*

Αποστολέας Θέμα: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€  (Αναγνώστηκε 38818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 17, 2011, 04:43:30 μμ »
Το θεμα θα ξεχαστει συντομως.

συμφωνώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:45 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 17, 2011, 04:48:23 μμ »
Μάλλον το υπουργείο σκοπεύει να ελέγξει όσους ενώ δεν ξέρουν γρι π.χ. αγγλικά (δεν έχουν ούτε Lower) και ενώ δεν έχουν πάρει ούτε μία μέρα εκπαιδευτική άδεια προσκόμισαν σε π.χ. 5 χρόνια 2 μεταπτυχιακά από Aγγλία (ή Bουλγαρία, Ρουμανία, Ιταλία κλπ).
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αποδείξει κάτι το υπουργείο και θεωρώ όλα αυτά κινήσεις εντυπωσιασμού ενόψει των κρίσεων στελεχών εκπαίδευσης (ότι δηλαδή θα γίνουν ΕΝΤΕΛΩΣ αξιοκρατικά).

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 17, 2011, 04:49:15 μμ »
Από προσεκτικότερη ανάγνωση του δελτίου τύπου προκύπτει πως 'Ζητήθηκε ... να στείλουν για έλεγχο στο Υπουργείο τους μεταπτυχιακούς τίτλους, που ... έχουν αποκτηθεί από Πανεπιστήμια του εξωτερικού, με τις αντίστοιχες ισοτιμίες του ΔΟΑΤΑΠ.' Πρόκειται πιστεύω για (επαν)έλεγχο ισοτιμίας, όχι γλωσσομάθειας (ο οποίος είναι ξεχωριστός).


Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει το υπουργείο, είναι  να συγκρίνει τον τίτλο της αναγνώρισης  από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ που κατέθεσε ο εκπαιδευτικός στην υπηρεσία του,  με τα πραγματικά-πρωτότυπα αρχεία του ιδρύματος (π.χ. πράξη αναγνώρισης, ημερομηνία κτλ).
Γιατί γίνονται εύκολα πλαστογραφήσεις.
Εαν δεν κανω λαθος η αιτηση στον ΔΟΑΤΑΠ ειναι και υπευθυνη δηλωση αρα εχει νομικες συνεπειες .Επαναλαμβανω ομως ο ΔΟΑΤΑΠ πολυ δυσκολα θα βρεθει ενοχος γιατι κανει απλο ελεγχο στο οτι του προσκομισει ο ενδιαφερομενος.

Για όσους δε γνωρίζουν, ο ΔΟΑΤΑΠ ζητά από τα πανεπιστήμια να αποστείλουν απευθείας τον τίτλο και την αναλυτική βαθμολογία. Τα έγγραφα αυτά δεν προσκομίζονται δηλαδή από τον ενδιαφερόμενο. Αν ένας τίτλος είναι πλαστός, το πιθανότερο είναι ότι έγινε δεκτός παράτυπα (χέρι - χέρι) και σε άλλου είδους φάκελο.

Πάντως αν ο ΔΟΑΤΑΠ περιορίζεται στον απλό έλεγχο των προσκομιζομένων εγγράφων πρέπει μάλλον να αναρωτηθούμε γιατί η διαδικασία διαρκεί τόσους μήνες, γιατί πληρώνουμε παράβολο 100+ Ευρώ και τι τη θέλουν τη διατριβή / διπλωματική εργασία που ζητάνε να τους αποσταλεί. Όπως επίσης πρέπει να αναρωτηθούμε, αν ο οργανισμός αυτός αντιμετωπίζεται με καχυποψία ακόμη και από το υπουργείο που τον εποπτεύει, τότε σε τι χρειάζεται τελικά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 17, 2011, 04:50:44 μμ »
το έγγραφο του υπουργειου πάντως, σε πρώτη φάση κινείται μόνο στη γνώση ή μη της ξένης γλώσσας βάσει της οποίας αποκτήθηκε ο τίτλος. Επομένως, σε αυτή τουλάχιστον τη φάση, δεν ενδιαφέρει αν ο κάτοχος του τίτλου ξέρει την τύφλα του επί του αντικειμένου....απλά αν ξέρει αγγλικά, γαλλικά, ρώσικα ή ό,τι άλλο τελοσπάντων....

