*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 486461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος na

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Αυτό γίνεται και στην Ελλάδα, πχ το μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Πειραιά δεν απαιτει εργασία αν ο φοιτητής πάρει παραπάνω μαθήματα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2014, 09:22:26 πμ από na »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Energo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρίες του καθενός ανάλογα με το πως τον συμφέρει. Κάποια στιγμή θα ρυθμιστεί το σύστημα. Αλλού είναι το πρόβλημα και χρειάζεται συλλογική αντίδραση και διαμαρτυρίες. Πάλι φέτος είχαμε καθυστερήσεις στις προσλήψεις, άνιση κατανομή των πιστώσεων πέρα από όσα είχαν προβλεφθεί αρχικά, μικρότερος αριθμός για Β'θμια και ο κύριος διευθυντής της ειδικής αγωγής να κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς να τον ελέγχει κανένας. Μήπως πρέπει να τα ακούσει λίγο ο συγκεκριμένος κύριος; Θα είναι η επόμενη χρονιά καλύτερη; 

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Αρχες Μαρτη δεν λεγαν οτι θα κατατεθει; Μην τον ειδατε τον Παναη Μετα τις εκλογες Δεν ρισκαρουν τωρα λεει. Ιδωμεν

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχεις λαθος εικονα δασκαλε!!!! Στην γενικη αγωγη η καταταξη προσληψη γινεται με βαση τον βασικο τιτλο σπουδων γαιτι η φυση της δουλειας δεν απιτει ξειδικευμενες γνωσεις . Στην ειδικη αγωγη ομως προσων προσληψης ειναι το εσμιναριο ΕΑΕ η ο Βασικος τιτλος στην ΕΑΕ αλλα πρωτιστως η  ξειεδικυεση στην ΕΑΕ οπως το μεταπτυχιακο η το διδακτορικο.Προκειται για διαφορετικους παενεπιστημιακους  τιτλους με διαφορετικη βαρυτητα .Ενα σεμιναριο ή ενας βασικος τιτλος  δεν μπορει να μπει στην ιδια κατηγορια με ενα διδακτορικο( που ειναι καθαρα τιτλος εξειδικευσης) ή να προηγηθει γι' άυτο το λογο υπαρχει και η διαβαθμιση στην καταταξη.
  Να σου φερω και ενα ποιο απλο παραδειγμα Αν σε ενα χωριο που υπηρετει 10 χρονια παθολογος τοποθετηθει ενας ορθοπεδικος που μολις τελειωσε ειδικοτητα με 0 υπηρεσια και καποιος σπασει το ποδι του , ποιος απο τους δυο γιατρους θα προηγηθει για να τον γιατρεψει ως καταλληλα εξειδικευμενος?Δεν νομιζω ο παθολογος.

