*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441021 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 11:54:21 πμ »
όχι και και με βεβαιότητα 100% για να μετρήσει  σαν ημερομήσθιο στο ικα πρέπει να είναι από 2 ώρες και πάνω αυτό το ένσημο εσένα δεν σου χρησιμεύει σε τίποτα της 1 ώρας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 01:36:56 μμ »
όχι και και με βεβαιότητα 100% για να μετρήσει  σαν ημερομήσθιο στο ικα πρέπει να είναι από 2 ώρες και πάνω αυτό το ένσημο εσένα δεν σου χρησιμεύει σε τίποτα της 1 ώρας


Πού μπορώ να βρω να διαβάσω γι'αυτά; Μπορώ κάπου να ρωτήσω; Δεν καταλαβαίνω τί ρόλο έχει το ημερομίσθιο και τί το ένσημο... Τηλεφώνησα ξανἀ στο φροντιστήριο και ο λογιστής επέμενε ότι με τη μία ώρα παίρνω ένσημο....

Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι υπέγραψα....Ωστόσο θέλω να μάθω για να ξέρω πως θα το χειριστώ από εδώ και μπρος...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 11:39:40 μμ »
Πού μπορώ να βρω να διαβάσω γι'αυτά; Μπορώ κάπου να ρωτήσω; Δεν καταλαβαίνω τί ρόλο έχει το ημερομίσθιο και τί το ένσημο... Τηλεφώνησα ξανἀ στο φροντιστήριο και ο λογιστής επέμενε ότι με τη μία ώρα παίρνω ένσημο....

Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι υπέγραψα....Ωστόσο θέλω να μάθω για να ξέρω πως θα το χειριστώ από εδώ και μπρος...

Πρέπει να είναι πάνω από ένα ποσό το ωρομίσθιο/ημερομίσθιο για να μετράει και ως ένσημο. Ρώτα καλύτερα στο ΙΚΑ για να σου πουν σίγουρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:41:00 μμ »
Δυστηχώς ΠΕ0625 είναι δυνατόν!!!!Την πάτησα άσχημα !!! Ευτυχώς δεν είχα προλάβει να βρώ σπίτι !!!
Μόλις είδα το e-mail πήρα τον πατέρα μου και του το είπα και την πήρε τηλέφωνο και της τα έψαλλε κανονικά !!! Του ζήτησε το τηλέφωνο μου να με πάρει να μου μιλήσει  γιατι το είχε "χάσει" λέει...... Λές και τρώω κουτόχορτο!!!
Μετά με πήρε τηλέφωνο και είχε το θράσος να μου πεί το εξής "Θα προτιμούσες δηλαδή να υπέγραφες τη σύμβαση και στο τέλος του μήνα να σε έδιωχνα;;;;;"
Αντί δηλαδή να μου ζητήσει συγνώμη ήθελε να της πώ και ευχαριστώ που δεν μου φέρθηκε ακόμα χειρότερα.....Μιλάμε για θράσος όχι για αστεία!!!!
   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:38:54 μμ »
Πηγα πριν λιγες μερες σ'ενα φροντηστηριο για να συζητησουμε για δουλεια και ακουσον ακουσον τι μου ειπε:
"Επειδη φετος με τις εγγραφες δεν τα πηγαμε καλα εχουμε κανει προσφορα στους νεους μαθητες που θα ερχονται να δηλωνονται στα αγγλικα να εχουν δωρεαν μια δευτερη ξενη γλωσσα,μια ωρα μονο την εβδομαδα στους μικρους και 2 ωρες οι μεγαλοι.Τις ωρες αυτες δεν τις πληρωνεσαι!!!"

Και ανρωτιεμαι εγω...αυτος τη κανει τη προσφορα η ο χαμαλης που θα τις διδαξει....

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:47:14 μμ »
iiiiiiiiiiiiiiiiii 'οχι βρε συ κριμα έπεσες σε γύφτουλα

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 05:07:19 μμ »
Πηγα πριν λιγες μερες σ'ενα φροντηστηριο για να συζητησουμε για δουλεια και ακουσον ακουσον τι μου ειπε:
"Επειδη φετος με τις εγγραφες δεν τα πηγαμε καλα εχουμε κανει προσφορα στους νεους μαθητες που θα ερχονται να δηλωνονται στα αγγλικα να εχουν δωρεαν μια δευτερη ξενη γλωσσα,μια ωρα μονο την εβδομαδα στους μικρους και 2 ωρες οι μεγαλοι.Τις ωρες αυτες δεν τις πληρωνεσαι!!!"

Και ανρωτιεμαι εγω...αυτος τη κανει τη προσφορα η ο χαμαλης που θα τις διδαξει....

