*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 95502 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:13:55 μμ »
Μακάρι giannio να ήταν όπως τα λες..Πραγματικά πολύ θα ήθελα να είναι έτσι...Αλλά δυστυχώς όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι θα πρέπει να ξαναδίνουμε μέχρι να φτάσουμε τον πολυπόθητο στόχο(το διορισμό δηλαδή που μας στέρησαν με το έτσι θέλω).Το βασικό είναι να δουλεύεις και για να δουλεύεις αναπληρωτής θα πρέπει να δίνεις(το 12 ας πούμε αν δεν θες δεν δίνεις αφού έχεις σχετικά καλό βαθμό το 08.)Τυχαία νομίζεις φωνάζαμε πέρυσι;
Τώρα,αν πιάσουμε την περίπτωση να γίνουν εκλογές και δε γίνει ασεπ συμφέρει πολύ κόσμο, αφού θα παραταθεί η μεταβατική και θα ισχύουν οι υπάρχοντες πίνακες.Βέβαια αν έρθει άλλος υπουργός παιδείας,θα τα ξανακάνει πάλι μπάχαλο,αφού είναι πλέον γνωστό σε όλους μας ότι όλοι θέλουν να πειραματιστούν και να αλλάξουν την παιδεία,με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα......
Πάντως, ακόμα κι αν έχει γράψει κάποιος καλά το 2008, είναι καλύτερα να δώσει ξανά το 2012 εφόσον θα μετράει ο μεγαλύτερος από τους βαθμούς τον τελευταίων 3 ΑΣΕΠ πάντα. Από τη μια δεν έχεις να χάσεις τίποτα ξαναδίνοντας, από την άλλη τι κάνεις αν επιλέξεις να μη δώσεις και πέσουν εύκολα θέματα οπότε σε προσπεράσουν πολλοί στους πίνακες; Έτσι, όπως έγινε πρέπει να δίνεις κάθε φορά που θα γίνεται ο διαγωνισμός, για αυτό αναμένεται μεγάλη προσέλευση στον ΑΣΕΠ του 2012.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:24:45 μμ »
Ναι.Με πρόλαβες lasid..Είναι καλύτερο να ξαναδώσεις giannio.Δεν ξέρεις ποτέ,ίσως γράψεις καλύτερα.....Κι εγώ που νόμιζα πως είχα ξεμπλέξει και έχω δυο βαθμούς σχετικά καλούς(το 06 και το 08)το σκέφτομαι να ξαναδώσω....Αλλά λες,και αν μια στις χίλιες γράψω παραπάνω;Το αν θα διαβάσω όπως διάβαζα βέβαια είναι άλλο θέμα.....τα βασικά και ό,τι γίνει......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:28:42 μμ »
όχι ρε γαμώτο, εγώ δεν το είχα καταλάβει έτσι.

Μα καλά είναι δυνατόν να δίνουμε κάθε 6 χρόνια υποχρεωτικά;;

Δεν ξέρω, εγώ ελπίζω ότι έκαναν και αυτοί οι ηλίθιοι νομοθέτες κάποιο λάθος και δεν το σκέφτηκαν καλά αυτά που έγραψαν.

Δεν είναι δυνατόν να εξαναγκάζεις κάπιον κάθε 6 χρόνια να ξαναδίνει υποχρεωτικά ή να δίνει κάθε 2 χρόνια για να πάρει μόρια στους κωλοπίνακες

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:37:27 μμ »
όχι ρε γαμώτο, εγώ δεν το είχα καταλάβει έτσι.

Μα καλά είναι δυνατόν να δίνουμε κάθε 6 χρόνια υποχρεωτικά;;

Δεν ξέρω, εγώ ελπίζω ότι έκαναν και αυτοί οι ηλίθιοι νομοθέτες κάποιο λάθος και δεν το σκέφτηκαν καλά αυτά που έγραψαν.

