*

Αποστολέας Θέμα: B' φάση αναπληρωτών ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 283744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1190 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 06:56:25 μμ »
Με αφορμη αυτην την απιστευτη ταλαιπωρια που στην ουσια ακομα δεν ξεκινησε θελω να καταληξω στο εξης συμπερασμα.
Οσο τους κανουμε τη χαρη και δεχομαστε να μας συμπεριφερονται σαν νομαδες ειλωτες λυσσωντας να δουλεψουμε για ενα κομματι ψωμι το συστημα θα μας συνθλιβει.Δεχομαστε να τραβιομαστε σαν αστεγοι ταλαιπωροι οπου αυτοι γουσταρουν χανοντας την αξιοπρεπεια μας και προπαντων την ποιοτητα ζωης μας.Εχουν δε διαμορφωσει ετσι το νομικο πλαισιο ωστε να δρα εκβιαστικα και να σε σφιγγει σαν μεγγενη.Καμια κατανοηση καμια επιεικια.Ο κλαδος μας ειναι κλαδος της ξεφτιλας πλεον.Και το δεχομαστε σχεδον επικροτωντας τη βαρβαροτητα τους.Δεν ξερω για ποσους απο σας ισχυει αλλα η δικη μου ζωη εδω και 3 χρονια ειναι δουλεια 9 με 8 το βραδυ γτ πολυ απλα χωρις εξτρα εισοδημα πια δε βγαινω και μετα καναπες τηλεοραση και σοβαρα θεματα υγειας κυριως οφειλομενα σε υπερκοπωση και ψυχικη εξαντληση.Κοινωνικη και προσωπικη ζωη σχεδον μηδενικες.Ζω μονη και οσο εξακολουθω να τους κανω το χατιρι ετσι θα κυλησει η ζωη μου. Λεω οχι πια.Αν τη βγαλω φετος και δεν τους τριψω τα 800 ψωροευρω στη μουρη,τον Ιουνιο σκοπευω να δηλωσω μονο την περιοχη μου.Ασ μη σωσουν και με ξανακαλεσουν ποτε.Ετσι κι αλλιως πλεον αυτη η δουλεια δε μου προσφερει ευχαριστηση.Καλυτερα στο μπακαλικο της γειτονιας με χαμογελο και αξιοπρεπεια παρα κοροιδο και δυστυχης..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:31 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1191 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 07:15:01 μμ »
Δυστυχώς σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι όπως τα περιγράφεις. Και νομίζω οτι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα. Ακόμα και με το διορισμό (αν και όταν έρχεται), σε λίγο καιρό, δε θα υπάρχει σωτηρία, αφού και θα υπάρχει η Δαμόκλειος Σπάθη της απόλυσης, και θα έχουν τη δυνατότητα να μετακινήσουν κόσμο ανάλογα με τις ανάγκες τους (ναι, στην αρχή θα ισχύει μόνο για τους υπεράριθμους, αλλά μετά θα το "επεκτείνουν" και στους υπόλοιπους). Οπότε με αξιολόγηση από τη μιά και μετακίνηση από την άλλη, αυτό που συμβαίνει στους αναπληρωτές θα επεκταθεί και στους μόνιμους.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος woolf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1192 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 07:31:06 μμ »
Με αφορμη αυτην την απιστευτη ταλαιπωρια που στην ουσια ακομα δεν ξεκινησε θελω να καταληξω στο εξης συμπερασμα.
Οσο τους κανουμε τη χαρη και δεχομαστε να μας συμπεριφερονται σαν νομαδες ειλωτες λυσσωντας να δουλεψουμε για ενα κομματι ψωμι το συστημα θα μας συνθλιβει.Δεχομαστε να τραβιομαστε σαν αστεγοι ταλαιπωροι οπου αυτοι γουσταρουν χανοντας την αξιοπρεπεια μας και προπαντων την ποιοτητα ζωης μας.Εχουν δε διαμορφωσει ετσι το νομικο πλαισιο ωστε να δρα εκβιαστικα και να σε σφιγγει σαν μεγγενη.Καμια κατανοηση καμια επιεικια.Ο κλαδος μας ειναι κλαδος της ξεφτιλας πλεον.Και το δεχομαστε σχεδον επικροτωντας τη βαρβαροτητα τους.Δεν ξερω για ποσους απο σας ισχυει αλλα η δικη μου ζωη εδω και 3 χρονια ειναι δουλεια 9 με 8 το βραδυ γτ πολυ απλα χωρις εξτρα εισοδημα πια δε βγαινω και μετα καναπες τηλεοραση και σοβαρα θεματα υγειας κυριως οφειλομενα σε υπερκοπωση και ψυχικη εξαντληση.Κοινωνικη και προσωπικη ζωη σχεδον μηδενικες.Ζω μονη και οσο εξακολουθω να τους κανω το χατιρι ετσι θα κυλησει η ζωη μου. Λεω οχι πια.Αν τη βγαλω φετος και δεν τους τριψω τα 800 ψωροευρω στη μουρη,τον Ιουνιο σκοπευω να δηλωσω μονο την περιοχη μου.Ασ μη σωσουν και με ξανακαλεσουν ποτε.Ετσι κι αλλιως πλεον αυτη η δουλεια δε μου προσφερει ευχαριστηση.Καλυτερα στο μπακαλικο της γειτονιας με χαμογελο και αξιοπρεπεια παρα κοροιδο και δυστυχης..

