*

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να πηγαίνω στο σχολείο όταν δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση;  (Αναγνώστηκε 14346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
...δεν βλέπουμε κάτι απλό: ότι σε μια δουλειά η διαφορά είναι πως ένας άνθρωπος βάζει την ψυχή του και κάποιος άλλος όχι. Στη δική μας που είναι λειτούργημα επιβάλλεται κάποιος να τη βάζει και αυτό είναι το κουραστικό..η έννοια για τον καθένα από τους 25 μέσα στην τάξη..και συνολικά τους 250 του σχολείου κάθε χρονιά...Όποιος λέει πως δεν κουράζεται μέσα στην τάξη απλά για μένα δεν τα δίνει όλα και αυτό είναι άδικο για τους υπόλοιπους που τα δίνουν όλα και φυσικά ... δεν συγκρίνεται η ώρα στην τάξη με οτιδήποτε άλλο. Και πριν βιαστείτε να πείτε, έχω δουλέψει σε άσχετες δουλειές πχ ταμίας όπου οκτώ ώρες δεν σηκωνόμουν από την ταμειακή και έκανα λάθη με επιπτώσεις στην τσέπη μου, πωλήτρια με ορθοστασία οκτώ ώρες και πάλι, διοικητική μπροστά σε υπολογιστή όλη μέρα και πολλά άλλα συν βάρδιες του τύπου 4 το πρωί με 12 το μεσημέρι. Ναι κουραζόταν το σώμα μου αλλά πήγαινα σπίτι και αυτά έμεναν πίσω...Βέβαια μου ήταν αδιάφορο το αντικείμενο...Τώρα χαίρομαι το πρωί με τη σκέψη ότι θα συναντήσω τα παιδιά αλλά νιώθω ξεζουμισμένη και αν τύχει συνεχόμενες ώρες πάνω από 4 ή 5 τότε με πιάνει πονοκέφαλος και δεν περνάει για δύο μέρες...και στο σπίτι συνεχώς με τα του σχολείου ασχολούμαι...Αυτό όμως δεν το νιώθουν όλοι οι συνάδελφοί μου..γιατί δεν τα δίνουν όλα. Αυτό το θέμα όμως δεν λύνεται με αφορισμούς ή εκθειασμούς από εδώ μέσα. Εγώ πραγματικά θέλω να είμαι στο σχολείο από τις 8 ως τις 2 την Δευτέρα. Όμως το σχολείο μας θα είναι κλειστό το πρωί και εκτός των άλλων είναι βαθμολογικό κέντρο..δεν μπορώ να πάω... Ξέρω ότι κάποιοι γείτονες θα κουνούν ειρωνικά το κεφάλι βλέποντας το αυτοκίνητό μου στην πυλωτή...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ΚΟΤΗ μην είσαι τόσο σίγουρη ότι στις υπόλοιπες δουλειές όλα μένουν πίσω στο γραφείο πχ. Υπάρχουν και αλλού πραγματικά ευσυνείδητοι επαγγελματίες που παίρνουν ένα σωρό δουλειά στο σπίτι ( για την οποία φυσικά δεν πληρώνονται παραπάνω), εργαζόμενοι που ψάχνουν συνεχεια τρόπους να βελτιώσουν την ποιότητα της δουλειάς τους, άνθρωποι που επιμορφώνονται με προσωπικό και οικονομικό κόστος κτλ. Δεν είναι αυτά προνόμιο μόνο του εκπαιδευτικού. Άμα θες να είσαι καλός σ αυτό που κάνεις ( κοινώς, άμα " το χεις" ) δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να μπαίνεις στην τάξη.
Νομίζω η τοποθέτηση της marita ήταν η πιο δίκαιη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Nομίζω ότι το έχουμε κουράσει το θέμα! Συνοπτικά, ο καθένας πράττει κατά συνείδηση! Λουφαδόροι και ευσυνείδητοι υπάρχουν παντού και πάντα! Δεν καταλαβαίνω γιατί ο καθένας πρέπει να αναφέρει τις προσωπικές του εμπειρίες από το σχολείο του και μετά με αναλογικούς συλλογισμούς να εξάγει καθολικά συμπεράσματα. Θα φτάσουμε στο σημείο να νιώθουμε ενοχές ή να ντρεπόμαστε να λέμε ότι είμαστε εκπαιδευτικοί, γιατί θα φοβόμαστε ότι μας κοιτάνε καχύποπτα ότι λουφάρουμε και πληρωνόμαστε; Το επάγγελμά μας δεν είναι σωματικά κουραστικό αλλά είναι αρκετά ψυχοφθόρο και με όλα αυτά που τραβάμε με ασεπ... μακρινές αποστάσεις... ξενιτιές... μοναξιές...χωρισμούς και αποχωρισμούς... αγωνίες για διορισμό, μετάθεση, απόσπαση...κάποιο κουσούρι θα μας μείνει στο τέλος! Μας βλέπω σε ομαδικό πρόγραμμα ψυχοθεραπείας... ;D

