*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1470 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 10:17:35 πμ »
Αυτο περι εφοριας επειδη εγω το ανεφερα.Συμφωνα με τον λογιστη μου, οταν εχεις πολλους εργαζομενους αυτα που τους πληρωνεις τα εμφανιζεις ως εξοδα στην εφορια.πιο επιστημονικα δεν μπορω να το θεσω.μου το ειπε ετσι απλα για να το καταλαβω.ειμαστε 7 καθηγητριες αγγλικων κ εχουμε ολες απο 8-10 ωρες.εξοδα σαν φροντοστηριο περα απο χαρτικα αναλωσιμα δεν εχει.τα εξοδα τους ειναι τα δικα μας ενσημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1471 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 10:35:55 πμ »
Αυτό που ισχύει είναι ότι όταν υπάρχει προειδοποίηση για απόλυση τότε η αποζημίωση που πρέπει να καταβληθεί είναι η μισή απ`αυτήν που θα έπρεπε να καταβληθεί αν δεν υπήρχε προειδοποίηση.
Μόνο που αυτά ισχύουν για τις συμβάσεις αορίστου χρόνου.

Μπράβο jak! Όπως πάντα ενημερωμένος. Κάτι θυμόμουν αμυδρά, αλλά τα μπέρδεψα... :-\

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1472 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 12:22:29 μμ »
Αυτο περι εφοριας επειδη εγω το ανεφερα.Συμφωνα με τον λογιστη μου, οταν εχεις πολλους εργαζομενους αυτα που τους πληρωνεις τα εμφανιζεις ως εξοδα στην εφορια.πιο επιστημονικα δεν μπορω να το θεσω.μου το ειπε ετσι απλα για να το καταλαβω.ειμαστε 7 καθηγητριες αγγλικων κ εχουμε ολες απο 8-10 ωρες.εξοδα σαν φροντοστηριο περα απο χαρτικα αναλωσιμα δεν εχει.τα εξοδα τους ειναι τα δικα μας ενσημα.

(Αν και η συζήτηση έχει λήξει)

Και έναν εργαζόμενο να έχεις, ο μισθός του είναι έξοδο.

Είστε 7 καθηγητές και έχετε από 9 ώρες, κατά μέσο όρο, δηλαδή συνολικά περίπου 60 ώρες. Σε πληροφορώ ότι και 3 να τις μοιραζόσασταν τις 60 ώρες, και 20 άτομα να ήταν, τα ίδια έξοδα θα δήλωνε ο εργοδότης. Ωρομίσθιο το λένε και σημαίνει κόστος ανά ώρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2017, 12:25:13 μμ από sotos_mn8 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1473 στις: Ιούνιος 10, 2017, 10:49:22 πμ »
Με την αλλαγή της σύμβασης για τα ΚΞΓ και την επαναφορά του ωρομισθιο στα 6,70 θυμάστε αν άλλαξε ο υπολογισμός τριετίας; Είναι 27 μήνες η 300 ένσημα; Και πόση είναι η αύξηση; 5 η10%

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1474 στις: Ιούνιος 20, 2017, 12:00:12 μμ »
Καλημέρα σε όλους,

Σε ένα φροντιστήριο που εργαζόμουνα φέτος, μου χρωστάνε το τελευταίο μηνιάτικο. Με καλέσανε να υπογράψω την απόλυσή μου χωρίς να έχω εξοφληθεί. Να το κάνω ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1475 στις: Ιούνιος 22, 2017, 07:49:25 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Σε ένα φροντιστήριο που εργαζόμουνα φέτος, μου χρωστάνε το τελευταίο μηνιάτικο. Με καλέσανε να υπογράψω την απόλυσή μου χωρίς να έχω εξοφληθεί. Να το κάνω ή όχι;

Καλημέρα...
Τις προθέσεις τους τις γνωρίζεις; Έχουν σκοπό να πληρώσουν ή.....
Σε κάθε περίπτωση, αν και η υπογραφή της λήξης σύμβασης, δε σημαίνει ότι δεν έχεις κάποια οικονομική απαίτηση (εκτός αν αναγράφεται κάτι διαφορετικό) θα σου συνιστούσα να υπογράψεις, με την υποσημείωση ότι υπάρχει η συγκεκριμένη οικονομική εκκρεμότητα, ζητώντας και ένα αντίγραφο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1476 στις: Ιούνιος 27, 2017, 05:27:01 μμ »
παιδιά προσοχή πολλά φροντιστήρια απαιτούν 200 Ευρώ για δικά τους σεμινάρια και καλά για να σε προσλάβουν ως καθηγητή (ΧΩΡΙΣ εγγύηση ότι αν τα παρακολουθήσεις επιτυχώς θα σε προσλάβουν όντως). 200 Ευρώ επί 20-30 υποψήφιοι πόσο κάνει? με το βασικό ωρομίσθιο βγάζουν άνετα και μεροκάματο αν σε προσλάβουν και δεν μπουν αυτοί στην τάξη τελικά αφήνοντας σε με το σεμινάριο στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Lara Croft!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1477 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:57:06 μμ »
Ζητανε 200 ευρω ΜΗΠΩΣ σε παρουν? Αν ειναι δυνατον...

