*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1750 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:00:07 μμ »
Zizoulis μου, σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..Φυσικά και δεν είχα βλέψεις για διορισμό, αλλά για κάποια μόρια έτσι ώστε στον επόμενο να με καλούσαν ωρομίσθια ή στην καλύτερη περίπτωση, αναπληρώτρια..Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα! :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1751 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:08:29 μμ »
4) Η τύχη και η ψυχραιμία παίζουν επίσης πολύ σπουδαίο ρόλο..(μή σας πώ, το σπουδαιότερο..)

Το διαβασμα, η τυχη, η ψυχραιμια, οι συγκυριες ολα ειναι στο παιχνιδι και να σου πω την αληθεια στην ειδικοτητα μας δεν εχω καποιον γνωστο που να διοριστηκε με τον πρωτο ασεπ, αλλα με το δευτερο, τον τριτο, τον τεταρτο και πολλες φορες μεσω της αναπληρωσης που προεκυψε απο το διαγωνισμο.
Η προσωπική μου άποψη ώς προς τον παράγοντα τύχη δεν θεωρώ ότι είναι τόσο σημαντική...Με τα θέματα που είδαμε στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς (ψαγμένα με τον μεγενθυντικό φακό) πιστεύω ότι δεν ευνοείται όποιος απαντάει στην τύχη καθώς οι πιθανότητες να πετύχει τη σωστή απάντηση είναι 1 στις 4.
Τύχη από άποψη ότι κάποιος εχει διαβάσει τα συγκεκριμένα θέματα ναί...αλλά με τη δεδομένη ύλη πόσες λεπτομέρειες μπορεί να συγκρατήσει κάποιος;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1752 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:24:36 μμ »
maryk,με βρισκει απολυτα συμφωνω η αποψη σου.
και γω θεωρω πως ειναι 20% τυχη και 80% εμεις προσωπικα τι κανουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1753 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:14:11 μμ »
 ::) Καλησπέρα! έχω παρακολουθήσει ως επισκέπτης συζητήσεις και νιώθω πως δεν είμαι μόνη σε ΟΛΟ αυτό... με μικρή εμπειρία που απέκτησα από τις τρεις φορές που συμμετείχα στο διαγωνισμό, έχω να πω πως η Τύχη ακολουθεί την πολύ καλή προετοιμασία. μόνο με το ένα από τα δύο δεν καταφέρνεις κάτι. συμφωνώ έτσι με τα περισσότερα που ειπώθηκαν.
  την πρώτη φορά στο διαγωνισμό έλαβα μέρος με ελάχιστη μελέτη. μόλις είχα πάρει πτυχίο και με απασχολούσαν άλλα πράγματα. θα ήταν άσκοπο να σκέφτομαι πως τότε αν είχα διαβάσει θα ήμουν τώρα διορισμένη! κατά το " αν η γιαγιά μου είχε ρόδες...". με το 59% που πέτυχα έβγαλα το συμπέρασμα πως το να πιάσεις τη βάση δεν είναι κάτι φοβερό. έτσι, τη δεύτερη φορά με προετοιμασία 5-7 μηνών ήμουν στους επιτυχόντες (αποτυχόντες) και με ενθουσιασμό !!!! δέκτηκα ωρομισθία. "πλησίαζα το όνειρο! μπήκα σε τάξη!".
  με υψηλό ηθικό λόγω της επιτυχίας, ξεκίνησα με όρεξη νωρίς νωρίς τη μελέτη. δεν περιγράφω την κατάσταση...τον όγκο της ύλης, που καλείσαι να "βγάλεις" και κυρίως να ανακαλέσεις συν τα τόσα πράγματα που κάνεις και βιώνεις παράλληλα, γιατί άνθρωποι είμαστε κι εμείς, έχουμε σχέσεις, γάμο, δουλειά, άλλοι έχουν παιδιά, ευτυχείς και δυστυχείς στιγμές, μια ζωή τέλος πάντων! έφτασε η ώρα της εξέτασης και το μόνο τελικά που θεωρώ σημαντικό για εκείνη τη ΦΟΒΕΡΗ στιγμή είναι η καλή ψυχολογία, η ψυχραιμία που πρέπει να "κρατάς" μαζί σου.
εγώ δεν τα καταφέρνω...ούτε οι ερωτήσεις μου φταίνε, αφού ελάχιστες είναι οι διφορούμενες ούτε τίποτα άλλο, μόνο "ο κακός μου εαυτός" που δε με αφήνει ήσυχη ώστε να έχω καθαρό μυαλό όταν γράφω! να γράψω όσα ξέρω έτσι όπως θέλω να τα γράψω... >:( >:( >:(
