*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 20, 2011, 03:49:41 μμ »
Το έκτρωμα για το μηδενισμό των μορίων ευτυχώς δεν πέρασε.

τι περασε και τι δεν πέρασε ?
από που μπορουμε να ενημερωθουμε για αυτά ?

Εννοούσα ότι υπήρχαν κάτι τέτοιες σκέψεις στην κατάρτιση του νομοσχεδίου της Δ., αλλά δεν το έβαλαν τελικά.
Τώρα πού ενημερώνεται κανείς;
Βασικά προτείνω να έχουμε κάπου πρόχειρο τον περίφημο διαμαντονόμο (3848/2010) και σίγουρα τον 1566/85 (προσέχοντας τα σημεία του που καταργήθηκαν από τον 3848).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:46:53 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:53:24 μμ »
αυτο το νομοσχέδιο ψηφιστηκε δηλαδη? εννοω αυτο που ειχε βγει προσφατα και στο διαδίκτυο με προτάσεις όπως 1 μοριο για τις αδειες ανατροφης και άλλα σχετικα ...
(λίγο εκτός θέματος αλλά μας αφορα 'ολους πιστεύω)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:32:47 πμ »
Πάρα πολλές περιοχές ήταν ίδιες με τις περσινές. Καλά στην Ευρυτανία τόσους φυσικούς τι θα τους κάνει? Πηρε πέρσι, παίρνει και φέτος!
Στην Ευρυτανια, παρα το γεγονος οτι σχεδον ολες οι ειδικοτητες ειναι υπεραριθμες και τα σχολεια λιγοστα, ανοιγουν θεσεις διορισμων διοτι μετακινουνται πολλοι εκπαιδευτικοι με αποσπασεις αλλα και μεταθεσεις.
Έτσι ακριβώς . Προσθέτω δε ότι είναι πολύ συχνές και οι άδειες λοχείας ανατροφής κλπ  ( λόγω του νεαρού της ηλικίας των συναδέλφων που υπηρετούν στην Ευρυτανία ).   Ειδικά στη Γ Ευρυτανίας κάθε χρόνο τα 2 σχολεία είναι γεμάτα νεοδιόριστους .  Μέχρι και διευθυντή νεοδιόριστο τυχαίνει να έχουν κάποιες φορές . 

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 21, 2011, 12:12:21 μμ »
[ =Damien link==22813.msg470198#msg470198 =1313750553]
Συνάδελφοι, γειά σας!
Εν αναμονή των τοποθετήσεων μας (δεύτερη χρονιά διορισμένη), ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: σε περίπτωση που δεν έχουμε ώρες-οπότε θεωρούμαστε υπεράριθμοι-υπάρχει περίπτωση να μας μετακινήσουν σε άλλο νομό;υπάρχει κάποιο σημείο στην ισχύουσα νομοθεσία που να αναφέρεται κάτι τέτοιο;το ρωτάω γιατι ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας μας το είχε επισημάνει από πέρυσι....και αν είναι να φύγω και να πάω πιο κοντά στο σπίτι μου καλώς,  αλλιώς....
μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος που θα το βρώ;ή τέλος πάντων τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Φυσικά και γίνεται και φέτος θα γίνει σχεδόν σίγουρα. Ο νέος νόμος της Αννούλας προβλέπει μετακίνηση προσωπικού όπου υπάρχει ανάγκη. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ είμαι τώρα στα Δωδεκάνησα. Ανήκω γενικά όμως στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου. Που σημαίνει ότι για τις ανάγκες αυτής της ρημάδας της υπηρεσίας μπορεί το ΠΥΣΔΕ να με τοποθετήσει όπου αυτό κρίνει σκόπιμο, αν δεν υπάρχει κενό στην περιοχή που είμαι. Μετάφραση, μπορεί να με στείλει σε όποιο νησί των Δωδεκανήσων και των Κυκλάδων επίσης, γιατί είναι και αυτές στην περιφέρειά μας... Δηλαδή Χ...ε μέσα..... Αν διαβάσεις το νόμο της Αννούλας θα το δεις μέσα.

Πότε έγινε αυτό; Δεν το πήρα πρέφα! Εγώ είμαι νεοδιόριστη του 2010 στην πρωτοβάθμια Δωδεκανήσου! Υπάρχει περίπτωση αν με βγάλουν υπεράριθμη να με τοποθετήσουν σε άλλη πρωτοβάθμια; Και αν ναι πού; Μόνο Κυκλάδες ή και προς τα πάνω σε άλλο γραφείο των Δωδεκανήσων; Ποιός νόμος το επιτρέπει αυτό;

Mπορει να αποσπαστεις σε αλλο ΠΥΣΠΕ της ιδιας περιφερειακης δ/νσης με αποφαση του περιφερειακου διευθυντη ή σε ΠΥΣΠΕ αλλης περιφερειακης δ/νσης με αποφαση του υπουργου Παιδειας (Ν. 3848/2010).


