*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82275 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:32:25 μμ »

Το ότι έχουν ξαναγίνει ή ακόμα και αν γίνονται συχνά δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τα ανεχόμαστε ή να μην τα κατακρίνουμε.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Απλά με.. εκπλήσει η έκπληξη πολλών για μια τέτοια είδηση (τελικά έχει ή δεν έχει σχέση ο άντρας της με την εταιρία αυτή; αυτό έμεινε στο φλου..  ???)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:33 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 01:36:29 μμ »
Σοβαρές καταγγελίες έκανε στη Βουλή κατά τη συζήτηση του σχεδίου νόμου για την ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό ο ο Βουλευτής της ΝΔ Αργύρης Ντινόπουλος σχετικά με τα σχολικά βιβλία και τη λειτουργία του νεοσύστατου οργανισμού ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (το esos θα δημοσιεύσει άμεσα αν υπάρξει απάντηση από την υπουργό Παιδείας).Συγκεκριμένα ο κ. Ντινόπουλος κατήγγειλε:

1.Στις αποθήκες του Οργανισμού Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων, υπήρχαν πέντε χιλιάδες τόνοι χαρτιού με το οποίο θα μπορούσατε να είχατε τυπώσει το 40% των βιβλίων. 2 Επίσης, υπήρχαν πέντε εκατομμύρια βιβλία, εκ των οποίων τα τρία εκατομμύρια εστάλησαν και επωλήθησαν στην Κύπρο και τα άλλα δύο εκατομμύρια δόθηκαν στα βιβλιοπωλεία για να αγοραστούν από τους μαθητές των ιδιωτικών σχολείων.

3.Ενώ υπήρχε η αγωνία σε μαθητές, δασκάλους, γονείς για το τι θα γίνει με τα βιβλία του 2011, ξαφνικά το υπουργείο Παιδείας έδειξε μία πολύ μεγάλη ευαισθησία για τα βιβλία του 2012. Προικοδότησε στις 23 Σεπτεμβρίου με 25.800.000 ευρώ τον περίφημο «ΔΙΟΦΑΝΤΟ».

Ο ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ για τα βιβλία του 2012, που θα προμηθευτεί το χαρτί και θα εκτυπώσει και τα βιβλία και για να παρακολουθηθεί αυτή η διαδικασία προσλαμβάνει με απευθείας ανάθεση έναν ιδιώτη δικηγόρο, ο οποίος τι θα κάνει;

Η προμήθεια των των dvd- το οποίο διενεμήθη στα σχολεία αντί των βιβλίων για φέτος ανετέθη σε μία επιτροπή και πάλι με απευθείας ανάθεση. Χρησιμοποιείται μάλιστα ένας νεολογισμός. «Με διαπραγμάτευση» -λέει- ανέθεσε την κατασκευή και διάθεση των συγκεκριμένων dvd στα σχολεία, χωρίς να ξέρουμε –κάποια στιγμή νομίζω ότι έχετε υποχρέωση να μας πείτε- πόσο κόστισε αυτό. Βεβαίως, να μας πείτε και ποιος ήταν ο ανάδοχος αυτής της διαπραγμάτευσης.

Την ώρα που στέλνονται χιλιάδες εργαζόμενοι του δημόσιου τομέα στην εργασιακή εφεδρεία, την ίδια στιγμή γίνονται προσλήψεις. Θέλετε να σας διαβάσω ονόματα; …(αναφέρει τα ονόματα)και άλλες προσλήψεις ων ουκ έστιν αριθμός.

