*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 57045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 04:42:37 μμ »
Nα υποθέσω ότι το ΤΕΙ θα βγάλει τα αποτελέσματα του ανωτάτου - υπερτάτου - προγράμματος που διοργανώνει αυτή την εβδομάδα;;

Ρωτάω εγώ ο ταπεινός με αίσθημα απόλυτου σεβασμού στους ανώτατους προπτυχιακούς φοιτητές που παίρνει το εν λόγω ΤΕΙ κάθε χρόνο με μέσο όρο 12 στις πανελλήνιες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι δεδομένο ότι με τέτοιες υψηλές επιδόσεις εμείς οι ταπεινοί μεταπτυχιακοί με ξένς γλώσσες, δεν μπορούμε πλέον να ανταγωνιστούμε τα κοφτερά μυαλά, τις φοβερές γνώσεις που παρέχει το εν λόγω ΤΕΙ σε φοιτητές ιδιαίτερων χαρισμάτων και κλίσης !!!! Είναι άλλωστε λογικό το εν λόγω ΤΕΙ και τώρα αρχίζω να το καταλαβαίνω, λόγω του υψηλότατων επιδόσεων στις πανελλήνιες που έχουν οι φοιτητές του που ζηλεύουν ακόμα και σχολές ΣΣΑΣ!!!!!!!! να ζητά για το παιδαγωγικό του πρόγραμμα διδακτορικά.

Τώρα καταλαβαίνω την πνευματική ένδεια :o :o :o :o :o :o

όχι μη δεν αξίζω ...δεν αξίζω...ντέπομαι να περάσω καν από έξω από αυτό το λαμπρό ίδρυμα....  :o :o :o :o!!!!

Μωρέ ένα φουρνέλλο που σας χρειάζεται..μην πω τίποτα περισσότερο!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2011, 04:49:18 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 04:57:44 μμ »
Nα υποθέσω ότι το ΤΕΙ θα βγάλει τα αποτελέσματα του ανωτάτου - υπερτάτου - προγράμματος που διοργανώνει αυτή την εβδομάδα;;

Ρωτάω εγώ ο ταπεινός με αίσθημα απόλυτου σεβασμού στους ανώτατους προπτυχιακούς φοιτητές που παίρνει το εν λόγω ΤΕΙ κάθε χρόνο με μέσο όρο 12 στις πανελλήνιες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Είναι δεδομένο ότι με τέτοιες υψηλές επιδόσεις εμείς οι ταπεινοί μεταπτυχιακοί με ξένς γλώσσες, δεν μπορούμε πλέον να ανταγωνιστούμε τα κοφτερά μυαλά, τις φοβερές γνώσεις που παρέχει το εν λόγω ΤΕΙ σε φοιτητές ιδιαίτερων χαρισμάτων και κλίσης !!!! Είναι άλλωστε λογικό το εν λόγω ΤΕΙ και τώρα αρχίζω να το καταλαβαίνω, λόγω του υψηλότατων επιδόσεων στις πανελλήνιες που έχουν οι φοιτητές του που ζηλεύουν ακόμα και σχολές ΣΣΑΣ!!!!!!!! να ζητά για το παιδαγωγικό του πρόγραμμα διδακτορικά.

Τώρα καταλαβαίνω την πνευματική ένδεια :o :o :o :o :o :o

όχι μη δεν αξίζω ...δεν αξίζω...ντέπομαι να περάσω καν από έξω από αυτό το λαμπρό ίδρυμα....  :o :o :o :o!!!!

Μωρέ ένα φουρνέλλο που σας χρειάζεται..μην πω τίποτα περισσότερο!!!!!


