*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:40:05 μμ »
Αυτά  που  αναφέρεις  πιστεύεις  ότι  μπορούν  να  πραγματοποιηθούν  το  Σεπτέμβρη; Ξαφνικά  θα  δημιουργηθούν  βιβλιοθήκες  σε  όλα  τα  σχολεία , θα  λειτουργούν  μέχρι τις 5 , δε θα πηγαίνουν τα παιδιά  στα φροντιστήρια και θα διαβάζουν σε αυτές, και  όλοι  οι  μόνιμοι ξαφνικά  θα  δημιουργήσουν  το  blog  τους  όπου  θα  αναρτούν  σημειώσεις (εφ' όσον οι περισσότεροι απ' αυτούς  έχουν επιμόρφωση Β΄ επιπέδου)! Πραγματικά αν γίνει κατι τέτοιο το Σεπτέμβρη , θα αναθεωρήσω όλες τις απόψεις μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:41:12 μμ »
Και εγώ θα φτιάξω άγαλμα της Διαμαντοπούλου με τα χεράκια μου! :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:45:14 μμ »
Αυτά  που  αναφέρεις  πιστεύεις  ότι  μπορούν  να  πραγματοποιηθούν  το  Σεπτέμβρη;
όχι βέβαια, απλά αναφέρω για το πως θα έπρεπε να είναι η κατάσταση, και όχι κάθε χρόνο να τυπώνονται υποτίθεται δωρεάν τα βιβλία και στο τέλος να τα σκίζουν οι μαθητές

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:46:34 μμ »
Αυτά  που  αναφέρεις  πιστεύεις  ότι  μπορούν  να  πραγματοποιηθούν  το  Σεπτέμβρη;
όχι βέβαια, απλά αναφέρω για το πως θα έπρεπε να είναι η κατάσταση, και όχι κάθε χρόνο να τυπώνονται υποτίθεται δωρεάν τα βιβλία και στο τέλος να τα σκίζουν οι μαθητές
Λύσεις για να μη τα σκίζουν υπάρχουν. Έχουν αναφερθεί πιο πάνω.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:18 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:48:59 μμ »
Και εγώ θα φτιάξω άγαλμα της Διαμαντοπούλου με τα χεράκια μου! :P

Α, εσύ μας προκαλείς μεσημεριάτικα.  >:( ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:50:42 μμ »
Και εγώ θα φτιάξω άγαλμα της Διαμαντοπούλου με τα χεράκια μου! :P

Α, εσύ μας προκαλείς μεσημεριάτικα.  >:( ;D ;D
Μην ανησυχείς καθόλου! Θα το κάνω πολύ όμορφο! Μεγάαααλη μύτη, κέρατα και όλα τα συναφή.... Και θα το στήσω σε κεντρική πλατεία ώστε τα περιστέρια να του φερθούν όπως του αξίζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 01:53:49 μμ από dinateacher »
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:56:27 μμ »
Και εγώ θα φτιάξω άγαλμα της Διαμαντοπούλου με τα χεράκια μου! :P

Α, εσύ μας προκαλείς μεσημεριάτικα.  >:( ;D ;D
Μην ανησυχείς καθόλου! Θα το κάνω πολύ όμορφο! Μεγάαααλη μύτη, κέρατα και όλα τα συναφή....

Α, μην ξεχάσεις και η επιγραφή να είναι στα αγγλικά. Θα την καταλάβη καλύτερα η υπουργός.

