*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213452 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #896 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:25:34 μμ »
Αυτό είναι απάντηση σ' αυτό που ρώτησα κι εγώ είμαι τόσο χαζή που δεν το καταλαβαίνω;;;  :o :o

Μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγωνισμού από πού θα καλύπτονται οι θέσεις 60%, αφού μιλάμε για διορισμούς όπως τώρα;
Στις ειδικοτητες που τελειωσε με το 60% το πιο πιθανο ειναι να μην διορισει ΚΑΝΕΝΑΝ οπως εκανε φετος με τους ΠΕ 18-19 ΚΑΙ 20.
Η θα στησει μονο γιαυτες τις ειδικοτητες καινουργιο ΑΣΕΠ

Το τι θα κάνει το έχω υπόψη μου κι εγώ, πιθανολογώ κι εγώ τουλάχιστον γι' αυτό.
Το τι ζητάει η ομάδα που δημιουργήσατε δε γνωρίζω.

Ξέρετε τι δεν καταλαβαίνω επίσης; Αν η διεκδίκηση είναι η συνέχιση του 60-40 δε μιλάμε για παράταση αλλά για τη συνέχιση του προηγούμενου συστήματος.


 η προταση ειναι 60% νεος ασεπ και 40% απο τον ενιαιο ΧΩΡΙΣ ΦΑΤΡΙΑΣΜΟΥΣ.

Το να συνεχίστούν οι διορισμοί κατά 40% από ενιαίο όπως είναι και χωρίς προϋποθέσεις είναι αυτό καθαυτό μια μορφή φατριασμού. Απλά γιατί κάποιοι θα συνεχίσουν να διορίζονται χωρίς να έχουν περάσει από τις ίδιες διαδικασίες με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #897 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:26:31 μμ »
ο thanoss εκανε την καλυτερη προταση. το 60-40 χωρις παραθυρα ηταν μεγαλη κατακτηση. ευχομαστε να επανερθει.

Γιατί πότε ήταν έτσι;

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #898 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:27:14 μμ »
Ε ναι παιδια , ο προηγούμενος νόμος χωρίς τα βύσματα πδς , σιβιτανίδειος κλπ είναι ο καλύτερος !!!!!!!!

η πδς ηταν εν μερει βυσματικη. μην την τσουβαλιασουμε (ποτε δεν πηρα ουτε 1 ωρα γιατι δεν εκανα ποτε αιτηση...). τα καραβυσματα ηταν της σιβιτανιδειου, του οαεδ και των εκκλησιαστικων. ειδικα το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #899 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:29:08 μμ »
ο thanoss εκανε την καλυτερη προταση. το 60-40 χωρις παραθυρα ηταν μεγαλη κατακτηση. ευχομαστε να επανερθει.

Γιατί πότε ήταν έτσι;

μπορουσε απλα να κλεισει τα παραθυρα, οχι να μας κλεισει τα σπιτια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #900 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:30:50 μμ »
Aυτό ακριβώς θέλω κι εγώ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #901 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:32:11 μμ »
Aυτό ακριβώς θέλω κι εγώ.

να μας κλεισεις τα σπιτια; :)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #902 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:35:59 μμ »
Καλόοο! Πρόλαβε η αννούλα και μας τα έκλεισε...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #903 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:41:05 μμ »
Ε ναι παιδια , ο προηγούμενος νόμος χωρίς τα βύσματα πδς , σιβιτανίδειος κλπ είναι ο καλύτερος !!!!!!!!

η πδς ηταν εν μερει βυσματικη. μην την τσουβαλιασουμε (ποτε δεν πηρα ουτε 1 ωρα γιατι δεν εκανα ποτε αιτηση...). τα καραβυσματα ηταν της σιβιτανιδειου, του οαεδ και των εκκλησιαστικων. ειδικα το τελευταιο.
Αυτό ακριβώς συνάδελφε τα βύσματα ήταν στα εκκλησιαστικά Σιβιτανίδειος και ΟΑΕΔ,γιατί εκει έπαιρναν 9 και 10 παρακαλώ μήνες προϋπηρασίας και όχι 2 εως 3 το ανώτερο που έπαιρναν στην πδς.Μια ματιά στους πίνακες όλων των ειδικοτήτων μπορεί να πείσει για αυτό.Χώρια που όλοι αυτοί τωρα ειναι διορισμένοι και μερικοί απο μας περιμένουν τον ΑΣΕΠ της Δ. χωρίς τον αριθμό θέσεων.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #904 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:42:41 μμ »


