*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1.Εαν εχεις οικογενεια και εισαι ανεργος παρε και την οικογενεια μαζι σου.
2.Εαν εχεις αλλη δουλεια τοτε μενεις σε αυτη.
3.Η μεγαλη πλειοψηφια μενει σε Αθηνα Θεσσαλονικη αρα αναγκαστικα θα ειναι εκτος τοπου διαμονης...
4.Πας οπου σε στειλουν διοτι αλλως ξεχνα τον διορισμο.Αυτο το κανει ξεκαθαρο ο 3848 δεν υπαρχει περιπτωση να διοριστεις εαν δεν εχεις αρκετη προυπηρεσια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2012, 10:53:58 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα ερωτηματα και τα κλαδακια ειναι παρα πολλα,δεν ειναι τοσο απλο
το αν εισαι ανεργος π.χ. και η γυναικα σου δουλευει, δεν ειναι το ιδιο
και η δουλεια της ειναι στο δημοσιο η στον ιδιωτικο τομεα....και παει λεγοντας
ο καθενας λοιπον εχει τη δικη του εξισωση να λυσει με τις δικες του σταθερες και μεταβλητες
δεν υπαρχει γενικη απαντηση

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
το ερωτημα του θεματος εχει διαφορετικη απαντηση για τον καθενα
1. εισαι μονος ή με οικογενεια και παιδια; αν εχεις παιδια εισαι αντρας ή γυναικα;
2. αν εισαι μονος εχεις δουλεια αλλη, η ζεις απο αυτο αποκλειστικα;
3. που μενεις
4......
θα μπορουσα να φτιαξω ολοκληρο δεντροδιαγραμμα, και στο τελος καθε κλαδιου η απαντηση ναι η οχι θα ερχοταν αυτοματα πιστευω

Ένα διάγραμμα ροής (flow chart) θα βοηθούσε.. αν και φοβάμαι ότι θα κατέληγε σε φαύλο κύκλο κάπου. BUG!  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τα ερωτηματα και τα κλαδακια ειναι παρα πολλα,δεν ειναι τοσο απλο
το αν εισαι ανεργος π.χ. και η γυναικα σου δουλευει, δεν ειναι το ιδιο
και η δουλεια της ειναι στο δημοσιο η στον ιδιωτικο τομεα....και παει λεγοντας
ο καθενας λοιπον εχει τη δικη του εξισωση να λυσει με τις δικες του σταθερες και μεταβλητες
δεν υπαρχει γενικη απαντηση
Σωστός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To να μεινεις ανεργος πως βοηθαει την οικογενεια σου και εσενα το ιδιο; Αμα υπαρχει αναγκη για δουλεια πας οπου μπορεις αλλα υπαρχει; Ειναι και κεινο το λιπος γονεων , συγγενων κτλ δεν ξεκιναμε ολοι με τις ιδιες αναγκες.

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης παίζουν ρόλο τα κενά που έχει κάθε χρόνο ο τόπος σου και πόσο ψηλά είσαι στον πίνακα π.χ ένας που είναι απο αθήνα και βρίσκεται ψηλά στον πίνακα θεωρώ οτι δεν χρειάζεται να συμπληρώσει κουτάκι.Μπορεί να μην τον πάρουν α φάση,αλλά θα τον πάρουν στις επόμενες.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To να μεινεις ανεργος πως βοηθαει την οικογενεια σου και εσενα το ιδιο; Αμα υπαρχει αναγκη για δουλεια πας οπου μπορεις αλλα υπαρχει; Ειναι και κεινο το λιπος γονεων , συγγενων κτλ δεν ξεκιναμε ολοι με τις ιδιες αναγκες.
αν αντι να παω ανεργος μου βγει αναπληρωτης στη φολεγανδρο και η γυναικα μου ειναι στα ελπε(ελληνικα πετρελαια), η σε αλλη δεκο η στο υπουργειο οικονομικων, δεν καταλαβαινω πως βοηθαω με το να παρω την οικογενεια και να φυγω
δεν μιλαω για μενα,αλλα επιμενω οτι τους μαζευεις και φευγετε δεν ειναι τοσο απλο, μονο αν ειναι και οι δυο ανεργοι
επισης το θεμα βοηθεια απο γονεις ειναι ενα ακομα....κλαδακι στο δεντρο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2012, 01:00:58 μμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Ένα ακόμα κλαδάκι (δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ήδη) είναι και το εξής: αν σε στείλουν μακρυά και, με δεδομένη την τωρινή μισθολογική κατάσταση, τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα, υπάρχει νόημα να πάει κανείς; Μήπως βρει κάτι στην έδρα του προσωρινά για να υπάρχει έστω και ελάχιστα πρωτογενές πλεόνασμα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
επισης το θεμα βοηθεια απο γονεις ειναι ενα ακομα....κλαδακι στο δεντρο

