*

Αποστολέας Θέμα: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 19020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:53:58 πμ »
NewPE06, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου! Θα τις κοιτάξω.  :)
Στα αγγλικά στη Β δημοτικού όντως απαγορεύεται η γραφή και μάλιστα πέρσυ εγώ ήμουν ένθερμη υπέρμαχος του ΠΕΑΠ, αλλά είδα ότι βαριόντουσαν πολύ τα παιδιά! 'Ετσι, όταν φέτος η δασκάλα αγγλικών του παιδιού μου μου είπε ότι θα τους βάζει σιγά-σιγά να γράφουν την αλφαβήτα, με βρήκε απόλυτα σύμφωνη. Πολλά κάνουν αγγλικά από την Α ή τα νήπια (!) και δεν τους φαίνεται παράξενο.
Όσον αφορά το αν θα το πιέσω ή όχι: χθες έκανα μια ακόμα προσπάθεια του στυλ "εάν κάνεις τα αγγλικά σου, θα κερδίζεις την παρακολούθηση ενός DVD αγγλικών του Disney" (είναι μια σειρά που είχα αγοράσει με 29 DVD με μαθήματα αγγλικών με ήρωες του Disney). Ενθουσιάστηκε!!!! Έτρεξε αμέσως και τα έκανε όλα!!! Η κάθε μαμά ξέρει το παιδί της. Ο δικός μου θέλει τον τρόπο του. Για να καταλάβεις πέρσυ γκρίνιαζε καθημερινά για το διάβασμα του σχολείου. Ήταν κάτι καινούριο γι'αυτόν. Όταν κατάλαβε ότι είναι υποχρεωτικό και δε γλιτώνει, όλα πήγαν τέλεια! Και πάλι δεν ορκίζομαι ότι θα δουλέψει αλλά το σημαντικό για μένα είναι να μην έχουμε καβγάδες και να τα αγαπήσει. Γι'αυτό αν δω ότι το χάνω το παιχνίδι, θα αλλάξω γραμμή πλεύσης. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:58 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:33:09 πμ »
Καλύτερα μετά την τρίτη δημοτικού. Μην φορτώνουμε τα παιδιά.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 04:02:37 μμ »
panickos δεν έχω αναλάβει Α και Β δημοτικού στο σχολείο και μπορεί να μιλάω έξω απο τον χορό αλλά έχω φίλη που είχε και δεν τους έκανε γραφή και όλα πήγαν πολύ καλά και έμαθαν προφορικά πολύ λεξιλόγιο αλλά και αναγνώριζαν λέξεις. Έχω την εντύπωση πάντως πως αν δεις ότι τα παιδιά θέλουν να αποδείξουν οτι είναι 'καλά' σε αυτό το μάθημα δεν υπάρχει μόνο η γραφή για να το δείξουν αυτό. Γιατί φαντάζομαι οτι αυτό που λες 'τα παιδιά βαρέθηκαν' μάλλον δείχνει οτι τα παιδιά ήθελαν λίγο ανταγωνισμό που δεν τον είχαν. Μπορεί εγώ σαν χαρακτήρας να μην είμαι και πολύ του ανταγωνισμού αλλά βλέπω οτι για τα μικρά είναι απαραίτητο στοιχείο του μαθήματος για να τα 'ξυπνήσεις'.
Τα έχω και γω αυτά τα DVD του Disney (οχι όλα δυστυχώς  :'( ) και είναι ΠΟΛΥ καλά. Τα χρησιμοποιούσα πέρσι στην τάξη (Γ-Δ δημοτικού συνδιδασκαλία) και σε κάποια ολοήμερα και ήταν φοβερά.
