*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 58059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #728 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:14:48 μμ »
Δεν παίρνει πλέον η ΑΣΠΑΙΤΕ άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών, η τελευταία φορά που το έκανε, με ελάχιστο αριθμό θέσεων, ήταν το 2009. Σκοπίμως όμως είπα για βαθμολογία ΑΣΕΠ και όχι και για προυπηρεσία. Γιατί με την προυπρεσία και το πως αυτή έχει μαζευτεί υπάρχουν κάποια θεματάκια στο Ellada.
Είναι άλλο να μπορούν να μπαίνουν και άτομα χωρίς πολύ υψηλά προσόντα (πχ με 25 μόρια) και άλλο να εισάγεται κάποιος με 8! Ευτελίζονται τα πάντα έτσι.
Τα δύο τελευταία χρόνια πάντως εγώ έχω δει ότι έχει προσαρμοστεί ο αριθμός των θέσεων ανά ειδικότητα, ανάλογα με τον αριθμό των αιτήσεων και το επίπεδο των υποψηφίων ανά κλάδο.
Και φετος πηρε απο τον πινακα αναπληρωτων...........και περυσι.
Ποιούς πήρε συνάδελφε από τον πίνακα αναπληρωτών; Κάτι 24μηνίτες και 30μηνίτες που είχαν ξεμείνει χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ πήρε πέρσι και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #729 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:45:06 μμ »
Έχω πραγματικά την απορία κάποιος με μηδενική προϋπηρεσία για ποιό λόγο μπορεί να είναι διατεθειμένος να πάει σε άλλη πόλη, να νοικιάσει σπίτι, να πληρώσει 400 ευρώ δίδακτρα , να πληρώσει και τα έξοδα διαβίωσης του για 7 μήνες, για να πάρει το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ. Τι προσδοκά αυτός ο άνθρωπος και μπαίνει σε όλη αυτή τη διαδικασία; Θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό κάποιου που εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση.

 Πέστα συνέδελφε, να τα ακούσουν !!!!!!!!! Στην ειδικότητα μου ΠΕ14.04 ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΟΛΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΜΑ ΜΗΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΕΜΕ!!!!!!! ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ, με βάση φυσικά και το νέο νόμο περί ΑΣΕΠ, που αναμένεται και να αργήσει να εφαρμοστεί ειδικά στις τεχνικές ειδικότητες ( ο πρώτος ΑΣΕΠ στις τεχνικές ειδικότητες πιστεύω θα αργήσει υπερβολικά να γίνει), αλλά και με βάση το τωρινό σύστημα που με μηδέν μόρια πάλι δεν μπορείς να δουλέψεις και ας έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2011, 11:51:15 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος Julia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #730 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:01:40 μμ »
Έχω πραγματικά την απορία κάποιος με μηδενική προϋπηρεσία για ποιό λόγο μπορεί να είναι διατεθειμένος να πάει σε άλλη πόλη, να νοικιάσει σπίτι, να πληρώσει 400 ευρώ δίδακτρα , να πληρώσει και τα έξοδα διαβίωσης του για 7 μήνες, για να πάρει το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ. Τι προσδοκά αυτός ο άνθρωπος και μπαίνει σε όλη αυτή τη διαδικασία; Θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό κάποιου που εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση.

 Πέστα συνέδελφε, να τα ακούσουν !!!!!!!!! Στην ειδικότητα μου ΠΕ14.04 ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙς ΠΟΛΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΜΑ ΜΗΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΕΜΕ!!!!!!! ΑΠΟΡΩ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ, με βάση φυσικά και το νέο νόμο περί ΑΣΕΠ, που αναμένεται και να αργήσει να εφαρμοστεί ειδικά στις τεχνικές ειδικότητες ( ο πρώτος ΑΣΕΠ στις τεχνικές ειδικότητες πιστεύω θα αργήσει υπερβολικά να γίνει), αλλά και με βάση το τωρινό σύστημα που με μηδέν μόρια πάλι δεν μπορείς να δουλέψεις και ας έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ


Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τι κάνουν οι άλλοι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί τα συγκεκριμένα άτομα να έχουν  οικονομική άνεση....΄Οταν έκανα μεταπτυχιακό κάποιοι είπαν:"μα γιατί κάνεις μεταπτυχιακό?δεν χρειάζεται να κάνεις στην ειδικότητά σου...κτλ"και όμως το χαρτί αυτό με βοήθησε και έμειναν από έξω αυτοί που το σχολίασαν...Από την εμπειρία μου...χμ...θα πω το εξής...ποτέ να μην είσαι σίγουρος για το μέλλον στην χώρα που ζούμε, τα πάντα είναι απρόβλεπτα, που σημαίνει μάζευε ό,τι μπορείς και ας είναι ρώγες...Τί θα γίνει αν στην επόμενη προκήρυξη για τα ΙΕΚ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η παιδαγωγική επάρκεια?θα μείνουν όσοι δεν το έχουν?όσοι μπορούν, από όλες τις πλευρές ας κάνουν ότι μπορούν και να έχουν και καλή επιτυχία. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ...

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #731 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:20:50 μμ »
Δυστυχώς αυτοί που έχουν μηδενική προϋπηρεσία,είναι "χαμένοι".Ήδη στα ιεκ και στα σδε τις θέσεις τις καταλαμβάνουν αποσπασμένοι μόνιμοι,φέτος θα κλείσουν ή θα συγχωνευθούν επαλ και επας.Που ακριβώς θα δουλέψουμε όλοι εμείς, είτε έχουμε προϋπηρεσία είτε όχι?Μη μου πείτε όταν θα γίνει Ασεπ,γιατί μόνο ως αστείο το ακούω.Εδώ δεν έχουν διοριστεί οι διοριστέοι Ασεπ του 2008.Τι θα προσφέρει το εππαικ σε κάποιον που δεν έχει προϋπηρεσία.Εδω,φέτος,δεν προσφέρει σε αυτούς που ήδη έχουν προϋπηρεσία.Τ/σπα ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο και την ελπίδα.Μόνο που η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #732 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:26:59 μμ »
Για αυτό και εγώ έκανα την ερώτηση συνδέοντας την ακριβώς με την πραγματικότητα όπως αυτή έχει πια διαμορφωθεί. Το να θέλει κάποιος να ελπίζει είναι θεμιτό, ρεαλιστικό δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #733 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:46:53 μμ »
Για αυτό όσοι δεν έχουν φάει τα χρόνια τους στην εκπαίδευση,ας το σκεφτούν καλά πριν είναι αργά.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #734 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 06:25:51 μμ »
συγνώμη που ρωτώ κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά σε 227 σελίδες είναι λίγο δύσκολο να ψάξω... μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν γινεται αμοιβαία αλλαγή θέσης πχ κάποιος που τον πήρανε αθήνα με κάποιον που τον πήρανε θεσσαλονίκη;;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #735 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 07:39:33 μμ »
συγνώμη που ρωτώ κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά σε 227 σελίδες είναι λίγο δύσκολο να ψάξω... μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν γινεται αμοιβαία αλλαγή θέσης πχ κάποιος που τον πήρανε αθήνα με κάποιον που τον πήρανε θεσσαλονίκη;;
Μέχρι πέρυσι αυτό δεν γινόταν.Για φέτος μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 552
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #736 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:31:10 μμ »
συγνώμη που ρωτώ κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά σε 227 σελίδες είναι λίγο δύσκολο να ψάξω... μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν γινεται αμοιβαία αλλαγή θέσης πχ κάποιος που τον πήρανε αθήνα με κάποιον που τον πήρανε θεσσαλονίκη;;
Μέχρι πέρυσι αυτό δεν γινόταν.Για φέτος μπορείς να διαβάσεις τον οδηγό σπουδών.
Ο ΚΑΥ το αναφερει ρητα οτι ουδεμια μετεγγραφη ή ανταλλαγή μεταξυ σπουδαστων πραγματοποιειται
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος Πληροφορική

