*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:48:23 μμ »
Έχω περίπτωση δικής μου μαθήτρια σας (!) φιλολόγου, που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Από τη στιγμή που τελείωσε "προσλήφθηκε" αξιοκρατικά σε Πρόσθετη Δυσπρόσιτου παρακαλώ, παίρνοντας δέκα ώρες τη χρονιά, οι οποίες όμως μετρούσαν διπλά ! Σε πληροφορώ σε μια πενταετία συγκέντρωσε τόσα μόρια, ώστε πέρσι πήγε αναπληρώτρια και του χρόνου διορίζεται με το 40 %. Κι η δασκάλα της (η αφεντομουτσουνάρα μου) είμαι έξι φορές επιτυχούσα μη διοριστέα, χωρίς να έχω καταφέρει ακόμη να πάρω Αναπλήρωση.

Έλεος παιδιά! ΕΛΕΟΣ! Υπερτασική θα γίνω στα 27 μου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 09, 2007, 09:58:50 μμ »
Θελω να ρωτησω αν καποιος παιρνει καθε χρόνο ΠΔΣ υπαρχει περιπτωση να διοριστει αμαεσα δηλ. σε καμια 5ετια χωρις να ειναι επιτυχων στον ασεπ ουτε μια φορα????

Και βέβαια μπορεί να διοριστεί και διορίζεται μη σου πω. Έχω περίπτωση δικής μου μαθήτριας (!) φιλολόγου, που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Από τη στιγμή που τελείωσε "προσλήφθηκε" αξιοκρατικά σε Πρόσθετη Δυσπρόσιτου παρακαλώ, παίρνοντας δέκα ώρες τη χρονιά, οι οποίες όμως μετρούσαν διπλά ! Σε πληροφορώ σε μια πενταετία συγκέντρωσε τόσα μόρια, ώστε πέρσι πήγε αναπληρώτρια και του χρόνου διορίζεται με το 40 %. Κι η δασκάλα της (η αφεντομουτσουνάρα μου) είμαι έξι φορές επιτυχούσα μη διοριστέα, χωρίς να έχω καταφέρει ακόμη να πάρω Αναπλήρωση. Αυτά για να μαθαίνουν οι νεότεροι...
Έτσι για τους τύπους να πω ότι πέντε φορές έχει γίνει διαγωνισμός του ΑΣΕΠ, οπότε αποκλείεται να είναι κάποιος έξι φορές επιτυχών.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 09, 2007, 10:13:05 μμ »
Το συστημα βγαζει τα εικοσι πρωτα ονοματα (συμφωνα με τον πινακα Β) που δηλωσαν τον ΝΟΜΟ και τιποτα αλλο (καθε νομος βλεπει ΜΟΝΟ τους καθηγητες που τον δηλωσαν)- ο υπαλληλος στην οθονη βλεπει μονο 20 ονοματα και τιποτα αλλο---. οι