"ΕΙΜΑΙ Η ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΊΜΑΙ ΚΑΛΑ!!! Ήμουν καθηγήτρια...Ντροπή μου, το ξέρω αλλά κανείς δεν είναι τέλειος..."

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2012, 10:45:39 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
βασικά..δεν θέλω να μπω στην λογική ποιος είναι ο καλύτερος, απλά να πω ότι δεν μπορεί κάποιος (όπως γίνεται συχνά εδώ πέρα) να κολλάει στον τοίχο συναδέλφους οι οποίοι τυχόν γράψουν ένα παράπονο... Συμφωνώ ότι παίρνουν πολλοί δουλειά για το σπίτι, δεν είναι όμως όλες οι δουλειές λειτούργημα. Για την ανησυχία την φροντίδα για το πρόσωπο του μαθητή, αυτήν που την κουβαλάς παντού μιλώ, Δεν γίνεται αυτό με τις άλλες δουλειές γιατί τι μπορεί να συγκρίνει κανείς με την ψυχή του παιδιού; Κάποιοι από μας έτσι το βιώνουμε. Για τις δουλειές που λες ότι πολλοί παίρνουν σπίτι, συνήθως πρόκειται για δραστήριους ανθρώπους που εχουν δική τους επιχείρηση ή στελέχη επιχειρήσεων που όμως βλέπουν άμεσα και απτά τους κόπους τους να αμείβονται, εννοώ χρηματικά. Όταν δούλευα πωλήτρια και μας έλεγαν για τα μπόνους του μήνα ήταν πιο έυκολο να πιάσω τον στόχο. Και ένιωθα χαρά που είχα κάποια έξτρα χρήματα. Εμάς τους εκπαιδευτικούς δε φτάνει που μας τσουβαλιάζουν όλους το ίδιο, τώρα φτάνουμε στο σημείο να σκεφτόμαστε πως θα επιβιώσουμε... Ασχολούμαστε με τις ψυχές παιδιών, μέσα από μας περνούν τα δικά τους συναισθήματα και καναλίζονται...που θα βγουν; Στη βία, χαμηλά ή ψηλά; Από την κλίση του αγωγού εξαρτάται που είμαστε εμεις. Δεν είμαστε απλοί υπάλληλοι που καθόμαστε στο γκισέ ή δεν καθόμαστε, αυτό θέλω να πω!

(δεν πειράζει ας το κάψουμε το θέμα...μην αυτοφιμωνόμαστε κιόλας  :) )
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
καλύτερος ειναι αυτός που κάνει τη δουλειά του πιο καλά απο όσο του επιτρέπουν οι συνθηκες - αυτος που κανει το παραπάνω όχι γιατί θα πληρωθεί παραπάνω αλλά γιατί έτσι πιστεύει ότι πρέπει να κάνει. Και αυτό είναι ανεξάρτητο απο το αν είναι εκπαιδευτικός , διοικητικός, πωλητής, γιατρός ή βοθρατζής.

απο κει και πέρα,πιστέυω πως όταν αντιμετωπίζεις αυτό που κάνεις ως λειτούργημα δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να ρωτάς " πρέπει να πάω άμα δεν έχω επιτήρηση;" Όπως και όταν κάνεις επάγγελμα και το αντιμετωπίζεις σοβαρά, δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να σκεφτείς " μωρέ πώς το τριήμερο του αγίου πνεύματος θα το κάνω πενθήμερο;" 