Τώρα για το παιδάκι σου το θέμα απλά είναι αν θέλεις απο τώρα να τον βάλεις στο λούκι 'πρέπει να κάνεις τα Αγγλικά σου', 'είναι υποχρέωση σου' κτλ. Ναι μπορείς να το πετύχεις με το κατάλληλο κίνητρο αλλά μπορεί και να ζοριστεί γιατί μπορεί να μην είναι έτοιμο. Υπάρχουν παιδιά που τα πάνε μια χαρά στην Β δημοτικού και άλλα που είναι έτοιμα στην Γ'. Απλά δεν βλέπω τον λόγο να τον πιέσεις να αρχίσει με ασκήσεις και ορθογραφία απο τώρα γιατί πολύ απλά τώρα μπορείς να 'εκμεταλλευτείς' άλλα χαρακτηριστικά της ηλικίας του. Δηλ. με ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία μπορείτε π.χ. να μεταμφιέζεστε και να μιλάτε Αγγλικά και να το παίζεται ήρωες του Disney (που μιλάνε αγγλικά όπως στο DVD) ή κάποιος άλλος χαρακτήρας ταινίας, κινουμένου κτλ. που του το δείχνεις μόνο στα Αγγλικά. Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με μεγαλύτερα παιδιά και τα παιδιά στην Α και Β δημοτικού είναι φοβερά στο να κρατάνε Αγγλικές φράσεις που χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένες περιστάσεις. Δηλ. δώστου περίσταση όχι άσκηση. Εκεί ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας κάνει θαύματα γιατί δεν ντρέπεται να μιλήσει στα Αγγλικά (όσα λίγα και αν ξέρει :) ).
Βέβαια όλα αυτά με τις μεταμφιέσεις κτλ. είναι μακριά απο αυτά που έχουμε συνηθίσει σαν καθηγητές αλλά με το παιδί σου που νοιώθεις άνετα μπορείς να τα δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 06:27:47 μμ »
Δεν έχεις άδικο σε όσα λες. Απλά μετά την περσινή εμπειρία μου με τα Δευτεράκια που είχε η συνάδελφος, άρχισα να πιστεύω ότι και η γραφή χρειάζεται από αυτή την τάξη. Γιατί, άραγε, στα ιδιωτικά σχολεία μαθαίνουν αγγλικά (και να γράφουν) από τα νήπια; ??? Βέβαια, από την άλλη, μπορεί απλά στη συνάδελφο να έτυχαν "ζόρικα" παιδιά. Τι να πω..... Πάντως, και οι σύμβουλοι είναι διχασμένοι: πέρσυ η δικιά μας ήταν κάθετα αντίθετη με τη γραφή, ενώ μια άλλη επέτρεπε όχι μόνο τη γραφή αλλά ακόμα και την αγορά βιβλίων αγγλικών από τους γονείς! Άντε βγάλε άκρη.... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:58 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 09:35:42 μμ »
Δεν έχεις άδικο σε όσα λες. Απλά μετά την περσινή εμπειρία μου με τα Δευτεράκια που είχε η συνάδελφος, άρχισα να πιστεύω ότι και η γραφή χρειάζεται από αυτή την τάξη. Γιατί, άραγε, στα ιδιωτικά σχολεία μαθαίνουν αγγλικά (και να γράφουν) από τα νήπια; ??? Βέβαια, από την άλλη, μπορεί απλά στη συνάδελφο να έτυχαν "ζόρικα" παιδιά. Τι να πω..... Πάντως, και οι σύμβουλοι είναι διχασμένοι: πέρσυ η δικιά μας ήταν κάθετα αντίθετη με τη γραφή, ενώ μια άλλη επέτρεπε όχι μόνο τη γραφή αλλά ακόμα και την αγορά βιβλίων αγγλικών από τους γονείς! Άντε βγάλε άκρη.... :-\