Εσείς που δεν ξέρετε τι να πείτε στους ψηφοφόρους σας, εσείς που δεν ξέρετε τι να τους πείτε όταν σας μιλάνε για την ανεργία που την έχει εκτινάξει αυτή η Κυβέρνηση σε αυτά τα ύψη που την εξετίναξε και όταν δεν έχετε τι να τους πείτε για την εργασιακή εφεδρεία και για τις απολύσεις, ιδού τα δικά σας παιδιά, τα παιδιά του Υπουργείου πώς προσλαμβάνονται στο ΔΙΟΦΑΝΤΟ.


http://esos.gr/portal/index.php?option=com_k2&view=item&id=14750:%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82&Itemid=6

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 12:40:14 μμ »
Αναδημοσίευση από το  http://topontiki.gr/article/24266
 
Της Τζένης Κ.
Να χαρώ εγώ διαφάνεια, αντικειμενικότητα και ολίγη από σωτηρία της χώρας! Αν τα στοιχεία που μέχρι πρότινος κυκλοφορούσαν στην πιάτσα των Eκτυπώσεων και τελικά αφίχθησαν στις 25/10  –δια στόματος Αργύρη Ντινόπουλου- στη Βουλή, είναι αληθινά…, με τι πρόσωπο, με τι ταγιέρ, με τι μαλλί θα ξανατολμήσει η αδυσώπητη υπουργός Παιδείας να εκσφενδονίσει κατά την προσφιλή της συνήθεια τον επόμενο λίθο εναντίον των αμαρτωλών εκπαιδευτικών και μαθητών;  Ακούσατε- ακούσατε λοιπόν τι έχει τελικά, όπως όλα δείχνουν, συμβεί με τα σχολικά βιβλία:

Ενώ ο διαγωνισμός για την προμήθεια χαρτιού έληγε τον Οκτώβριο του 2010, η διευθύνουσα σύμβουλος του ΟΕΔΒ έστειλε το φάκελο στο Ελεγκτικό Συμβούλιο (το οποίο δαχτυλοδείχτηκε από την υπουργό ως υπεύθυνο για το γνωστό πρόβλημα με τα βιβλία)με καθυστέρηση 6 μηνών. Καθ’ όλο αυτό το διάστημα οι συμβουλάτορές της στο υπουργείο περί άλλα τύρβαζαν…
Επειδή η διαδικασία, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν περατώθηκε με τον ορθόδοξο τρόπο, το Υπουργείο «αναγκάστηκε» να λύσει το θέμα καταφεύγοντας στη συνταγή της απευθείας ανάθεσης… Άχου το μωρέ, σύρθηκε το παντέρμο στην παρατυπία…
Ενώ ο διαγωνισμός αφορούσε την προμήθεια 13 τόνων χαρτιού έγινε ανάθεση για 9.915 τόνους. Τα πονηρά μυαλά, οι κακές γλώσσες κι ο βουλευτής της Ν.Δ. Νίκος Νικολόπουλος (που είχε προγραμματίσει να θέσει πριν δυο μήνες το συγκεκριμένο ερώτημα στη Βουλή αλλά τελικά δήλωσε κώλυμα…) υπαινίσσονται ότι η ποσότητα προσαρμόστηκε προκειμένου, πολλαπλασιαζόμενη επί την τιμή της απευθείας ανάθεσης, να δίνει (μαντέψτε) το ποσό του προϋπολογισμού που προοριζόταν για χαρτί…
Επίσης, ούτε λόγος δεν έγινε για την αξιοποίηση των 5.000 τόνων χαρτιού που βρίσκονταν αποθηκευμένοι στα υπόγεια του Ο.Ε.Δ.Β..
Από τα 5.000.000 σχολικά βιβλία που ήδη υπήρχαν (!) τα 3.000.000 πουλήθηκαν στην Κύπρο (πού να πήγε το παραδάκι;) και τα υπόλοιπα 2.000.000 στα ελληνικά βιβλιοπωλεία για την εξυπηρέτηση των μαθητών των ιδιωτικών σχολείων…
Κι ενώ, σε ό,τι αφορά τα φετινά βιβλία, όλες οι συμβάσεις έχουν παγώσει, το ΙΤΥΕ «Διόφαντος», προνομιούχο τέκνο της κυρίας Άννας με έδρα την Πάτρα,  προεισέπραξε στα τέλη του Σεπτέμβρη 25.800.000 ευρώ για τα βιβλία του 2012….Ήμαρτον!
Την παραπάνω διαδικασία ανέλαβε να εποπτεύσει, όχι κάποιο προβλεπόμενο όργανο της Πολιτείας, αλλά ιδιώτης δικηγόρος… Πώς μπαμπά; Με απευθείας ανάθεση παιδί μου…
Ο «Διόφαντος» επιπλέον ήταν που επέλεξε κατόπιν «διαπραγμάτευσης» (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε αλλά πρόκειται πάλι για την προσφιλή συνοπτική τακτική) την εταιρία που παρήγαγε τα cd…
Τέλος, (η χαριστική βολή) στο «Διόφαντο» έχουν γίνει πολυάριθμες προσλήψεις παιδιών του υπουργείου χωρίς κανέναν απολύτως διαγωνισμό…
Φρίξατε ή όχι ακόμα;;;;
Κατόπιν όλων αυτών και εφόσον δεν υπάρξουν τεκμηριωμένες απαντήσεις από πλευράς υπουργείου, ευχόμεθα από καρδιάς, ο Διόφαντος να γίνει Διο- φάντης Μπαστούνι για την περαιτέρω πορεία της υπουργού…

