*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 15980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 07:57:19 μμ »
εγώ ήξερα πως τα πιστοποιητικά κοινωνικών και πολιτικών φρονημάτων έχουν καταργηθεί από το 1974...δεν ήξερα ότι χρειάζονται πιστοποιητικά θρησκευτικών φρονημάτων  για να διοριστείς.... και σε όσους ΑΣΕΠ έδωσα δεν μου το ζήτησαν...ούτε συνέντευξη΄ κανένας  μητροπολίτης  ή αρχιεπίσκοπος μου ζήτησε, πολλώ δε μάλλον ούτε προϊστάμενος ΔΔΕ με ρώτησε για τις πεποιθήσεις μου προκειμένου να μπω σε τάξη...

Το απολυτήριό σου έγραφε θρήσκευμα; Και είναι αλήθεια ότι ορισμένοι τουλάχιστον φοιτητές διαγράφηκαν κάποτε από τη Θεολογική διότι κατά δήλωσή τους ήταν 'άνευ θρησκεύματος'; (ή αναγράφονται ψεύδη στις αποφάσεις του ΣτΕ: http://www.valsamon.com/index.php?id=1&subid=1261)

Παράθεση
εγώ θα αναρωτηθώ, ένας που δεν πιστεύει και δηλώνει, στην ιδέα του'' έθνους'', μπορεί να υπάρχει μέσα στο ελληνικό σχολείο;
Δυστυχώς, κατά κυριολεκτική ανάγνωση του νόμου, ένα τέτοιο άτομο δεν έχει θέση στο Ελληνικό σχολείο, το οποίο αποσκοπεί στη διαμόρφωση 'εθνικής συνείδησης' (αρ. 16 παρ. 2 του Συντάγματος) και 'πίστης προς την πατρίδα' (Ν.1566/85 αρ.1).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:12:25 μμ »
Μισό λεπτό παιδια, εδώ συζητάμε αν μπορεί να διοριστεί άθεος στην εκπαίδευση. Μπορείς να μου αναφέρεις περίπτωση άθεου εκπαιδευτικού που δεν διορίστηκε ή απωλήθηκε λόγω των θρησκευτικών πεποιθήσεών του...το περιστατικό της θεολογικής του 1987 είναι υπαρκτό μεν ,αλλά δεν επαναλήφθηκε, (σκέψου και τις περιπτώσεις των Μαρτύρων του Ιεχωβά οι οποίοι τ τιμωρούνταν  στο στρατό και η Ελλάδα καταδικάστηκε από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο τη δεκαετία του 80, τα λεέι πολύ καλά ο Κώστας Τσαρούχας στο βιβλίο του για τους αντιρρησίες συνείδησης),  εγώ μπήκα το 1997 και είχα και αρχαιολάτρες  και αθέους συμφοιτητές μου και αγνωστικιστές ...και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ξέρεις το οτι σπουδάζεις κάτι δεν σημαίνέι  και βιωματική πρόσκτησή του, αλλά γνωσιολογική. Δηλαδή εγώ που έχω το Κοράνι και άλλα βιβλία στο σπίτι μου γύρω από το Ισλάμ, δεν σημαίνει πως είμαι και Μουσουλμάνος....ούτε είναι υποχρεωτικό να είμαι για να σπουδάσω ισλαμική θεολογία! Σκέψου πως ένας από τους πιο γνωστούς Έλληνες Ισλαμολόγους είναι ο Αναστάσιος της Αλβανίας...και υπάρχουν κι άλλοι ορθόδοξοι ισλαμολόγοι.
Ναι υπάρχουν και άθεοι θεολόγοι στην εκπαίδευση και με γειά τους με χαρά τους...εμένα δεν με νοιάζει αυτό αλλά ο Φανατισμός, είτε θεϊστικός είτε αθεϊστικός
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:16:41 μμ από KAKTOS »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:38:16 μμ »
Το πτυχίο θεολογικής είναι προϋπόθεση διορισμού. Τα θρησκευτικά φρονήματα ήταν προϋπόθεση φοίτησης (και άρα αποφοίτησης) μέχρι το 1987 τουλάχιστον, αν όχι και αργότερα. Συνεπάγεται ότι τουλάχιστον μέχρι το 1991 κανένας άθεος δεν είχε δικαίωμα διορισμού. ο.ε.δ.

το περιστατικό της θεολογικής του 1987 είναι υπαρκτό μεν ,αλλά δεν επαναλήφθηκε.

