*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 511011 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1162 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:29:47 πμ »
Ρε παιδιά τι καψόνι είναι αυτό? Δηλαδή 1 Σεπτέμβρη θα αναγκαστεί τόσος κόσμος να κάνει εκατοντάδες χιλιόμετρα να παρουσιαστεί στην οργανική του ενώ μπορεί και να πάρει απόσπαση? Τόσο δύσκολο είναι να βγουν οι αποσπάσεις μερικές μέρες νωρίτερα ώστε να κανονίσουμε τα οικονομικά μας, τα παιδιά μας και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις. Πραγματικά πιστεύω οτι είναι μέρος της πολιτικής της υπουργού αυτού του είδους η μεταχείριση. Θέλει να σε εξαθλιώσει να σε θυμώσει ώστε να είσαι ανήμπορος να αντιδράσεις στα όποια μέτρα. Ως εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:09 »

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1163 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:42:38 πμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Παράσταση διαμαρτυρίας του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., στο Υπουργείο Παιδείας, για τις αποσπάσεις

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. , με αφορμή τη μεγάλη καθυστέρηση που παρατηρείται φέτος στις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών Π.Ε., αναβάλει την αυριανή συνεδρίασή του και θα προβεί, μαζί με τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ, σε παράσταση διαμαρτυρίας , αύριο Τρίτη 30 Αυγούστου 2011 , στις 10.00 π. μ. , στο Υπουργείο Παιδείας ( πριν τη συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ).
Η ομηρεία των συναδέλφων πρέπει να σταματήσει άμεσα και να ικανοποιηθούν όλες οι αιτήσεις απόσπασης, εκεί όπου υπάρχουν κενά, τα οποία πρέπει, επιτέλους, να κατατεθούν στο ΚΥΣΠΕ.
ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Ε.




Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1164 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:45:40 πμ »
Ρε παιδιά τι καψόνι είναι αυτό? Δηλαδή 1 Σεπτέμβρη θα αναγκαστεί τόσος κόσμος να κάνει εκατοντάδες χιλιόμετρα να παρουσιαστεί στην οργανική του ενώ μπορεί και να πάρει απόσπαση? Τόσο δύσκολο είναι να βγουν οι αποσπάσεις μερικές μέρες νωρίτερα ώστε να κανονίσουμε τα οικονομικά μας, τα παιδιά μας και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις. Πραγματικά πιστεύω οτι είναι μέρος της πολιτικής της υπουργού αυτού του είδους η μεταχείριση. Θέλει να σε εξαθλιώσει να σε θυμώσει ώστε να είσαι ανήμπορος να αντιδράσεις στα όποια μέτρα. Ως εδώ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1165 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:56:36 πμ »
ο,τι θελει κανει..........

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43546

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:09 »

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1166 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:01:59 πμ »
ΟΛΟΙ 2ημερη αναρρωτική. Αρρώστια είναι, άλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος ffotini30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1167 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:10:41 πμ »
Και όταν λέμε όλοι, πρέπει κανονικά όλοι να πάρουμε αναρρωτική για τις 2 μέρες. Πρέπει να τους φερθούμε όπως μας φέρονται αυτοί! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος darmenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1168 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:29:58 πμ »
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ! ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ  ΜΟΥ , ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΗΣΙΑ, ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ?

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1169 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:39:39 πμ »
Αν (λεμε τωρα...) βγουν Τεταρτη απογευμα που θα παρουσιαστητε 1/9;

Μη λες τέτοια πράγματα!...Τα κάνανε που τα κάνανε σαν...μην πω τώρα...Δε νομίζω να τολμήσουν να τα βγάλουν αργότερα από σήμερα το απόγευμα...Οι απαράδεκτοι!!!...για να μην πω καμιά πιο "βαριά" κουβέντα! >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2011, 09:41:48 πμ από Amarilis23 »
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος σκράπας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ούτε ένας μαθητής χαμένος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1170 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:02:53 πμ »
ο,τι θελει κανει..........

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43546
δε φταίει πια αυτή αλλά αυτός που την κρατάει. θα μου πεις ο πατερούλης του 25 χρονών νομαρχέσα την έκανε, κάτι θα ήξερε. προφανώς αυτά τα 150 κομματόσκυλα τα θέλει σα στρατό γύρω της για τις βόλτες που νομίζει οτι θα κάνει. όταν όμως κατέβει από το άλογο (και το καλάμι) κανείς δε θα τη χαιρετάει.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1171 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:09:46 πμ »


[...]Δε νομίζω να τολμήσουν να τα βγάλουν αργότερα από σήμερα το απόγευμα...[...]

