*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, το έχω πραγματικά απορία: εφόσον κανείς σας δεν θέλει να πάει αναπληρωτής και όλοι έχετε παράπονα, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΑΤΕ ΑΙΤΗΣΗ, αφού μπορείτε και αλλού να βρείτε δουλειά με πολύ καλύτερα χρήματα;; Άνθρωποι που είναι σίγουροι όρι μπορούν να βρουν δουλείες με καλά χρήματα και να τους ικανοποιεί, δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κοιτάξουν το αναπληρωτηλίκι, κάνουν άλλες επιλογές. Mπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;;

Μήπως μπορείς να μας πεις αυτήν την περίοδο ποιες δουλειές υπάρχουν και μάλιστα με καλύτερα χρήματα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 11:35:11 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω πάντως ότι με μαστερ, 940 νομίζ καθαρά στο χέρι θα παίρνω.

Όπως το έγραψες.."Νομίζεις"...
Θα έχεις πλήρες ωράριο με τις υπάρχουσες εξελίξεις;
Νομίζεις ότι όλους μας καλούν την πρώτη βδομάδα του Σεπτέβρη;
Και ακόμη και αν μας καλέσουν Σεπτέμβρη ξέρεις ποιο μήνα μπαίνουν τα πρώτα χρήματα;
Κάθε καλοκαίρι θα είσαι ταμείο ανεργίας..
Για βγάλε και την εφορία...

Υπολόγισε τα παραπάνω και μετά γράψε το μηνιαίο μισθό ενός αναπληρωτή εκπαιδευτικού όλο το χρόνο.
Δεν είμαστε ΜΟΝΙΜΟΙ,η ερώτηση του thread αναφέρεται σε αναπλήρωση.

Τέλος,ξέρεις σαν νεοδιορισθέντας(αν ποτέ γίνει αυτό) τι μισθός προβλέπεται για σένα;

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, το έχω πραγματικά απορία: εφόσον κανείς σας δεν θέλει να πάει αναπληρωτής και όλοι έχετε παράπονα, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΑΤΕ ΑΙΤΗΣΗ, αφού μπορείτε και αλλού να βρείτε δουλειά με πολύ καλύτερα χρήματα;; Άνθρωποι που είναι σίγουροι όρι μπορούν να βρουν δουλείες με καλά χρήματα και να τους ικανοποιεί, δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κοιτάξουν το αναπληρωτηλίκι, κάνουν άλλες επιλογές. Mπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;;

Για πολλούς και διάφορους λόγους που αν δεν έχεις μπει σε σχολείο δεν θα καταλάβεις..

Εγώ προσωπικά:
-Eπειδή μπορώ να είμαι κοντά στο σπίτι μου λόγω σειράς
-Γιατί ελπίζω ότι κάτι θα αλλάξει,θα γίνει ΑΣΕΠ,θα διοριστώ, κ.λ.π.
-Για ψυχολογικούς λόγους:Ότι δουλεύω πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και τόσα χρόνια δεν πήγαν χαμένα.
-Και άλλους αμειγώς εκπαιδευτικούς..

Τέλος,Φοίβο,μην κρίνεις το κόστος ζωής με την ζωή μας ως φοιτητές.
Κάποιοι εδώ έχουν οικογενεια,παιδιά,δάνεια,επιπρόσθετες υποχρεώσεις που με απλά μαθηματικά
τα 800 ευρώ εκτός τόπου κατοικίας δεν φθάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 11:44:43 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ανεβαίνεις κλιμάκιο με το μεταπτυχιακό και παίρνεις 10ευρώ παραπάνω, ενώ πριν έπαιρνες 45.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής γιατί δουλεύει στο αντικείμενο το σπουδών του και γνωριζει οτι καθε χρονο θα δουλευει ως αναπληρωτης ή ωρομισθιος. αν εχει οικογενεια ειναι πιο δυσκολα και καλυτερα να δηλωνει κοντινες περιοχες.
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής γιατί δουλεύει στο αντικείμενο το σπουδών του και γνωριζει οτι καθε χρονο θα δουλευει ως αναπληρωτης ή ωρομισθιος. αν εχει οικογενεια ειναι πιο δυσκολα και καλυτερα να δηλωνει κοντινες περιοχες.

Και πως το γνωρίζουμε ακριβώς αυτό;

Επίσης το να δουλεύεις ωρομίσθιος δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει...

Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω πάντως ότι με μαστερ, 940 νομίζ καθαρά στο χέρι θα παίρνω.

Όπως το έγραψες.."Νομίζεις"...
Θα έχεις πλήρες ωράριο με τις υπάρχουσες εξελίξεις;
Νομίζεις ότι όλους μας καλούν την πρώτη βδομάδα του Σεπτέβρη;
Και ακόμη και αν μας καλέσουν Σεπτέμβρη ξέρεις ποιο μήνα μπαίνουν τα πρώτα χρήματα;
Κάθε καλοκαίρι θα είσαι ταμείο ανεργίας..
Για βγάλε και την εφορία...

Υπολόγισε τα παραπάνω και μετά γράψε το μηνιαίο μισθό ενός αναπληρωτή εκπαιδευτικού όλο το χρόνο.
Δεν είμαστε ΜΟΝΙΜΟΙ,η ερώτηση του thread αναφέρεται σε αναπλήρωση.

Τέλος,ξέρεις σαν νεοδιορισθέντας(αν ποτέ γίνει αυτό) τι μισθός προβλέπεται για σένα;

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, το έχω πραγματικά απορία: εφόσον κανείς σας δεν θέλει να πάει αναπληρωτής και όλοι έχετε παράπονα, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΑΤΕ ΑΙΤΗΣΗ, αφού μπορείτε και αλλού να βρείτε δουλειά με πολύ καλύτερα χρήματα;; Άνθρωποι που είναι σίγουροι όρι μπορούν να βρουν δουλείες με καλά χρήματα και να τους ικανοποιεί, δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κοιτάξουν το αναπληρωτηλίκι, κάνουν άλλες επιλογές. Mπορείτε να μου λύσετε αυτή την απορία;;

Για πολλούς και διάφορους λόγους που αν δεν έχεις μπει σε σχολείο δεν θα καταλάβεις..

Εγώ προσωπικά:
-Eπειδή μπορώ να είμαι κοντά στο σπίτι μου λόγω σειράς
-Γιατί ελπίζω ότι κάτι θα αλλάξει,θα γίνει ΑΣΕΠ,θα διοριστώ, κ.λ.π.
-Για ψυχολογικούς λόγους:Ότι δουλεύω πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου και τόσα χρόνια δεν πήγαν χαμένα.
-Και άλλους αμειγώς εκπαιδευτικούς..

Τέλος,Φοίβο,μην κρίνεις το κόστος ζωής με την ζωή μας ως φοιτητές.
Κάποιοι εδώ έχουν οικογενεια,παιδιά,δάνεια,επιπρόσθετες υποχρεώσεις που με απλά μαθηματικά
τα 800 ευρώ εκτός τόπου κατοικίας δεν φθάνουν.

Ειδικά εμένα ξέρω ότι με καλούν από Οκτώβριο και μετά και αν και ναι εννοείται ότι με συμφέρει να πάω όπου να ναι, από την στιγμή που θα είμαι πλήρους. Μπροστά στην ανεργία επιλέγω δουλειά. Δηλάδή συγνώμη εσύ νομίζεις ότι σε άλλες δουλειές όλα είναι ρόδινα και ωραία;; Σε πληροφορώ ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Η δουλειά του αναπληρωτή για εμένα είναι η πιο ρόδινη από όσες έχω συναντήσει.
Και επείδή έχω δουλέψει αναπληρωτής και έχω μπει σε τάξη, πραγματικά θεωρώ ότι εκείνη την περίοδο ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Ναι ξεκουράστηκα.
Δεν συγκρίνω καμιά φοιτητική ζωή, υπάρχουν όμως και οικογένεις που παίρνουν 800, δουλεύουν όλη μέρα σαν σκύλοι και μια χαρά ζούνε και δεν έχουνε και παράπονο. Μα καλά έχετε καταλάβει τι παίζει εκεί έξω από δουλειές;; Υποθέτω όχι και πόλυ.
Δηλαδή συγν'ωμη είναι ένας με οικογένεια που αυτή την περίδο δεν δουλεύει και τον καλεί το Υπουργείο πλήρους στο Αγαθονήσι, δηλαδή αυτός θα αρνηθεί;; Tι να πω υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;; E τότε ΄καλά να πάθουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 11:54:49 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειδικά εμένα ξέρω ότι με καλούν από Οκτώβριο και μετά και αν και ναι εννοείται ότι με συμφέρει να πάω όπου να ναι, από την στιγμή που θα είμαι πλήρους. Μπροστά στην ανεργία επιλέγω δουλειά. Δηλάδή συγνώμη εσύ νομίζεις ότι σε άλλες δουλειές όλα είναι ρόδινα και ωραία;; Σε πληροφορώ ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Η δουλειά του αναπληρωτή για εμένα είναι η πιο ρόδινη από όσες έχω συναντήσει.
Και επείδή έχω δουλέψει αναπληρωτής και έχω μπει σε τάξη, πραγματικά θεωρώ ότι εκείνη την περίοδο ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Ναι ξεκουράστηκα.
Δεν συγκρίνω καμιά φοιτητική ζωή, υπάρχουν όμως και οικογένεις που παίρνουν 800, δουλεύουν όλη μέρα σαν σκύλοι και μια χαρά ζούνε και δεν έχουνε και παράπονο. Μα καλά έχετε καταλάβει τι παίζει εκεί έξω από δουλειές;; Υποθέτω όχι και πόλυ