ΟΛΕ.. ΟΛΕ..  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 07:39:14 μμ »
Να ρωτησω.. εγω πχ που ειμαι αποφοιτος Ιεκ μπορω να παρακολουθησω μια ειδικοτητα για ενα χρονο μονο;;αφου επιλεγω εννοειται απο την διαδικασια!! Και αυτο το χαρτι που θα παρω θα ειναι κατι σαν πιστοποιητικο που μου δινει μορια ας πουμε οχι πτυχιο!! Ετσι; Ή λαθος κτλβα;; Ευχαριστω!!
Καποιος παρακαλω αν μπορει να μου απαντησει σε αυτο;;

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 09:49:43 μμ »
Παράθεση
Να ρωτησω.. εγω πχ που ειμαι αποφοιτος Ιεκ μπορω να παρακολουθησω μια ειδικοτητα για ενα χρονο μονο;;αφου επιλεγω εννοειται απο την διαδικασια!! Και αυτο το χαρτι που θα παρω θα ειναι κατι σαν πιστοποιητικο που μου δινει μορια ας πουμε οχι πτυχιο!! Ετσι; Ή λαθος κτλβα;; Ευχαριστω!!

Oι απόφοιτοι ΙΕΚ δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν χαρτιά για αναπληρωτές, άρα δεν μπορούν να προσληφθούν, επομένς δεν έχει και η ΑΣΠΑΙΤΕ αντίστοιχο πρόγραμμα για αυτούς. Αν όμως έχεις τελειώσει ΤΕΕ, ΕΠΑΛ (αυτο και αν είναι κουφό, δίνει δικαίωμα σε αποφοίτους ΤΕΕ και όχι ΙΕΚ) σε κάποια ειδικότητα που υπάρχει στους πίνακες αναπληρωτών η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει τρίμηνο πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ (έχουν δηλαδή ήδη αρκετή προυπηρεσία ως αναπληρωτές)

Επομένως για εσένα το εν λόγω ΤΕΙ - που προσφέρει υπέρτατη γνώση που όμοια της δεν θα ξαναβρεις πουθενά στο κόσμο, δεν έχει θέσεις. Εδώ δε έχει για εμάς που έχουμε μαστερ, τι να λέμε τώρα. Δεν μειώνω τα ΙΕΚ ίσα ίσα κάποια ειδικότητες από αυτά προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση (ήτουλάχιστον  προσέφεραν μιας και τώρα η υλοποιείται η πολιτική του κράτους που λέγεται πλήρης ανεργία για  όλους και για όλα)

Νομίζω ως απόφοιτος ΙΕΚ δεν έχεις δυνατότητα να κάνεις ούτε αίτηση για κατατακτήριες (ειδικά για το θέμα των κατατακτηρίων δεν είμαι πολύ σίγουρος όμως τι ισχύει για τους αποφοίτους ΙΕΚ).

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2011, 09:58:51 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:17:36 πμ »
Καλημέρα και απο εμένα. Βλέπω, περιμένουμε όλοι αυτά τα αποτελέσματα. Καλή επιτυχία να ευχηθώ, και ελπίζω να μη τα καθυστερήσουν περισσότερο. Πρέπει να ενημερώσουμε και μερικούς σοβαρούς ανθρώπους, πριν φύγουμε για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα. Αν κάποιος Υπέυθυνος διαβάσει αυτή τη συζήτηση στο forum, ας καταλάβει επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 11:22:06 πμ »
τηλεφώνησα κι μου λέει μια κυρία τα περιμένουμε απο την επιτροπή από μέρα σε μέρα.της λέω μα τετάρτη κι πέμπτη παραλύει το σύμπαν θα βγάλουν αποτελέσματα; τι να σας πω μου λέει. τους αποκάλεσα λαμόγια κι ψεύτες κι αντι να ηρεμήσω συγχίστηκα πάλι!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:17:45 μμ »
 ε αλοίμονο κουράστηκαν τα παιδιά, για σήμερα χλωμό το βλ΄πεω, μέχρι παρασκευή και βλέπουμε