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1478 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:10:45 μμ »
παιδιά προσοχή πολλά φροντιστήρια απαιτούν 200 Ευρώ για δικά τους σεμινάρια και καλά για να σε προσλάβουν ως καθηγητή (ΧΩΡΙΣ εγγύηση ότι αν τα παρακολουθήσεις επιτυχώς θα σε προσλάβουν όντως). 200 Ευρώ επί 20-30 υποψήφιοι πόσο κάνει? με το βασικό ωρομίσθιο βγάζουν άνετα και μεροκάματο αν σε προσλάβουν και δεν μπουν αυτοί στην τάξη τελικά αφήνοντας σε με το σεμινάριο στο χέρι.
Καλά συνάδελφε αυτό γινόταν χρόνια πριν ...αν μιλάμε για τη γνωστή αλυσίδα φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης.πληρωνες τα σεμινάρια του κ καλά μάθαινες παιδαγωγικά!!! Κ σου πούλαγε ελπίδα ότι θα δουλέψεις στο φροντιστήριο. Μακριά κ πάλι μακριά!!!!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1479 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 08:52:15 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιο μελος γνωριζει σχετικα με το μεγιστο πληθος ωρων που μπορω ως υπαλληλος να αναλαβω σε φροντιστηριο Μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορω να δουλευω με μπλοκακι οπως παλια και μπορουν να μου δωσουν μεχρι 21 ωρες το μεγιστο με πληρη ασφαλιστικη καλυψη Επισης μου ειπαν πως σε αλλο φροντιστηριο μπορω να εχω κι αλλες ωρες απλα θα χανω τα χρηματα των ενσημων Ποτε ψηφιστηκαν αυτα; Υπαρχει καπου ο νομος να ενημερωθω γιατι εδω και καποια χρονια δεν συνεργαζομαι με φροντιστηρια και μαλλον χαθηκα.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1480 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 11:16:13 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιο μελος γνωριζει σχετικα με το μεγιστο πληθος ωρων που μπορω ως υπαλληλος να αναλαβω σε φροντιστηριο Μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορω να δουλευω με μπλοκακι οπως παλια και μπορουν να μου δωσουν μεχρι 21 ωρες το μεγιστο με πληρη ασφαλιστικη καλυψη Επισης μου ειπαν πως σε αλλο φροντιστηριο μπορω να εχω κι αλλες ωρες απλα θα χανω τα χρηματα των ενσημων Ποτε ψηφιστηκαν αυτα; Υπαρχει καπου ο νομος να ενημερωθω γιατι εδω και καποια χρονια δεν συνεργαζομαι με φροντιστηρια και μαλλον χαθηκα.

Ο πρώτος νόμος είναι εδώ:

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/784

Και αναφέρει (με ημερομηνία αρχές Σεπτέμβρη του 2016):

Το εβδομαδιαίο ωράριο πλήρους διδακτικής απασχόλησης στα φροντιστήρια και τα κέντρα ξένων γλωσσών καθορίζεται στις είκοσι μία (21) διδακτικές ώρες, κατ’αντιστοιχία με το ωράριο των εκπαιδευτικών της δημόσιας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ως ο μέσος όρος του μέγιστου και του ελάχιστου ωραρίου τους
Η συμπλήρωση πλήρους εβδομαδιαίου ωραρίου αντιστοιχεί σε είκοσι πέντε (25) ένσημα μηνιαίως, ανεξαρτήτως της κατανομής των διδακτικών ωρών μέσα στην εβδομάδα.



Μετά από λίγο καιρό βγήκε και η συγκεκριμένη εγκύκλιος:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24931

Στην οποία δίνεται ο τύπος: 6 / 21 / 25 × Νόμιμος ή Συμφωνημένος Μισθός = Ωρομίσθιο, από τον οποίο τύπο βγαίνει ότι το κατώτατο, μεικτό ωρομίσθιο είναι 6,70€.
Επίσης, αναφέρονται οι προσαυξήσεις για την εργασία πέραν των 21 ωρών.


