*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 518349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_pirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 11, 2011, 01:53:42 μμ »
Εδω θα μαστε που το Σαββατοκύριακο  27-28 Αυγούστου θα ωρυώμαστε που δεν ια ξέρουμε σε ποιο σχολείο να πάμε. Δεν είμαι μάντης κακός αλλα σε κάποια ΠΥΣΠΕ όπως του Πειραιά δεν βγάλανε ακόμα τις οργανικές τοποθετήσεις....Οπότε βλέπω πολύ κοσμάκη στα λιμάνια και στα ΚΤΕΛ να περιμένουν στο ακουστικό τις αποσπάσεις.... :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:01 »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 11, 2011, 04:27:51 μμ »
θα μας τρελανουν τελειως αυτοι!με τοσα κενα τι περιμενουν για να κανουν αποσπασεις;με βαση τις συνταξιοδοτησεις και τους νεους διορισμους πρεπει ολοι να παρουμε αποσπαση...και παλι δε φτανουμε!

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 11, 2011, 06:37:17 μμ »
Επειδή το μαρτύριο αυτό το χουμε περάσει όλοι και καλό είναι να χουμε πάνω από όλα την πληροφόρηση γιά το που πάει το πράγμα,πρέπει να σας πω στην πρώτη γενική καταγραφή διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας ,στην επαρχία ,πέραν των μαθηματικών και φιλολόγων που παρουσιάζουν μικρά ελλείμματα ,οι υπόλοιπες ειδικότητες βγήκαν με πλεόνασμα...Όπερ αν εφαρμοστεί,που αυτή πληροφορούμε ότι είναι είναι η οδηγία,η εγκύκλιος ,γιά το νομό αυτό οι αποσπάσεις θα είναι ανάλογες των μεταθέσεων...Και επειδή πρόθεση του Υπουργείου είναι να παροπλίσει τους ταχυδακτυλουργούς φέτος,όσοι δεν ανήκουν σε ΄΄βασικές΄΄ ειδικότητες και δεν έχουν υψηλή μοριοδότηση ίσως θα πρέπει να σκεφτούν σοβαρά ένα όποιο προγραμματισμό γιά το επόμενο διάστημα...

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 11, 2011, 07:29:27 μμ »
Επειδή το μαρτύριο αυτό το χουμε περάσει όλοι και καλό είναι να χουμε πάνω από όλα την πληροφόρηση γιά το που πάει το πράγμα,πρέπει να σας πω στην πρώτη γενική καταγραφή διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας ,στην επαρχία ,πέραν των μαθηματικών και φιλολόγων που παρουσιάζουν μικρά ελλείμματα ,οι υπόλοιπες ειδικότητες βγήκαν με πλεόνασμα...Όπερ αν εφαρμοστεί,που αυτή πληροφορούμε ότι είναι είναι η οδηγία,η εγκύκλιος ,γιά το νομό αυτό οι αποσπάσεις θα είναι ανάλογες των μεταθέσεων...Και επειδή πρόθεση του Υπουργείου είναι να παροπλίσει τους ταχυδακτυλουργούς φέτος,όσοι δεν ανήκουν σε ΄΄βασικές΄΄ ειδικότητες και δεν έχουν υψηλή μοριοδότηση ίσως θα πρέπει να σκεφτούν σοβαρά ένα όποιο προγραμματισμό γιά το επόμενο διάστημα...
Δεδομένου  ότι  στην  επαρχία  ο  μέσος  όρος  ηλικίας  των  καθηγητών  είναι  σχετικά  μικρότερος  από  των  πόλεων, αναμενόμενη  η  κατάσταση  που  περιγράφεις  με  τα  ελάχιστα  ελλείμματα  σε  φιλολόγους-μαθηματικούς  (κ  φυσικούς  ενδεχομένως)  και  την  πληρότητα  στις  άλλες  ειδικότητες... Στα  μεγάλα  αστικά  κέντρα  όμως  τι  γίνεται? Εκεί  εκτιμώ  ότι  κατευθύνεται  και  η  μεγάλη  μάζα  των  αιτήσεων. Πιστεύω  ότι  ένα  σημαντικό  μέρος  των  συνταξιοδοτήσεων  καταγράφεται  σε  πόλεις, και  δη  σε  Αθήνα, Θεσσαλονίκη, πΕΙΡΑΙΑ, κ.α  μεγάλες  πόλεις. Αρα  δεν  μπορεί  να  μη  γίνουν  αποσπάσεις... Τα  ζητούμενα  είναι
1. σε  τι  βαθμό? (θα  καλύψουν  εν  μέρει  τα  κενά  με  αποσπ, και  εν  μέρει  με  αναπλ  κ  ωρομ  Ή συντριπτικά  με  αποσπασμένους  για  να  μειώσουν  το  μισθ. κόστος  που  βαρύνει  το  δημόσιο?)
2. η  μοριοδότηση  θα  ισχύσει?  ο  κάθε  συνάδελφος  θα  μπορεί  να  ελέγξει  αν  δικαίως  δεν  πήρε  τελικά  απόσπαση, βλέποντας  τη  βάση  απόσπασης  στην  περιοχή/στις  περιοχές  που  αιτήθηκε?
κοντός  ψαλμός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:01 »

