*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 49211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 16, 2013, 11:59:48 μμ »
EmmaB: merci beaucoup!

stavy_t: ειχε μαθηματα μορφοσυνταξης κι αυτο το εξαμηνο αλλα χρειαζοταν να τρεξουμε παραπανω.. δουλεψα γραμματικη και επιλεγμενα κειμενα για κατανοηση και παραγωγη λογου και ολα πηγαν μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:23 »

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 20, 2013, 02:22:49 μμ »
Γεια σας παιδια! Το θερινο που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ δεν θα γινει τελικα γιατι δεν υπαρχει τοση πιεση χρονου.. Εξεταζω βεβαια την πιθανοτητα να τρεξουμε λιγο την υλη απο την επομενη χρονια. Μεχρι τωρα δουλεψαμε το A ton tour 1 με μεγαλη επιτυχια. Εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο που καλυπτει την υλη Α1-Α2 πιο συμπυκνωμενα (σε αντιθεση με τα ΑΤΤ, με τα οποια χρειαζονται αλλα δυο βιβλια -αρα αλλα δυο χρονια- για να καλυφθει)?

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 20, 2013, 04:52:38 μμ »
Το ADOSPHERE 2 είναι Α2 επίπεδο. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.traitdunion.gr/
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:55:41 μμ »
Emma σ' ευχαριστω!

Ενοψει της νεας χρονιας εχω μερικες ερωτησεις..

Ενηλικας μαθητης με βασικες γνωσεις γαλλικων ενδιαφερεται να δωσει Β2 σε συντομο χρονικο διαστημα. Πως θα μου προτεινατε να δουλεψω? Δεν εχω ξαναμπει στην διαδικασια του 'ταχυρρυθμου' μαθηματος οποτε δεν μπορω να υπολογισω ποσο συντομα θα καταφερει να φτασει στο αναλογο επιπεδο? Ανεφερε οτι θελει να δωσει το TFLF. Eχει ασχοληθει κανεις με το συγκεκριμενο πτυχιο? Οποιαθηποτε γνωμη/προταση δεκτη!

Επισης ψαχνω βιβλιο για ενηλικη αρχαρια μαθητρια. Σκεφτομουν τα Alter Ego αλλα προσφατα εριξα μια ματια στα Vite et bien και μου εκαναν πολυ θετικη εντυπωση.

Τελος, θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλιο για αγορακι Ε' δημοτικου που θα ξεκινησει τωρα γαλλικα. Απ'οσο ξερω στο σχολειο θα κανουν το Genial οποτε θελω κατι πιο απαιτητικο αλλα συμβατο με την ηλικια του.

Σορρυ για τον βομβαρδισμο ερωτησεων.. Κλασσικο τρεξιμο αρχης σεζον!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:23 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:28:16 μμ »
Artgeek salut!

Ξεκινάω από το τέλος. ΑDOSPHERE 1. Αρέσει πολύ στα πιτσιρίκια.
Αυτά θα σου πρότεινα και γω για ενήλικα. Κλίνω πιο πολύ στο Vite et bien.
Όσον αφορά τα ταχύρρυθμα, εξαρτάται κι από τον ίδιο το μαθητή. Αν έχει βασικές γνώσεις και όρεξη για διάβασμα μπορεί να βγει και σ'ένα χρόνο. Αλλά χρειάζονται αρκετές ώρες και  πολύ διάβασμα. Μπορείς να δεις εδώ θέματα tflf http://www.exams.gr/. Είναι αρκετά καλό ως δίπλωμα. H διαφορά του είναι ότι το ακουστικό του είναι στην ουσία video. Θα δεις αν μπεις στο site έχει αρκετά θέματα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:42:53 μμ »
To Génial ! είναι αρκετά απλό νομίζω....αλλα καλο για σχολείο!Όσον αφορά το πιτσιρίκι μπορείς να επιλέξεις είτε το  ΑDOSPHERE 1 όπως πρότεινε η συνάδελφος ή το SALUT 1 απευθύνονται και τα δύο σε παιδια!Για ενήλικες και ταχύρυθμα μαθήματα ομολογουμένως το Vite et bien είναι το πλέον κατάλληλο!
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:57:47 πμ »
Ευχαριστω και τις δυο πολυ!