Αυτό μου συνέβη και μένα. Αν και είχα πει ότι δε θα δουλέψω σε φροντιστήριο με τα ωρομίσθια και γενικά την κατάσταση που επικρατεί, μου φάνηκε ωστόσο δελεαστικό σχετικά καιι είχαμε κανονίσει για πλήρες ωράριο, 20 ώρες την εβδομάδα (διδάσκω γλώσσες). Όταν πήγα να υπογράψω βλέπω για 16 ώρες και μου είπε ότι οι 4 είναι προσφορά 2ης γλώσσας που είναι δωρεάν, ΑΡΑ κι εσύ δε  θα τις πληρώνεσαι! Εννοείται ότι έφυγα, και με είπε και αχάριστη γιατί προτιμησε εμενα και για τις 2 γλώσσες με τα ίδια χρήματα που θα μπορούσε να πάρει 2 ξεχωριστές καθηγητριες ενώ ΚΑΝΟΝΙΚΑ έπρεπε να με πληρωνει λιγότερα γιατί είμαι 2 σε 1 (!). Εγκαταλειπω την υπόθεση φροντιστήριο, ασχολήθηκα μια φορά πριν χρόνια όταν πήρα το πτυχίο, τα παρατησα για 2-3 χρόνια, και τώρα είπα να το ξαναδώ. Μάλλον είχα ξεχάσει τους λόγους που τα παράτησα...

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 02:26:31 πμ »
Πηγα πριν λιγες μερες σ'ενα φροντηστηριο για να συζητησουμε για δουλεια και ακουσον ακουσον τι μου ειπε:
"Επειδη φετος με τις εγγραφες δεν τα πηγαμε καλα εχουμε κανει προσφορα στους νεους μαθητες που θα ερχονται να δηλωνονται στα αγγλικα να εχουν δωρεαν μια δευτερη ξενη γλωσσα,μια ωρα μονο την εβδομαδα στους μικρους και 2 ωρες οι μεγαλοι.Τις ωρες αυτες δεν τις πληρωνεσαι!!!"

Και ανρωτιεμαι εγω...αυτος τη κανει τη προσφορα η ο χαμαλης που θα τις διδαξει....
Όταν πήγα να υπογράψω βλέπω για 16 ώρες και μου είπε ότι οι 4 είναι προσφορά 2ης γλώσσας που είναι δωρεάν, ΑΡΑ κι εσύ δε  θα τις πληρώνεσαι!

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ?

Πάντα νόμιζα (ή είχα την ελπίδα έστω) ότι το θράσος έχει όρια. Τελικά για μια ακόμη φορά διαψεύστηκα...

Υ.Γ. Το κακό είναι ότι είμαι βέβαιη πως θα βρεθεί χαμάλης...

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:45:31 μμ »
Πηγα πριν λιγες μερες σ'ενα φροντηστηριο για να συζητησουμε για δουλεια και ακουσον ακουσον τι μου ειπε:
"Επειδη φετος με τις εγγραφες δεν τα πηγαμε καλα εχουμε κανει προσφορα στους νεους μαθητες που θα ερχονται να δηλωνονται στα αγγλικα να εχουν δωρεαν μια δευτερη ξενη γλωσσα,μια ωρα μονο την εβδομαδα στους μικρους και 2 ωρες οι μεγαλοι.Τις ωρες αυτες δεν τις πληρωνεσαι!!!"

Και ανρωτιεμαι εγω...αυτος τη κανει τη προσφορα η ο χαμαλης που θα τις διδαξει....
Όταν πήγα να υπογράψω βλέπω για 16 ώρες και μου είπε ότι οι 4 είναι προσφορά 2ης γλώσσας που είναι δωρεάν, ΑΡΑ κι εσύ δε  θα τις πληρώνεσαι!


 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ?

Πάντα νόμιζα (ή είχα την ελπίδα έστω) ότι το θράσος έχει όρια. Τελικά για μια ακόμη φορά διαψεύστηκα...

Υ.Γ. Το κακό είναι ότι είμαι βέβαιη πως θα βρεθεί χαμάλης...


Φυσικα και δεν κανω πλακα.Παντως εγω αυτο που καταλαβα ,αν και λατρευω παρα πολυ τη δουλεια που κανω,απο παντου προσπαθουνε να σε κλεψουνε οι εργοδοτες σπανια να βρεις καποιον που να σου προσφερει αυτα που σου αναλογουν...εχω αλλαξει πολλα Φροντηστηρια...

Περσι σένα Φροντηστηριο που δουλευα  πληρωνα τα 2 ενσημα που δεν μου κολλουσε επειδη δουλευα 3 μερες την εβδομαδα.Τους 2-3 πρωτους μηνες που πληρωνομουν μου φανηκαν παρα πολυ λιγα τα χρηματα και εγραψα εδω στο φορουμ -να'ναι καλα η ΚΕΛΛΥ - και διαπιστωσα οτι μου εκλεβε χρηματα...

