*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Συναδελφοι καλησπερα. Ειμαι αδιοριστη μαθηματικος και θελω να σας ενημερωσω για μια ομαδα που προσπαθουμε να φτιαξουμε οι εχοντες καποια προυπηρεσια, θελοντας να πιεσουμε - αν ειναι και μεσω της δικαστικης οδου - την υπουργο να δεσμευτει για παραταση της μεταβατικης.  Δηλαδη και να δημιουργηθει νεος πινακας, να συνεχιζεται να διοριζονται απο τον ενιαιο των διορισμων ενα αξιοπρεπες ποσοστο και να μη χρειαστει να ξαναδωσουμε ασεπ. Επειδη ειχα θεσει το θεμα αυτο και αλλου, νομιζαν πολλοι οτι απευθυνομαι μονο στους μαθηματικους. Εννοειται οτι ολοι οι κλαδοι πρεπει να ενωθουμε. Στειλτε μου τα στοιχεια σας οσοι θελετε και μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω. Ο αγωνας ειναι κοινος. Βεβαια το ξερω οτι θα διοριστουν ελαχιστοι, ομως αν καθισουμε με σταυρωμενα τα χερια, σιγουρα δεν εχουμε τιποτα να κερδισουμε.
(Το ανοιγω νεο θεμα για να το προσεξουν περισσοτεροι που ισως ενδιαφερονται)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:23:55 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2011, 09:55:27 μμ »
συμφωνώ. έχεις ήδη τα στοιχεία μου. παρακαλώ όσοι διαφωνούν με την κίνηση αυτή, απλά να μην  συμμετάσχουν ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΔΙΑΒΑΛΛΟΥΝ. πήξαμε στις τρικλοποδιές και στους εγκάθετους.... στο θέμα να απαντήσουν μόνο όσοι συμφωνούν και θέλουν να βοηθήσουν, εαυτόν και αλλήλους.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2011, 11:26:01 μμ »
Με ποιό τρόπο μπορούμε να συμμετέχουμε; Είμαι ΠΕ 02. Επίσης θέλω να διευκρινιστεί αν η παράταση της μεταβατικής θα αφορά ΜΟΝΟ όσους έχουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία γιατί η συμμετοχή μου εξαρτάται από αυτή την προϋπότεση!!

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2011, 05:06:59 μμ »
pupsi γεια σου. η ομαδα γινεται για να μπουν ολες οι περιπτωσεις μεσα. εξαλλου ολοι αδικημενοι ειμαστε. ειτε εχουμε προυπηρεσια ειτε ασεπ ολοι στην ιδια μοιρα ειμαστε!!!!αν θες στειλε μου τα στοιχεια σου για να επικοινωνησω οταν θα εχω νεοτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2011, 11:31:00 μμ »
kairi apo ta arxika pd katalaves poios eimai.
eimaste mesa stin protovoulia afti,giati opos vlepoume h PEA de kanei tipota pros afti tin katefthinsi!!
Η λύση είναι μονοσήμαντη!!
Σύμαχος ο συνήγορος του πολίτη,το νομικό συμβούλιο του κράτους κ απαιτείται προσφυγή στο ευρωπαικό δικαστήριο.
Όλα αυτά απαιτούν χρόνο κ χρήμα κ προπαντός ομαδικότητα!!!!!
Nothing else??!!!!
Η μάχη μπορεί να κερδιθεί διότι όλη η υπόθεση μπορεί να θεωρηθεί ως εξαπάτηση του κράτους έναντι των εκπαιδευτικών ,αφού π.χ οι του ΑΣΕΠ Κ του 40% έπρεπε πρώτα να διοριστούν όλοι (όσοι υπάρχουν στους πίνακες) κ μετά να ισχύσει ο νέος νόμος.Μόνο τότε θα υπήρχε συνέχεια στους νόμους του κράτους που είναι το πιο σημαντικό για σεβασμό στο σύνταγμα κ στο δημοκρατικό πολίτευμα!!
Αυτό που έκανε η Διαμαντοπούλου είναι κατάλυση της δημοκρατίας στη δικαιοσύνη στο χώρο της παιδείας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2011, 11:36:22 μμ από pdak »

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2011, 04:56:22 μμ »
pdak, δεν εχω καταλαβει ακριβως (μηπως απο το pde)ποιος εισαι. αν μπορεις ομως να βοηθησεις σε αυτη την προσπαθεια, πρεπει να το κανεις . πρεπει ολοι μαζι, ομαδικα, να βρουμε καποια λυση ωστε να μην πεταξουμε την προσπαθεια τοσων χρονων στο καλαθι των αχρηστων.
πραγματι η ΠΕΑ δεν κανει τιποτα.
σε ευχαριστω για τους χρησιμους συλλογισμους σου!! εχεις πολυ δικιο...