Για το ταχυρρυθμο προβληματιζομαι λιγο ως προς τον τροπο που θα δουλεψω.. Σκεφτομαι να παραλειψω το manuel και να χρησιμοποιησω απλα παλιοτερα θεματα TFLF με αυξανομενη δυσκολια και μια καλη γραμματικη.

Με την αλλη ενηλικη δεν υπαρχει τοση βιασυνη για πτυχιο γι' αυτο και θα ξεκινησω με manuel.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 16, 2013, 05:10:56 μμ »
Artgeek salut!

Γραμματική οπωσδήποτε γιατί έχει γραμματικές ασκήσεις το tflf. Manuel αν βιάζεται να δώσει όντως δεν προλαβαίνεις να κάνεις. Όσον αφορά το λεξιλόγιο, χωρίς να ξέρω ποιο είναι το επίπεδο του μαθητή ακριβώς, θα μπορούσες να κάνεις αυτό από το prepadelf. Το έχει κάνει φίλη μου με ενήλικα με επιτυχία. Τα τεστ TFLF είναι κάθε χρονιά πάνω κάτω τα ίδια. Ειδικά οι ασκήσεις γραμματικές: αντικατάσταση με αντωνυμίες και συμπλήρωση σωστών ρηματικών τύπων και εγκλίσεων.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 17, 2013, 02:07:55 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

είμαι φιλόλογος και γράφω στη γωνιά των Γαλλικών γιατί ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γαλλικά. Έχω να τα πιάσω 10 χρόνια, από όταν τέλειωσα το γυμνάσιο. Έχω το Delf 1 που από ότι έχω καταλάβει είναι το Β1. Σκοπός μου είναι να τα ξαναθυμηθώ και να προσωρήσω παρακάτω. Επιθυμητός στόχος θα ήταν το Β2 την άνοιξη αλλά δεν ξέρω αν είναι ευφικτό. Θα ήθελα να σε συμβουλέψετε. Το πλάνο είναι Μεταπτυχιακό στη Γαλλία. Τον επόμενο Σεπτέμβρη σκέφτομαι να πάω εκεί και να γραφτώ σε κάποιο πρόγραμμα Πανεπιστημίου για να κάνω γαλλικά άλλον ένα χρόνο. Και μετέπειτα θα έμπαινα σε Μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω αν πρέπει να στοχεύω σε δίπλωμα το Μάιο, αφού δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα ακόμα και αν κάνω υπερεντατικά. Επίσης άλλα πανεπιστήμα ζητάνε Β2 για Μάστερ και άλλα Γ1. Οπότε θεώρησα καλύτερη λύση να κάνω άλλο έναν χρόνο εκεί πριν μπω σε μεταπτυχιακό.

Πώς λέτε να κινηθώ; Φροντιστήριο ή καλύτερα ιδιαίτερο; Νομίζω πως το δεύτερο θα ήταν καλύτερο λόγω του ότι ζητάω κάτι συγκεκριμένο; Πόσες ώρες την εβδομάδα;

Περιμένω συμβουλές!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 19, 2013, 12:27:50 μμ »
Monogramma καλημέρα!

Θεωρώ πως είναι εφικτό ένας ενήλικας να πάρει το Β2 σε μια χρονιά. Βέβαια εξαρτάται από τον ίδιο σε πολύ μεγάλο βαθμό. Μπορεί να έχεις αρκετά χρόνια ν'ασχοληθείς, αλλά το επίπεδο σου δεν είναι καθόλου χαμηλό.

Τώρα αν θα πρέπει να κινηθείς σε φροντιστηριακά ή ιδιαίτερα μαθήματα, είναι προσωπική σου απόφαση.

Υ.Γ. Το delf 1 αναγνωρίζεται από το ασεπ ως καλή γνώση (αυτό σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το προσκομίσει σε φορέα εντός της Ελλάδας)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:11:15 μμ »
Emmaki σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν το θέλω για το ελληνικό δημόσιο και γενικότερα για την Ελλάδα. Όπως είπα, θέλω να πάω για μεταπτυχιακό έρευνας (για να μπορέσω να συνεχίσω αν τα πάω καλά για διδακτορικό). Αυτό μπορεί να θέλει και C1, αλλά σκέφτομαι να κάνω και ένα χρόνο γαλλικά στη Γαλλία, οπότε αφού θα έχω και καθημερινή τριβή με τη γλώσσα, πιστεύω πως θα είναι ευφικτό να τα καταφέρω.

