*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2170 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 12:37:39 μμ »
dora thess, στα βιβλία λογοτεχνίας του λυκείου έχουν μια εισαγωγή πριν τα κείμενα της κάθε περιόδου. Αυτά πρέπει να τα διαβάσεις. Και τις αναλύσεις πρέπει να διαβάσεις ίσως όχι με πολύ λεπτομέρεια γιατι βάζουν ερωτησούλες από τα κείμενα όπως πέρυσι που είχαμε τον Λουκή Λάρα του Βικέλα και υπήρχε η εξής ερώτηση: Στο αφήγημα Λουκής Λάρας ο αφηγητής είναι:
α)παντογνώστης.
β)ετεροδιηγητικός.
γ)παρατηρητής.
δ)αυτοδιηγητικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2171 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 01:46:18 μμ »
Aρα ariandi εννοεις τις εισαγωγες ολων των κειμενων και οχι μονο αυτων των 10-15 που ειναι στην υλη.καταλαβα καλα?

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2172 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 01:57:22 μμ »
ariadni,για να γινω πιο συγκεκριμενη,ας πουμε εχω μπροστα μου το βιβλιο της β λυκειου θα διαβασω τη εισαγωγη στη σελ 7 νεα αθηναικη σχολη οπως και στη σελ 194 νεοτερη ποιηση και το εισαγωγικο σημειωμα ας πουμε απτο ποιημα ελενη του σεφερη σελ 208 ασχετα αν μπει στην υλη?δηλ τα εισαγωγικα σημειωματα απολα τα πεζα και ποιηματα?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2173 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 01:59:07 μμ »
Aρα ariandi εννοεις τις εισαγωγες ολων των κειμενων και οχι μονο αυτων των 10-15 που ειναι στην υλη.καταλαβα καλα?

δεν καταλαβες καλα. πες οτι η υλη εχει 20 κειμενα. εσυ θα διαβασεις αυτα τα 20 κειμενα κ τα εισαγωγικα τους σημειωματα. ξερεις 1 παραγραφουλα που εχουν πριν το καθε κειμενο.
ομως τα κειμενα χωριζονται σε περιοδους. πχ κρητικη περιοδος. πριν απο τα κειμενα λοιπον της κρητικης περιοδου εχει εισαγωγη. μπορει να ναι 2-3 σελιδες. αυτα θα διαβασεις. τις εισαγωγες πριν απο καθε περιοδο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2174 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:20:26 μμ »
Aυτο εννoουσα και γω maryvas!Σευχαριστω!Για τη νεοελληνικη γλωσσα τι προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2175 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:27:53 μμ »
Aυτο εννoουσα και γω maryvas!Σευχαριστω!Για τη νεοελληνικη γλωσσα τι προτεινεις?

τα σχολικα. τιποτα παραπανω. εκτος κ αν εχεις προβλημα με συλλογισμους κ τετοια που ειναι στη γ λυκειου οποτε δεν θα ηταν κακο ενα βοηθημα να κανεις ασκησουλες ωστε να μπεις στο κλιμα. επισης θα πρεπει να διαβασεις απο το λεξικο λογοτεχνικων ορων για τα ρευματα γιατι εχουν τετοιες ερωτησεις.
επισης στα νεα σχολικα του γυμνασιου θα δεις διαφορες με το συντακτικο ως προς τα ειδη των προτασεων ισως κ αλλες διαφορες τις οποιες δε θυμαμαι τωρα. εσυ θα ακολουθεις παντα το σχολικο κ οχι το συντακτικο. α κ απο γραμματικη δεν θα ηταν κακο να διαβασεις για τα παθη των φθογγων. υπαρχει περιπτωση να ρωτησουν...

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2176 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:30:23 μμ »
πολυτιμες οι συμβουλες σου!ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2177 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:36:03 μμ »
παρακαλω! κ ο,τιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε  ;)

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2178 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 02:38:28 μμ »
γεια σας! θα μπορούσε κάποιος να μου πει τον ακριβή τίτλο της γραμματολογίας του γεωργοπαπαδάκου?
Α. ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΥ,
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.
από τις αρχές ως το τέλος του 6ου μ.Χ. αιώνα.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.


Μήπως είναι εύκολο να μου πεις πού μπορώ να βρω το βιβλίο..; Είναί λίγο δυσεύρευτο....! Πόσες σελίδες είναι κ τί χρώμα είναι το εξώφυλλο; Ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος stergia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2179 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 08:43:48 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΑΔΙΚΙΑ:ΦΙΛΗ ΜΟΥ,ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ,ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ-ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ.......ΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΝΑ  ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ:ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ(ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ),ΦΥΣΙΚΑ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ,ΚΑΘΗΣΕ ΕΣΥ ΣΑΝ Μ..........Σ ΝΑ ΞΕΣΚΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΝ ΑΣΕΠ.ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΖΟΙ?ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ! :-[ :-[ :-[ :'(

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2180 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 08:49:59 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΑΔΙΚΙΑ:ΦΙΛΗ ΜΟΥ,ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ,ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ-ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΥΓΙΕΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ.......ΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΝΑ  ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ:ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ(ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ),ΦΥΣΙΚΑ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ,ΚΑΘΗΣΕ ΕΣΥ ΣΑΝ Μ..........Σ ΝΑ ΞΕΣΚΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΝ ΑΣΕΠ.ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΖΟΙ?ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ! :-[ :-[ :-[ :'(
Oυδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον.
Αν όντως σου είπε την αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2009, 08:54:47 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος stergia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2181 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 09:00:16 μμ »
φυσικα καιι μου την ειπε......αφου ειναι υγιεστατη......πως αλλιως την πηραν χωρις προυπηρεσια,μορια απο ασεπ.......μεγαλη αδικια για εμας  που παμε με το σταυρο στο χερι......... ::) :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2182 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 09:03:40 μμ »
Να πας να την καταγγείλεις. Δεν είμαστε εμείς οι μαλάκες. Για να μην πω τίποτα χειρότερο...και φαντάζομαι δεν θα είναι η μόνη που θα το έχει κάνει. Ένα άτομο να βγει στη φόρα, μετά θα πάρει μπάλα και άλλους απατεώνες..

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2183 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 01:03:50 πμ »
Stergia αν οντως αληθευει αυτο που ειπε η φιλη ...σου θα συμφωνησω με το giorgo galos οτι θα πρεπει τετοι περιστατικα να καταγγελονται!Αν ειναι δυνατον οπως λες εμεις να παλευουμε και αλλοι να βολευονται με τη μια...!Στο χερι μας ειναι να ξεσηκωθουμε και να αντιδρασουμε.Εγω στη θεση σου (αλλα και τωρα μονο που διαβαδσα οτι ειπες...)θα ειχα εξοργιστει και θα την ειχα καταγγειλει ανωνυμα μονο και μονο απο ηθικη υποχρεωση προςτον εαυτο μου που δεν δεχομαι καποιοι να περηφανευονται και να τους ερχονται ολα ροδινα...και χιλιαδες αλλα παιδια να αγωνιζονται για μια αξιοκτρατικη θεση....!δοξα τω θεω υπαρχουνν καταλληλες... εκπομπες που βγαζον στη φορα καταστασεις διαφθορας....γιατι οχι και αυτη την απαραδεκτη....που αποβαινει και προσωπικα εις βαρος σου....!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161467
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.