Πραγματικά πλέον δεν βρίσκω νόημα να περιένω τα αποτελέσματα ΕΠΠΑΙΚ όταν καταργούνται ΕΠΑΛ, προσλήψεις αναπληρωτών μηδενικές και έρχονται και χειρότερα από τους ανώμαλους. Ας τα αργήσουν ι ανώμαλοι, πραγματικά δεν υπάρχει κανένα νόημα πλέον. Πως να υπάρχει άλλωστε όταν οι φοιτητές των ΑΕΙ κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και δεν αγωνίζονται για τιο αύριο που απλά θα είναι και είναι ήδη κατάμαυρο και ζοφερό. Αν περάσω θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάω, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις όπου ρίχνουν όλο το φταίξιμο στην τεχνική εκπάιδευση και ουσιαστικά ετοιμάζουν εφεδρεια χιλιάδες εκπαιδυετικούς τεχνικών ειδικοτήτων με παράλληλες τραγικές συγχωνεύσεις, κταργήσεις και φυσικά όταν ακόμα δεν έχει πάρει αναπληρωτές τεχνικών εδικοτήτων και δεν ξέρω ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝ.

Δεν αξίζει μία, μιας και πλέον σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι μισθοί της πείνας ετοιμάστηκαν.


Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #315 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:39:48 μμ »
ε αλοίμονο κουράστηκαν τα παιδιά, για σήμερα χλωμό το βλ΄πεω, μέχρι παρασκευή και βλέπουμε

Πραγματικά πλέον δεν βρίσκω νόημα να περιένω τα αποτελέσματα ΕΠΠΑΙΚ όταν καταργούνται ΕΠΑΛ, προσλήψεις αναπληρωτών μηδενικές και έρχονται και χειρότερα από τους ανώμαλους. Ας τα αργήσουν ι ανώμαλοι, πραγματικά δεν υπάρχει κανένα νόημα πλέον. Πως να υπάρχει άλλωστε όταν οι φοιτητές των ΑΕΙ κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και δεν αγωνίζονται για τιο αύριο που απλά θα είναι και είναι ήδη κατάμαυρο και ζοφερό. Αν περάσω θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάω, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις όπου ρίχνουν όλο το φταίξιμο στην τεχνική εκπάιδευση και ουσιαστικά ετοιμάζουν εφεδρεια χιλιάδες εκπαιδυετικούς τεχνικών ειδικοτήτων με παράλληλες τραγικές συγχωνεύσεις, κταργήσεις και φυσικά όταν ακόμα δεν έχει πάρει αναπληρωτές τεχνικών εδικοτήτων και δεν ξέρω ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝ.

