρα, δε μας πείραζε..Ούτε που λέγαμε τίποτα, μπας και μας πάρουν χαμπάρι και το κάνουν κι άλλοι και χάσουμε τη θέση στην ΕΑ. Από το 2005 ξέρεις πότε το πήρα χαμπάρι κι εγώ και πολλοί συμφοιτητές μου; Το 2009 παρακαλώ! Λες και ήταν το εξαιρετικά επικίνδυνο κρατικό μυστικό, που δεν έπρεπε να το ξέρει κανείς άλλος, παρά μόνο οι πελάτες των πολιτικών γραφείων! Γιατί μη μου πείτε ότι δεν ήταν οι πρώτοι που το έκαναν ή καλύτερα οι πρώτοι που το αγόρασαν από τις κατά τα άλλα συμπαθείς επιστημονικές ενώσεις-τσιράκια των ελληνικών πανεπιστημίων! Ποιος όμως να τολμήσει να καταγγείλει τις ''λαμογιές'' που έγιναν με τα 400ωρα, αφού όλοι σας έχετε τσιμπήσει έστω κι ένα τόσοδα μοριάκι. Και, ακούστε ή μάλλον διαβάστε κι ένα τελευταίο: Όλοι διαβάσαμε το νόμο που - παρέχοντας μας μια πλήρη ικανοποίηση για την αδικία και την πληθώρα των 400ωρων - τα καταργεί και αναγνωρίζει μόνο όσα αποκτήθηκαν μέχρι τον Αύγουστο του 2010. Σωστά; Σωστά. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Πριν από λίγες μέρες πληροφορήθηκα ότι τουλάχιστον 3 άτομα υπάρχουν στους πίνακες της ΕΑ με 400ωρο σεμινάριο φετινής ημερομηνίας. Τυχαίο; Δε νομίζω. Ή πιστέψαμε τόσο εύκολα την εφαρμογή του νόμου; Ασχοληθείτε κι άλλο εσείς με τις ημερομηνίες, τη φυσική ή μη παρουσία στα μεταπτυχιακά της Βουλγαρίας και αφήστε εδώ στην Ελλάδα να συνεχίζουν τις κομπίνες με βάση πάντα το νόμο.
Φοβάμαι ότι τα λες σε λάθος άνθρωπο, γιατί είμαι από τους πρώτους που φώναζαν για τα αμφιβόλου προέλευσης και ποιότητα σεμινάρια των 400 ωρών, και είπα ότι μέσα από αυτά μαζεύτηκε στην ειδική αγωγής κάθε καρυδιάς καρύδι. Είπα όμως πιο πάνω ότι και τα αμφιβόλου ποιότητας και επιστημονικής επάρκειας μεταπτυχιακά της ειδικής αγωγής της αλλοδαπής που γέμισαν ξαφνικά με έλληνες φοιτητές, συνέχεια της μπίζνας των σεμιναρίων είναι, δηλαδή στυγνή εκμετάλλευσης της απελπισίας των ανέργων.

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:46:45 μμ »
@ Lucinda Το πάρτι με την ειδική αγωγή ξεκίνησε το 2008 όταν έγιναν οι ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών από το Υπουργείο και σταμάτησε το σύστημα ο κάθε νομός να έχει τους δικούς του πίνακες, με όποια διαπλοκή αυτό συνεπαγόταν. Τότε λοιπόν ο πολύς κόσμος διαπίστωσε ότι είναι μία καλή "τρύπα" για  να μπεις στην εκπαίδευση και τότε κάποιοι επιτήδιοι είδαν την ευκαιρία για εκμετάλλευση της ζήτησης και γέμισε η Ελλάδα σεμινάρια.
Το απαράδεκτο με την κατάργηση των σεμιναριών είναι ότι έγινε επιλεκτικά, μόνο δηλαδή για αυτούς που ήθελαν να τα κάνουν από εδώ και πέρα, ενώ προκλητικά και χαριστικά τα άφησαν να ισχύουν για όσους τα είχαν και επομένως να τους προτάσσουν στους πίνακες. Ένα προσόν ή το καταργείς για όλους ή το αφήνεις ελέυθερο για όλους. Δεν μπορεί να το αναγνωρίζεις επιλεκτικά μόνο για κάποιους.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:56:02 μμ »
Διευκρινίζουμε ότι ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. αναγνώρισε το αγγλόφωνο πρόγραμμα που οδηγεί στην απόκτηση του τίτλου σπουδών DIPLOMA Μagistr – Special Education, σύμφωνα με τα στοιχεία που κατατέθηκαν (τα οποία αναφέρονται σε συμβατικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα τακτικής παρακολούθησης με 60 ECTS, διάρκεια δύο εξαμήνων και μεταπτυχιακή εργασία), ως ισότιμο προς τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών των ελληνικών Α.Ε.Ι. (Δ.Σ. 110 Α΄/18-03-2011).