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=49331

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #437 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 07:32:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:32:22 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:33 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #438 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:57:04 μμ »
γιατί τόσος θόρυβος με αυτά τα βιβλία;
Αντι να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε η μοναδική χώρα που μας παρέχονται τσάμπα, διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν μπορούμε να διαβάζουμε από φωτοτυπίες;

Στη Γερμανία (και σε πολλές άλλες χώρες τις οποίες νοσταλγούμε σε κάθε απεργία μας για τους υψηλούς μισθούς των εκπαιδευτικών) τα βιβλία ή τα πληρώνουν τα παιδιά ή είναι υποχρεωμένα να τα επιστρέφουν στο τέλος της χρονιάς.
Εμείς το πλούσιο κράτος που έχουμε την πολυτέλεια να μας τα παρέχουν δωρεάν, να τα χάνουμε και να τα ζητάμε από 2-3 φορές το καθένα, και στο τέλος να τα σκίζουμε και να τα καίμε, κλαιγόμαστε γιατί τελείωσε το πάρτι;

Μην είμαστε και αχάριστοι! Ας βάλουμε μυαλό επιτέλους.  Εξίσωση με τους Ευρωπαίους δεν ζητάμε; Όχι ότι μας συμφέρει
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:05:22 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #439 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:54:18 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:32:49 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #440 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 02:34:15 πμ »
γιατί τόσος θόρυβος με αυτά τα βιβλία;
Αντι να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε η μοναδική χώρα που μας παρέχονται τσάμπα, διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν μπορούμε να διαβάζουμε από φωτοτυπίες;

Στη Γερμανία (και σε πολλές άλλες χώρες τις οποίες νοσταλγούμε σε κάθε απεργία μας για τους υψηλούς μισθούς των εκπαιδευτικών) τα βιβλία ή τα πληρώνουν τα παιδιά ή είναι υποχρεωμένα να τα επιστρέφουν στο τέλος της χρονιάς.
Εμείς το πλούσιο κράτος που έχουμε την πολυτέλεια να μας τα παρέχουν δωρεάν, να τα χάνουμε και να τα ζητάμε από 2-3 φορές το καθένα, και στο τέλος να τα σκίζουμε και να τα καίμε, κλαιγόμαστε γιατί τελείωσε το πάρτι;

Μην είμαστε και αχάριστοι! Ας βάλουμε μυαλό επιτέλους.  Εξίσωση με τους Ευρωπαίους δεν ζητάμε; Όχι ότι μας συμφέρει