ΥΓ: και για να επανέλθουμε στο θέμα,  η παπαγαλία δεν οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχει ένα σχολικό εγχειρίδιο. Οφείλεται στην ακαταλληλότητα κάποιων εκπαιδευτικών που και αυτή οφείλεται στην έλλειψη μετεκπαίδευσης και αντιστοιχίας αντικειμένου διδασκαλίας και σπουδών. Επίσης, να πω ότι αν μιλούσατε στα παιδιά για την αξία του βιβλίου, για το γεγονός ότι η διανομή δωρεάν σχολικών βιβλίων είναι κατάκτηση και, προπαντώς, αν κάναμε τα παιδιά να αγαπήσουν το συγκεκριμένο αντικείμενο, τότε όχι μόνο δε θα έσκιζαν τα βιβλία τους, αλλα ευλαβικά θα τα κρατούσαν στις βιβλιοθήκες τους και θα τ' άνοιγαν και κάποια στιγμή. Ως μαθήτρια θυμάμαι τους συμμαθητές μου να σκίζουν τα βιβλία των μαθημάτων που μισούσαν. Το ίδιο βλέπω και ως εκπαιδευτικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 02:19:26 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 08, 2011, 02:51:42 μμ »
η παπαγαλία δεν οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχει ένα σχολικό εγχειρίδιο. Οφείλεται στην ακαταλληλότητα κάποιων εκπαιδευτικών που και αυτή οφείλεται στην έλλειψη μετεκπαίδευσης και αντιστοιχίας αντικειμένου διδασκαλίας και σπουδών.
Δεν συμφωνώ. Οφείλεται στο σύστημα των εξετάσεων. Όταν για να πάρεις 20 πρέπει να γράψεις παπαγαλία το βιβλίο της Ιστορίας, τότε υποχρεωτικά έτσι θα στο διδάξει και ο καθηγητής.
Αφού έτσι είναι το σύστημα των εξετάσεων, πρέπει να το ακολουθήσει και ο καθηγητής υποχρεωτικά. Ποιός λέει στον μαθητή του "πες το με δικά σου λόγια και άσε το βιβλίο;"

το γεγονός ότι η διανομή δωρεάν σχολικών βιβλίων είναι κατάκτηση
μια τρύπα στο νερό είναι. Καταρχήν δεν είναι δωρεάν, επαναλαμβάνω. Το χαρτί και τα μελάνια για την εκτύπωση ποιός τα πληρώνει; Από τα λεφτά των φορολογούμενων δεν είναι;
Αν ανατρέξετε στην τελευταία σελίδα των σχολικών βιβλίων του ΟΕΔΒ, θα δείτε ότι αναγράφονται τα στοιχεία του ιδιώτη όπου εκυπώθηκαν!
Αντιγράφω από μερικά:
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΆ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:
ΕΚΤΥΠΩΣΗ DRAGPRESS ΕΚΤΥΠΩΤΙΚΗ Α.Ε
ΠΡΟΕΚΤΥΠΩΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ: ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ
αντίτυπα: 151.000

ΑΛΓΕΒΡΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ
ΕΚΤΥΠΩΣΗ - ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ: ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ Α.Β.Ε.Ε
ΒΙΛΒΙΟΔΕΣΙΑ: Ι. ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ - Λ. ΚΟΥΚΙΑς - Γ ΛΙΑΠΗΣ Ο.Ε
αντίτυπα: 150.000

λέτε οι παραπάνω να το έκαναν τσάμπα για την μαμά πατρίδα.

όπως ανέφερα, το "διανέμονται δωρεάν" είναι η μεγαλύτερη απάτη που έχει γίνει από τους πολιτικούς, για να νομίζει ο λαός ότι γίνεται κοινωνική πολιτική

η παιδεία στην Ελλάδα δεν είναι δωρεάν Είναι μάλιστα το πιο εμπορικό και ακριβοπληρωμένο αγαθό.
Και είμαστε το μόνο κράτος στον κόσμο (και ας μου φωνάξει ξανά ο Landau) που έχει τον θεσμό του φροντιστηρίου!

έχετε πει ποτε σε ξένο ότι εδώ τα παιδιά πάνε φροντιστήριο; άντε καλοκαίρι είναι, ανοίξτε μια κουβέντα με κανέναν ξένο. Θα σας κοιτάει κάπως περίεργα και θα προσπαθεί να καταλάβει γιατί αφού πας σχολείο πας και φροντιστήριο και το πληρώνεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 02:55:10 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:39:30 μμ »
Killbill, εσύ αναφέρεσαι στις πανελλαδικές, όταν μιλάς για παπαγαλία. Επειδή είμαι ιστορικός και μιλησες για ιστορία όχι δε γράφουν οι μαθητές παπαγαλία, γιατί με εμπιστεύονται όταν τους λέω ότι δε θέλω να το μάθεις παπαγαλία, γιατί τους το έχω αποδείξει πρώτα εγώ ότι δεν παπαγαλίζω το βιβλίο. Αν χρειαστεί να κάνω πολιτική αγωγή, όμως, που δεν είναι η ειδικότητά μου, ίσως δω μαθητές να παπαγαλίζουν, γιατί πρώτη εγώ θα παπαγαλίζω. Ακόμα και στις πανελλαδικές, όμως, ο παπαγάλος στο μάθημα της ιστορίας δεν μπορεί να γράψει πάνω απο 12. Εδώ και χρόνια στην ιστορία χρησιμοποιούμε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλο μάθημα το πολλαπλό βιβλίο (πρόκειται για τις πηγές, αν γνωρίζεις). Συνεπώς, δε αποδεικνύεται ότι το σχολικό εγχειρίδιο οδηγεί στην παπαγαλία. Εγώ κατέθεσα την άποψη μου. Ας πει και άλλος συνάδελφος τις εμπειρίες του.

