*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 510925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:19:11 πμ »
Δεν μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι σε κάποιες περιοχές . Αυτό είναι σίγουρο πως ισχύει . Μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι Πανελλαδικώς  .
Μάλλον υπάρχουν!
Για να μην πανικοβάλλω κανέναν, ξεκαθαρίζω ότι πρόκειται περί καθαρά προσωπικών μου εκτιμήσεων.Δεν μου είπε, δηλαδή, κάποιος κάτι. Απλά, ταιριάζω διάφορα δεδομένα μεταξύ τους και οδηγούμε σε συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Μπορεί και να κάνω λάθος.Μπορεί και να μην κάνω όμως.
Καλό μας κουράγιο...

Τώρα το είπες καλύτερα . ;)     Για ποιες ειδικότητες εκτιμάς πως ισχύει κάτι τέτοιο ?   

Δεν μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι σε κάποιες περιοχές . Αυτό είναι σίγουρο πως ισχύει . Μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι σε Πανελλαδικό επίπεδο .
σίγουρα υπάρχουν υπεράριθμοι σε παννελαδικό επίπεδο που τόσα χρόνια τους είχε στα γραφεία χωρίς διδακτικό αντικείμενο....
όταν διορίστηκα εγώ είχε πάρει τόσες ειδικότητες γαλλικών και θεολόγων που δεν κατάλαβα που τους απορρόφησε...πάντως τα γραφεία ειναι γεμάτα....

Κι εγώ έχω την υποψία ότι μπορεί να ισχύει για κάποιες ειδικότητες ( π.χ. πληροφορική , γυμναστές )  αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος .  Ξαναλέω πως για ΠΕ2 , ΠΕ3 , ΠΕ4 είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο .  Αν κάποιος ξέρει συγκεκριμένα πράγματα ας μας πει .

Υ.Γ. Δηλαδή λες πως αν γεμίσει όλα τα σχολεία της Ελλάδας με τους μόνιμους  θεολόγους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή θα περισσέψουν κάποιοι ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:44 »

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:25:14 πμ »
εγώ λέω πως ό,τι υπεραριθμία έχει θα τους χρησιμοποιήσει όλους στο έπακρο για να καλυψει ωράριο ακόμα και απο βασικές ειδικότητες και μαυτό το τρόπο ούτε διορισμούς θα κάνει ούτε αναπληρωτές θα πάρει αλλα και ελάχιστες αποσπάσεις θα κάνει....
όλα τα έχουν προγραμματίσει έτσι ώστε να "εξασφαλίσουν" την ομαλή λειτουργία των σχολείων....αν θα λειτουργήσει τίποτα απο σεπτέμβριο....
γιατί κάτι μου λέει οτι δε θα λειτουργήσει τιποτα???
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:30:24 πμ »
εγώ θέλω να ξέρω, οι ίδιοι δεν έχουν αγωνία; σε λίγο καιρό θα έχουμε εκλογές και πιθανότατα η Κυρία με την κουστωδία της θα συνταξιοδοτηθεί. δεν αγωνιά που ούτε μια βόλτα δε θα μπορεί να κάνει; τι νομίζει δηλαδή , θα παριστάνουν ισόβια τους υπουργούς;
δυστυχώς "φίλε" και συνάδερφε όλα μέσα στο σχέδιο τους είναι...δε νομίζω να σκάνε και πολύ...

αν και off topic, οι εξελιξεις εχουν δρομολογηθεί νομιζω παντώντας για μια ακομα φορά στον κοιμώμενο, πανσοφο και κυριαχο λαό. Στις εκλογες που δεν θα αργησουν να ερθουν, εχουν προετοιμάσει το εδαφος για τον μεγαλο συνασπισμο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ-ΔΗ.ΣΥ. (ή εστω καποια κομματια απο το ΠΑΣΟΚ και της δεξιας πολυκατοικιας (ξερνω))
Η παιδεια προσφερεται για την αφετηρια τετοιων συνεργασιων. Πηρατε χαμπαρι τι γινεται στη βουλη;
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=304096

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:35:08 πμ »
εγώ θέλω να ξέρω, οι ίδιοι δεν έχουν αγωνία; σε λίγο καιρό θα έχουμε εκλογές και πιθανότατα η Κυρία με την κουστωδία της θα συνταξιοδοτηθεί. δεν αγωνιά που ούτε μια βόλτα δε θα μπορεί να κάνει; τι νομίζει δηλαδή , θα παριστάνουν ισόβια τους υπουργούς;
δυστυχώς "φίλε" και συνάδερφε όλα μέσα στο σχέδιο τους είναι...δε νομίζω να σκάνε και πολύ...