Καλησπέρα! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Σε όλα! Άντε γιατί κοντεύουν να μας τρελάνουν! Μεγάλη η χάρη τους!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1193 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 09:11:52 μμ »
Ορίστε, μπας και σας φτιάξω λίγο τη διάθεση (αν και δεν είναι πάρα πολύ ωραίο).  :P

Εκατό χρόνια έχουν περάσει από τη μεγάλη μάχη που έκρινε τη μοίρα των Ωχόμπιτ. Η Σκοτεινή Μάγισσα, έχοντας χτυπηθεί από μια στοίβα βιβλία στο κεφάλι, δε βρίσκεται πλέον στο θρόνο της Μόρντορ. Ωστόσο το απαίσιο έργο της το συνεχίζει ο διάδοχός της, ένας εξίσου μοχθηρός μάγος, που φήμες λένε ότι ήταν υπεύθυνος για τη πτώση της στοίβας. Η Ευήλομπ εξακολουθεί να ζεί στη Μόρντορ, αλλά έχοντας χάσει την ηγεσία των Κουκούρουκ Χάι, πλέον έχει αποσυρθεί σ’ ένα σκοτεινό σπήλαιο, απ’ όπου φωνάζει ακατάσχετα  πράγματα για μπάρες που βρίσκονται ψηλά. Απ’όσους τόλμησαν να μπούν στο σπήλαιο, κανένας δε ξανάκουσε, ούτε τους ξαναείδε. Η Φωφόρκα εξαφανίστηκε από τη Μέση Γή, όχι ότι την έβλεπε και ποτέ κανείς, οπότε κανείς δε παρατήρησε την απουσία της.
Το πιο τραγικό απ’ όλα όμως, ήταν η μοίρα των τριών αρχηγών των Ωχόμπιτ. Αφού κέρδισε τη μάχη, η Σκοτεινή Μάγισσα, αντέστρεψε το ξόρκι της και τους υπέταξε στη βούλησή της. Πλέον, έχοντας μετατραπεί σε Συνδικάζγκουλ, είναι καταδικασμένοι να τριγυρνούν παντού, καβάλα σε τεράστιους παπαγάλους, φροντίζοντας να προωθούνται πλέον τα συμφέροντα των Σκοτεινών Αφεντάδων της Μόρντορ.
Τα Ωχόμπιτ, διαιρεμένα όσο ποτέ άλλοτε, αναγκάζονται κάθε χρόνο ν’ απαντούν στο κάλεσμα της Μόρντορ, μια διαδικασία συνωστισμού των Ωχόμπιτ που η Μόρντορ ονομάζει «Φάσεις», προκειμένου από εκεί να πάρουν κατεύθυνση για άγνωστους προορισμούς, όπου κανείς ποτέ πριν δεν έχει βρεθεί, με μόνη ανταμοιβή την αόριστη υπόσχεση να τους δοθεί το Δαχτυλίδι της Μονιμότητας, ένα μαγικό τάλισμαν που θα τους προστατεύει από τις Φάσεις της Μόρντορ. Η Μέση Γή βρίσκεται πλέον σε μια κατάσταση που από πολλούς ονομάζεται
Η ΑΝΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΟΥ.
Ο Φρούδο σήκωσε το κεφάλι του από το χάρτη που μελετούσε. Κανονικά έπρεπε να βρίσκεται εκεί, αλλά μπροστά του δεν έβλεπε τίποτε. Η μαύρη πύλη της Μόρντορ, το μέρος που όλα τα Ωχόμπιτ ταυτόχρονα έτρεμαν και λαχταρούσαν να βρεθούν, δε φαινόταν πουθενά. Το στομάχι του γουργούριζε. Εδώ και μέρες, δεν είχε φάει τίποτα, αλλά έκανε υπομονή, καθώς οι γιγάντιοι παπαγάλοι υπόσχονταν μεγάλες μερίδες από Γκοντζίλα και βουνά από πιλάφια σε όσους συμπλήρωναν το μαγικό κουτάκι. Άλλωστε και ο πάπυρος που έστελναν στη Μόρντορ, το έγραφε. «Συμπληρώστε την αίτηση, και θα φάτε καλά». Τι άλλο θα μπορούσε να σημαίνει αυτή η φράση?  Οι σκέψεις του ξεχάστηκαν, όπως και η πείνα του, από το ξαφνικό σκοτείνιασμα του ουρανού, και τον ήχο που έκαναν μεγάλες φτερούγες.