Νομίζω οτι τα πράγματα είναι πιο απλά. Εσύ δείχνεις την λέξη. Το παιδί που θέλει να γραψει θα προσπαθήσει να την γράψει και χωρίς να του το πεις. Το άλλο που θέλει να την μάθει προφορικά θα περιοριστεί στο προφορικό. Επίσης μπαίνει στην μέση και η προσωπικότητα του παιδιού και το πως δουλεύει το μυαλό του. Π.χ. είχα παιδάκι Β δημοτικού του άρεσε να γράφει να τελειώνει ασκήσεις να λύνει ασκήσεις στα μαθηματικά κτλ. ενώ δεν ήθελε να ζωγραφίζει (μέχρι να το γνωρίσω νόμιζα οτι όλα τα παιδιά θα διάλεγαν την ζωγραφική απο την άσκηση). Το συγκεκριμένο πχ. πρόσεχε οτι το swim πρέπει να το γράψει με διπλό m όταν θα γράψει swimming επειδή έτσι το είδε στην προηγούμενη άσκηση (ούτε κανόνα είπαμε ούτε τπτ). Αν πεις σε ένα τέτοιο παιδί (που του αρέσει να γράφει πιο πολύ απο το να παίζει ή να ζωγραφίζει) στο σχολείο οτι στην επόμενη τάξη θα τις γράψουμε αυτές τις λέξεις που μαθαίνουμε τώρα αυτό το παιδί θα κάτσει να γράψει και απο μόνο του αυτό που θα του δείξεις. Δεν χρειάζεται να πιέσεις και τα άλλα που δεν είναι έτοιμα ακόμα. Σε μια τάξη άντε να έχεις 2-3 τέτοια παιδιά. Το ότι μπορούν να τραβήξουν και αρκετά άλλα παιδιά αν τα πιέσουμε δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα πιέσουμε να γράψουν. Γιατί σε αυτή την ηλικία μπορούν να κάνουν πράγματα που δεν θα μπορούν μετά άρα αυτό πρέπει να εκμεταλλευτούμε. π.χ προφορά, μπορούν να μιμηθούν την αγγλική προφορά με μεγαλύτερη ευκολία και χωρίς να ντρέπονται και αυτό θα βοηθήσει και το listening.
Γενικά το όλο θέμα δεν είναι τόσο αν μπορούν τα δευτεράκια να γράψουν αγγλικές λεξούλες αλλά τι δυνατότητες έχουν που δεν τις έχουν τα μεγαλύτερα παιδιά ή οι ενήλικες. Να προλάβουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτές τις δυνατότητες τους γιατί μετά δεν θα μπορούμε. Και φυσικά κύριο ζητούμενο είναι να αγαπήσουν την γλώσσα και να μην την δούν σαν καταπίεση.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 03:15:34 μμ »
NewPE06, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου! Θα τις κοιτάξω.  :)
Στα αγγλικά στη Β δημοτικού όντως απαγορεύεται η γραφή και μάλιστα πέρσυ εγώ ήμουν ένθερμη υπέρμαχος του ΠΕΑΠ, αλλά είδα ότι βαριόντουσαν πολύ τα παιδιά! 'Ετσι, όταν φέτος η δασκάλα αγγλικών του παιδιού μου μου είπε ότι θα τους βάζει σιγά-σιγά να γράφουν την αλφαβήτα, με βρήκε απόλυτα σύμφωνη. Πολλά κάνουν αγγλικά από την Α ή τα νήπια (!) και δεν τους φαίνεται παράξενο.
Όσον αφορά το αν θα το πιέσω ή όχι: χθες έκανα μια ακόμα προσπάθεια του στυλ "εάν κάνεις τα αγγλικά σου, θα κερδίζεις την παρακολούθηση ενός DVD αγγλικών του Disney" (είναι μια σειρά που είχα αγοράσει με 29 DVD με μαθήματα αγγλικών με ήρωες του Disney). Ενθουσιάστηκε!!!! Έτρεξε αμέσως και τα έκανε όλα!!! Η κάθε μαμά ξέρει το παιδί της. Ο δικός μου θέλει τον τρόπο του. Για να καταλάβεις πέρσυ γκρίνιαζε καθημερινά για το διάβασμα του σχολείου. Ήταν κάτι καινούριο γι'αυτόν. Όταν κατάλαβε ότι είναι υποχρεωτικό και δε γλιτώνει, όλα πήγαν τέλεια! Και πάλι δεν ορκίζομαι ότι θα δουλέψει αλλά το σημαντικό για μένα είναι να μην έχουμε καβγάδες και να τα αγαπήσει. Γι'αυτό αν δω ότι το χάνω το παιχνίδι, θα αλλάξω γραμμή πλεύσης. ;)
Μια ερώτηση λίγο άσχετη. Από πού προμηθευτήκατε αυτά τα DVDs; Κυκλοφορούν ακόμα; Θα με ενδιέφερε να τα αποκτήσω κι εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2011, 03:49:54 μμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 05:33:52 μμ »
Τα πήρα όταν τα είχε μαζί με τον Τηλεθεατή δώρο. Ένα μικρό περιοδικό συν το DVD και λεγόταν Μagic English... Μετά τα σταμάτησε ο Τηλεθεατής και για αυτό δεν έχω όλη την σειρά αλλά και αυτά που έχω καλά είναι.