αν και off topic, οι εξελιξεις εχουν δρομολογηθεί νομιζω παντώντας για μια ακομα φορά στον κοιμώμενο, πανσοφο και κυριαχο λαό. Στις εκλογες που δεν θα αργησουν να ερθουν, εχουν προετοιμάσει το εδαφος για τον μεγαλο συνασπισμο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ-ΔΗ.ΣΥ. (ή εστω καποια κομματια απο το ΠΑΣΟΚ και της δεξιας πολυκατοικιας (ξερνω))
Η παιδεια προσφερεται για την αφετηρια τετοιων συνεργασιων. Πηρατε χαμπαρι τι γινεται στη βουλη;
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=304096
χθές έγινε αυτό ε?γιαυτό γινόνταν χαμός στο κέντρο το μεσημέρι....
άρα καλώς θεωρώ πως έχουν σχέδιο να μας εξαντλήσουν με το άγχος που μας προκαλούν να μας αποσυντονίσουν και να μας χειραγωγήσουν σε όλα τα επίπεδα....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:44 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:37:42 πμ »
εγώ θέλω να ξέρω, οι ίδιοι δεν έχουν αγωνία; σε λίγο καιρό θα έχουμε εκλογές και πιθανότατα η Κυρία με την κουστωδία της θα συνταξιοδοτηθεί. δεν αγωνιά που ούτε μια βόλτα δε θα μπορεί να κάνει; τι νομίζει δηλαδή , θα παριστάνουν ισόβια τους υπουργούς;
δυστυχώς "φίλε" και συνάδερφε όλα μέσα στο σχέδιο τους είναι...δε νομίζω να σκάνε και πολύ...

αν και off topic, οι εξελιξεις εχουν δρομολογηθεί νομιζω παντώντας για μια ακομα φορά στον κοιμώμενο, πανσοφο και κυριαχο λαό. Στις εκλογες που δεν θα αργησουν να ερθουν, εχουν προετοιμάσει το εδαφος για τον μεγαλο συνασπισμο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ-ΔΗ.ΣΥ. (ή εστω καποια κομματια απο το ΠΑΣΟΚ και της δεξιας πολυκατοικιας (ξερνω))
Η παιδεια προσφερεται για την αφετηρια τετοιων συνεργασιων. Πηρατε χαμπαρι τι γινεται στη βουλη;
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=304096
Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο...Οσο το σκέφτομαι γεμίζω απαισιοδοξία και θλίψη.Αν γίνει αυτό(που προς τα εκεί πάμε)τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα.Υπάρχει ελπίδα άραγε;Κι αν ναι,ποια είναι αυτή;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:26:01 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43204
κοιτάξτε και αυτό σχετικά με τις αποσπάσεις...
άραγε θα γίνει τιποτα????
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:35:32 μμ »
Μππαααααααααααααααααααα!σιγα μην γινει!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος dpkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 25, 2011, 12:45:11 μμ »
μακαρι αλλα πού;;;; >:(

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:23:25 μμ »
Καλά αυτοί από την ΟΛΜΕ ούτε μια ανακοίνωση...έστω για τα μάτια του κόσμου.Ανυπομονώ να πάω σε σχολείο και να έρθει κανένας για ψήφο... >:(

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:30:33 μμ »
Καλά αυτοί από την ΟΛΜΕ ούτε μια ανακοίνωση...έστω για τα μάτια του κόσμου.Ανυπομονώ να πάω σε σχολείο και να έρθει κανένας για ψήφο... >:(
Ποιός ν' απαντήσει ο πρόσφατα εκλεγμένος πρόεδρος της ΟΛΜΕ >:(? Γνωστός σε όσους υπηρετούν Γ Αθήνας  >:(
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:40:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους . Εχω μια <<μικρη>> απορία αγαπητοι συναδελφοι. Η υπουργός δηλωσε ότι 6000 γυρνουν πισω στα σχολεία. Επίσης θα προσλάβει 16220 αναπληρωτές και 4500 ΕΣΠΑ . Με απλά μαθηματικά είναι 26720 και μαζί με τους 576 διορισμους γινονται 27296. Μπορεί κάποιος να μου πει το υπάρχον δυναμικό σε εκπαιδευτικούς και μαζί με αυτούς και τους υπεράριθμους (γιατί υπάρχουν π.χ γυμναστες) για να δούμε τι πραγματικά χρειάζεται και γιατί δεν βγάζει ακόμα τις αποσπάσεις μη δίνοντας στους αιρετούς τα κενά;;;;

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:47:01 μμ »
Εντάξει,όσον αφορά τους αιρετούς ΚΥΣΔΕ,δεν απαιτούμε να πατήσουν πόδι και να κατοχυρώσουν περισσότερες αποσπάσεις αφού προφανέστατα δεν έχουν τα απαιτούμενα προσόντα για κάτι τέτοιο.
Αυτό που ζητάμε όμως και είναι απολύτως λογικό είναι να βγουν όπως βγαίνουν οι αιρετοί του ΚΥΣΠΕ και να μας ενημερώσουν για τα κενά ανά περιοχή και ειδικότητα,να μας πουν επισήμως πότε θα συνεδριάσουν και να μην το μαθαίνουμε από χίλιες δύο διαρροές και τέλος να βγάλουν μία ανακοίνωση που να καυτηριάζουν το φετινό αίσχος(για να μην πω την άλλη λέξη που έρχεται στο μυαλό όλων)με τις αποσπάσεις.
Αφού δεν το κάνουν αυτό είναι συνένοχοι,διαπλεκόμενοι και καθ'όλα υπεύθυνοι για ό,τι ανακοινωθεί την Τρίτη(ας ελπίσουμε...).Μην τολμήσει κανείς τους να εμφανιστεί σε σχολείο.Είναι κατάπτυστοι.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 25, 2011, 02:52:26 μμ »
Δήλωση             
των εκπροσώπων
των Παρεμβάσεων – Κινήσεων - Συσπειρώσεων
στο Δ.Σ της ΔΟΕ
Καλούση Ακρίτα             6974750410     
Παπασπύρου Νίκου             6975308409     
paremvasisdoe@gmail.com,   www.paremvasis.gr
 