Τι κλαδάκι..., αυτός είναι κορμός...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επισης το θεμα βοηθεια απο γονεις ειναι ενα ακομα....κλαδακι στο δεντρο

Τι κλαδάκι..., αυτός είναι κορμός...
ναι,αν ο μπαμπας ειναι ο Λατσης.. ;D ;D
αν παιρνει καμια πετσοκομμενη συνταξουλα, ειναι κλαδακι ετοιμο να σπασει
ως τωρα δεν τον χρειαστηκα ;)

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω παντως κανω πρωτη φορα αιτηση και ολα τα κουτακια και κουμπακια θα μπουν...Οσο για το ταμειο ας παει και το παλιοαμπελο... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ

εξαρτάται το μέγεθος του πόθου για διορισμό.....τότε "ναι σε όλα"....  μωρέ και στο ιράκ και ας βομβαρδίζουν!!!
σε μια χώρα που δεν σου επιτρέπει να κάνεις στοιχειώδη προγραμματισμό, ό,τι και αν λέμε(γράφουμε) τώρα, μάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο......από στιγμή σε στιγμή όλα αλλάζουν!
α)θα μετρήσει ή όχι η προϋπηρεσία;  αν μετρήσει, από ποιον να ζητήσεις ευθύνες για το ότι δεν πήγες; από τον καθένα μας που γράφουμε να μην πας μακριά...μιας και τα μόρια δεν μετρούν;
β) θα πεινάσεις ή όχι όπου και αν πας;  Απ: θα πεινάσεις σίγουρα όπου και αν πας.....και ίσως σε ένα ξερονήσι να πεινάσεις λιγότερο....μιας και οι άνθρωποι μπορεί να σου φέρουν και ένα τάπερ με φαγητό  "για τον φτωχούτσικο καθηγητάκο"....το έχω ακούσει-ζήσει, δεν κάνω πλάκα....ενώ σε  μια πόλη της ηπειρωτικής ελλάδας....δεν βγαίνεις με τίποτα!

θυμάμαι αυτή την ώρα τον καθηγητή των θρησκευτικών μου, όταν πήγαινα λύκειο...προ αμνημονεύτων χρόνων....που μου έλεγε: "εμείς οι καθηγητές δεν διαφέρουμε και πολύ από τους τσιγγάνους....ουκ έχομεν ωδε μένουσαν πόλιν".......  χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια για να το καταλάβω.....
να οργώνεις την ελλάδα και να έχεις μια υπουργό (αννούλα τη λέγαν) να αναρωτιέται  τι είναι τάχα αναπληρωτής και ωρομίσθιος!!!  :-\ :-\ :-\ με την ελπίδα του διορισμού!

αξίζει τον κόπο; θα φανεί στο χειροκρότημα!!! αν με ρωτάς για το κουτάκι, επαναλαμβάνω....και στο Ιράκ και ας βομβαρδίζουν....με όλο το βάρος της ευθύνης της επιλογής!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2012, 10:49:03 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω αλλα οσο για εμενα (και οχι μονο) υπαρχει το Λιπος το δικο μου των γονιων μου το οποιο θα θεσω στην υπηρεσια της Πατριδας αδολως βεβαιως βεβαιως... ;D ;D ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2012, 10:49:39 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Eπαναλαμβάνω ότι εξαρτάται από τον κλάδο. Όσοι έχουν ζήσει έστω και λίγο ανεργία και αβεβαιότητα καταλαβαίνουν πολύ καλά τι σημαίνει σήμερα να σε πληρώνουν καθαρά 850 ευρώ και να είσαι 5 ώρες στο σχολείο ως πρωινή εργασία.