Ποια είναι η εξίσωση με τους Ευρωπαίους; Να πληρώνει ο καθηγητής των 900 € μηνιαίως, από τη τσέπη του για να βγάζει φωτοτυπίες, επειδή τα φωτοτυπικά των σχολείων έχουν χαλάσει και δεν υπάρχουν χρήματα να επιδιορθωθούν; Ή μήπως το παιδαγωγικό μέτρο της μελέτης από τις φωτοτυπίες;
Εγώ δε θα πω για μυαλά, γιατί όλοι έχουν μυαλό, αλλά μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #441 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:36:58 πμ »
γιατί τόσος θόρυβος με αυτά τα βιβλία;
Αντι να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε η μοναδική χώρα που μας παρέχονται τσάμπα, διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν μπορούμε να διαβάζουμε από φωτοτυπίες;

Στη Γερμανία (και σε πολλές άλλες χώρες τις οποίες νοσταλγούμε σε κάθε απεργία μας για τους υψηλούς μισθούς των εκπαιδευτικών) τα βιβλία ή τα πληρώνουν τα παιδιά ή είναι υποχρεωμένα να τα επιστρέφουν στο τέλος της χρονιάς.
Εμείς το πλούσιο κράτος που έχουμε την πολυτέλεια να μας τα παρέχουν δωρεάν, να τα χάνουμε και να τα ζητάμε από 2-3 φορές το καθένα, και στο τέλος να τα σκίζουμε και να τα καίμε, κλαιγόμαστε γιατί τελείωσε το πάρτι;

Μην είμαστε και αχάριστοι! Ας βάλουμε μυαλό επιτέλους.  Εξίσωση με τους Ευρωπαίους δεν ζητάμε; Όχι ότι μας συμφέρει
εγω δεν εκαψα ποτε βιβλιο, εχω τα βιβλια μου 30 χρονια μετα, το ιδιο θα κανω και με τα παιδια μου, θα τους μαθω να σεβονται και να αγαπουν τα βιβλια, πρεπει να τιμωρηθω γιατι καποιοι δεν εχουν παιδεια; αυτα που λες ειναι σα δικαιολογιες του υπουργειου,αν υπηρχε εκπροσωπος τυπου ετσι θα δικαιολογουσε τα τραγικα τους λαθη, φορτωνοντας τα στους αλλους

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #442 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:42:20 πμ »
γιατί τόσος θόρυβος με αυτά τα βιβλία;
Αντι να λέμε και ευχαριστώ που είμαστε η μοναδική χώρα που μας παρέχονται τσάμπα, διαμαρτυρόμαστε γιατί δεν μπορούμε να διαβάζουμε από φωτοτυπίες;

Στη Γερμανία (και σε πολλές άλλες χώρες τις οποίες νοσταλγούμε σε κάθε απεργία μας για τους υψηλούς μισθούς των εκπαιδευτικών) τα βιβλία ή τα πληρώνουν τα παιδιά ή είναι υποχρεωμένα να τα επιστρέφουν στο τέλος της χρονιάς.
Εμείς το πλούσιο κράτος που έχουμε την πολυτέλεια να μας τα παρέχουν δωρεάν, να τα χάνουμε και να τα ζητάμε από 2-3 φορές το καθένα, και στο τέλος να τα σκίζουμε και να τα καίμε, κλαιγόμαστε γιατί τελείωσε το πάρτι;

Μην είμαστε και αχάριστοι! Ας βάλουμε μυαλό επιτέλους.  Εξίσωση με τους Ευρωπαίους δεν ζητάμε; Όχι ότι μας συμφέρει
εγω δεν εκαψα ποτε βιβλιο, εχω τα βιβλια μου 30 χρονια μετα, το ιδιο θα κανω και με τα παιδια μου, θα τους μαθω να σεβονται και να αγαπουν τα βιβλια, πρεπει να τιμωρηθω γιατι καποιοι δεν εχουν παιδεια; αυτα που λες ειναι σα δικαιολογιες του υπουργειου,αν υπηρχε εκπροσωπος τυπου ετσι θα δικαιολογουσε τα τραγικα τους λαθη, φορτωνοντας τα στους αλλους

Έτσι!
Κι εγώ έχω τα σχολικά μου βιβλία ακόμα (κι ας είμαι πιο νέος  ;D), τουλάχιστον των θετικών επιστημών και τις γραμματικές κλπ (τα υπόλοιπα τα έστειλα ανακύκλωση μετά από μετακόμιση, δεν έκαψα ποτέ ούτε σελίδα).