Δεν είναι δυνατόν να εξαναγκάζεις κάπιον κάθε 6 χρόνια να ξαναδίνει υποχρεωτικά ή να δίνει κάθε 2 χρόνια για να πάρει μόρια στους κωλοπίνακες
Αστα βράστα... κι εγώ πριν που μας αμφισβητούσες πίστεψα για λίγο πως έκανα λάθος κι ήλπιζα να έχεις δίκιο. Μπλέξαμε...
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:39:35 μμ »
Και συμπληρώνω...άντε καλά πιο παλιά αγχωνόμασταν για τον ασεπ γιατί επίκειτο διορισμός. Αλλά τώρα; Για να μας πάρουν αμω με 12ωρο στα 100 χλμ; Οπως το λέει η φωτο του προφίλ μου...λα καταστασιόν ε τγε απελπιστίκ  :(
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:42:00 μμ »
όχι ρε γαμώτο, εγώ δεν το είχα καταλάβει έτσι.

Μα καλά είναι δυνατόν να δίνουμε κάθε 6 χρόνια υποχρεωτικά;;

Δεν ξέρω, εγώ ελπίζω ότι έκαναν και αυτοί οι ηλίθιοι νομοθέτες κάποιο λάθος και δεν το σκέφτηκαν καλά αυτά που έγραψαν.

Δεν είναι δυνατόν να εξαναγκάζεις κάπιον κάθε 6 χρόνια να ξαναδίνει υποχρεωτικά ή να δίνει κάθε 2 χρόνια για να πάρει μόρια στους κωλοπίνακες
Και όμως giannio....το πάθαμε κι αυτό....Θα συνεχίζεις όσο έχεις κουράγια και αν πιάσεις 16.80 μονάδες που είναι το ανώτατο όριο προυπηρεσίας,έχεις μεταπτυχιακό,ecdl,γλώσσες,παιδιά και φυσικά ένα 80 γραπτό βαθμό τότε θα διοριστείς.........Και να φανταστείς ότι πληρώσαμε κιόλας για να βγει αυτό το νομοσχέδιο!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:57:01 μμ »
Εγώ ελπίζω να βγάλουν ως διευκρινιστική ότι οι πίνακες κατάταξης δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο με τους πίνακες επιλογής προσωπικού.

Δεν το θεωρώ καθόλου δίκαιο να δίνεις υποχρεωτικά κάθε 6 χρόνια.

Το πιο σωστό είναι η αθροιστική των διαφόρων ΑΣΕΠ που ισχύει σήμερα. Εγώ πιστεύω ότι λόγω των εκτεταμένων αντιδράσεων θα την αποσύρουν την διάταξη και άσε που θεωρώ ότι ούτε οι ίδιοι δεν εννούσαν ακριβώς αυτό, απλά δεν το διατύπωσαν σωστά.

Αν είναι έτσι, θα πρέπει να το εφαρμόσουν και σε όλους τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους αυτό το σύστημα.

Δεν είναι δυνατόν μετά από 6 χρόνια να αχρηστεύεις προϋπηρεσίες, μεταπτυχιακά, διδακτορικά τα πάντα στο όνομα ενός διαγωνισμού. Το θεωρώ και κάπως αντυσυνταγματικό



Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:05:43 πμ »
Mα ξέρουν τι κάνουν giannio.Απλώς δεν θέλουν να διορίζουν και τα έκαναν όλα όχι απλώς δύσκολα,αλλά ακατόρθωτα......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:19:09 πμ »
Μα ούτως ή άλλως πίνακες επιλογής προσωπικού θα καταρτίζουν, το αν διορίσουν είναι θέμα πόσα κενά θα υπάρχουν.

Δηλαδή αν εγώ είχα την δυνατότητα να είμαι στον πίνακα για 20 χρόνια (από την στιγμή που καταργεί τα ποσοστά 60 και 40) σε αντίθεση με έναν που μπορεί να παραμείνει σε αυτούς μόνο 6 χρόνια, το πόσους θα διορίσουν είναι πάλι ανεξάρτητο από αυτό.
Άμα θέλουν να διορίσουν 50, θα διορίσουν 50 είτε με το έναν είτε με τον άλλο τρόπο.

