*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:53:04 πμ »
Εγώ πήρα το QTS τον Μάρτη 2013 και δεν χρειάστηκε σφραγίδα της Χάγης...πάντως δεν περιμένω και πολλά, έκανα αιτήσεις τόσο ως Αγγλικής Φιλολογίας όσο και ως Μουσικής και με ευγένεια με απέρριψαν. Ενδέχεται να ενοχλούνται και από το γεγονός ότι είμαι από Ελλάδα, διότι π.χ. ένα σχολείο μου ζήτησε αρχικά το ίδιο να κάνω αίτηση μέσα από ένα site on-line βιογραφικού στο οποίο είχα αποκρύψει τα προσωπικά στοιχεία (υπήρχε αυτή η επιλογή) και όταν έκανα αίτηση μου είπαν πως έδωσαν τη θέση σε κάποιον ήδη διδάσκοντα στο σχολείο. Πιστεύω πως αν δεν έχεις βρετανικό πτυχίο, τουλάχιστον για κάποιες ειδικότητες, δύσκολα τα πράγματα, αλλά αξίζει να το προσπαθήσει κανείς...Όσον αφορά στα πτυχία όταν προσληφθείς, από όσα διάβασα ναι τα καταθέτεις μαζί με ό,τι άλλο ζητάνε. Καλή τύχη σε όλους σας!

Nα σε ρωτησω. Πριν σου το στειλουν, σου εστειλαν κανενα ειδοποιητήριο οτι παρέλαβαν τα χαρτιά που τους έστειλεςγια το QTS;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:09:16 μμ »
Εμενα μου έστειλαν.

Έλεγε επάνω πότε τα παρέλαβαν (5 ημέρες αφού τα έστειλα) και το reference number για ό,τι χρειαστεί.Επίσης μου επέστρεψαν τα δικαιολογητικά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:22:43 μμ »
Εμενα μου έστειλαν.

Έλεγε επάνω πότε τα παρέλαβαν (5 ημέρες αφού τα έστειλα) και το reference number για ό,τι χρειαστεί.Επίσης μου επέστρεψαν τα δικαιολογητικά

Reference number σ στελνουν μαζι με το qts. εγω ρωταω αν σας εστειλαν καποιο χαρτι οτι παρέλαβαν τα χαρτια σας. Οχι το qts.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:36:06 μμ »
Reference number σ στελνουν μαζι με το qts. εγω ρωταω αν σας εστειλαν καποιο χαρτι οτι παρέλαβαν τα χαρτια σας. Οχι το qts.

δεν μιλάω για το ίδιο το qts.
μου έστειλαν χαρτί ότι παρέλαβαν τα χαρτιά μου, στο φάκελο υπήρχαν και όλα τα δικαιολογητικά που έστειλα και το reference number που ξακαθάριζε ότι είναι για περίπτωση που θα χρειαστεί να επικοινωνήσω μαζί τους
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:38:07 μμ »
δεν μιλάω για το ίδιο το qts.
μου έστειλαν χαρτί ότι παρέλαβαν τα χαρτιά μου, στο φάκελο υπήρχαν και όλα τα δικαιολογητικά που έστειλα και το reference number που ξακαθάριζε ότι είναι για περίπτωση που θα χρειαστεί να επικοινωνήσω μαζί τους

α οκ.. δεν το καταλαβα... εμενα δεν μ εστειλαν τπτ και εχει περασει σχεδον ενας μηνας... πως μπορω να μαθω τι συμβαίνει ?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:52:38 μμ »
α οκ.. δεν το καταλαβα... εμενα δεν μ εστειλαν τπτ και εχει περασει σχεδον ενας μηνας... πως μπορω να μαθω τι συμβαίνει ?

τι να σου πω...
εγώ παρέλαβα το φάκελο περίπου 10 μέρες μετά την δική μου αποστολή
να πω ότι είχα στείλει την αίτηση με koyrier οπότε ήξερα και πότε παραδόθηκε
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος okintoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:57:46 μμ »
καλα... σ ευχαριστω πολυ! ελπιζω να βγαλω μια ακρη, αλλιως θα ξαναστειλω ...