Μην το ψάχνεις.. το "επάγγελμα" του εκπροσώπου τύπου είναι δημοφιλές τελευταία. Οι νεοφιλελεύθερες απόψεις άλλωστε έχουν ποτίσει αρκετά μυαλά δυστυχώς και μάλλον θα χρειαστούμε σύντομα έναν νέο Ηρακλή να καθαρίσει τους σύγχρονους "στάβλους του Αυγεία".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #443 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 11:05:44 πμ »
killbill ντροπή :) Εσύ συνήθως τα καταφέρνεις καλύτερα στα επιχειρήματα.
Δεν μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι ότι και τα "βιβλία" που ζητάμε , φωτοτυπίες είναι. Απλά είναι έγχρωμες, παράγονται μαζικά, πιο εύκολα, πιο γρήγορα και ΚΥΡΙΩΣ πιο οικονομικά. Και φυσικά, εσύ πρώτος απ όλους θα ξέρεις ότι οι φωτοτυπίες που βγάζεις σε κάθε διάλλειμα είναι πληρωμένες από τα παιδιά και τους γονείς τους, μέσω των φόρων τους, και είναι φυσικά πολύ πιο ακριβές από τα κανονικά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #444 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 03:00:37 μμ »
Δυστυχώς όμως κανείς δεν καταλαβαίνει ότι ειναι πληρωμένα από τους ίδιους του φορολογούμενους, αλλά όλοι νομίζουν ότι είναι τσάμπα και για αυτό παίρνει ο καθένας από 2-3 φορές το κάθε βιβλίο ή το σκίζει και το καίει.
Γιατί να μην τα επιστρέφουν όπως γίνεται σε όλες τις χώρες;
Δηλαδή η Ελλάδα είναι το πλούσιο κράτος που καθε χρόνο τυπώνει ξανά από την αρχή 1000άδες αντίτυπα;

Και δεν αναφέρομαι μόνο στους μαθητές αλλά και στους καθηγητές! Δεν θα ξεχάσω στην αρχή της χρονιάς όταν έρχονταν τα βιβλία, συναδέλφους που ορμούσαν σαν τα κοράκια να παίρνουν από 4-5 αντίτυπα καβάτζα για να τα δώσουν στα ιδιαίτερά τους.

Ποια είναι η εξίσωση με τους Ευρωπαίους; Να πληρώνει ο καθηγητής των 900 € μηνιαίως, από τη τσέπη του για να βγάζει φωτοτυπίες, επειδή τα φωτοτυπικά των σχολείων έχουν χαλάσει και δεν υπάρχουν χρήματα να επιδιορθωθούν;
Εμείς θέλουμε μισθό 2000€, και να συνεχίζουμε να πηγαίνουμε σχολείο για το 2ωρο & 3ωρό μας και μετά να φεύγουμε και να λέμε ότι "μα δουλεύουμε και σπίτι". Τότε και οποιοσδήποτε άλλος υπάλληλος ας πάρει την δουλειά που έχει να κάνει στο γραφείο (Πχ στην εφορία, στο ΙΚΑ κλπ) σπίτι του να την κάνει και να παρίσταται στον χώρο εργασίας του 2-3 ώρες όπως εμείς.
Είναι ωραίο δηλαδή να έρχονται γονείς 11 η ώρα να ρωτήσουν πως πάει το παιδί τους και να τους λέει ο διευθυντής "έχει σχολάσει γιατί είχε 2ωρο σήμερα"; Πείθει το ότι "μα δουλεύει και σπίτι;". Δεν νομίζω.