Ενδιαφέρομαι να μάθω τί ακριβώς εννοούμε συμβατικό μεταπτυχιακό....κάνω αντίστοιχο πρόγραμμα μέσω αγγλίας, βρισκόμαστε όπως βλέπω το ίδιο με της βουλγαρίας...αλλά γνωρίζουμε πως θεωρείται εξ αποστάσεως και τελειώνει στα 2 χρόνια...παίρνεις κανονικά ειδικότητα τον 1ο χρόνο....

Επειδή ζώ επαρχία μπορώ ενημερωθώ μέσω τηλ απο Δοαταπ,πρέπει να πάω εκεί...τί γίνεται??
'επρεπε ηδη να έχει παει στο ΔΟΑΤΑΠ,με το τηλ δεν θα βρεις ακρη πηγαινε εκει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 02:10:39 μμ »
οκ ευχαριστώ!! ολόκληρο το 2ετές πρόγραμμα εννοείται αναγνωρίζεται. για τον 1 χρόνο που παίρνουμε και ειδικότητα δυσλεξίας δεν γνωρίζω.αν παρολαυτά γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα εξ αποστάσεως ενός χρόνου ας με πληροφορήσει.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 02:14:09 μμ »
@ Lucinda Το πάρτι με την ειδική αγωγή ξεκίνησε το 2008 όταν έγιναν οι ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών από το Υπουργείο και σταμάτησε το σύστημα ο κάθε νομός να έχει τους δικούς του πίνακες, με όποια διαπλοκή αυτό συνεπαγόταν. Τότε λοιπόν ο πολύς κόσμος διαπίστωσε ότι είναι μία καλή "τρύπα" για  να μπεις στην εκπαίδευση και τότε κάποιοι επιτήδιοι είδαν την ευκαιρία για εκμετάλλευση της ζήτησης και γέμισε η Ελλάδα σεμινάρια.
Το απαράδεκτο με την κατάργηση των σεμιναριών είναι ότι έγινε επιλεκτικά, μόνο δηλαδή για αυτούς που ήθελαν να τα κάνουν από εδώ και πέρα, ενώ προκλητικά και χαριστικά τα άφησαν να ισχύουν για όσους τα είχαν και επομένως να τους προτάσσουν στους πίνακες. Ένα προσόν ή το καταργείς για όλους ή το αφήνεις ελέυθερο για όλους. Δεν μπορεί να το αναγνωρίζεις επιλεκτικά μόνο για κάποιους.