@Φοίβο τα έχουμε ξαναπεί σε άλλο thread για το ίδιο θέμα και το βλέπουμε διαφορετικά.

Ξέρω τι παίζει και στον ιδιωτικό τομέα,σε αμέτρητες συνεντεύξεις δίχως αποτέλεσμα,σε απλήρωτες υπερωρίες..
Εχω και ιδιωτικά ένσημα και από τα nickname μας μάλλον έχουμε και την ίδια ηλικία.

Παρ'όλα αυτά έχω τελείως αντίθετη γνώμη.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής γιατί δουλεύει στο αντικείμενο το σπουδών του και γνωριζει οτι καθε χρονο θα δουλευει ως αναπληρωτης ή ωρομισθιος. αν εχει οικογενεια ειναι πιο δυσκολα και καλυτερα να δηλωνει κοντινες περιοχες.

Και πως το γνωρίζουμε ακριβώς αυτό;

Επίσης το να δουλεύεις ωρομίσθιος δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει...

αν ειναι καποιος ψηλα στον πινακα τον καλουν καθε χρονια, το βλεπω και απο γνωστους, αλλα δηλωνουν τα παντα...και κουτακι ;D  για ωρομισθια μονο κοντο στο σπιτι του αξιζει να δηλωσει κανεις
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ειδικά εμένα ξέρω ότι με καλούν από Οκτώβριο και μετά και αν και ναι εννοείται ότι με συμφέρει να πάω όπου να ναι, από την στιγμή που θα είμαι πλήρους. Μπροστά στην ανεργία επιλέγω δουλειά. Δηλάδή συγνώμη εσύ νομίζεις ότι σε άλλες δουλειές όλα είναι ρόδινα και ωραία;; Σε πληροφορώ ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Η δουλειά του αναπληρωτή για εμένα είναι η πιο ρόδινη από όσες έχω συναντήσει.
Και επείδή έχω δουλέψει αναπληρωτής και έχω μπει σε τάξη, πραγματικά θεωρώ ότι εκείνη την περίοδο ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Ναι ξεκουράστηκα.
Δεν συγκρίνω καμιά φοιτητική ζωή, υπάρχουν όμως και οικογένεις που παίρνουν 800, δουλεύουν όλη μέρα σαν σκύλοι και μια χαρά ζούνε και δεν έχουνε και παράπονο. Μα καλά έχετε καταλάβει τι παίζει εκεί έξω από δουλειές;; Υποθέτω όχι και πόλυ

@Φοίβο τα έχουμε ξαναπεί σε άλλο thread για το ίδιο θέμα και το βλέπουμε διαφορετικά.

Ξέρω τι παίζει και στον ιδιωτικό τομέα,σε αμέτρητες συνεντεύξεις δίχως αποτέλεσμα,σε απλήρωτες υπερωρίες..
Εχω και ιδιωτικά ένσημα και από τα nickname μας μάλλον έχουμε και την ίδια ηλικία.

Παρ'όλα αυτά έχω τελείως αντίθετη γνώμη.