Πώς θα τον διώξω;;; 
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1754 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:25:48 μμ »
Legend, κανένας δεν είναι ήρεμος την ώρα της εξέτασης και δεν αποδίδει το 100% των δυνατοτήτων του. Αν ήταν έτσι, τώρα όλοι θα ήμασταν μια χαρά. Από την ηρεμία του σπιτιού μας όλοι βρίσκουμε τις απαντήσεις, αλλά υπό την πίεση του χρόνου δεν είναι δυνατόν. Αν εσύ έχεις υπερβολικό άγχος, δεν είναι δυνατόν να σε βοηθήσουν συμβουλές μη ειδικών. Συνήθως, μία επιτυχία σε έναν άλλο τομέα, η συμπαράσταση των γύρω σου, το αν έχεις εναλλακτική στη ζωή σου, είναι πράγματα που βοηθάνε. Καθένας όμως είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει το άγχος του διαφορετικά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1755 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:53:45 μμ »
Legend, κανένας δεν είναι ήρεμος την ώρα της εξέτασης και δεν αποδίδει το 100% των δυνατοτήτων του. Αν ήταν έτσι, τώρα όλοι θα ήμασταν μια χαρά. Από την ηρεμία του σπιτιού μας όλοι βρίσκουμε τις απαντήσεις, αλλά υπό την πίεση του χρόνου δεν είναι δυνατόν. Αν εσύ έχεις υπερβολικό άγχος, δεν είναι δυνατόν να σε βοηθήσουν συμβουλές μη ειδικών. Συνήθως, μία επιτυχία σε έναν άλλο τομέα, η συμπαράσταση των γύρω σου, το αν έχεις εναλλακτική στη ζωή σου, είναι πράγματα που βοηθάνε. Καθένας όμως είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει το άγχος του διαφορετικά.
Ακριβώς!!!!
λίγοι από εμάς μπορούν να αποδώσουν σε τέτοιες συνθήκες. εναλλακτικές έχουμε λίγο πολύ όλοι. όταν προσπαθείς πολύ για κάτι, θέλεις όμως, να πετυχαίνεις, σωστά; από αυτή την άποψη αναζητά κανείς τι πρέπει να κάνει καλύτερα την επόμηνη φορά! όσον αφορά το δικό μου άγχος δεν αντιμετωπίζεται!!! χιχι με συνοδεύει από τα μικράτα μου. είναι μια λύση, να μαθαίνεις να ζεις μαζί του...! αυτό θα κάνω ως την άλλη φορά...
προσωπικά, αγαπώ τις αποτυχίες μου όσο και τις επιτυχίες μου. σημασία έχει ότι δεν αφήνω πολλά στην τύχη. πιστεύω πως όλοι όσοι δίνουν αξίζουν πολλά! και δεν αφήνουν τα πράγματα στην τύχη, όσο μπορει ο καθένας προσπαθεί. φαίνεται και από τα αποτελέσματα. δεν μπορούν να είναι όλοι στους διοριστέους, αλλά ο κλάδος μας γράφει καλά! εύγε!!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος ELENA PANAG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1756 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:01:09 πμ »
Καλησπέρα...
Συγχαρητηρια σε όλους!
Αν κ καταλαβαίνω την χαρά των διοριστεων κ τον πόνο των μή.... κ οτι είναι νωρίς ακόμη να συζητάμε για τον επόμενο ΑΣΕΠ, όμως επείδη με ενδιαφέρει άμεσα κ για προσωπικούς λόγους θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση...
Τελικά τα φροντιστήρια βοηθάν ή όχι;
Γιατί η οικονομική μου κατάσταση δε ειναι καθόλου καλή αλλά αν είναι να με βοηθήσουν θα πάω...τι να κάνω;
Οπότε όλες οι πληροφορίες δεκτές....κ αν εχετε κ καμία πρόταση ακόμη καλύτερα
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στείλε μου mail sto lena.panagiotidou@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος xrisampa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1757 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:56:09 πμ »
μέσα στην πολυφωνία των απόψεων θεωρώ ότι χωράει και η δική μου...