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ, ότι το πάρτι ξεκίνησε το 2008-2009. Ωστόσο, δε ξέρω αν έγινε επιλεκτικά η κατάργηση των σεμιναρίων. Νομίζω η φιλοσοφία ήταν ότι καταργούνται για του ΠΕ61 και ΠΕ71 από τη στιγμή που υπάρχουν τα αντίστοιχα τμήματα στη τριτοβάθμια που οδηγούν σε πτυχίο Ε.Α. νηπιαγωγών και δασκάλων αντίστοιχα. Δε θα μπορούσαν να καταργηθούν και για τους λοιπούς κλάδους ακριβώς γι' αυτό το λόγο, μη ύπαρξης προπτυχιακών προγραμμάτων στις καθηγητικές σχολές. Το γεγονός ότι έπαψαν να ισχύουν μετά τον Αύγουστο του 2010 έχει να κάνει με την πληθώρα τους και φυσικά τον τρόπο διεξαγωγής τους. Η όλη διαδικασία έγινε ανέκδοτο, διαμαρτυρίες, ασχετοσύνη, συνεπώς κατάργηση. Κι όσοι απόμειναν με το σεμινάριο δεν θα είναι για πολύ ακόμα. Είτε τα σεμινάρια θα καταργηθούν διά παντός με τον επόμενο νόμο Ε.Α., είτε οι εναπομείναντες θα εκτοπιστούν από την πληθώρα των μεταπτυχιακών Ε.Α. (καλή ώρα και το θέμα μας). Τέσπα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 02:16:08 μμ »
οκ ευχαριστώ!! ολόκληρο το 2ετές πρόγραμμα εννοείται αναγνωρίζεται. για τον 1 χρόνο που παίρνουμε και ειδικότητα δυσλεξίας δεν γνωρίζω.αν παρολαυτά γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα εξ αποστάσεως ενός χρόνου ας με πληροφορήσει.

Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στην Ε.Α.; Πώς αναγνωρίζεται, αφού είναι εξ αποστάσεως και δεν υπάρχει αντίστοιχο στο ΕΑΠ; Έχεις κάποια απόφαση ή τροποποιητική του ΔΟΑΤΑΠ;

Αποσυνδεδεμένος alkaliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:31:02 πμ »
Δεν νομίζω Μάρκο ότι η Ελλάδα έχει λίγα μεταπτυχιακά, ούτε λίγους μεταπτυχιακούς φοιτητές. Για την ακρίβεια στην Ελλάδα έχει πια κάνει και η κουτσή Μαρία μεταπτυχιακό. Ουσιαστικά έχει εκμηδενιστεί η αξία τους ως προσόν. Πλειάδα μεταπτυχιακών χωρίς σαφές επιστημονικό αντικείμενο και χωρίς κανένα αντίκρισμα στην αγορά εργασίας, που οι περισσότεροι τα έκαναν μόνο και μόνο  για να τους παρέχουν επιπλέον μόρια για το δημόσιο.

Όταν έβγαιναν σωρηδόν τα 400ωρα, δε μας πείραζε..Ούτε που λέγαμε τίποτα, μπας και μας πάρουν χαμπάρι και το κάνουν κι άλλοι και χάσουμε τη θέση στην ΕΑ. Από το 2005 ξέρεις πότε το πήρα χαμπάρι κι εγώ και πολλοί συμφοιτητές μου; Το 2009 παρακαλώ! Λες και ήταν το εξαιρετικά επικίνδυνο κρατικό μυστικό, που δεν έπρεπε να το ξέρει κανείς άλλος, παρά μόνο οι πελάτες των πολιτικών γραφείων! Γιατί μη μου πείτε ότι δεν ήταν οι πρώτοι που το έκαναν ή καλύτερα οι πρώτοι που το αγόρασαν από τις κατά τα άλλα συμπαθείς επιστημονικές ενώσεις-τσιράκια των ελληνικών πανεπιστημίων! Ποιος όμως να τολμήσει να καταγγείλει τις ''λαμογιές'' που έγιναν με τα 400ωρα, αφού όλοι σας έχετε τσιμπήσει έστω κι ένα τόσοδα μοριάκι. Και, ακούστε ή μάλλον διαβάστε κι ένα τελευταίο: Όλοι διαβάσαμε το νόμο που - παρέχοντας μας μια πλήρη ικανοποίηση για την αδικία και την πληθώρα των 400ωρων - τα καταργεί και αναγνωρίζει μόνο όσα αποκτήθηκαν μέχρι τον Αύγουστο του 2010. Σωστά; Σωστά. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Πριν από λίγες μέρες πληροφορήθηκα ότι τουλάχιστον 3 άτομα υπάρχουν στους πίνακες της ΕΑ με 400ωρο σεμινάριο φετινής ημερομηνίας. Τυχαίο; Δε νομίζω. Ή πιστέψαμε τόσο εύκολα την εφαρμογή του νόμου; Ασχοληθείτε κι άλλο εσείς με τις ημερομηνίες, τη φυσική ή μη παρουσία στα μεταπτυχιακά της Βουλγαρίας και αφήστε εδώ στην Ελλάδα να συνεχίζουν τις κομπίνες με βάση πάντα το νόμο.