Παιδιά δεν έχετε καταλαβεί το εξής: ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΣΗΜΕΡΑ, ΕΝΝΟΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. Αυτή είναι η πραγματικότητα και να μην λέμε τώρα είναι δουλειά σχολείου και έχουμε και διάβασμα στο σπίτι και όλα τα άλλα που ακούω. Ευχαριστώ να λέτε που σήμερα έχετε την πολυτεέλια με 5 ώρες την ημέρα να παίρνετε 850 ευρώ και ας είναι κάποιος και στο Αγαθονήσι.
Εγώ φέτος δεν δούλεψα, τα διέλυσε όλα η Διαμαντοπούλου. Πείτε τα αυτά στους εργοδότες έξω και ελάτε να μου πείτε. Όταν έχεις δουλειά κάθε χρόνο, δεν αισθάνεσαι τι είναι ακριβώς να παίρνεις 850 ευρώ και το απόγευμα να μην δουλεύεις και τα Σ.Κ. να είσαι ελεύθερος. Ετιαρεία μου πρόσφερε μόνο 700 ευρώ καθαρά το μήνα και με ωράριο 14 ώρου...... Μετά από 3 μήνες έφυγα, διότι σταμάτησαν να πληρώνουν συν το ότι χρωστάνε τα μισά ένσημα (δεν τα δήλωναν όλα). Τα πράγματα είναι πολύ άγρια και σκληρά έξω. Κάπιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα και νομίζουν ότι είναι λίγα ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, με τη χώρα να πάει κατά διαόλου, με τη χώρα να την κάνουν ότι θέλουν οι ξένοι, νομίζουν΄ότι σήμερα ειδικά είναι λίγα τα 850 ευρώ. Ας σουμε όμως τι θα λένε μετά από 1 έτος, άμα χτυπήσει η ανεργία τη πόρτα τους. Ξέρετε τι θα λένε:

ΘΕΕ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑ ΜΕ ΠΙΣΩ, ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 600 ευρώ !!!!

Είναι λογικό άλλωστε αυτό, όταν κάποιος δουλεέυει κάθε χρόνο αναπληρωτής, δεν καταλαβαίνει και πολύ ανεργία. Οι άλλοι που την καταλάβαμε στο πετσί μας ένα έχουμε να πούμε:

Είστε πολύ μα πολύ τυχεροί κπου δουλεύετε σήμερα στην Ελλάδα υπό αυτές τις συνθήκες με 850 ευρώ καθαρά και με σύμβαση στο δημόσιο. Αυτή είναι η αλήθεια. Άμα ζήσετε ποτέ εκτεταμένη ανεργία να ξέρετε θα αναπολείτε αυτές τις άγιες ημέρες. Αυτό μόνο έχω να πω.
+1000000!!! Αν και δουλεύω ως αναπληρώτρια, όταν βλέπω φίλες μου να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα 10ωρα, με τα μισά χρήματα και με τον κίνδυνο της απόλυσης ανά πάσα στιγμή, λέω "Δόξα τω Θεώ"!!! Έχουμε αργίες, σχολάμε νωρίς και είμαστε με τα παιδιά μας, παίρνουμε γονικές άδειες χωρίς ανάκριση και φόβο ..... Έχω φίλες που δεν μπορούν να πάνε στις γιορτές των παιδιών τους και στις συναντήσεις με τους δασκάλους γιατί δεν τις δίνουν άδεια. Ούτε στη μονοήμερη δεν μπορούν να τα συνοδέψουν. Είμαστε ΠΟΛΥ τυχεροί οι εκπαιδευτικοί!!! Πάρα πολύ τυχεροί!!! Ακόμα και να αυξήσουν τις ώρες εργασίας, πάλι θα είμαστε τυχεροί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2012, 10:19:31 πμ από panickos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161497
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.