Άρα, για να σου απαντήσω πρακτικά:

Σε ένα φροντιστήριο μπορείς να δουλέψεις χοντρικά μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα (21 είναι η πλήρης και 120 ετησίως είναι οι υπερωρίες). Όμως, δεν συμφέρει πλέον σε κανέναν να σε προσλάβει για πάνω από 21 ώρες, γιατί εκεί θα έχει προσαυξήσεις, τόσο προς εσένα, όσο και προς το ΙΚΑ.

*ΟΜΩΣ* ο νόμος δεν αναφέρει τι γίνεται στους 2 εργοδότες. Αν π.χ. εσύ έχεις 21 ώρες στον έναν και 10 ώρες στον άλλον, τότε ο άλλος θα πληρώνει ένσημα στον βρόντο (γιατί ο πρώτος θα σε καλύπτει πλήρως ασφαλιστικά). Εσύ προσωπικά δεν χάνεις τίποτα, γιατί αυτά τα λεφτά ούτως ή άλλως δεν θα τα έβλεπες. Χάνουν όμως και οι 2 εργοδότες από κοινού, γιατί πληρώνουν ένσημα για 31 ώρες, ενώ εσύ έχεις παροχές για 21 (δεδομένου ότι δεν μπορείς να πάρεις πάνω από 25 ένσημα μηνιαίως).

Όσον αφορά το μπλοκάκι, αυτό είναι άλλη ιστορία. Πρόσφατα, με την ίδρυση του ΕΦΚΑ, ΚΑΘΕ σχέση εξαρτημένης απασχόλησης (όπως είναι η σχέση φροντιστή-καθηγητή), ΠΡΕΠΕΙ να δηλώνεται στο ΙΚΑ, με τον υπάλληλο ως μισθωτό. Δηλαδή, ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώνει εισφορές για τον εργαζόμενο κανονικά (ενώ με το παλιό καθεστώς πλήρωνε ψίχουλα), άρα ο εργαζόμενος δεν μπορεί να πετύχει καλύτερο ωρομίσθιο. Παλιά έλεγες στον εργοδότη ότι δεν θα σου πληρώνει εισφορές, οπότε να σου δώσει την διαφορά στο χέρι, τώρα αυτά κόπηκαν, γιατί δεν υπάρχει διαφορά για να σου δώσει στο χέρι.

Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό, αλλά ότι ο εργαζόμενος φορολογείται εις διπλούν, μια για την επιχειρηματική δραστηριότητα ως μπλοκάκιας, και μια ως μισθωτός!!! Με απλά λόγια, κόψε το μπλοκάκι, αν θέλεις να δουλέψεις σε φροντιστήριο. Δεν είναι ότι δεν γίνεται νομικά, γίνεται. Είναι ότι δεν συμφέρει πλέον, κυρίως τον εργαζόμενο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1481 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 09:01:11 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιο μελος γνωριζει σχετικα με το μεγιστο πληθος ωρων που μπορω ως υπαλληλος να αναλαβω σε φροντιστηριο Μου ειπαν οτι πλεον δεν μπορω να δουλευω με μπλοκακι οπως παλια και μπορουν να μου δωσουν μεχρι 21 ωρες το μεγιστο με πληρη ασφαλιστικη καλυψη Επισης μου ειπαν πως σε αλλο φροντιστηριο μπορω να εχω κι αλλες ωρες απλα θα χανω τα χρηματα των ενσημων Ποτε ψηφιστηκαν αυτα; Υπαρχει καπου ο νομος να ενημερωθω γιατι εδω και καποια χρονια δεν συνεργαζομαι με φροντιστηρια και μαλλον χαθηκα.

Πάντα τα ένσημα για τα ωρομίσθια και τα ημερομίσθια πέραν του υποχρεωτικού ωραρίου, δεν μετρούσαν.
Ο εργοδότης και ο εργαζόμενος πληρώνουν την αναλογία τους για την αγορά των  ενσήμων, κανονικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1482 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 09:07:26 μμ »
Γνωρίζετε ποια είναι η νομοθεσία σχετικά με τις κάμερες εντός αίθουσας διδασκαλίας;

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1483 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 11:37:20 μμ »
Γνωρίζετε ποια είναι η νομοθεσία σχετικά με τις κάμερες εντός αίθουσας διδασκαλίας;

Απαγορεύονται την ώρα του μαθήματος, επιτρέπονται όταν το φροντιστήριο είναι κλειστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2017, 11:39:37 μμ από sotos_mn8 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.