Το ήξερες όμως όταν έγραφες ότι δήθεν δε γίνονται διακρίσεις με βάση το θρήσκευμα από το 1974 και εντεύθεν; Για να το θέσω αλλιώς, έλεγες ψέμματα ή είχες ελλιπή πληροφόρηση για το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:48:47 μμ »
MΟυ ζητάς να απολογηθώ για τις πράξεις και παραλήψεις της Διοίκησης; η για να στο πω διαφορετικά, η θεολογική απαιτούσε το θρήσκευμα όχι το Δημόσιο, γι αυτό και ακυρώθηκε η διοικητική αυτή πράξη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:51:08 μμ από KAKTOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:59:52 μμ »
Όχι, σου δίνω την ευκαιρία να τοποθετηθείς διευκρινιστικά σε ό,τι αφορά την απόκλιση του ισχυρισμού σου από την καταγεγραμμένη πραγματικότητα.

Η διάκριση μεταξύ των υπηρεσιών του ΥΠΕΠΘ και των δημοσίων πανεπιστημίων που το ΥΠΕΠΘ εποπτεύει δεν προσφέρει τίποτα. Κατ' αναλογία δεν έχει σημασία ότι τα πιστοποιητικά φρονημάτων τα εξέδιδε η Χωροφυλακή, και όχι οι φορείς που κάθε φορά τα ζητούσαν. Σημασία έχει το αποτέλεσμα, από την οπτική του πολίτη του οποία τα δικαιώματα τσαλαπατήθηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:02:42 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:15:17 μμ »
πρόσεξε μην τα μπερδεύεις αγαπητέ...το υπουργείο δεν ζητά πτυχίο ορθόδοξης πίστης, αλλά πτυχίο  που πιστοποιεί τις ακαδημαϊκές γνώσεις περί την θεολόγία...
δυστυχώς όπως λέει ο Χρήστος Γιανναράς, η πίστη έχει γίνει ιδεολογία κι αυτό απέδειξε η στάση της εκκλησίας στη διαμάχη που είχε με την Πολιτεία σχετικά με τις ταυτότητες...Μπορεί η ταυτότητάμου να λεέι πως είμαι Χ.Ο αλλά να μην πιστεύω και φυσικά μπορώ να αλλάξω τις πεποιθήσεις όποτε θέλω και την ίδια στιγμή που ορκίζομαι στην αίθουσα τελετών του πανεπιστημίου όταν παίρνω το πτυχίο μου ή όταν μπαίνω για πρώτη φορά μέσα στη τάξη...οι πεποιθήσεις είναι κάτι ρευστό
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:17:12 μμ από KAKTOS »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:28:15 μμ »
Η απάντηση της Υφυπουργού Εύης Χριστοφιλοπούλου στον βουλευτή Νίκο Νικολόπουλο έχει ως εξής:
Απαντώντας στην Ερώτηση με αριθμό 4593/18-1-2012, την οποία κατέθεσε ο Βουλευτής κ. Ν. Νικολόπουλος σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών στη Β' Γυμνασίου, σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:
Τα Θρησκευτικά σήμερα τείνουν σταθερά να είναι ένα μάθημα ανοικτό και ανεκτικό προς τις άλλες χριστιανικές ομολογίες αλλά και τις άλλες θρησκείες με γνωσιακό και παιδαγωγικό χαρακτήρα.
ΣΤΟ πλαίσιο του Νέου Σχολείου έχει ήδη εκπονηθεί και εφαρμόζεται από φέτος πιλοτικά ένα νέο Πρόγραμμα Σπουδών (ΠΣ) και στα Θρησκευτικά. Η πρόταση για το νέο ΠΣ στα Θρησκευτικά κινείται στην κατεύθυνση, αφενός, του θρησκευτικού γραμματισμού των μαθητών και, αφετέρου, της κριτικής εκπαίδευσης. Μια θεμελιώδης καινοτομία ως προς την επιλογή των περιεχομένων του νέου ΠΣ είναι το άνοιγμα γνωριμίας με τις θρησκείες του κόσμου σε όλες τις τάξεις όπου διδάσκεται.
Η θρησκευτική αγωγή στο Νέο Σχολείο όχι μόνο δεν παραβιάζει την θρησκευτική ελευθερία κανενός μαθητή, αλλά αντίθετα, απευθύνεται και ενδιαφέρει όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως ομολογίας ή θρησκεύματος. Ο άξονας αυτός πρόκειται να επεκταθεί και στα Θρησκευτικά του Νέου Λυκείου και πιο συγκεκριμένα θα αφορά τον διάλογο θρησκείας και πολιτισμού σε σχέση με τη σημερινή εποχή και την κοινωνία της ύστερης νεωτερικότητας, καθώς και τα ποικίλα ζητήματα ηθικού κυρίως προβληματισμού που αυτή θέτει.
http://www.scribd.com/doc/80799480/%CE%91%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%98%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:10:06 μμ »
Μαρία Ρεπούση (βουλευτής ΔΗΜΑΡ): Το μάθημα των θρησκευτικών δεν συνάδει με το σύγχρονο λύκειο...
http://www.skai.gr/news/greece/article/241124/repousi-ta-thriskeutika-den-sunadoun-me-to-sughrono-lukeio/