Με προβληματίζει το ιδιαίτερο ή φροντιστήριο και θα σου πω γιατί. Είμαι διατεθιμένη να προσπαθήσω και να διαβάσω πολύ τα πρωινά πριν ξεκινήσω τα δικά μου ιδιαίτερα στις 2 το μεσημέρι. Σκέφτομαι όμως ότι τα γαλλικά μου έχουν ψιλοαραχνιάσει. Καταλαβαίνω μεν, αλλά δε μπορώ να μιλήσω άνετα ή  να γράψω. Σε φροντιστήριο δε θα δώσουν τόσο βάση για επανάληψη, γιατί θα είναι ένα τμήμα που μπορεί να έκανε πέρυσι Β1 και φέτος να συνεχίζει για Β2. Εγώ όμως θα χρειαστώ χρόνο για να τα θυμηθώ και δε θα μπορώ να παρακολουθήσω άνετα. Αυτό σκέφτομαι και προβληματίζομαι. Το ιδιαίτερο θα ήταν ιδανικό, αλλά σκέφτομαι και την τιμή. Θα χρειάζομαι το λιγότερο 2 μιαμισάωρα την εβδομάδα αν όχι 2 δίωρα (πες μου αν σκέφτομαι καλά για τις ώρες ή αν θα θέλω ακόμα περισσότερες..). Έτσι μιλάμε για αρκετά χρήματα, δεδομένου οτι προσπαθώ να κάνω και οικονομίες για του χρόνου το Σεπτέμβρη που σκέφτομαι να φύγω..

Κάθε άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 04:33:09 μμ »
Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι της γαλλικής γλώσσας που δίνουν ΔΩΡΕΑΝ βιβλία στον καθηγητή, αν κάνει ηλεκτρονική παραγγελία για τους μαθητές του; Στα αγγλικά οι περισσότεροι λειτουργούν έτσι ή κάνουν μια χαμηλή έκτπωση της τάξης του 30%. Σε όσες εκθέσεις καθηγητών κι αν πήγα, πουθενά δε βρήκα για τα γαλλικά, παρά μόνο στης Perugia. Γιατί δεν κάνουν πια εκθέσεις γαλλόφωνων διδακτικών βιβλίων στη Θεσσαλονίκη; Μήπως πρέπει να γίνει ένα υπόμνημα;   

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:56:47 πμ »
Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι της γαλλικής γλώσσας που δίνουν ΔΩΡΕΑΝ βιβλία στον καθηγητή, αν κάνει ηλεκτρονική παραγγελία για τους μαθητές του; Στα αγγλικά οι περισσότεροι λειτουργούν έτσι ή κάνουν μια χαμηλή έκτπωση της τάξης του 30%. Σε όσες εκθέσεις καθηγητών κι αν πήγα, πουθενά δε βρήκα για τα γαλλικά, παρά μόνο στης Perugia. Γιατί δεν κάνουν πια εκθέσεις γαλλόφωνων διδακτικών βιβλίων στη Θεσσαλονίκη; Μήπως πρέπει να γίνει ένα υπόμνημα;

Μεχρι περισυ θυμαμαι η Trait d'Union εστελνε οσα βιβλια καθηγητη ηθελες και χρεωνε μονο εξοδα αποστολης. Γαλλικα θα βρεις στις International Publishers Exhibitions και μετα σε μεμονωμενες παρουσιασεις εκδοτικων οικων στο Γαλλικο Ινστιτουτο ή σε μεγαλες εκθεσεις βιβλιου (πχ Θεσσαλονικη)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:15:13 μμ »
Φέτος όμως artgeek ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος εκτός από το τα έξοδα αποστολής χρεώνει 3 ευρώ το κάθε βιβλίο καθηγητή που παραγγέλνεις (μου το είπαν οι ίδιοι τηλεφωνικά).
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.