1. Σχετικά με τα σεμινάρια. "Το πήρες το 2009 χαμπάρι" (όπως χαρακτηριστικά είπες) γιατί πρώτον τα προηγούμενα χρόνια μάλλον δεν σε ενδιέφερε η ειδική αγωγή, τόσο όσο να ψαχτείς μπαίνοντας στις σελίδες των πανεπιστημίων και ψάχνοντας τα σεμινάρια που γίνονταν και δεύτερον γιατί τότε δεν είχε γίνει ντόρος με την Ε.Α., κανένας δεν ασχολούνταν παρά μόνο αυτοί που πραγματικά ήθελαν. Οι υπόλοιποι κυνηγούσαν την ΠΔΣ, αυτή ήταν της μόδας τότε.
2. Οι πρώτοι που παρακολούθησαν τέτοια σεμινάρια, το έκαναν μετακομίζοντας στην Αθήνα ή στο Βόλο, γιατί μόνο τα πανεπιστήμια Αθηνών και Βόλου προσέφεραν αυτά τα σεμινάρια στις αρχές και μάλιστα δεν ήταν 400 ωρών, αλλά λιγότερων. Οι επιστημονικές ενώσεις, που σου είναι "συμπαθείς" (όπως και πάλι λες χαρακτηριστικά), μπήκαν στο παιχνίδι το 2008-2009 και δεν είχαν καμία ευθύνη πέρα από τα διαδικαστικά (βλ. εύρεση χώρου διεξαγωγής σεμιναρίων κλπ). Την εκπαιδευτική ευθύνη είχαν και πάλι τα πανεπιστήμια και οι καθηγητές πανεπιστημίων που συμμετείχαν.
3. Τα σεμινάρια καταργήθηκαν μόνο για τους κλάδους ΠΕ61 και ΠΕ71. Κατά άλλα ισχύουν κανονικά, εφόσον έγιναν μέχρι 8/2010. Όσον αφορά στις πληροφορίες σου λοιπόν για τα τρία άτομα, πρώτον "σου είπανε". Από το "σου είπανε" μέχρι το "ισχύει" έχει μεγάλη διαφορά. Και δεύτερον αν δεν είναι ΑμεΑ πρέπει να γίνει καταγγελία. Δώσε μας τα ονόματα και θα το ψάξουμε.
4. Από τη μια κατακρίνεις τα σεμινάρια και από την άλλη σου φαίνεται ανέκδοτο που καταργήθηκαν. Αποφάσισε, είσαι υπέρ ή κατά;
5. Πάντως (κι αφού έχουμε δημοκρατία) εμένα πιο σοβαρά μου φαίνονται τα σεμινάρια 400 ωρών από οποιοδήποτε μεταπτυχιακό που αν μη τι άλλο δεν έχει κάθε Σ/Κ παρακολουθήσεις, αλλά αντίθετα έχει ένα Σ/Κ το μήνα και χαρακτηρίζεται "συμβατικό τακτικής παρακολούθησης μεταπτυχιακό".
6. Παρεμπιπτόντως, μεταπτυχιακά Ε.Α. υπήρχαν και πριν το 2009, σε διάφορες χώρες, κοντινές, μακρινές, του εσωτερικού...αναλόγως τα βαλάντια και τις δυνατότητες. Αλλά πριν το 2009, όπως προείπα, ποιος ασχολούνταν με την Ε.Α.;