Αυτό πότε γίνεται heren? Υπάρχουν αυτά τα ονόματα από τώρα ή όταν θα προκύψουν οι ανάγκες;
αυτο γινεται οταν ξεκιναει το σχολικο ετος και οι δ/νσεις γνωριζουν τις αναγκες τους.  οι πινακες απο τις ειδικοτητες ανοιγουν ταυτοχρονα σε ολους τους νομους, δεν υπαρχει περιπτωση η Δραμα να βλεπει πιο νωρις τον πινακα των φιλολογων απ΄οτι η Καβαλα...
Καθε νομος βλεπει τα ονοματα των καθηγητων που τον εχουν δηλωσει και τιποτα αλλο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 09, 2007, 10:32:23 μμ »
αυτο γινεται οταν ξεκιναει το σχολικο ετος και οι δ/νσεις γνωριζουν τις αναγκες τους.  οι πινακες απο τις ειδικοτητες ανοιγουν ταυτοχρονα σε ολους τους νομους, δεν υπαρχει περιπτωση η Δραμα να βλεπει πιο νωρις τον πινακα των φιλολογων απ΄οτι η Καβαλα...
Καθε νομος βλεπει τα ονοματα των καθηγητων που τον εχουν δηλωσει και τιποτα αλλο
Βλέπει τα ονόματα αυτών που είναι στον πίνακα, ταυτόχρονα τηλεφωνει και σε όσους θέλει να βολέψει εκτός πίνακα. Έτσι γίνεται:
Έχω περίπτωση δικής μου μαθήτρια σας (!) φιλολόγου, που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ. Από τη στιγμή που τελείωσε "προσλήφθηκε" αξιοκρατικά σε Πρόσθετη Δυσπρόσιτου παρακαλώ, παίρνοντας δέκα ώρες τη χρονιά, οι οποίες όμως μετρούσαν διπλά ! Σε πληροφορώ σε μια πενταετία συγκέντρωσε τόσα μόρια, ώστε πέρσι πήγε αναπληρώτρια και του χρόνου διορίζεται με το 40 %. Κι η δασκάλα της (η αφεντομουτσουνάρα μου) είμαι έξι φορές επιτυχούσα μη διοριστέα, χωρίς να έχω καταφέρει ακόμη να πάρω Αναπλήρωση.
.
Έλεος παιδιά! ΕΛΕΟΣ! Υπερτασική θα γίνω στα 27 μου!
Δεν ανακοινώνουν τις κενές θέσεις που θέλουν για δικά τους άτομα και τους παίρνουν τηλ. άσχετα που δεν είναι στον πίνακα. Τετοιες περιπτώσεις ανέφερα εδώ στο φόρουμ, ότι έγιναν στον Έβρο και ποιος ξέρει που αλλού. Τα ονόματα των τοποθετημένων δεν ανακοινώνονται πουθενά και μόνο εκεί θα φαινόταν η παρανομία. Γι' αυτό και δεν τα βγάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2007, 10:54:04 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 09, 2007, 10:44:56 μμ »
Επειδή κάποια συνάδελφος παραπάνω αναφέρθηκε στην ΠΔΣ, έχω να πω ότι με 4 χρόνια ΠΔΣ και έχω 2,86 μόρια, αφού μου δίνουν 2 ή 4 ώρες τη χρονια. Δεν ξέρω πόσες ώρες έδωσαν στη συνάδελφο που διορίστηκε αναπληρώτρια αλλά εγώ αν δεν περάσω στον ΑΣΕΠ βλέπω να διορίζομαι περίπου σε 20 με 30 χρόνια. Σημειωτέον έχω πτυχίο από το 96 με 8,32, δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 09, 2007, 10:59:10 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω πως το θέμα έχει φτάσει στο μη περαιτέρω.... Θεωρείτε εφικτό  RICA ή SULLAS να κανονιστεί μία συνάντηση μέσα στον Αύγουστο στη Βόρεια Ελλάδα; Για την Αθήνα τα παιδιά που είχαν οργανώσει την συνάντηση του Μάη τι γνώμη θα είχαν για μια τέτοια συνάντηση εδώ;; Μένω στην Αθήνα και θα βοηθούσα για κάτι τέτοιο όσο χρειαστεί... Πιστεύω πως σε μια συνάντηση μας θα αναφέρονταν και πολλά άλλα πράγματα που δεν μπορούν να ειπωθούν με την μεγαλύτερη άνεση και με λεπτομέρειες στο forum , και θα ήταν και σαν προπαρασκευαστική για τη μεγάλη συνάντηση του Σεπτέμβρη... Και ίσως να επιταχύνονταν και κάποιες διαδικασίες που θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε, όπως πολλοί ανέφεραν,από τώρα.

Θα κατέβουμε Αθήνα για την συνάντηση, οπότε μπορείς να έρθεις εκεί να τα πούμε, είναι και πιο κοντά για σένα. http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2401.15

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 09, 2007, 11:59:17 μμ »
Επειδή η περίπτωση που σας ανέφερα δεν έγινε πιστευτή από μερικούς,
ιδού η απόδειξη:

2002-3 = 3.863
2003-4 = 6.126
2004-5 = 1.074
2005-6 = 3.874
2006-7 = --------

Αντιγράφω από τον πίνακα αναπληρωτών τα μόρια της συγκεκριμένης συναδέλφου. Όπως βλέπετε, σε τέσσερα μόλις χρόνια και αποκλειστικά από Πρόσθετη (διπλή το ξανατονίζω) κατόρθωσε πέρσι να συγκεντρώσει γύρω στα 15 μόρια και να πάει Αναπληρώτρια.
Εσείς μπορείτε;; Τα μόρια της φετινής χρονιάς (αν και υπάρχουν) τα αφήνω κενά για λόγους διακριτικότητας. Κάποιοι ίσως πουν ότι αφού τα μόρια είναι διπλά, θα αργήσει να διοριστεί με το 40% όπου μετρά η καθαρή προϋπηρεσία. Και; Δουλεύει αναπληρώτρια κανονικά χωρίς να έχει διαβάσει ποτέ για ΑΣΕΠ; Μέτρησε και μπέρδεψε όπως εγώ πριν τις φορές που έδωσε; Ναι, πέντε φορές έδωσα ΜΟΝΟ κι όχι έξι, συγχωρέστε με..                                                                                                               
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:24:57 πμ »
 glayki, οι προϋπηρεσίες αυτές νομίζω πως δεν είναι καν ΠΔΣ.Η πρόσθετη δε μπορεί να ξεπεράσει τα 3,5 μόρια.Πρόκειται μάλλον για προϋπηρεσίες ωρομίσθιου.Ακόμη χειρότερα δηλαδή!

  Κι όσο για μένα .. να τα πω γιατί θα σκάσω. Έχω πτυχίο από το '93.Υπάρχει άραγε κανένας της γενιάς μου εδώ μέσα? Πρόσθετη μου έδωσαν πρώτη φορά το 2004!! Από το 2000 μεγαλώνω μόνη το παιδί μου (ο άντρας μου έφυγε απ'τη ζωή). Έβλεπα πρώην μου μαθήτριες να παίρνουν πρόσθετη κι εγώ να λιώνω στα φροντιστήρια και να τρέχω σαν το Βέγγο.Εδώ και κάποια χρόνια τις βλέπω μία-μία να διορίζονται..Φέτος πολύ πιθανόν παλιά μου μαθήτρια να έχει το γιο μου στο Γυμνάσιο..(Εδώ γελάμε..)
  Έχω δώσει και στους πέντε Ασεπ,επιτυχούσα το 2000 χωρίς κανένα αντίκρυσμα,επιτυχούσα και φέτος.Ήλπιζα για ωρομίσθια αλλά τώρα όσο πλησιάζει ο Σεπτέμβρης αγωνιώ και για την πρόσθετη.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:33:57 πμ »
   Κι όσο για μένα .. να τα πω γιατί θα σκάσω. Έχω πτυχίο από το '93.Υπάρχει άραγε κανένας της γενιάς μου εδώ μέσα?

Υπάρχει... Κι εγώ (πτυχίο '93) και άλλοι/ες συνάδελφοι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:35:54 πμ »
Είναι πρόσθετη, παιδιά. Το ξέρω σίγουρα. Ήταν χρονιές που είχε και δέκα ώρες την εβδομάδα. Μετρούσαν όμως διπλές γιατί ήταν σε δυσπρόσιτο.
Όσο για σένα tihea τι να πω; Ναι ξεμείναμε κάποιοι απ' τη γενιά μας. Κι εγώ έχω πτυχίο από το 1995. Μην απελπίζεσαι όμως. Κάτι θα γίνει και για μας, πού θα πάει;
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:38:41 πμ »
Ορίστε, και η Ιωάννα μας είναι της γενιάς του '93. Είμαστε λαός... Δε θέλω ηττοπάθειες..
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 10, 2007, 12:41:59 πμ »
... Κορίτσια ωραία ευτυχώς !!! Είχα αρχίσει να αισθάνομαι λίγο εκτός παιχνιδιού.. :D
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 10, 2007, 01:38:38 πμ »
Σημειωτέον έχω πτυχίο από το 96 με 8,32, δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακό.

Στη θέση σου θα τα είχα παρατήσει ήδη. Με τόσα προσόντα και τρως άδικα τα χρόνια σου;

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 10, 2007, 02:14:13 πμ »
Είμαστε πολλοί του '93 εδώ μέσα....Το έχουμε πει άλλωστε...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.