Δεν αξίζει μία, μιας και πλέον σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι μισθοί της πείνας ετοιμάστηκαν.
Ειλικρινά απορώ γιατί έχετε πλέον τόση αγωνία για την ΑΣΠΑΙΤΕ... Μόρια πλέον για διορισμό δεν δίνει. Για διορισμό συμφέρει 1000 φορές ένα μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής που δίνει επιπλέον μοριοδότηση(περισσότερη από μεταπτυχιακό στην ειδικότητα) και δίνει και παιδαγωγική επάρκεια. Και το κόστος, αν κάποιος ξενιτευτεί για την ΑΣΠΑΙΤΕ, είναι πάνω κάτω το ίδιο...  Άσε που ειδικά σε τεχνικές ειδικότητες να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια να κάνεις τι; Να δουλεύεις 7-8 μήνες το χρόνο αναπληρωτής για 750-800 ευρώ και τους υπόλοιπους μήνες άνεργος; 2 χρόνια με το πιστοποιητικό δεν έχω πάρει ούτε μία ώρα παραπάνω σε ΙΕΚ... Πουθενά δεν το αναγνωρίζουν, ούτε καν σαν επιμόρφωση... Αν κάποιος είναι τόσο κολλημένος με την εκπαίδευση και ελπίζει ότι θα αλλάξουν στο μέλλον τα πράγματα ΟΚ. Αλλά με τα τωρινά δεδομένα θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου έως και ένα ακόμα "αρνητικό προσόν" για μελλοντική απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #316 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:48:09 μμ »
Παράθεση
Ειλικρινά απορώ γιατί έχετε πλέον τόση αγωνία για την ΑΣΠΑΙΤΕ... Μόρια πλέον για διορισμό δεν δίνει. Για διορισμό συμφέρει 1000 φορές ένα μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής που δίνει επιπλέον μοριοδότηση(περισσότερη από μεταπτυχιακό στην ειδικότητα) και δίνει και παιδαγωγική επάρκεια. Και το κόστος, αν κάποιος ξενιτευτεί για την ΑΣΠΑΙΤΕ, είναι πάνω κάτω το ίδιο...  Άσε που ειδικά σε τεχνικές ειδικότητες να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια να κάνεις τι; Να δουλεύεις 7-8 μήνες το χρόνο αναπληρωτής για 750-800 ευρώ και τους υπόλοιπους μήνες άνεργος; 2 χρόνια με το πιστοποιητικό δεν έχω πάρει ούτε μία ώρα παραπάνω σε ΙΕΚ... Πουθενά δεν το αναγνωρίζουν, ούτε καν σαν επιμόρφωση... Αν κάποιος είναι τόσο κολλημένος με την εκπαίδευση και ελπίζει ότι θα αλλάξουν στο μέλλον τα πράγματα ΟΚ. Αλλά με τα τωρινά δεδομένα θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου έως και ένα ακόμα "αρνητικό προσόν" για μελλοντική απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα.

Kαλά τώρα τα εννοείς αυτά που λες; Δηάδή το master που θα χρησιμεύσει. Για τα 2,5 μόρια ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, που το πιο πιθανό είναι να μην γίνει καν;;; Aκούτε καθόλου το τι συγχωνεύσεις έρχονται στα ΕΠΑΛ;; Kαι θα πάω για μαστερ 2 χρόνια στην Ελλάδα ή 1 στο εξωτερικό για να πάρω 2,5 μόρια, όταν το μαστερ που έχω μου δίνει 2;;;;
Επίσης όταν είναι βέβαιο ότι το μαστερ στις λίστες αναπληρωτών είναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ. Δεν προηγείσαι καν αν έχεις μαστερ σε σχέση με έναν που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ τουλάχιστον με το τωρινό νομοσχέδιο. Αλλά και με το νέο νομοσχέδιο πιο πολύ μετράει τι θα γράψεις πμιας και θα μετράνε συνολικα μόρια για να σε πάρουν αναπληρωτή. Επίσης δεν δίνουν όλα τα μαστερ παιδαγωγική επάρκεια και ειδικά του εξωτερικού εκεί να τρέμετε αν θα σας την δώσουν, μιας και τους μπερδεύουν οι φράσεις education k.t.l.