θα σε διορθώσω μόνο σε τούτο : υπάρχουν αρκετοί ( όχι πολλοί είναι αλήθεια) δημόσιοι υπάλληλοι - που δεν πληρώνονται καθόλου παραπάνω και δεν παιζει κανενός είδους μπόνους - οοι οποίοι παίρνουμε ένα κάρο δουλειά στο σπίτι και κατεβάζουμε νόμους και εγκυκλίους και διατάγματα και εισηγήσεις και ό,τι μλκ του κατεβει του καθενός προκειμένου να ενημερωθούμε όσο μπορούμε καλύτερα για το αντικείμενό μας γιατί μπορει να μην έχουμε να κάνουμε με την ψυχή του παιδιου αλλά ας πούμε ο διιοικητικός του υπουργείου παιδείας έχει να κάνει με τον εκπ/κό που έχει να κάνει με την ψυχή του παιδιού. Επομένως, είναι σωστό να έχουμε ικανοποιημένο και ενημερωμένο τον εκπαιδευτικό - στο επίπεδο που μας αφορά - ώστε αυτος να μπορεί να αποδώσει σωστά εντός τάξης. Θέλω να πω δλδ πως όλα κύκλος είναι , όλα αλυσίδα, το ένα συνδέεται με το άλλο άρρηκτα .

και οσο για τις μεταθέσεις και τις μετακινήσεις, μην παίρνεις όρκο πως ταλανίζονται μόνο οι εκπαιδευτικοι απο αυτο. Πχ, συνάδελφός μου διοικητικός δε μενει με τη γυναίκα του για΄τι αυτη δουλεύει στην τράπεζα κάπου στη φλωρινα μαζί με το παιδί τους και δεν της επιτρέπουν να πάρει μετάθεση γιατί δεν το επιτρέπουν οι ανάγκες της τράπεζας. Υπάρχει πολύς κόσμος που ταλαιπωρείται
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
...μακάρι να κάναμε όλοι ένα βήμα έξω από τον εαυτό μας γιατί όπως είπες είναι κύκλος, αλυσίδαΓια ένα μόνο ανησυχώ, που βλέπω γύρω μου το 1000 να αντιμετωπίζεται ως 10 ...με τη λογική "τι ένα μηδενικό, τι δύο; έλα μωρέ βάλε ένα και τελείωνε". Χάσαμε το μέτρο...Και η δουλειά του εκπαιδευτικού αυτή είναι: να διδάσκει τα πράγματα αλλά να δίνει και το μέτρο!  :)
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Οι 10 μερες το Σεπτέμβρη και οι 2-3 βδομάδες λόγω καταλήψεων από που προκύπτουν? Εκπαιδευτικοί υπάρχουν και στα δημοτικά, γυμνάσια, νηπιαγωγεία και ειναι και η πλειοψηφία! Ασε που δεν κανουν όλα τα λυκεια κατάληψη και σιγουρα όχι 2-3 βδομάδες και άσε κ που να γίνει είμαστε μέσα στο σχολείο. Αμάν πια με τις ακρότητες.

Να ρωτήσω κ κάτι. Οι υποδιευθυντες απαλλάσσονται απο επιτηρήσεις;

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Οι 10 μερες το Σεπτέμβρη και οι 2-3 βδομάδες λόγω καταλήψεων από που προκύπτουν? Εκπαιδευτικοί υπάρχουν και στα δημοτικά, γυμνάσια, νηπιαγωγεία και ειναι και η πλειοψηφία! Ασε που δεν κανουν όλα τα λυκεια κατάληψη και σιγουρα όχι 2-3 βδομάδες και άσε κ που να γίνει είμαστε μέσα στο σχολείο. Αμάν πια με τις ακρότητες.


Εμ, υπάρχει μια ροπή προς την υπερβολή. Τόσα χρόνια που είμαι σε επαρχιακό λύκειο δεν έχει συμβεί κατάληψη (και χαίρομαι γι'αυτό, δεν το λέω με παράπονο όπως μπορεί κάποιοι να σπεύσουν να υποθέσουν). Αλλά και να γίνει κατάληψη -που μπορεί να λήξει ανά πάσα στιγμή- σιγά μην κανονίσει ακτοπλοϊκά-αεροπορικά ο κάθε συνάδελφος για να την κοπανήσει για 2-3 εβδομάδες. Καλά, αυτό με τις 10 μέρες το Σεπτέμβρη κι εγώ αναρωτιέμαι από πού προκύπτει... Αλλά και να ρυθμίσεις τις επιτηρήσεις ώστε να προκύψει κανένα τριήμερο μέσα στις εξετάσεις εύκολο είναι να πεταχτείς να δεις την οικογένεια; Δυστυχώς αν έχεις βαθμό ΣΤ ή Ε το κόστος είναι δυσβάσταχτο. Και δεν αντιλέγω, και άλλα ζευγάρια εργαζόμενων αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις, απλά στην περίπτωση των εκπαιδευτικών είναι πλέον ο κανόνας.