Κατηγόρησες όλους όσοι εκφράζουν διαφορετική άποψη από αυτή που θα ήθελες ότι το παίζουμε σωτήρες και επιδιδόμαστε επί της ουσίας σε κυνήγι μαγισσών. Δε σκέφτηκες όμως ούτε για μια στιγμή ότι μπορεί να έχουμε δίκιο. Όσοι εξέφρασαν πάντως αντίθετη άποψη δεν απευθύνονταν σε σένα, δε χρειάζεται να τα παίρνεις όλα προσωπικά. Έχουμε καταλάβει ότι το παρακολουθείς και είσαι υπέρμαχος του προγράμματος. Πάρα πολύ ωραία. Από κει και πέρα, αντί να θες να μας φιμώσεις, μπορείς είτε να εκθέτεις τα επιχειρήματά σου υπέρ του προγράμματος ήρεμα και όμορφα, είτε να αδιαφορήσεις και να συνεχίσεις τις σπουδές σου κανονικά. Αφού λες ότι είναι τόσο καλό δε πά να λέμε εμείς ό,τι θέλουμε! Εσύ θα είσαι εντάξει! Κι αύριο μεθαύριο με το καλό στους πίνακες και μετά σε σχολείο. Όλες οι άλλες σου αντιδράσεις δείχνουν μία αγωνιώδη προσπάθεια υπεράσπισης και μάλλον επιβεβαιώνουν το αντίθετο από αυτά που υποστηρίζεις. Και κάτι τελευταίο! Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τη Βουλγαρία ή τις λοιπές βαλκανικές χώρες. Ίσα ίσα, εμένα μου είναι πολύ συμπαθείς χώρες, πολύ περισσότερο από τις χαρακτηριζόμενες δυτικές ευρωπαϊκές. Το θέμα δεν είναι η χώρα, αλλά ο τρόπος διεξαγωγής του μεταπτυχιακού. Το ίδιο θα το ψάχναμε για οποιοδήποτε συμβατικό μεταπτυχιακό εμφανιζόταν ξαφνικά στο τοπίο και γινόταν σε ένα χρόνο με πήγαιν'-έλα κάποια Σ/Κ. Αυτά τα ολίγα και να είσαι σίγουρη φιλικά ειπωμένα!


Εντάξει, εσείς ενδιαφερόσασταν για την ειδική αγωγή πριν καλά-καλά θεσμοθετηθεί στην Ελλάδα κι εμείς ξυπνήσαμε ξαφνικά   >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος alkaliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 01:37:25 πμ »
Και τι τηλέφωνα να δώσουν οι άνθρωποι, που το παρακολουθούν, ώστε να είναι όλα πιο ''καθαρά'', όπως λες..Μπες στις ηλεκτρονικές σελίδες των γραφείων, που ανεβάζουν στη Σόφια τους φοιτητές και πάρε όποια πληροφορία θέλεις. Δεν κρύβουν κάτι. Όλα φανερά τα έχουν! Αυτά και μάλλον ο ντόρος γίνεται κυρίως από όσους ήθελαν να γραφτούν στο μεταπτυχιακό και δεν πρόλαβαν ή για κάποιο λόγο δεν τους δέχτηκαν. Πάντως, πρέπει ακόμη κι σ' αυτή την περίπτωση, να χαίρεστε όσοι έχετε χρήματα ακόμη και ελπίζετε στην εξαγορά μιας τελευταίας ελπίδας. Γιατί υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν ούτε στην τόσο περιφρονημένη Βουλγαρία να πάνε, για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον μοριάκι στον ΑΣΕΠ του 2020..Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη, για να μιλάω για ΑΣΕΠ μέσα στα επόμενα 10 χρόνια  :-[ :-[
εαν ειναι ολα καθαρα στη βουλγαρια και δεν πληρωνονται μεσαζοντες με γνωριμιες σε καθηγητες, δωστε τα τηλεφωνα στον κοσμο να ενημερωθει απο το ιδιο το πανεπιστημιο και πειτε με πιοον τροπο και τι χαρτια χρειαζονται για να κανει καποιος την εγγραφη του.....................εκκληση για απαντηση απο ολους οσους το κανουν στη βουλγαρια, μην το κανουμε κρατικο μυστικό οπως τα 400 σεμιναρια πληροφορικης/ειδικης αγωγης/διαπολιτμικης αγωγης, υπαρχουν παιδια που τους ενδιαφερει το σχετικα φτηνο μεταπτυχιακο χωρις βεβαια μεσαζοντες