Αποσυνδεδεμένος athenaκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 12:48:16 μμ »
καλημέρα. ενδιαφέρομαι για QTS  και διαβάζω τα παραπάνω posts. χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί χαθηκα....
 για QTS  χρειαζόμαστε:

α) πτυχίο μεταφρασμένο
β) αναλυτική βαθμολογία μεταφρασμένη
γ) βεβαίωση μετακίνησης απο το ΥΠΕΠΘ μεταφρασμένη (χρειαζεται και για τους αδιόριστους;;;;)
δ) αίτηση

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Mitsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:37:39 μμ »
Καλησπερα!! εχω κι εγω καποιες αποριες σχετικα με οσα μπορουμε να κανουμε για να διδαξουμε στο εξωτερικο. Εκτος απο το QTS και οσα αλλα αναφερονται, εχει κανεις εμπειρία ή γνωσεις γυρω απο τα μαθήματα TEFL  ( english teacher training) ?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:21:09 μμ »
Καλησπερα!! εχω κι εγω καποιες αποριες σχετικα με οσα μπορουμε να κανουμε για να διδαξουμε στο εξωτερικο.

πάντως εμένα το QTS λέει ότι μπορώ να να διδάξω σε όλες τις ηλικίες στη γενική και ειδική αγωγή. (είμαι νηπιαγωγός, με 10+ χρόνια προϋπηρεσίας, μεταπτυχιακό στην εδική αγωγή και στη διοίκηση και σχεδόν ολοκληρωμένο διδακτορικό στην εκπαίδευση). Τώρα το σε ποιές ηλικίες θα ήθελα να διδάξω εγώ (ή θα τολμούσα να διδάξω)....σίγουρα όχι πάνω από 6-7
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 12:17:12 μμ »
καλημέρα. ενδιαφέρομαι για QTS  και διαβάζω τα παραπάνω posts. χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί χαθηκα....
 για QTS  χρειαζόμαστε:

α) πτυχίο μεταφρασμένο
β) αναλυτική βαθμολογία μεταφρασμένη
γ) βεβαίωση μετακίνησης απο το ΥΠΕΠΘ μεταφρασμένη (χρειαζεται και για τους αδιόριστους;;;;)
δ) αίτηση

ευχαριστώ!
Νομίζω ότι αυτα είναι τα έγγραφα. Κάποιο έγγραφο για τα αγγλικά δεν χρειάζεται? Proficiency,Ielts?
Για εμάς που δεν είμαστε Αγγλικής φιλολογίας...

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:36:46 μμ »
Καλημέρα σας!

Βρίσκομαι κι εγώ στη διαδικασία απόκτησης QTS. Ήδη από πέρυσι άρχισα να ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα πάρα πολύ γιατί ως δασκάλα έχω μηδαμινές ευκαιρίες να εργαστώ άμεσα εδώ. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να κάνω το PGCE Course αρχικά, κάτι που αποδείχθηκε στην πορεία "ακατόρθωτο" (ζητάνε ΤΡΕΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ) και επί της ουσίας ανώφελο...

Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο... Πείτε, ρε παιδιά, ότι το πήραμε το QTS, μετά τί; Στην Αγγλία έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και πλέον, μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι ίσως μόνο με το QTS δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες. Κατ'αρχάς, είναι σημαντικό νομίζω να μεταβείς στην Αγγλία και να αρχίσεις να ψάχνεις εκεί για δουλειά, γιατί δε νομίζω ότι μπορείς πραγματικά να πιστεύεις ότι υπάρχουν πιθανότητες από εδώ...Χαρακτηριστικό παράδειγμα εγώ η ίδια...Είμαι εγγεγραμμένη σε ένα πρακτορείο ευρέσεως εργασίας για δασκάλους, και μου στέλνουν αρκετές ενημερώσεις. Όσες φορές κι αν τους έστειλα email ότι ενδιαφέρομαι για κάποια θέση, δεν μου απάντησαν καν! Ώσπου αποφάσισα να τους πάρω τηλέφωνο. Η απάντησή τους ήταν αφοπλιστική: "Δεν μπορείτε να μεταβείτε στην Αγγλία χάρη σε μία μονον αγγελία".

