*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:07:26 μμ »
Κ πάλι δεν αναφέρεται σε προυπηρεσία το εδάφιο που αναφέρεις. Μιλάει για καταβολή μισθού....!!!
Ναι, μετά τις 15μέρες δεν πληρώνεσαι από τον εργοδότη αλλά από το ΙΚΑ!!!!

Δεν αναφέρει πουθενά για ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΊΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:23:58 μμ »
Αυτο για τη προυπηρεσια το λεει ξεκαθαρα στη συμβαση που υπογραψαμε αυτη τη βδομαδα.Ειναι ξεκαθαρο οτι περαν των 15 ημερων δεν μετραει.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 06:38:37 μμ »
Eγω δεν εχω προσληφθει ακομη για να δω τι θα υπογραψω, περιμενω να μαι στην επομενη φαση. Παντως ειναι πολυ ασχημο αυτο το καινουριο γιατι θα το ξαναπω, καποιες γυναικες το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης (που αυτο το διαστημα πραγματικα χρειαζεσαι αδεια) ειναι κομματια. Αν δε μεινεις εγκυος δεν το καταλαβαινεις! Λυπαμαι πολυ αλλα ειναι και βλακες γιατι και θα ρισκρουμε να παμε στη δουλεια για να μη χασουμε την προυπηρεσια και θα μας πληρωσουν κι απο πανω. αν μας εδιναν την προυπηρεσια τουλαχιστον δε θα μας πληρωναν. αλλωστε στη θεση μας δε θα παρουν αλλον! Κριμα που το κρατος μας αντιπετωπιζει σαν εχθρους ειδικα τις εγκυες!

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 06:39:58 μμ »
Τωρα θα κανουμε εμετο και στο σχολειο δε γινεται αλλιως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 06:42:12 μμ »
Eυχαριστουμε πολυ! Για την προυπηρεσια ομως? Μονο για τις αποδοχες λεει.

Αν διαβάσεις μια σύμβαση αναπληρωτή στο Διαύγεια θα δεις ότι αναγράφεται 

Δεν αναγνωρίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας το υπερβάλλον των 15 ημερών διάστημα αναρρωτικής άδειας, σε εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 657 και 658 του Αστικού Κώδικα, περί χρονικού διαστήματος αξίωσης καταβολής μισθού σε περίπτωση αναρρωτικής άδειας, και του αριθμ. 1470/22.08.2008 γνωμοδοτικού εγγράφου του Γραφείου του Νομικού Συμβούλου του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α., περί αδειών εκπ/κών ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου. Στον περιορισμό του εν λόγω εδαφίου δεν εμπίπτουν οι άδειες κύησης ή λοχείας.
Το βρηκα! Ευχαριστω πολυ!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 03:07:21 πμ »
οι επαπειλούμενες τι θεωρούνται;

Δεν υπάρχει επαπειλούμενη για τις αναπληρώτριες, οπότε η απουσία για τις πρώτες 15 ημέρες, θεωρείται αναρρωτική και οι υπόλοιπες ως άδεια άνευ αποδοχών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 04:01:50 μμ »
το διάβασα κι εγω!και όχι μόνο!το υπέγραψα κιόλας! >:(
ρώτησα και μου ειπαν από τη δευτ/βάθμια ότι δεν ισχύει λέει για τις εγκύους!
κι εγώ πέρυσι υπερέβην τις 15 μέρες!
αλλά κορίτσια,ακόμη κι έτσι να είναι,δηλαδή αν σπάσω το πόδι μου ή κάνω κάποια επέμβαση ή οτιδήποτε άλλο και χρειαστώ πάνω από 15 μέρες θα μου κόψουν την προυπηρεσία;;;
έλεος!
πληρώνουμε την αντικανότητα του κρατους να ασκήσει έλεγχο!
δηλαδή αυτό το έχει παραγίνει τι σημαίνει;;;;;;δεν καταλαβαίνω!!!
κάτσε να δεις να ελέγξεις ποιος αιτείται άδειες αναρρωτικές πραγματικες και ποιος όχι!
επειδή δεν μπορείς να το κάνεις δε σημαίνει πως μπορείς να κόβεις απο όλους το δικαιώμα να κάνουν χρήση των αδειών πληρώνοντάς το αυτό με το τίμημα της προυπηρεσιας!
λυπάμαι!

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 04:54:12 μμ »
Mitsy, συμφωνω απολυτα!!! Δεν γνωριζω ποιοι κανουν καταχρηση αδειων η ποιοι εκαναν παντως για να φτασεις σε σημειο να χρειαστεις πανω απο 15 μερες καποιο σοβαρο λογο εχεις και οχι τη λουφα! Το να σπασεις ποδι η να εχεις ασχημη εγκυμοσυνη δεν ειναι επιλογη μας, πως να το κανουμε! Τωρα θα μου πει καποιος μη πας να δουλεψεις! κοπιασα αρκετα για να φτασω εδω που εφτασα και τωρα που ερχετε η σειρα μου να στερηθω τα μορια επειδη εχω ασχημη εγκυμοσυνη! ε, οχι! Δηλαδη τωρα απο αυτα που υπεγραψες μια εγκυος μπορει να παρει αδεια πανω απο 15ημερο συνολο και να μετρησει η προυπηρεσια (για τις αποδοχες δεν μας ενδιαφερει νομιζω οταν η κατασταση ειναι δυσκολη) ?? Εγω ειμαι στο 2ο μηνα και περιμενω απο μερα σε μερα να ειμαι στην επομενη φαση ομως μεχρι να φτασω στον 4ο που λενε οτι στρωνεις καπως θα μπορω να παρω αδεια περα απο 15 μερες και να μετρησουν τα μορια? εισαι σιγουρη?

