*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441080 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #448 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:35:54 μμ »
ψάχνω για φοντιστήριοοο αλλά τίποτε δεν βρίσκω αλήθεια εσείς πως βλέπετε την αγορά;;;

ούε ένα μέηλ δεν απαντούν!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:55 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #449 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:58:14 μμ »
ψάχνω για φοντιστήριοοο αλλά τίποτε δεν βρίσκω αλήθεια εσείς πως βλέπετε την αγορά;;;

ούε ένα μέηλ δεν απαντούν!!

Μια λέξη λέω: ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!
Και κάτι παράξενο πρόσεξα φέτος (μιλάω τώρα για τις ξένες γλώσσες): σταματάνε τα παιδιά τους από τα φροντιστήρια γιατί τους είναι ακριβά και γυρεύουν ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ιδιαίτερα τα οποία ΟΝΤΩΣ είναι πιο φθηνά!!!
Θα τρελλαθώ πια! Έχασα τμήμα σε φροντιστήριο γιατί τα δύο από τα 4 παιδιά κάνουν φέτος Γερμανικά και Αγγλικά στο σπίτι με 5 (ΠΕΝΤΕ) € την ώρα το παιδί/επίπεδο D!! Δηλ. αυτή η "συνάδελφος" διανύει 10 χλμ. για 10 € την ώρα και μου διάλυσε το τμήμα μου των Γερμανικών!!!
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:57:06 μμ »
ψάχνω για φοντιστήριοοο αλλά τίποτε δεν βρίσκω αλήθεια εσείς πως βλέπετε την αγορά;;;

ούε ένα μέηλ δεν απαντούν!!

αυτο δεν το κανανε ουτε τις καλες εποχες  ;D ειχα γυρισει σχεδον ολα τα φροντιστηρια της πολης μου κ μονο ενα μου ειπε οτι θα μου απαντούσε ακομα κ με αρνητικη απάντηση κ οντως το τήρησε.

ακομα κ να μην εχουν μειωσεις στις εγγραφες εχουν αυξηθει σημαντικα τα "φεσια" γεγονος που επηρεαζει κ μας ειτε με καθυστερησεις στις πληρωμες ειτε με μειωσεις. >:(

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:57:46 πμ »
i know... :( :( :( :(

δύσκολα το δέχεσαι όμως!!!!! :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:55 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 05:21:52 μμ »
Σε φροντιστήριο μπαίνεις μόνο άμα έχεις γνωστό ειδικά στις μικρές πολεις .και πάλι πολυ πολύ δύσκολα.Εγώ είχα γνωστούς σε δύο, αλλά ήταν γεμάτοι και δεν χρειάζονταν.Κάνε ότι μπορείς μόνος σου κι όπου σε πάει.Εξάλλου οι καλοι και οι άξιοι δεν χάνονται ;)
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:43:53 μμ »
Παιδιά πήγα σε ένα φροντιστήριο μεγάλο για συνέντευξη(ξένων γλωσσών, υπολογιστών) και μου είπαν 8 ευρώ/ώρα αλλά θα μου κόβουν λέει απόδειξη δαπανών και τα 6 και κάτι θα παίρνω στο χέρι και τα υπόλοιπα από την εφορία αφού υποβάλλω τις αποδείξεις αυτές με τη φορολογική δήλωση...Τι είναι αυτό, πρώτη φορά το ακούω???

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 05:49:41 μμ »
Παιδιά πήγα σε ένα φροντιστήριο μεγάλο για συνέντευξη(ξένων γλωσσών, υπολογιστών) και μου είπαν 8 ευρώ/ώρα αλλά θα μου κόβουν λέει απόδειξη δαπανών και τα 6 και κάτι θα παίρνω στο χέρι και τα υπόλοιπα από την εφορία αφού υποβάλλω τις αποδείξεις αυτές με τη φορολογική δήλωση...Τι είναι αυτό, πρώτη φορά το ακούω???
Η απόδειξη δαπανών ισχύει μόνο αν εσύ εργάζεσαι κάπου αλλού (αν δεν κάνω λάθος μόνο για υπαλλήλους του Δημοσίου).
Ρώτα τον λογιστή σου (ή κάποιον γνωστό λογιστή να σου πει)
Αν όντως μπορούν και το δεχτείς: δεν "παίρνεις" ένσημα και οι κρατήσεις είναι 20% φόρος και 2,4% χαρτόσημο (αν δεν έχει καταργηθεί).
Το 20% όντως το παίρνεις πίσω με την δήλωση (αν καλύπτεις τις προϋποθέσεις - αφορολόγητο, αποδείξεις ή τι άλλο ισχύει και θα ισχύσει)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 08:30:06 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:21:40 μμ »
Α σε ευχαριστώ Στέλιο! Τώρα ιδίως που το αφορολόγητο πήγε στις 5.000... δε νομίζω να δεχτώ. Πάντως τώρα επίδομα ανεργίας παίρνω οπότε. Νόμιζα ότι αυτό που μου πρότειναν είχε να κάνει με το τεβε.