Τελος βασικος τιτλος στην ειδικη αγωγη δεν υπαρχει πουθενα στο εξωτερικο . Η Ειδικη αγωγη ειναι καθαρα εξειδικευδη και παρεχετε απο μαστερ η διδακτορικο. καλο ειναι λοιπον πριν παιρνεις οποιαδηποτε θεση στα φορουμ να μελετας για το τι ισχυει και  να αρχισεις συμμεριζεσαι και λιγο τους συναδελφους σου που ακολουθησαν τον δρομο της εξειδικευσης και αυτη την στιγμη καποιοι εχουν πανω απο δεκα χρονια σπουδων .
Φυσικά και δεν υπάρχει βασικός τίτλος σπουδών στην ειδική αγωγή στο εξωτερικό. Όλες οι σύγχρονες παιδαγωγικές προτάσσουν την συμπεριληπτική εκπαίδευση ώστε να έχουν όλοι οι μαθητές ίσες ευκαιρίες και δικαιώματα στην εκπαίδευση. Κάθε παιδί έχει δικαίωμα να φοιτά στο σχολείο της γειτονιάς του, που είναι ΅ένα σχολείο για όλους΅. Ο δάσκαλος της γενικής αγωγής με τις μεταπτυχιακές ή τις διδακτορικές του σπουδές και σε συνεργασία με τους άλλους επαγγελματίες διαμορφώνει τη διδασκαλία προς όφελος όλων των μαθητών.Η ύπαρξη πανεπιστημιακών τμημάτων ειδικής αγωγής από μόνη της κατηγοριοποιεί τους μαθητές και  είναι αναμφισβήτητα ρατσιστική και αναχρονιστική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2014, 02:55:22 μμ από soulitsa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, ως εξωτερικός παρατηρητής (ειμαι εκπαιδευτικος αλλα δεν εχω καμία σχε΄ση με ειδικη αγωγή, τα μετατπυχιακά τύπου Ιταλία/Βουλγαρία ,Κυπρο τύπου:  είμαι –στην Ελλάδα αναπληρωτής και πηγαίνω στην Ιταλια την καθαρα Δευτερα και την 28η Οκτωβρίου με σημειώσεις από το φροντιστήριο που με έστειλε στα ελληνικα (γιατί δεν ξερω Ιταλικά και δεν μπορώ να γραψω εργασία ΚΑΝ στα αγγλικά) είναι μια ξεφτίλα σκέτη και δεν επρεπε καν να αναγνωρίζονται. Έχουν βρει φάμπρικα οι Ιταλοί οι Κυπριοι και οι Βούλγαροι και βγάζουν εύκολα λεφτά. Εχω δυστυχώς ΠΑΡΑ πολλούς φίλους που τα ‘εχουν κάνει και τα κανουν και τώρα και δασκαλους και νηπιαγωγούς και ακόμα και οι ίδιοι παραδέχονται ότι είναι γελόια. Για πότε αρχίζουν, για πότε τελείωνουν και ΠΩΣ γραφουν εργασιες ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΕΠΙΠΠΕΔΟΥ στα Ιταλικά, είναι απορίας άξιον?!? Για την ακρίβεια, πολύ κοντινός μου άνθρωπος ‘εγινε δεκτός στα Γιάννενα, αλλά για να μην χάσει την αναπλήρωση και για να είναι σιγουρη ότι θα εχει το μεταπτυχιακό σε 11 μηνακια max, προτίμησε να πάει στην Ιταλία. Και όπως αποδεικνύεται καλά έκανε, μια χαρά της βγήκε!?? Τσακ μπαμ είναι στο σπιτάκι της και δεν πληρώνει ουτε ενοίκια ουτε τίποτα. Κυρία!!!
Θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό της Κύπρου  είναι σε πολύ καλό επίπεδο.Για τα μεταπτυχιακά της Ιταλίας έχω μάθει ότι, άτομα που δεν γνωρίζουν καθόλου Ιταλικά φοιτούν μια ή δύο εβδομάδες το χρόνο,γράφουν εργασίες στα Ελληνικά και στη συνέχεια τα φροντιστήρια τις μεταφράζουν στα Ιταλικά και το χειρότερο είναι ότι παίρνουν επάρκεια στην Ιταλική γλώσσα. Απαράδεκτο.....
Υ.Γ:Για να μην παρεξηγηθώ :Έχω μετεκπαιδευτεί στο Διδασκαλείο Ειδικής Αγωγής. Δεν κάνω μεταπτυχιακό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2014, 02:46:30 μμ από soulitsa »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό της Κύπρου  είναι σε πολύ καλό επίπεδο.Για τα μεταπτυχιακά της Ιταλίας έχω μάθει ότι, άτομα που δεν γνωρίζουν καθόλου Ιταλικά φοιτούν μια ή δύο εβδομάδες το χρόνο,γράφουν εργασίες στα Ελληνικά και στη συνέχεια τα φροντιστήρια τις μεταφράζουν στα Ιταλικά και το χειρότερο είναι ότι παίρνουν επάρκεια στην Ιταλική γλώσσα. Απαράδεκτο.....
Υ.Γ:Για να μην παρεξηγηθώ :Έχω μετεκπαιδευτεί στο Διδασκαλείο Ειδικής Αγωγής. Δεν κάνω μεταπτυχιακό.

Η γλώσσα δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για κανένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Αν μπορείς να κάνεις τις εργασίες σου στα αγγλικά ή ακόμα και στα ελληνικά και να τις δίνεις για μετάφραση μικρή σημασία έχει ΑΝ τις κάνεις μόνος σου και με τη δέουσα σοβαρότητα και προσοχή.

Η επάρκεια στη γλώσσα είναι διαφορετικό θέμα φυσικά, σοβαρό, και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ξεχωριστά.