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 11, 2011, 09:28:51 μμ »
Να σημειώσω πάντως ότι αναφερόμουν σε μεγάλη επαρχιακή πόλη,από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα,και στην συνολική εκτίμηση που έδωσαν Διεύθυνση και Γραφεία σήμερα.Τα κενά επαναλαμβάνω είναι ελάχιστα κι αφορούν μαθηματικούς και φιλολόγους...Να το ξαναπώ είναι πολύ περισσότερα τα πλεονάσματα...Σίγουρα για Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν έχω εικόνα αλλά από την ροή των μεταθέσεων δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ τα πράγματα...Να σας μεταφέρω και την άποψη υψηλού στελέχους του Υπουργείου ότι οι αποσπάσεις θα γίνουν με πάρα πολύ μεγάλη φειδώ....Μακάρι να διαψευσθώ αλλά ίσως φανώ χρήσιμος γιά τους λιγότερο ανενημέρωτους..

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #453 στις: Αύγουστος 11, 2011, 09:51:02 μμ »
Δεν είναι μόνο θέμα πλεονάσματος ή ελλείμματος, είναι και θέμα περιοχής, από ότι καταλαβαίνω. Θα φύγει π.χ. ένας φιλόλογος από τις Κυκλάδες -που αυτή τη στιγμή έχουν επιβεβαιωμένο έλλειμμα στη συγκεκριμένη ειδικότητα- και θα πάει στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη ή οπουδήποτε αλλού; Και ποιος θα τον καλύψει με δεδομένο ότι θα γίνουν 320 διορισμοί όλοι κι όλοι στη δευτεροβάθμια; Νομίζω ότι τις προθέσεις του υπουργείου σχετικά με τις αποσπάσεις, τις διαπιστώσαμε και από τις μεταθέσεις. Η λογική φαντάζομαι είναι ίδια: μη μας ενοχελέιτε, καθίστε εκεί που ειστε.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #454 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:29:09 μμ »
Επειδή κάποιοι τα βλέπουν όλα μαύρο-άσπρο και κάποιοι άλλοι ξαφνικά αποκτούν υψηλόβαθμους γνωστούς στο υπουργείο οι οποίοι όλως περιέργως τους τα ξερνάνε όλα οσάν ταλιμπάν σε αμερικανούς πράκτορες της cia που τους έχουν υποβάλλει σε "καινοτόμες" μορφές ανάκρισης,ας πούμε 2 βασικά πράγματα:
α)κάποιος που είναι υπεράριθμος των υπεραρίθμων στη περιοχή του(η συντριπτική πλειοψηφία των αιτούντων δεν έχουν οργανική,για δευτεροβάθμια μιλάμε πάντα),γιατί να μην πάρει απόσπαση για μία μικρομεσαία επαρχιακή πόλη ή ακόμα και για αστικό κέντρο λόγω συνταξιοδοτήσεων?Άλλωστε για κάποιες ειδικότητες υπάρχει και η διέξοδος της πρωτοβάθμιας που τραβά πολύ κόσμο...Αυτό άλλωστε συμφέρει και το υπουργείο...
β)Είναι περίεργοι οι καιροί για να αποξενώνει οικογένειες και το πολιτικό κόστος αβάσταχτο...Για να μην αναφέρω τα ανώδυνα ρουσφέτια των αποσπάσεων που προσφέρουν απλόχερα διάφοροι...
γ)Με απεργίες προ των πυλών από σεπτέβρη λόγω περικοπών,δεν νομίζω να συμφέρει κανέναν να ανοίξει νέα μέτωπα...

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 12, 2011, 12:47:29 πμ »
Ευτυχώς που έχουμε και τέτοιους γιατί το καφενείο καλά κρατεί και αν είσαι από τους αιτούντες απόσπαση , βλέπω απλά να παραμυθιάζεσαι ή να τρέχεις πίσω από κανένα αιρετό που θα γυρίσει από διακοπές και θα σου πει 'φέτος δυστυχώς μας τελείωσε...΄Ή στάση μου από τα λίγα που μπορώ να ξέρω νομίζω ότι είναι καθαρότερη από τη δικιά σου..΄.Σε πόλεμο βρισκόμαστε το παραλήρημα βλάπτει...

Αποσυνδεδεμένος εγκαταληψη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #456 στις: Αύγουστος 12, 2011, 03:28:24 μμ »
Βλεπω πάντος οτι ουτε οι αιρετοί των ΟΤΑ να μην περνουμε απόσπαση φέτος!!!!!Οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα υπήρετούν στον τόπο εκλογής τους αλλα στην καλύτερη........... σε γειτονικούς Νομούς!!!

