*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;  (Αναγνώστηκε 77299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:41:27 πμ »
Για σουsilkcut χαίρομαι και σε ευχαριστώ που διευκρινίσεις τα πράγματα.  Εμένα που κρίθηκα υπεραριθμος μου είπε η διεύθυνση του σχολείου ότι πλέον δεν ανήκω στο σχολείο και υποψία ζημιά ότι στα κενά πλεονασματα που έδωσε για το σχολείο ζητάει τις λίγες ώρες που έχω λες και εγώ δεν είμαι εκεί. Μάλιστα όταν την ρώτησα τι δήλωσε δεν μου απαντούσε
αν ησουν προσωρινά τοποθετημένος  (λόγω διάθεσης ΠΥΣΔΕ) στο σχολείο δε θα μέτραγε τις ώρες σου για τα λειτουργικά κενά,
αλλά για να βγούν λειτουργικά κενά / πλεονάσματα σωστά υπολογίζουμε συνολικά το ωράριο όσων ανήκουν οργανικά (είτε έχουν χαρακτηριστεί υπεράριθμοι είτε όχι) στο σχολείο,
και για να σου πω εσύ που δεν είσαι διάθεση ΠΥΣΔΕ αν δε σε μετρήσει για να σε βγάλει πλεόνασμα, πως θα φύγεις για να πας αλλού??? ::) ::) ::)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:21 »

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:47:12 μμ »
Ασε έχω μπλέξει. Περιμένω τώρα να δώ που θα συμπληρώσω    Εχω απογοητευτεί  είμαι στην παραμεθοριο 10 χρόνια (υπηρετώντας στην παραμεθοριο και όχι φεύγοντας με αποσπάσεις ) πήρα οργανικη με χίλια ζόρια και τώρα με την υπεραριθμια πάλι στην ζητιανια. Σε ευχαριστω για την ανταπόκριση.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:11:21 μμ »
υπομονή και καλή δύναμη :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:26:26 μμ »
Εχω την εξής απορία. Αν συνάδελφος της ειδικότητάς μου, που προηγείται από μένα χρονικά στην τοποθέτηση στο σχολείο, κάνει αμοιβαία με άλλον συναδελφο, ο νεοφερθείς συνάδελφος θεωρείται τελευταίος τοποθετηθείς ή παίρνει τη σειρά εκείνου με τον οποίο έκανε αμοιβαία; Θα προγηθεί δηλαδή ημών που είμαστε οργανικά τοποθετημένοι στο σχολείο εδώ και χρόνια ή πάει στο τέλος; Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:21 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:53:18 μμ »
Απ΄όσο θυμάμαι - αν μιλάς για αμοιβαία μετάθεση - και οι δυο που συμμετέχουν στη διαδικασία ΔΕΝ πρέπει να είναι οργανικά υπεράριθμοι. Άρα, λογικά δε πρέπει να βγει υπεράριθμος στο σχολείο σου, αυτό ίσως σημαίνει ότι παίρνει τη χρονική τοποθέτηση του συναδέλφου που έκαναν αμοιβαία ώστε να μην βγει υπεράριθμος

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:57:06 μμ »
μιλάς για αμοιβαία μετάθεση υποθέτω, και (νομίζω ότι) δεν προηγείται των προηγούμενων οργανικά τοποθετημένων αυτός που μετατέθηκε (αμοιβαία) φέτος (ας πούμε) δεν μετατέθηκε αναδρομικά.
αν έχει τεθεί θέμα οργανικής υπεραριθμίας σε ένα σχολείο δεν γίνεται αμοιβαία μετάθεση οπότε δεν προκύπτουν τα υπόλοιπα:
οι χαρακτηριζόμενοι ως υπεράριθμοι δε δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης (άρθρο 10 ΠΔ 100/97)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:05:39 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:43:07 πμ »
Μπορεί να μη βγει φετος η υπεραριθμία και να βγει σε ένα-δύο χρόνια. Ποιος θα είναι τότε ο υπεράριθμος; Αυτός που ήρθε με αμοιβαία ή εγώ που ακολουθούσα χρονικά στην τοποθέτηση εκείνον που έφυγε με αμοιβαία. Και τίθεται καθ θέμα και στην κατανομή.Εμείς δυστυχώς τηρούμε το παλιό καλό καθεστώς: προγούνται οι παλαιότεροι"...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:47:11 πμ »
εγώ απάντησα με βάση αυτά που ξέρω, αλλά ενημερωτικά ρωτάω γιατί δε το έχω ξανακούσει αυτό το σενάριο:
ποιος σας είπε και κυρίως που υπάρχει γραμμένο ότι όποιος μετατίθεται αμοιβαία μετατίθεται αναδρομικά (δηλαδή θεωρείται ότι πήρε την οριστική τοποθέτηση στο σχολείο αναδρομικά)?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:52:09 πμ »
Μπορεί να μη βγει φετος η υπεραριθμία και να βγει σε ένα-δύο χρόνια. Ποιος θα είναι τότε ο υπεράριθμος; Αυτός που ήρθε με αμοιβαία ή εγώ που ακολουθούσα χρονικά στην τοποθέτηση εκείνον που έφυγε με αμοιβαία. Και τίθεται καθ θέμα και στην κατανομή.Εμείς δυστυχώς τηρούμε το παλιό καλό καθεστώς: προhγούνται οι παλαιότεροι"...
αυτός που ήρθε με αμοιβαία λέω εγώ,
οι αρχαιότεροι προηγούνται όταν είναι ορίτζιναλ αρχαιότεροι και όχι μαϊμού,
πάντως ενδιαφέρον το ερώτημα που έβαλες, πες όμως σε αυτούς που σου έδωσαν αυτή την απάντηση να σου αναφέρουν από ποια διάταξη προκύπτει το συμπέρασμά τους ;),
ρώτα και την bitch
διοικητικός είναι όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας :).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:53:51 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:45:08 πμ »
 Eίναι κάπως περίπλοκο θέμα. Συμφωνώ με silcut, ρώτησε την bitch!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος polpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:52:23 μμ »
δε μου είπε κανείς κάτι επ' αυτού, αλλά θέλω να ξέρω για να προλάβω τις εξελίξεις...Ισως η bitch μπορεί να βοηθήσει όντως