Αποσυνδεδεμένος giotafyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με το νομοσχέδιο ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Δημήτρης Μπράτης 10 ώρες πριν στο fb:

΄΄Μίλησα πριν λίγο με τον Δντή Ειδικής Αγωγής, ο οποίος με ενημέρωσε πως το νομοσχέδιο για την Ειδική Αγωγή ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες.
   Σχετικά με τη "φήμη" πως καταργούνται οι οργανικές θέσεις των υπηρετούντων ΠΕ70 και ΠΕ 60 στην Ειδική Αγωγή ,με ενημέρωσε πως αυτό δεν έχει καμία βάση και δεν ισχύει.
   Σχετικά με τις προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνει πίνακας στον οποίο θα προηγούνται οι ΠΕ71 και οι ΠΕ61 και για όλους τους άλλους θα υπάρξει μοριοδότηση(προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά). Η επιμέρους μοριοδότηση δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί΄΄


Αν συμβεί το τελευταίο αποκαθίσταται μία αδικία και μπαίνει ένα τέλος στην βιομηχανία των αμφιβόλων μεταπτυχιακών ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος irida pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Μπρατης δεν τα ξερει καλα, η μοριοδοτηση ειναι ετοιμη και προκειται να κατατεθει για διαβουλευση.
Γραψτε: Διδακτορικα 6 μορια.
              Μεταπτυχιακα 3.
              Δευτερο μεταπτυχιακο στην ΕΑ. 1,5.
             Σεμιναριο 1.
             Προυπηρεσια 0,1 / μηνα.
             Βαθμος πτυχιου 1 μοριο για καθε μοναδα πανω απο τη βαση.
             Τριτεκνια 4.
Ιριδα speaking.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δημήτρης Μπράτης 10 ώρες πριν στο fb:

΄΄Μίλησα πριν λίγο με τον Δντή Ειδικής Αγωγής, ο οποίος με ενημέρωσε πως το νομοσχέδιο για την Ειδική Αγωγή ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες.
   Σχετικά με τη "φήμη" πως καταργούνται οι οργανικές θέσεις των υπηρετούντων ΠΕ70 και ΠΕ 60 στην Ειδική Αγωγή ,με ενημέρωσε πως αυτό δεν έχει καμία βάση και δεν ισχύει.
   Σχετικά με τις προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνει πίνακας στον οποίο θα προηγούνται οι ΠΕ71 και οι ΠΕ61 και για όλους τους άλλους θα υπάρξει μοριοδότηση(προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά). Η επιμέρους μοριοδότηση δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί΄΄


Αν συμβεί το τελευταίο αποκαθίσταται μία αδικία και μπαίνει ένα τέλος στην βιομηχανία των αμφιβόλων μεταπτυχιακών ειδικής αγωγής.

