*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 394599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #882 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:36:26 μμ »
αν χρειάζεσαι και διδακτορικό για να μπεις σε μια τάξη,να παίρνεις 700 ευρώ και να περνάς όλη αυτή την αγωνία κάθε χρόνο...ε τότε είμαστε για να αλλάξουμε επάγγελμα
Δυστυχως ειναι τετοια η απελπισια του κλαδου μας που ειναι πολυ πιθανο καποιοι να στραφουν στην αποκτηση διδακτορικου προκειμενου να δουλεψουν εστω και αναπληρωτες. Νομιζω υπαρχουν ηδη και καμια 20αρια φιλολογοι με διδακτορικο στον πινακα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #883 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:38:12 μμ »
όχι δεν είναι τόσα ..ούτε 10 δεν είναι ...και επίσης δεν είναι διδακτορικά μαϊμού..

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #884 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:40:22 μμ »
Εννοω οτι αν καποιος το ξεκινησει ακομα και σημερα θα το καταθεσει με τις αιτησεις σε τουλαχιστον 2 χρονια (Ιουνιο-Ιουλιο του '14). Μεχρι τοτε... ζησε Μαη μου! Ο πινακας θα εχει τιγκαρει με μεταπτυχιακα και θα εχει ηδη στηθει η φαμπρικα των διδακτορικων...
Το μεταπτυχιακο της Βουλγαρίας δεν έχει διαρκεια 1χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #885 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:55:28 μμ »
1 χρονο εχει αλλα μεχρι να σταλει το πτυχιο απο Βουλγαρια (θελει 2 -3 μηνες) και να παρεις αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ (αλλοι 3-4 μηνες) την εχασες τη χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 01:01:08 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος Canar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #886 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 06:48:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/ες,
Το καλύτερο θα ήταν να αλλάξει το υπουργείο την μοριοδότηση στα μεταπτυχιακά της ειδικής αγωγής και να μοριοδοτούνται όλα τα κριτήρια των υποψηφίων αναπληρωτών. Προϋπηρεσία, ΑΣΕΠ, βαθμός πτυχίου, ημ/νια κτήσης, μεταπτυχιακά κ.τ.λ Δεν πιστεύω πως κάποιος δεν θα θέλει ένα αξιοκρατικό σύστημα επιλογής. Είναι άδικο κατά την γνώμη μου κάποιος με μεταπτυχιακό ενός χρόνου να προηγείται στην σειρά κατάταξης άλλων συναδέλφων με 5 ή 6 χρόνια προϋπηρεσίας χωρίς κανένα άλλο κριτήριο. Εάν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό κάντο αλλά να ξέρεις οτι μοριοδοτείται τόσο. Έτσι θα σταματούσε το φαινόμενο της έξαρσης των μεταπτυχιακών από Βουλγαρία, Ιταλία κτλ. Ενδεικτικά προτείνω κάποια μοριοδότηση ωστε να γίνει το σύστημα πιο αξιοκρατικό. Το blog που δημιούργησα είναι: http://prosyppaideias.blogspot.gr/ Τα κριτήρια αυτά τα έχω στείλει και σε πολλούς Σχολικούς Συμβούλους Ειδικής Αγωγής.

o ΑΣΕΠ της γενικής με ποιά λογική θα δίνει τόσα μόρια στην ειδική αγωγή;;;;;;;;;

Νομίζω οτι το γράφω αρκετές φορές οτι η μοριοδότηση που προτείνω είναι ενδεικτική. Στο κάτω κάτω δεν είναι δική μου δουλειά να καθορίσω τα κριτήρια και την μοριοδότηση σε καθένα απ' αυτά. Εγώ απλώς προτείνω οτι πρέπει να συμπεριληφθούν και κάποια άλλα κριτήρια ωστε το σύστημα αξιολόγησης να γίνει πιο αξιοκρατικό και να μην παρουσιάζουν οι πίνακες κάθε χρόνο αυτήν την εικόνα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Στο συγκεκριμένο που αναφέρεσαι θα μπορούσε να ισχύει από την στιγμή που θα γίνει ΑΣΕΠ Ειδικής Αγωγής (αν ποτέ γίνει για τους κλάδους της Δ/θμιας).

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #887 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 11:22:38 μμ »
Με μαθηματική ακρίβεια, τα νέα μεταπτυχιακά που θα μπουν του χρόνου θα μείνουν στην απ' εξω...εκτός κι αν έχουν ταυτόχρονα αρκετά μόρια προϋπηρεσίας!!! Αναφέρομαι στους ΠΕ02.50

Γιατί τα φετινά με μηδενική προϋπηρεσία τι θα κάνουν...; Πέρσι τους τελευταίους μεταπτυχιακούς (ΠΕ02.50) τους πήραν είτε με μειωμένο ωράριο, είτε στην καλύτερη περίπτωση πλήρους ωραρίου από τον Φεβρουάριο και ύστερα...
Αυτοί δε που δεν είχαν κουτάκι βρέθηκαν με ωρομισθία...
Φέτος πραγματικά δεν ξέρω τι τύχη θα έχουν οι μεταπτυχιακοί....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #888 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:40:12 μμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...

ρε valentino τι παίζει με εσένα; μας δουλεύεις;

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #889 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:06:30 μμ »
μονο μεταπτυχιακο γίνεται ?