Δεύτερον, παίζεις με την έννοια του "δωρεάν". Αν μιλήσουμε με οικονομικούς όρους, τότε ό,τι αγαθό παράγεται απαιτεί την κατανάλωση οικονομικών πόρων και δεν είναι δωρεάν.  Όταν λέμε "δωρεάν"  όμως εννοούμε με την κοινή γλώσσα αγαθά που έχουν αγοραστεί με κοινούς πόρους. Συμφωνώ μαζί σου ότι δε θα έπρεπε ιδιώτες να ανακατεύονται στην έκδοση σχολικών βιβλίων. Είναι και αυτό απόδειξη για το πόσο αθώος είναι ο ιδιωτικός τομέας για το σημερινό μας χάλι. Από κει και πέρα, προτιμώ οι κοινοί πόροι που προέρχονται από τη φορολογία να πηγαίνουν στην εκπαίδευση του λαού, παρά στους τραπεζίτες. Τώρα, οι απόψεις για πολλαπλό βιβλίο στην εκπαίδευση, για βελτιωμένα σχολικά εγχειρίδια κτλ με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:24:38 μμ »
εντάξει για την Ιστορία ίσως ξέρεις καλύτερα γιατί δεν είμαι φιλόλογος.
Πάντως είχαμε μαθήτρια στην θεωρητική που έγραψε Ιστορία 20 στις πανελλήνιες και αρχαία 5.
Όταν ρώτησα την καθηγήτρια φιλόλογο πως το εξηγεί αυτό, μου είπε ότι ήταν παπαγάλος, οπότε στην Ιστορία δεν είχε πρόβλημα είχε μάθει όλο το βιβλίο απέξω, όμως στα αρχαία όπου έπρεπε να βάλει το μυαλουδάκι της να σκεφτεί λιγάκι, εκεί τα βρήκε σκούρα.

Εγώ είμαι υποστηριχτής πάντως του όχι στο ένα βιβλίο, όχι στην παπαγαλία, να αναζητείται η γνώση από τον μαθητή. Με βρίσκει σύμφωνο εδώ η Υπουργός, αν και αυτό το όχι στο ένα βιβλίο το εφαρμόζει μόνο για τα πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 08, 2011, 08:15:49 μμ »
εντάξει για την Ιστορία ίσως ξέρεις καλύτερα γιατί δεν είμαι φιλόλογος.
Πάντως είχαμε μαθήτρια στην θεωρητική που έγραψε Ιστορία 20 στις πανελλήνιες και αρχαία 5.
Όταν ρώτησα την καθηγήτρια φιλόλογο πως το εξηγεί αυτό, μου είπε ότι ήταν παπαγάλος, οπότε στην Ιστορία δεν είχε πρόβλημα είχε μάθει όλο το βιβλίο απέξω, όμως στα αρχαία όπου έπρεπε να βάλει το μυαλουδάκι της να σκεφτεί λιγάκι, εκεί τα βρήκε σκούρα.