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 03:02:48 πμ »
λάθος, από το άρθρο 14 δεν προκύπτει αυτό που λες:
Άρθρο 14 (κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών) παρ. 3  του Π Δ 50/1996 όπως τροποποιήθηκε από το Π Δ 100/1997 και ισχύει: «Από όσους εκπαιδευτικούς δεν επιθυμούν να κριθούν ως υπεράριθμοι, χαρακτηρίζονται ως υπεράριθμοι εκείνοι που τοποθετήθηκαν οργανικά τελευταίοι στη σχολική μονάδα. Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος, εκτός των εκπαιδευτικών που τοποθετήθηκαν ως υπεράριθμοι, θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα. Σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης, σύμφωνα με το άρθρο 16 του ίδιου Π.Δ.».
η φράση "μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν το ίδιο σχολικό έτος" καθορίζει την "ταυτόχρονη τοποθέτηση" και δε σημαίνει ότι μόνο τη χρονιά που πήγε με ρύθμιση υπεραριθμίας προστατεύεται ο συνάδελφος.

Κι όμως και το δικό μας ΠΥΣΔΕ ακολουθεί αυτό που λέει ο/η anapli και το στηρίζουν ακριβώς στο ίδιο σκεπτικό ότι η υπεραριθμία είναι ένα ετήσιο γεγονός. Η προστασία του τοποθετημένου από άρση υπεραριθμίας (δυστυχώς) ισχύει για τον πρώτο χρόνο (το ίδιο εκείνο έτος που τοποθετήθηκε) γιατί εκτός των άλλων πρέπει να υπηρετήσει την οργανική του.
Πιστεύω πως πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί ο νόμος που αφορά την απόδοση οργανικής στα σχολεία.
Πρέπει να υπάρξει ένα σύστημα δικαιότερο όπου θα συνυπολογίζονται όλα, χρόνια προϋπηρεσίας, μόρια, χρονιά απόδοσης της οργανικής, οικογενειακή κατάσταση, εντοπιότητα κ.α.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:26:57 μμ »
Κι όμως και το δικό μας ΠΥΣΔΕ ακολουθεί αυτό που λέει ο/η anapli και το στηρίζουν ακριβώς στο ίδιο σκεπτικό ότι η υπεραριθμία είναι ένα ετήσιο γεγονός. Η προστασία του τοποθετημένου από άρση υπεραριθμίας (δυστυχώς) ισχύει για τον πρώτο χρόνο (το ίδιο εκείνο έτος που τοποθετήθηκε) γιατί εκτός των άλλων πρέπει να υπηρετήσει την οργανική του.
Πιστεύω πως πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί ο νόμος που αφορά την απόδοση οργανικής στα σχολεία.
Πρέπει να υπάρξει ένα σύστημα δικαιότερο όπου θα συνυπολογίζονται όλα, χρόνια προϋπηρεσίας, μόρια, χρονιά απόδοσης της οργανικής, οικογενειακή κατάσταση, εντοπιότητα κ.α.
δεν ξέρω συνάδελφοι μπορεί να έχετε δίκιο,
πάντως το επιχείρημα για την υπηρέτηση οργανικής δεν ισχύει (όταν έχεις τοποθετηθεί με ρύθμιση υπεραριθμίας και έχεις κατοχυρώσει από πριν δικαίωμα μετάθεσης τότε δεν χρειάζεται να υπηρετήσεις την οργανική που πήρες με ρύθμιση υπεραριθμίας).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος BOYNO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 06:06:03 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου λύσει μια απορία?

Έστω ότι σε ένα σχολείο τοποθετούνται την ίδια χρονιά 2 εκπαιδευτικοί ίδιας ειδικότητας, αλλά ειδικής κατηγορίας και οι δύο. Ο ένας ανήκει σε ειδική κατηγορία λόγω ασθένειας του ίδιου, ενώ ο δεύτερος που έχει και περισσότερα μόρια, ανήκει σε ειδική κατηγορία λόγω συζύγου. Ποιος από τους δύο προηγείται μένει στο σχολείο αν τελικά δεν υπάρχει ωράριο που να καλύπτει και τους δύο????????
Ο έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων , ο βλάκας από τα δικά του.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.