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #890 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 09:18:27 μμ »
Εχουμε κανα νεο για το εν λογω μεταπτυχιακο? Αναγνωριστηκε? Εχω μεινει στη φαση που περιμενανε να τους σταλει το πτυχιο απο Βουλγαρια.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #891 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 11:30:05 μμ »
Eγω να ρωτησω κατι αλλο.Ειναι πολλες οι εταιρειες μεσαζοντες γι'αυτο το μεταπτυχιακο ;,εννοω μια ανα  νομό ή μια σε ολη την ελλαδα.Μπορει  σ'αυτη τη τελευταια περιπτωση καποιος να μου την ονομασει εστω και με π.μ;
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #892 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 02:04:40 μμ »
Eγω να ρωτησω κατι αλλο.Ειναι πολλες οι εταιρειες μεσαζοντες γι'αυτο το μεταπτυχιακο ;,εννοω μια ανα  νομό ή μια σε ολη την ελλαδα.Μπορει  σ'αυτη τη τελευταια περιπτωση καποιος να μου την ονομασει εστω και με π.μ;
Ευχαριστω.

είναι πολλές εταιρίες μέχρι και φροντιστήρια.........κατά περίεργο τρόπο τα περισσότερα εδρεύουν στη Λάρισα....

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #893 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 02:39:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/ες,
Το καλύτερο θα ήταν να αλλάξει το υπουργείο την μοριοδότηση στα μεταπτυχιακά της ειδικής αγωγής και να μοριοδοτούνται όλα τα κριτήρια των υποψηφίων αναπληρωτών. Προϋπηρεσία, ΑΣΕΠ, βαθμός πτυχίου, ημ/νια κτήσης, μεταπτυχιακά κ.τ.λ Δεν πιστεύω πως κάποιος δεν θα θέλει ένα αξιοκρατικό σύστημα επιλογής. Είναι άδικο κατά την γνώμη μου κάποιος με μεταπτυχιακό ενός χρόνου να προηγείται στην σειρά κατάταξης άλλων συναδέλφων με 5 ή 6 χρόνια προϋπηρεσίας χωρίς κανένα άλλο κριτήριο. Εάν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό κάντο αλλά να ξέρεις οτι μοριοδοτείται τόσο. Έτσι θα σταματούσε το φαινόμενο της έξαρσης των μεταπτυχιακών από Βουλγαρία, Ιταλία κτλ. Ενδεικτικά προτείνω κάποια μοριοδότηση ωστε να γίνει το σύστημα πιο αξιοκρατικό. Το blog που δημιούργησα είναι: http://prosyppaideias.blogspot.gr/ Τα κριτήρια αυτά τα έχω στείλει και σε πολλούς Σχολικούς Συμβούλους Ειδικής Αγωγής.

Και γιατί να είναι έτσι??? Το θεωρώ άδικο κάποιος που έχει δουλέψει σαν Αναπληρωτής Γενικής Παιδείας κάποια χρόνια να απαιτεί να πάρει σειρά κατάταξης και στον Πίνακα Ειδικής Αγωγής μόνο και μόνο επειδή έκανε ένα σεμινάριο 400 ωρών και
θέλει να πιστεύει ότι έχει την κατάρτιση και τις γνώσεις να ασχοληθεί μ'αυτόν τον ιδιαίτερο τομέα....
Ας βάλουμε λίγο τη λογική και την ορθότητα των πραγμάτων πάνω απ' όλα και όχι μόνο το τι μας συμφέρει για να διοριστούμε....
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #894 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 02:41:12 μμ »
Έχετε υπόψη ότι σύμμφωνα με τον Ειδικό Γραμματέα Πρωτοβάθμιας-Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ.Γκλαβά, από του χρόνου θα αλλάξει ο τρόπος αξιολόγησης των κριτηρίων της ειδικής αγωγής, ώστε τα σεμινάρια και τα μεταπτυχιακά να μην προτάσσονται, αλλά πιθανώς να δίνουν μόνο κάποια μόρια. Φέτος ήταν η τελευταία χρονιά που υπήρχε αυτή η κατάταξη.

http://www.satea.gr/2012/09/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 02:50:59 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #895 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 02:44:41 μμ »
Και γιατί να είναι έτσι??? Το θεωρώ άδικο κάποιος που έχει δουλέψει σαν Αναπληρωτής Γενικής Παιδείας κάποια χρόνια να απαιτεί να πάρει σειρά κατάταξης και στον Πίνακα Ειδικής Αγωγής μόνο και μόνο επειδή έκανε ένα σεμινάριο 400 ωρών και
θέλει να πιστεύει ότι έχει την κατάρτιση και τις γνώσεις να ασχοληθεί μ'αυτόν τον ιδιαίτερο τομέα....
Ας βάλουμε λίγο τη λογική και την ορθότητα των πραγμάτων πάνω απ' όλα και όχι μόνο το τι μας συμφέρει για να διοριστούμε....
Eνώ ηταν πολύ λογικό κάποιος που δεν είχε δουλέψει αναπληρωτής πουθενά να βρέθηκε με ένα σεμινάριο πάνω από ανθρώπους με χρόνια προυπηρεσίας στην ειδική αγωγή ή η προυπηρεσία της ειδικής αγωγής να μετρά και στον πίνακα της γενικής και όχι το αντίστροφο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.186 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.