Και αυτό θα μετράει σαν να υπηρετείς κανονικά την υποχρεωτική τριετία στον τόπο πρώτου διορισμού;
[/quote]

Ας υποθέσουμε ότι είμαστε υπεράριθμοι και μας στέλνουν σε άλλο νομό...Την 3η χρονιά θα επιστρέψουμε στον αρχικό νομό διορισμού μας???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:46:53 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:49:41 μμ »
Πέρσι τέτοια εποχή είχαν βγάλει εγκύκλιο για τις τοποθετήσεις . Αν βγάλουν και φέτος μη ξεχάσετε να μας ενημερώσετε όσοι είστε σε γραφεία .  Έτσι bitch ?   :)   

Μέχρι τότε παραθέτω τα περσινά ...

Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗΣ 2011 ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΣΤΟ OPENGOV Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ-ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ 5.2 ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ

5.2. Ειδικότερα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, αποσπούν ή
τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς με την εξής σειρά:
α. Αποσπάσεις και τοποθετήσεις υπεραρίθμων
β. Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών που είναι στη διάθεση του ΥΣ
γ. Αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο της περιοχής αρμοδιότητας
του συμβουλίου και τοποθετήσεις αποσπασμένων από άλλες περιοχές
δ. Προσωρινές τοποθετήσεις μεταταχθέντων
ε. Προσωρινές τοποθετήσεις νεοδιόριστων
στ. Τοποθετήσεις αναπληρωτών


Αποσυνδεδεμένος Χαγιάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:28:26 μμ »
Παιδιά, καλησπέρα κι από μενα. Ήθελα να πω πως εμείς οι νεοδιόριστοι του 2010, μάλλον ανήκουμε σε ξεχωριστη κατηγορία, καθώς δεν έχει διευκρινιστεί τίποτε για εμας. Προσωπικά, το σχολείο στο οποίο ήμουν αρχικά συγχωνεύτηκε με ένα άλλο, στο οποίο, λόγω μορίων μάλλον θα κριθώ υπεράριθμος. Οι υπεράριθμοι οι οποίοι είχαν οργανική έχουν τοποθετηθεί ήδη στις νέες τους οργανικές εδω και μήνες. τώρα, εν αναμονή των νέων διορισμών (ο νομός που είμαι ήταν στις περιοχές διορισμού της εγκυκλίου για την ειδικότητά μου), σκέφτομαι λογικά πως πρέπει να μας καλέσουν σχεδόν ταυτόχρονα με αυτούς, ουτως ώστε να τοποθέτηθούμε εμείς πρώτοι. Εντωμεταξύ, η διεύθυνση Πρωτοβάθμιας δε γνωρίζει τίποτε σχετικό και είμαστε ακόμη στο φλου.. Πάντως, από ότι έχω καταλάβει, δε θα γίνουν εκ νέου οι προσωρινές τοποθετήσεις των νεοδιόριστων του '10, εκτός από μας που περισσεύουμε, λόγω συγχωνεύσεων. Όποιος γνωρίζει κάτι για την περίπτωσή μας και για το αν πρέπει έμεις να τοποθετηθούμε πρώτα ή όχι, παρακαλώ να ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:56:34 μμ »
επειδή ο 3848 επιδέχεται διπλής ανάγνωσης ως προς την τοποθέτηση των νεοδιόριστων, εμείς στείλαμε σχετικό ερώτημα στο υπουργείο για το ποιά διαδικασία θα ακολουθηθεί. το ίδιο έκαναν και άλλες διευθύνσεις, εξ όσων γνωρίζω.
Η απάντηση ήταν ότι επειδή υπάρχει πιθανότητα παρερμηνείας των σχετικών εδαφίων του νόμου, για φέτος οι νεοδιόριστοι του 2010 θα τοποθετηθούν μαζί με τους παλαιότερα διορισμένους που βρίσκονται στη διάθεση, με βάση τα μόριά τους.
Ωστόσο, δε μπορώ να σας δώσω αριθμό πρωτοκόλλου του υπουργείου γιατί αφορά σε απάντηση σε συγκεκριμένο ερώτημα της δικής μας διεύθυνσης. Νομίζω το δίκαιο είναι να τηρηθεί κοινή γραμμή και επομένως η κάθε διεύθυνση πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας θα πρέπει να απευθύνει σχετικό ερώτημα ώστε να εκδοθεί διευκρινιστική εγκύκλιος. Διαφορετικά, θα γίνει το έλα να δεις

υπόψη ότι σύμφωνα με τα πδ50/96 και πδ100/97 οι όντες στη διάθεση του πυσδε θεωρούνται υ π ε ρ ά ρ ι θ μ ο ι και τοποθετούνται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις που αφορούν την τοποθέτηση υπεραρίθμων.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν Χαγιάτε, θα πρέπει να τοποθετηθειτε με βάση τα μόριά σας, όχι μόνο όσοι περισσεύετε λόγω συγχωνεύσεων/ καταργήσεων αλλά όλοι όσοι δεν έχετε οργανική ( διορισμένοι του 2010 ή και παλαιότερα).