Δεν βρίσκω πίσω από αυτή μια λογική, μιας και οι παιδαγωγικές θεωρίες δεν αλλάζουν πάλι μέσα σε 6 χρόνια

Μόνο σοδομισμό διαβλέπω που δεν οδηγεί κάπου ουσιαστικά, με το να πετάς έξω κάποιον με προσόντα, επιτυχία ΑΣΕΠ, επειδή μετά από 6 χρόνια δεν μπόρεσε για τον Α, Β λόγο να γράψει στον ΑΣΕΠ. Έστω κάτι του έτυχε, δηλαδή τον αποκλείεις μια για πάντα από έξω και ας είχε ήδη επιτυχία στο ΑΣΕΠ, προυπηρεσία κ.τ.λ.;;

Είναι αδιανόητο και θέλω να πιστεύω ότι ούτε οι ίδιοι δεν κατάλαβαν ακριβώς τι εννοούσαν με αυτή την διάταξη

Θεωρώ ότι κακώς τόσο καιρό δεν κινήθηκαν οι ενώσεις εκπαιδευτικών στον Συνήγορο του Πολίτη και στα δικαστήρια, προκειμένου να κριθεί η νομιμότητα και η κοινωνική ευαισθησία της συγκεκριμένης διατύπωσης

Δηλαδή τι περιμένουμε για να βγει ως τελείως άκυρη αυτή η διάταξη;; Nα μας γ....ουν και άλλο και μετά να αντιδράσουμε;;

Θεωρώ ότι είναι τελείως μεροληπτική και αντισυνταγματική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2011, 12:21:09 πμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:20:38 πμ »
Πάντως αν κάποιος δίνει κάθε 6 χρόνια θα εναποθέτει όλες τις ελπίδες του στον τελευταίο και μόνο διαγωνισμό.
Αυτό είναι επικίνδυνη εκπαιδευτική συμπεριφορά μεγάλου ρίσκου που μπορεί λόγω ατυχών πρσωπικών περιστάσεων ή δύσκολων θεμάτων να βρεθείς εκτός πινάκων για δυο χρόνια. Καταλαβαίνεις λοιπόν Γιαννιό σε πόσο δεινή θέση μπορεί να περιέλθει κάποιος περιμένοντας να ξαναδώσει την επόμενη φορά με το άγχος ότι πρέπει να γράψει πολύ καλά οπωσδήποτε για να κερδίσει το δικαίωμα στην αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:25:30 πμ »
Kαι όμως είναι δυνατόν γιατί ήδη μέχρι τώρα αυτό ίσχυε για ειδικότητες με μικρή απορρόφηση. Είμαι Β'ξένη γλώσσα.  Έχω δώσει 5 φορές, επιτυχούσα μη διοριστέα με πάνω από 75 σε τουλάχιστον ένα μάθημα κάθε φορά και η μόνη μόνιμη θέση που κατάφερα να εξασφαλίσω είναι αυτή του ωρομίσθιου και του ΑΜΩ. Δε μου κάνει πλέον εντύπωση που πρέπει να δίνω κάθε φορά φαινόταν από την αρχή το πράγμα και κάποιοι φωνάζαμε γι αυτό αλλά άλλες ειδικότητες δεν καταλάβαιναν τι πάει να γίνει μέσα από την σταδιακή κατάργηση των μόνιμων διορισμών και την κάλυψη κενών με ΑΜΩ, Ωρομίσθιους ή ότι άλλο σκαρφίζονται. Τόσο καιρό φωνάζαμε κάποιοι επιτυχόντες για την κοροϊδία μέσω ΑΣΕΠ και κανείς δεν ανησυχούσε. Τώρα δυστυχώς ήρθε η ώρα να βιώσουν αυτή την κατάντια και άλλες ειδικότητες πιο "προνομιούχες".
Πάντως να πω ότι μετά την 3η επιτυχία με τα 80αρια που δεν σου εξασφαλίζουν διορισμό τελικά, κάτι κρυώνει μέσα σου και η αγωνία παύει να υπάρχει γιατί συνηδειτοποιείς πια ότι δίνεις έναν διαγωνισμό ρώσικη ρουλέτα απλά και μόνο για να εξασφαλίσεις μια θέση ελαστικά απασχολούμενου, συνήθως απλήρωτου για μήνες, και αυτό είναι όλο. Για ο,τιδήποτε καλύτερο καταλαβαίνεις ότι έχεις τις ίδιες πιθανότητες με το να κερδίσεις το ΛΟΤΤΟ. Αν σου κάτσει, στο ΑΣΕΠ που θα βρεθείς πάνω πάνω να κάνουν και πρόσληψη μονίμων ΟΚ, αλλιώς γίνεσαι συνταξιούχος υποψήφιος ΑΣΕΠ. Την 4η φορά πηγαίνεις περίπατο γιατί σκέφεσαι "καλύτερα να μην περάσω μπας και απεγκλωβιστώ κάποτε από αυτή την κατάσταση της υποαπασχόλησης" Εμενα γελάνε οι συγγενείς και φίλοι και κοροϊδεύουν κάθε φορά που γίνεται ΑΣΕΠ μου λένε ότι έχω χόμπυ να δίνω εξετάσεις και γι αυτό επιμένω αλλιώς δεν εξηγείται ο μαζοχισμός να εξετάζεσαι για να μένεις αδιόριστος. Στο μεταξύ έχει περάσει μια 10ετία και από 30 γίνεσαι 40 πάντα υποαπασχολούμενος, αν και αριστούχος, και μετά άντε να σε πάρουν στον ιδιωτικό τομέα στα σοβαρά...
Μάθετε πάντως ότι στην περίφηψη ΕU είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα γιατί δίνεις εξετάσεις ΕPSO (ασεπ ευρωπαϊκής ένωσης) απλά για να σε βάλουν σε λίστα και από αυτή όποιον θέλουν προσλαμβάνουν οι φορείς βάσει βιογραφικού και χωρίς κριτήρια κατάταξης στη λίστα. Προσεχώς το βλέπω κι εδώ να προλαμβάνει το κάθε σχολείο όποιον θέλει από τους πίνακες γιατί δήθεν ταιριάζει το προφίλ του στο σχολείο  και το υπουργείο να νίπτει τας χείρας του. 

