*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:02:02 μμ »
Εν τέλει βρε παιδιά αυτοί που συντονίζεστε για παράταση της μεταβατικής, πείτε και στους υπόλοιπους τι και πως το ζητάτε, συγκεκριμένα τι ακριβώς θα προτείνετε στο Υπουργείο να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanniagk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:04:28 μμ »

Eπειδη,ειμαι και εγω στη συγκεκριμένη ομάδα,έχω να πω ότι ακόμη δεν υπάρχει τελικό κείμενο.Αυτή τη στιγμή μαζεύονται προτάσεις και θα προσπαθήσουμε να πραγματοποιήσουμε άμεση συνάντηση,ώστε να τα πούμε και από κοντά.Από ότι έχω καταλαβει η φιλοσοφία είναι πραγματική μεταβατική και όχι αστειότητες,εννοείται ότι δεν αποκλείονται συνάδελφοι που δεν έχουν δώσει,είτε δεν έχουν περάσει Ασεπ.Κάποιοι έχουμε δώσει και έχουμε περασει Ασεπ(και τι εγινε?) κάποιοι άλλοι όχι.Πρέπει αυτοί που δεν έχουν δώσει Ασεπ να πεταχθούν στον καιάδα?Αλλωστε ήταν καθόλα νόμιμοι,ο νόμος δεν τους ζητούσε Ασεπ.Το ζητούμενο είναι να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότεροι και για να γίνει αυτό πρέπει όλοι να κάνουμε υποχωρήσεις.

Συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #478 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:05:54 μμ »
Δε θ' αφήσω όμως κι αυτούς που δεν πέρασαν να πετάξουν εμένα στα σκουπίδια.
Ξέρεις συνάδελφε το ότι περάσαμε Ασεπ δεν είναι και κανά μεγάλο κατόρθωμα.Επίσης βαρέθηκα να ακούω τη λέξη λαμόγια.Ησυντριπτική πλειονότητα του εκπαιδευτικού κόσμου δεν είναι έτσι.Εχετε βρει μια καραμέλα και την πιπιλάτε ορισμένοι.Συμφωνώ ότι υπήρχαν και τέτοιοι(π.χ.Σιβιτανιδειος),αλλά οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ήδη διοριστεί(αν κρίνω απο τον κλάδο μου).Νομίζω ότι πρέπει να δούμε και πέρα απο το άτομό μας.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #479 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:07:30 μμ »
παράταση της μεταβατικής ΔΕΝ πρέπει να ζητήσει κανείς,αλλιώς δουλεύει μόνο για τον εαυτό του.Ζήτησα να ενταχθώ στην αντίστοιχη ομάδα του fb αλλά πρώτα ρώτησα αν αυτό που διεκδικεί η ομάδα είναι η παράταση του καθεστώτος ως ίσχυε με τις τριτεκνίες,οαεδ κτλ.Απάντηση δεν πήρα βέβαια.
Επομένως,όποια κίνηση αυτού του τύπου γίνει,θα λειτουργήσει διασπαστικά,με γνώμονα ιδιαίτερα συμφέροντα που δε μοιράζονται παρά κάποιοι.Έτσι,ξέρω κι εγώ να ζητάω να ξεσηκωθεί ο κόσμος για την πάρτη μου.
Το μόνο που μπορούμε να ζητήσουμε είναι το πλαφόν στην αναπλήρωση.
Όμως,ακόμη κι αυτό δεν ενώνει,είναι τόσοι αυτοί που έχουν 24μηνο χωρίς ασεπ που είναι κάρφος στο μάτι των υπολοίπων.
Επομένως ΚΑΙ προϋπόθεση ασεπ,εκτός από ειδικότητες όπου πιθανόν δε διενεργήθηκε διαγωνισμός και δουλεύει μόνο με αναπληρωτές.
Eπειδη,ειμαι και εγω στη συγκεκριμένη ομάδα,έχω να πω ότι ακόμη δεν υπάρχει τελικό κείμενο.Αυτή τη στιγμή μαζεύονται προτάσεις και θα προσπαθήσουμε να πραγματοποιήσουμε άμεση συνάντηση,ώστε να τα πούμε και από κοντά.Από ότι έχω καταλαβει η φιλοσοφία είναι πραγματική μεταβατική και όχι αστειότητες,εννοείται ότι δεν αποκλείονται συνάδελφοι που δεν έχουν δώσει,είτε δεν έχουν περάσει Ασεπ.Κάποιοι έχουμε δώσει και έχουμε περασει Ασεπ(και τι εγινε?) κάποιοι άλλοι όχι.Πρέπει αυτοί που δεν έχουν δώσει Ασεπ να πεταχθούν στον καιάδα?Αλλωστε ήταν καθόλα νόμιμοι,ο νόμος δεν τους ζητούσε Ασεπ.Το ζητούμενο είναι να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότεροι και για να γίνει αυτό πρέπει όλοι να κάνουμε υποχωρήσεις.