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 02:07:16 μμ »
καλησπερα παιδια. εχω ενα θεμα και θα ηθελα τη βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι
διαβαστε  λιγο την ιστορια.
δουλευα σε ενα φροντιστηριο 3 χρονια. τελευταια χρονια επαιρνα 10 ευρω. για 2 χρονια ημουν αλλου για ασχετους λογους και με τους προηγουμενους ειχα πολυ καλες σχεσεις κρατησει
φετος με πηραν τηλ που ημουν παλι αθηνα και με ζητησαν
επειδη ειχαμε ιδιαιτερη σχεση και ηταν γενικα σουπερ στις πληρωμες τους, δε συζητησα οικονομικο. ηξερα οτι θα ηταν το λιγοτερο 10. (μεγαλη βλακεια μου). πληρωθηκα και ειδα οτι εβαλαν 9 ευρω
θα παω για ξεκαθαρισμα. ψιλιαζομαι ομως οτι θα αρχισουν τις πιεσεις, κριση κτλ κτλ.
οποτε η απορια μου ειναι η εξης
οταν παιρνω καθαρα δεκα ευρω, ποσα ειναι τα μικτα? ποσα δηλαδη πληρωνουν εκεινοι?
επειδη εχω λιγες ωρες (8), και ειναι μοιρασμενες σε 3 μερες και δε μπορω ετσι ευκολα να τους πω με τοσες λιγες ωρες να μου βαζουν 5 ενσημα, ξερετε αν τα ενσημα τα πληρωνω εγω, τα 2 εξτρα, ποσα χρηματα ειναι το καθενα?
συνηθως ενα ενσημο ανα 3 ωρες δε κολανε? ποιο ειναι το καθεστως? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος elef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • ΠΕ 5
    • Προφίλ
    • Κοινότητα Κέντρων Ξένων Γλωσσών
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 04:18:39 μμ »
Ναι ειναι μια δυσκολη περιοδος , τα φεσια οι σπασμενες τιμες , παιδια που σταματανε , οικογενειες που φευγουν , κλπ
Και μεσα σε ολα αυτα εχουμε και τα ιδιαιτερα που διαφημιχουν μερικοι με 5 ευρω την ωρα

Πιστευω ουτε καθαριστιρια δεν εχει ο γονιος που πληρωνει τα 5 ευρω την ωρα για να μαθει το παιδι του

Οποτε για τον κατακερματισμο αυτο φταιμε και εμεις οι ιδιοι που δεχομαστε να εξεφτελιζεται η δουλεια μας κα ικατανταμε της καρπαζιας

Και αν αποδυναμωθουν τα φροντηστηρια απο εμας τους ιδιους , μετα no επιδομα no ενσημα , και θα μας εχει μεινει το πενταευρω του γονιου που ισως και να καυχαται κιολας οτι του ρθε πιο φτηνα και με ιδιαιτερο κιολας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 04:25:25 μμ από elef »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #458 στις: Ιούνιος 26, 2012, 10:41:16 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα σας!
Θα ήθελα αν γίνεται να ενημερώσουμε λίγο ο ένας τον άλλο τί γίνεται φέτος με τις μειώσεις στα φροντιστήρια. Η συλλογική σύμβαση εργασίας νομίζω ισχύει ακόμα, ωστόσο οι μειώσεις είναι τραγικές; :-\ Δεν ξέρω... σε μεγάλο όμιλο φρ. μέσης εκπαίδευσης όπου εργάζομαι , οι μειώσεις ήταν από 2-2,5 ευρώ... Παρά τους λόγους που επικαλέστηκαν οι ιδιοκτήτες εμείς βλέπουμε ότι η δουλειά και τα τμήματα αυξάνονται λόγω απομάκρυνσης από τα ιδιαίτερα... Τί συμβαίνει στα υπόλοιπα φροντιστήρια; Υπάρχει κάποιος άλλος που να εργγάζεται σε όμιλο με φρ. ανά την Ελλάδα; Άραγε υπήρξε κοινή γραμμή σε όλα τα φροντιστήρια;


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #459 στις: Ιούλιος 26, 2012, 12:03:08 πμ »
Σήμερα για το ποσό των 75 ευρώ άκουσα ότι θα πληρωθώ από Σεπτέμβρη γιατί είμαι νέα συνεργάτης........ έχει χαθεί κάθε λογική

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #460 στις: Ιούλιος 27, 2012, 11:11:30 πμ »
Έμαθε κανείς τι προέκυψε χθες από τη συνάντηση ΟΕΦΕ ΟΙΕΛΕ για τη συναψη της νέας ΣΣΕ ;;;; Θα μπει τσεκουρι στο ωρομισθιο και με τη βουλα επισήμως . .

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #461 στις: Ιούλιος 27, 2012, 11:30:34 πμ »
...γιατι ξερετε πολλα φροντιστηρια που εφαρμοζαν την παλια ΣΣΕ??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.