ps Nα προσθέσω πως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έχω δει συναδέλφους να πετιούνται έξω από το σχολείο γιατί τους έκατσε μια γκαντεμιά και δεν έγραψαν δήθεν καλά στα λάθος διατυπωμένα θέματα του ΑΣΕΠ (ναι το έχουμε και αυτό το ρίσκο, ποιος άσχετος θα επιλέξει θέματα κάθε φορά). Άνθρωποι που δούλεψαν επί 3ετία ωρομίσθιοι ως αριστούχοι του ενός ΑΣΕΠ ήλθε και τους ακύρωσε ο επόμενος και τους πέταξε τόσο πίσω στον πίνακα ώστε να μην δουλέψουν μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Γιατί σύμφωνα με τη λογική των εξεταστών του ΑΣΕΠ είναι έγκυρο επιστημονικά ο αριστούχος του 2006 στη διδακτική να πατώνει πάλι στη διδακτική το 2008. Και αυτό το λένε ορθολογική, έγκυρη και αξιοκρατική αξιολόγηση....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2011, 12:31:09 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:30:29 πμ »
Δεν οδηγεί κάπου ουσιαστικά το να πετάς έξω κάποιον με προσόντα, επιτυχία ΑΣΕΠ, επειδή μετά από 6 χρόνια δεν μπόρεσε για τον Α, Β λόγο να γράψει στον ΑΣΕΠ. Έστω κάτι του έτυχε, δηλαδή τον αποκλείεις μια για πάντα από έξω και ας είχε ήδη επιτυχία στο ΑΣΕΠ, προυπηρεσία κ.τ.λ.;;

Είναι αδιανόητο και θέλω να πιστεύω ότι ούτε οι ίδιοι δεν κατάλαβαν ακριβώς τι εννοούσαν με αυτή την διάταξη
Ο μόνος τρόπος να καλύψεις αυτήν την ατυχία που γράφεις είναι να συμμετέχεις κάθε φορά που προκηρύσσεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Είμαι σίγουρος ότι εκείνοι που νομοθέτησαν τον 3848 μια χαρά γνωρίζουν τι εννοούσαν, προσπαθούν να κάνουν τα πράγματα δύσκολα στην εκπαίδευση ώστε να αποθαρρύνουν πολλούς που θέλουν να λέγονται αδιόριστοι εκπαιδευτικοί (όρο που η υπουργός παιδείας δεν αναγνωρίζει ουσιαστικά).

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:37:54 πμ »
Κοίτα η ΕPSO που λες, αν δεν κάνω λάθος μοριοδοτεί το τι θα γράψεις. Περνάς σίγουρα συνέντευξη, αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν πέφτει τόσο τρελό βύσμα όσο θα έπεφτε αν γινόταν στην Ελλάδα.