φέτος συμμετείχα για τρίτη φορά στο διαγωνισμό. τις δυο πρώτες διάβαζα μόνη ή τουλάχιστον θεωρούσα ότι διάβαζα. για αυτόν τον διαγωνισμό αποφάσισα να ακολουθήσω την οδό του φροντιστηρίου.
πάρά το γεγονός ότι έδωσα πολλά χρήματα( οι φιλόλογοι αποτελούμε "κοπτήριο" για τέτοιες επιχειρήσεις λόγω "πλούτου"  του γνωστικού μας) ωστόσο θεωρώ ότι με βοήθησε στο μέγιστο βαθμό. τίποτα ωστόσο και το τονίζω αυτό δεν υποκαθιστά τον προσωπικό κάματο και τρίβή με το αντικέιμενο.... παρ΄όλα αυτά το φροντιστήριο - εννοώ το υπέυθυνο και με σωστούς συνεργάτες - αποτελέι έναν οδηγό βιβλιογραφίας πολύτιμο. Επιπλέον και απο ψυχολογική άποψη σε απαλλάσσει από τις τύψεις για κάποιο σύγγραμμα που ενδεχομένως δεν θ διαβάσει κανέις. το τρίτο και σημαντικότερο είναι ΄τι σε βάζει στο πνέυμα του διαγωνισμού, το οποίο δυστυχώς απέχει πολύ από αυτό που ο καθένας από εμάς λογίζει ως πνεύμα ανθρωπιστικής επιστήμης. Δυστυχώς αυτός ο διαγωνισμός απαιτει συγκεκριμένα πράγματα, θεωρούμενα υπό συγκεκριμένο πρίσμα....

Αποσυνδεδεμένος e-labor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1758 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:05:50 μμ »
Συμφωνώ ότι ο ΑΣΕΠ απαιτεί έξυπνο διάβασμα αλλά΄πρέπει  ταυτόχρονα να είναι και πολύ.
Προσωπικά έδινα 2η φορά. Την πρώτη φορά είχα ασχοληθεί αρκετά σοβαρά. Πήγα φροντηστήριο, σταμάτησα τη δουλειά μου, για ένα διάστημα σταμάτησα και τη ζωή μου και για το επίπεδό μου τα πήγα αρκετά καλά. Όταν λέω το επίπεδό μου εννοώ ότι έχω τελειώσει ΦΠΨ και μέχρι τότε δεν είχα μπει ποτέ σε σχολείο ή φροντιστήριο άρα το γνωστικό, μου ήταν παντελώς άγνωστο πεδίο.Είχα αξιώσεις στη δεύτερη θεματική.[ Ωστόσο με εκνευρίζει που και εκεί εξετάζουν γνωστικό.] Το φροντιστήριο με οργάνωσε στο γνωστικό και πέρυσι με κάλεσαν ωρομίσθια.
Φέτος δεν διάβασα πολύ γιατί δεν είχα χρόνο αλλά έχω να καταθέσω τα εξής:
1.Οι σημέιώσεις απ' το φροντιστήριο ήταν πολύ σημαντικές γιατί είχα σχεδόν ότι χρειαζόμουν, αν όμως έχει κανείς ούτως ή άλλως επαφή με το αντικείμενο δεν είναι κάτι που δε μπορεί να βρει.
2.Βυζαντινή Ιστορία διάβασα κάπου προς το Σεπτέμβρη Καραγιαννόπουλο και Ostrogovsky και παραδόξως τις απάντησα όλες σωστά(!). Εννοώ ότι μάλλον από εκεί βάζουν.
Από Νεότερη, Σβολόπουλο σχεδόν όλες οι απαντήσεις είναι εκεί μέσα (εκτός από τις αμφισβητούμενης διατύπωσης) και αρχαία Wilcken επίσης όλες οι απαντήσεις βρίσκονται εκεί.   
3.Από γραμματολογίες Κακριδή ή/και Γεωργοπαππαδάκου
4.Πρέπει να ξεσκίσουμε τον Όμηρο και όλα τα δομικά χαρακτηριστικά του έπους
5.Τους εκπροσώπους για την Νέα Ελληνική Λογοτεχνία μάλλον για εντυπωσιασμό τους βάζουν, αφού σχεδόν πάντα Σεφέρη, Καβάφη εξετάζουν. Λες και άμα έίχες διαβάσει το Λουκή Λάρα και όλη τη βιογραφία του Βικέλα θα απαντούσες με σιγουριά στην ερώτηση που βάλανε...
Στα Νέα οι ερωτήσεις είναι μοιρασμένες μεταξύ Γλώσσας και Ιστορίας της Λογοτεχνίας άρα εκεί ότι διαβάσεις και όσο διαβάσεις καλό είναι αν και ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Αυτά! Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία και κάποιες σκέψεις μου.




Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1759 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:35:52 μμ »
Ρε παιδιά, έχω ακούσει από πολλούς, όχι επίσημα όμως, ότι αυτός ήταν ο τελευταίος ασεπ. Εσείς τι ξέρετε; Έχετε ακούσει κάτι;;
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1760 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 04:29:43 μμ »
Έδινα πρώτη φορά απροετοίμαστη οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω τα θέματα...ειδικά στην ιστορία.
Μία φίλη μου η οποία πέρασε το 2005 στον ασέπ υποστηρίζει με πάθος ότι όλα τα θέματα της ιστορίας βρίσκονται μέσα στα σχολικά και ότι αν διαβάσεις μόνο αυτά αρκεί.

Εσείς που διαβάσατε και έχετε άποψη πιστεύετε ότι ισχύει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1761 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 07:11:27 μμ »
Έδινα πρώτη φορά απροετοίμαστη οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω τα θέματα...ειδικά στην ιστορία.
Μία φίλη μου η οποία πέρασε το 2005 στον ασέπ υποστηρίζει με πάθος ότι όλα τα θέματα της ιστορίας βρίσκονται μέσα στα σχολικά και ότι αν διαβάσεις μόνο αυτά αρκεί.

Εσείς που διαβάσατε και έχετε άποψη πιστεύετε ότι ισχύει αυτό?
σε παλαιότερους διαγωνισμούς που είχαν στην ύλη συγκεκριμένα βιβλία, σίγουρα, αλλά τώρα πια αυτό δεν ισχύει, κατά τη γνώμη μου. τα σχολικά είναι πυκνογραμμένα και για να κατανοήσεις τα όσα λέγονται εκεί πρέπει να έχεις σφαιρική γνώση των γεγονότων, ούτως η άλλως, άσχετα δηλαδή από το διαγωνισμό. τυχαίνει να τη διδάσκω τα τελευταία χρόνια, και το χάλι των σχολικών είναι ΜΕΓΑΛΟ και στην αρχαία, και στη βυζαντινή και στη νεότερη. όσον αφορά τον ΑΣΕΠ τώρα αποκλειστικά, σίγουρα μεγάλο μέρος των ερωτήσεων στηρίζεται στα σχολικά, αλλά δεν αρκούν αν έχεις αξιώσεις. ξεκινάς από αυτά και προχωράς σε όποιο άλλο βιβλίο διαθέτεις!προσωπικά με βοήθησε ένα συμπίλημα από διάφορα ιστορικά βιβλία για τη νεότερη, και βιβλία έγκριτων ιστορικών για τις άλλες δύο περιόδους.
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1762 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 01:34:53 μμ »
Έδινα πρώτη φορά απροετοίμαστη οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω τα θέματα...ειδικά στην ιστορία.
Μία φίλη μου η οποία πέρασε το 2005 στον ασέπ υποστηρίζει με πάθος ότι όλα τα θέματα της ιστορίας βρίσκονται μέσα στα σχολικά και ότι αν διαβάσεις μόνο αυτά αρκεί.

Εσείς που διαβάσατε και έχετε άποψη πιστεύετε ότι ισχύει αυτό?
Και με μικροσκόπιο να ψάξεις τα σχολικά δε θα βρεις τα θέματα!Εδώ εγώ πλέον πιστεύω ότι δεν αρκεί μόνο ένα επιστημονικό εγχειρίδιο!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1763 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 01:42:34 μμ »
Τα σχολικά σε καμμία περίπτωση δεν επαρκούν τουλάχιστον αυτό έδειξαν οι τελευταίοι ΑΣΕΠ των Φιλολόγων.Αυτοί όπως κατάλαβα ψάχνουν τον ολοκληρωμένο επιστήμονα,όχι έναν καθηγητή καλά καταρτισμένο για τη Μέση Εκπαίδευση.Όσο  αυξάνεται ο κόσμος στον πε2  τόσο θα ανεβαίνει  το επίπεδο,οι απαιτήσεις τους θα είναι εξοργιστικές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.