Ωραίο ακούγεται αυτό περί ενότητας.. και μη αποκλεισμού κανενός... αλλά:
- όποιος τόσα χρόνια δεν πήγε να δώσει ούτε σε έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ, κακό του κεφαλιού του, αφού βασιζόταν προφανώς σε άλλα.. προσόντα,
- όποιος τόσα χρόνια συμετείχε σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και δεν μπόρεσε να πιάσει τη βάση, τότε εξηγείται με 2 τρόπους: 1) πήγε "τουρίστας" στο διαγωνισμό (είτε για προσωπικούς λόγους, είτε κανονικά τουρίστας), 2) δεν κατάφερε - παρά την προετοιμασία του - να πιάσει τη βάση.
Σε κάθε περίπτωση, αυτά δεν θα έπρεπε να αμείβονται με διορισμό άνευ όρων, ενώ άλλοι θα περιμένουν και θα περιμένουν...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #480 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:09:21 μμ »
Όταν λέμε παράταση της μεταβατικής εννούμε με τη σημερινή της μορφή, δηλαδή με τους πίνακες κλειδωμένους και σταματημένους στον Ιούνιο του 2010 για ακόμα περισσότερα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #481 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:13:05 μμ »
Συνάδελφε green τελικό κείμενο,ακόμη δεν υπάρχει.Συζητούνται αρκετά.Οταν θα γίνει συναντηση νομίζω ότι θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα.Μπορείς να μπεις και συ στην ομάδα και οποιος συνάδελφος το επιθυμεί να καταθέσει προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #482 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:16:04 μμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:

...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.

Αποσυνδεδεμένος mike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #483 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:16:56 μμ »
Πρόταση για παράταση της μεταβατικής . 80% επιτυχόντες ΑΣΕΠ/ 20% ΕΝΙΑΙΟΣ, όπως ήταν η ποσοστωση όταν ξεκινούσε ο διαγωνισμός. Η υποχρέωση του ΑΣΕΠ στη μεταβατική δεν υφίσταται διότι αυτό πρόβλέπει ο νέος ΝΟΜΟΣ. εντούτοις με το 80/20 δίδεται η προτεραιότητα στους επιτυχόντες επι σειρά ετών με προυπηρεσία...αναλυτικά...καθώς βέβαια και αντιστοιχία ποσοστού από τον ΕΝΙΑΙΟ.
5 επιτυχίες στο ΑΣΕΠ .... Άμεσος διορισμός
4 επιτυχίες στο ΑΣΕΠ ... + 8 μήνες προυπηρεσία
3/2 επιτυχίες στο ασεπ + 12/16 μήνες προυπηρεσία
1 επιτυχία ΑΣΕΠ + 24 μήνες προυπηρεσία (24μηνο)

ικανοποιούνται οι πολλαπλώς επιτυχόντες, καθώς εμμένει και ποσόστωση από τον ΕΝΙΑΙΟ όπως άρχισε το σύστημα το 2000 με το διαγωνισμό.

Αυτή είναι η δική μου πρόταση , θα χαρώ να ακολουθήσουν και άλλες προς απόδοση στο Υπουργείο μιας που θα προσπαθεί να καλύπτει όσο το δυνατόν τις περισσότερες κατηγορίες.



Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #484 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:18:41 μμ »
Συνάδελφε green τελικό κείμενο,ακόμη δεν υπάρχει.Συζητούνται αρκετά.Οταν θα γίνει συναντηση νομίζω ότι θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα.Μπορείς να μπεις και συ στην ομάδα και οποιος συνάδελφος το επιθυμεί να καταθέσει προτάσεις.
Κοίτα να δεις τώρα που ότι και να αποφασιστεί κάποιοι θα αδικούνται και θα αντιδράσουν:
- Αν τον Ιούνιο του 2012 αποφασιστεί τελικά να παραταθεί η μεταβατική με κλειδωμένους τους πίνακες, αδικούνται αυτοί που πέρσι και φέτος δούλεψαν και δεν θα μετρήσει η προυπηρεσία τους, με την οποία ενδεχομένως να ανέβαιναν πολλές θέσεις στον πίνακα διορισμών και να διορίζονταν με το 40%.
- Αν αποφασιστεί να παραταθεί η μεταβατική με τους πίνακες να ανοίγουν πάλι (οπότε πια δεν μιλάμε για μεταβατική αλλά ουσιαστικά για παράταση του τωρινού συστήματος διορισμών), αδικούνται οι συνάδελφοι που πέρσι και φέτος δεν δέχθηκαν να πάνε αναπληρωτές γνωρίζοντας οτι έχουν κλειδώσει οι πίνακες και άρα θα χασουν πολλές θέσεις στον πίνακα διορισμών και ενδεχομένο και τον διορισμό τους με το 40%.
Σε κάθε περίπτωση δηλαδή κάποιοι θα αδικηθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 07:22:09 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #485 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:20:25 μμ »
Το μόνο που μπορεί να γίνει ρεαλιστικά και δίκαια είναι για τα 3-4 επόμενα χρόνια να συνυπάρχουν και τα δύο συστήματα διορισμών, το παλιό και το νέο, ώσπου μετά από 4 χρόνια να παμε αποκλειστικά στο νέο.
Αυτή είναι εξάλλου και η πραγματική έννοια της "μεταβατικής περιόδου", σταδιακή μετάβαση από το ένα σύστημα στο επόμενο, το άλλο είναι απλά παράταση του προηγούμενου συστήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 07:24:08 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #486 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:23:54 μμ »
Πόσο υποκριτές είμαστε ως κλάδος όμως; Αφού λυσσάγαμε τόσα χρόνια μέσω της ΟΛΜΕ και των πιέσεων που ασκούσε να δημιουργηθούν 500 πίνακες για να βολευτεί η δική μας υποπερίπτωση, τώρα απορούμε γιατί δεν υπάρχει ενότητα. Μα γιατί αυτοί οι 500 διαφορετικοί τρόποι διορισμού δημιούργησαν στρεβλώσεις και αδικίες τόσα χρόνια. Τώρα θυμηθήκαμε ότι δεν είμαστε ενωμένοι; Μήπως ποτέ δεν ήμασταν; Μήπως γιατί ανέκαθεν την πάρτη της κοίταγε η κάθε υποομάδα;
Η συζήτηση μου θυμίζει την καταδίκη της παραπαιδείας από την εκπαιδευτική κοινότητα. Οι ίδιοι εκπαιδευτικοί που φρίττουν με την παραπαιδεία, χτυπάνε και 2-3 ιδιαίτερα το απόγευμα...
Μεχρι τωρα διοτι με τις περικοπες που περιγραφουν οι συναδελφοι σε αλλο τοπικ το κοβω για 10 ιδιαιτερα μινιμουμ.Και ποιος μπορει να κατηγορησει; Παρε εσυ 600 ευρω το δεκαπενθημερο και απο εκει να εχει να ζησεις την τριετια σου (και οχι το μυθο σου) στις εσχατιες και να εχεις στειλεις λεφτα πισω στην οικογενεια.Ενδεικτικα :

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_6220.html
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #487 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:26:41 μμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:

...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.
Συνάδελφε stelio αυτή η πρόταση με βρίσκει σύμφωνη 100%,και οι παλιοί μπορούν να ελπίζουν και για τους νεότερους αφήνει περιθώρια.Αλλά αν το ζητούμενο είναι η ενότητα και ο μη αποκλεισμός κανενός τότε πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη και για αυτούς που δεν έχουν Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #488 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:28:08 μμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:

...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.
Και το άλλο 75% των διορισμών από που υποτίθεται θα είναι;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #489 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:29:50 μμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:
...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.
Και το άλλο 75% των διορισμών από που υποτίθεται θα είναι;
Ρωτάς πραγματικά ή κάνεις πλάκα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.