το αστείο είναι ότι θα κληθώ ας πούμε εγώ ως - πρώην - ΠΕ06 ( με πτυχίο αγγλικής, με απολυτήριο junior high school Βρετανικού σχολείου  και σχεδόν βρετανική υπηκοότητα ) να αποδείξω αν ξέρω ...αγγλικά; Πιο εύκολο και πειστικό μου φαινεται να προσκομισουμε φωτογραφίες απο τα φοιτητικά μας χρόνια ως μεταπτυχιακοί φοιτητές - τουλάχιστον αυτά μπορούν να αποδειξουν την φυσική μας παρουσια στο χώρο... :P :P)
kι ομως ,αν δεν εχεις αυτα που λεει ο νομος δεν στην αναγνωρίζουν τη γνωση ξενης γλωσσας.... >:( >:( >:( οτι δλδ ησουν εκει αλλα δεν μιλαγες ζωγραφιζες για να επικοινωνεις με τους υπολοιπους ή ειχες γνωσεις νοηματικης... >:( >:(

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D τύπου me Tarzan, you Jane, me boss!!... τι άλλο θ' ακούσουμε... 8) 8) ??? ???
ένα ειναι σίγουρο...όλο αυτό το μπάχαλο προέκυψε από κάποιες καταγγελίες που έγιναν τώρα με τις αιτήσεις  υποψηφίων σχολικών συμβούλων....Ε, βρήκαμε τρόπο να πετάξουμε κάποιους εκτός και να περάσουν μπροστά τα "δικά" μας εκλεκτά παλληκάρια... μετά , όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, όλα θα ξεχαστούν και κανείς δε θα πάθει τίποτα...το πολύ πολύ όσοι βρεθούν να έχουν μαϊμουδάκια στα χέρια τους να επιστρέψουν τα επιδόματα μεταπτυχιακών σπουδών που έλαβαν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα...Κατά τα άλλα.... μια χαρά χάλια πάλι θα είμαστε....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:45 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 17, 2011, 04:57:52 μμ »
Από προσεκτικότερη ανάγνωση του δελτίου τύπου προκύπτει πως 'Ζητήθηκε ... να στείλουν για έλεγχο στο Υπουργείο τους μεταπτυχιακούς τίτλους, που ... έχουν αποκτηθεί από Πανεπιστήμια του εξωτερικού, με τις αντίστοιχες ισοτιμίες του ΔΟΑΤΑΠ.' Πρόκειται πιστεύω για (επαν)έλεγχο ισοτιμίας, όχι γλωσσομάθειας (ο οποίος είναι ξεχωριστός).


ο έλεγχος προέκυψε όταν υπήρξαν καταγγελίες πως εν ενεργεία σχολικός σύμβουλος με μεταπτυχιακό αποκτηθέν σε ξένη χώρα, όταν εξετάστηκε  στις εξετάσεις γλωσσομάθειας για απόσπαση στο εξωτερικό(στη γλώσσα που υποτίθεται έκανε το μεταπτυχιακό του)... πάτωσε πανηγυρικά.....
για το λόγο αυτό ζητούν τώρα τον επανέλεγχο των μεταπτυχιακών απο΄ξένες χώρες ( και δη τρίτες - βλέπε βουλγαρία, ρουμανία κτλ) ώστε να τους βάλουν ίσως να δώσουν εξετάσεις γλωσσομάθειας; αυτό δεν το ξερω...πάντως κάπως έτσι ξετυλίγεται το κουβάρι...αν και πολύ φοβάμαι πως αν κρατήσει αρκετά, προλαβαίνει ο κάθε πικραμένος να κάνει ένα εντατικό και να αποδείξει ότι ξέρει τα βασικά.... ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 17, 2011, 05:15:56 μμ »
Και γω που έχω Sorbonne II, θα αγοράσω ένα μεταπτυχιακό από Γαλλία (χωρίς φυσικά να έχω πατήσει στη χώρα) και στη συνέχεια θα  περάσω και τις εξετάσεις γλωσσομάθειας. Έτσι δεν θα έχουν να μου πουν τίποτα!
Σωστός ο Σώτος?? ;) (όπως λέει και ο Σεφερλής).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 17, 2011, 05:18:13 μμ »
Και γω που έχω Sorbonne II, θα αγοράσω ένα μεταπτυχιακό από Γαλλία (χωρίς φυσικά να έχω πατήσει στη χώρα) και στη συνέχεια θα  περάσω και τις εξετάσεις γλωσσομάθειας. Έτσι δεν θα έχουν να μου πουν τίποτα!
Σωστός ο Σώτος?? ;) (όπως λέει και ο Σεφερλής).