Διαβάζεις μετά ξανά όσα γράφεις; Τι εννοείς, αν είναι όλα καθαρά; Μιλάς για ένα δημόσιο πανεπιστήμιο μιας χώρας. Πού ξέρω εγώ αν  είναι καθαρά στην Αγγλία, που κάθε χρόνο έρχονται 100άδες μεταπτυχιακά, στην Ιταλία (που ξαφνικά όλοι έγινα ιταλομαθείς) και στην Ισπανία και δεν ξέρω που αλλού...Αν σε ενδιαφέρει, τα τηλέφωνα είναι ορατά από τον καθένα, καθώς και οι σελίδες των Πανεπιστημίων. Αν πάλι τα 2 μεταπτυχιακά σου, όπως λες, σε καλύπτουν, τι σκας; Άσε αυτούς που ενδιαφέρονται και έχουν το χρόνο και τα χρήματα, να το ψάξουν.


Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:30:46 πμ »
Και τι τηλέφωνα να δώσουν οι άνθρωποι, που το παρακολουθούν, ώστε να είναι όλα πιο ''καθαρά'', όπως λες..Μπες στις ηλεκτρονικές σελίδες των γραφείων, που ανεβάζουν στη Σόφια τους φοιτητές και πάρε όποια πληροφορία θέλεις. Δεν κρύβουν κάτι. Όλα φανερά τα έχουν! Αυτά και μάλλον ο ντόρος γίνεται κυρίως από όσους ήθελαν να γραφτούν στο μεταπτυχιακό και δεν πρόλαβαν ή για κάποιο λόγο δεν τους δέχτηκαν. Πάντως, πρέπει ακόμη κι σ' αυτή την περίπτωση, να χαίρεστε όσοι έχετε χρήματα ακόμη και ελπίζετε στην εξαγορά μιας τελευταίας ελπίδας. Γιατί υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν ούτε στην τόσο περιφρονημένη Βουλγαρία να πάνε, για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον μοριάκι στον ΑΣΕΠ του 2020..Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη, για να μιλάω για ΑΣΕΠ μέσα στα επόμενα 10 χρόνια  :-[ :-[
εαν ειναι ολα καθαρα στη βουλγαρια και δεν πληρωνονται μεσαζοντες με γνωριμιες σε καθηγητες, δωστε τα τηλεφωνα στον κοσμο να ενημερωθει απο το ιδιο το πανεπιστημιο και πειτε με πιοον τροπο και τι χαρτια χρειαζονται για να κανει καποιος την εγγραφη του.....................εκκληση για απαντηση απο ολους οσους το κανουν στη βουλγαρια, μην το κανουμε κρατικο μυστικό οπως τα 400 σεμιναρια πληροφορικης/ειδικης αγωγης/διαπολιτμικης αγωγης, υπαρχουν παιδια που τους ενδιαφερει το σχετικα φτηνο μεταπτυχιακο χωρις βεβαια μεσαζοντες