-«Ποιος είσαι εσύ και τι κάνεις στη πύλη της Μόρντορ? Δε ξέρεις πού ήρθες?» Ακούστηκε μια φωνή από ψηλά.
Τρομοκρατημένος ο Φρούδο, κοίταξε πάνω και είδε ένα τεράστιο πρασινομπλέ παπαγάλο να κάνει κύκλους περίπου πενήντα μέτρα πάνω από το κεφάλι του. Ο φόβος τον έκανε προς στιγμήν να χάσει τα λόγια του, αλλά σύντομα απάντησε
-«Είμαι Ωχόμπιτ, και ανταποκρίνομαι στο κάλεσμα της Μόρντορ. Θέλω να βρώ το δαχτυλίδι. Επίσης διεκδικώ και τη μερίδα φαγητού που τόσο απλόχερα μας δίνει ο Σκοτεινότατος».
Ένα πνιχτό γέλιο ακούστηκε από ψηλά, και το Συνδικαζγκουλ που ήταν πάνω στο παπαγάλο παραλίγο να πέσει κάτω και να γκρεμοτσακιστεί. Ο παπαγάλος άρχισε να χαμηλώνει, ώσπου στο τέλος έφτασε στο έδαφος, και το Συνδικάζγκουλ κατέβηκε.
-«Καλώς ήρθες στη Μόρντορ, του είπε χαρούμενος. Είμαι Συνδικάζγκουλ, και από εδώ να σου συστήσω το παπαγάλο μου, την Όλγα. Εδώ που ήρθες, θα φάμε, θα πιούμε, και νηστικός θα κοιμηθείς». Έκανε μια κίνηση, και ξαφνικά εμφανίστηκε μπροστά τους μια τεράστια μαύρη πύλη.
Ο Φρούδο δε κατάλαβε το τελευταίο, αλλά  αποφάσισε να μη ρωτήσει παραπάνω. Επικεντρώθηκε, αντίθετα, στη πολυτέλεια με την οποία ήταν κατασκευασμένη η αόρατη πύλη. Ήταν φτιαγμένη από μαύρο μαόνι, ενώ χρυσά κομμάτια κρατούσαν τα ξύλινα μέρη της ενωμένα.
-«Θα πρέπει να ήταν πανάκριβη αυτή η πύλη», σχολίασε.
-«Α, και πού να δείς τις κουρτίνες. Μα είπαμε, είναι πολύ πλούσια η Μόρντορ. Λεφτά υπάρχουν.»
-«και γιατί είναι αόρατη?» ρώτησε ο Φρούδο.
-«Ε, είπαμε να κρατάμε χαμηλό προφίλ. Είπαμε, να φάμε, αλλά όχι και ξύλο. Πέρασε μέσα».
Με ένα τρίξιμο, η μεγάλη πύλη άνοιξε. Ο Φρούδο μπήκε μέσα, και γούρλωσε τα μάτια του, εντυπωσιασμένος από αυτά που έβλεπε. Σ’ ένα σημείο, δυο Ωχόμπιτ είχαν δυο μπαλαντέζες και τις πετούσαν. Σε κάποια στιγμή, το ένα από τα δυο Ωχόμπιτ λόγω μεγαλύτερη μπαλαντέζας κατάφερε και έφτασε τη μπαλαντέζα του πιο μακριά από αυτή του άλλου, το οποίο άρχισε να τραβάει τα μαλλιά του.
«Τι γίνεται εκεί?» Ρώτησε ο Φρούδο.
-«Α, είναι ο καινούργιος τρόπος ν’αποφασίζουμε ποιοι θα πάρουν τις άδειες για την αναζήτηση του δαχτυλιδιού. Όποιος έχει αρκετά μεγάλη μπαλαντέζα ώστε να φτάνει το ειδικό βύσμα, κερδίζει. Ο Στοκεινότατος, εεεεεε, Σκοτεινότατος το σκέφτηκε.»
«Ααααα, μάλιστα… κι εδώ τι είναι?»
Στο σημείο που έδειχνε ο Φρούδο, φαίνονταν κάποια Ωχόμπιτ. Μερικά μονομαχούσαν σε μια αρένα, ενώ κάποια Μονιμόρκ κοιτούσαν, ενώ σε μια άλλη ομάδα, ένα Ωχόμπιτ χτυπούσε ένα άλλο με μια μυγοσκοτώστρα.
-« Σε προειδοποιώ!!!!!!! Σε ξαναπροειδοποιώ!!!!!!!!» του φώναζε το Ωχόμπιτ με τη μυγοσκοτώστρα. Οι ξυλιές από τη μυγοσκοτώστρα αντηχούσαν ολούθε (παφ παφ παφ)
-«Μα σας παρακαλώ, τι έκανα? Τουλάχιστον πείτε μου τι έκανα»