Φυσικα το αναφερα (δεν ειπα φυσικα μου κλεβεις χρηματα,αλλα να ξαναδει τον τροπο που κανει τον υπολογισμο με τα ενσημα που μου αφερει,γιατι διαπιστωσα οτι καταλαθος μου δεινει λιγα)...
Επεμενε οτι εχει αυτος δικιο,αλλα οταν του ειπα οτι ειμαι σιγουρη 100 % μετα απο 2 βδομαδες το παραδεχτεικε,ΑΛΛΑ ακουσον ακουσον τι μου ειπε
"Τελος του ετους θα δει αν τελικα μπωρει να μου δωσει τα χρηματα,γιατι και γι'αυτον το οτι μ'εχει καθηγητρια πληρωνει στο ΙΚΑ πολλα"......

Εννοειται οτι δεν μ'εχει παρει τηλ. να μου δωσει τα χρηματα,αλλα το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κινηθω και νομικα...

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:59:46 μμ »
Δουλεύω 9 χρόνια σε φροντιστήριο (μεγάλο, 2600 μαθητές - δεν είναι λάθος - και είμαιστε περίπου 50 καθηγητές) κι έχω κουραστεί να βλέπω τους υπεύθυνους να βγάζουν μερικά εκατομμύρια € το χρόνο κι εγώ να πληρώνομαι περίπου 10 € την ώρα μικτά... Συν τοις άλλοις δεν πληρώνομαι Κυριακές στα διαγωνίσματα, τις Χtra ώρες για "κάλυψη" αποριών, δεν παίρνω αποζημίωση κατά την απόλυση στο τέλος κάθε έτους με "την υπόσχεση" να με ξαναπροσλάβουν την επόμενη χρονιά και φυσικά δεν υπάρχει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα... Και για να μην το ξεχάσω, επειδή κάνω στην Γ Λυκείου μάθημα κι έχω πλέον "καλή" φήμη, μου είπαν να κάνω παιδί (είμαι νιόπαντρη) καλοκαίρι για να μην τους "χαλάσω" την πορεία της επιχείρησης... Πότε θα βγει εκείνη η Β' φάση επιτέλους; Όσο μένω στον ιδιωτικό τομέα, τόσο βλέπω την εκμετάλλευση να αυξάνεται...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:41:45 μμ »
2600 μαθητές;;;;  ??? ::) Τότε με συγχωρείς αλλά κακώς τα ανέχεσαι όλα αυτά. Καλέ ποιο φροντ. είναι αυτό;; Μήπως προς Ν. Σμύρνη μεριά;;  ???

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:06:00 πμ »
Δουλεύω 9 χρόνια σε φροντιστήριο (μεγάλο, 2600 μαθητές - δεν είναι λάθος - και είμαιστε περίπου 50 καθηγητές) κι έχω κουραστεί να βλέπω τους υπεύθυνους να βγάζουν μερικά εκατομμύρια € το χρόνο κι εγώ να πληρώνομαι περίπου 10 € την ώρα μικτά... Συν τοις άλλοις δεν πληρώνομαι Κυριακές στα διαγωνίσματα, τις Χtra ώρες για "κάλυψη" αποριών, δεν παίρνω αποζημίωση κατά την απόλυση στο τέλος κάθε έτους με "την υπόσχεση" να με ξαναπροσλάβουν την επόμενη χρονιά και φυσικά δεν υπάρχει δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα... Και για να μην το ξεχάσω, επειδή κάνω στην Γ Λυκείου μάθημα κι έχω πλέον "καλή" φήμη, μου είπαν να κάνω παιδί (είμαι νιόπαντρη) καλοκαίρι για να μην τους "χαλάσω" την πορεία της επιχείρησης... Πότε θα βγει εκείνη η Β' φάση επιτέλους; Όσο μένω στον ιδιωτικό τομέα, τόσο βλέπω την εκμετάλλευση να αυξάνεται...
Γίνονται τέτοια πράγματα στα "ονειρεμένα" φροντιστήρια  ;)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:23:26 πμ »
Έλα ντε !!! Αφού οι συνθήκες εργασίας στα φροντιστήρια είναι τέλειες !!!  ;D ;D :-X

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:57:12 πμ »
καλα εγω σήμερα υπόγραψα συμβαση ,'ενσημα για 3 ημερες ενω κανονικα έπρεπε να ναι 5 ,τους την έσπασα βλέπετε που δεν ήθελα να με κάνουνε μπαλάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.