Ξέρω πολύ καλά τι είναι το 60-40.
Και πριν από αυτό ήταν 75-25. Και ΑΣΕΠ και πρόβλεψη για το 16μηνο. Η Γιαννάκου το έκανε 60-40, και ο Στυλιανίδης αποτελείωσε τον ΑΣΕΠ όταν με την πρόβλεψη του 24μηνου - που μετά από πολλές αντιδράσεις έβαλε και προϋπόθεση ΑΣΕΠ - έριξε το ποσοστό του ΑΣΕΠ σε λιγότερο από 40%.
Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω;;

Μου κάνει εντύπωση ότι από όσα έχω γράψει βρήκες αυτό για να σχολιάσεις!
Και στις ερωτήσεις που έχω θέσει ακόμα απάντηση δεν πήρα. 

Να σου θυμίσω :

...ζητώντας να δίνουν μια ζωή ΑΣΕΠ αδιαφορώντας ή αγνοώντας ότι όλοι μας είμαστε έστω και μια φορά επιτυχόντες σε ένα διαγωνισμό που πολύ δύσκολα κάποιος πετυχαίνει πλέον, αφού η προετοιμασία είναι πραγματικά εξοντωτική για τους υποψηφίους.


Το παραπάνω δεν είναι παραπλανητικό;; Γιατί απ' όσα πιάνει το μυαλό μου το ότι δεν είχατε όλοι βύσμα δε ισοδυναμεί με ότι όλοι είστε από μια φορά τουλάχιστον επιτυχόντες!!

Και το πιο σημαντικό, για το οποίο δεν πήρα φυσικά απάντηση - υποθέτω δε συμφέρει- :

μέχρι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ από πού ζητάτε να γίνονται οι διορισμοί; από πίνακες προϋπηρεσίας; Από πίνακες 24μηνου; Από πίνακες 40% χωρίς να υπάρχει αντίστοιχο 60%; θα πάμε δηλαδή σε 0% ΑΣΕΠ;[/color]

Υποθετικη ερωτηση:

Αν ακομη υπηρχε το προηγουμενο συστημα( 60-40) και δεν ειχε αλλαξει κανενας  νομος, οπως και το οτι στις βασικες ειδικοτητες ειχε τελειωσει φετος με τους διοριστεους, απο που θα διοριζε εκπαιδευτικους βασικων ειδικοτητων το 2012?
Απαντησετε, αφου θεωρηθει  (υποθετικα παντα) οτι ΑΣΕΠ τ0 2012 δεν γινεται λογω χ λογου.


Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #905 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:43:16 μμ »
ο thanoss εκανε την καλυτερη προταση. το 60-40 χωρις παραθυρα ηταν μεγαλη κατακτηση. ευχομαστε να επανερθει.

Γιατί πότε ήταν έτσι;

μπορουσε απλα να κλεισει τα παραθυρα, οχι να μας κλεισει τα σπιτια.
καλό και αληθινό..... :(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #906 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:54:19 μμ »
Fotinini 18, AndreaEirini, Inw,Landau, καλά για τον evants δεν θα κάνω αναφορά γιατί πιστεύει ότι πίσω από την ομάδα κρύβεται η άκρως  σκοτεινή και συνομωτική ομάδα ,γιατί δεν μας λέτε συγκεκριμένες προτάσεις για το τι πρέπει να κάνουμε ,γιατί αλλιώς και εγώ η κακιά και τρισάθλια δύο πράγματα υποθέτω .Ή ότι διορίζεστε με το νέο νόμο ,οπότε μπράβο σας και με το καλό ή ότι σας αρέσει τόσο πολύ να δίνετε μια ζωή ΑΣΕΠ για να πηγαίνετε αναπληρωτές χωρίς να διορίζεστε ποτέ οπότε πάλι δεν μπορώ να πω κάτι για τις επιλογές .Προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν κάνετε ;;Εμείς λέμε ότι πρέπει να μετρά η προυπηρεσία όλων των ΑΚΩ και ΑΜΩ που προσλαβάνονται και ότι αυτοί οι συνάδελφοι που στηρίζουν το σύστημα θα πρέπει να έχουν δικαίωμα διορισμού και όχι να δίνουν ΑΣΕΠ μια ζωή .Δηλαδή πως το σκέφτεται το υπουργείο ;Πηγαίνετε αναπληρωτές δύο τρια χρόνια ή όσο γουστάρω και μετά ξαναπεράστε άλλη μια από ΑΣΕΠ να φρεσκάρετε τις γνώσεις σας ; Είναι λογική αυτή ; Δεν πρέπει να δικαιωθούμε ως ελαστικά εργαζόμενοι ;Είπαμε 60% μόνο από ΑΣΕΠ και 40% από τον ενιαίο με προσμέτρηση της προυπηρεσίας .Τώρα θέλετε να μπει και έκει απαραίτητη προυπόθεση ο ΑΣΕΠ ας μπει ...ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΑΜΕ συνάδελφοι και όλοι κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας .