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #457 στις: Αύγουστος 12, 2011, 05:59:14 μμ »
Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο την Πρωτοβάθμια του Πειραιά και μου είπαν να περιμένουμε τις αποσπάσεις εκτός, από 20-31 Αυγούστου. Μου είπαν όμως κι ότι οι αποσπάσεις εντός υπάρχει περίπτωση να βγουν πριν τις εκτός. Αυτό με παραξένεψε λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2011, 10:37:55 μμ από boukitsa »

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #458 στις: Αύγουστος 12, 2011, 08:52:41 μμ »
Συνάδελφοι ,καλησπέρα.Διαφωτίστε με ,παρακαλώ.Είμαι δασκάλα και έκανα αίτηση απόσπασης για σχολείο εντός ΠΥΣΠΕ..Δυστυχώς έχω την ατυχία να πάσχω από τη νόσο του HODGKIN (με πιστοποιηκό αναπηρίας 67% άνω) και υπάγομαι σε <ειδική κατηγορία>.Από το γραφείο μου είπαν πως,-εδώ αρχίζει το ωραίο-το κάθε ΠΥΣΠΕ βάζει τα δικά του κριτήρια για το ποιές αιτήσεις προηγούνται...δε γνωρίζουν ακόμα τα λειτουργικά κενά...πως ακόμα και να υπάρχουν κενά προηγούνται οι υπεράριθμοι....και τέλος πως στο σχολείο που ζητώ (Παίδων) οι θέσεις είναι...πολύ συγκεκριμένες!!!
  Όποια πληροφορία και ενημέρωση ευπρόσδεκτη.
  Ευχαριστώ !!
 

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #459 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:16:50 μμ »
Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο την Πρωτοβάθμια του Πειραιά και μου είπαν να περιμένουμε τις αποσπάσεις εκτός 20-31 Αυγούστου. Μου είπαν όμως κι ότι οι αποσπάσεις εντός υπάρχει περίπτωση να βγουν πριν τις εκτός. Αυτό με παραξένεψε λίγο.
[/

Τα τελευταία χρόνια οι αποσπάσεις εντός και εκτός γινονται ταυτόχρονα γιατι είναι άδικο κάποιος με λίγα χρόνια υπηρεσίας να
προηγέιται κάποιου με πολλά χρόνια αλλά προβληματα που τον αναγκάζουν να αλλάξει ΠΥΣΠΕ.Τώρα μαλιστα με τα μόρια
τα πραγματα μπορει να ' ναι ευκολότερα  παρά τις όποιες αδικίες

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #460 στις: Αύγουστος 12, 2011, 10:23:41 μμ »
στην δικη μας πρωτοβαθμια οι αιτησεις για αποσπασεις εντος ΠΥΣΠΕ  γινονται μεχρι 26 αυγουστου...
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #461 στις: Αύγουστος 13, 2011, 12:14:17 πμ »
Συνάδελφοι ,καλησπέρα.Διαφωτίστε με ,παρακαλώ.Είμαι δασκάλα και έκανα αίτηση απόσπασης για σχολείο εντός ΠΥΣΠΕ..Δυστυχώς έχω την ατυχία να πάσχω από τη νόσο του HODGKIN (με πιστοποιηκό αναπηρίας 67% άνω) και υπάγομαι σε <ειδική κατηγορία>.Από το γραφείο μου είπαν πως,-εδώ αρχίζει το ωραίο-το κάθε ΠΥΣΠΕ βάζει τα δικά του κριτήρια για το ποιές αιτήσεις προηγούνται...δε γνωρίζουν ακόμα τα λειτουργικά κενά...πως ακόμα και να υπάρχουν κενά προηγούνται οι υπεράριθμοι....και τέλος πως στο σχολείο που ζητώ (Παίδων) οι θέσεις είναι...πολύ συγκεκριμένες!!!
  Όποια πληροφορία και ενημέρωση ευπρόσδεκτη.
  Ευχαριστώ !!
Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. 81082/Δ2/18-7-2011  συμπληρωματική εγκύκλιο του ΥΠΔΜΘ με θέμα:
 ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις  επί των αποσπάσεων εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ»
ΣΧΕΤ.: Η αριθμ. 67353/Δ2/15-6-2011 εγκύκλιος σχετικά με την υποβολή αιτήσεων
αποσπάσεων εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ:

Σας ενημερώνουμε ότι τα κριτήρια μοριοδότησης που αναφέρονται στην παραπάνω σχετική εγκύκλιο μας  θα πρέπει να ισχύσουν και για τις αποσπάσεις εντος ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, προκειμένου να υπάρχει ενιαίος τρόπος αντιμετώπισης των αποσπάσεων.
Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΑΝΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Όσον αφορά τη σειρά στις τοποθετήσεις: από http://www.opengov.gr/ypepth/wp-content/uploads/downloads/2011/04/criteria.pdf
5.2. Ειδικότερα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, αποσπούν ή
τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς με την εξής σειρά:

α. Αποσπάσεις και τοποθετήσεις υπεραρίθμων
β. Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών που είναι στη διάθεση του ΥΣ
γ. Αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο της περιοχής αρμοδιότητας
του συμβουλίου και τοποθετήσεις αποσπασμένων από άλλες περιοχές
δ. Προσωρινές τοποθετήσεις μεταταχθέντων
ε. Προσωρινές τοποθετήσεις νεοδιόριστων
στ. Τοποθετήσεις αναπληρωτών


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2011, 12:19:46 πμ από aggelhor »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.