Έγραψε 20 ενώ ήταν παπαγάλος! Και στις πηγές πώς ανταποκρίθηκε; Παπαγαλία σημαίνει ότι δεν κατανοείς αυτό που διαβάζεις. Μπόρεσε και κατανόησε και ανάλυσε τις πηγές, αν και παπαγάλος; Και αν μπορούσε να παπαγαλίζει, τότε δε δικαιολογείται ούτε το 5 στα αρχαία, γιατί υποτίθεται πως δεν έχει γράψει το γνωστό. Φαντάζομαι τα σχόλια, τη μετάφραση και την εισαγωγή μπορούσε να τη γράψει παπαγαλία, αφού αποστήθιζε τόσο καλά. Πολύ απλοϊκή εξήγηση έδωσε η συνάδελφος σου. Ας μην πιστεύουμε ό,τι λέει ο καθένας συνεπώς.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 09, 2011, 07:38:06 μμ »
Τα βιβλία διανέμονται δωρεάν!

http://www.kathigitis.org/?p=23622

.....Με την υπ’ αριθμ. Π1/2774/29-7-2011 Κοινή Υπουργική Απόφαση των υπουργείων Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και Οικονομικών, μετά από ομόφωνες γνωμοδοτήσεις της ΕΠΠΠ ως προς τα είδη: «Επεξεργασμένο χαρτί & χαρτόνι» & «Εκτυπωτικό Χαρτί» του Ο.Ε.Δ.Β., εγκρίθηκε η ένταξή τους στο ΕΠΠ 2011 και μας εδόθη η εξουσιοδότηση για προμήθεια χάρτου με διαπραγμάτευση συνολικής αξίας 10.500.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α.

μόνο για το χαρτί!! βάλτε και το μελάνι (το έγχρωμο!)
άραγε πόσοι μαθητές το γνωρίζουν αυτό; πόσοι ξέρουν ότι τα βιβλία ΔΕΝ είναι δωρεάν και τα πληρώνουμε;
πόσοι έχουν καταλάβει ότι το "δωρεάν βιβλία" & "δωρεάν δημόσια παιδεία" είναι πολιτικό τέχνασμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 07:40:27 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 09, 2011, 07:50:06 μμ »
Τα βιβλία διανέμονται δωρεάν!

http://www.kathigitis.org/?p=23622

.....Με την υπ’ αριθμ. Π1/2774/29-7-2011 Κοινή Υπουργική Απόφαση των υπουργείων Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και Οικονομικών, μετά από ομόφωνες γνωμοδοτήσεις της ΕΠΠΠ ως προς τα είδη: «Επεξεργασμένο χαρτί & χαρτόνι» & «Εκτυπωτικό Χαρτί» του Ο.Ε.Δ.Β., εγκρίθηκε η ένταξή τους στο ΕΠΠ 2011 και μας εδόθη η εξουσιοδότηση για προμήθεια χάρτου με διαπραγμάτευση συνολικής αξίας 10.500.000,00€ χωρίς Φ.Π.Α.

άραγε πόσοι μαθητές το γνωρίζουν αυτό; πόσοι ξέρουν ότι τα βιβλία ΔΕΝ είναι δωρεάν και τα πληρώνουμε;
πόσοι έχουν καταλάβει ότι το "δωρεάν βιβλία" & "δωρεάν δημόσια παιδεία" είναι πολιτικό τέχνασμα;

Μόνο τα φυσικά αγαθά (νερό π.χ.) είναι δωρεάν. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει κόστος και κατανάλωση οικονομικών πόρων (κεφάλαιο, εργασία). Και οι βιβλιοθήκες ή η χρήση του διαδικτύου που προτείνεις εσύ πάλι δεν είναι δωρεάν. Έχει επικρατήσει, όμως, να ονομάζονται δωρεάν αγαθά όσα αγοράζονται με κοινούς πόρους (φορολογία). Από κει και πέρα, αν συμφωνούμε σε αυτό, όλες οι άλλες ενστάσεις περί αντιστοιχίας ποιότητας και τιμής μπορεί να συζητηθεί.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 09, 2011, 07:53:00 μμ »
Στη λίστα βιβλίων για το λύκειο 2011-12 φαίνονται μερικά με κόκκινο χρώμα στα οποία, όπως αναφέρεται, έχουν γίνει πολλές διορθώσεις και δεν ισχύουν τα περσινά. Επίσης, όσα είναι με μπλε χρώμα είναι νέα βιβλία. Μήπως γνωρίζει κανείς αν είναι διαθέσιμα σε κάποιο link για κατέβασμα; Πάντως, για την Άλγεβρα Α λυκείου έψαξα στην ιστοσελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου και δεν βρήκα τίποτα.

http://www.oedb.gr:8080/portal/auth/index.html?ctrl:cmd=render&ctrl:window=default.ContentView.ContentViewWindow&id=258
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 07:56:49 μμ από Κυκλάμινο »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.