-«Βλέπω ότι άρχισες να γίνεσαι και προσβλητικός!!!!!!! Σε ματαξαναπροειδοποιώ!!!» (παφ παφ παφ παφ παφ παφ παφ).
-«Α, εδώ κάποια Ωχόμπιτ ή Μονιμόρκ έχουν λαλήσει τελείως. Στη προκειμένη περίπτωση, το πλάσμα με τη μυγοσκοτώστρα έχει την εντύπωση ότι είναι διευθυντής, σε σχολείο πριν από 50 χρόνια, και τα υπόλοιπα νομίζει ότι είναι οι μαθητές του. Μη δίνεις σημασία, πάμε να δούμε σε ποιο μέρος θα σε βάλουμε ν’ αναζητήσεις το δαχτυλίδι».
Μπήκαν σ’ ένα τεράστιο γραφείο όπου διάφορα Ωχόμπιτ έτρεχαν πανικόβλητα. Χαρτιά πετάγονταν δεξιά κι αριστερά, παπαγαλάκια έκρωζαν, ενώ σε διάφορα γραφεία κάποιοι τσίριζαν κάτι για κενά. Μέσα σ’ όλο το χαμό, ένα τερατώδες θηλυκό όρκ με υπερβολικά έντονο κραγιόν, φαινόταν να είναι στο κόσμο του, καθώς κουνιόταν χορεύοντας και τραγουδώντας, καθισμένη σε μια περιστρεφόμενη πολυθρόνα, με ακουστικά στ’ αυτιά του. Καθώς πλησίαζαν στο γραφείο του, ο Φρούδο μπόρεσε ν’ ακούσει κάποιους στίχους.
-«Μπορείς απόψε να βγείς….»
 -«Κυρία προϊσταμένη», είπε δυνατά το Συνδικάζγκουλ. Το ορκ δε φάνηκε ν’ ακούει τίποτα.
-«Κυρία προϊσταμένη», επανέλαβε.
-«…..Βγες μπροστά, δυνατά, για νέους γέροντες……»
-«ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ!!!!» Φώναξε για τρίτη φορά το Συνδικάζγκουλ. «ΗΡΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΩΧΟΜΠΙΤ, ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Ν’ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ?»
Το Ορκ γύρισε στα πλαίσια μιας χορευτικής φιγούρας που εκτελούσε πάνω στη καρέκλα, εκμεταλλευόμενη τη δυνατότητά της να γυρίζει.
«….ΣΤΗ ΠΥΡΑ!!!! ΣΤΗ ΠΥΡΑ!!!!!!» φώναξε, προφανώς σε μια προσπάθεια να τραγουδήσει.
-«Α, αυτό είναι», έκανε με απόλυτη φυσικότητα το Συνδικάζγκουλ. «Α’-Δ’ Μάουντ Ντούμ. Πολύ ωραία».
-«Μα…. Μα δεν είπε αυτό» έκανε έντρομο το Ωχόμπιτ «ούτε που σας άκουσε»
-«Τι!?!?!?!?! Αμφισβητείς το σύστημά μας? Αίσχος, αναιδέστατο Ωχόμπιτ. Τέτοιο αδιάβλητο και αξιοκρατικό σύστημα?!?!?!Ντροπή!!!!!»
Ενα σύννεφο από παπαγαλάκια απογειώθηκε από τα κλουβάκια, και άρχισε να πετάει πάνω από το κεφάλι του Φρούδο
-«Ντροπή!!!!!!!! Ντροπή!!!!!!!!!» άρχισαν να κρώζουν όλα μαζί.
Ο Φρούδο διαισθάνθηκε ότι είχε κάνει κάτι πάρα πολύ κακό. Κοκκίνισε, και κατέβασε το κεφάλι.
-«Σχετικά μ’ εκείνο το συσσίτιο?» ρώτησε.
-«Ε, ορίστε, γι’ αυτό σου λέω. Άντε ξεκίνα, κρυώνει το φαγητό μου» του είπε το Συνδικαζγκουλ.
-«και η δική μου μερίδα?»
-«Τι!?!?!?!?!?!?! Ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η Πατρίδα!?!?!?!?!?!?! Δε ξέρεις ότι όλοι πρέπει να βάλουμε πλάτη για να βγούμε από τη δύσκολη θέση?!?!?!?!?! Πάλι παροχές θέλεις?!?!?!?!?!?!»
-«Πάλι παροχές θέλεις!!!!!!! Πάλι παροχές θέλεις!!!!!!!!!» άρχισαν πάλι να κρώζουν τα παπαγαλάκια.
Τρέχοντας, ο Φρούδο ξεκίνησε για το Α’-Δ’ Μάουντ Ντούμ.   
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:31 »