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 04:55:38 μμ »
Να ρωτησω και κατι αλλο. αυτο που σου ειπαν δεν ισχυει για τις εγκυους μηπως εννοουσαν το 2 μηνες πριν και 2 μετα τον τοκετο?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:32:39 μμ »
Σε κάθε περίπτωση, σε ένα ανεπτυγμένο κράτος και όχι σε αυτό το κ#λ#χανείο που ζούμε, ό,τι αφορά τη μητρότητα θα έπρεπε να διαφυλάσσεται ως κόρη οφθαλμού και όχι να τιμωρείται, όπως είθισται να συμβαίνει εδώ! >:(

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:08:08 μμ »
Mitsy, συμφωνω απολυτα!!! Δεν γνωριζω ποιοι κανουν καταχρηση αδειων η ποιοι εκαναν παντως για να φτασεις σε σημειο να χρειαστεις πανω απο 15 μερες καποιο σοβαρο λογο εχεις και οχι τη λουφα! Το να σπασεις ποδι η να εχεις ασχημη εγκυμοσυνη δεν ειναι επιλογη μας, πως να το κανουμε! Τωρα θα μου πει καποιος μη πας να δουλεψεις! κοπιασα αρκετα για να φτασω εδω που εφτασα και τωρα που ερχετε η σειρα μου να στερηθω τα μορια επειδη εχω ασχημη εγκυμοσυνη! ε, οχι! Δηλαδη τωρα απο αυτα που υπεγραψες μια εγκυος μπορει να παρει αδεια πανω απο 15ημερο συνολο και να μετρησει η προυπηρεσια (για τις αποδοχες δεν μας ενδιαφερει νομιζω οταν η κατασταση ειναι δυσκολη) ?? Εγω ειμαι στο 2ο μηνα και περιμενω απο μερα σε μερα να ειμαι στην επομενη φαση ομως μεχρι να φτασω στον 4ο που λενε οτι στρωνεις καπως θα μπορω να παρω αδεια περα απο 15 μερες και να μετρησουν τα μορια? εισαι σιγουρη?

καλή μου πριν προβείς σε οποιαδήποτε χρήση άδειας,σιγούρέψου!!και μετά επιλέγεις!μίλα καλύτερα με το υπουργείο!
με το καλό το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:59:28 πμ »
Όπως το καταλαβαίνω κι εγώ, με την άδεια κύησης και λοχείας δεν τίθεται θέμα, θα συνεχίσει να μετρά κανονικά η προϋπηρεσία. Ως προς την επαπειλούμενη επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ως αναπληρώτριες δεν παίρνουμε επαπειλούμενη αλλά αναρρωτική. Έπαθα αποκόλληση πλακούντα με αιμορραγία ως αναπληρώτρια, πήρα μόλις 5 μέρες άδεια (ο ιδιωτικός μου γιατρός ήθελε τουλάχιστον 10, ο γιατρός του  ΙΚΑ έγραψε 5) και θεωρήθηκε ως αναρρωτική (αφαιρέθηκε από τις 15 μέρες αναρρωτικής που δικαιούμαστε). Προφανώς για την αναρρωτική (συμπεριλαμβανομένης της επαπειλούμενης) πέραν των 15 ημερών δε θα μετρά η προϋπηρεσία... δεν έχω λόγια να το χαρακτηρίσω!  >:(
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:00:11 μμ »
tonik, ελπιζω ολα καλα τωρα και να μην εχεις προβλημα! Σ αυτη την περιπτωση αναγκαστικα πρεπει να μεινεις στο σπιτι! Η υγεια πανω απ ολα και φυσικα του μωρου! Εγω κανω εμετους και εχω μονιμη ναυτια! Τι να χαρακτηρισεις! Ειναι αχαρακτηριστο και ασυλληπτο! Σα να σου λεει σκασικα μου κι εσυ και η εκγυμοσυνη σου! Να μαθεις αλλη φορα να μη θες παιδια! Το κρατος μας αντιμετωπιζει καθαρα σαν εχθρους! Καλα βεβαια δε περιμεναμε αυτο για να το καταλαβουμε! Ευχομαι ολα καλα να πανε!!!!!!!!
Μitsy ευχαριστω! Θα το κοιταξω σιγουρα αν και με βλεπω να πηγαινω σχολειο μ αυτα που διαβαζω, απλα να δω πως θα τη βγαλω καθαρη με τον εμετο και τη ναυτια!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 07:01:34 μμ »
tonik, ελπιζω ολα καλα τωρα και να μην εχεις προβλημα! Σ αυτη την περιπτωση αναγκαστικα πρεπει να μεινεις στο σπιτι! Η υγεια πανω απ ολα και φυσικα του μωρου! Εγω κανω εμετους και εχω μονιμη ναυτια! Τι να χαρακτηρισεις! Ειναι αχαρακτηριστο και ασυλληπτο! Σα να σου λεει σκασικα μου κι εσυ και η εκγυμοσυνη σου! Να μαθεις αλλη φορα να μη θες παιδια! Το κρατος μας αντιμετωπιζει καθαρα σαν εχθρους! Καλα βεβαια δε περιμεναμε αυτο για να το καταλαβουμε! Ευχομαι ολα καλα να πανε!!!!!!!!
Μitsy ευχαριστω! Θα το κοιταξω σιγουρα αν και με βλεπω να πηγαινω σχολειο μ αυτα που διαβαζω, απλα να δω πως θα τη βγαλω καθαρη με τον εμετο και τη ναυτια!
Ελπίζω να έχεις περάσει ανεμοβλογιά! Αν όχι, το νου σου!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.