Aν η καθυστέρηση οφείλεται όντως σε άλλο ντόμινο καθυστερήσεων και τεχνικές δυσκολίες (βλ. μηχανοργάνωση), και όχι σε τακτική αιφνιδιασμού και απονέκρωσης του εκπ/κου συναισθήματος, τότε ας μην αποκλείουμε τίποτα  ::)
Εν Ελλάδι γαρ...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος atlazenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1172 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:14:04 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

Δεν μας βλέπω και πολύ αποφασιστικούς, τι φοβόμαστε και είμαστε σε δίλημμα για το αν θα πάμε ή όχι στην οργανική μας;;
Εφόσον περιμένουμε απόσπαση, εάν δεν ανακοινωθούν , πολύ απλά δεν θα παρουσιαστούμε.
Έκανα πέρυσι αυτό το λάθος, έτρεξα να παρουσιαστώ και τελικά πήρα απόσπαση. Τσάμπα χρήματα και ταλαιπωρία.
Τι κυρώσεις υπάρχουν δηλαδή εάν δεν παρουσιαστεί κάποιος 1η Σεπτέμβρη;
Το πολύ πολύ να του κόψουν το ημερομίσθιο; Λιγότερο θα κοστίσει από το να πάει.
Αντί να σκεφτόμαστε αναρρωτικές, καλύτερα θα ήταν να είμαστε ειλικρινείς : Δεν παρουσιάστηκα γιατί περίμενα τις αποσπάσεις και δεν πρόλαβα να έρθω. Θα έρθω την Παρασκευή ή την Δευτέρα.
Τι θα μας κάνουν δηλαδή;;

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1173 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:16:54 πμ »


[...]Δε νομίζω να τολμήσουν να τα βγάλουν αργότερα από σήμερα το απόγευμα...[...]

Aν η καθυστέρηση οφείλεται όντως σε άλλο ντόμινο καθυστερήσεων και τεχνικές δυσκολίες (βλ. μηχανοργάνωση), και όχι σε τακτική αιφνιδιασμού και απονέκρωσης του εκπ/κου συναισθήματος, τότε ας μην αποκλείουμε τίποτα  ::)
Εν Ελλάδι γαρ...

Αν συμβεί κάτι τέτοιο, πέρα απ'το γεγονός ότι θα΄ναι κάτι το ανήκουστο..βλέπω πολλούς απόντες συναδέρφους στις 1
Σεπτεμβρίου.....
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1174 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:25:27 πμ »
 Γνωριζει κανεις αν ξεκινησαν να συνεδριαζουν οι του ΚΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #1175 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:30:00 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

Δεν μας βλέπω και πολύ αποφασιστικούς, τι φοβόμαστε και είμαστε σε δίλημμα για το αν θα πάμε ή όχι στην οργανική μας;;
Εφόσον περιμένουμε απόσπαση, εάν δεν ανακοινωθούν , πολύ απλά δεν θα παρουσιαστούμε.
Έκανα πέρυσι αυτό το λάθος, έτρεξα να παρουσιαστώ και τελικά πήρα απόσπαση. Τσάμπα χρήματα και ταλαιπωρία.
Τι κυρώσεις υπάρχουν δηλαδή εάν δεν παρουσιαστεί κάποιος 1η Σεπτέμβρη;
Το πολύ πολύ να του κόψουν το ημερομίσθιο; Λιγότερο θα κοστίσει από το να πάει.
Αντί να σκεφτόμαστε αναρρωτικές, καλύτερα θα ήταν να είμαστε ειλικρινείς : Δεν παρουσιάστηκα γιατί περίμενα τις αποσπάσεις και δεν πρόλαβα να έρθω. Θα έρθω την Παρασκευή ή την Δευτέρα.
Τι θα μας κάνουν δηλαδή;;

Εγώ έχω αποφασίσει να πάω - για άλλους λόγους. Πέρυσι δεν πήγα λόγω αποσπάσεων 31/8 και όταν πήρα τηλέφωνο 1/9 να τους ενημερώσω μου λέγαν ότι δεν το ξέρουν κι ότι "τι, έτσι γρήγορα κι εύκολα πήρες την απόσπαση;" Σκασίλα μου, εννοείται, αν και είμαι καινούρια στο σχολείο και δεν έχω υπηρετήσει ακόμα την οργανική μου. Όταν πήγα, λοιπόν, 30/6 με τη λήξη της απόσπασης, κάποιοι δεινόσαυροι με υποδέχτηκαν λέγοντας "ήρθες; εμείς λέγαμε ότι θα μας πάρεις κανένα τηλέφωνο πάλι να πεις ότι δε γίνεται να παρουσιαστείς"! Συνειδητοποίησα τότε πόσο κουτσομπολιό πέφτει - είμαι η μόνη αποσπασμένη στα 30 άτομα, η μόνη νέα (σχετικά) σε ηλικία, η μόνη από μακριά και προφανώς η πιο αδέκαρη, καθώς αυτοί έχουν δωμάτια, μαγαζιά και εστιατόρια. Στη συνεδρίαση της τελευταίας μέρας πετούσαν διαρκώς σπόντες ότι τη χειρότερη μέρα θερινής υπηρεσίας πρέπει να την πάρει όποιος έλειπε όλο το χρόνο και δεν πρόσφερε στο σχολείο. Ούτε κατά διάνοια να τους περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να έχω προβλήματα.
Τώρα, λοιπόν, λέω να πάω και αν έχω πάρει την απόσπαση να σκάσω με κεράσματα την πρώτη μέρα με το ύφος του νικητή του τζόκερ.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.