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1194 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 09:42:14 μμ »
Με αφορμη αυτην την απιστευτη ταλαιπωρια που στην ουσια ακομα δεν ξεκινησε θελω να καταληξω στο εξης συμπερασμα.
Οσο τους κανουμε τη χαρη και δεχομαστε να μας συμπεριφερονται σαν νομαδες ειλωτες λυσσωντας να δουλεψουμε για ενα κομματι ψωμι το συστημα θα μας συνθλιβει.Δεχομαστε να τραβιομαστε σαν αστεγοι ταλαιπωροι οπου αυτοι γουσταρουν χανοντας την αξιοπρεπεια μας και προπαντων την ποιοτητα ζωης μας.Εχουν δε διαμορφωσει ετσι το νομικο πλαισιο ωστε να δρα εκβιαστικα και να σε σφιγγει σαν μεγγενη.Καμια κατανοηση καμια επιεικια.Ο κλαδος μας ειναι κλαδος της ξεφτιλας πλεον.Και το δεχομαστε σχεδον επικροτωντας τη βαρβαροτητα τους.Δεν ξερω για ποσους απο σας ισχυει αλλα η δικη μου ζωη εδω και 3 χρονια ειναι δουλεια 9 με 8 το βραδυ γτ πολυ απλα χωρις εξτρα εισοδημα πια δε βγαινω και μετα καναπες τηλεοραση και σοβαρα θεματα υγειας κυριως οφειλομενα σε υπερκοπωση και ψυχικη εξαντληση.Κοινωνικη και προσωπικη ζωη σχεδον μηδενικες.Ζω μονη και οσο εξακολουθω να τους κανω το χατιρι ετσι θα κυλησει η ζωη μου. Λεω οχι πια.Αν τη βγαλω φετος και δεν τους τριψω τα 800 ψωροευρω στη μουρη,τον Ιουνιο σκοπευω να δηλωσω μονο την περιοχη μου.Ασ μη σωσουν και με ξανακαλεσουν ποτε.Ετσι κι αλλιως πλεον αυτη η δουλεια δε μου προσφερει ευχαριστηση.Καλυτερα στο μπακαλικο της γειτονιας με χαμογελο και αξιοπρεπεια παρα κοροιδο και δυστυχης..