Δες ένα παράδειγμα εδώ http://www.youtube.com/watch?v=010ovH5hY5Y

Μπορείς να κατεβάσεις απο το You Τube μερικά βιντεάκια για το σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:21:00 πμ από new_pe06 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 05:42:43 μμ »
Τα πήρα όταν τα είχε μαζί με τον Τηλεθεατή δώρο. Ένα μικρό περιοδικό συν το DVD και λεγόταν Μagic English... Μετά τα σταμάτησε ο Τηλεθεατής και για αυτό δεν έχω όλη την σειρά αλλά και αυτά που έχω καλά είναι.

Δεν ένα παράδειγμα εδώ http://www.youtube.com/watch?v=010ovH5hY5Y

Μπορείς να κατεβάσεις απο το You Τube μερικά βιντεάκια για το σχολείο.
A, OK, ευχαριστώ! Θα χω το νου μου μήπως τα ξαναβγάλει.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 06:14:48 μμ »
Πρώτα είχε κυκλοφορήσει από την De Agostini, το είχα πάρει πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια!

http://www.deagostini.gr/disney_magic_english/index.php

Πάρτε κνν τηλέφωνο, μήπως τα έχουν στο αρχείο τους...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 03:01:05 μμ »
Εμενα παλι με πηρε μια μαμα σημερα (κανω μαθημα το παιδι της γειτονισσας της) και μου ειπε να ξεκινησω την μικρη που ειναι .. 2 χρονων!  ::) Εσας σας εχει ξανατυχει τοσο μικρο παιδακι για ιδιαιτερα Αγγλικων?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 03:23:46 μμ »
Εμενα παλι με πηρε μια μαμα σημερα (κανω μαθημα το παιδι της γειτονισσας της) και μου ειπε να ξεκινησω την μικρη που ειναι .. 2 χρονων!  ::) Εσας σας εχει ξανατυχει τοσο μικρο παιδακι για ιδιαιτερα Αγγλικων?
Όχι αλλά θα μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα να αναλάβω κάτι τέτοιο! Με ιντριγκάρει! Θα είναι σαν babysitting στα αγγλικά, φαντάζομαι. Θα πρέπει να είναι ενδιάφερον, αλλά μπορεί να είναι στην αρχή περίεργο (να μιλάς ΟΛΗ την ώρα αγγλικά και το μικρούλι να σε κοιτά σαν ..... UFO!!) Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 02:46:13 μμ »
κι εμενα μου φανηκε περιεργο στην αρχη,αλλα τωρα το βρισκω αρκετα προκλητικο..
Τοσα Proficiency διδασκω και τωρα αρχιζω και σκεφτομαι "αντε να δω πως θα κρατησεις συγκεντρωμενο το 2χρονο για 60'"  :D
Μπα δεν θα χρησιμοποιησω Ελληνικα καθολου,μονο στα Αγγλικα θα της μιλαω και θα εξοικιωθει σιγα σιγα  ::)

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:55:21 μμ »
κι εμενα μου φανηκε περιεργο στην αρχη,αλλα τωρα το βρισκω αρκετα προκλητικο..
Τοσα Proficiency διδασκω και τωρα αρχιζω και σκεφτομαι "αντε να δω πως θα κρατησεις συγκεντρωμενο το 2χρονο για 60'"  :D
Μπα δεν θα χρησιμοποιησω Ελληνικα καθολου,μονο στα Αγγλικα θα της μιλαω και θα εξοικιωθει σιγα σιγα  ::)


πλακα κανεις συναδελφε, ετσι?θα μιλας στο διχρονο αγγλικα κ θα μαθει αγγλικα επειδη εζησες στην αγγλια?με μια ωρα την εβδομαδα?κ ναι εχεις δικιο, ειναι προκλητικο να πληρωνεσαι για να κανεις κατι το οποιο δε θα εχει ΚΑΝΕΝΑ αποτελεσμα...κ αντε η μανα του ειναι στον κοσμο της..επειδη δηλαδη επεμεινε εσυ επρεπε να δεχτεις?κ αν επιμεινει να κανεις listening στο κωφαλαλο ανιψακι της, θα το θεωρησεις παλι προκλητικο κ θα το αναλαβεις?
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Θα ήθελα την γνώμη σας...Αγγλικά απο Β'Δημοτικού;
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 07:26:40 μμ »
πλακα κανεις συναδελφε, ετσι?θα μιλας στο διχρονο αγγλικα κ θα μαθει αγγλικα επειδη εζησες στην αγγλια?με μια ωρα την εβδομαδα?κ ναι εχεις δικιο, ειναι προκλητικο να πληρωνεσαι για να κανεις κατι το οποιο δε θα εχει ΚΑΝΕΝΑ αποτελεσμα...κ αντε η μανα του ειναι στον κοσμο της..επειδη δηλαδη επεμεινε εσυ επρεπε να δεχτεις?κ αν επιμεινει να κανεις listening στο κωφαλαλο ανιψακι της, θα το θεωρησεις παλι προκλητικο κ θα το αναλαβεις?
Έχω γνωστή που τα παιδιά της ουσιαστικά τα μεγάλωσαν Φιλιππινέζες. Επειδή αυτές δε μιλούσαν ελληνικά, τους μιλούσαν μόνο αγγλικά. Ε, λοιπόν, τα παιδιά έμαθαν από 2 ετών να μιλάνε αγγλικά αλλά, δυστυχώς, με τραγική προφορά!
Άρα, δε νομίζω ότι είναι κάτι ανέφικτο. Τώρα, αν το θεωρείς ψωνίστικο κι ελιτίστικο, μαζί σου είμαι. Αλλά εδώ άκουσα ότι στην Αθήνα η τελευταία μόδα είναι φροντιστήρια αγγλικών για παιδιά προσχολικής ηλικίας και μου έπεσαν τα μαλλιά!!! Μου τα έλεγε συνάδελφος και μάλιστα μου τόνισε ότι είναι μια πολύ καλή περίπτωση για τη Θεσσαλονίκη γιατί ακόμα δεν το ξεκίνησε κανένας εδώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159733
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 384
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.