OXI ευχαριστώ.  Το θεωρώ τραγικό να ξοδέψω 2 χρόνια για να πάρω 2,5 μόρια ΚΑΙ ΑΝ, μιας και τα πράγματα δείχνουν ότι ΑΣΕΠ πάει πάρα πολύ μακριά η βαλίτσα... Το παίρνω από προυπηρεσία ή από αυτά που θα γράψω στο ΑΣΕΠ τα 2,5 μόρια (με άριστα το 100 τα 2,,5 μόρια είναι μια σταγόνα στον ωκεανό). Λέμε τώρα ο ΑΣΕΠ πλέον δεν υπάρχει, ο οργανισμός αναμένεται να μετατραπεί σε οργανισμό γνομοδώτησης εργασιακής εφεδρείας πλέον για να έχει και αντικείμενο εργασίας, μιας και προσλήψεις γιοκ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2011, 04:57:39 μμ από JohnyWalker »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #317 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:57:17 μμ »
Πιστεύω ότι γενικά και πολλοί από αυτούς που θα γίνουν δεκτοί φέτος στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα πάνε. Καταρχάς έχουν αλλάξει τα οικονομικά μας δεδομένα από τον Ιούλιο που κάναμε τις αιτήσεις ως τώρα και κατά δεύτερο με το μηδενισμό διορισμών και αναπληρωτών λόγω των συγχωνεύσεων και των ΕΠΑΛ δεν παρέχει κάτι πρακτικά η ΑΣΠΑΙΤΕ. Τι νόημα έχει να ξενιτευτώ και να δώσω λεφτά για να μπω στις πρώτες θέσεις ενός πίνακα από τον οποίο όχι μόνο δεν θα διοριστεί κανείς τα επόμενα χρόνια, αλλά είναι ζήτημα και αν θα παίρνουν και 5 αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #318 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:01:48 μμ »
Παράθεση
Ειλικρινά απορώ γιατί έχετε πλέον τόση αγωνία για την ΑΣΠΑΙΤΕ... Μόρια πλέον για διορισμό δεν δίνει. Για διορισμό συμφέρει 1000 φορές ένα μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής που δίνει επιπλέον μοριοδότηση(περισσότερη από μεταπτυχιακό στην ειδικότητα) και δίνει και παιδαγωγική επάρκεια. Και το κόστος, αν κάποιος ξενιτευτεί για την ΑΣΠΑΙΤΕ, είναι πάνω κάτω το ίδιο...  Άσε που ειδικά σε τεχνικές ειδικότητες να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια να κάνεις τι; Να δουλεύεις 7-8 μήνες το χρόνο αναπληρωτής για 750-800 ευρώ και τους υπόλοιπους μήνες άνεργος; 2 χρόνια με το πιστοποιητικό δεν έχω πάρει ούτε μία ώρα παραπάνω σε ΙΕΚ... Πουθενά δεν το αναγνωρίζουν, ούτε καν σαν επιμόρφωση... Αν κάποιος είναι τόσο κολλημένος με την εκπαίδευση και ελπίζει ότι θα αλλάξουν στο μέλλον τα πράγματα ΟΚ. Αλλά με τα τωρινά δεδομένα θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου έως και ένα ακόμα "αρνητικό προσόν" για μελλοντική απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα.

Kαλά τώρα τα εννοείς αυτά που λες; Δηάδή το master που θα χρησιμεύσει. Για τα 2,5 μόρια ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, που το πιο πιθανό είναι να μην γίνει καν;;; Aκούτε καθόλου το τι συγχωνεύσεις έρχονται στα ΕΠΑΛ;; Kαι θα πάω για μαστερ 2 χρόνια στην Ελλάδα ή 1 στο εξωτερικό για να πάρω 2,5 μόρια, όταν το μαστερ που έχω μου δίνει 2;;;;
Επίσης όταν είναι βέβαιο ότι το μαστερ στις λίστες αναπληρωτών είναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ. Δεν προηγείσαι καν αν έχεις μαστερ σε σχέση με έναν που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ τουλάχιστον με το τωρινό νομοσχέδιο. Αλλά και με το νέο νομοσχέδιο πιο πολύ μετράει τι θα γράψεις πμιας και θα μετράνε συνολικα μόρια για να σε πάρουν αναπληρωτή. Επίσης δεν δίνουν όλα τα μαστερ παιδαγωγική επάρκεια και ειδικά του εξωτερικού εκεί να τρέμετε αν θα σας την δώσουν, μιας και τους μπερδεύουν οι φράσεις education k.t.l.