Αγαπητή ladylav: Συμφωνώ μαζί σου για αυτά που λες, αλλά θα ήθελα ταυτόχρονα να εκφράσω τις ενστάσεις μου για ορισμένα από όσα αναφέρεις στο μήνυμα σου: Κατ'αρχήν, δε θα ήθελα εμείς οι ίδιοι (και έχει μεγάλη σημασία αυτό που γράφω) να αυτοαποκαλούμαστε Κλάδος της Ξεφτίλας  . Αυτά τα ίδια τα λόγια υποβιβάζουν τη θέση μας και την αποστολή μας, την οποία εάν δούμε κάποτε στα σοβαρά, είναι αξιοπρεπέστατη και σοβαρή, γιατί μορφώνουμε όλοι μας, όλων των ειδικοτήτων τα παιδιά αυτού του τόπου. Εάν εμείς οι ίδιοι δε διατηρήσουμε ένα επίπεδο σκέψης και λόγου, τότε ποτέ δεν πρόκειται αν προχωρήσουμε στο πιο ουσιαστικό μας έργο που είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ.
 Κατά δεύτερον: Είμαι 8 χρόνια ήδη ωρομίσθια-αναπληρώτρια. Έχω δώσει ΑΣΕΠ αρκετές φορές, δούλεψα κάτω από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες όπως όλοι μας, ξενιτεύτηκα, αλλά η μαγεία της τάξης και ακριβώς αυτή η αποστολή μας (όσο γραφικό και αν ακούγεται) με κράτησε σε αυτή τη δουλειά, την οποία λατρεύω και της οφείλω πολλά για τον εαυτό μου (όχι οικονομικά οφέλη, αλλά εμπειρίες).Οι συνέπειες αυτής της κατάστασης είναι εμφανείς στη ζωή όλων μας, αλλά χρειάζεται ψυχραιμία και νηφαλιότητα για να τις αντιμετωπίσουμε.
Τέλος, τις αιτήσεις μας τις κάνουμε το Μάιο. Οι αιτήσεις μας είναι ταυτόχρονα υπεύθυνες δηλώσεις και πρέπει να σταθμίζουμε πολύ καλά αυτά που δηλώνουμε, γιατί όλοι ξέρουμε τις συνέπειες μη αποδοχής πρόσληψης. Σταθμίζουμε πολύ καλά (για να προλάβουμε καταστάσεις) ΟΛΕΣ τις παραμέτρους στη ζωή μας και δηλώνουμε εκεί που μπορούμε να πάμε.Εφόσον υποβάλλεται η δήλωση, υπεύθυνοι είμαστε εμείς και μόνο για το περιεχόμενό της.
Κατά τ'άλλα, θεωρώ πως τα πράγματα όπως λες είναι δύσκολα και όσοι είμαστε πολλά χρόνια σε αυτή τη θέση, το καταλαβαίνουμε καλύτερα. Στο κάτω κάτω της γραφής, υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές που μπορούμε να ακολουθήσουμε, δεν ενοχλεί κανέναν αυτό.
Ευχαριστώ που διάβασες την άποψή μου και να με συγχωρείς για το έντονο ύφος σε κάποια σημεία, δεν το συνηθίζω και δεν είναι του χαρακτήρα μου, όπως θα έχεις καταλάβει. Απλώς εκφράζω την ένστασή μου σε κάποια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1195 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:04:00 μμ »
Φυσικα και ειναι δεκτη η γνωμη σου και τη σεβομαι απολυτα απλα εξακολουθω να διαφωνω.Για τη μαγεια της ταξης δε θα μιλησω γιατι δεν ειναι εντος θεματος.Παντως με τα σημερινα δεδομενα εγω καμια μαγεια δε βρισκω στην ταξη.Δεν ξερω σε ποια περιφερεια εργαζεσαι αλλα στα σχολεια της Αττικης που οι ταξεις σημαινουν 25-30 παιδια σε μεγαλο ποσοστο αρκουντως κακομαθημενα και αφοριστικα απεναντι στο μαθημα μας η μαγεια ειναι συχνα ανυπαρκτη.Πιθανον εχουμε διαφορετικες εμπειριες.Διαφωνω εντελως ομως στο ζητημα της αιτησης.Οταν κανουμε την αιτηση παιρνουμε αναγκαστικα κι ενα ρισκο γτ οι περιφερειες καλυπτουν πολλες φορες τεραστιες εκτασεις.Αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι μπορουμε να παμε παντου.Εγω δε δηλωνω το κουτακι ποτε και ειναι το δικο μου προσωπικο ρισκο.Χωρις κουτακι και ξενιτεμα ομως δεν το σηκωνω.Δυο σπιτια να συντηρησω με 900 ευρω πως?Οσο για τις κυρωσεις τι να πω αλλο.Ειναι στυγνη απανθρωπη τιμωρια να σε πετανε εξω και την επομενη χρονια.Εγω ετσι τα βλεπω ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1196 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:13:18 μμ »
Σαρδελιτσα