ΥΓ. Δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση να πηγαίνω στο σχολείο και τις μέρες που δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση και αυτό κάνω τόσα χρόνια. Εξάλλου έχω το προνόμιο να πηγαίνω στη δουλειά με τα πόδια, μιας και έχω νοικιάσει σπίτι κοντά στο σχολείο. Αντίστοιχα, δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση να κάνω και καμιά επιτήρηση παραπάνω για να καλύψω συνάδελφο που διανύει πολλά χιλιόμετρα καθημερινά και αντιμετωπίζει οξύ οικονομικό πρόβλημα, ώστε να γλιτώσει τη βενζίνη μιας ημέρας. Καλή η τυπολατρία αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε άνθρωποι.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Προσωπικά είμαι σε ΚΕΔΔΥ. Δουλεύω 6 ώρες της μέρα, αν δεν έχω αξιολογήσεις και γνωματεύσεις και ΕΕΠ να συντάξω, γυρνάω από σχολείο σε σχολείο (χωρίς κανένας να μου πληρώνει τις βενζίνες). Επίσης, στο σπίτι διαβάζω  γιατί είναι κάτι που δεν έχω χρόνο να κάνω στη δουλειά. Επίσης, δεν έχω διακοπές παρά μόνο τις επίσημες αργίες (τα ΚΕΔΔΥ μένουν ανοιχτά με προσωπικό ασφαλείας όλο το χρόνο) και το καλοκαίρι από 10 Ιουλίου μέχρι 1 Σεπτεμβρίου που υποτίθεται ότι είναι οι διακοπές μας, πρέπει να πάμε 10 μέρες για να κάνουμε τη βάρδια μας ως προσωπικό ασφαλείας. Άδειες άλλες δεν έχω. Επίσης, μέσα στα "καθήκοντα" μου είναι να παρακολουθώ σεμινάρια και συνέδρια (και να κάνω και παρουσιάσεις) γιατί κάθε χρόνο από το υπουργείο μας ζητάνε τι έχει παρακολουθήσει ο καθένας (ναι, προφανώς σε μας υπάρχει αξιολόγηση, και αν δεν "περάσουμε" πολύ απλά θα κλείσει η υπηρεσία)

Δεν δέχομαι, λοιπόν, από κανένα να λέει και να ξαναλέει ότι οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες και λουφαδόροι! Επίσης, δεν δέχομαι από κανέναν να λέει και να ξαναλέει ότι το δημόσιο είναι παράδεισος γιατί ο ιδιωτικός είναι χάλια! Είναι χάλια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ πρέπει να είμαι ευχαριστημένη με αυτό που δεν έχει ο άλλος και το έχω εγώ! Απλά σημαίνει ότι πρέπει να παλέψω για κάτι καλύτερο για μένα και να συνδράμω τον ιδιωτικό υπάλληλο για να διεκδικήσει και αυτός πολύ καλύτερες συνθήκες στη δουλειά του (βλ. χαλυβουργική)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 11:07:52 μμ από Stelios »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
ΥΓ. Δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση να πηγαίνω στο σχολείο και τις μέρες που δεν έχω επιτήρηση ή εισήγηση και αυτό κάνω τόσα χρόνια. Εξάλλου έχω το προνόμιο να πηγαίνω στη δουλειά με τα πόδια, μιας και έχω νοικιάσει σπίτι κοντά στο σχολείο. Αντίστοιχα, δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση να κάνω και καμιά επιτήρηση παραπάνω για να καλύψω συνάδελφο που διανύει πολλά χιλιόμετρα καθημερινά και αντιμετωπίζει οξύ οικονομικό πρόβλημα, ώστε να γλιτώσει τη βενζίνη μιας ημέρας. Καλή η τυπολατρία αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε άνθρωποι.

Ευτυχώς υπάρχουν και συνάδελφοι σαν εσένα και υπάρχει ακόμα ελπίδα σε αυτόν τον ριμαδοτόπο.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 11:06:48 μμ από Stelios »
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπενθυμίζω:
Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι επί της ουσίας του θέματος (νομική ή συνδικαλιστική ή ηθική ή ότι άλλο) παρακαλώ να το κάνει.

Δεν θα επιτραπούν (σύμφωνα με τους κανόνες) προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Χωρίς περαιτέρω ειδοποίηση μηνύματα που παραβαίνουν τους κανόνες θα διαγράφονται.

Ευχαριστώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2012, 11:08:25 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.