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως το αν μιλάς τη γλώσσα καλά, αν συμβαδίζεις με τη νοοτροπία τους κλπ. Και πιστεύω επίσης ότι αν έχεις ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, σίγουρα θα σε δουν με άλλο μάτι..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2013, 12:42:29 μμ από CheKo »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:02:01 μμ »
τι εννοεις ως τρελα δικαιολογητικα; και επιπλεον, μπορεις να κανεις το PGCE εξ'αποστασεως; γιατι ειχα την εντυπωση οτι μονο με φυσικη παρουσια γινεται και το ποσο "τσιμπάει" πολυ....

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:23:21 μμ »
Καλημέρα σας!

Βρίσκομαι κι εγώ στη διαδικασία απόκτησης QTS. Ήδη από πέρυσι άρχισα να ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα πάρα πολύ γιατί ως δασκάλα έχω μηδαμινές ευκαιρίες να εργαστώ άμεσα εδώ. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να κάνω το PGCE Course αρχικά, κάτι που αποδείχθηκε στην πορεία "ακατόρθωτο" (ζητάνε ΤΡΕΛΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ) και επί της ουσίας ανώφελο...

Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο... Πείτε, ρε παιδιά, ότι το πήραμε το QTS, μετά τί; Στην Αγγλία έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και πλέον, μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι ίσως μόνο με το QTS δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες. Κατ'αρχάς, είναι σημαντικό νομίζω να μεταβείς στην Αγγλία και να αρχίσεις να ψάχνεις εκεί για δουλειά, γιατί δε νομίζω ότι μπορείς πραγματικά να πιστεύεις ότι υπάρχουν πιθανότητες από εδώ...Χαρακτηριστικό παράδειγμα εγώ η ίδια...Είμαι εγγεγραμμένη σε ένα πρακτορείο ευρέσεως εργασίας για δασκάλους, και μου στέλνουν αρκετές ενημερώσεις. Όσες φορές κι αν τους έστειλα email ότι ενδιαφέρομαι για κάποια θέση, δεν μου απάντησαν καν! Ώσπου αποφάσισα να τους πάρω τηλέφωνο. Η απάντησή τους ήταν αφοπλιστική: "Δεν μπορείτε να μεταβείτε στην Αγγλία χάρη σε μία μονον αγγελία".

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο όπως το αν μιλάς τη γλώσσα καλά, αν συμβαδίζεις με τη νοοτροπία τους κλπ. Και πιστεύω επίσης ότι αν έχεις ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, σίγουρα θα σε δουν με άλλο μάτι..

Το έψαξα κι εγώ για το PGCE πριν λίγο καιρό και βρήκα ελάχιστα πανεπιστήμια που το κάνουν και εξ' αποστάσεως... Βέβαια το ποσό πάλι και έτσι είναι μεγάλο... Και γενικά μου φάνηκε απαγορευτικό θα έλεγα για εμένα οπότε και τώρα θα προσπαθήσω να βρω κάτι άλλο σε master... Γιατί όμως λες πως είναι ανώφελο; Τι έχεις υπόψη σου; Κι εγώ έχω καταλάβει ότι να βρεις κάτι όσο είσαι ακόμη Ελλάδα είναι δύσκολο... Από όσα ακούω... Δεν το έχω επιχειρήσει... Γενικά θεωρείτε ότι ένα μεταπτυχιακό από βρετανικό πανεπιστήμιο θα αυξήσει έστω και λίγο τις πιθανότητες εύρεσης εργασίας;
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.