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #907 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:56:56 μμ »
Fotinini 18, AndreaEirini, Inw,Landau, καλά για τον evants δεν θα κάνω αναφορά γιατί πιστεύει ότι πίσω από την ομάδα κρύβεται η άκρως  σκοτεινή και συνομωτική ομάδα ,γιατί δεν μας λέτε συγκεκριμένες προτάσεις για το τι πρέπει να κάνουμε ,γιατί αλλιώς και εγώ η κακιά και τρισάθλια δύο πράγματα υποθέτω .Ή ότι διορίζεστε με το νέο νόμο ,οπότε μπράβο σας και με το καλό ή ότι σας αρέσει τόσο πολύ να δίνετε μια ζωή ΑΣΕΠ για να πηγαίνετε αναπληρωτές χωρίς να διορίζεστε ποτέ οπότε πάλι δεν μπορώ να πω κάτι για τις επιλογές .Προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν κάνετε ;;Εμείς λέμε ότι πρέπει να μετρά η προυπηρεσία όλων των ΑΚΩ και ΑΜΩ που προσλαβάνονται και ότι αυτοί οι συνάδελφοι που στηρίζουν το σύστημα θα πρέπει να έχουν δικαίωμα διορισμού και όχι να δίνουν ΑΣΕΠ μια ζωή .Δηλαδή πως το σκέφτεται το υπουργείο ;Πηγαίνετε αναπληρωτές δύο τρια χρόνια ή όσο γουστάρω και μετά ξαναπεράστε άλλη μια από ΑΣΕΠ να φρεσκάρετε τις γνώσεις σας ; Είναι λογική αυτή ; Δεν πρέπει να δικαιωθούμε ως ελαστικά εργαζόμενοι ;Είπαμε 60% μόνο από ΑΣΕΠ και 40% από τον ενιαίο με προσμέτρηση της προυπηρεσίας .Τώρα θέλετε να μπει και έκει απαραίτητη προυπόθεση ο ΑΣΕΠ ας μπει ...ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΑΜΕ συνάδελφοι και όλοι κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας .
Μπραβο dina94 πολύ σωστή η τοποθέτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #908 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 06:58:23 μμ »

Υποθετικη ερωτηση:

Αν ακομη υπηρχε το προηγουμενο συστημα( 60-40) και δεν ειχε αλλαξει κανενας  νομος, οπως και το οτι στις βασικες ειδικοτητες ειχε τελειωσει φετος με τους διοριστεους, απο που θα διοριζε εκπαιδευτικους βασικων ειδικοτητων το 2012?
Απαντησετε, αφου θεωρηθει  (υποθετικα παντα) οτι ΑΣΕΠ τ0 2012 δεν γινεται λογω χ λογου.

Ό,τι έκαναν και το 2004. Το οποίο προσωπικά πολύ θα με συνέφερε, αλλά επειδή υπάρχουν και πολλοί άλλοι σαν κι εμένα, και στον τελευταίο και σε προηγούμενους διαγωνισμούς, και επειδή δεν πιστεύω σε παραμύθια, θεωρώ ότι το δικαιότερο θα είναι να προχωρήσει σε νέο ΑΣΕΠ, όπου όλοι μας θα ενταχθούμε σε πίνακες, είτε με παλιές είτε με νέα επιτυχία. Κατά τη άποψη μου μόνο αυτό αποκλείει φατριασμούς.
Και φυσικά με ικανό αριθμό θέσεων, αυτό δεν είναι αίτημα μόνο όσων διεκδικούν παράταση του παλιού συστήματος

Η λύση πάντως να διορίσει το '12 όσους έμεινανα σε πίνακες από το '10 σε όσες ειδικότητες το 60-40 τελείωσε -και με το καλό αφού διοριστούν αυτοί να κάνει νέο ΑΣΕΠ- μου φαίνεται άδικη και εξοργιστική.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #909 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:01:20 μμ »

Η λύση πάντως να διορίσει το '12 όσους έμειναν σε πίνακες από το '10 σε όσες ειδικότητες το 60-40 τελείωσε -και με το καλό αφού διοριστούν αυτοί να κάνει νέο ΑΣΕΠ- μου φαίνεται άδικη και εξοργιστική.

Συμφωνω !
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.