Σωστότατος!!! 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 17, 2011, 10:36:50 μμ »
Και 2-3 περιπτώσεις να αποκαλυφθούν κέρδος θα είναι. Όλες αυτές οι λαμογιές στην Ελλάδα έγιναν και γίνονται και με τη δική μας ανοχή. Οπότε είναι υποκριτικό να γκρινιάζουμε τώρα. Πολλά βλέπαμε να γίνονται δίπλα μας, αλλά μας έφαγε το "δε βαριέσαι" ή το "ε, λαμόγιο είναι, αλλά είναι και συνάδελφος". Στην Ελλάδα αντί να δίνουμε στεγνά το λαμόγιο, συναγωνιζόμασταν ποιός θα το ξεπεράσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2011, 10:43:12 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 17, 2011, 11:09:48 μμ »
Καλό θα ήταν γενικά να γίνει έλεγχος για πλαστά πτυχία, απολυτήρια κ.α όχι μόνο σε εκπαιδευτικούς, αλλά σε όλο το δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 17, 2011, 11:15:55 μμ »
Καλό θα ήταν γενικά να γίνει έλεγχος για πλαστά πτυχία, απολυτήρια κ.α όχι μόνο σε εκπαιδευτικούς, αλλά σε όλο το δημόσιο...

Σωστά. Να βρουν όλους αυτούς με τα πλαστά στοιχεία, να τους καταχωρήσουν σε ένα CD, το οποίο  θα τοποθετήσουν μαζί με το CD των φοροφυγάδων με μεγάλες καταθέσεις στο εξωτερικό και μαζί με το CD που περιέχει όλα τα περιουσιακά στοιχεία των Ελλήνων για τον έλεγχο του "πόθεν έσχες"...  :P :P
Να μπει κάπως μια σειρά...  ::)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 17, 2011, 11:23:56 μμ »
Καλό θα ήταν γενικά να γίνει έλεγχος για πλαστά πτυχία, απολυτήρια κ.α όχι μόνο σε εκπαιδευτικούς, αλλά σε όλο το δημόσιο...

Καλή σκέψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή!