Εννοείται khkh πως αν μάθουμε κάτι άλλο ή υπάρξει κάποια αλλαγή ως προς ό,τι ως τώρα γνωρίζουμε θα σας ενημερώσω πάραυτα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:10:35 μμ »
Εννοείται knkn πως αν μάθουμε κάτι άλλο ή υπάρξει κάποια αλλαγή ως προς ό,τι ως τώρα γνωρίζουμε θα σας ενημερώσω πάραυτα.

Είσαι και η πρώτη !!!    ;)

Αποσυνδεδεμένος Χαγιάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 23, 2011, 12:27:07 πμ »
bitch, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #345 στις: Αύγουστος 23, 2011, 03:22:26 μμ »
οι νεοδιοριστοι του '11 , και αυτοι με μορια που τυχον εχουν απο αναπληρωση σε σχολεια; ή δε θα παιξουν κανενα ρολο;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #346 στις: Αύγουστος 23, 2011, 04:07:14 μμ »
οι νεοδιοριστοι του '11 , και αυτοι με μορια που τυχον εχουν απο αναπληρωση σε σχολεια; ή δε θα παιξουν κανενα ρολο;

όχι, για όσους θα διοριστούν τώρα, στην παρούσα φάση τοποθετήσεων δε θα μετρήσουν τα μόρια απο υπηρετήσεις ως αναπληρωτές / ωρομίσθιοι κτλ γιατί αυτή η προϋπρεσία δε θα προλάβει να αναγνωρισθεί για ΜΚ και για να υπολογισθούν τα μόρια θα πρέπει πρώτα να έχει αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:57:52 πμ »
Επειδή ο boldboy εξαφανίστηκε , αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας μας ενημερώσει .
Για ειδικότητες όπως ΠΕ2 , ΠΕ3 , ΠΕ4 σίγουρα δεν ισχύει αυτό που λέει πάντως .

Και δε μας είπε η μεγαλειοτάτη τι θα γίνει με αυτούς που είναι υπεράριθμοι πανελλαδικώς...
Αυτό αφήνεται ως ... surprise....

Υπάρχουν τέτοιοι ?      Αν υπάρχει τέτοια ειδικότητα γίνε συγκεκριμένος και ενημέρωσε μας ....  Γιατί στις περισσότερες ειδικότητες προσλαμβάνει και αναπληρωτές με το τσουβάλι για να καλύψει τα κενά ....   Μην αγχώνεις όλο τον κόσμο χωρίς λόγο....   Φιλικά ....   ;)

Υ.Γ.  Δεν μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι σε κάποιες περιοχές . Αυτό είναι σίγουρο πως ισχύει . Μιλάμε για το αν υπάρχουν υπεράριθμοι Πανελλαδικώς  .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 11:05:23 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #348 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:24:33 πμ »
Επειδή ο  boldboy   τελικά απάντησε , παρακάτω υπάρχει η απάντηση για όποιον ενδιαφέρεται .

http://www.pde.gr/index.php?topic=23642.msg473042;topicseen#new

Υ.Γ.  αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας μας ενημερώσει . 

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #349 στις: Αύγουστος 25, 2011, 11:43:27 πμ »
bitch,θελω  κι  εγω  να  σε  ρωτησω   κατι. Γνωριζεις  τι  θα  γινει  με  τις  γκαρσονες β' των  γαλλογερμανικων που  υπηρετουμε  σε  δυσπροσιτα  (αλλα  πανεμορφα) κι ουτε  η  μια  ουτε  η  αλλη  συμπληρωνουμε  τον  αριθμο  παιδιων  που  οριζει  το  υπουργειο για  νησιωτικοτητα (15  μαθητες  το  μεγαλυτερο  τμημα  μας) ; Απ'οτι  φαινεται  δε  θα  διδαχθουν  καθολου  β'  ξενη  γλωσσα ετσι  οπως  τα  κανανε; Υποθετω  δε  θα  μας  κρατησουν  για decoration. Προσωπικα  θα  ηθελα  να  ειμαι  και  παλι  στο  ιδιο  νησι  οχι  μονο  γιατι  δε  θελω  να  ταλαιπωρω  τους  γιους  μου  με  καινουρια  προσαρμογη αλλα  γιατι  δε  θα  μου  ξανατυχει - απο  οτι  διαβαζω  απο  σας - να  ειμαι  σε  τετοιο  σουπερ  σχολικο  περιβαλλον, αχρηστη  δε  θελω  να  ειμαι ομως(δεν  ειναι  off topic, εχει  σχεση  με  τοποθετησεις  και  υπεραριθμους)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 694
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.