Διαβάζεις μετά ξανά όσα γράφεις; Τι εννοείς, αν είναι όλα καθαρά; Μιλάς για ένα δημόσιο πανεπιστήμιο μιας χώρας. Πού ξέρω εγώ αν  είναι καθαρά στην Αγγλία, που κάθε χρόνο έρχονται 100άδες μεταπτυχιακά, στην Ιταλία (που ξαφνικά όλοι έγινα ιταλομαθείς) και στην Ισπανία και δεν ξέρω που αλλού...Αν σε ενδιαφέρει, τα τηλέφωνα είναι ορατά από τον καθένα, καθώς και οι σελίδες των Πανεπιστημίων. Αν πάλι τα 2 μεταπτυχιακά σου, όπως λες, σε καλύπτουν, τι σκας; Άσε αυτούς που ενδιαφέρονται και έχουν το χρόνο και τα χρήματα, να το ψάξουν.
ok, στην αγγλια και στην ελλαδα δεν πληρωσαμε μεσαζοντες...................αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι το πανεπιστημιο το κοστολογει 3300 και τα γραφεια στην ελλαδα 5700............μηπως ειναι μεγαλη διαφορα? και τι κοστιζει για τον καθενα 1500 ευρω η μεταφραση η τα γραφεια πληρωνουν και κατι αλλο?.............., στην αγγλια και γενικα στις αλλες χωρες οτι γραφει στην ιστοσελιδα του το πανεπιστημιο αυτο και ισχυει...........στη βουλγαρια εχει διαφορες τιμες.............και το ξαναγραφω ποιος μου λεει οτι αφου υπαρχουν ελληνες μεσαζοντες που οχι μονο παιρνουν τα μισα λεφτα για εγγραφη αλλα μπορει να συνεργαζονται και με καθηγητες και να τα παιρνουν ολοι..............να ειναι δηλαδη μια φαμπρικα...................και επειδη καταλαβαινω οτι παρακολουθεις τπ προγραμμα θα σου δωσω μια συμβουλη.............με τους βουλγαρους δεν εχω προβλημα, το προβλημα μου ειναι με τους ελληνες μεσαζοντες που εμπορευονται με ασχημο τροπο την ελπιδα του καθε εκπαιδευτικου. Τώρα θα μου πεις ελληνες ειμαστε, ετσι λειτουργουμε και αντι να δημιουργησουμε περισσοτερα τμηματα μετατυχιακων στην ειδικη αγωγη στην ελλαδα παμε σε αλλες βαλκανικες χωρες και κανουμε εκει τμηματα για ελληνες οπως καναμε και με τα σεμιναρια των 400 ωρων.............αντε να δουμε και κανενα τμημα για βουλγαρους σε ελληνικα πανεπιστημια αλλα .............αυτοι δεν ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ, εμεις ξερουμε και αλλιως ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 08:33:37 πμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:41:09 πμ »
Και τι τηλέφωνα να δώσουν οι άνθρωποι, που το παρακολουθούν, ώστε να είναι όλα πιο ''καθαρά'', όπως λες..Μπες στις ηλεκτρονικές σελίδες των γραφείων, που ανεβάζουν στη Σόφια τους φοιτητές και πάρε όποια πληροφορία θέλεις. Δεν κρύβουν κάτι. Όλα φανερά τα έχουν! Αυτά και μάλλον ο ντόρος γίνεται κυρίως από όσους ήθελαν να γραφτούν στο μεταπτυχιακό και δεν πρόλαβαν ή για κάποιο λόγο δεν τους δέχτηκαν. Πάντως, πρέπει ακόμη κι σ' αυτή την περίπτωση, να χαίρεστε όσοι έχετε χρήματα ακόμη και ελπίζετε στην εξαγορά μιας τελευταίας ελπίδας. Γιατί υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν ούτε στην τόσο περιφρονημένη Βουλγαρία να πάνε, για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον μοριάκι στον ΑΣΕΠ του 2020..Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη, για να μιλάω για ΑΣΕΠ μέσα στα επόμενα 10 χρόνια  :-[ :-[
εαν ειναι ολα καθαρα στη βουλγαρια και δεν πληρωνονται μεσαζοντες με γνωριμιες σε καθηγητες, δωστε τα τηλεφωνα στον κοσμο να ενημερωθει απο το ιδιο το πανεπιστημιο και πειτε με πιοον τροπο και τι χαρτια χρειαζονται για να κανει καποιος την εγγραφη του.....................εκκληση για απαντηση απο ολους οσους το κανουν στη βουλγαρια, μην το κανουμε κρατικο μυστικό οπως τα 400 σεμιναρια πληροφορικης/ειδικης αγωγης/διαπολιτμικης αγωγης, υπαρχουν παιδια που τους ενδιαφερει το σχετικα φτηνο μεταπτυχιακο χωρις βεβαια μεσαζοντες