OXI ευχαριστώ.  Το θεωρώ τραγικό να ξοδέψω 2 χρόνια για να πάρω 2,5 μόρια ΚΑΙ ΑΝ, μιας και τα πράγματα δείχνουν ότι ΑΣΕΠ πάει πάρα πολύ μακριά η βαλίτσα... Το παίρνω από προυπηρεσία ή από αυτά που θα γράψω στο ΑΣΕΠ τα 2,5 μόρια (με άριστα το 100 τα 2,,5 μόρια είναι μια σταγόνα στον ωκεανό). Λέμε τώρα ο ΑΣΕΠ πλέον δεν υπάρχει, ο οργανισμός αναμένεται να μετατραπεί σε οργανισμό γνομοδώτησης εργασιακής εφεδρείας πλέον για να έχει και αντικείμενο εργασίας, μιας και προσλήψεις γιοκ

Πραγματικα δεν μπορω να σε καταλαβω καθολου.....Εχεις τοσες μερες γκρινιαζεις και βριζεις τους παντες για την ΑΣΠΑΙΤΕ. Λες πως δε σε θεωρουν ικανο για μια παιδαγωγικη καταρτιση με τοοοοοοσα προσοντα που εχεις. Ερχεται ενας συναδελφος και σου δινει μια εναλλακτικη ιδεα για την επαρκεια, να κανεις μεταπτυχιακο σε παιδαγωγικα. ΚΑΙ ΠΑΛΙ γκρινιαζεις? Ημαρτον πια, με τιποτα δεν εισαι ευχαριστημενος? Τι θες δηλάδη? Να σε διορισουν ετσι γιατι εχεις ΤΑ προσοντα?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #319 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:03:19 μμ »
Παράθεση
Ειλικρινά απορώ γιατί έχετε πλέον τόση αγωνία για την ΑΣΠΑΙΤΕ... Μόρια πλέον για διορισμό δεν δίνει. Για διορισμό συμφέρει 1000 φορές ένα μεταπτυχιακό σε επιστήμες της αγωγής που δίνει επιπλέον μοριοδότηση(περισσότερη από μεταπτυχιακό στην ειδικότητα) και δίνει και παιδαγωγική επάρκεια. Και το κόστος, αν κάποιος ξενιτευτεί για την ΑΣΠΑΙΤΕ, είναι πάνω κάτω το ίδιο...  Άσε που ειδικά σε τεχνικές ειδικότητες να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια να κάνεις τι; Να δουλεύεις 7-8 μήνες το χρόνο αναπληρωτής για 750-800 ευρώ και τους υπόλοιπους μήνες άνεργος; 2 χρόνια με το πιστοποιητικό δεν έχω πάρει ούτε μία ώρα παραπάνω σε ΙΕΚ... Πουθενά δεν το αναγνωρίζουν, ούτε καν σαν επιμόρφωση... Αν κάποιος είναι τόσο κολλημένος με την εκπαίδευση και ελπίζει ότι θα αλλάξουν στο μέλλον τα πράγματα ΟΚ. Αλλά με τα τωρινά δεδομένα θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου έως και ένα ακόμα "αρνητικό προσόν" για μελλοντική απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα.

Kαλά τώρα τα εννοείς αυτά που λες; Δηάδή το master που θα χρησιμεύσει. Για τα 2,5 μόρια ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, που το πιο πιθανό είναι να μην γίνει καν;;; Aκούτε καθόλου το τι συγχωνεύσεις έρχονται στα ΕΠΑΛ;; Kαι θα πάω για μαστερ 2 χρόνια στην Ελλάδα ή 1 στο εξωτερικό για να πάρω 2,5 μόρια, όταν το μαστερ που έχω μου δίνει 2;;;;
Επίσης όταν είναι βέβαιο ότι το μαστερ στις λίστες αναπληρωτών είναι ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ. Δεν προηγείσαι καν αν έχεις μαστερ σε σχέση με έναν που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ τουλάχιστον με το τωρινό νομοσχέδιο. Αλλά και με το νέο νομοσχέδιο πιο πολύ μετράει τι θα γράψεις πμιας και θα μετράνε συνολικα μόρια για να σε πάρουν αναπληρωτή. Επίσης δεν δίνουν όλα τα μαστερ παιδαγωγική επάρκεια και ειδικά του εξωτερικού εκεί να τρέμετε αν θα σας την δώσουν, μιας και τους μπερδεύουν οι φράσεις education k.t.l.