Πάντως δεν γίνεται να θέλουμε να παίρνουμε 2000€ & να γίνεται και αυτή η σπατάλη με τα βιβλία.

Και τέλος πάντων ας αναρωτηθούμε γιατί στο εξωτερικό κάποιος παίρνει 2000€ και μας κάνει να λέμε "θέλουμε και εμείς". Παίρνει 2000€ γιατί:
1. το ωράριο του είναι 8-5. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!
2. Δεν είναι μόνιμος, αλλά έχει σύμβαση μόνο για την τρέχουσα χρονιά. Και ξεσκίζεται στην δουλειά για να δωσει καλή εικόνα ώστε να τον ξαναπάρουν του χρόνου. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!
3. Οι γονείς πληρώνουν για τα βιβλία. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!
4. Κάθε σχολείο δέχεται σπόνσορες πχ διαφημίσεις της Coca Cola στον χώρο του σχολείου ώστε να έχει οικονομικούς πόρους. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!
5. Πολλά σχολεία έχουν κάποια δίδακτρα (στοιχειώδη). Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!
6. Αξιολογείται από επιτροπές, διευθυντή κλπ προκειμένου να δουν αν θα τον κρατήσουν την επόμενη χρονιά. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!

Καταλάβατε τώρα γιατί παίρνει ο εκπαιδευτικός του εξωτερικού 2000€ το λιγότερο ενώ εμείς όχι;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #445 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 03:25:42 μμ »

Αυτό που κατάλαβα εγώ και δεν είμαι ο μόνος πιστεύω, είναι ότι χρησιμοποιείς υπερβολές ή ακραία παραδείγματα για να καταλήξεις σε  κάποια συμπεράσματα που δεν ισχύουν. Ακόμα θέτεις κάποιες ερωτήσεις στις οποίες απαντάς μόνος σου, κάτι που δυσχεραίνει το διάλογο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #446 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:13:04 μμ »


4. Κάθε σχολείο δέχεται σπόνσορες πχ διαφημίσεις της Coca Cola στον χώρο του σχολείου ώστε να έχει οικονομικούς πόρους. Το θέλουμε εμείς; ΟΧΙ!

Έλεος!  Είσαι σίγουρα εκπαιδευτικός;
Κι όσο για το αν δουλεύουμε στο σπίτι... Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι, αλλά ως φιλόλογος σε διαβεβαιώνω πως δουλεύω σε καθημερινή βάση 4 με 5 ώρες στο σπίτι για να προετοιμάσω το μάθημα, να φτιάξω υλικό , να διορθώσω. Και σίγουρα δεν είμαι η μόνη.... Πολλοί ευσυνείδητοι συνάδελφοι, διαφόρων ειδικοτήτων, κάνουν ακριβώς το ίδιο και μάλιστα χωρίς καμία “έκπτωση” λόγω περικοπών...Ναι, σίγουρα θα ήθελα να παίρνω 2000 ευρώ το μήνα και να γυρνάω σπίτι μου στις 4 και να μην έχω τίποτε άλλο να κάνω. Αλλά να έχω και μια πολιτεία που θα μου επιτρέπει με αξιοπρέπεια να κάνω τη δουλειά μου!



Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #447 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:43:26 μμ »
Ζήτω ο νεοφιλελευθερισμός!
Μίλησε κανείς για δημόσια δωρεάν παιδεία;;;

Τον τελευταίο λόγο για την εκπαίδευση των παιδιών μας θα έχει η Coca cola!
Και για το διορισμό των καθηγητών μη σου πω...

Α, και στα κενά τους οι εκπαιδευτικοί θα μοιράζουν φυλλάδια Roma Pizza, αλλιώς κομμένα και τα 800 που χαραμοφάικα ληστεύουν από τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα (γιατί εκεί ανθεί η ελεύθερη οικονομία και η ανταγωνιστικότητα!!!!!)

Ω τι μιξερ στα μυαλά μας....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 250

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.