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 18, 2011, 02:49:43 μμ »
Φαντάζομαι πως είναι θέμα προτίμησης και προτεραιοτήτων, αλλά προσωπικά θεωρώ μη χείρον το να υπάρχουν 1-2 λαμόγια σε θέσεις ευθύνης, παρά να ανάγουμε σε θέση κήνσορα το κάθε συνδικαλιστικό / πολιτικό / κομματικό στέλεχος που θα κληθεί να αξιολογήσει τους τίτλους σπουδών μας. Αν ήταν απλώς θέμα ενός συμβούλου που κατέχει θέση χωρίς να έχει τα πραγματικά προσόντα, αυτό θα μπορούσε να αντιμετωπισθεί κατά περίπτωση και με βάση το ισχύον νομικό πλαίσιο. Ο χρόνος όμως, και ο τρόπος που τέθηκε το θέμα, καθώς και η προέλευση των καταγγελιών δείχνουν, για μένα καταφανέστατα, πως πρόκειται για ενορχηστρωμένη προσπάθεια συγκεκριμένων κομματικών εγκάθετων να αυξήσουν την δυνατότητα επηρεασμού των κρίσεων στελεχών μέσω της αμφισβήτησης των αντικειμενικών κριτηρίων.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 18, 2011, 03:46:19 μμ »
; Ήρθε η ώρα να μιλήσουμε, για παράδειγμα, για το ΕΑΠ και κάποια ΠΤΔΕ - βιομηχανίες διδακτορικών ή μήπως οι Ελληνικοί τίτλοι σπουδών θεωρούνται υπεράνω υποψίας επειδή ακριβώς δεν είναι ξένοι;
Bλέπω οτι έχεις υποψιες για το ΕΑΠ. Για πες μας συνάδελφε με ποιο τροπο μπορει κάποιος να πάρει πλαστο πτυχίο απο εκει?
Οχι τιποτε άλλο γιατι φτύνουμε που φτυνουμε αίμα οσοι είμαστε εκει σε ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ Πανεπιστήμιο με τρομερες απαιτήσεις που μόνο οποιος έχει φοιτήσει μπορεί να γνωρίζει, διαβάζουμε τωρα και για "υποψίες".
Με την ιδια λογικη να υποψιάζομαι και εγω ολα τα μεταπτυχιακά που γίνονται στα Ελλ.Πανεπιστήμια. Να υποψιάζομαι τα πτυχία ολων.
Ας κάνουμε λιγο κράτη και να μη πετάμε κουβέντες έτσι. Οι Ρουμανίες, οι Ρωσίες και τα αγνωστου ταυτοτητας Πανεπιστήμια δεν έχουν σχέση με το ΕΑΠ. :)

Και στο φινάλε στο ΕΑΠ μπαίνεις με μια κληρωση η οποία ειναι ελευθερος να την παρακολουθησει οποισδηποτε σε οτι αφορά τη φερεγγυότητά της. Απ την άλλη πολλά μπορει να ακούγονται για τον τροπο που μπαινουν κάποιοι σε μεταπτυχιακά Ελληνικων Πανεπιστημίων 8) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2011, 03:48:41 μμ από gas11 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 18, 2011, 05:25:34 μμ »
το έγγραφο του υπουργειου πάντως, σε πρώτη φάση κινείται μόνο στη γνώση ή μη της ξένης γλώσσας βάσει της οποίας αποκτήθηκε ο τίτλος. Επομένως, σε αυτή τουλάχιστον τη φάση, δεν ενδιαφέρει αν ο κάτοχος του τίτλου ξέρει την τύφλα του επί του αντικειμένου....απλά αν ξέρει αγγλικά, γαλλικά, ρώσικα ή ό,τι άλλο τελοσπάντων....

το αστείο είναι ότι θα κληθώ ας πούμε εγώ ως - πρώην - ΠΕ06 ( με πτυχίο αγγλικής, με απολυτήριο junior high school Βρετανικού σχολείου  και σχεδόν βρετανική υπηκοότητα ) να αποδείξω αν ξέρω ...αγγλικά; Πιο εύκολο και πειστικό μου φαινεται να προσκομισουμε φωτογραφίες απο τα φοιτητικά μας χρόνια ως μεταπτυχιακοί φοιτητές - τουλάχιστον αυτά μπορούν να αποδειξουν την φυσική μας παρουσια στο χώρο... :P :P)
kι ομως ,αν δεν εχεις αυτα που λεει ο νομος δεν στην αναγνωρίζουν τη γνωση ξενης γλωσσας.... >:( >:( >:( οτι δλδ ησουν εκει αλλα δεν μιλαγες ζωγραφιζες για να επικοινωνεις με τους υπολοιπους ή ειχες γνωσεις νοηματικης... >:( >:(

Έλα τώρα υπερβολές! Αν έχει και πτυχίο ΠΕ06, τότε αναγνωρίζεται (ή κάνω λάθος; ). Σε κάθε άλλη περίπτωση, για να αναγνωριστεί γνώση ξένης γλώσσας, πρέπει να έχεις κάνει πανεπιστημιακές σπουδές στη χώρα, όπου είναι επίσημη γλώσσα (και προφανώς όχι σε αγγλόφωνο τμήμα). Δεν ξέρω τι γίνεται όταν κάποιος έχει απολυτήριο από λύκειο ξένης χώρας, ίσως σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε επίσης να αναγνωρίζεται η γνώση (δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 700

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.