Δεκτή η αντίθετη άποψη. Απλά επειδή εγώ τα έχω δει όλα εκεί ΄΄εξω από τον ιδιωτικό τομέα και επειδή δυστυχώς τύχαμε σε περίοδο κρίσης που δεν βλέπω φως στο τούνελ, ας με καλέσουν και στα Ρύζια στο Έβρο και έφυγα με χίλια. Ίσα ίσα, τα χωριά και οι επαρχίες δεν έχουν και υψηλά ενοίκια πλέον

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αξίζει να πάει κάποιος αναπληρωτής γιατί δουλεύει στο αντικείμενο το σπουδών του και γνωριζει οτι καθε χρονο θα δουλευει ως αναπληρωτης ή ωρομισθιος. αν εχει οικογενεια ειναι πιο δυσκολα και καλυτερα να δηλωνει κοντινες περιοχες.

Και πως το γνωρίζουμε ακριβώς αυτό;

Επίσης το να δουλεύεις ωρομίσθιος δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει...

αν ειναι καποιος ψηλα στον πινακα τον καλουν καθε χρονια, το βλεπω και απο γνωστους, αλλα δηλωνουν τα παντα...και κουτακι ;D  για ωρομισθια μονο κοντο στο σπιτι του αξιζει να δηλωσει κανεις

Κοίτα και εγώ εξαιτίας του πίνακα λέω ότι και φέτος θα με καλέσουν..
Αλλά πέρα από την μείωση των αναπληρωτών/ωρομισθίων που επίκειται συγκριτικά με πέρσι,
αναμένω και αν μέσα στο νομοσχέδιο για την παιδεία με τη διαδικασία του κατεπείγοντος,
που από σήμερα το πρωί έχει τεθεί επί τάπητος στη Βουλή,
θα περιλαμβάνεται και η αύξηση του ωραρίου.

Αν περιληφθεί ξανασυζητάμε τι αξίζει και τι όχι ή αν μας καλέσουν φέτος..

Δεκτή η αντίθετη άποψη. Απλά επειδή εγώ τα έχω δει όλα εκεί ΄΄εξω από τον ιδιωτικό τομέα και επειδή δυστυχώς τύχαμε σε περίοδο κρίσης που δεν βλέπω φως στο τούνελ, ας με καλέσουν και στα Ρύζια στο Έβρο και έφυγα με χίλια. Ίσα ίσα, τα χωριά και οι επαρχίες δεν έχουν και υψηλά ενοίκια πλέον

Μπα,και θα αντέξεις να ζεις χωρίς να έχεις βγάλει το Υπέρτατο Ανώτατο ΕΠΠΑΙΚ που θα μας διορίσει την επόμενη μέρα; :D
Δεν νομίζω.. ;D
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θεωρεις φοιβο οτι ολοι εχουν την ιδια ζωη, οποτε ελα λυσε τη δικη μου εξισωση,με γυναικα 2 παιδια, δανειο στεγαστικο(700 ευρω),εξοδα παιδιων,χαρατσι 1000,εφορια......
εσυ νομιζεις οτι επειδη μπορεις, πρεπει να μπορουν ολοι, δε γινεται ρε φιλε δεν εχουμε ολοι την ιδια αφετηρια
τοσο απλα, να παω με 800 επαρχια και να μπω μεσα 2-3000 ευρω το χρονο, ειναι καλυτερα απο το να καθομαι;
αν εχεις λεφτα στην ακρη καντο,εμεις δεν εχουμε και εχουμε καταλαβει πολυ καλα τι συμβαινει εκει εξω, απλα εσυ εχεις μονο τον εαυτο σου,εμεις εχουμε και αλλες υποχρεωσεις
τι δεν καταλαβαινεις ακριβως και επιμενεις;

adigoni

  • Επισκέπτης
Είναι αλήθεια ότι  αν κάποιος έχει οικογένεια ή όχι, παίζει μεγάλο ρόλο, όπως επίσης και τι εισοδήματα υπάρχουν από πίσω να τον στηρίζουν.Πόσα είναι τα μέλη της οικογένειας, τα χαράτσια, αν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες από πίσω, εξοχικά σε άλλες επαρχίες, χρήματα αποταμιευμένα ή τα δάνεια που αναφέρθηκαν παραπάνω...Είναι γρίφος η αναπλήρωση στον καιρό του μνημονίου...

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Μεγάλα παιδιά είμαστε ,οποίος θέλει να παει κάνει τα χαρτιά του οποίος δεν θέλει δεν τα κάνει,οπότε φτάνει αυτή η καραμέλα με το αν αξίζει η όχι.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ακριβως, ο καθενας εχει να λυσει την προσωπικη του εξισωση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161497
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.