OXI ευχαριστώ.  Το θεωρώ τραγικό να ξοδέψω 2 χρόνια για να πάρω 2,5 μόρια ΚΑΙ ΑΝ, μιας και τα πράγματα δείχνουν ότι ΑΣΕΠ πάει πάρα πολύ μακριά η βαλίτσα... Το παίρνω από προυπηρεσία ή από αυτά που θα γράψω στο ΑΣΕΠ τα 2,5 μόρια (με άριστα το 100 τα 2,,5 μόρια είναι μια σταγόνα στον ωκεανό). Λέμε τώρα ο ΑΣΕΠ πλέον δεν υπάρχει, ο οργανισμός αναμένεται να μετατραπεί σε οργανισμό γνομοδώτησης εργασιακής εφεδρείας πλέον για να έχει και αντικείμενο εργασίας, μιας και προσλήψεις γιοκ
Με μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής και 2ο στην ειδικότητα δεν παίρνεις συνολικά 4,5 μόρια;

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:04:11 μμ »
Είναι μια ανωμαλία πλέον όλο αυτό και φυσικά η  ΑΣΠΑΙΤΕ πλέον το δείχνει ξεκάθαρα με το να καθυστερεί τα αποτελέσματα, σαν να σου λέει γιατί να τα βγάλω, αφού είτε τους πάρω είτε δεν τους πάρω το ίδιο πράγμα είναι. Άλλωστε το 80% που περνάνε ΑΣΠΑΙΤΕ ή περνούσαν, δεν έχουν καν προυπηρεσία, ούτε ΑΣΕΠ, πάνε στις λίστες μηδενικής προυπηρεσίας που σημαίενι ότι πάλι δεν πέτυχαν τίποτα, μιας και στις τεχνικές ειδικότητες για να προσλάβει από μηδενικής προυπηρεσία πρέπει να κάνει πάρτι ο χάρος  ειδικά στους καθηγητές των τεχνικών ειδικοτήτων.

με λίγα λόγια το 70-80% το πτυχίο αυτο της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει στη ζωή του, μέχρι να γίΝΕΙι ΑΣΕΠ και αν γράψει στο ΑΣΕΠ, που τα πράγματα εκεί είναι όχι απλά χλωμά να γίνει διαγωνισμός...

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:06:38 μμ »
Είναι μια ανωμαλία πλέον όλο αυτό και φυσικά η  ΑΣΠΑΙΤΕ πλέον το δείχνει ξεκάθαρα με το να καθυστερεί τα αποτελέσματα, σαν να σου λέει γιατί να τα βγάλω, αφού είτε τους πάρω είτε δεν τους πάρω το ίδιο πράγμα είναι. Άλλωστε το 80% που περνάνε ΑΣΠΑΙΤΕ ή περνούσαν, δεν έχουν καν προυπηρεσία, ούτε ΑΣΕΠ, πάνε στις λίστες μηδενικής προυπηρεσίας που σημαίενι ότι πάλι δεν πέτυχαν τίποτα, μιας και στις τεχνικές ειδικότητες για να προσλάβει από μηδενικής προυπηρεσία πρέπει να κάνει πάρτι ο χάρος  ειδικά στους καθηγητές των τεχνικών ειδικοτήτων.

με λίγα λόγια το 70-80% το πτυχίο αυτο της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει στη ζωή του, μέχρι να γίΝΕΙι ΑΣΕΠ και αν γράψει στο ΑΣΕΠ, που τα πράγματα εκεί είναι όχι απλά χλωμά να γίνει διαγωνισμός...

Ε αμα σε παρουνε τελικα στην ΑΣΠΑΙΤΕ μην πας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.