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2011, 05:54:40 μμ »
τι να κανει βρε παιδια η ΠΕΑ; αφου εχει διαλυθει στην ουσια... βολευτηκαν οι γυμναστες με το νομο του 30μηνου και το κλεισανε το μαγαζακι τους. μην περιμενετε τιποτα απο αυτους. στην ουσια δεν υπαρχουν, αφου απο Α (αναπληρωτες), γινανε ολοι Μ (μονιμοι).

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2011, 06:42:07 μμ »
Παιδιά, θα απευθυνθείτε σε κάποιον δικηγόρο? Πώς ακριβώς θα γίνει η διαδικασία? Είμαι κι εγώ στον πίνακα του 40% με υψηλή προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2011, 11:57:29 μμ »
ενημερωστε για τις ενεργειες σας για να μαζευτουμε πολλοι!!!!
περιμενουμε....

Αποσυνδεδεμένος eordaikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2011, 11:14:01 πμ »
ειμαστε  δυο  αναπληρωτες  και   ενδιαφερόμαστε  για  επικοινωνία  και  συντονισμο   ενεργειών
ΠΕ0401  26ΜΗΝΕΣ  ΚΑΙ  ΑΣΕΠ
ΠΕ0402  23ΜΗΝΕΣ  ΚΑΙ  ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2011, 05:48:26 μμ »
συναδελφοι χαιρομαι για την αμεση ανταποκριση σας. αυτο σημαινει οτι εχουμε ορεξη να παλεψουμε. μολις μαθω για το τι ακριβως ενεργειες σκοπευει η ομαδα να κανει, θα σας ενημερωσω. μπορειτε ομως να στελνετε τις προτασεις σας. μονο ετσι και με συζητησεις θα κανουμε πιο σωστες κινησεις.
ενας συναδελφος ,για παραδειγμα, μου ειπε οτι αν δεν διοριστουν πολλοι, καλο θα ηταν να μην πηγαινε του χρονου κανενας αναπληρωτης!!!οποτε θα αναγκαζοταν η υπουργος να κανει κι αλλους διορισμους. δυστυχως ομως ο καθενας μας κοιτα το συμφερον του. ας αφησουμε τη γκρινια μεταξυ μας και ας ενωθουμε τωρα προτου ειναι αργα...

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2011, 06:30:53 μμ »
Εγώ εκτός από την παράταση της μεταβατικής που μπορεί αλλωστε και μην τους "χαλασει" σαν ιδέα(γλιτώνουν και το κόστος του ΑΣΕΠ), θα πρότεινα να προσμετρηθεί και η φετινή προυπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2011, 06:41:18 μμ »
Εγώ εκτός από την παράταση της μεταβατικής που μπορεί αλλωστε και μην τους "χαλασει" σαν ιδέα(γλιτώνουν και το κόστος του ΑΣΕΠ), θα πρότεινα να προσμετρηθεί και η φετινή προυπηρεσία!

εγω θα προτεινα να εφαρμοστει ξανα το 40-60 χωρις παραθυρα αυτη τη φορα. επισης να ξεκλειδωθουν οι πινακες ες αει και οχι μονο για φετος. ακους εκει κλειδωμενοι πινακες.... μα που το βρηκε αυτο η καργια;
βεβαια παντα υπαρχει η πιθανοτητα προωρων εκλογων, οποτε μπορει και ο νομος της ακατανομαστης να μην τεθει ποτε σε εφαρμογη. να μεινει ως σκεψη στο αρρωστο μυαλο της.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2011, 08:52:03 μμ »
Γιατί συνάδελφοι να παραταθεί η μεταβατική περίοδος; Για να βολευτούν πάλι κάποιοι εις βάρων όλων των υπολοίπων; Δηλαδή οι υπόλοιποι που δεν είμαστε σε σειρά διορισμού, δεν είμαστε στο 24μηνο ή ψηλά στον πίνακα για να μας πάρουν με το 40%, γιατί θα πρέπει να παραμείνουμε σε κλειστούς πίνακες που δεν θα μετράνε οι προυπηρεσίες μας για ακόμα περισσότερα χρόνια; Ο νόμος είναι νόμος, δεν μπορεί να αλλάζει κάθε τόσο εκβιαστικά ανάλογα με το πως συμφέρει κάποιους.
Καινούριοι πίνακες και μόνο όσοι έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ σε αυτούς, όπως προβλέπει ο νόμος. Μπουχτίσαμε από διορισμούς συναδέλφους που δεν πάτησαν ποτέ να δώσουν ΑΣΕΠ, παρά φρόντιζαν να αποκτούν βισματικές πτουπηρεσίες με ένα σωρό πλάγιους τρόπους. Ε, μήπως να τελειώναμε πια με αυτό;
Ούτως ή άλλως μην έχετε αυταπάτες, όσοι διορίστηκαν, διορίστηκαν. Τώρα αρχίζουν οι απολύσεις στο δημόσιο (αν δεν μας προλάβει η πλήρης κατάρρευση της χώρας που είναι και το πιθανότερο).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 09:02:07 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.