Πολιτική επιλογή η καθυστέρηση των αποσπάσεων.
Να γίνουν τώρα οι αποσπάσεις.

 Μετά τις ελάχιστες μεταθέσεις, τους  σχεδόν μηδενικούς διορισμούς, οι αποσπάσεις  είναι το επόμενο θύμα της πολιτικής του υπουργείου, που αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών.  Εφαρμόζοντας πλήρως τις επιταγές του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, του κεφαλαίου, της Ε.Ε., του ΔΝΤ, του ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και το υπουργείο της κ. Διαμαντοπούλου, κάνει πράξη  την πολιτική των περικοπών, της λιτότητας, της απαξίωσης και της υποβάθμισης τόσο της δημόσιας εκπαίδευσης όσο κα της ζωής των εκπαιδευτικών,  κρατώντας σε ομηρία χιλιάδες συναδέλφους  που βρίσκονται αυτή τη στιγμή υπ’ ατμόν.. Δεν αισθάνεται ούτε ίχνος ντροπής για την καθυστέρηση των αποσπάσεων, δείχνοντας για άλλη μια φορά πως προτεραιότητα για την κυβέρνηση δεν είναι η εκπαίδευση, η μόρφωση, η ενίσχυση της δημόσιας δωρεάν παιδείας. Είμαστε στο τέλος Αυγούστου και πρώτη φορά το υπουργείο δεν έχει ανακοινώσει ακόμη τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Αυτό που συμβαίνει φέτος είναι αδιανόητο: Οι εκπαιδευτικοί θα ψάχνουν σπίτι μαζί με τους φοιτητές! Σε λίγες μέρες αρχίζει η νέα σχολική χρονιά και χιλιάδες εκπαιδευτικοί δεν γνωρίζουν που θα βρίσκονται το νέο σχολικό έτος, λεηλατώντας τη ζωή τους αφού δεν μπορούν να την προγραμματίσουν, δημιουργώντας τους μεγαλύτερη ανασφάλεια και  πολλά προβλήματα στα κατά τόπους ΠΥΣΠΕ που περιμένουν των εκτός ΠΥΣΠΕ αποσπάσεις για να κάνουν αυτές των εντός ΠΥΣΠΕ. Όλες  οι υπηρεσιακές μεταβολές στη δεδομένη φάση εξαρτώνται από την έγκαιρη ανακοίνωση των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.

Η συγκεκριμένη πρακτική κουρελιάζει τις διακηρύξεις του Υπουργείου Παιδείας  για έγκαιρο προγραμματισμό, για εκπαιδευτικούς που θα γνωρίζουν που θα βρίσκονται νωρίς κλπ.
 
Με αυτή την τακτική το υπουργείο θέλει να «κόψει και να ράψει» τα κενά της κάθε περιφέρειας και για αυτό συνεχίζει να πιέζει τους Δ/ντές των ΠΥΣΠΕ να δηλώνουν εκ νέου τα κενά ώστε να κάνει τις λιγότερες αποσπάσεις και προσλήψεις , για να έχει την δυνατότητα της μετακίνησης εκπαιδευτικών όπου αυτό θέλει . Δεν πρόκειται για διοικητική αδυναμία αλλά για πολιτική επιλογή.
 
Καλούμε το Δ.Σ. της ΔΟΕ να καταγγέλλει το Υπουργείο Παιδείας, για την τακτική που ακολουθεί στο θέμα των αποσπάσεων και του τρόπου που γίνονται αυτές και να  απαιτήσει την άμεση συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για την ολοκλήρωση των αποσπάσεων μέχρι την Παρασκευή 26/8.
 
Καλούμε το Δ.Σ. της ΔΟΕ επαναδιατυπώσει τη πάγια θέση του για την ολοκλήρωση των υπηρεσιακών μεταβολών μέχρι τις 21 Ιούνη κάθε χρονιάς, ώστε κάθε συνάδελφος και συναδέλφισσα να μπορεί να προγραμματίζει τη ζωή του.

 

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 25, 2011, 03:09:37 μμ »
εχω να πω οτι κ να λεμε, οσο κ να αγωνιουμε,οσο κ αν εχουν βγει ολα τα ψυχοσωματικα στη φορα αυτοι το δικο τους θα κανουν......τουλαχιστιν μοιραζομαστε την αγωνια μας κ παρηγορουμαστε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.