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:24:02 μμ »
Τόσα ξέρει τόσα λέ !!
Φαίνεται πως με το σύγχρονο λυκειο πολλα αντικειμενα δεν συνάδουν (καλλιτεχνικά, μουσική,πληροφορική, ξενες γλωσσες κλπ κλπ) λες και τα αρχαια (ας πουμε)πανε γάντι  ;D

 * ενα συγχρονο λυκειο 100 χρόνια οπίσω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:26:40 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:31:59 μμ »
Τόσα ξέρει τόσα λέ !!
Φαίνεται πως με το σύγχρονο λυκειο πολλα αντικειμενα δεν συνάδουν (καλλιτεχνικά, μουσική,πληροφορική, ξενες γλωσσες κλπ κλπ) λες και τα αρχαια (ας πουμε)πανε γάντι  ;D

 * ενα συγχρονο λυκειο 100 χρόνια οπίσω
Άμα φύγει το αλατοπίπερο, μένει μία βαρετή και άνοστη σούπα.....................
  

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:49:37 μμ »
Για να είμαστε όμως δίκαιοι η Ρεπούση δεν αναφέρθηκε μόνο στα θρησκευτικά, αλλά σε ένα πλήθος μαθημάτων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που ανάφερε για την ανορθολογική κατάσταση που έχει διαμορφωθεί είναι ότι στο ΕΠΑΛ δεν θα υπάρχει ουσιαστικά πλέον η Ιστορία, αλλά θα υπάρχουν τα θρησκευτικά.

Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, είναι αλήθεια ότι η διαχρονική επιβίωση του μαθήματος των θρησκευτικών στην Ελλάδα (κάτι που δεν κατάφερε κανένα άλλο μάθημα, ούτε καν πλέον τα φιλολογικά ), οφείλεται στην επιμονή της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδας για εμπλοκή στα κοσμικά πράγματα και για άσκηση της επιρροής της στις μάζες. 

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 08:53:50 μμ »
"Όποιος κατέχει στοιχειωδώς την ιστορία της ελληνικής παιδείας γνωρίζει ότι η παιδεία ήταν αδιάσπαστα δεμένη με τη θρησκεία. Συνεπώς, υποβάθμιση του μαθήματος των θρησκευτικών συνιστά και υποβάθμιση της παιδείας. Δηλώσεις περί του αντιθέτου συνιστούν υποβάθμιση της νοημοσύνης μας."
Σαράντος Καργάκος, φιλόλογος-ιστορικός και συγγραφέας.
Μια και γίνεται λόγος περί στοιχειώδους γνώσης της ιστορίας, απλώς να θυμίσω ότι η κ. Μαρία Ρεπούση στο παρελθόν έχει αποχωρήσει από την αίθουσα του Κοινοβουλίου ενώ τηρούνταν ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, ενώ ως συγγραφέας ιστορικών βιβλίων έχει χαρακτηρίσει «συνωστισμό» στο λιμάνι της Σμύρνης τη σφαγή των Ελλήνων κατά τη διάρκεια της Μικρασιατικής Καταστροφής...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:15:12 μμ από Κυκλάμινο »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά στο Νέο Λύκειο
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 06:09:21 μμ »
Ο τίτλος του άρθρου είναι ελλιπής. Η Ρεπούση αναφέρεται συγκεκριμένα στην ορθόδοξη κατήχηση, συνεπώς σε έναν συγκεκριμένο τρόπο διδασκαλίας του μαθήματος όπως αυτό γίνεται χρόνια τώρα από το δημοτικό μέχρι το Λύκειο.
Αν λάβουμε υπ' οψιν μας ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού της γης πιστεύει σε κάποια θρησκεία με αποτέλεσμα να συμβάλλει στη διαμόρφωση του τρόπου σκέψης των λαών, μια διαφορετική προσέγγιση αυτης απο κοσμική άποψη (κοινωνική, ιστορική, πολιτισμική κλπ) θα ήταν ιδιαίτερα ωφέλιμη για τους νέους, ίσως θα τους άνοιγε μικρά παραθυράκια ώστε να γνωρίσουν άλλες νοοτροπίες και πολιτισμούς.
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.