Εγώ πάλι σε παραπέμπω (πριν κάνεις πανηγύρια επί πτωμάτων) στο ίδιο σημείο στο fb του Μπράτη απ'όπου έκανες copy paste την ανακοίνωση να δεις τι μου απάντησε όταν του έθεσα ερώτημα για την εφαρμογή των παραμέτρων αυτών και στη Β'θμια.... :-X     ??? ??? ??? ???
Γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν βάλλονται μόνο κατά των αμφίβολων μεταπτυχιακών, αλλά κατά της απόκτησης προσόντων γενικά και όσων τα έχουν......!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ για την δευτεροβάθμια τι απάντησε δηλαδή; Στην δευτεροβάθμια να ξέρετε θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι να ισχύσουν άλλα κριτήρια. Δεν γίνεται εξ αντικειμένου να προηγείται κάποιος με προυπηρεσία, τα μαστερ θα προηγούνται, διότι δεν υπάρχει κατάρτιση από πουθενά στην ειδική αγωγή.
Απόψεις μου είναι όλες αυτές, δεν ξέρω κάτι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2014, 02:22:30 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Το πρόβλημα μας γενικα σαν ανθρωποι ειναι οτι δεν μπορουμε να δεχτουμε ότι κάποια πράγματα αλλαζουν και πρεπει να αλλαζουν!!!
Ας θεσω ενα υποθετικο παραδειγμα:
Είναι η Α και ειναι και ο Β. Η Α τελειωσε το 2002 απο το Βολο (Ειδκη Αγωγη) και επέλεξε να μπει κατευθειαν στους πίνακες και να ξεκινησει να παει αναπληρωτρια (και φυσικα να τρέχει απο εδω και απο κει σε ολη την Ελλαδα ΑΛΛΑ να πληρωνετε με τους παχυλους μισθους τις δεκαετιας του 2000.)
Ο Β τωρα αποφάσισε το 2004 να κάνει μεταπτυχιακο στον Βόλο πάλι πανω στο ιδιο αντικειμενο (2 χρονια) + 6-8.000€ + διαμονή.
Θα ρωτησω εγω τωρα ποιος πρεπει να προηγηθει στους πίνακες ?? αυτος που επαναπαφθηκε στις δάφνες του ή αυτος που πάλεψε και παλευει για την επιμόρφωση του!!?? Επίσης δεν θελω απαντησεις νοοτροπίας δημοσίου υπαλληλου (τυπου .. εγω δουλευω τόσα χρονια, εχω 100 μορια προυπηρεσία, θα ερθει το νιανιαρο με το μεταπτυχιακο στην Κύπρο να περάσει μπροστά μου) για εμενα ναι πρεπει να περάσει μπροστά σου εαν εσυ δεν έκανες τίποτα για την εκπαιδευση αλλα περιμενες  ολα μια ζωη να ειναι ροδινα και να μην σε κουνησει κανεις απο την "μονιμη" θεσουλα σου! Να σημειωθει ότι δεν ειμαι δασκαλα ουτε νηπιαγωγος ΕΑ.
Τα άλλα μεταπτυχιακα δεν ξερω τι καπνο φουμαρουν αλλα αν κάποιος που δουλευε και ταυτοχρόνως εκανε και στην Κύπρο μεταπτυχιακό θα έπρεπε να ρίξει πολλα ξενύχτια και μεγάλη ταλαιπωρία για να καταφέρει να το τελείωσει.. Αρα να μην κρίνουμε αν δεν ξέρουμε .. Οταν σε ένα μαθημα στην Κύπρο για να βγάλεις βαθμο στο τέλος έπρεπε να παραδώσεις τουλα΄χιστον 2 εργασίες στο εξαμηνο + την γραπτη εξεταση στο τέλος.... δεν νομιζω να μαιμουδίζουμε...!!! Και ναι ολα τα  πανεπιστημια το κανουν για το κέρδος  κανεις δεν αντιλέγει σε αυτο αλλα  όταν έχεις τους "πολιτικους" που σου λενε οτι για να "προχωρησεις" πρεπει να εχεις 1-2-3 ... και τα πανεπιστημια θα βγάλουν προγραμματα 1-2-3.... ;)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ για την δευτεροβάθμια τι απάντησε δηλαδή; Στην δευτεροβάθμια να ξέρετε θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι να ισχύσουν άλλα κριτήρια. Δεν γίνεται εξ αντικειμένου να προηγείται κάποιος με προυπηρεσία, τα μαστερ θα προηγούνται, διότι δεν υπάρχει κατάρτιση από πουθενά στην ειδική αγωγή.
Απόψεις μου είναι όλες αυτές, δεν ξέρω κάτι

Όχι κάτι πολύ συγκεκριμένο, αλλά ότι δεν ξέρει αν θα ισχύσουν όλα αυτά για τη Β'ΘΜΙΑ....
Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτο που λες foibo81...κι εγώ αυτόν ακριβώς τον προβληματισμό του έθεσα....και φυσικά αυτό που έλεγα μήνες τώρα πως όλο αυτό κινήθηκε από τα μικροσυμφέροντα μιας ομάδας (ΠΕ71 και ΠΕ61) φάνηκε πασιφανέστατα απ'την ανακοίνωση που τους κατατάσσει πρώτους άσχετα με το αν κάποιος δάσκαλος έχει πολλά προσόντα και προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό...αναγκαστικά θα ακολουθεί....και κάποιοι χαίρονται επειδή σ'αυτή τη χώρα ικανοποιούνται ακόμη μικροσυμφέροντα ομάδων (και χαίρονται γιατί πρόσκαιρα τους βολεύει) και όχι τα προσόντα και ο κόπος...
Δεν πειράζει...τουλάχιστον όταν έχεις προσόντα και αξία δεν χάνεσαι όταν το Υπουργείο μας αποφασίσει μια μέρα (κατά τη γνώμη μου δεν αργεί αυτή η μέρα) να περικόψει κι άλλο τις προσλήψεις...όποιος έχει προσόντα βρίσκει και στον ιδιωτικό τομέα...όπου τα σεμινάρια και οι τριτεκνίες και τα καραγκιοζλίκια του Υπουργείου δεν φτουράνε...από προσωπική εμπειρία το καταθέτω αυτό!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Excuse me! Του χρόνου δεν θα υπάρχουν καν κονδύλια ΕΣΠΑ για προσλήψεις στην ειδική αγωγή. Για ΑΣΕΠ Ειδικής Αγωγής ούτε λόγος!!!
Τα όποια κενά θα καλύπτονται από τους υπάρχοντες μόνιμους (παρωδία).
Θα γυρίσουμε στην ειδική αγωγή της δεκαετίας του 80.
Γι αυτό μην τρώγεστε!
http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/03/blog-post_16.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.