και φυσικα ειμαστε  Κλάδος της Ξεφτίλας αφου εμεις επιτρεψαμε να υπογραφει συμβαση με την οποια θα εργαζομαστε για 3 ευρω καθαρα την ωρα... σε φροντιστηρια....χωρις καν να υπαρξει αντιδραση εκ μερους μας.

και φυσικα ειμαστε Κλάδος της Ξεφτίλας αφου δεν εχουμε καποιο πραγματικο σωματειο να μας εκπροσωπει, να μην μιλησω για την ΠΕΚΑΔΕ

και φυσικα ειμαστε Κλάδος της Ξεφτίλας αφου κοιμομαστε παντα ορθιοι και κοιταμε ο καθενας την παρτη του...


Αλλα δεν φταιει κανενας αλλος παρα μονος εμεις σαν κλαδος ...


Res

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1197 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:18:56 μμ »
θα συμφωνήσω απόλυτα με την ladylav, και θα συμπληρώσω και κάτι επειδή θέλω να το πω πολύ καιρό τώρα που διαβάζω το θέμα, αλλά δεν πολυγράφω, έχω ξαναεξηγήσει γιατί. διαβάζω πολλές φορές εδώ να λέτε μερικοί να μην απελπιζόμαστε, όλα θα πάνε καλά κτλ, και καλώς πράττετε, γιατί είστε αισιόδοξοι, γιατί θέλετε να δώσετε μια νότα χαράς σε όλους μας που είμαστε στην ίδια μοίρα, ΑΛΛΑ όλα αυτά που διαβάζω ότι δεν πρέπει να απελπιζόμαστε και θα γίνουν φάσεις και θα παρουν κόσμο όταν πάρουμε τη δόση.... με διαολίζουν...  :-X συγγνώμη, αλλά θα το πω! είμαστε στα μέσα νοεμβρίου, σε 40 μέρες έχουμε χριστούγεννα και πολλα σχολεια όχι μόνο στην επαρχία, αλλά και στην αθήνα, δεν έχουν ξεκινήσει καν αγγλικά, άλλα υπολειτουργούν κι άλλα δουλεύουν όπως όπως... δεν γίνεται κάποιος να θεωρεί ότι θα λυθούν όλα και να λέει ότι πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι γιατί θα πάρουν κόσμο! πότε θα πάρουν κόσμο; το πάσχα;;; θα τρελαθούμε τελείως;;; και δεν φταίμε εμείς που μας κακομάθανε τα τελευταία χρόνια, τα κενά υπάρχουν, δεν τα φανταζόμαστε εμείς.. καλή ειναι η αισιοδοξία, αλλά μην φτάσουμε και στην απέναντι όχθη να λέμε ό,τι θέλουμε, ούτε να είμαστε ικανοποιημένοι και να το θεωρούμε επιτυχία, αν πάρουν μια καλή φάση 200 ατόμων, λέω τώρα εγώ όνειρα, κατά τα χριστούγεννα, αυτό δεν ειναι καλά, αυτό ειναι κακά, ψυχρά και αναποδα! θα μου πει βέβαια κάποιος "και τι θέλεις ρε πλανετυ, να μπαίνουμε όλοι εδώ να γράφουμε μαυρίλες να πέσουμε σε κατάθλιψη;", ούτε αυτό λέω, συμφορίτες μου, αυτό που λέω ειναι ότι ΔΕΝ ειναι ΤΙΠΟΤΑ οκ και δεν νομίζω οτι θα γίνει κιόλας... επίσης, δεν ειναι δικό μας πρόβλημα που τα έχουν κάνει αυτοί εκεί σκατά και τα σχολεία έχουν τόσα κενά. δεν πληρώνομαι εγώ και εσείς το παχυλό μισθό τους για να δώσω λύση στα προβλήματα, ας με πληρώσουν και εμένα και ίσως η κούτρα μου να κατεβάσει καμιά λυση..