Διαβάζεις μετά ξανά όσα γράφεις; Τι εννοείς, αν είναι όλα καθαρά; Μιλάς για ένα δημόσιο πανεπιστήμιο μιας χώρας. Πού ξέρω εγώ αν  είναι καθαρά στην Αγγλία, που κάθε χρόνο έρχονται 100άδες μεταπτυχιακά, στην Ιταλία (που ξαφνικά όλοι έγινα ιταλομαθείς) και στην Ισπανία και δεν ξέρω που αλλού...Αν σε ενδιαφέρει, τα τηλέφωνα είναι ορατά από τον καθένα, καθώς και οι σελίδες των Πανεπιστημίων. Αν πάλι τα 2 μεταπτυχιακά σου, όπως λες, σε καλύπτουν, τι σκας; Άσε αυτούς που ενδιαφέρονται και έχουν το χρόνο και τα χρήματα, να το ψάξουν.
δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος/η, δεν ειμαι εγω υπευθυνος για την αναγνωριση , την γνωμη μου γραφω οπως και ολοι οι αλλοι και θα σε παρακαλουσα να δωσεις στο φορουμ το email σου και να βοηθησεις τα ατομα που θελουν να πανε δινοντας τους πληροφοριες...............αφου ολα ειναι καθαρα οπως λες και δεν πληρωσες μεσαζοντες αλλα μπηκες με την αξια σου............προφυλαξε συναδελφους που θελουν να το κανουν και δεν εχουν τα παραπανω 1500 περιπου που ζητουν οι μεσαζοντες, εσυ πληρωσες 3300 χωρις μεσαζοντες αρα μπορεις να βοηθησεις ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 08:42:58 πμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 09:36:12 πμ »
Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι. Δεν οφελεί να επαναλαμβανουμε τις ιδιες αποψεις συνεχεια ή να προσπαθήσουμε να πείσουμε. Λέμε τη γνωμη μας, δινουμε πληροφοριες που ισως εχουμε και μένουμε σε αυτό.
Αν συνεχίσουμε κατ αυτον τον τρόπο φοβαμαι πως το θέμα θα κλειδωθεί.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 03:14:45 μμ »
Εχω νεότερες πληροφορίες για αυτό το μεταπτυχιακό.Η αναγνώριση που δείχνουν αφορά το συμβατικό που είχε γίνει στη βουλγαρική γλώσσα και κάποιες εργασίες παραδίδονταν στην αγγλική.Μου το είπε αυτό ένα ζευγάρι συναδέλφων που το παρακολούθησε και τους το αναγνώρισαν.Μάλιστα αυτό που αναγνωρίστηκε είχε διάρκεια σχεδόν 2χρόνων.Αυτό που πραγματοποιείται τώρα,δεν έχει αναγνωριστεί ξεκίνησε φέτος πρωτη χρονιά,πράξη αναγνώρισης δεν υπάρχει γιατί δεν έχει κάποιος αποφοιτήσει.Καθώς καταλαβαίνετε,λειτούργησαν στη Βουλγαρία 2 μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή.Το συμβατικό το οποίο πήρε αναγνώριση και το μεταγενέστερο(αυτό που τώρα πραγματοποιείται με διαφορετικού όρους και προϋποθέσεις σε σχέση με το συμβατικό)και δεν έχει αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος alkaliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 03:43:00 μμ »

δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος/η, δεν ειμαι εγω υπευθυνος για την αναγνωριση , την γνωμη μου γραφω οπως και ολοι οι αλλοι και θα σε παρακαλουσα να δωσεις στο φορουμ το email σου και να βοηθησεις τα ατομα που θελουν να πανε δινοντας τους πληροφοριες...............αφου ολα ειναι καθαρα οπως λες και δεν πληρωσες μεσαζοντες αλλα μπηκες με την αξια σου............προφυλαξε συναδελφους που θελουν να το κανουν και δεν εχουν τα παραπανω 1500 περιπου που ζητουν οι μεσαζοντες, εσυ πληρωσες 3300 χωρις μεσαζοντες αρα μπορεις να βοηθησεις ;) ;) ;)
[/quote]

Μα είπα 100 φορές πως δεν το κάνω. Πόσες ακόμη να το ξαναπώ; Το κάνουν όμως πολλοί γνωστοί μου. Μακάρι να έιχα τα χρήματα να το έκανα. Πώς έβγαλες το συμπέρασμα πως έδωσα τα 3300; Αφού δεν το κάνω. Μίλησα εγώ για 3300 και 57οο και μεσάζοντες; ΕΛΕΟΣ. Μην παραποιήτε τα λόγια κάποιου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.