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #737 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:38:31 μμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΑΣΠΑΙΤΕ:

Στα προγράμματα ΕΠΠΑΙΚ πανελλαδικά έχουν μείνει 129 θέσεις κενές. Θα ξαναγίνει προσκληση κάλυψης των θέσεων αυτών από επιλαχόντες. Δεν πήγαν άτομα όλων των κλάδων σε όλες τις πόλεις.. Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου αναφέρθηκε: Από τις 4 θέσεις Γεωπόνων στην Πάτρα δεν παρουσιάστηκε ΚΑΝΕΝΑΣ και μείναν κενές! Όπότε όσοι μείνατε απ έξω οριακά να ελπιζετε αν δηλώσατε όλες τις πόλεις..

Οι 30μηνίτες (όσοι συμπληρωσαν 30 μήνες ως το 2008) Μουσικοί και Κομμωτές θα βγει προκύρηξη που θα τους καλέσει η ΑΣΠΑΙΤΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ την 3μηνη επιμόρφωση τους για να ξεμπερδεύει..

Στο ΠΕΣΥΠ που φέτος γίνεται μόνο στην Αθηνα μείναν 10 ή 11 κενές θέσεις και θα πάρουν από τους επιλαχόντες..

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #738 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:08:35 μμ »
Mήπως γνωρίζεις και σε ποιες ειδικότητες,εκτός από τους γεωπώνους,δεν παρουσιάστηκαν συνάδελφοι?

Αποσυνδεδεμένος penro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #739 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:10:48 μμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΑΣΠΑΙΤΕ:

Στα προγράμματα ΕΠΠΑΙΚ πανελλαδικά έχουν μείνει 129 θέσεις κενές. Θα ξαναγίνει προσκληση κάλυψης των θέσεων αυτών από επιλαχόντες. Δεν πήγαν άτομα όλων των κλάδων σε όλες τις πόλεις.. Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου αναφέρθηκε: Από τις 4 θέσεις Γεωπόνων στην Πάτρα δεν παρουσιάστηκε ΚΑΝΕΝΑΣ και μείναν κενές! Όπότε όσοι μείνατε απ έξω οριακά να ελπιζετε αν δηλώσατε όλες τις πόλεις..

Οι 30μηνίτες (όσοι συμπληρωσαν 30 μήνες ως το 2008) Μουσικοί και Κομμωτές θα βγει προκύρηξη που θα τους καλέσει η ΑΣΠΑΙΤΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ την 3μηνη επιμόρφωση τους για να ξεμπερδεύει..

Στο ΠΕΣΥΠ που φέτος γίνεται μόνο στην Αθηνα μείναν 10 ή 11 κενές θέσεις και θα πάρουν από τους επιλαχόντες..


τι εννοεις προσκληση καλυψης θεσεων???
θα τσεκαρουν παλι με το προγραμμα  επιλογης αναμεσα στους επιλαχοντες?


και αυτη η ενηρωση ειναι σημερινη?? εμαθα οτι πρωτα παιρνουν τηλ αυτους που κανονικα περνανε, να τσεκαρουν αν τελικα θα γραφτουν ή οχι....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2011, 09:14:40 μμ από penro »

KON75

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #740 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 06:09:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως ξέρει κανένας συνάδελφος οικονομολόγος αν υπάρχουν θέσεις στην ειδικότητά μας που δεν καλύφθηκαν ??? δηλαδή στην ΠΕ09 ???? παρουσιάστηκαν όλοι οι οικονομολόγοι σε όλες τις πόλεις ???

Αποσυνδεδεμένος penro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #741 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 09:28:24 μμ »
εχει κανενας πληροφοριες για ποτε θα ειδοποιηθουν οι επιλαχοντες???...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.