Και μην νομίζεις, τα θέματα που έχω δει για διοικητκούς υπαλλήλους, τύφλα να έχει το ΑΣΕΠ με το Τεστ Δεξιοτήτων. Το τεστ του ΑΣΕΠ πολύ πιο δύσκολο ήταν από διάφορα τεστ που είδα της ΕPSO. Bέβαια ήταν για υπαλλήλους γενικά με πτυχίο.

Καταλαβαίνω, την πικρία. Καμιά φορά είναι λάθος να επιμένουμε σε κάτι επειδή λέμε ότι είναι δημόσιο. Δεν λέει και τίποτα ηλεον η μονιμότητα στο δημόσιο. Εχω φίλο παρόμοια περίπτωση με τη δική σου, τα παράτησε όλα και λέει δεν πάνε στο βρόντο όλα με το δημόσιο. Δουλεύει τώρα πωλητής σε εταιρία βιοτεχνολογίας στην Ελλάδα. Στην αρχή δύσκολα, αλλά πλεον μου λέει ότι χίλιες φορές να μην έμπαινα καν στο κόπο να κυνηγούσα το δημόσιο, διότι και πιο πολλά χρήματα παίρνει και μπόνους κάθε χρόνο έχει. Το ότι κινδυνεύει π.χ. να απολυθεί, ούτως ή άλλως το ΄διο ακριβως θα ισχύει και στο δημόσιο σε λίγους μήνες

Η περίπτωση που λες όμως έχει μια διαφορά: εσένα δεν σε απέκλειε κανείς από το να είσαι στις λίστες αναπληρωτών, μπορεί να άλλαζες σειρά, αλλά δεν έβγαινες εκτός σε αντίθεση με αυτό που υπονοεί ο νέος νόμος, ότι θα γίνεται μετά από 6 χρόνια

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2011, 01:03:41 πμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:59:42 πμ »
όλοι αυτοί που τα θεσπίζουν αυτά είμαι σίγουρος ότι θα πάτωναν κατά βάθος αν αναγκάζονταν να έδιναν κάθε λίγο και λιγάκι εξετάσεις.

Πρέπει οπωσδήποτε να θεσπιστεί και ένας διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για τους 300. Δεν το λέω αστεία το λέω πολύ σοβαρά.

Τι εννοώ, αφού εκλέχθηκες κάποιος για να μπει στη βουλή, μετά από 1 χρόνο ή 6 μήνες θα διαγωνίζεται σε διάφορα τεστ που θα διενεργεί ανεξάρτητη αρχή για να δει κατά πόσο είναι ενημερωμένος. Π.χ. η κ. Διαμαντοπούλου θα πρέπει να γράψει ένα τεστ αντίστοιχο των εκπαιδευτικών, αλλά και πολύ πιο πολύπλευρο. Σε περίπτωση αποτυχίας, διαγράφεται κατευθείαν και ξαναγίνεται ψηφοφορία με πιο σύγχρονο τρόπο από όλο το λαό κατά πόσο γουστάρουν τον αποτυχημένο πλεον επίσημα από το ΑΣΕΠ βουλευτή να τον βλέπουν στη βουλή. Σε περίπτωση θετικής ψήφου ξαναδίνει εξετάσεις ΑΣΕΠ και αν αποτύχει και πάλι, παίρνει τα μπογαλάκια του και πάει σπιτάκι. Εννοείται ότι επιστρέφει αυτά που έφαγε (μίζες, καφέδες της βουλής κ.τ.λ.). Μετά και την δεύτερη αποτυχία δεν έχει δικαίωμα πλέον να ξαναδηλώσει για υποψήφιος βουλευτής, περιφερειάρχης κ.τ.λ.

Δίκαιο για να νοιώσει και λίγο  κ.....ος των 300 τι σημαίνει να δίνεις κάθε λίγο και λιγάκι ΑΣΕΠ. Θεωρώ ότι επιβάλεται πάντως σοβαρά ένα σύστημα εξετάσεων γνώσεων, δεξιοτήτων κ.τλ. αντικειμενικό για τους 300, πολύ πιο δύσκολο φυσικά, μιας και έχουν τεράστια ευθύνη και μιας και πληρώνονται από το δημόσιο και από τον ιδρώτα του κόσμου

Τώρα να μου πεις κάθε μέρα αποτυγχάνουν στις εξετάσεις της τρόικα, στον ΑΣΕΠ θα περάσουν;;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2011, 01:02:28 πμ από giannios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.