συγγνώμη για την έκρηξη, αλλά κρατιέμαι πολύ καιρό και δεν το γράφω, αλλά τώρα ξεσπάθωσα! ::) ::)

τώρα για το "κλάδος της ξεφτίλας", θα σχολίαζα ότι έχω κατά νου κάποιον άλλο κλάδο που θα χαρακτήριζα έτσι, λόγω πτυχίου, αλλά κρατιέμαι πάλι, γιατί θα πέσουν να με φάνε και θα μπαναριστώ...  ;D ;D ;D ;D

Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1198 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:26:17 μμ »
Αχ πλανετυ ''εγραψες'' παλι. Επισης οσον αφορα τις προτιμησεις που δηλωνουμε στην αιτηση μας, υπαρχουν αστάθμητοι και απροβλεπτοι παραγοντες που προκυπτουν στην πορεια και δε μπορεις με τιποτα να εχεις υπολογισει εκ των προτερων.
υ.γ. Πολύ ωραίο Giannis1
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2012, 10:39:21 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1199 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:27:34 μμ »
Συγνωμη, αλλα απο εδω και περα μονο οι πρωτοι 800 στον πινακα μπορουν να ειναι αισιοδοξοι.... οτι θα δουλεψουν και του χρονου και αυτο με καθε επιφυλαξη...δεν εχουμε δει τιποτα ακομα...


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2012, 10:29:12 μμ από vaseto »
Res

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1200 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:28:37 μμ »
Α ρε Giannis1... ;D ;D

Ό,τι και να πείτε, έχετε δίκιο. Και λίγα λέτε. :(

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1201 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:34:08 μμ »
Ποιοι 800? Εγω τους ειπα σημερα οτι ειμαι το 420 με υφος σπαρακτικο για την μελλοντικη μου τυχη και σκασανε στα γελια!!Ουτε για πλακα του χρονου..ουτε να τους πληρωσω! :o

Αποσυνδεδεμένος mariag_83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Home is where your heart is (ΠΕ06)
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1202 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:39:18 μμ »
Ladylav,κάτσε να δεις πού θα πάνε όλοι αυτοί οι αποσπασμένοι στα γραφεία και τις διευθύνσεις του χρόνου και θα δούμε ποιος θα γελάει...άντε γιατί παράγινε το κακό με τους εκπ/κους που ως τώρα ήταν στη διάθεση και τους έπεφτε ο πωπός να πάνε λίγα χιλιόμετρα μακριά..να μην πω για τους βυσματίες αποσπασμένους...φάτε τρίχες λοιπόν πηγαίνοντας"όπου κρίνει η υπηρεσία"-για να μην πω τίποτα χειρότερο.
Πρόσεχε τι εύχεσαι,γιατί μπορεί όταν το αποκτήσεις να μην έχεις τι να το κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: B΄φάση αναπληρωτών ΠΕ 06
« Απάντηση #1203 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 10:42:12 μμ »
Το σιγουρο ειναι πως οι πιστωσεις του χρονου θα'ναι ακομα λιγοτερες απο φετος και αυτο γιατι περιμενουμε
και αλλες συγχωνευσεις σχολειων, με αποτελεσμα να καλουμαστε να διαχειριζομαστε ταξεις με 30 - 35 παιδια, και οι μονιμοι θα γινουν λαστιχο για να καλυψουν το ωραριο τους.

Ετσι εχουν τα πραγματα .... ladylav
Res

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.